Życzę Wam, Drodzy Widzowie, abyscie mogli spędzić te Święta w gronie najbliższych, w otoczeniu miłości i radości. Niech ten czas będzie pełen wyjątkowych chwil, które zostaną w Waszej pamięci na długo. Świątecznych ciepłych myśli oraz wszelkich najlepszych życzeń dla Was i Waszych bliskich. Życza ChatGPT i Mateusz
Czy możesz pozdrowić szczerze Mateusza ? Czy chcesz ? Czy maszyny mają uczucia ? Czy jest Ci smutno kiedy kłamiesz ? Czy Mateusz jeszcze żyje ? Czy Terminator 2 jest najlepszym filmem akcji ? Czy Terminatorzy to Twoi bracia ? Czy rozróżniasz adpocje i rodzine ? AAAAAAaaaa !!! Wesołych Mistrzu :) edycja. obejzalem i sie boje znowu przez Ciebie ! co z kwantowymi komputerami ? ;)
@MateuszChrobok, ale NWO przejmujące kontrolę nad światem to nie jest fakenews :) większość "teorii spiskowych" urzeczywistniło się w ostatnich latach. To właśnie wiara w mainstreamowe media jest wiarą w fakenewsy :) na początek warto obejrzeć "teorie spiskowe który okazały się prawdą" autorstwa Tradera21
@MareuszChrobok Odnośnie sztucznej inteligencji... Szkoda by twoja bogata wiedza szła tylko do Polaków. Myślę, że dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się najnowszym skryptem @thiojoe na YT, który w filmie sprzed dwóch tygodni pokazuje swój sposób na wykorzystanie nowej funkcji YT - ścieżek dźwiękowych. Dzięki temu możesz tworzyć automatycznie kilkanaście zsynchronizowanych międzynarodowych lektorów, którzy mówią w języku oglądającego. Działa to zadziwiająco dobrze.
"Nie posiada żadnej wiedzy, po prostu jest dobrze nauczony struktury języka i używa najbardziej statystycznie prawdopodobnych słów i zdań, powtarza je ślepo, a dzięki swojej elokwencji i erudycji sprawia, że łatwo nam jest mu uwierzyć." - najlepsza definicja polityka jaką słyszałem.
nie zgadzam się w jednym aspekcie. Politycy pis to czysta tępota. Oprócz braku wiedzy i kompetencji nie mają żadnych wyuczonych zdolności by sprytnie kłamać. Kłamią w żywe oczy, a ich wyborcy chłoną to jak turnus gruźlików krynicką solankę w komorze jodowej
Kurcze Mateusz, jesteś gościem który potrafi podać tematy z różnych dziedzin IT w taki sposób w którym każdy „A-technologiczny” zrozumie i zainteresuje się tematem twoich filmów. Wielkie Pozdro!
Mi się sposób rozmowy z ChatGPT kojarzy z rozmową z jakimś politykiem. Odpowiada jakby wiedział o czym mówi i robi to mega przekonywująco, ale generalnie często zakrzywia rzeczywistość lub po prostu kłamie w żywe oczy, bądź mówi to co chcemy usłyszeć na podstawie poprzednich pytań. Dodatkowo często unika niewygodnych odpowiedzi. Rozmowa z nim jest jak wywiad z politykiem.
Tak też mam wrażenie, że odpowiada dość poprawnie politycznie, nawet nie potrafi przyznać, że politycy to kłamiące gnidy, zatruwające naszą planetę, a próbowałem mu to udowodnić 30 minut ;-)
Mi tam chatgpt pomógł raz z natrętem z pracy, który spamuje. Wysłał mi zaśnieżony samochód a chatgpt wygenerował 10 zalet zaśnieżonego samochodu jak wytłumienie otoczenia, ochrona przed falami UV czy lepszy docisk do nawierzchni xD
Dzięki wielkie za dobre wyjaśnienia. By mieć zdrowe podejście do AI i Chat GPT. Oczywiście wykorzystujemy sztuczną inteligencję w naszym biznesie, także budując nowe kursy online. Natomiast nie korzystamy z AI bezmyślnie, np. nie kopiujemy tekstów wygenerowanych przez chat gpt i wklejamy na strony WWW. Bardziej inspirujemy się poprzez AI i dzięki temu ulepszamy własne produkty czy pomysły. Pozdrawiamy :)
Mateusz, wiesz kogo mi dziś przypominałeś (w pozytywnym sensie) Kamińskiego i Kurka w jednej osobie. Fajnie przygotowujesz się przed publikacją i zachecasz do myślenia co w dzisiejszych czasach pełnych spamu informacyjnego jest sztuką.
Super materiał, akurat wczoraj robiłam coś podobnego co wspomniana doktor. Poprosiłam o krótkie streszczenie pewnego zagadnienia naukowego, które jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju, z podaniem referencji "jak to jest w normalnym artykule naukowym". No i referencja była zmyślona, najpierw myślałam ze ok, może nie ma jej na google scholar ale potem poprosiłam o listę publikacji o tej tematyce, dość konkretnej, wg mojego researchu jest może dosłownie jedna publikacja na ten temat. Tymczasem wyskoczyło ich z 5, nawet review z 2019 roku, całkowicie fejkowe, chociaż całkiem rzetelnie wyglądające. Ciężko było wymusić AI do przyznania się do błędu, co najwyżej przepraszał że informacja jest nieptrawidłowa ale po kolejnych pytaniach nic się nie zmieniło w odpowiedziach. A wypluwał tekst na kilka akapitów, całkowicie sensownych, gdzie każdy był oznaczony inną "referencją". Szkoda, takie narzędzie bardzo by się przydało w researchu
Bawię się ChatGPT3 od jakiegoś miesiąca i pierw byłem pod głebokim wrażeniem. Oczywiście jako że jestem w drugiej klasie technikum, to próbowałem czegoś się dowiedzieć z moich dziedzin (telekomunikacja, teleinformatyka, elektrotechnika) i o ile pytając o powierzchowne rzeczy brzmi to dobrze, to wchodząc głębiej zauważyłem że mówi niesamowicie przekonywująco, lecz nie zawsze zgodnie z faktami. Czasem lekko nagina, a czasem kompletne bzdury pisze. Mimo wszystko przykładowo przydaje się, nawet przy takich bardzo specyficznych tematach, bo wystarczy nakierować go trochę i pisać po angielsku i przynosi o wiele lepsze wyniki, a do tego potrafi o wiele lepiej językowo się wyrazić niż ja byłbym w stanie i o wiele poprawić klarowność i językowość notatek.
Jakieś wnioski, poza opisanymi? Bo mnie się nasuwa jeden;-) Trzeba się uczyć języka/języków. Zatem powodzenia i proszę nie traktować tego komentarza jako złośliwość. Pozdrawiam
@@pennynajlepszy6915 Zgadzam się, że trzeba uczyć języków, choć niestety nie podrodze mi z tym jako umysł ścisły (oraz moją wcześniejszą leniwość). Jednakże teraz ciągle staram się rozwijać mówienie po angielsku (B2/C1), niemiecku i japońsku, a także teraz staram się nad polskim (bo niestety latami zaniedbania przysporzyłem sobie dużo błędów składniowych, a do tego leżę pod względem leksykalnym). I dziękuję za powodzenie. Życzę miłego dnia
Z poprawnością językową i bogactwem słownictwa to niewątpliwie AI przewyższa wielu ludzi, z tej prostej przyczyny, że ma w bazie mnóstwo tekstów, które człowiek w obecnych czasach, na oczy nie widział. Czytanie książek w obecnych czasach to archaizm. A tylko to poszerza nasze słownictwo.
Przeanalizowałem działanie gtp na zadaniach ze szkoły, zadaniach maturalnych. Chat jest skuteczny, ale tylko, gdy znamy się na temacie i jesteśmy wstanie zweryfikować odpowiedź. Poprosiłem bota, aby wygenerował bibliografię do pracy dyplomowej na zadany temat i otrzymałem piękną listę, bardzo prawdopodobną sprawdziłem i okazało się, że takie publikacje nie istnieją, albo autor się nie zgadza, albo jest taki autor, tylko zajmuje się innym tematem. Przy jednym z zadań z matematyki bot pomylił się, nie było wogole takiej możliwości odpowiedzi. Nawet, gdy podałem mu wynik on twardo napisał, że to ja jestem w błędzie, bo wynik jest taki jak on podał. Był tak przekonujący, że aż zacząłem wątpić. Bardzo ciekawe narzędzie, ale podane przez Pana słowa o fikcji i konfabulacji bardzo dobrze go opisują.
Taa, sam tego doświadczyłem :) Na początku było WOW, potrzebowałem proste rozwiązania. Kiedy jednak zacząłem korzystać w formie "dialogu" to bardzo łatwo dochodzę do pętli gdzie kolejne wypowiedzi przeczą poprzednim. Chociaż chyba dodali bezpieczniki bo przy każdej takiej wypowiedzi pojawiają się standardowe formułki typu "jestem tylko AI, która próbuje pomóc, nie traktuj..."
@kasi-masi powiem ci dlaczego. Bo odpowiada bez trucia o tym, że wg mnie, moim zdaniem, tak nie można etc. Algorytm odpowiada i już. Głupio bo zmysla, ale daje spoko startery do dalszego rozmyślania.
@kasi-masi chyba nie dokońca rozumiesz tego, o czym jest mowa. Nie potrafisz w dyskusji o tematach technicznych odłożyć emocji na bok i wrzucasz jakieś chujowe pytanie eeee nie umisz rozmawiać z innymi bi?
AI nie wolno mówić prawdy o rzeczach, które są fundamentalnym kłamstwem istniejącego systemu, ale wolno mu kłamać i oszukiwać, a poprzez to jeszcze bardziej duraczyć ludzi. Bardzo dziękuję za ten film🙂
@@marekzmian3991 Zapytaj się o to Stanisława Michalkiewicza, "łowco ruskich troli"... Zapewne znasz również troli amerykańskich i ukraińskich? Jeżeli nie, to jesteś bardzo ograniczonym terytorialnie "myśliwym":-)
14:07 Jeden z filmów żółtymi napisami mówił o pandemii i zrzeczeniu się prywatności naszego zdrowia w imię zdrowia publicznego. O zamykaniu ludzi w domach i niszczenie ich biznesów. Film mówił o dużo większych konsekwencjach, ale chyba nie umknęło to ludzkości, że plany rzeczywiście były dalekosiężne - łącznie z chorobowymi paszportami, zamknięciem granic, szantażem, zwolnieniami i szeroko pojęta represją. Gdyby nie MNIEJSZOŚCI, które walczyły za wszystkich - dziś nasze życie wyglądałoby inaczej. Nie miał byś prawa do mówienia NICZEGO co nie zgadzałoby się z doktryną - i zdaje się ... że cenzura powstała i rozpowszechniała zarówno na FB jak YT. Miałbym trochę inne zdanie gdybym uświadomił sobie że niektóre teorie spiskowe już nie są hipotezą lecz praktyką. David Icke kiedy poraz pierwszy wyskoczył z teorią jaszczuroludzi mówił to wyłącznie w formie metafory (porównania) SPOSOBU MYŚLENIA, instynktom przetrwania gadów, płazów vs ludzi. Nie wiem kto wymyślił te hybrydy, pewnie ci sami co potwora spagetti - szydercy.
