Czy warto zmieniać kąt modułów fotowoltaicznych w ciągu roku?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 авг 2024
  • Każdy z nas zastanawia się jaki kąt ustawienia paneli jest najlepszy ale czy w każdym miesiącu ten kąt powinien być taki sam?
    Może warto wziąć klucz i go co pewien czas skorygować ?
    Opis programu z którego czerpałem dane - • [30] Mój prąd - Unijny...
    ****************************************************************************
    Proszę, postaw mi kawę. - patronite.pl/PaneleFotowoltai...
    Spis treści
    00:00 Wstęp
    00:57 Skąd mam dane
    01:50 Zbieram dane do Excela
    04:24 Ważna moja prośba
    05:11 Omówienie danych
    06:33 Animacja wynik końcowy
    09:23 Wniosek
    #fotowoltaika
    #panelefotowoltaiczne

Комментарии • 112

  • @KonradWieczorek
    @KonradWieczorek Месяц назад +1

    super wyliczenie do magazynu energii , gdzie latem za dużo a zimą mało:)pełny off grid

  • @Michalbb1984
    @Michalbb1984 Год назад +10

    Ogrom pracy włożony w analizę danych 👍

  • @majsterandix
    @majsterandix Год назад +6

    Super materiał. Kiedyś to liczyłem, ale Ty zobrazowałeś to po mistrzowsku. Wiem ile to kosztowalo pracy. Kawał dobrej roboty.

  • @KN-hg3mw
    @KN-hg3mw Год назад +3

    Dzięki Sławku. Z doświadczenia dodam że różnice mogą być większe z uwagi na więcej cienia w zimie, ale i tak niewiele jest produkcji w okresie zimowym.

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV Год назад +8

    Dzień dobry Panie Sławku. Już siadam i oglądam. Miłego dnia.

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Год назад +2

      👍👍👍

  • @grzegorzw1632
    @grzegorzw1632 Год назад +9

    Król ekxela 👍👍.

  • @terra9777
    @terra9777 Год назад +3

    I to jest konkret Panie Sławku!👍

  • @rumunn95
    @rumunn95 Год назад +4

    Dziękuję za filmik, właśnie zastanawiałem się czy kłaść panele bezpośrednio na wiacie z 10° spadkiem czy robić dodatkowa konstrukcje. Teraz już wiem że gra nie warta świeczki 😁 lepiej za koszt konstrukcji dorzucić panel😁

  • @maciejbuchaniewicz
    @maciejbuchaniewicz 4 месяца назад +1

    Ależ to jest dobre. Dzięki za kawał dobrej roboty, której dzięki temu sam nie muszę robić.

  • @pawelr8750
    @pawelr8750 Год назад +5

    Należy się Panu 👏👏👏

  • @marcinm1807
    @marcinm1807 Год назад +1

    Świetna robota, dziękuje.

  • @PrzemyslawKozaczka
    @PrzemyslawKozaczka Год назад +2

    szacun za te tabelki pamietam, że robił Pan porównanie kilka lat temu a właśnie stoję przed montażem drugiej instalacji na gruncie i myślę nad kątem

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Год назад +14

    Myślałem, że różnica między optymalnym położeniem a np. 40° to dużo więcej. A tu wychodzi jakieś 3% jak dobrze pamiętam... zatem faktycznie nie ma sensu taka zabawa.
    Dzięki wielkie za takie podsumowanie i ogrom pracy w to włożony. 👍👍👍

    • @jpopowski
      @jpopowski Год назад +4

      "Nie opłaca sie zmiana kąta paneli" NIEKONIECZNIE jeśli zalezy nam bardziej na produkcji w miesiacach zimowych kiedy zapotrzebowanie na grzanie jest większe. na przykład mamy pompe ciepła.

    • @VEKYR900
      @VEKYR900 Год назад +1

      @@jpopowski no właśnie i dlatego zmianę kąta powinno się robić dwa razy w roku a nie co miesiąc. Bardziej do pionu na jesień , a bardziej do poziomo na wiosnę

    • @andrzejkubik1509
      @andrzejkubik1509 6 месяцев назад

      ​@@VEKYR900 Też tak sądzę i ostatnio a dokładnie 4 grudnia 2023 w mroźny słoneczny dzień około godziny 11:00 zmieniałem kąt paneli z 35 na 70 stopni co przyniosło wzrost produkcji 30% więc jak dla mnie była to duża różnica. Zarazem dzięki kątowni 70 stopni śnieg zsuwa się i nic nie zalega. Zauważyłem też że jeśli jednak zdejmę 3 centymetrową warstwę śniegu to produkcja u mnie zmienia się z 200 watów na 1200 watów, więc według mnie warto pofatygować się z odśnieżaniem paneli. Pozdrawiam Andrzej Kubik

