Fala elektromagnetyczna wchodzi głębiej niż wynosi długość fali. Jak głęboko, to zależy choćby od odległości między atomami i ich konfiguracji (dlatego niektóre przedmioty są przezroczyste dla światła, inne nie, przy długości fali światła zbliżonej do odległości między atomami). Zastosowanie częstotliwości 2,4GHz wynika z tego, że dla tej częstotliwości woda ma duże tłumienie. Czyli mikrofalówka podgrzewa przede wszystkim wodę w potrawach.
Wszystkie fale elektromagnetyczne rozchodzą się z prędkością 300000 km/s i nie jest to uzależnione od długości fali. Długość fali jest odległością pomiędzy kolejnymi np grzbietami fal a ilość cykli w czasie sekundy jest częstotliwością
ok, ale było omawiane, jaką odległość w przestrzeni pokonuje fala w ciągu jednego okresu. Fala krótka, o bardzo wysokiej częstotliwości- pokonuje duża mniejszą odległość w ciągu jednego SWOJEGO okresu niż fala o niskiej częstotliwości (długim okresie). Właśnie dlatego, że oba te rodzaje fal maja tą samą prędkość. Czasem najtrudniej prostymi słowami coś wytłumaczyć ;)))
Tak wiem że nie to miałeś na myśli mówiąc w filmie jaką drogę pokona w ciągu sekundy fala o różnej długości i jest to zwykłe przejęzyczenie, ale muszę to sprostować bo niektórzy gotowi wziąć to dosłownie. Każda fala elektromagnetyczna niezależnie od długości porusza się z jednakową prędkością (w próżni jest to stała c, czyli tzw prędkość światła, w innych ośrodkach te wartości są trochę inne, ale ja nie o tym). W ciągu jednej sekundy każda z tych fal elektromagnetycznych pokona zatem taką samą drogę (w próżni wynosi ona "c/1 sek"). Mówiąc o długościach i odległościach miałeś na myśli oczywiście ODLEGŁOŚĆ między "grzbietami" danej fali a nie faktyczną odległość jaką przebywa fala w ciągu sekundy. Bardziej łopatologicznie juz nie umiem. Pozdrawiam
Filmik bardzo mi się podobał. Mam tylko jedno zastrzeżenie. Tak naprawdę to nie napięcie zabija przy porazeniu transformatorem z mikrofalówki. Niejednokrotnie porazilem się napięciem z lampy kineskopowej (20kV) i choć jest to bardzo nieprzyjemne, raczej nie jest w stanie zabić zdrowego człowieka. Transformator z mikrofalówki działa jak 'źródło pradu' i dlatego jest taki niebezpieczny. Stare telewizory raziły dużo większym napięciem, ale mikrofala ma wydajność pradowa na tyle dużą, że faktycznie zabija natychmiast.
Fajne to omówiłeś. Nie wiem czy w każdej takiej mikrofali tak jest ale często jest tak, że trafko daje około 2,5kV, następnie jest powielacz napięcia i finalnie magnetron dostaje około 5kVdc. W powielaczu siedzi dość duży kondensator, który jak jest naładowany to też potrafi krzywdę zrobić.
Naprawiam takie sprzęty od x lat. Raz zapomniałem rozładować kondensator w efekcie przez palec przeszedł mi prąd o dużym napięciu ale minimalnym natężeniu. Skutek był taki, że miałem z dwóch stron palca małe czarne kropki, natomiast nie poczułem nic.
Uwaga 13:56 minuta filmu ten niby "dławik" zabija najczęściej niedoświadczonych serwisantów bo to kondensator wysokiego napięcia, który utrzymuje napięcie przez jakiś czas po odłączeniu zasilania, więc najpierw trzeba go rozładować, zwierania terminali nie polecam, lepiej zrobić to przez rezystor dużej mocy, ale to wymaga dokładnego opisu.
@@Pabcio: moze. Pan Jaro nie zauwazyl, ze nie da sie dostac do kondensatora ot tak z biegu. Zanim rozbierzemy obudowe, to wiekszosc napiecia na kondensatorze spadnie, bo uklad sie szybko rozladowywuje, przy takim napieciu. Dwa, ze jesli serwisant nie potrafi rozpoznac kondensatora, nie wie ze na nim gromadzi sie ladunek, potencjalnie niebezpieczny, to jednak serwisantem nie powienien zostac. Ja wiem, ze ludzie serwisujacy czasem sa z przyslowiowej ulicy, ale to juz wina dopuszczajacych ich do takiej pracy.
11:00 Tak właściwie to sam transformator o ile dobrze pamiętam przenosi napięcie na 1,5 kV albo nawet gdzieś koło 2kV a dopiero kondensator i dioda mnożą napięcie przez 2. No i to nie jest tak że im wyższe napięcie tym szybciej cie zabije, znaczy, może być tak chodzi o to że zabija prąd, napięcie samo w sobie nie zabija a jedynie umożliwia prądowi płynąć, I z prawa oma wynika że im większe napięcie tym większy prąd, ale w danym urządzeniu może być jakiś opór ograniczający przepływ prądu przez ciało.
Zabrakło jeszcze słowa od strony chemicznej - czyli jak tak naprawdę mikrofalówka podgrzewa żywność umieszczoną wewnątrz i dlaczego nie wolno podgrzewać suchych potraw bez wody (tak, to dzięki wprawianym przez mikrofale zawartym w żywności cząsteczkom wody podgrzewane jest jedzenie).
21:19 To nie jest zaślepka lecz antena. Daje się nawet zdemontować i wymienić w razie uszkodzenia co zdarza się dość często. Antena emituje o czym świadczą nadtopienia jej powierzczchni. Sama ceramika oczywiście też przepuszcza mikrofale ale długość wewnętrznego wyprowadzenia włącznie z anteną to 1/4 długości fali dzięki czemu największe napięcie uzyskuje się na powierzchni anteny. Charekterystyka promieniowania dookólna tak jak opisujesz. Co ciekawe reszta magnetronu działa trochę jak przeciwwaga i przy odpalaniu "swobodnym" magnetronu na jego obudowie też daje się wykryć spore napięcie w.cz.
Jak zwykle w takich felietonach osoba prowadząca ma rację tylko prawda jest zupełnie gdzie indziej. Słowem mikrofalówka nie jest groźna tylko trzeba wiedzieć jak się to urządzenie obsługuje. Ależ ta mikrofalówka służy do przygotowywania jedzenia... O tym też otrzymaliśmy informację. Natomiast czy to coś co wyciągnie się z tego urządzenia i w łoży do ust to jakoś nic nie słyszeliśmy. Trzeba było powiedzieć o metabolizmie w organizmie człowieka po spożyciu takiej potrawy i o tym jak reaguje układ immunologiczny itd itd... Okaże się wówczas, że samo urządzenie nie jest groźne ale już podgrzany produkt jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Słowem włożona żywność po obróbce mikrofalami traci cechy pożywienia a staje się zwyczajnie trucizną.