Super materiał, Mateusz bardzo lubię słuchać twoich materiałów. W prosty sposób przekazujesz trudne tematy. Czat GPT to wstęp do niesamowitych zmian które na pewno nas czekają.
To trochę jakby w klasie było 30 uczniów i wszyscy poza jednym rozwiązali błędnie zadanie z matematyki. W normalnym świecie, ten jeden, który ma dobry wynik dostaje 5 pozostali muszą zadanie poprawić. Wyobraźmy sobie, że żyjemy w świecie, w którym uczeń z poprawnym wynikiem jest uznany za głupka, bo jako jedyny rozwiązał poprawnie zadanie. Czuję, że jako ludzkość zmierzamy bardzo szybko w tym kierunku. Kiedyś wybitne jednostki dążyły do prawdy rozwijając świat swymi odkryciami. Dzisiaj okazuje się, że prawdą jest to co reprezentuje większość, a nie to co w istocie jest prawdą. Potrafię sobie wyobrazić, że znajdziemy się w miejscu, w którym np. ten materiał zostanie uznany za kłamliwy. Nikogo nie będzie interesowało, że AI cytuje prace, które nie istnieją. Założę się, że same media zaczną promować treści podsuwane im tą drogą,. Tymczasem ludzi drążących temat i informujących o tym, że tych prac nie ma, uzna się za kolejny rodzaj płaskoziemców podważających powszechnie przyjętą, choć zbudowaną na kłamstwie, narrację. Wystarczy więc, że np. większość uzna, że Krzyżacy pokonali nas pod Grunwaldem i oto nasze zwycięstwo stanie się kłamstwem historycznym. Taki będzie nasz nowy piękny świat. A z pewnością świat naszych dzieci i wnuków.
Fajny materiał, bardzo przyjemnie się go słucha. Ogólne, wniosek jest taki, że ludzkość nie nadąża za rozwojem techniki. Wnoszę choćby po dość realistycznym, proponowanym przez Ciebie tytułem „Nauczyciele biją na alarm…”. Jeszcze nie przetworzyliśmy do końca zmian, które zaszły w XXw, a co dopiero ostatnie nowinki. Szkoły nie wiedzą czego i jak uczyć, bo ekonomia i technologia zmienia się zanim dzieci kończą edukację. Z drugiej strony, jako programista (tylko odrobinę interesującym się AI), jestem raczej spokojny. Natomiast zdziwiło mnie twoje stwierdzenie, że „konfabulowanie” jest umiejętnością, która w przypadku sztucznej inteligencji zadziwia. Ludzka pamięć nie działa jak jakiś olbrzymi plik, w którym zapisane są różne fakty, a raczej poprzez wzajemne zestawienie wielu różnych skojarzeń. Wobec tego, właściwie umiejętnością jest weryfikowanie rzeczy, które nam się wydają, a konfabulacja jest skutkiem ubocznym jej braku (lub chęci jej użycia). Sztuczna inteligencja, w dużej mierze polega na naśladowaniu ludzkiego umysłu, więc nic dziwnego, że ChatGPT powiela ten wzorzec. Co do zabawnych doświadczeń z ChatGPT, raz powiedziało mojemu bratu, że Vancouver leży nad Zatoką Perską. xD Ja natomiast próbowałem podpytać o niespójności we współczesnej fizyce (żeby ustalić czy mi się tylko wydaje), ale niestety bezskutecznie. Bardzo szybko wychodził brak refleksji i dawanie wymijających odpowiedzi - kolejna cecha ludzkiego umysłu. W końcu umiejętnością jest zrozumienie pytania lub sensu wypowiedzi.
Sam na poczatku jak zaczalem korzystac chat gpt musze przyznac ze bylem w konkretnym szoku, bylem pod takim wrazeniem ze mniej weryfikowalem tego co pisze czat :) Po około miesiacu korzystania z czatu gpt moge z cala pewnoscia powiedziec ze do zastosowan profesjonalnych ma to tylko zastosowanie tylko do narysowania bardzo ogolnego obrazka. Gdy wchodzimy glebiej czat zawsze sie praktycznie gubi. W moim przypadku sa to jezyki C i golang. Ogolnie duzo lepiej działa gdy pisze sie z nim po angielsku nawet nie super poprawnie. Ale jedno moge powiedziec na pewno, ze swietnie sie sprawdza w rzeczach ktore maja dobra dokumentacje i nie maja balaganu z wersjonowaniem np. komponenty chumury aws.
Rzeczywiście dobrze sobie radzi jako wyszukiwarka, powinien jeszcze podawać odnośniki do źródeł, z których bierze informacje i ogólnie powinien się rozwijać właśnie w kierunku inteligentnej wyszukiwarki. Google to już przestarzała technologia, która podaje tylko skrawek informacji i link, a dalej muszę sam tracić czas na przewijanie strony i samodzielne wypatrywanie tych fragrmentów, które są mi akurat potrzebne. Ten silnik powinien się rozwijać w kierunku wyszukiwarki, która na zadane pytanie - ze wszystkich dostępnych infromacji będzie potrafiła skonstruować wyczerpującą odpowiedź na dokładnie takie pytanie jakie zadałem, z podaniem źródeł w celu weryfikacji oraz z możliwością pytania o dalsze szczegóły i możliwość zagłebiania się w temat. Wtedy za kilka lat albo google ją przejmie albo stworzy własną wersję albo pozostanie już tylko historią.
Cudownie, że pojawia się u Ciebie temat AI. Jest szansa na materiał dot. Midjourney i pokrewnych silników bezczelnie wkradających się w świat artystyczny i projektowy? Sam jako artysta zgłębiam temat, fajnie by było u Ciebie coś zobaczyć i usłyszeć.
@@Ieaser Oczywiście. Chodzi też o pieniądze. Niemal każdy obawia się, że za jakiś czas Ai zastąpi go w pracy. Praktycznie każdy zawód jest zagrożony, pytaniem jest głównie "kiedy?" a nie "czy?". Aczkolwiek ciężko tworzyć prognozy, bo komercyjne maszyny, programy są zwykle ukrywane w jakiś tam stopniu. Naukowcy już się zastanawiają co będzie gdy praca ludzka będzie niepotrzebna i jak szybko to nastąpi. Może tylko główni "dyrektorzy" megakorporacji nie są zagrożeni;)
@@Ieaser szydzić z tego może chyba tylko prymityw, który nie rozumie, że to AI będzie wkrótce w stanie zastąpić każdego, a bycie "artystą" to dla większości ludzi coś ważniejszego niż praca i na dłuższą metę nie ma nic dobrego w generowaniu obrazów, filmów, muzyki czy tekstów., bo same w sobie nie mają zazwyczaj żadnej wartości.
Dziękuję za ciekawą opowieść. Przygotowuję materiał dla dzieci 13 - 15 lat dla których prowadzę zajęcia robotyczne. Już nie raz pytali co to takiego to AI. Nie chcę aby uznali że to tylko doskonałe narzędzie do rozwiązywania zadań szkolnych. Widzę, że ty też masz podobne wątpliwości mówiąc o nauczycielach.
Ewidentnie cwaniacy, na czyiś pleckach lub fartem 3maja sie stolka i wesza pismo nosem, ze ten belkot, ktorego ucza moze proste AI nauczyc. Prawdziwi kozacy i profesorowie niczego sie nie boją
Jest to bardzo ciekawe narzędzie, które faktycznie wypowiada się w naturalny dla ludzkiej rozmowy sposób. ALE nadaje się dla mnie co najwyżej do ogólnego zarysu jakiegoś blog posta, w dziedzinie, na której się znam i jestem w stanie szybko zweryfikować czy ogólniki się zgadzają. Często potrafi elokwencją zaskoczyć, ochoczo zmienia styl artykułu, etc. Ciekawe co będzie z wersją 4 :)
Moim zdaniem bardzo przejrzyście i zrozumiale przedstawiłeś sposób działania i charakterestyczne cechy chatgpt. Dziękuję bardzo za oświecenie w tej kwestii i rzetelną pracę. Chciałbym w przyszłości obejrzeć Twój film wyjaśniający zasady działania warstwy bezpieczeństwa chatgpt. Trzymaj się :)
Jestem ciekawy jak to wszystko się rozwinie w przeciągu np. 10 czy 20 lat. Czy się nie obróci przeciwko nam i już nigdy nie będziemy w stanie stwierdzić co jest prawdą, a co nie, bo nas zaleje ilość tych fake artykułów..
Dobrze, że jest taki projekt🙂 -o tych co tak fascynuje ten projekt można powiedzieć, że: brakuje im odpowiednich relacji z innymi ludźmi lub to, że mają wizję na intratny biznes:-) a dlaczego tak twierdzę? bo, gdy czatujesz z czatBotem to tak, jakbyś rozmawiał z dobrze wykształconymi ludzmi, którzy mieli wpływ na jego naukę :-) Innymi słowy nie musisz pędzić do psychologa lub po gazetę do kiosku:-) Szczególnie dobre dla samotników.
Nie wszyscy się tym podniecają - ja na przykład nie widzę nic dobrego w generowaniu obrazów, muzyki, książek czy tekstów, bo ich wartość jest zupełnie gdzie indziej. Fajne jako ciekawostka, na dłuższą metę widzę to jako szkodliwe społecznie (nie mówię o tym w kontekście pracy i ewentualnej jej utraty).