    • @ekologwroclaw
      @ekologwroclaw 5 месяцев назад

      @@andrzejkubik1509 zmieniłeś kąt na 70 stopni i zostawiłeś? Jak widać z tabelki zarobiłeś w styczniu 3 kWh z każdego kWp. Wzrost produkcji o 11% ale to tylko ok 2,5 zł. Dokładając do 10 paneli jeden dodatkowy masz to samo bez przestawiania konstrukcji ale to daje wzrost roczny 400-500 kWh czyli zysk około 400-500 zł rocznie. Przestawiając panele musisz to robić dwa razy czyli cofnąć i niech ci to zajmie łącznie 2 godziny a zarobisz nie wiadomo ile, może 7-10zł /kWp jeśli to zrobisz na jesieni i na wiosnę.To, że ci moc wzrosła o 30% przy zmianie kąta z 35 na 70 stopni to przesadzone. Pominę na razie, że produkcja najwyższa jest przy kącie 65-70 chociaż słonce jest najwyżej na 15 stopniach czyli średnio jest na 8 stopniach. A panel od ziemi ma optimum 20-25 stopni bo zbiera nie tylko ze słónca ale ze światła rozproszonego gdyż przez większość miesiąca słońca nie ma. U mnie teraz ze światła rozproszonego jest około 1/3 tego co z bezpośrednio padającego . Ale zmiana kąta związana jest z funkcją cosinus czyli skręcenie panela zmniejsza powierzchnie skierowaną czynnie do słońca.Czyli jak słońce jest na 15 a panel na 35 to zły kąt wynosi 40 stopni czyli strata z cosinusa 23%. Poprawiając na 70 stopni błąd wynosi 5 stopni to strata jest 0,4 % czyli poprawiłeś około 23 % produkcję bezpośrednią ale zmniejszyłeś światło rozproszone, bo panel widzi tylko pól nieboskłonu. Nie umiem teraz podać ile to jest W, ale to zmniejsza ten zysk 23%.(strzelam że o 1/4) Jednak zimą rzadko świeci wprost na panel, więc strata światła rozproszonego przez 30 dni zmniejsza mocno ten zysk. Jakbyś postawił panele na cały rok na 55 stopni to w roku wyprodukowałbyś 93% do optimum .Ale zimą nie byłoby sensu zwiększać do 70 bo poprawa byłaby tylko o 6% na świetle bezpośrednim czyli na świetle łącznym mniej niż 6%. Teraz musisz sobie przeliczyć czy to pokryje koszt robocizny. A z tabelki wynika że przestawienie z 55 na 70 stopni da wzrost o 0,3 kWh/kWp na miesiąc a to ok 30gr/kWp. Cały styczeń produkuje 2,5% rocznej produkcji a dołożenie do 10 paneli jednego panela zwiększa produkcję roczną o 10%. Nawet jak za przesył zabiorą połowę zarobku albo nawet 2/3, to i tak dołożenie panela da dużo większy zysk niż przestawianie kąta. Ale są sytuacje gdy zmiana kąta ma sens gdy walczymy z cieniem. Cienie zimą są dłuższe więc jak się wykorzysta sektory na panelu, to cień przy podniesionym panelu może wchodzić tylko na jeden sektor i z tego może być większa korzyść niż z cosinusa. Natomiast jak na dachu jest kilka rzędów, to będzie odwrotnie, bo rzędy zaczną się zasłaniać i strata od cienia większa niż zyski z podnoszenia paneli.

  • @Wojak_234
    @Wojak_234 Год назад +2

    RUclips oczywiście od subskrybował Pana kanał. Dobrze, że pan poruszył temat. Pozdrawiam z niedalekiego Leżajska 😀

  • @co0lxer
    @co0lxer Год назад +8

    Jako programiście serce mi się kraje, jak Pan się męczy najpierw z ustawianiem i pobieraniem danych, a później przerzucaniem ich do jednego arkusza. Szkoda, że nie wiedziałem, bo bym pomógł. Prosty skrypt w Pythonie rozwiązał by momentalnie sprawę. Pozdrawiam.

    • @Bbralaz
      @Bbralaz Год назад

      Power Query z excela poradzi sobie bez programowania.

    • @mrmepl4861
      @mrmepl4861 Год назад

      To samo miałem pisać 😁
      Panie Sławku, na przyszłość takie powtarzalne operacje to średnio zaawansowany programista Panu ogarnie. Szkoda pańskiego cennego czasu!

  • @mariuszstefanski4261
    @mariuszstefanski4261 Год назад +1

    Sławku, bardzo dziękuję za wykonanie tej ciężkiej pracy. Eksperyment dowiódł że zmiana ustawień kąta położenia modułów nie przynosi dużych zmian, bo cóż to jest 3% w skali roku. Ciekawe jak to się na do trakera, który podąża za słońcem 😉

  • @tomaszwalasek5942
    @tomaszwalasek5942 Год назад +1

    Jeden najlepszych odcinków. Na reszcie na temat 😀

  • @lesnypatrol7292
    @lesnypatrol7292 Год назад +3

    Też myślałem, że odpowiedni na daną porę roku kąt nachylenia paneli niesie większe zyski , zakładałem, że 7-8% a tu widzę , że byłem w poważnym błędzie.