Pamiętajmy, że powyżej 42stopni C giną witaminy i niszczone są mikroelementy. Czyli wszystko po obróbce termicznej powyżej tej temperatury jest martwe i jałowe . Jest wiele badań naukowych za i przeciwko mikrofalom . Fajnie przedstawiony temat.
"powyżej 42stopni C giną witaminy i niszczone są mikroelementy" Bzdura! Powyżej tej temperatury ścina się białko i giną enzymy - też forma białka - ale nie witaminy czy mikroelementy. Te temperatury są znacznie wyższe. Nie wprowadzaj w błąd jak nie wiesz.
Wszystko fajnie ale uważam że zabija natężenie prądu a nie różnica potencjału. A w transformatorze spada natężenie na uzwojeniu wtórnym na rzecz napięcia. I właściwie wszystko zależy od tego jakie będzie natężenie prądu przy tych 3k voltów.
Nie powiedziałeś, że mikrofalówka może zabić nawet jeśli nie jest podłączona do gniazda. W naładowanym kondensatorze może znajdować się naprawdę duże napięcie.
Fajny wywód o mikrofalówce. Gwoli ścisłości, to nie napięcie [V] zabija a natężenie [A] !! Ja studentów kopie napięciem 15000 V i wszyscy się śmieją. Ale dla tego że natężenie jest niskie, poniżej 15 mA (0,015A). W gniazdku elektrycznym jest tylko 230V ale to co istotne to 10 - 16 A (w zależności od bezpiecznika), czyli ponad 1000 razy wieksza wartość niż dopuszczalna bezpieczna.
Gratulacje! Prosty język, dostępny przeciętnemu oglądaczowi, wyjaśniający, opisujący, zrozumiały dla przeciętnego chłopa małorolnego! Tak należy objaśniać publice skomplikowane zagadnienia naukowe. Brawo! Chcesz coś robić to się naucz! Bo się możesz poparzyć! Brawa dla Marcina!!!!!
Radze powtórkę z matematyki a dokładnie wielokrotności i podwielokrotności. 300 000 km to w przybliżeniu odległość ziemia księżyc. Wnętrze mikrofalówki tworzy tzw klatkę Faradaja dlatego mikrofale nie wychodzą na zewnątrz. Zabija natężenie prądu przepływającego przez ciało a nie napięcie. Start spowalnia warystor. Transformator nie zasila bezpośrednio magnetronu, transformator zasila prostownik czyli diodę wysokonapięciowa i kondensator który ma dwa zadania, filtracje napięcia podawanego na anodę magnetronu, a zarazem podnosi napięcie o 0,41 czyli o pierwiastek z 2. Transformator dostarcza napięcia od 2,3kV do 2,5kV zależnie od użytego magnetronu wspomniany powyżej układ prostownika dopiero dostarcza około 3,5kV na anodę magnetronu. Poza tym transformator zasila także żarzenie magnetronu oraz dodatkowo do elektroniki. Elektrony są przyśpieszane, a gwizdek nazywa się falowód. Akurat fale o częstotliwości 2,4 GHz są najbardziej szkodliwe dla organizmów żywych. Z tego też względu sieci Wi Fi pracujące w tym paśmie mają ograniczoną moc do 0,2 W , a w niektórych krajach do 2 W. Przed następnym filmem polecam poszukać informacji w sieci, taka nieznajomość tematu to żenada tym bardziej ze to zakres wiadomości z matematyki i fizyki na poziomie klasy 6 szkoły podstawowej. Z mojej strony w pełni zasłużona łapka w dół
Przecież ten materiał właśnie jest skierowany do uczniaków, myślałeś, że do przyszłych inżynierów na ostatnim roku fizyki? Idąc dalej można wiecznie się poprawiać, z jednego punktu widzenia coś jest słuszne a z innego już nie, stoimy na takim a nie innym poziomie technologii, za 1000 lat, inny system nauczania może określić obecny jako zupełne oderwanie od rzeczywistości i nazwać bełkotem. Czy model atomu Bohra jest prawidłowy? Czy prąd to w ogóle ruch elektronów? Czy elektron może być fotonem i na odwrót? W zależności od posiadanej wiedzy i stopnia znajomości technicznej słuchacza, tutaj można się czepiać wszystkiego, drobne pomyłki zdarzają się zawsze, dopracowując materiał do stanu idealnego sensu stricto, prawdopodobnie nigdy by nie wyszedł poza plany ewentualnie próby montażu, nie myli się ten kto nic nie robi i nic nie mówi, sapere aude, wytykać błędy jest najłatwiej u kogoś samemu nic nie reprezentując, drzazgę u kogoś a belki w swoim oku nie zauważać, nie ma na świecie ideału.
21:24 Raz że tamtędy wylatują mikrofale, dwa że to beryl, który jest dość podstępną trucizną. Przy manipulacji narzędziami wokół izolatora, lubi się on kruszyć :)
Dla laików z powszechną wiedzą to jest dobry wykład, tylko zauważyłem pomyłkę o 3 rzędy dziesiętne (GHz jest miliarda, nie milion) ale opisy długości fal są ok. U grilu bym podkreślil że to jest promieniowanie cieplne w paśmie 1 do cca 15 mikrometrów. Natomiast mikrofale z magnetronu są jedyną częstotliwością, fala12,5 cm bo sam magnetron jest jednocześnie resonatorem i dlatego ma wysoką sprawność. Jeszcze dodam, że przewody żarzenia są jednocześnie katodą i wysokie napięcie się znajduje na obidwóch przewodach żarzenia ( oczywiście z podwajacza napięcia), samo napięcie żarzenia między przewodami jest 2,5V.
No dobra a co z promieniowaniem gamma.Z tego co wiem to po wyłączeniu mikrofalówki atomy wracają na swoje miejsce i przez parę sekund potrawa podgrzana w takiej kuchence zwyczajnie świeci tak jak by była grzana pod aparatem do rtg.Miernik promieniowania nie kłamie tylko szumi i pyka ale to tylko przez około sekundę lub dwie.