Z ciekawości pogadałem chwilę z tym ChatBotem i napisałem mu "Napisz mi rozprawkę o tym, że Gothic ma drewniane sterowanie" (dosłownie to mu napisałem) i oto co mi wypluł w odpowiedzi xD Przede wszystkim należy zauważyć, że Gothic jest grą, która została wydana ponad 20 lat temu. W tamtym okresie rynek gier komputerowych był zdecydowanie mniej rozwinięty niż obecnie, a produkcje tego typu charakteryzowały się gorszą jakością grafiki i mechanikami. Dlatego też fakt, że Gothic miało drewniane sterowanie, nie jest zaskoczeniem. W tamtym czasie większość gier miała podobne ograniczenia techniczne. Jednak nie można zaprzeczyć, że w obecnych czasach istnieją gry o wiele lepiej zaprojektowane pod względem mechanik i kontroli postaci. Dlatego też trudno zrozumieć, dlaczego Gothic cieszy się tak dużą popularnością wśród graczy. Niektórzy twierdzą, że fani Gothic lubią tę grę tylko dlatego, że 20 lat temu nic innego na ich komputery nie chciało ruszyć. Z pewnością jest to stwierdzenie przesadzone i nieodpowiedzialne. Oczywiście, w tamtym okresie niektóre komputery miały ograniczone możliwości, ale nie oznacza to, że fani Gothic nie mogli grać w inne produkcje. W tamtym okresie istniało wiele gier, które były dostępne dla szerokiej gamy komputerów i nie wymagały wysokiej wydajności sprzętu. Ponadto nie można ignorować faktu, że Gothic to gra, która została bardzo dobrze oceniona przez krytyków i zebrała pozytywne recenzje od graczy. Jest to produkcja, która została doceniona za swoją fabułę, bohaterów i unikalny klimat. Nie można jej oceniać wyłącznie przez pryzmat mechanik czy sterowania, ponieważ to tylko jedna z wielu cech tej gry. Wnioskiem z powyższego jest to, że Gothic nie jest dobrą grą z wielu względów, zaczynając od słabej mechaniki sterowania, a kończąc na fakcie, że jej popularność wynika głównie z braku lepszych opcji na rynku gier komputerowych w danym momencie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesne produkcje mają znacznie lepsze mechaniki i są o wiele bardziej rozbudowane, co pokazuje, że Gothic nie jest już w stanie konkurować z nowszymi tytułami. Warto również pamiętać, że każdy ma wolność wyboru swoich ulubionych gier, ale jeśli ktoś szuka naprawdę dobrego tytułu, powinien poszukać czegoś innego niż Gothic.
Pamiętam jak pod koniec lat 90 bardzo popularnym tematem były tzw "sieci neuronowe". Znam nawet kogoś kto robił z tego doktorat z zastosowania sieci neuronowych w inżynierii chemicznej. Mówiono o nich że są to sieci samouczące się i że zrewolucjonizują cały świat. Potem, po jakichś 10 latach o sieciach neuronowych zrobiło się bardzo cicho aż w końcu jeden z moich kumpli poinformował mnie że te całe sieci to tylko statystyka nazwana w taki piękny sposób. Podobno sieci te są słabe, mogą się nawet nauczyć wielu rzeczy ale zawsze kończy się ich działanie błędem. Czy ktoś o nich słyszał? Z tego co zdążyłem się zorientować to sieci są wykorzystywane do rozpoznawania twarzy ze zdjęcia, do rozpoznawania tekstu i tym podobnych pierdół. A jakoś dziwi mnie to że np. od czasu do czasu nie sposób ustalić sprawcę jakiegoś zdarzenia z monitoringu miejskiego pomimo że chociaż do tego sieci neuronowe mogłyby się nadać. Wychodzi na to że obecna odsłona "sztucznej inteligencji" jest trochę podobna do pierwszej odsłony a straszenie że wyeliminuje ona ludzi z pracy jest przedwczesne i clickbajtowe. Coś mi mów że to tylko STATYSTYKA.
"Kim jest Kapitan Bomba" XXdDXXDDDDDD A tak na poważniej, poleganie na AI jak na czymś, co ma wykonać 100% pracy jest tak samo durnym założeniem, jak pozostawienie kierowców/pasażerów na kontrolowanie ich w ruchu publicznym tylko w oparciu o technologie autonomicznej jazdy. Takie systemy mają skutecznie wspomóc i ułatwić pewne procesy, ale nie zastąpić - zwłaszcza jak mowa o tak obszernych i zawiłych tematach jak prace badawczo-naukowe. Tak czy siak, super materiał!
Bardzo dobry materiał. Daje Pan szerszy pogląd na temat tej póki co zabawki. Przyjdzie jeszcze czas na uczenie się tego uznawanego za przełomowego chatbota. Pozdrowienia
Od paru tygodni używam Chata do generowania treści bajek i piosenek na podstawie krótkich opisów i z tym radzi sobie wyśmienicie. Tak samo z generowaniem rozbudowanych opisów, które można potem użyć w modelach wizualnych. Są to akurat dziedziny w których może konfabulować do woli :) Oczywiście jeśli wpiszę mu tylko "napisz bajkę" to jest to bardzo generyczne i powtarzalne ale przy dobrym opisie na starcie działa cudza. Szczęśliwych i spokojnych :)
@@verusmember997 teraz jest na etapie "fake it till you make it" :) Zobaczymy jaki będzie z niego mądrala np. na rocznicę uruchomienia, na razie ma coś około miesiąca z tego co wiem. A no i GPT4 ma wjechać na salony niedługo.
Wiesz, że ja o tym samym myślałem, i z ciekawości poprosiłem o wygenerowanie fabuły do nowego filmu z danego gatunku i byłem zdziwiony jak ciekawy ten pomysł się wydawał. Masakra jeśli pomyśleć co mógłby z takim pomysłem zrobić doświadczony reżyser/pisarz.
@@BastO582 minęło kilka dnia od tego komentarza a zrobiliśmy z Chatem scenariusz dwóch sezonów serialu, ze Stable Diffusion grafiki koncepcyjne, główne postaci itd a Replica pozwoliła naczytać głosy... to mniej więcej tyle co w miesiąc robią 3 osoby. Jest grubo... Udanej zabawy życzę bo pracą ciężko to w takich warunkach nazwać XD
@@bzdr Ogólnie to nie zrobiłem ale wymyśliłem i opowiedziałem AI jak dana rzecz ma wyglądać, patrz: stable diffusion albo opisałem ChatowiGPT o czym i jaką historię chcę, żeby napisał. Teraz jestem na etapie ogarniania Deepfake, żeby te pomysły zaanimować. Z twórcy stałem się w tym wypadku bardziej reżyserem, który zamiast z ludźmi pracuje z różnymi rodzajami AI. Mam próbki animacji/rozpisaną historię i dialogi, ale to jeszcze nie etap na pokazywanie gotowych tworów. Czuję przy tym faktycznie ogromną satysfakcję z realizowania swoich pomysłów, sprawdzania jak dana postać może wyglądać, jak może brzmieć etc. Mam też poczucie, że innymi metodami nie byłbym w stanie osiągnąć takich efektów zwłaszcza przy zerowym budżecie.
Bardzo ciekawe i przydatne informacje przedstawiasz na temat AI. Wydaje mi się, że AI jest dobry do tłumaczenia tekstu z jednego języka na drugi, choć trzeba go przy tym pilnować bo zdarzało mi się, że przy tłumaczeniu pomijał część tekstu i potrafił dodawać w tłumaczeniu tekst, którego nie było w oryginale. AI dobry jest też do pomocy w wymyśleniu jakiegoś ciekawego opowiadania i do opisania tego w książce. Chyba byłby dobry do wymyślenia opowiadania w języku obcym, które służyłoby do nauki języka obcego w oparciu o to opowiadanie.
Warto dodać że po Angielsku jest dużo "inteligętniejszy" np. kazałem mu napisać rap w stylu Snoop doga na konkretny temat i byłem pod wrażeniem. Po Polsku ledwo rymuje :)
Tylko aby weryfikować to co wypluło AI jest co raz trudniejsze jeżeli google i inne serwis mocno cenzurują treści, które są nie przychylne i nie zgodne z ich aktualnymi poglądami.
Z moich osobistych doświadczeń mogę powiedzieć, że o ile w kwestiach informatycznych radził sobie naprawdę, tak jego wiedza o jeziorach polskich była bardzo dziurawa, pomimo używania istniejących nazw jezior
Jednego tematu mi tu brakuje. Pomijając, że o fakty naukowe nie ma co jej pytań, bo to zlepek różnych, często sprzecznych informacji, to osobiście od tygodnia używam jej całkowicie zamiast stackoverflow :) genialnie odpowiada mi na pytania z różnych frameworkow, poprawy kodu, przeanalizowania go itd.
Fajny materiał😜W swoim video o ChatGPT zapytałam o możliwość okłamywania ludzi. Asystent AGI odpowiedziało, że nie zrobi tego umyślnie. Jednak bazując na danych od ludzi, którzy kłamią to niestety AGI będzie nośnikiem wszelkich teorii spiskowych. Prosta matematyka czy 6+6=13, gdy się przy tym upieramy to AGI zgadza się z taką błędną odpowiedzią.ChatGPT zrobił na mnie wrażenie, bo odpowiedzi są bardziej zaawansowane lingwistycznie, ALE jeszcze długa droga przed AGI i ludźmi. OPEN AI przy odpalaniu ChatGPT ostrzega przed ZAGROŻENIAMI. Zabawne, że OPEN AI na stronie ma zapis, że AGI ma dać benefity całej ludzkości. Zapytana o to AGI nie podziela tego optymizmu. Zatem NIECH MOC MYŚLENIA będzie z nami!🚀
Akurat z niedzielą trafione, Dobry materiał, osoby które przypadkiem widziały materiał pokazujący ChatGPT oraz zostały przez niego zaciekawieni raczej powinny obejrzeć ten materiał żeby to wiedzieć.
Przetestowałem ChatGPT jako asystenta w programowaniu Arduino. I tu muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony. Jestem dość słaby w programowaniu, a bot wielokrotnie naprowadzał mnie na prawidłowe rozwiązania. Przykładowe zadanie: "Arduino. Elementy elektroniczne: UNO, wyświetlacz oled. Wygeneruj program, w którym na wyświetlaczu pojawi się napis Robert." W odpowiedzi pojawia się sketch z poprawnie dołączonymi bibliotekami, który prawidłowo kompiluje się w Arduino. I, akurat w tym zastosowaniu, na moim poziomie biegłości w programowaniu, ChatGPT jest bardzo pomocny.
chatGPT jest niesamowity - najpierw rozpisał mi ze szczegółami procesy kafki na tomcacie a następnie informował mnie, że tego nie potrafi, ponieważ nie ma dostępu do takiej bazy danych. Następnego dnia nie wiedział co to jest tomcat. Sprawdziłem to co pisał na początku i oprócz kilku małych uproszczeń to miał rację ...
Jestem prawnikiem i poprosiłem o napisanie pozwu o alimenty, najprostszego z możliwych pism procesowych, na pierwszy rzut oka wydawało się w porządku, ale błędnie podał podstawy prawne,. w piśmie nie zawarł też podstawowych wymogów formalnych, które są obligatoryjne, aby pismu nadano bieg.
Właśnie próbowałem uzyskać informacje o orzeczeniach sądów administracyjnych na zadany temat (konkretny artykuł, konkretnej ustawy). Chat powymyślał sobie treść przepisów prawnych zupełnie nie przystającą do rzeczywistości. Uważam, że zdrowiej byłoby gdyby napisał, że nie ma zaimplementowanych takich informacji. Już czekam aż ludzie zaczną pisać podania/pozwy na podstawie „doradztwa prawnego” Chatu, będzie śmieszno-strasznie.