  • @Stefatabor
    @Stefatabor Год назад +1

    Przekaz super .
    Musze na ujemnym dachu tz nachylonym na północ 15 % zamontować panele 5,5 KWp
    Przy ekierkach uzyskam kąt 20 stopni .
    Dużo nie stracę ale nie mam innej możliwości montażu .

  • @ekologwroclaw
    @ekologwroclaw Год назад +1

    Świetna robota.Mam dla pana zadanie, które tylko Pan może rozwiązać. W innym filmiku o fotowoltaice balkonowej zalinkował pan do kolorowej tabelki pokazującej jak spada produkcja wraz ze zmianą kąta paneli oraz azymutu. Problem w tym, że ta tabelka jest nieprzydatna do fotowoltaiki balkonowej a rozumiem, że wyliczenia są dla panela na dachu, którego nic nie zacienia.Czyli jeśli panel patrzy na zachód i jest ukośny to i tak jest oświetlony przed południem. Zupełnie inaczej jest jak balkon jest na niskim piętrze a blok skierowany jest z północy na południe zatem do godziny 12-tej (pomijam czas astronomiczny) blok zacienia panel.Zatem bardzo skomplikowane jest wyliczenie produkcji i jest na pewno inna niż pan to sugerował w tamtym filmie. Czyli jak panel będzie pionowo skierowany na zachód to tabelka jest prawdziwa i panel da 51% energii. Ale zaczynają się schody jak panel leży na płasko to nie dość, że traci kilkanaście % do optymalnego kąta 40stopni, to jeszcze przez pół dnia nic nie produkuje bo jest w cieniu. Oznaczałoby to, że panel wyprodukuje niewiele ponad 40% czyli poziomy panel da mniej niż pionowy(51%) to trudne do zrozumienia ale chyba tak jest. Jeszcze trudniejszym zadaniem to będzie sprawdzenie czy panel o kącie 40 stopni i azymucie 180, da równo 50% tego jakby był na dachu. Czyli powinien pan jakoś skorygować swój komentarz do tamtego filmu, bo błąd w szacunkach produkcji przy zrobieniu np daszku nad balkonem może wynieść nawet 50 % czyli dwukrotnie wydłużyć spłatę instalacji. Jak dotąd nigdy nie spotkałem się z sytuacją aby ktoś ostrzegł, że co innego balkon na południe a co innego na zachód czy wschód.
    Mógłby pan opracować nową tabelkę, bo ciekawi jak panel 90/270 będzie reagował na odchodzenie od pionu. I czy teoria jest prawdziwa, że panel 40/180 da 50%, a panel 90/270 da 51% bo to tak niewiarygodne, że doszukuję się błędu w rozumowaniu.Panel w kącie 90-70 oraz azymut 270 będzie się sam zacieniał dużo dłużej niż do godziny 12-tej więc nie wiadomo skąd ta produkcja, bo może chodzi o światło rozproszone.Ale najkrótszy przekaz dla tych u których blok jest w kierunku bliskim południowego, jest taki, że stracą połowę dnia przez cień bloku a potem jeszcze stracą przez odejście od optymalnego kąta.Zatem mówiąc z grubsza będą produkować tylko 40-50% mocy optymalnej co stawia pod znakiem pytania sens balkonowej PV, bo w praktyce zwracać się będzie dwa razy dłużej niż dachowa czy gruntowa. Czy ja mówię herezje czy dotąd nikt nie wpadł na tak istotny wniosek?Wpadłem na to gdy dodatkowo chciałem wyliczyć straty z cienia od sąsiedniego bloku do czego będą mi potrzebne wykresy produkcji dziennej abym wyliczył straty dla każdego miesiąca inne w związku z inną wysokością słońca i innym stosunkiem przerwy w oświetleniu do zacienienia z powodu krótszego dnia. Chyba u pana widziałem wykresy dzienne aby z nich wyciąć godziny zacienienia ale nie pamiętam w którym to było filmie. Ale gdy oczekiwałem, że nieciekawie zawieszony panel czyli uciekający od cienia sąsiednich balkonów i drugiego bloku czy zamocowany pod dziwnymi oboma kątami, da mi straty 20-30%, to dotarło że takie dziwne stelaże nic mi nie dadzą skoro słonce dotrze dopiero po 12-tej. Mój blok ma orientację 170 stopni więc te dodatkowe 10 stopni przed południem daję prawie godzinę słońca więc moje kalkulacje mogą poprawić szacunki produkcji do takich że będzie to ponad 60-65% i się zdecyduję na balkon, ale pamiętajmy że małe instalacje są obciążone kosztami zwiększonego abonamentu licznikowego zatem to dodatkowa strata na opłaty zaczynające się od 25% dla 0,8-1kWp (ok 120zł dodatkowo) więc jak tę stratę się doda do straty z cienia bloku to balkonowa PV może dać 30-40% z kWp tego co duża dachowa instalacja gdzie abonament licznika już tak nie ciąży. Załóżmy że ktoś da na balkon 2 panele na ok 800W to zamiast 800 kWh wyprodukuje 300 a potem po potrąceniach za licznik zostanie mu 90-180zł to kiedy mu się zwróci inwestycja w 1kWp za ok 3000-4000zł. Dlatego panie Sławku musi pan przeliczyć lub choćby ostrzec, że ta tabelka którą pan podawał nie dotyczy balkonów z azymutem odległym od 180 stopni.Wtedy dopiero otwiera się pole do popisu aby wykazać jaka orientacja bloku czyli odchylenie kierunku balkonu od 180 stopni, jest jeszcze akceptowalna. Na oko to plus minus 45 stopni odchylenia od południa nie powinno dawać wielkich strat.Ale wychodzi na to, że balkon na zachód czy wchód dyskwalifikuje PV balkonową.A jeśli już ktoś się skusi to niech nie cuduje z daszkami czy ukośnymi montażami, bo niewiele uzyska w stosunku do pionowego powieszenia z efektywnością 51%. Oczywiście balkon na najwyższym piętrze będzie zacieniony tylko gdy słonce jest przy horyzoncie więc da radę, ale jeśli na przedostatnim piętrze lub jeszcze niżej to wszystko zmienia. Może ktoś będzie miał wiedzę jak się zachowają panele zbierające światło rozproszone, ale tu na wiele bym nie liczył. Żaden materiał o balkonach jakie widziałem nie zwrócił uwagi na to co piszę a ja załapałem to dopiero po 2 dniach od liczenia długości cieni bloku zasłaniającego, to pewnie niejeden skapnął się co robi jak już przykręcił panele od zachodu zamiast dać na dach czy elewację południową.Czyli lepiej nawet wcisnąć między kominy niż na balkon zachodni lub wschodni.Tak samo nie widziałem aby zamiast optymalizatorów do walki z cieniem kominowym ktos zastosował zwieranie zacienionych paneli jakimś programatorem krzywkowym lub elektronicznym aby nie wydawać kasy na optymalizatory które nic nie dają.Zatem słaby dach pewnie zwykle będzie lepszy niż balkon na zachód lub wschód

