Finax Webinár - Ako zdaniť príjmy z investovania

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Chcete vedieť, ako musíte zdaniť výnosy z vašich investícií?
    Prvý kvartál roka vždy patrí podávaniu daňových priznaní. Každý príjem fyzickej osoby podlieha zdaneniu vrátane príjmov z investícii. Prinášame vám jednoduchý prehľad daňových a odvodových povinností vyplývajúcich z investícií v praktickej forme - záznamu z webinára.
    Investujte s Finaxom jednoducho a online do obľúbených indexových fondov ETF už od 20 €. Začnite: finax.eu/sk/lp...
    ODOBERAJTE NAŠE VIDEÁ: finax.tech/sub...
    PODCAST
    Apple Podcasts: finax.tech/apple
    Google Podcasts: finax.tech/google
    Spotify: finax.tech/spo...
    APPKA
    App Store: finax.tech/ios
    Google Play: finax.tech/and...
    BLOG
    Finax: finax.eu/sk/blog
    SOCIÁLNE SIETE
    Facebook: / finaxocp
    Instagram: / finax_sk
    LinkedIn: finax.tech/lin...

Комментарии • 20

  • @Lubo-sr1xl
    @Lubo-sr1xl Год назад

    Dobry den, super video. Dakujem. Mam este 2 otazky:
    1. Plati rocne oslobodenie od dane aj pre frakcne akcie?
    2. O menovom kurze ste uz hovorili, avsak nespomenuli ste nasledovnu kombinaciu. Ak nakupim USD kvoli nakupu US akci, ktore drzim dlhsie ako 1 rok. Tu plati oslobodenie od dane. Avsak ked nasledne zamenim USD do EUR, tu moze vzniknut kurzovy zisk/strata. Mozem zamenit but okamzite po tom predaji alebo o par rokov neskor. V podstate ja tu menu potrebujem zamenit iba z dovodu nakupu akcii na dlhodobo, nechcem s nou spekulovat. Ako sa toto dani?

  • @marekpodstreleny9727
    @marekpodstreleny9727 3 года назад

    Dobrý deň pokial kopírujem portfólio pripadne iného obchodníka ktorý v priebehu roka uzatvoril niektoré pozície na akciách a nedodržal teda termín držania rok a deň potrebný pre neplatenie dane. Je potrebné ich zdaniť v nasledujúcom roku alebo stačí ak ich zdaním až pri uzatvorení kopírovania portfólia prípadne obchodníka z mojej strany. Chcem totiž kopírovanie držať napríklad ešte rok pripadne dva a zdaniť to keď dosiahnem aký taký zisk. Problém je totiž v tom že súčasné zatvorené pozície sú síce v pluse ale celkovo je portfolio v mínuse. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

    •  2 года назад

      Dovolím si tvrdiť, že to je potrebné zdaniť - nikoho totižto nezaujíma, či je to portfólio kopírované alebo nie, ide o uzatvorenie pozície a teda príjem z predaja cenného papiera do jedného roka. Veľká nevýhoda takýchto kopírovacích nezmyslov z eTora.

  • @Kamil11993
    @Kamil11993 Год назад

    Dobrý deň ak som pendler a pracujem a odvádzam dane v Rakúsku ale trvalý pobyt je na SK kde budem odvádzať dane z akcií? Môžem si vybrať?

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  Год назад

      Určite si nevyberáte. Odporúčame obrátiť sa na Finančnú správu. Nie sme daňoví poradcovia. Sme názoru, že pokiaľ nebývate v Rakúsku a nezdržiavate sa tam na konkrétnej adrese, ale len dochádzate denne za prácou, bývate a väzby máte na Slovensku, mali by ste byť slovenský daňový rezident. Ak však aj v Rakúsku žijete, i keď bez trvalého alebo prechodného pobytu, a zdržujete sa tam viac ako 181 dní do roka, ste rakúsky rezident. Ale ako sme napísali na úvod, potvrďte si tieto úvahy s Daňovým úradom. Určite vám ochotne poradia. Rado, Finax.

  • @jakubtomas21
    @jakubtomas21 2 года назад

    V prípade, že my už prišli zdanené dividendy s USA 15 percentami, odpadáva my daňová povinnosť takže nemusím podávať daňové priznanie s dividendoch , ale nie je lepšie aj tak to priznať so ziskom 0 eur kvôli hypotéke ?? (Banka vie že mám nejaký príjem naviac )

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  2 года назад +2

      Banky spravidla neakceptujú príjem z investícií a cenných papierov. Štandardne uznávajú príjem z prenájmu. Pri cenných papieroch to aj má z ich pohľadu určitú logiku. Ťažko sa prognózuje, nie je stabilný, hrozí predaj apod.

  • @denisgonzales4989
    @denisgonzales4989 3 года назад

    Zdravím, ak predám akciu, ktorú som držal rok na regulovanom trhu, táto je oslobodená od dane. Otázka: musím podať daňové priznanie?