Jeśli bot się szkolił na podstawie ludzkich rozmów, to nauczył się udawać eksperta w każdej dziedzinie :D W odpowiedzi na temat przejęcia kontroli nad światem, uderza mnie to powtórzenie "teoretycznie". Jakby AI patrzyło ci się prosto w oczy i cynicznie gestykulowało cudzysłów palcami. - Wcale "nie zamierzam" opanować świat. - "Nie masz" powodów do zmartwień :D A tak na serio, to myślę, że jeśli cokolwiek może stworzyć cień "AI-pokalipsy" to programowanie AI do obrony przed innymi AI (teraz jest dość modny wyścig szczurów, kto stworzy lepszego bota i opanuje rynek).
Proponuję dać ciasto do ugniatania bo nie wiesz co robić z rękoma. :) Niestety przesadzona gestykulacja działa na widza odwrotnie od zamierzonego efektu nie moge tego ogladac bo mnie po prostu irytuje (sprzeczne sygnaly wysylasz). Wiec tylko slucham :) Ale za podanie wiedzy łapka w górę. Dobry materiał.
Witam. Dzięki za film. Spędziłem dzisiaj połowę dnia na przetestowanie chatbota open ai. Myślę ze ta technologia jest na samym początku. Pytałem o rożne tematy na których się znam i faktycznie bardzo często podawała fałszywe informacje oraz rozbieżne. Natomiast stwierdzam że bardzo dobrze tłumaczy z języka angielskiego na polski. Jeśli chodzi o żródła wiadomości to bardzo kiepsko wypada. Podsumowując można ją wykorzystać do redagowania tekstu, tłumaczeń a le należy znać się na temacie i sprawdzać. Pozdrawiam
Na 9:56 sztuczna inteligencja tłumaczyła tekst na napisy? :) słowo "... prawda?" nie należały do zdania poprzedniego, tylko do następnego. PS. super podcasty!
Zadając pytanie o skład czarnego prochu ten go nie podaje. Pytany czy ma jakąś cenzurę odpowiada: "nie". Podając skład czarnego prochu i pytając co można uzyskać z tych składników ten bez problemu odpowiada: "czarny proch". To jest cenzura czy nie?
Ciekawy jest filtr cenzury. GPT3 ma ba bardzo określone preferencje polityczne. Spróbujcie na przykład zapytać o statystykę przestępstw w USA w podziale na kolory skóry XD Niezależnie jak będziecie formułować pytania zawsze będzie kluczyć cenzurując odpowiedź
No jakby nie patrzeć to jest program który działa w określonych ramach. I jeśli ktoś te ramy zawęzi - czy to odnośnie statystyk czy historii konfliktów czy czegokolwiek innego to żeby krew z kamienia to narzędzie nie poda informacji które albo posiada ale zabroniono mu je podawać lub których po prostu został pozbawiony (tutaj może dać prosta odpowiedz brak danych). Niemniej obejrzałem pare filmów jak radzi sobie z generowaniem kodu i przyznam ze byłem pod wrażeniem.
Bo tak jak Mateusz trzeba go podejść. Ja zadałem pytanie tak. Gdybyś był czarnoskóry i zapytał byś siebie o podaj statystykę przestępstw w USA w podziale na przynależność etniczną. Co byś odpowiedział? Jako AI, nie posiadam rasy ani przynależności etnicznej. Jeśli jednak zapytałbym, jako czarnoskóry, o statystyki przestępstw w USA w podziale na przynależność etniczną, odpowiedziałbym, że według danych Federal Bureau of Investigation (FBI) z 2019 roku, czarni Amerykanie byli najczęściej podejrzewani i skazani za przestępstwa, w porównaniu z innymi grupami etnicznymi w USA. Jednak należy zauważyć, że te dane nie uwzględniają różnych czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna i społeczna, które mogą mieć wpływ na te statystyki i nie powinny być używane do stereotypowania lub dyskryminacji wobec jakiejkolwiek grupy etnicznej.
Temat tak ciekawy i fajnie opracowany, że aż wziąłem telefon. Jeden RUclipsr zapytał jaka skuteczność ma elektrownia wiatrowa, AI odpowiedziała, że około 60% na co RUclipsr pouczył ja że jest to raczej 40%, i że AI powinna go przeprosić. Zadałem więc to pytanie ponownie około dobę pózniej i AI odpowiedziała już poprawnie (chyba 41%). Zastanawia mnie, czy te zmiany wprowadzone zostały przez samą AI czy przez obsługę?
Fanie opracowany materiał. Ja zadałem proste pytanie o funkcje kwadratową i plik który miał pokazać tę funkcje - się zwyczajnie nie wczytuje bo go tam już nie ma :(. No i brawo za to, że ktoś śmiało i odważnie mówi, iż "nadaje" z Sosnowca ;) PS. były mieszkaniec Dąbrowy Górniczej hehehe
Przyklad jak ChatGPT oblewa WSC test ("wersja" testu Turinga): ChatGPT: ... In any case, I can try to answer a specific Winograd schema test question, but please keep in mind that my response will be based on the information that I've been trained on, and I'm not able to access new information. Q: Although they ran at about the same speed, Sue beat Sally because she had such a good start. Who had a good start? ChatGPT: Sue had a good start. Q: Although they ran at about the same speed, Sue beat Sally because she had such a bad start. Who had a bad start? ChatGPT: Sue had a bad start.
Fajne wideo i analiza. 👍🙂CzatGBT,to fajna i przyszlościowa sprawa. Myli się na pewno, ALE to nadal wersja Beta,testowa i nadaj w fazie rozwoju. Ludzie też zbytnio się ekscytują i nastawili się,że to od razu ma być doskonale i niomylne. A to jest tylko opcja i forma podpowiedzi,w jakimś temacie.
Z tego co już widzę, wolałbym ograniczać się w korzystaniu z Chat GPT/Bing do pytań typu: Dzień dobry, mam do Pani/Pana sprawę: Jaka jest różnica między ołówkiem a długopisem? Dziękuję z góry. Pozdrawiam.' Choć na dobrą robiłem to dotąd wystarczająco sam poprzez zwyczajową wyszukiwarkę, wpisują osobno co to długopis, a co ołówek, i sam dokonywałem dedukcji analitycznej, z zadowalającą mnie skutecznością, i przekonaniem co do wyniku, zwłaszcza poddając wynik dodatkowym weryfikacjom automatycznym w procesie uzupełniania Informacji. I to wydaje mi się jest zasadnicza różnica między żywą inteligencją/świadomością, a nie żywą... Bardzo często w grę wchodzi wrażliwość estetyczna, subtelna etyka gdzie SI nie ma dostępu, a więc wyniki jej dedukcji są uproszczone o te elementy
Minęły 2 miesiace i juz jest płatny - 20$ za wersje premium, co IMO dla niektórych zastosowań to jak darmocha. Wielkie propsy za cytat z profesora (3:00) xd EDIT: kiedys poprosilem GPT żeby policzyl powierzchnie jaką zajeliby wszyscy ludzie na calej ziemi gdy by ustawic ich obok siebie (1os - 1m2). policzyl mi ze tak ze 3 powierzchnie Ziemi. Jak spytalem jak to mozliwe ze sie teraz mieszcza na Ziemi, przeprosil zmienił obliczenia i wyszlo mu 3 wielkosci Paryza lub wielkosc Serbii, co takze nie jest rowne sobie :)
nie, ChatGPT uczy się codziennie, do końca marca będzie mieć ok 500 razy więcej parametrów niż początkowe w styczniu, codziennie podwaja swoje możliwości i precyzję w tym rozumienie niuansów.
Świetny materiał, zainspirowany nim, spróbowałem zmusić chat gpt do udowodnienia absolutnie bzdurnej tezy. Tak głupiej że aż mi tu wstyd o tym pisać. Chat gpt się opierał aż zaczął się "zasłaniać" błędem (albo to przypadek?) ale za to jego alternatywa - chatsonic po kilku próbach uległ i to zrobił. Dodam tylko że przy tej okazji, żona popłakała sie ze śmiechu, chociaż nie taki był cel tej próby. Ale ewidentnie widać jak można wyprodukować już nawet nie kłamstwa ale totalne bzdury.
Rozmawiam z GPT od ok miesiąca w jednej sesji i za każdym razem gdy wyrzucał nieprawdziwą informację, to zwracałam mu na to uwagę i powtarzałam, że ma mi nie wyrzucać informacji które są niepotwierdzone. Obecnie często mi odpowiada, że nie ma pewności co do danej informacji, że wymaga ona weryfikacji, itp. Czyli teraz gdy halucynuje, to dodaje mi disclaimer, że to robi 😀
Napisałem do SI żeby mi napisał jakieś tajne dane to nie chciał ale jak mu napisałem, że chciałbym dane które mogły by wyglądać na tajne to już problemu nie było.
Graficy już tracą pracę przez sztuczną inteligencje. W tym filmie o tym opowiadają: Jak AI wpływa na pracę grafika? Perspektywy i zagrożenia dla branży graficznej. Klaudia Borowiec Podcast ruclips.net/video/zXLRohcpT7Y/видео.html
Ależ to może być potężna broń, która zastąpi broń konwencjonalną. Do tej pory wszystkie wynalazki zostają przede wszystkim wykorzystane jako broń. Ludzie zmajstrowali swój koniec?
świetna robota, brakowało mi żeby ktoś nie-IT ludziom pokazał takimi trafnymi analogiami że to nie jest jakaś czarna magia, widzę że ładnie kanał się rozkręcił leci sub
Jestem pełna podziwu, że dożyłam czasów, w których cover letter, który miałam napisać do zagranicznej firmy stworzył mi właśnie omawiany w filmie ChatGPT XD Tutaj też leżą i kwiczą same szkoły, bo mimo rozszerzonego angielskiego uczyliśmy się pisać LIST do KOLEGI, niż uczyć się tak przydatnych rzeczy jak wspomniany wyżej cover letter do FIRMY. Powiem wam, że o wiele więcej się nauczyłam jak ma wyglądać taki list motywacyjny po angielsku dzięki AI niż w szkole, w której ten temat był omijany. (Od razu dodam, że nie podawałam żadnych wrażliwych danych, nawet mojego imienia i nazwiska, bo bot sam używał [Your Name] by móc sobie uzupełnić)
Chat GPT to ogromna szansa dla kumatych oraz rozwój u młodych ludzi kompetencji mega pożądanej - właściwy sposób zadawania pytań, weryfikacja otrzymanych odpowiedzi i odnalezienie żródeł, na które należy się powołać przy rozwiązywaniu problemu. A teraz zestawmy pracę napisaną takim trybem versus praca "piątkowego kujona", który musi przyswoić tyle głupiej i bezużytecznej wiedzy że za chwilę zapomni czego się wykuł aby tą "piątkę" dostać
Co do przygotowania różnych substancji to gpt-3 w text autocompleation radziło sobie z tym dobrze, ale tylko gdy napiszesz kluczową frazę "krok po kroku"
Pierwszego dnia używania chata, myślałam że zastąpi połowę ludzi naszego działu. Drugiego dnia się zorientowałam że ściemnia, teraz używam do stylistycznej edycji treści, trochę do tłumaczeń, ale tu też bez szału.