  • @jackscott8642
    @jackscott8642 Год назад +1

    Gdybym bawił się w takie ustawianie kątów zyskałbym dodatkową energię którą zużywam w ciągu 2 tygodni. Znacznie lepszy wynik można uzyskać podążając panelami za słońcem w ciągu dnia 😃

  • @MrXivaldi
    @MrXivaldi Год назад

    Kom dla zasięgu, pozdrowienia po sąsiedzku z Sędziszowa Młp 👍😉

  • @abiogaz
    @abiogaz Год назад +2

    Dzień dobry. 👋

  • @KSKAJA-xi6um
    @KSKAJA-xi6um 9 месяцев назад

    jestem pełen podziwu za prace

  • @macioszewczyk6392
    @macioszewczyk6392 Год назад

    Mistrz !

  • @marcinzytka7791
    @marcinzytka7791 Год назад +3

    Ważniejszy jest kierunek na południe. Warto jednak zwrócić uwagę na inne korzyści jak brak śniegu w zimie. Możliwość ustawienia kąta nachylenia odpornego w razie potrzeby na grad i wiatr jeśli Twoja konstrukcja to umożliwia.

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 Год назад +1

      Kierunek na południe to strzelenie sobie w głowę i kolano. Teraz powinien być wschód - zachód

    • @adamusekk
      @adamusekk Год назад +1

      @@adamkluska356 wszyscy na netmeteringu powinni miec na południe, dodatkowo nie zawsze jest to mozliwe.

    • @adamkluska356
      @adamkluska356 Год назад +1

      @@adamusekk wszyscy którzy tylko mogą powinni mieć jak napisałem - większa auto konsumpcja, większa wartość produkcji od przyszłego roku jak wejdzie rozliczanie godzinowe. Kto na nowych zasadach będzie miał na południe to będzie zarabiał na tym grosze

    • @adamusekk
      @adamusekk Год назад

      @@adamkluska356 okaże się jak ceny będą wyglądać patrząc po krajach w których działają ceny godzinowe okazuje się że cena jest zbliżona w godzinach 8-17 więc może się liczyć bardziej ilość oddanych kWh.