2.4 GHz 2.4 miliardów razy na sekundę. Oj z tymi wielkościami fotonów i wchodzenia w potrawę to już bujda na resorach. Promieniowanie danej długości wnika głębiej lub płycej w zależności od pochłaniania go przez oświetloną materię. Np światło podczerwone i ultrafioletowe jest mocno pochłaniane przez wodę , a światło niebieskie (pomiędzy wymienionymi) jest słabo pochłaniane. Promieniowanie mikrofalowe nagrzewa tylko materię złożoną z cząsteczek dipolowych. Jak woda. Za Wikipedią : "... w wyniku działania pola elektrycznego fali elektromagnetycznej starają się ustawić zgodnie z kierunkiem i zwrotem tego pola. Pole elektryczne przekazuje dipolom energię, która jest następnie rozpraszana w materiale w postaci ciepła." Czyli mikrofale powodują bardzo szybkie obracanie całych cząsteczek dipolowych, a pozostałe cząsteczki po prostu "omija" czyli przenika. Kolejna rzecz - zabija nie napięcie tylko natężenie prądu. Pewne napięcie (przyjmuje się napięcie do 24V) jest niegroźne z powodu naturalnej rezystencji skóry (1000Ohm). Ale tasery 60000 Volt nie zabiją zdrowego człowieka. Mogą spowodować zatrzymanie serca przez skurcz. Ale to inna kwestia. Natomiast gdyby tak wbić się elektrodami w skórę i puścić 24V ze spawarki to ugotujemy sobie krew. Zabija NATĘŻENIE czyli przepływ prądu , a nie napięcie czyli potencjał prądu (różnica potencjałów). W ekstremalnie mokrych warunkach za bezpieczne napięcie przyjmuje się 12V, gdyż mokra skóra stawia mniejszy opór. Natomiast bezpieczne natężenie jest to 10-15mA, max 30mA (i tak są wyskalowane domowe wyłączniki różnicoprądowe). Wychodzi na to, że jeśliby udało nam się puścić przez ciało prąd o natężeniu 1A nawet o bardzo małym napięciu, to moglibyśmy tego nie przeżyć. Ale krótkie spotkanie z napięciem 60kV o natężeniu 1mA powoduje, że wszystkie mięśnie się napinają, nie możemy oddychać, serce się zatrzymuje, układ nerwowy zostaje zaburzony ale po odłączeniu napięcia dochodzimy do siebie mimo tak potwornego napięcia. No warto by się lepiej przygotować przed zrobieniem materiału. Masakryczna ilość błędów. Faktycznie niepotrzebnie się wysilam. Co kawałek babol.
Super jestes mnie zaciekawiles. Kiedys naprawilem nikrofale wlasnie padniety byl magnetron ale wszystkkiego nie wieszialem. Dzieki za wyjasnienie. Super.
Niech Pan powie jakie napięcie jest potrzebne aby uruchomić ten wentylator? Trzeba podłączyć do zasilania 230 V czy np można go uruchomić np baterią o napięciu 18V?
Prędkość fali elektromagnetycznej Osobny artykuł: Prędkość światła. *Prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni jest stała, nie zależy od jej częstości ani układu odniesienia* . Nazywa się ją prędkością światła. Jest ważną stałą fizyczną, a jej wartość wynosi około 3·108m/s. W ośrodkach materialnych prędkość fali elektromagnetycznej (rozchodzenia się fotonów) jest zawsze mniejsza niż w próżni. Wikipedia
UWAGA !!! Nawet po wyjęciu wtyczki z sieci mikrofala może cię zabić w środku jest kondensator na bardzo wysokie napięcie ! który może być jeszcze naładowany .
Jak to jest w Mikrofalówce? Gdzie te dwa przewody czerwone które prowadzą do żarzenia magnetronu, to jest napięcie: 3,2V. A ten biały przewód to: wysokie napięcie: 2200V. I teraz mnie zastanawia gdzie te napięcia idą: to niskie, i to wysokie?
W zakładzie Róża Luksemburg kobiety jak i mężczyźni ślepli, robili się bezpłodni, zegarki mechaniczne się magnesowały, elektroniczne przepalały - brednią jest twierdzić, że mikrofale są mało szkodliwe. Dopiero później wprowadzono o odpowiednie zabezpieczenia i sytuacja uległa poprawie Jeżeli trafo daje 3kv i jest powielacz to lampa chodzi na 6 kV, widzę na filmie kondensatory powielacza W magnetronie są wnęki a nie dziurki
Jaka grzalka w magnetronie, rozbieral pan kiedys magnetron. a jak by pan probowal to nie polecam bo w srodku znajduje sie beryl silnie trujaca substancja
Fajne ,fajne. Podoba mi sie ze tlumaczysz wszystko dokladnie. Np. ze jest tam zamontowany rezystor i opisujesz jego konkretne zadanie i powod po co ktos go tam wsadzil. :)
to jak wstawie metalową miche do mikrofali to nic się nie stanie? juz widziałem takie rzeczy i zaczęło się iskrzyć w srodku to odłączyłem od pądu a po otwarciu na tylnej ścianie wypalony punkt na srodku został
Wydaje mi się, że chodziło mu o uczucie ciepła, bo białko oka zacznie się ścinać zanim zaczniemy czuć jakikolwiek ból spowodowany temperaturą. We wnętrzu oka nie poczujesz ciepła, więc zanim zostanie ono wystarczająco podgrzane aby to poczuć, już będzie ugotowane :P
Podobno nie czuje się ani w oku ani w mózgu - bo tam NIE ma komórek czuciowych. Oczywiście inne nerwowe są. Sam nie sprawdzałem - ale można poczytać ostrzeżenia np. o obserwacji zaćmień słońca.
Większość z nas posiada taką "mikrofalówkę" w kieszeni (tylko o słabszej mocy), ale nikt sie jej szkodliwością dzisiaj za bardzo jeszcze nie przejmuje ,mam na myśli telefony GSM których pasmo częstotliwości jest podobne...
Witam! Zatem, co sądzicie o "technologi" 5G, skoro wykorzystuje częstotliwość 2GH? Czyż to nie mikrofalówka dla mózgu oraz narządów? Temat bardzo na czasie. Pozdrawiam.
Nie jest aż tak źle, ale nie należy dotykać tak gołymi palcami, jak zrobił to kilka razy Marcin www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.display?p_card_id=1325&p_version=1&p_lang=pl I jeszcze cytat: "Uczulenie na beryl rozwija się u 1-16% narażonych na ten metal, a beryloza - maksymalnie u 5%. Okres pomiędzy narażeniem zawodowym a wystąpieniem objawów choroby wynosi nawet do 30 lat" Zatem nawet osoby pracujące na co dzień w oparach berylu lub jego związków nie umierają po kilku sekundach w mękach ;))
@@Biesiu92 Zależy od napięcia i prądu. Wysokie napięcie mały amperaż nie zabije, a " kopnie " ale już wysokie napięcie ( od 24 V ~ ) przy warunkach " wilgotnych " i powyżej 20 mA Może zrobić krzywdę. To też zależy od skóry, w czym jesteś, na czym stoisz. P. S. Z przykrością stwierdzam, że ta " inżynieriada " to zwyczajna żenada !!!
Magnetron moze byc zabójcza bronia w zaleznosci od skupienia fal i natężenia :) przy odpowiednich wlasciwosciach moge rozpadac sie cale obietyky na atomy
Witam mam pytanko mam problem z kondensatorem wysokiego napięcia czy to jest ważne jaki kondensator zamienny użyje czy nie ma to aż tak wielkiego znaczenia?
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system. Świetny materiał edukacyjny. '' wystarczy zacząć od siebie zdając sobie sprawę o czym tu jest mowa. a treść przemówi do WAS''.Polecam.