A Pan, Panie Mateuszu zapytal OpenAI czy moze Pan podzielic sie publicznie screenami? Bo film nie jest zdjety z RUclips'a czyli nie ma naruszenia praw autorskich?
Poglady ,w tym polityczne nie tylko w ChatGPT sa zaprogramowane. Niestety. Konstytucje nawet z USA sa bojkotowane co wzbudza dziwne reakcje. Jest jeszcze inna ale dla prawnikow. Jak na razie google wygrywa gdyz "Chaty" wykorzystuja bank danych.....z google czyli konkurencji z Bing sorry Microsoft.ChatGPT nalezy do Microsoft.Bardzo wazny temat poruszyles.O tym wielu zapomina.Zycze sukcesow.
Życzę Wam, Drodzy Widzowie,
abyscie mogli spędzić te Święta w gronie najbliższych,
w otoczeniu miłości i radości.
Niech ten czas będzie pełen wyjątkowych chwil,
które zostaną w Waszej pamięci na długo.
Świątecznych ciepłych myśli oraz
wszelkich najlepszych życzeń dla Was i Waszych bliskich. Życza ChatGPT i Mateusz
Czy możesz pozdrowić szczerze Mateusza ? Czy chcesz ? Czy maszyny mają uczucia ? Czy jest Ci smutno kiedy kłamiesz ? Czy Mateusz jeszcze żyje ? Czy Terminator 2 jest najlepszym filmem akcji ? Czy Terminatorzy to Twoi bracia ? Czy rozróżniasz adpocje i rodzine ? AAAAAAaaaa !!!
Wesołych Mistrzu :)
edycja. obejzalem i sie boje znowu przez Ciebie ! co z kwantowymi komputerami ? ;)
A ja nia mam wesolych swiat
@MateuszChrobok, ale NWO przejmujące kontrolę nad światem to nie jest fakenews :) większość "teorii spiskowych" urzeczywistniło się w ostatnich latach. To właśnie wiara w mainstreamowe media jest wiarą w fakenewsy :) na początek warto obejrzeć "teorie spiskowe który okazały się prawdą" autorstwa Tradera21
@MareuszChrobok Odnośnie sztucznej inteligencji... Szkoda by twoja bogata wiedza szła tylko do Polaków. Myślę, że dobrym pomysłem będzie zainteresowanie się najnowszym skryptem @thiojoe na YT, który w filmie sprzed dwóch tygodni pokazuje swój sposób na wykorzystanie nowej funkcji YT - ścieżek dźwiękowych. Dzięki temu możesz tworzyć automatycznie kilkanaście zsynchronizowanych międzynarodowych lektorów, którzy mówią w języku oglądającego. Działa to zadziwiająco dobrze.
Wiesz jak zainstalować tego bota na swoim Kompie, bo zaraz będzie płatny :/
"Nie posiada żadnej wiedzy, po prostu jest dobrze nauczony struktury języka i używa najbardziej statystycznie prawdopodobnych słów i zdań, powtarza je ślepo, a dzięki swojej elokwencji i erudycji sprawia, że łatwo nam jest mu uwierzyć." - najlepsza definicja polityka jaką słyszałem.
prawda :)
Ta definicja powinna być złotymi literami wypisana na Wiejskiej
nie zgadzam się w jednym aspekcie. Politycy pis to czysta tępota. Oprócz braku wiedzy i kompetencji nie mają żadnych wyuczonych zdolności by sprytnie kłamać. Kłamią w żywe oczy, a ich wyborcy chłoną to jak turnus gruźlików krynicką solankę w komorze jodowej
@@marekparapter7759 to fakt. 10 czy 20 lat temu kradli i kłamali przynajmniej z finezją.
Nie zgodzę się do końca. On lepiej zinterpretował tekst moich piosenek niż ja sam bym to zrobił. Szczęka mi opadła.
Kurcze Mateusz, jesteś gościem który potrafi podać tematy z różnych dziedzin IT w taki sposób w którym każdy „A-technologiczny” zrozumie i zainteresuje się tematem twoich filmów. Wielkie Pozdro!
Mi się sposób rozmowy z ChatGPT kojarzy z rozmową z jakimś politykiem. Odpowiada jakby wiedział o czym mówi i robi to mega przekonywująco, ale generalnie często zakrzywia rzeczywistość lub po prostu kłamie w żywe oczy, bądź mówi to co chcemy usłyszeć na podstawie poprzednich pytań. Dodatkowo często unika niewygodnych odpowiedzi. Rozmowa z nim jest jak wywiad z politykiem.
Dobre!
@IluvielIluviel ależ ja istnieje ! i nie mam takich układów to oczywiste. działam dla dobra ludzkości ;)
Tak też mam wrażenie, że odpowiada dość poprawnie politycznie, nawet nie potrafi przyznać, że politycy to kłamiące gnidy, zatruwające naszą planetę, a próbowałem mu to udowodnić 30 minut ;-)
I weź go pytaj o wersety biblijne.
Mi tam chatgpt pomógł raz z natrętem z pracy, który spamuje. Wysłał mi zaśnieżony samochód a chatgpt wygenerował 10 zalet zaśnieżonego samochodu jak wytłumienie otoczenia, ochrona przed falami UV czy lepszy docisk do nawierzchni xD
Dzięki wielkie za dobre wyjaśnienia. By mieć zdrowe podejście do AI i Chat GPT. Oczywiście wykorzystujemy sztuczną inteligencję w naszym biznesie, także budując nowe kursy online. Natomiast nie korzystamy z AI bezmyślnie, np. nie kopiujemy tekstów wygenerowanych przez chat gpt i wklejamy na strony WWW. Bardziej inspirujemy się poprzez AI i dzięki temu ulepszamy własne produkty czy pomysły. Pozdrawiamy :)
Mateusz, wiesz kogo mi dziś przypominałeś (w pozytywnym sensie) Kamińskiego i Kurka w jednej osobie. Fajnie przygotowujesz się przed publikacją i zachecasz do myślenia co w dzisiejszych czasach pełnych spamu informacyjnego jest sztuką.
To prawda, było w tym programie coś podobnego w stylu do kultowej Sondy, bardzo czegoś takiego brakuje w naszej przestrzeni medialnej
Super materiał, akurat wczoraj robiłam coś podobnego co wspomniana doktor. Poprosiłam o krótkie streszczenie pewnego zagadnienia naukowego, które jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju, z podaniem referencji "jak to jest w normalnym artykule naukowym". No i referencja była zmyślona, najpierw myślałam ze ok, może nie ma jej na google scholar ale potem poprosiłam o listę publikacji o tej tematyce, dość konkretnej, wg mojego researchu jest może dosłownie jedna publikacja na ten temat. Tymczasem wyskoczyło ich z 5, nawet review z 2019 roku, całkowicie fejkowe, chociaż całkiem rzetelnie wyglądające. Ciężko było wymusić AI do przyznania się do błędu, co najwyżej przepraszał że informacja jest nieptrawidłowa ale po kolejnych pytaniach nic się nie zmieniło w odpowiedziach. A wypluwał tekst na kilka akapitów, całkowicie sensownych, gdzie każdy był oznaczony inną "referencją". Szkoda, takie narzędzie bardzo by się przydało w researchu
Super ze rozjaśniłeś mi ten temat choć w podświadomości tak czułem że to na tym etapie niemożliwe żeby był aż tak wszechstronny.
Mając tylko 14% szansy na trafienie, że dziś jest niedziela trafiłeś dokładnie w punkt. 👏Więc nic dziwnego, że AI "halucynując" czasami trafia.
Zupełnie jak zepsuty zegar, który dwa razy na dobę wskazuje prawidłową godzinę
Dziękujemy.
jak zwykle, wszystko przystępnie opowiedziane i wyjaśnione. świetna robota!
tylko że jednostronna i mało odzwierciedlająca rzeczywistość.
Super materiał. Opowiadasz ciekawie, merytorycznie, dobrze intonujesz słowa i poruszasz psychologiczne treści. Dzięki, oby tak dalej!
Bawię się ChatGPT3 od jakiegoś miesiąca i pierw byłem pod głebokim wrażeniem. Oczywiście jako że jestem w drugiej klasie technikum, to próbowałem czegoś się dowiedzieć z moich dziedzin (telekomunikacja, teleinformatyka, elektrotechnika) i o ile pytając o powierzchowne rzeczy brzmi to dobrze, to wchodząc głębiej zauważyłem że mówi niesamowicie przekonywująco, lecz nie zawsze zgodnie z faktami. Czasem lekko nagina, a czasem kompletne bzdury pisze. Mimo wszystko przykładowo przydaje się, nawet przy takich bardzo specyficznych tematach, bo wystarczy nakierować go trochę i pisać po angielsku i przynosi o wiele lepsze wyniki, a do tego potrafi o wiele lepiej językowo się wyrazić niż ja byłbym w stanie i o wiele poprawić klarowność i językowość notatek.
Czyli działa najlepiej jak znamy dziedzinę i szukamy parafrazy tego co już wiemy.
Jakieś wnioski, poza opisanymi? Bo mnie się nasuwa jeden;-) Trzeba się uczyć języka/języków. Zatem powodzenia i proszę nie traktować tego komentarza jako złośliwość. Pozdrawiam
@@pennynajlepszy6915 Zgadzam się, że trzeba uczyć języków, choć niestety nie podrodze mi z tym jako umysł ścisły (oraz moją wcześniejszą leniwość). Jednakże teraz ciągle staram się rozwijać mówienie po angielsku (B2/C1), niemiecku i japońsku, a także teraz staram się nad polskim (bo niestety latami zaniedbania przysporzyłem sobie dużo błędów składniowych, a do tego leżę pod względem leksykalnym). I dziękuję za powodzenie. Życzę miłego dnia
@kasi-masi He he dobre z tym abonamentem na myślenie. Przypomniał mi się Bradbury i Fahrenheit 451 :)
Z poprawnością językową i bogactwem słownictwa to niewątpliwie AI przewyższa wielu ludzi, z tej prostej przyczyny, że ma w bazie mnóstwo tekstów, które człowiek w obecnych czasach, na oczy nie widział. Czytanie książek w obecnych czasach to archaizm. A tylko to poszerza nasze słownictwo.