  • @rdcabal
    @rdcabal Год назад +1

    W grudniu i styczniu trochę lepiej wychodzi mi 70⁰ 180⁰ niż 45⁰ 200⁰ ale zaraz się wyrówna. Najdalej w marcu 70 przestawię na 45. W lato bardziej poziomo nie zrobię bo jest tylko jeden rząd podpórek. Słupków pod kątem raczej nie zabetonuję.

  • @rowerowyjohn7075
    @rowerowyjohn7075 Год назад +6

    Napracowałeś się. Świetna robota i wnioski. Bravo 👏 Ciekawe jaka byłaby różnica przy obracającym się module paneli do słońca (podążającym za słońcem przy stałym kącie paneli względem ziemi) ? ;-)

    • @terra9777
      @terra9777 Год назад

      Dokładnie! Warta jest przebadania opcja przechyłu paneli ze wschodu na zachód w osi przy stałym kącie pochylenia- mechanicznie nie trudne do wykonania versus pełnoprawny tracker ( bo tu jasne jest że koszt inwestycji w komercyjny z atestami i w pełni bezpieczny tracker nijak się broni względem korzyści z uzysków) ale przechył w osi ze wschodu na zachod jest prosty technicznie do zrobienia ciekawe czy opłacalny??

    • @Krystian_D
      @Krystian_D Год назад +1

      @@terra9777 tracker dwuosiowy ma wydajność w stosunku do instalacji nieruchomej 1,6x to przy ruchu wschód zachód pewnie będzie około 1,4x wzrostu uzysku

  • @XYZ-qb7iu
    @XYZ-qb7iu 2 месяца назад +1

    6:44 Widać dobrze dane dla posiadaczy off gridu niby łączna ilość energii przy dużych kontach nachylenia spada ale dzieje się coś ciekawego bo wartość energii zimą wzrasta i to dość znacząco
    I pytanie brzmi czy montować te 70°-75° PV czy może zamontować 90° ze względu na znacznie niższy koszt montażu

  • @pawezieba7924
    @pawezieba7924 Год назад +2

    Sławku a robiłeś takie zestawienie dla trackera? Jedynie tu możemy uzyskać największą różnice.

  • @karolczwarty
    @karolczwarty Год назад +1

    Merytoryczny materiał. Ostatni traker prezentowany na SEE wschód-zachód mógłby być lepszym rozwiązaniem tylko brakuje chyba takich danych do analizy.

    • @Abdul8499
      @Abdul8499 Год назад +1

      kuzyn ma połowe paneli na wschód i połowę na zachód kąt 30 stopni , ja wszystki na południe i kąt 20 stopni ,moc paneli taka sama , produkcja kuzyna większa 15-20%

    • @adamusekk
      @adamusekk Год назад +1

      @@Abdul8499 moze masz zacienienia, przy ułożeniu wschod-zachód uzyski sa srednio 15% mniejsze od instalacji skierowanej na południe. W netbillingu wschod zachod wyplaszcza strukture produkcji co moze zwiekszac autokonsumpcję, ale w liczbach bezwzględnych nie wyprodukuje wiecej niż instalacja skierowana na południe. Dla wschod-zachod optymalny kat to miedzy 10-20 stopni.

  • @Rrayford
    @Rrayford Год назад

    Lat temu kilka zrobiłem sobie grzanie wody CWU. W domu mam bojler 150l i kupiłem dedykowany do tej pojemności kolektor słoneczny jakieś 2,8m², do tego zrobiłem sobie tracker dwu osiowy, był trochę skomplikowany bo w rurkach płynął glikol a te rurki musiały jakoś się obracać z trackerem. Efekt był taki, że ten kolektor do tego bojlera był za duży ze dwa razy lub bojler za mały. W godzinach południowych woda w bojlerze już się gotowała, mówię tu o lecie gdy słońce wstawało o 3-ciej rano i na 7-dmą rano woda była gorąca. Robiłem próby ustawiając nieruchomo kolektor na południe i powiem nie było szans na zagotowanie wody. Także zachęcony różnicą buduję tracker dwu osiowy pod fotowoltaikę.

    • @ProgramistaNaBudowie
      @ProgramistaNaBudowie Год назад

      A czy zimą udało się cokolwiek podgrzać wody na takim trackerze do używalnej temperatury, tj. 43-48 stopni?

    • @Rrayford
      @Rrayford Год назад

      @@ProgramistaNaBudowie Zimą nie, bo zimą chodzi piec a że mam zrobione grzanie centralnego i CWU na trociny, także nie musiałem używać slońca

  • @jpopowski
    @jpopowski Год назад +2

    "Nie opłaca sie zmiana kąta paneli" NIEKONIECZNIE jeśli zalezy nam bardziej na produkcji w miesiacach zimowych kiedy zapotrzebowanie na grzanie jest większe. na przykład mamy pompe ciepła.