Czy ma pan pojecie o czym pan wogole opowiada? jaki filtr napiecia, chyba pradu. Transformator zabija 10 razy szybciej niz prad z gniazdka? moze zabic juz gdy zblizymy reke. Pozatym prosze w spomniec o najwazniejszym a mianowicie kondensator ktory moze gromadzic ladunek jeszcze przez dlugi czas po wylaczeniu kuchenki z kontaktu
"... kondensator moze gromadzic ladunek jeszcze przez dlugi czas po wylaczeniu kuchenki z kontaktu.." Gromadzić? Z nieba? Może utrzymywać. I utrzymuje do czasu aż zostanie rozładowany przez przylutowany na nim opornik.
Jak to wykorzystują do grillowania ludzi metodą V2K ? Jak potrawę da się pod jednorazówkę folię to jak to się dzieje że folia się nie stopi ? I jak to można wykryć ?
Dlatego moja mikrofalówka już nigdy nikomu krzywdy nie zrobi:) jak dogorywała to wydawała dźwięki jak by ją ktoś skalpował i jeszcze te błyski ledwo wyłączyłem z gniazdka. Teraz służy mi jako zgrzewareczka, trafko super i służy mi wyśmienicie. Pozdrawiam
Mikrofalówka to jak klatka faradaya(nie znam pisow..) Włożyłem do mikrof. tek kom. i nie włączając jej zadzwoniłem z drugiego tel. Dlaczego tel.który był zamknięty zaczął dzwonić?
zastanawiam sie, jakby był taki drut np. 1000V AC ale czestotliwosc 100THz czyli prad w zasadzie ledwo by sie przemieszczal to czy taki drut moze zabic? Jak kojarze to najgorsze jest napiecie nie 230V AC ale 230V DC
Moze rok temu w Internecie byla informacja ze w Japonii zabroniono uzywac mirofalowki, ze produkca mikrofalowek nie bedzie kontynuowana, a posiadacze maja swoje mikrofalowki wyrzucic. Czy byla to falszywa wiadomosc, kto wie ? Dotyczyl ten news takze Korei Poludniowej.
Fala elektromagnetyczna wchodzi głębiej niż wynosi długość fali. Jak głęboko, to zależy choćby od odległości między atomami i ich konfiguracji (dlatego niektóre przedmioty są przezroczyste dla światła, inne nie, przy długości fali światła zbliżonej do odległości między atomami).
Zastosowanie częstotliwości 2,4GHz wynika z tego, że dla tej częstotliwości woda ma duże tłumienie. Czyli mikrofalówka podgrzewa przede wszystkim wodę w potrawach.
Dokładnie. Pozdrawiam.
Nie tyle podgrzewa...co wprawia je w ruch...inne materiały różnie się zachowują...potestuj sobie.😆
żółty ser zamienia się w plastik :D
@@julzal4439 A kluski na parę w kluski s gipsu :))
@@michal5869 muszę to przetestować :D
Wszystkie fale elektromagnetyczne rozchodzą się z prędkością 300000 km/s i nie jest to uzależnione od długości fali.
Długość fali jest odległością pomiędzy kolejnymi np grzbietami fal a ilość cykli w czasie sekundy jest częstotliwością
heh... tylko do tego momentu wytrzymałem ;)
ok, ale było omawiane, jaką odległość w przestrzeni pokonuje fala w ciągu jednego okresu. Fala krótka, o bardzo wysokiej częstotliwości- pokonuje duża mniejszą odległość w ciągu jednego SWOJEGO okresu niż fala o niskiej częstotliwości (długim okresie). Właśnie dlatego, że oba te rodzaje fal maja tą samą prędkość. Czasem najtrudniej prostymi słowami coś wytłumaczyć ;)))
Tak wiem że nie to miałeś na myśli mówiąc w filmie jaką drogę pokona w ciągu sekundy fala o różnej długości i jest to zwykłe przejęzyczenie, ale muszę to sprostować bo niektórzy gotowi wziąć to dosłownie. Każda fala elektromagnetyczna niezależnie od długości porusza się z jednakową prędkością (w próżni jest to stała c, czyli tzw prędkość światła, w innych ośrodkach te wartości są trochę inne, ale ja nie o tym). W ciągu jednej sekundy każda z tych fal elektromagnetycznych pokona zatem taką samą drogę (w próżni wynosi ona "c/1 sek"). Mówiąc o długościach i odległościach miałeś na myśli oczywiście ODLEGŁOŚĆ między "grzbietami" danej fali a nie faktyczną odległość jaką przebywa fala w ciągu sekundy. Bardziej łopatologicznie juz nie umiem. Pozdrawiam
Filmik bardzo mi się podobał. Mam tylko jedno zastrzeżenie. Tak naprawdę to nie napięcie zabija przy porazeniu transformatorem z mikrofalówki. Niejednokrotnie porazilem się napięciem z lampy kineskopowej (20kV) i choć jest to bardzo nieprzyjemne, raczej nie jest w stanie zabić zdrowego człowieka. Transformator z mikrofalówki działa jak 'źródło pradu' i dlatego jest taki niebezpieczny. Stare telewizory raziły dużo większym napięciem, ale mikrofala ma wydajność pradowa na tyle dużą, że faktycznie zabija natychmiast.
Fajne to omówiłeś. Nie wiem czy w każdej takiej mikrofali tak jest ale często jest tak, że trafko daje około 2,5kV, następnie jest powielacz napięcia i finalnie magnetron dostaje około 5kVdc. W powielaczu siedzi dość duży kondensator, który jak jest naładowany to też potrafi krzywdę zrobić.
podgrzewanie mikrofalami przedewszystkim polega na wprawianiu w ruch dipoli wody więc zaczynają trzeć o siebie i w ten sposób powstaje ciepło
Im głębiej, tym lepiej, im grubiej, tym przyjemniej.
Im ciaśniej tym radośniej.
Naprawiam takie sprzęty od x lat. Raz zapomniałem rozładować kondensator w efekcie przez palec przeszedł mi prąd o dużym napięciu ale minimalnym natężeniu. Skutek był taki, że miałem z dwóch stron palca małe czarne kropki, natomiast nie poczułem nic.
Uwaga 13:56 minuta filmu ten niby "dławik" zabija najczęściej niedoświadczonych serwisantów bo to kondensator wysokiego napięcia, który utrzymuje napięcie przez jakiś czas po odłączeniu zasilania, więc najpierw trzeba go rozładować, zwierania terminali nie polecam, lepiej zrobić to przez rezystor dużej mocy, ale to wymaga dokładnego opisu.
Duża żarówka może być? Np. sodowa?
Też zauważyłem w kilku filmach nie trafione określenia... Ja gdy czegoś nie jestem pewien to o tym nie mówię lub powiem że nie wiem
Jaro, dlatego w takich wypadkach, producenci do kondensatora dokładają rezystor rozładowujacy, wiec się nie martw tęga głowo.