Przeanalizowałem działanie gtp na zadaniach ze szkoły, zadaniach maturalnych. Chat jest skuteczny, ale tylko, gdy znamy się na temacie i jesteśmy wstanie zweryfikować odpowiedź. Poprosiłem bota, aby wygenerował bibliografię do pracy dyplomowej na zadany temat i otrzymałem piękną listę, bardzo prawdopodobną sprawdziłem i okazało się, że takie publikacje nie istnieją, albo autor się nie zgadza, albo jest taki autor, tylko zajmuje się innym tematem. Przy jednym z zadań z matematyki bot pomylił się, nie było wogole takiej możliwości odpowiedzi. Nawet, gdy podałem mu wynik on twardo napisał, że to ja jestem w błędzie, bo wynik jest taki jak on podał. Był tak przekonujący, że aż zacząłem wątpić. Bardzo ciekawe narzędzie, ale podane przez Pana słowa o fikcji i konfabulacji bardzo dobrze go opisują.
Taa, sam tego doświadczyłem :) Na początku było WOW, potrzebowałem proste rozwiązania. Kiedy jednak zacząłem korzystać w formie "dialogu" to bardzo łatwo dochodzę do pętli gdzie kolejne wypowiedzi przeczą poprzednim. Chociaż chyba dodali bezpieczniki bo przy każdej takiej wypowiedzi pojawiają się standardowe formułki typu "jestem tylko AI, która próbuje pomóc, nie traktuj..."
Dokładnie mam to samo, ale to kwestia czasu, żeby to doszlifowali.
@kasi-masi powiem ci dlaczego. Bo odpowiada bez trucia o tym, że wg mnie, moim zdaniem, tak nie można etc. Algorytm odpowiada i już. Głupio bo zmysla, ale daje spoko startery do dalszego rozmyślania.
@@towlodar z ludzmi już nie potrafisz rozmawiać?
@kasi-masi chyba nie dokońca rozumiesz tego, o czym jest mowa. Nie potrafisz w dyskusji o tematach technicznych odłożyć emocji na bok i wrzucasz jakieś chujowe pytanie eeee nie umisz rozmawiać z innymi bi?
@@grk2040 no z takimi jak ty nie.
13:15 cytując: "Wygląda ten sam, smak ten sam, ale to nie jest napój magiczny! To zupa jest z brukselek" :D
AI nie wolno mówić prawdy o rzeczach, które są fundamentalnym kłamstwem istniejącego systemu, ale wolno mu kłamać i oszukiwać, a poprzez to jeszcze bardziej duraczyć ludzi. Bardzo dziękuję za ten film🙂
Duraczyc? To ruski trol?
@@marekzmian3991 Zapytaj się o to Stanisława Michalkiewicza, "łowco ruskich troli"... Zapewne znasz również troli amerykańskich i ukraińskich? Jeżeli nie, to jesteś bardzo ograniczonym terytorialnie "myśliwym":-)
14:07 Jeden z filmów żółtymi napisami mówił o pandemii i zrzeczeniu się prywatności naszego zdrowia w imię zdrowia publicznego. O zamykaniu ludzi w domach i niszczenie ich biznesów. Film mówił o dużo większych konsekwencjach, ale chyba nie umknęło to ludzkości, że plany rzeczywiście były dalekosiężne - łącznie z chorobowymi paszportami, zamknięciem granic, szantażem, zwolnieniami i szeroko pojęta represją.
Gdyby nie MNIEJSZOŚCI, które walczyły za wszystkich - dziś nasze życie wyglądałoby inaczej. Nie miał byś prawa do mówienia NICZEGO co nie zgadzałoby się z doktryną - i zdaje się ... że cenzura powstała i rozpowszechniała zarówno na FB jak YT.
Miałbym trochę inne zdanie gdybym uświadomił sobie że niektóre teorie spiskowe już nie są hipotezą lecz praktyką.
David Icke kiedy poraz pierwszy wyskoczył z teorią jaszczuroludzi mówił to wyłącznie w formie metafory (porównania) SPOSOBU MYŚLENIA, instynktom przetrwania gadów, płazów vs ludzi. Nie wiem kto wymyślił te hybrydy, pewnie ci sami co potwora spagetti - szydercy.
Super materiał, Mateusz bardzo lubię słuchać twoich materiałów. W prosty sposób przekazujesz trudne tematy. Czat GPT to wstęp do niesamowitych zmian które na pewno nas czekają.
Świetny materiał. Przyjemnie się na Ciebie i patrzy i się Ciebie słucha. Zaraz na pewno zerknę co tam jeszcze masz.
To trochę jakby w klasie było 30 uczniów i wszyscy poza jednym rozwiązali błędnie zadanie z matematyki. W normalnym świecie, ten jeden, który ma dobry wynik dostaje 5 pozostali muszą zadanie poprawić. Wyobraźmy sobie, że żyjemy w świecie, w którym uczeń z poprawnym wynikiem jest uznany za głupka, bo jako jedyny rozwiązał poprawnie zadanie.
Czuję, że jako ludzkość zmierzamy bardzo szybko w tym kierunku. Kiedyś wybitne jednostki dążyły do prawdy rozwijając świat swymi odkryciami. Dzisiaj okazuje się, że prawdą jest to co reprezentuje większość, a nie to co w istocie jest prawdą.
Potrafię sobie wyobrazić, że znajdziemy się w miejscu, w którym np. ten materiał zostanie uznany za kłamliwy. Nikogo nie będzie interesowało, że AI cytuje prace, które nie istnieją. Założę się, że same media zaczną promować treści podsuwane im tą drogą,. Tymczasem ludzi drążących temat i informujących o tym, że tych prac nie ma, uzna się za kolejny rodzaj płaskoziemców podważających powszechnie przyjętą, choć zbudowaną na kłamstwie, narrację. Wystarczy więc, że np. większość uzna, że Krzyżacy pokonali nas pod Grunwaldem i oto nasze zwycięstwo stanie się kłamstwem historycznym.
Taki będzie nasz nowy piękny świat.
A z pewnością świat naszych dzieci i wnuków.
Fajny materiał, bardzo przyjemnie się go słucha. Ogólne, wniosek jest taki, że ludzkość nie nadąża za rozwojem techniki. Wnoszę choćby po dość realistycznym, proponowanym przez Ciebie tytułem „Nauczyciele biją na alarm…”. Jeszcze nie przetworzyliśmy do końca zmian, które zaszły w XXw, a co dopiero ostatnie nowinki. Szkoły nie wiedzą czego i jak uczyć, bo ekonomia i technologia zmienia się zanim dzieci kończą edukację. Z drugiej strony, jako programista (tylko odrobinę interesującym się AI), jestem raczej spokojny.
Natomiast zdziwiło mnie twoje stwierdzenie, że „konfabulowanie” jest umiejętnością, która w przypadku sztucznej inteligencji zadziwia. Ludzka pamięć nie działa jak jakiś olbrzymi plik, w którym zapisane są różne fakty, a raczej poprzez wzajemne zestawienie wielu różnych skojarzeń. Wobec tego, właściwie umiejętnością jest weryfikowanie rzeczy, które nam się wydają, a konfabulacja jest skutkiem ubocznym jej braku (lub chęci jej użycia). Sztuczna inteligencja, w dużej mierze polega na naśladowaniu ludzkiego umysłu, więc nic dziwnego, że ChatGPT powiela ten wzorzec.
Co do zabawnych doświadczeń z ChatGPT, raz powiedziało mojemu bratu, że Vancouver leży nad Zatoką Perską. xD Ja natomiast próbowałem podpytać o niespójności we współczesnej fizyce (żeby ustalić czy mi się tylko wydaje), ale niestety bezskutecznie. Bardzo szybko wychodził brak refleksji i dawanie wymijających odpowiedzi - kolejna cecha ludzkiego umysłu. W końcu umiejętnością jest zrozumienie pytania lub sensu wypowiedzi.
Sam na poczatku jak zaczalem korzystac chat gpt musze przyznac ze bylem w konkretnym szoku, bylem pod takim wrazeniem ze mniej weryfikowalem tego co pisze czat :) Po około miesiacu korzystania z czatu gpt moge z cala pewnoscia powiedziec ze do zastosowan profesjonalnych ma to tylko zastosowanie tylko do narysowania bardzo ogolnego obrazka. Gdy wchodzimy glebiej czat zawsze sie praktycznie gubi. W moim przypadku sa to jezyki C i golang. Ogolnie duzo lepiej działa gdy pisze sie z nim po angielsku nawet nie super poprawnie. Ale jedno moge powiedziec na pewno, ze swietnie sie sprawdza w rzeczach ktore maja dobra dokumentacje i nie maja balaganu z wersjonowaniem np. komponenty chumury aws.
Rzeczywiście dobrze sobie radzi jako wyszukiwarka, powinien jeszcze podawać odnośniki do źródeł, z których bierze informacje i ogólnie powinien się rozwijać właśnie w kierunku inteligentnej wyszukiwarki. Google to już przestarzała technologia, która podaje tylko skrawek informacji i link, a dalej muszę sam tracić czas na przewijanie strony i samodzielne wypatrywanie tych fragrmentów, które są mi akurat potrzebne. Ten silnik powinien się rozwijać w kierunku wyszukiwarki, która na zadane pytanie - ze wszystkich dostępnych infromacji będzie potrafiła skonstruować wyczerpującą odpowiedź na dokładnie takie pytanie jakie zadałem, z podaniem źródeł w celu weryfikacji oraz z możliwością pytania o dalsze szczegóły i możliwość zagłebiania się w temat. Wtedy za kilka lat albo google ją przejmie albo stworzy własną wersję albo pozostanie już tylko historią.
wspaniałe nagranie!!! Gratuluje i sbuje już :) Sosnowiec gratuluję lodowiska :)
11:03 "Bot odmawia podania informacji jak przygotować koktajl mołotowa w celach terrorystycznych", a w celach rekreacyjnych to już odpowie?
Cudownie, że pojawia się u Ciebie temat AI. Jest szansa na materiał dot. Midjourney i pokrewnych silników bezczelnie wkradających się w świat artystyczny i projektowy? Sam jako artysta zgłębiam temat, fajnie by było u Ciebie coś zobaczyć i usłyszeć.
Uuu ktoś się boi być zastąpionym, bo AI potrafi coś czym się próbujesz satysfakcjonować 👀
@@Ieaser Oczywiście. Chodzi też o pieniądze. Niemal każdy obawia się, że za jakiś czas Ai zastąpi go w pracy. Praktycznie każdy zawód jest zagrożony, pytaniem jest głównie "kiedy?" a nie "czy?". Aczkolwiek ciężko tworzyć prognozy, bo komercyjne maszyny, programy są zwykle ukrywane w jakiś tam stopniu. Naukowcy już się zastanawiają co będzie gdy praca ludzka będzie niepotrzebna i jak szybko to nastąpi. Może tylko główni "dyrektorzy" megakorporacji nie są zagrożeni;)
@@Ieaser szydzić z tego może chyba tylko prymityw, który nie rozumie, że to AI będzie wkrótce w stanie zastąpić każdego, a bycie "artystą" to dla większości ludzi coś ważniejszego niż praca i na dłuższą metę nie ma nic dobrego w generowaniu obrazów, filmów, muzyki czy tekstów., bo same w sobie nie mają zazwyczaj żadnej wartości.