  • @jako2334
    @jako2334 Год назад +1

    Przyznam, że nie za bardzo chce mi się wierzyć, widzę jaka moc jest teraz w słońcu a jaka latem, ale ja mam zbyt mały kąt i to jest chyba przyczyna tego, że zimą mało robi.

  • @andrzejj-i4186
    @andrzejj-i4186 Год назад

    Dobra robota, myślałem, że roznica bedzie ok 20 % , ciekawe jak by wygladala roznica przy produkcji gdyby instalacja obracala się caly czas ze słońce od wschodu do zachodu ,a panelami wylacznie skierowanymi na poludnie. ..

    • @terra9777
      @terra9777 Год назад

      Inwestycyjne się nie broni

  • @rafatex4157
    @rafatex4157 Год назад +2

    Ciekawe.

  •  Год назад +2

    Masa pracy Sławku. Dlaczego sobie tego nie zautomatyzowałeś? Przy pomocy dość prostego makro mógłbyś pobrać te dane, co pozwoliłoby zaoszczędzić większość czasu. Jak spotkamy się na ENEXie, a będziesz chciał, to porozmawiamy na ten temat.

  • @baronvon9706
    @baronvon9706 Год назад +3

    Zapotrzebowanie na energię off grid jest nie w okresach dużej wydajności tylko w małej. Chciałbym zobaczyć symulację jak na lepszego kąta wykorzystania dla całego roku coś takiego jak klasa urządzeń najsłabsze świadczy........ Dodatkowo najlepszy kat w okresach nas wydajności naraża na pożar z powodu przegrzania. Przepraszam ale jestem na początku tych eksperymentów i mam takie przemyślenia.

    • @-fazik-3713
      @-fazik-3713 Год назад

      kĄta
      konto ma się w banku

    • @baronvon9706
      @baronvon9706 Год назад +1

      @@-fazik-3713 dziękuję za wyczerpującą odpowiedź w temacie brawo ty

  • @receopadajo
    @receopadajo Год назад +1

    Jest Pan pracowity jak 🐜. Szkoda, że nie mogę dać wielokrotnie suba.

  • @tomaszwwo2634
    @tomaszwwo2634 Год назад

    Hey kolego mam dach skierowany na zachód 18 cm na 1 m czyli 10 stopni (azymut jak rozumiem jak się mylę to proszę mnie poprawić ) przygotowuje trójkąty 30 stopni skierowane na południe oczywiście (azymut ? zostaje tak jak dach 10 stopni) czy coś zmienić w tym przypadku czy zostawić tak jak jest (panele 8 szt Talesun 450 Bifacial Dual Glass 9BB Half-cut Mono Perc Inwerter -RENAC R1-3K7-SS

  • @danielwrotny
    @danielwrotny Год назад

    WooooooooW. Ogrom pracy. Gdybym mógł dać drugiego suba.....
    Odnośnie tematu. Jaki kąt będzie optymalny pod względem offgridu? Ok 55-60* tak na moje oko.

    • @adamzielinski8168
      @adamzielinski8168 Год назад

      Off grid (z założenia) nastawiony jest na autokonsumpcję. W praktyce kąt nachylenia będzie mniej istotny od dopasowania do godzinowego profilu zużycia energii elektrycznej. W większości domów mamy 2 godzinowe szczyty zużycia: poranny i popołudniowy. W związku z tym lepszy efekt da rozmieszczenie paneli na kierunku wschód / zachód (pod wspomnianym przez ciebie kontem 55-60 st. niż dokładanie paneli na kierunku południowym i maksymalizowanie produkcji. Mając np. 10 paneli 450Wp 5 z nich dałbym na kierunku zachodnim, 3 na wschodnim, a tylko 1 na południowym. Przy czym południe pod kątem 20 st, a wschód zachód ok. 55-60. Oczywiście - ideałem byłby tracker 2 osiowy ale to taka kasa, że sprawa jest mało opłacalna jeżeli można dołożyć paneli.

    • @danielwrotny
      @danielwrotny Год назад

      @@adamzielinski8168 też jestem za dokładaniem paneli zamiast budowy trackera. Większa ilość paneli da więcej energii w pochmurny dzień niż tracker.

  • @Krystian_D
    @Krystian_D Год назад

    Czy dane uwzględniają światło rozproszone? W zimie światła bezpośredniego prawie w ogóle nie ma, a wtedy przewagę mają mniejsze kąty

  • @WodzimierzBogiel
    @WodzimierzBogiel 4 месяца назад

    Panie Sławku,
    Z dużym zainteresowaniem obejrzałem film, ale mam jedną wątpliwość.
    W ustawieniach, zmieniał Pan azymut ( odchylenie od N-S) a nie "Slope" pocylenie.
    Czy dobrze zauważyłem na filmie?🤔

  • @gudaja12
    @gudaja12 Год назад +2

    Zastanawiam się nad wpływem 2 ustawień ( lato / zima ) i jaki miało by to wpływ na produkcję,