@@sweetusia_3343 kto daje do czego
@@Pabcio: moze. Pan Jaro nie zauwazyl, ze nie da sie dostac do kondensatora ot tak z biegu. Zanim rozbierzemy obudowe, to wiekszosc napiecia na kondensatorze spadnie, bo uklad sie szybko rozladowywuje, przy takim napieciu. Dwa, ze jesli serwisant nie potrafi rozpoznac kondensatora, nie wie ze na nim gromadzi sie ladunek, potencjalnie niebezpieczny, to jednak serwisantem nie powienien zostac. Ja wiem, ze ludzie serwisujacy czasem sa z przyslowiowej ulicy, ale to juz wina dopuszczajacych ich do takiej pracy.
1:18 2,4 GHz to też częstotliwość na jakiej nadają routery wi-fi.
Tylko porównaj sobie moce
Jak odczytac oznaczenia na naklejce na magnetronie ?
@@erisar2001 To pytanie chyba nie do mnie.
11:00 Tak właściwie to sam transformator o ile dobrze pamiętam przenosi napięcie na 1,5 kV albo nawet gdzieś koło 2kV a dopiero kondensator i dioda mnożą napięcie przez 2.
No i to nie jest tak że im wyższe napięcie tym szybciej cie zabije, znaczy, może być tak chodzi o to że zabija prąd, napięcie samo w sobie nie zabija a jedynie umożliwia prądowi płynąć,
I z prawa oma wynika że im większe napięcie tym większy prąd, ale w danym urządzeniu może być jakiś opór ograniczający przepływ prądu przez ciało.
A 4 promieniowanie to 50 hz z kabla i trafa .
Magnetron też daje cały bukiet mikrofali a tylko z 50% to 2,45ghz.
Zabrakło jeszcze słowa od strony chemicznej - czyli jak tak naprawdę mikrofalówka podgrzewa żywność umieszczoną wewnątrz i dlaczego nie wolno podgrzewać suchych potraw bez wody (tak, to dzięki wprawianym przez mikrofale zawartym w żywności cząsteczkom wody podgrzewane jest jedzenie).
fajny odcinek, nie zdawałem sobie sprawy jak nie bezpieczne może być wnętrze kuchenki w nieodpowiednich rękach
Cienki Bolec . nie wytrzymałem do końca.Strata czasu!
21:19 To nie jest zaślepka lecz antena. Daje się nawet zdemontować i wymienić w razie uszkodzenia co zdarza się dość często. Antena emituje o czym świadczą nadtopienia jej powierzczchni. Sama ceramika oczywiście też przepuszcza mikrofale ale długość wewnętrznego wyprowadzenia włącznie z anteną to 1/4 długości fali dzięki czemu największe napięcie uzyskuje się na powierzchni anteny. Charekterystyka promieniowania dookólna tak jak opisujesz. Co ciekawe reszta magnetronu działa trochę jak przeciwwaga i przy odpalaniu "swobodnym" magnetronu na jego obudowie też daje się wykryć spore napięcie w.cz.
Jak zwykle w takich felietonach osoba prowadząca ma rację tylko prawda jest zupełnie gdzie indziej. Słowem mikrofalówka nie jest groźna tylko trzeba wiedzieć jak się to urządzenie obsługuje. Ależ ta mikrofalówka służy do przygotowywania jedzenia... O tym też otrzymaliśmy informację. Natomiast czy to coś co wyciągnie się z tego urządzenia i w łoży do ust to jakoś nic nie słyszeliśmy. Trzeba było powiedzieć o metabolizmie w organizmie człowieka po spożyciu takiej potrawy i o tym jak reaguje układ immunologiczny itd itd... Okaże się wówczas, że samo urządzenie nie jest groźne ale już podgrzany produkt jest bardzo niebezpieczny dla organizmu. Słowem włożona żywność po obróbce mikrofalami traci cechy pożywienia a staje się zwyczajnie trucizną.
Pamiętajmy, że powyżej 42stopni C giną witaminy i niszczone są mikroelementy. Czyli wszystko po obróbce termicznej powyżej tej temperatury jest martwe i jałowe . Jest wiele badań naukowych za i przeciwko mikrofalom . Fajnie przedstawiony temat.
"powyżej 42stopni C giną witaminy i niszczone są mikroelementy"
Bzdura! Powyżej tej temperatury ścina się białko i giną enzymy - też forma białka - ale nie witaminy czy mikroelementy. Te temperatury są znacznie wyższe. Nie wprowadzaj w błąd jak nie wiesz.
Wszystko fajnie ale uważam że zabija natężenie prądu a nie różnica potencjału. A w transformatorze spada natężenie na uzwojeniu wtórnym na rzecz napięcia. I właściwie wszystko zależy od tego jakie będzie natężenie prądu przy tych 3k voltów.
Ale aby zabić człowieka wystarczy ok. 30-35 mA.
Nie powiedziałeś, że mikrofalówka może zabić nawet jeśli nie jest podłączona do gniazda. W naładowanym kondensatorze może znajdować się naprawdę duże napięcie.
2.4GHz to nie 2.4 razy miliony na sekunde... to by bylo 2.4MHz :)
Sie przypierdalasz 😅 I tak mało kto zna takie terminy 🤔🤗
Fajny wywód o mikrofalówce.
Gwoli ścisłości, to nie napięcie [V] zabija a natężenie [A] !! Ja studentów kopie napięciem 15000 V i wszyscy się śmieją. Ale dla tego że natężenie jest niskie, poniżej 15 mA (0,015A). W gniazdku elektrycznym jest tylko 230V ale to co istotne to 10 - 16 A (w zależności od bezpiecznika), czyli ponad 1000 razy wieksza wartość niż dopuszczalna bezpieczna.
15 mA już może być niebezpieczne, jakie 10-16A w gniazdku
Gratulacje! Prosty język, dostępny przeciętnemu oglądaczowi, wyjaśniający, opisujący, zrozumiały dla przeciętnego chłopa małorolnego! Tak należy objaśniać publice skomplikowane zagadnienia naukowe. Brawo! Chcesz coś robić to się naucz! Bo się możesz poparzyć! Brawa dla Marcina!!!!!
Radze powtórkę z matematyki a dokładnie wielokrotności i podwielokrotności.
300 000 km to w przybliżeniu odległość ziemia księżyc.
Wnętrze mikrofalówki tworzy tzw klatkę Faradaja dlatego mikrofale nie wychodzą na zewnątrz.
Zabija natężenie prądu przepływającego przez ciało a nie napięcie.
Start spowalnia warystor.
Transformator nie zasila bezpośrednio magnetronu, transformator zasila prostownik czyli diodę wysokonapięciowa i kondensator który ma dwa zadania, filtracje napięcia podawanego na anodę magnetronu, a zarazem podnosi napięcie o 0,41 czyli o pierwiastek z 2.
Transformator dostarcza napięcia od 2,3kV do 2,5kV zależnie od użytego magnetronu wspomniany powyżej układ prostownika dopiero dostarcza około 3,5kV na anodę magnetronu.
Poza tym transformator zasila także żarzenie magnetronu oraz dodatkowo do elektroniki.