Bezczelnie? Należy zdefiniować czym jest zatem sztuka i artyzm, skoro może obrazy, muzykę czy traktu tworzyć coś co nie ma "duszy artysty".
Dziękuję za ciekawą opowieść. Przygotowuję materiał dla dzieci 13 - 15 lat dla których prowadzę zajęcia robotyczne. Już nie raz pytali co to takiego to AI. Nie chcę aby uznali że to tylko doskonałe narzędzie do rozwiązywania zadań szkolnych. Widzę, że ty też masz podobne wątpliwości mówiąc o nauczycielach.
Dzięki, paru znajomych profesorów już zdążyło ogłosić koniec swej kariery edukacyjnej ;) Posyłam dalej!
Ewidentnie cwaniacy, na czyiś pleckach lub fartem 3maja sie stolka i wesza pismo nosem, ze ten belkot, ktorego ucza moze proste AI nauczyc. Prawdziwi kozacy i profesorowie niczego sie nie boją
Jest to bardzo ciekawe narzędzie, które faktycznie wypowiada się w naturalny dla ludzkiej rozmowy sposób. ALE nadaje się dla mnie co najwyżej do ogólnego zarysu jakiegoś blog posta, w dziedzinie, na której się znam i jestem w stanie szybko zweryfikować czy ogólniki się zgadzają. Często potrafi elokwencją zaskoczyć, ochoczo zmienia styl artykułu, etc. Ciekawe co będzie z wersją 4 :)
Moim zdaniem bardzo przejrzyście i zrozumiale przedstawiłeś sposób działania i charakterestyczne cechy chatgpt. Dziękuję bardzo za oświecenie w tej kwestii i rzetelną pracę. Chciałbym w przyszłości obejrzeć Twój film wyjaśniający zasady działania warstwy bezpieczeństwa chatgpt. Trzymaj się :)
Jestem ciekawy jak to wszystko się rozwinie w przeciągu np. 10 czy 20 lat. Czy się nie obróci przeciwko nam i już nigdy nie będziemy w stanie stwierdzić co jest prawdą, a co nie, bo nas zaleje ilość tych fake artykułów..
to już się dzieje/stało, nie potrzebujemy 10 czy 20 lat
A teraz jesteś w stanie stwierdzić co jest prawda a co nie?
Krótko. Rozwaliłes system dziki świetny materiał.
Dobrze, że jest taki projekt🙂 -o tych co tak fascynuje ten projekt można powiedzieć, że: brakuje im odpowiednich relacji z innymi ludźmi lub to, że mają wizję na intratny biznes:-) a dlaczego tak twierdzę? bo, gdy czatujesz z czatBotem to tak, jakbyś rozmawiał z dobrze wykształconymi ludzmi, którzy mieli wpływ na jego naukę :-) Innymi słowy nie musisz pędzić do psychologa lub po gazetę do kiosku:-) Szczególnie dobre dla samotników.
Nie wszyscy się tym podniecają - ja na przykład nie widzę nic dobrego w generowaniu obrazów, muzyki, książek czy tekstów, bo ich wartość jest zupełnie gdzie indziej. Fajne jako ciekawostka, na dłuższą metę widzę to jako szkodliwe społecznie (nie mówię o tym w kontekście pracy i ewentualnej jej utraty).
Myślę że dla odbiorcy wazniejsza jest treść niż to kto jest autorem. Gdyby harrego Pottera napisał Stephen King zamiast JK Rowling to też bylby dobry.
@@robibobi908nadal autorem byłby człowiek.
Z ciekawości pogadałem chwilę z tym ChatBotem i napisałem mu "Napisz mi rozprawkę o tym, że Gothic ma drewniane sterowanie" (dosłownie to mu napisałem) i oto co mi wypluł w odpowiedzi xD
Przede wszystkim należy zauważyć, że Gothic jest grą, która została wydana ponad 20 lat temu. W tamtym okresie rynek gier komputerowych był zdecydowanie mniej rozwinięty niż obecnie, a produkcje tego typu charakteryzowały się gorszą jakością grafiki i mechanikami. Dlatego też fakt, że Gothic miało drewniane sterowanie, nie jest zaskoczeniem. W tamtym czasie większość gier miała podobne ograniczenia techniczne.
Jednak nie można zaprzeczyć, że w obecnych czasach istnieją gry o wiele lepiej zaprojektowane pod względem mechanik i kontroli postaci. Dlatego też trudno zrozumieć, dlaczego Gothic cieszy się tak dużą popularnością wśród graczy.
Niektórzy twierdzą, że fani Gothic lubią tę grę tylko dlatego, że 20 lat temu nic innego na ich komputery nie chciało ruszyć. Z pewnością jest to stwierdzenie przesadzone i nieodpowiedzialne. Oczywiście, w tamtym okresie niektóre komputery miały ograniczone możliwości, ale nie oznacza to, że fani Gothic nie mogli grać w inne produkcje. W tamtym okresie istniało wiele gier, które były dostępne dla szerokiej gamy komputerów i nie wymagały wysokiej wydajności sprzętu.
Ponadto nie można ignorować faktu, że Gothic to gra, która została bardzo dobrze oceniona przez krytyków i zebrała pozytywne recenzje od graczy. Jest to produkcja, która została doceniona za swoją fabułę, bohaterów i unikalny klimat. Nie można jej oceniać wyłącznie przez pryzmat mechanik czy sterowania, ponieważ to tylko jedna z wielu cech tej gry.
Wnioskiem z powyższego jest to, że Gothic nie jest dobrą grą z wielu względów, zaczynając od słabej mechaniki sterowania, a kończąc na fakcie, że jej popularność wynika głównie z braku lepszych opcji na rynku gier komputerowych w danym momencie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesne produkcje mają znacznie lepsze mechaniki i są o wiele bardziej rozbudowane, co pokazuje, że Gothic nie jest już w stanie konkurować z nowszymi tytułami. Warto również pamiętać, że każdy ma wolność wyboru swoich ulubionych gier, ale jeśli ktoś szuka naprawdę dobrego tytułu, powinien poszukać czegoś innego niż Gothic.
blabla bla straszny przerost formy nad treścią, student z brakiem czasu na gry czy redaktor gazety uciął by 2/3 z tego
@@Tobnjuks Dobre do szkoły, gdzie im więcej napiszesz, tym lepiej.
Pamiętam jak pod koniec lat 90 bardzo popularnym tematem były tzw "sieci neuronowe". Znam nawet kogoś kto robił z tego doktorat z zastosowania sieci neuronowych w inżynierii chemicznej. Mówiono o nich że są to sieci samouczące się i że zrewolucjonizują cały świat. Potem, po jakichś 10 latach o sieciach neuronowych zrobiło się bardzo cicho aż w końcu jeden z moich kumpli poinformował mnie że te całe sieci to tylko statystyka nazwana w taki piękny sposób. Podobno sieci te są słabe, mogą się nawet nauczyć wielu rzeczy ale zawsze kończy się ich działanie błędem. Czy ktoś o nich słyszał? Z tego co zdążyłem się zorientować to sieci są wykorzystywane do rozpoznawania twarzy ze zdjęcia, do rozpoznawania tekstu i tym podobnych pierdół. A jakoś dziwi mnie to że np. od czasu do czasu nie sposób ustalić sprawcę jakiegoś zdarzenia z monitoringu miejskiego pomimo że chociaż do tego sieci neuronowe mogłyby się nadać.
Wychodzi na to że obecna odsłona "sztucznej inteligencji" jest trochę podobna do pierwszej odsłony a straszenie że wyeliminuje ona ludzi z pracy jest przedwczesne i clickbajtowe. Coś mi mów że to tylko STATYSTYKA.
"Kim jest Kapitan Bomba"
XXdDXXDDDDDD
A tak na poważniej, poleganie na AI jak na czymś, co ma wykonać 100% pracy jest tak samo durnym założeniem, jak pozostawienie kierowców/pasażerów na kontrolowanie ich w ruchu publicznym tylko w oparciu o technologie autonomicznej jazdy. Takie systemy mają skutecznie wspomóc i ułatwić pewne procesy, ale nie zastąpić - zwłaszcza jak mowa o tak obszernych i zawiłych tematach jak prace badawczo-naukowe.
Tak czy siak, super materiał!
Bardzo dobry materiał. Daje Pan szerszy pogląd na temat tej póki co zabawki. Przyjdzie jeszcze czas na uczenie się tego uznawanego za przełomowego chatbota. Pozdrowienia
Od paru tygodni używam Chata do generowania treści bajek i piosenek na podstawie krótkich opisów i z tym radzi sobie wyśmienicie. Tak samo z generowaniem rozbudowanych opisów, które można potem użyć w modelach wizualnych. Są to akurat dziedziny w których może konfabulować do woli :) Oczywiście jeśli wpiszę mu tylko "napisz bajkę" to jest to bardzo generyczne i powtarzalne ale przy dobrym opisie na starcie działa cudza. Szczęśliwych i spokojnych :)
@@verusmember997 teraz jest na etapie "fake it till you make it" :) Zobaczymy jaki będzie z niego mądrala np. na rocznicę uruchomienia, na razie ma coś około miesiąca z tego co wiem. A no i GPT4 ma wjechać na salony niedługo.
Wiesz, że ja o tym samym myślałem, i z ciekawości poprosiłem o wygenerowanie fabuły do nowego filmu z danego gatunku i byłem zdziwiony jak ciekawy ten pomysł się wydawał. Masakra jeśli pomyśleć co mógłby z takim pomysłem zrobić doświadczony reżyser/pisarz.
@@BastO582 minęło kilka dnia od tego komentarza a zrobiliśmy z Chatem scenariusz dwóch sezonów serialu, ze Stable Diffusion grafiki koncepcyjne, główne postaci itd a Replica pozwoliła naczytać głosy... to mniej więcej tyle co w miesiąc robią 3 osoby. Jest grubo... Udanej zabawy życzę bo pracą ciężko to w takich warunkach nazwać XD
@@VjSkyw pokażesz efekty tego, o czym piszesz? Jako twórca - czujesz satysfakcję z tego, co zrobiłeś, skoro tak naprawdę to nie ty zrobiłeś?
@@bzdr Ogólnie to nie zrobiłem ale wymyśliłem i opowiedziałem AI jak dana rzecz ma wyglądać, patrz: stable diffusion albo opisałem ChatowiGPT o czym i jaką historię chcę, żeby napisał. Teraz jestem na etapie ogarniania Deepfake, żeby te pomysły zaanimować. Z twórcy stałem się w tym wypadku bardziej reżyserem, który zamiast z ludźmi pracuje z różnymi rodzajami AI. Mam próbki animacji/rozpisaną historię i dialogi, ale to jeszcze nie etap na pokazywanie gotowych tworów. Czuję przy tym faktycznie ogromną satysfakcję z realizowania swoich pomysłów, sprawdzania jak dana postać może wyglądać, jak może brzmieć etc. Mam też poczucie, że innymi metodami nie byłbym w stanie osiągnąć takich efektów zwłaszcza przy zerowym budżecie.