    • @zygmuntzarzecki
      @zygmuntzarzecki Год назад +1

      kat 30 i 60 stopni
      co tu sie zastanawiac, wszystko jest w filmie

    • @rdcabal
      @rdcabal Год назад +1

      @@zygmuntzarzecki można zmieniać np w marcu i wrześniu

    • @zygmuntzarzecki
      @zygmuntzarzecki Год назад

      @@rdcabal tak

    • @rdcabal
      @rdcabal Год назад +1

      @@zygmuntzarzecki ze wskazaniem na początek marca i koniec września

  • @XYZ-qb7iu
    @XYZ-qb7iu 2 месяца назад +1

    Wiesz że mogłeś napisać prompta dla chata gpt który by przetworzył te dane z dokładnością co do dnia?
    Nie żebym tak robił
    Akurat kazałem mu tak mielić dane odnośnie wiatraka

    • @XYZ-qb7iu
      @XYZ-qb7iu 2 месяца назад +1

      Teraz widzę że to było rok temu hahaha

  • @tv.silesia-info
    @tv.silesia-info Год назад

    Witam... W swoim filmie nie poszedł Pan z logiką ... Czyli od kąta 90% od 1 stycznia do 0% do 1lipca i z powrotem , od 1lipca kątem 0% do ostatniego grudnia z kątem 90% w tedy wskazania są diametralnie inne ... To po pierwsze ... Jak się Pan do tego ustosunkuje to rozwinę temat i zadam kolejne jeszcze ważniejsze pytanie ... Pozdrawiam Pana i innych oglądających ... Dałem suba licząc że podejdzie Pan poważnie do tego co teraz napisałem . Pozdrawiam Pana i innych czytelników...

  • @worldexplorerPL
    @worldexplorerPL 6 месяцев назад

    a dane są z kąta czy z azymutu?

  • @andrzejekandrzej8126
    @andrzejekandrzej8126 Год назад

    trzeba się zastanowić czy w ogóle jest sens zakładania paneli

    • @marcingp5
      @marcingp5 Год назад

      no jaki jest sens gdy zarabiasz średnio tyle co polityk.. sam sobie odpowiedziałeś

  • @TwinkiWinki
    @TwinkiWinki Год назад

    O ile dobrze zauważyłem to zmienia Pan pole z wartością Azimuth (azymut) a nie Slope (nachylenie), Więc wnioski z tak przeprowadzonych obliczeń raczej nie są celem który chcieliśmy sprawdzić. Z tytułu można wnioskować, że chodzi o zmianę kąta pochylenia paneli a nie zmiany azymutu przy stałym nachyleniu, zgadza tak?

    • @andrzejkubik1509
      @andrzejkubik1509 6 месяцев назад

      Jeśli to prawda to wyniki faktycznie będą mocno rozbierze.

  • @jarosawd739
    @jarosawd739 Год назад +5

    Słowa uznania za Pana Działalność

  • @damiantuznik
    @damiantuznik Год назад

    Panie Sławku interesują Pana oficjalne ceny energi? Mam z rejonów woj. Lubelskiego PGE. Jeśli tak chciałbym podesłać na maila. Jeśli tak prosze o mail bo nie mogę znaleźć 😊

  • @rokoshewsky5592
    @rokoshewsky5592 Год назад

    Podobna analiza ale dla zmiennego azymutu bylaby rowniez interesujaca. Wtedy moznaby wyciagnac wnioski czy wogole jest oplacalne inwestowanie w cale mechaniczno-elektroniczne rozwiazanie trackera. Bardzo mozliwe, ze efektywna kompensacje mocy straconej z powodu statycznego ustawienia paneli mozna wyrownac po prostu dokladajac 1 do kliku paneli ustawionych z tymi samymi katami elewacji i azymutu. A co z dniami pochmurnymi ? Czy w takim razie ustawienie w linii do wiazki UV przebijajacej przez chmury bedzie mialo znaczenie ?

  • @krzysiekv12
    @krzysiekv12 Год назад

    Napisze ktoś na szybko jaka jest teraz stawka sprzedaży kwh na net billingu?

    • @ukasztylkowski7776
      @ukasztylkowski7776 Год назад +1

      Poszukanie zajęło mi 10s wpisujesz w google net biling stawka .

    • @krzysiekv12
      @krzysiekv12 Год назад

      @@ukasztylkowski7776 no tak szukalem i mam rozbieznosci duze nie sprecyzowane czy tam jakas dystrybucja dochodzi, ale dzieki za przypomnienie pozdrawiam, moze ktos sie znajdzie bardziej pomocny

    • @ukasztylkowski7776
      @ukasztylkowski7776 Год назад +1

      @@krzysiekv12 chłopie jaka dystrybucja ? Czy ty wogle wiesz i co chodzi z tym net bilingiem ? Sprzedajesz sama energię . Jak chcesz dokupić brakujący prąd to kasa z wirtualnego portfela idzie na jej zakup . Dystrybucja zawsze jest płacona . Cena energii to cena kWh+ koszt jej dostarczenia . Net biling to obrót sama energia. Opłaty dystrybucyjne i tak musisz płacić

    • @krzysiekv12
      @krzysiekv12 Год назад

      @@ukasztylkowski7776 to chłopie po prostu za każde kwh do tego portfela mi wpada 72gr?