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  3 года назад +1

      Nie, kvôli tomuto príjmu nemusíte podávať daňové priznanie. Ak teda nemáte iné príjmy, ktoré si vyžadujú priznanie, nemusíte. Príjmy oslobodené od dane nemusíte uvádzať v daňovom priznaní, čiže kvôli nim nepodávate daňové priznania a ak ho aj robíte kvôli iným príjmom, príjmy z prevodu cenných papierov obchodovaných na burze a držaných dlhšie ako rok neuvádzate v priznaní, len zdaniteľné príjmy.

  • @jurajpodhradsky5316
    @jurajpodhradsky5316 4 года назад

    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako teda daniť ( dividendový ) príjem z ETF fondov ?

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  4 года назад +2

      V prvom rade musíte zistiť, či ste z dividendy už zaplatili daň v zahraničí. Dividendy bývajú spravidla zdaňované zrážkou pri zdroji, čiže väčšinou chodia zdanené. Ak je tak, čo je väčšina prípadov, je potrebné si porovnať strhnutú sadzbu dane so slovensko daňovou sadzbou dane na dividendy, teda 7%. Spravidla bude zdanenie v zahraničí vyššie, čiže v tomto prípade je vaša daňová povinnosť splnená. Pokiaľ ste daň v zahraničí pri výplate dividendy nezaplatili alebo bola nižšia ako 7%, uvediete ich v daňovom priznaní v prílohe číslo 2. Viete zmeniť aj režim zdaňovania v zahraničí podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia, kde sú určené daňové sadzby, ktoré sú spravidla nižšie. Málo brokerov to robí automaticky, čiže viete cez brokera a lokálne daňové úrady žiadať o vrátenie časti dane. Vie to ale byť pomerne náročný a zdĺhavý proces.

    • @jurajpodhradsky5316
      @jurajpodhradsky5316 4 года назад

      @@FinaxSlovakia Super, ďakujem.

  • @erikvojtko9446
    @erikvojtko9446 3 года назад

    Dobre som teda pochopil,, že ak mi dividenda na brokerský účet príde už zdanená, tak ju nemusím uvádzať do daňového priznania?

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  3 года назад

      Ak je daňová sadzba, ktorou bola zdanená vyššia ako slovenských 7% alebo sadzba, ktorá je dohodnutá v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia s krajinou pôvodu dividendy, daňová povinnosť sa považuje za splnenú, čiže ich nemusíte uvádzať do daňového priznania.

    • @erikvojtko9446
      @erikvojtko9446 3 года назад

      @@FinaxSlovakia Ďakujem za odpoveď, všimol som si, že existujú dve rôzne metódy zamedzenia dvojitému zdaneniu, pričom pri USA sa používa metóda zápočtu dane. Platí stále že ak mi dividenda príde už zdanená, tak ju nemusím uvádzať v daňovom priznaní?

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  3 года назад

      @@erikvojtko9446 Malo by to tak byť, ak sa nemýlime. Pokiaľ ste pri dividendách uhradili pri zdroji daň vyberanú zrážkou s vyššou sadzbou, ako je sadzba podľa slovenského Zákona o dani z príjmov, daňová povinnosť sa považuje za splnenú. Tým pádom nemusíte tieto dividendy uvádzať v daňovom priznaní. Nie sme ale daňoví poradcovia a mali by ste si tieto informácie preveriť u relevantných zdrojov ako daňoví poradcovia alebo finančná správa. Odvedenie daní je vždy povinnosťou daňovníka.

  • @kubriatko
    @kubriatko 3 года назад

    Zdravím, ako je to so zdanením dividend z REIT?

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  3 года назад

      Závisí samozrejme od domicilu fondu a následnej miery daňovej sadzby zrážkovej dane na dividendy a potom prípadne na vzájomných dohodách o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a krajinou domicilu. Ak sa nemýlime a bavíme sa o USA, tam je sadzba pre nerezidentov 30%. V SR je 7%. Ak je zaplatená daň v zahraničí vyššia ako v SR, považuje sa daňová povinnosť za splnenú. V Európe nevieme, aké sadzby sa na REIT uplatňujú, ale platí povedané, ak je vyššia ako slovenských 7% , povinnosť je splnená.

    • @kubriatko
      @kubriatko 3 года назад

      @@FinaxSlovakia ďakujem, len som mal za to, že REIT na SVK nie sú brané ako kvalifikované dividendy a tým pádom sa dividendy nedania 7% u SR a 15% USA ako aj ETF, ktoré sa nepovažujú za obchodné spoločnosti a preto by sa mali daniť "štandardne".

    • @FinaxSlovakia
      @FinaxSlovakia  3 года назад

      @@kubriatko Áno, aj to je možnosť a otázka, na ktorú sme doposiaľ nedostali nikde relevantnú odpoveď, či vyplácané príjmy z ETF, podielových fondov alebo REIT možno označiť za dividendy, keďže slovenská legislatívy dividendy jasne definuje ako rozdelený zdanený hospodársky výsledok obchodnej spoločnosti. Tu je polemika, či sú tieto fondy a trusty považované za obchodnú spoločnosť. Ak sa prikláňate k názoru, že nie sú, potom by malo ísť o iné príjmy z cenných papierov, kde je plná daň (19%/25%) a zdravotné odvody (14%). V prípade vyplateného príjmu US REIT pre nerezidentov USA uplatňujú vyššiu zrážkovú daň 30%.