Elektrony są przyśpieszane, a gwizdek nazywa się falowód.
Akurat fale o częstotliwości 2,4 GHz są najbardziej szkodliwe dla organizmów żywych.
Z tego też względu sieci Wi Fi pracujące w tym paśmie mają ograniczoną moc do 0,2 W , a w niektórych krajach do 2 W.
Przed następnym filmem polecam poszukać informacji w sieci, taka nieznajomość tematu to żenada tym bardziej ze to zakres wiadomości z matematyki i fizyki na poziomie klasy 6 szkoły podstawowej.
Z mojej strony w pełni zasłużona łapka w dół
Wszystko to oczym napisałeś to prawda, ale nie wszystko jest wiedzą z kl. VI Szk. Podst.
Przecież ten materiał właśnie jest skierowany do uczniaków, myślałeś, że do przyszłych inżynierów na ostatnim roku fizyki?
Idąc dalej można wiecznie się poprawiać, z jednego punktu widzenia coś jest słuszne a z innego już nie, stoimy na takim a nie innym poziomie technologii, za 1000 lat, inny system nauczania może określić obecny jako zupełne oderwanie od rzeczywistości i nazwać bełkotem. Czy model atomu Bohra jest prawidłowy? Czy prąd to w ogóle ruch elektronów? Czy elektron może być fotonem i na odwrót?
W zależności od posiadanej wiedzy i stopnia znajomości technicznej słuchacza, tutaj można się czepiać wszystkiego, drobne pomyłki zdarzają się zawsze, dopracowując materiał do stanu idealnego sensu stricto, prawdopodobnie nigdy by nie wyszedł poza plany ewentualnie próby montażu, nie myli się ten kto nic nie robi i nic nie mówi, sapere aude, wytykać błędy jest najłatwiej u kogoś samemu nic nie reprezentując, drzazgę u kogoś a belki w swoim oku nie zauważać, nie ma na świecie ideału.
Poziom wypowiedzi i tlumaczenia 3kl podstawowki szkoly specialnej
Ależ przyjemnie się Pana słucha! Dziękujęmy za mądry wykład.
Bardzo ciekawy materiał po mimo iż myślimy ze wiemy co i jak działa zawsze można sie dowiedzieć ciekawych rzeczy . Pozdrawiam
Stara prawda: co nam szkodzi a co nie, to zależy od dawki.
21:24 Raz że tamtędy wylatują mikrofale, dwa że to beryl, który jest dość podstępną trucizną. Przy manipulacji narzędziami wokół izolatora, lubi się on kruszyć :)
Dla laików z powszechną wiedzą to jest dobry wykład, tylko zauważyłem pomyłkę o 3 rzędy dziesiętne (GHz jest miliarda, nie milion) ale opisy długości fal są ok. U grilu bym podkreślil że to jest promieniowanie cieplne w paśmie 1 do cca 15 mikrometrów. Natomiast mikrofale z magnetronu są jedyną częstotliwością, fala12,5 cm bo sam magnetron jest jednocześnie resonatorem i dlatego ma wysoką sprawność. Jeszcze dodam, że przewody żarzenia są jednocześnie katodą i wysokie napięcie się znajduje na obidwóch przewodach żarzenia ( oczywiście z podwajacza napięcia), samo napięcie żarzenia między przewodami
jest 2,5V.
No dobra a co z promieniowaniem gamma.Z tego co wiem to po wyłączeniu mikrofalówki atomy wracają na swoje miejsce i przez parę sekund potrawa podgrzana w takiej kuchence zwyczajnie świeci tak jak by była grzana pod aparatem do rtg.Miernik promieniowania nie kłamie tylko szumi i pyka ale to tylko przez około sekundę lub dwie.
A jeżeli siatka jest uszkodzona na drzwiach , fale mogą wydostawać się na zewnątrz ?
Dlaczego WSZYSTKIE mikrofalowki otwieraja sie na lewa strone ?
genialne pytanie, właśnie to dostrzegłem
Giga to miliard, a nie milion - mój wkład w konstruktywną krytykę.
W tej mikrofalowce jest gril kwarcowy,sa tez grile grzalkowe ( potrawe wtedy podgrzewa grzalka ) . .
2.4 GHz 2.4 miliardów razy na sekundę.
Oj z tymi wielkościami fotonów i wchodzenia w potrawę to już bujda na resorach. Promieniowanie danej długości wnika głębiej lub płycej w zależności od pochłaniania go przez oświetloną materię. Np światło podczerwone i ultrafioletowe jest mocno pochłaniane przez wodę , a światło niebieskie (pomiędzy wymienionymi) jest słabo pochłaniane.
Promieniowanie mikrofalowe nagrzewa tylko materię złożoną z cząsteczek dipolowych. Jak woda. Za Wikipedią : "... w wyniku działania pola elektrycznego fali elektromagnetycznej
starają się ustawić zgodnie z kierunkiem i zwrotem tego pola. Pole elektryczne przekazuje dipolom energię, która jest następnie rozpraszana w materiale w postaci ciepła."
Czyli mikrofale powodują bardzo szybkie obracanie całych cząsteczek dipolowych, a pozostałe cząsteczki po prostu "omija" czyli przenika.
Kolejna rzecz - zabija nie napięcie tylko natężenie prądu.
Pewne napięcie (przyjmuje się napięcie do 24V) jest niegroźne z powodu naturalnej rezystencji skóry (1000Ohm). Ale tasery 60000 Volt nie zabiją zdrowego człowieka. Mogą spowodować zatrzymanie serca przez skurcz. Ale to inna kwestia. Natomiast gdyby tak wbić się elektrodami w skórę i puścić 24V ze spawarki to ugotujemy sobie krew. Zabija NATĘŻENIE czyli przepływ prądu , a nie napięcie czyli potencjał prądu (różnica potencjałów). W ekstremalnie mokrych warunkach za bezpieczne napięcie przyjmuje się 12V, gdyż mokra skóra stawia mniejszy opór.
Natomiast bezpieczne natężenie jest to 10-15mA, max 30mA (i tak są wyskalowane domowe wyłączniki różnicoprądowe). Wychodzi na to, że jeśliby udało nam się puścić przez ciało prąd o natężeniu 1A nawet o bardzo małym napięciu, to moglibyśmy tego nie przeżyć. Ale krótkie spotkanie z napięciem 60kV o natężeniu 1mA powoduje, że wszystkie mięśnie się napinają, nie możemy oddychać, serce się zatrzymuje, układ nerwowy zostaje zaburzony ale po odłączeniu napięcia dochodzimy do siebie mimo tak potwornego napięcia.
No warto by się lepiej przygotować przed zrobieniem materiału.
Masakryczna ilość błędów. Faktycznie niepotrzebnie się wysilam. Co kawałek babol.
Czy ten rezystor ograniczajacy to nie termistor NTC ,ktory wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza stopniowo swoja rezystancje?
Może tak być
Mikrofalowka za pomoca wbudowanego magnetronu,wysyla w kierunku odbiornika fal ( potrawa ) mikrofale,ktore pobudzaja do ruchu czastki wody . .