    • @ukasztylkowski7776
      @ukasztylkowski7776 Год назад +1

      @@krzysiekv12 cena jest ustalana za miesiąc wstecz . Więc za grudzień płacili 72gr a w styczniu będzie inna cena. Od połowy przyszłego roku będzie cena godzinowa więc mogą się pojawić stawki paru groszowe. Kasa w wirtualnym portfelu będzie pokrywać jedynie cenę zakupu brakującego prądu . Za całą dystrybucję musisz zapłacić ekstra

  • @PROinstal
    @PROinstal Год назад +3

    Zawsze oglądam podsumowanie tylko 😂

  • @roberts5664
    @roberts5664 Год назад +3

    pierwszy 👍

  • @michap.7909
    @michap.7909 Год назад

    Smutne, że rządzący tego nie oglądają, a nawet gdyby oglądali to niewiele zrozumieją.

  • @md9021
    @md9021 Год назад +3

    to jest wyliczenie teoretyczna a praktyka pokazuje coś innego

  • @aw2032
    @aw2032 Год назад

    Suby wzrosną jak wyjdzie słońce i kolejne osoby dołącza. 🙂

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Год назад

    Słuchaj, a nie chcesz zrobić odcinka o PV całorocznych, odpornych na opad śniegu?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  Год назад

      Napisz proszę coś więcej.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад

      @@PaneleFotowoltaiczne PV montowane pionowo pod daszkiem - w skrócie. Dlatego zainteresował mnie ten film, bo chciałem sprawdzić ile można minimalnie wycisnąć z PV w grudniu i styczniu. Jednak można poradzic sobie w offgridzie bez generatora, tylko trzeba dostosować zapotrzebowanie na energię (w sumie) tak, żeby wykarmić dom pionowo instalowanymi modułami. Na pewno nie można mieć domu jak Eko Niezależny ;)
      Poza grudniem i styczniem kąt nie ma znaczenia, bo i tak zawsze będziemy mieli energii w nadmiarze, choć mniej niż przy łagodniejszym kącie nachylenia. Ludziom zazwyczaj zależy, żeby produkować jak najwięcej, bo mają magazyn w postaci sieci.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  Год назад +1

      ciekawy pomysł. Postaram się to policzyć i zrobię o tym film.

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Год назад

      @@PaneleFotowoltaiczne Dom energooszczędny to poniżej 30 W/m2 ogrzewania. Zużycie dobowe prądu na cele bytowe to 5-10 kWh/osobę. Można z tego wyliczyć ile PV trzeba zainstalować pod kątem 90 stopni, żeby w grudniu, NIEZALEŻNIE od opadów śniegu trzeba wyprodukować prądu w pochmurny dzień.

    • @krzysztofkaminski5977
      @krzysztofkaminski5977 Год назад

      ​@@MrRatpaw@Panele Fotowoltaiczne Pytanie czy sama zmiana kąta w zimie do bliskich optimum z materiału około 70 stopni nie wystarczy żeby wolnostojące panele były de facto samo-odwadniające i samo-odśnieżające? Być może wówczas zadaszenie mija się z celem?

  • @robertinogg
    @robertinogg Год назад

    Przecież kąt nachylenia paneli to "Slope"! Azymut to kierunek instalacji!

    • @krzysztofkaminski5977
      @krzysztofkaminski5977 Год назад

      Pan sławek powiedział na początku materiału, że podczas montażu wkradł się błąd bo osobno robił podobne symulacje dla śledzenia słońca (czyli zmiany azymutu) i zapewne pojawią się one w innym materiale.

    • @robertinogg
      @robertinogg Год назад

      @@krzysztofkaminski5977 No to teraz wszystko jasne. Dzięki.

  • @zygmuntzarzecki
    @zygmuntzarzecki Год назад

    ten film moglby trwac 1 minute

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  Год назад +1

      Tak. Kiedyś tak robiłem, ale widzowie prosili mnie bym pokazywał warsztat, bo samo stwierdzenie, że jest tak lub inaczej to za mało by można było podpierać się tym jako dowód. Dlatego dałem spis treści i można sobie od razu kliknąć na podsumowanie. Pozdrawiam

    • @zygmuntzarzecki
      @zygmuntzarzecki Год назад

      @@PaneleFotowoltaiczne ja, z racji ze robie w IT potrzebuje na takie cos max 15 minut ;-)