3 kV nie zabije w ułamek sekundy. Fajnie kolego wytłumaczyłeś jak działa magnetron, ale z tymi fotonami o długości 12 cm to trochę bredzisz :P
to fakt :)
Raczej nie trochę...
To uproszczenie
Super jestes mnie zaciekawiles. Kiedys naprawilem nikrofale wlasnie padniety byl magnetron ale wszystkkiego nie wieszialem. Dzieki za wyjasnienie. Super.
"Mam odłączony przewód i to dość dawno odłączony". - no niezłe;-) pozdrawiam.
16:02 - czy to znaczy że przez obudowę płynie prąd zasilania mikrofalówki?
Niech Pan powie jakie napięcie jest potrzebne aby uruchomić ten wentylator? Trzeba podłączyć do zasilania 230 V czy np można go uruchomić np baterią o napięciu 18V?
Prędkość fali elektromagnetycznej
Osobny artykuł: Prędkość światła.
*Prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni jest stała, nie zależy od jej częstości ani układu odniesienia* . Nazywa się ją prędkością światła. Jest ważną stałą fizyczną, a jej wartość wynosi około 3·108m/s. W ośrodkach materialnych prędkość fali elektromagnetycznej (rozchodzenia się fotonów) jest zawsze mniejsza niż w próżni.
Wikipedia
STAŁA PRĘDKOŚĆ ok. 3-108 ble ble ble, to stała czy około? Pierdoły na maxa, ale jakie mondre!!!!!
w jaki sposób wartość przybliżona jest zaprzeczeniem wartości stałej?@@manfredantkowiak8276
UWAGA !!! Nawet po wyjęciu wtyczki z sieci mikrofala może cię zabić w środku jest kondensator na bardzo wysokie napięcie ! który może być jeszcze naładowany .
Jak to jest w Mikrofalówce? Gdzie te dwa przewody czerwone które prowadzą do żarzenia magnetronu, to jest napięcie: 3,2V. A ten biały przewód to: wysokie napięcie: 2200V. I teraz mnie zastanawia gdzie te napięcia idą: to niskie, i to wysokie?
W zakładzie Róża Luksemburg kobiety jak i mężczyźni ślepli, robili się bezpłodni, zegarki mechaniczne się magnesowały, elektroniczne przepalały - brednią jest twierdzić, że mikrofale są mało szkodliwe.
Dopiero później wprowadzono o odpowiednie zabezpieczenia i sytuacja uległa poprawie
Jeżeli trafo daje 3kv i jest powielacz to lampa chodzi na 6 kV, widzę na filmie kondensatory powielacza
W magnetronie są wnęki a nie dziurki
bardzo fajnie wytłumaczone :D
Jaka grzalka w magnetronie, rozbieral pan kiedys magnetron. a jak by pan probowal to nie polecam bo w srodku znajduje sie beryl silnie trujaca substancja
ale co z tym berylem przecież jest związany w ceramice a nie w proszku czy w płynie tam siedzi
@@MsMcLoud No właśnie to tlenek berylu, nie beryl jest tak trujący. Problem w tym, że ceramikę łatwo stłuc, a pył dostaje się do płuc
@@mzflighter6905 ale nawet stłuczony nie pyli, to by trzeba młotkiem na proszek stłuc i rozpylić w powietrzu
Fajne ,fajne. Podoba mi sie ze tlumaczysz wszystko dokladnie. Np. ze jest tam zamontowany rezystor i opisujesz jego konkretne zadanie i powod po co ktos go tam wsadzil. :)
Krotko, konkretnie i na temat. Bardzo dobry material. Polecam subskrybcje i pozdrawiam
Stare mikrofalówki to dobra broń elektromagnetyczna. Można np zniszczyć urządzenia sąsiadom. Wszystko siada
kHz to 1000 na sek, MHz to milion na sek a GHz to miliard na sek - taki troszkę znaczący błąd.
Co jakiś czas powinno się sprawdzić szczelność kuchenki mikrofalowej, czy istnieje sposób, w jaki możemy to zrobić sami?
O co chodzi z tym i 12cm fotonami? Przecież nie ma takich fotonów, to jest tak mocno uproszczenie, że nie wiem o co chodzi:)
@@mstolarski foton nie jest impulsem elektromagnetycznym tylko cząstką elementarną światła które jest i falą i cząstką jednocześnie.
@@mstolarski Przyjacielu, możesz podać źródła z których czerpiesz te rewelacje, bo założę się, że nie tylko mnie to ciekawi.
dlugosc fali 2.4ghz to 12.49135241667cm
to jak wstawie metalową miche do mikrofali to nic się nie stanie? juz widziałem takie rzeczy i zaczęło się iskrzyć w srodku to odłączyłem od pądu a po otwarciu na tylnej ścianie wypalony punkt na srodku został
bardzo przyjemnie się słucha
Dobry film
Nie dziwię się ze karierą RUclips tak szybko się skończyła
Ja bym proponował aby z owej mikrofalówki zrobil broń mikrofalową. Ciekawe jak długo by pozyl.
9:20 Oko nie ma ukladu nerwowego? Pierwsze slysze, ze nie czuje sie bolu w oczach!!!
Też się uśmiałam 🤣
Wydaje mi się, że chodziło mu o uczucie ciepła, bo białko oka zacznie się ścinać zanim zaczniemy czuć jakikolwiek ból spowodowany temperaturą. We wnętrzu oka nie poczujesz ciepła, więc zanim zostanie ono wystarczająco podgrzane aby to poczuć, już będzie ugotowane :P
Podobno nie czuje się ani w oku ani w mózgu - bo tam NIE ma komórek czuciowych. Oczywiście inne nerwowe są. Sam nie sprawdzałem - ale można poczytać ostrzeżenia np. o obserwacji zaćmień słońca.
A to że zmienia się struktura jedzenia i przyswajalność wody z podgrzewanych potraw w mikrofali to ch...j ? :)
wyznawca płaskiej ziemi umie obsługiwać klawiaturę? wow
Niektórym samo myślenie już szkodzi.
Czy mikrofala zabija? Zależy z jakiej wysokości spadnie na głowę ;)
Większość z nas posiada taką "mikrofalówkę" w kieszeni (tylko o słabszej mocy), ale nikt sie jej szkodliwością dzisiaj za bardzo jeszcze nie przejmuje ,mam na myśli telefony GSM których pasmo częstotliwości jest podobne...
Witam! Zatem, co sądzicie o "technologi" 5G, skoro wykorzystuje częstotliwość 2GH? Czyż to nie mikrofalówka dla mózgu oraz narządów? Temat bardzo na czasie. Pozdrawiam.
Ha, ha, dobre z tymi 3 częstotliwościami. Dałem się nabrać 😅👍👏
PS: Dobrze gadasz, mam mikrofalę, to wiem :D.
tyle widzy z jednego filmu, bardzo dobrze sie Pana slucha.
21:26 ta ceramika to tlenek berylu bardzo toksyczny!!!
o siema bocian
Bocian mam brak siana to do bociana lazali mi napisać pomóż proszę
Nie jest aż tak źle, ale nie należy dotykać tak gołymi palcami, jak zrobił to kilka razy Marcin www.ilo.org/dyn/icsc/showcard.display?p_card_id=1325&p_version=1&p_lang=pl
I jeszcze cytat: "Uczulenie na beryl rozwija się u 1-16% narażonych na ten metal, a beryloza - maksymalnie u 5%. Okres pomiędzy narażeniem zawodowym a wystąpieniem objawów choroby wynosi nawet do 30 lat" Zatem nawet osoby pracujące na co dzień w oparach berylu lub jego związków nie umierają po kilku sekundach w mękach ;))
11:20
Aha, ta, no... A to nie Amper zabija przypadkiem?
Paralizatory mają wysoki woltarz a mały amperaż i jest okej.
@@Biesiu92 Zależy od napięcia i prądu. Wysokie napięcie mały amperaż nie zabije, a " kopnie " ale już wysokie napięcie ( od 24 V ~ ) przy warunkach " wilgotnych " i powyżej 20 mA Może zrobić krzywdę. To też zależy od skóry, w czym jesteś, na czym stoisz.
P. S. Z przykrością stwierdzam, że ta " inżynieriada " to zwyczajna żenada !!!
Witam a czy stół magnetyczny z transformatora mikrofalówki jest bezpieczny dla zdrowia?
czyli przy czestotliwosci 1 hz foton ma srednice 300 tys.kilometrow ?gratuluje poczucia humoru ,4:20
Magnetron moze byc zabójcza bronia w zaleznosci od skupienia fal i natężenia :) przy odpowiednich wlasciwosciach moge rozpadac sie cale obietyky na atomy
Fanie i śmisznie przekazane. Powodzonka
Da się z tego zrobić radar - operując dużo niższą mocą? Pytam czysto teoretycznie, nie planuję robić. I pomijam kwestie prawne użycia pasma.
Witam mam pytanko mam problem z kondensatorem wysokiego napięcia czy to jest ważne jaki kondensator zamienny użyje czy nie ma to aż tak wielkiego znaczenia?
Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system. Świetny materiał edukacyjny. '' wystarczy zacząć od siebie zdając sobie sprawę o czym tu jest mowa. a treść przemówi do WAS''.Polecam.
Giga to miliard
Czy ma pan pojecie o czym pan wogole opowiada? jaki filtr napiecia, chyba pradu. Transformator zabija 10 razy szybciej niz prad z gniazdka? moze zabic juz gdy zblizymy reke. Pozatym prosze w spomniec o najwazniejszym a mianowicie kondensator ktory moze gromadzic ladunek jeszcze przez dlugi czas po wylaczeniu kuchenki z kontaktu
"... kondensator moze gromadzic ladunek jeszcze przez dlugi czas po wylaczeniu kuchenki z kontaktu.." Gromadzić? Z nieba? Może utrzymywać. I utrzymuje do czasu aż zostanie rozładowany przez przylutowany na nim opornik.
Jak to wykorzystują do grillowania ludzi metodą V2K ? Jak potrawę da się pod jednorazówkę folię to jak to się dzieje że folia się nie stopi ? I jak to można wykryć ?
Dlatego moja mikrofalówka już nigdy nikomu krzywdy nie zrobi:) jak dogorywała to wydawała dźwięki jak by ją ktoś skalpował i jeszcze te błyski ledwo wyłączyłem z gniazdka. Teraz służy mi jako zgrzewareczka, trafko super i służy mi wyśmienicie. Pozdrawiam
@@darogablyat6012 hehe ja tak samo xd
Wuzjki
Mikrofalówka to jak klatka faradaya(nie znam pisow..) Włożyłem do mikrof. tek kom. i nie włączając jej zadzwoniłem z drugiego tel. Dlaczego tel.który był zamknięty zaczął dzwonić?
Bo zapomniales wlaczyc ta mikrofalowke
Owin telefon folia aluminiowa i spróbuj zadzwonić :)
Nieszkodliwa? Od czegos Ci wlosy wypadly?
Bardzo ciekawy materiał. W końcu zrozumiałem jak działa ufalówka. Pozdro :)
Znam temat , ale dobrze opowiedziane :-)
"długość fali reprezentuje wielkość fotonu" fotony jak mrówki i fotony jak słonie.... cenzura jest czymś strasznym, ale ....
A co z wolnymi rodnikami które powstają w podgrzewanym jedzeniu ? To one są szczególnie szkodliwe.
Marta Pilak a powstają?
Jedno pytanko. Skąd się wzięły THz w kuchence, która ma maksymalnie kilka ( 2 - 2,5 ) GHz ?!
Przecież mówił, że z tej żaroweczki co oświetla wnetrze, tj. ze źródła światła widzialnego : p
to chyba generator i cewki są niebezpieczne
Dobry materiał, przyjemnie się oglądało.
zastanawiam sie, jakby był taki drut np. 1000V AC ale czestotliwosc 100THz czyli prad w zasadzie ledwo by sie przemieszczal to czy taki drut moze zabic? Jak kojarze to najgorsze jest napiecie nie 230V AC ale 230V DC
Nareszcie ktoś kto po ludzku wyjaśnił mi o co chodzi z tymi długościami fal dzięki :)
Bardzo dobra wiedza i tłumaczenie wielki szacunek 👍🔥
A czy można nadajnik cw zrobić z takiem mikrofali?
Niby proste urządzenie a magnetron to kawałek bardzo ciekawej lampy :)
Magnetron początkowo służył do zmniejszania radarów aby " weszły " do samolotów i okrętów podwodnych !
Szacun że mi to wytłumaczyłeś :D wyprałeś mi mózg ale zajarzyłem, dzięki !
Też jak mi się coś zepsuje, to przed oddaniem na złom, oglądam co w środku.
to lepiej żeby ci się żona nie zepsuła :)
super film, wreszcie rozumiem o co chodzi z tymi mikrofalami i jak nie należy ich używać!
To ja dodam od siebie że giga to nie miliony a miliardy
ale on to powiedział 500 miliardów mówił a w milionach tłumaczył tym którzy nie potrafią sobie wyobrazić tak dużych liczb
A tera to triliony . No to tera już wiecie :)
Super Film ❤❤ ❤❤❤
Cieszę się bardzo
Miałem po prostu podgrzać żarcie a tu mi gość mówi, że na moje parówki elektrony se gwiżdżą w rytmie 2.4... Zjem se bułkę.
Moze rok temu w Internecie byla informacja ze w Japonii zabroniono uzywac mirofalowki, ze produkca mikrofalowek nie bedzie kontynuowana, a posiadacze maja swoje mikrofalowki wyrzucic.
Czy byla to falszywa wiadomosc, kto wie ?
Dotyczyl ten news takze Korei
Poludniowej.