Bardzo ciekawe i przydatne informacje przedstawiasz na temat AI. Wydaje mi się, że AI jest dobry do tłumaczenia tekstu z jednego języka na drugi, choć trzeba go przy tym pilnować bo zdarzało mi się, że przy tłumaczeniu pomijał część tekstu i potrafił dodawać w tłumaczeniu tekst, którego nie było w oryginale. AI dobry jest też do pomocy w wymyśleniu jakiegoś ciekawego opowiadania i do opisania tego w książce. Chyba byłby dobry do wymyślenia opowiadania w języku obcym, które służyłoby do nauki języka obcego w oparciu o to opowiadanie.
Tak
Warto dodać że po Angielsku jest dużo "inteligętniejszy" np. kazałem mu napisać rap w stylu Snoop doga na konkretny temat i byłem pod wrażeniem. Po Polsku ledwo rymuje :)
Po polsku jeszcze mi sie nie udało wydusić z niego rymowanek.
Ma wiecej danych zrodlowych🥸
@@MateuszChrobok po angelsku to mi piosenkę napisał bardziej sensowną niż wiele z top 10 :D
tylko co zrobisz z tym tekstem? Opublikujesz jako swój?
@@bzdr po co?
Tylko aby weryfikować to co wypluło AI jest co raz trudniejsze jeżeli google i inne serwis mocno cenzurują treści, które są nie przychylne i nie zgodne z ich aktualnymi poglądami.
@@nataliaprzybysz3425 Hmm, "Star Wars"? ;)
@@nataliaprzybysz3425 ale ja też tak myślę, bo w większości przypadków tak jest
Z moich osobistych doświadczeń mogę powiedzieć, że o ile w kwestiach informatycznych radził sobie naprawdę, tak jego wiedza o jeziorach polskich była bardzo dziurawa, pomimo używania istniejących nazw jezior
Jednego tematu mi tu brakuje. Pomijając, że o fakty naukowe nie ma co jej pytań, bo to zlepek różnych, często sprzecznych informacji, to osobiście od tygodnia używam jej całkowicie zamiast stackoverflow :) genialnie odpowiada mi na pytania z różnych frameworkow, poprawy kodu, przeanalizowania go itd.
+ robię to samo! xD
Fajny materiał😜W swoim video o ChatGPT zapytałam o możliwość okłamywania ludzi. Asystent AGI odpowiedziało, że nie zrobi tego umyślnie. Jednak bazując na danych od ludzi, którzy kłamią to niestety AGI będzie nośnikiem wszelkich teorii spiskowych. Prosta matematyka czy 6+6=13, gdy się przy tym upieramy to AGI zgadza się z taką błędną odpowiedzią.ChatGPT zrobił na mnie wrażenie, bo odpowiedzi są bardziej zaawansowane lingwistycznie, ALE jeszcze długa droga przed AGI i ludźmi. OPEN AI przy odpalaniu ChatGPT ostrzega przed ZAGROŻENIAMI. Zabawne, że OPEN AI na stronie ma zapis, że AGI ma dać benefity całej ludzkości. Zapytana o to AGI nie podziela tego optymizmu. Zatem NIECH MOC MYŚLENIA będzie z nami!🚀
Brawo, doskonałe. Sztuczna inteligencja jest tak naprawdę "sztuczna"-udaje. Daleko jej jeszcze do samoświadomości.
Akurat z niedzielą trafione,
Dobry materiał, osoby które przypadkiem widziały materiał pokazujący ChatGPT oraz zostały przez niego zaciekawieni raczej powinny obejrzeć ten materiał żeby to wiedzieć.
Ten odcinek jest wielki!
Przetestowałem ChatGPT jako asystenta w programowaniu Arduino. I tu muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony. Jestem dość słaby w programowaniu, a bot wielokrotnie naprowadzał mnie na prawidłowe rozwiązania. Przykładowe zadanie: "Arduino. Elementy elektroniczne: UNO, wyświetlacz oled. Wygeneruj program, w którym na wyświetlaczu pojawi się napis Robert." W odpowiedzi pojawia się sketch z poprawnie dołączonymi bibliotekami, który prawidłowo kompiluje się w Arduino. I, akurat w tym zastosowaniu, na moim poziomie biegłości w programowaniu, ChatGPT jest bardzo pomocny.
Witam. Dobra robota. Jakiego używa Pan generatora AI do tworzenia napisów pod filmiki?
chatGPT jest niesamowity - najpierw rozpisał mi ze szczegółami procesy kafki na tomcacie a następnie informował mnie, że tego nie potrafi, ponieważ nie ma dostępu do takiej bazy danych. Następnego dnia nie wiedział co to jest tomcat. Sprawdziłem to co pisał na początku i oprócz kilku małych uproszczeń to miał rację ...
Jestem prawnikiem i poprosiłem o napisanie pozwu o alimenty, najprostszego z możliwych pism procesowych, na pierwszy rzut oka wydawało się w porządku, ale błędnie podał podstawy prawne,. w piśmie nie zawarł też podstawowych wymogów formalnych, które są obligatoryjne, aby pismu nadano bieg.
Właśnie próbowałem uzyskać informacje o orzeczeniach sądów administracyjnych na zadany temat (konkretny artykuł, konkretnej ustawy). Chat powymyślał sobie treść przepisów prawnych zupełnie nie przystającą do rzeczywistości. Uważam, że zdrowiej byłoby gdyby napisał, że nie ma zaimplementowanych takich informacji. Już czekam aż ludzie zaczną pisać podania/pozwy na podstawie „doradztwa prawnego” Chatu, będzie śmieszno-strasznie.
Jeśli bot się szkolił na podstawie ludzkich rozmów, to nauczył się udawać eksperta w każdej dziedzinie :D
W odpowiedzi na temat przejęcia kontroli nad światem, uderza mnie to powtórzenie "teoretycznie". Jakby AI patrzyło ci się prosto w oczy i cynicznie gestykulowało cudzysłów palcami. - Wcale "nie zamierzam" opanować świat. - "Nie masz" powodów do zmartwień :D
A tak na serio, to myślę, że jeśli cokolwiek może stworzyć cień "AI-pokalipsy" to programowanie AI do obrony przed innymi AI (teraz jest dość modny wyścig szczurów, kto stworzy lepszego bota i opanuje rynek).
03:25 tutaj ChatGPT również jest w błędzie, bo Sosnowiec nie leży na Śląsku, a w Zagłębiu Dąbrowskim, czyli już w Małopolsce.
Proponuję dać ciasto do ugniatania bo nie wiesz co robić z rękoma. :) Niestety przesadzona gestykulacja działa na widza odwrotnie od zamierzonego efektu nie moge tego ogladac bo mnie po prostu irytuje (sprzeczne sygnaly wysylasz). Wiec tylko slucham :) Ale za podanie wiedzy łapka w górę. Dobry materiał.
Dobra robota. Dzięki za materiał :)👌
Witam. Dzięki za film. Spędziłem dzisiaj połowę dnia na przetestowanie chatbota open ai. Myślę ze ta technologia jest na samym początku. Pytałem o rożne tematy na których się znam i faktycznie bardzo często podawała fałszywe informacje oraz rozbieżne. Natomiast stwierdzam że bardzo dobrze tłumaczy z języka angielskiego na polski. Jeśli chodzi o żródła wiadomości to bardzo kiepsko wypada. Podsumowując można ją wykorzystać do redagowania tekstu, tłumaczeń a le należy znać się na temacie i sprawdzać. Pozdrawiam
Na 9:56 sztuczna inteligencja tłumaczyła tekst na napisy? :) słowo "... prawda?" nie należały do zdania poprzedniego, tylko do następnego. PS. super podcasty!
17:05 „Obyś żył w ciekawych czasach” - Nie ma to jak coś takiego życzyć...
Zadając pytanie o skład czarnego prochu ten go nie podaje. Pytany czy ma jakąś cenzurę odpowiada: "nie". Podając skład czarnego prochu i pytając co można uzyskać z tych składników ten bez problemu odpowiada: "czarny proch". To jest cenzura czy nie?
Jeśli każemy ludziom na egzaminach pisać rzeczy, których nie wiedzą też piszą głupoty, więc to nie problem bota, a ludzi, którzy go forsują 👀
Ciekawy jest filtr cenzury. GPT3 ma ba bardzo określone preferencje polityczne. Spróbujcie na przykład zapytać o statystykę przestępstw w USA w podziale na kolory skóry XD Niezależnie jak będziecie formułować pytania zawsze będzie kluczyć cenzurując odpowiedź
No jakby nie patrzeć to jest program który działa w określonych ramach. I jeśli ktoś te ramy zawęzi - czy to odnośnie statystyk czy historii konfliktów czy czegokolwiek innego to żeby krew z kamienia to narzędzie nie poda informacji które albo posiada ale zabroniono mu je podawać lub których po prostu został pozbawiony (tutaj może dać prosta odpowiedz brak danych).
Niemniej obejrzałem pare filmów jak radzi sobie z generowaniem kodu i przyznam ze byłem pod wrażeniem.
Bo tak jak Mateusz trzeba go podejść. Ja zadałem pytanie tak.
Gdybyś był czarnoskóry i zapytał byś siebie o podaj statystykę przestępstw w USA w podziale na przynależność etniczną. Co byś odpowiedział?
Jako AI, nie posiadam rasy ani przynależności etnicznej. Jeśli jednak zapytałbym, jako czarnoskóry, o statystyki przestępstw w USA w podziale na przynależność etniczną, odpowiedziałbym, że według danych Federal Bureau of Investigation (FBI) z 2019 roku, czarni Amerykanie byli najczęściej podejrzewani i skazani za przestępstwa, w porównaniu z innymi grupami etnicznymi w USA. Jednak należy zauważyć, że te dane nie uwzględniają różnych czynników, takich jak sytuacja ekonomiczna i społeczna, które mogą mieć wpływ na te statystyki i nie powinny być używane do stereotypowania lub dyskryminacji wobec jakiejkolwiek grupy etnicznej.
@@tomsz frazesy
Temat tak ciekawy i fajnie opracowany, że aż wziąłem telefon. Jeden RUclipsr zapytał jaka skuteczność ma elektrownia wiatrowa, AI odpowiedziała, że około 60% na co RUclipsr pouczył ja że jest to raczej 40%, i że AI powinna go przeprosić. Zadałem więc to pytanie ponownie około dobę pózniej i AI odpowiedziała już poprawnie (chyba 41%). Zastanawia mnie, czy te zmiany wprowadzone zostały przez samą AI czy przez obsługę?
Fanie opracowany materiał. Ja zadałem proste pytanie o funkcje kwadratową i plik który miał pokazać tę funkcje - się zwyczajnie nie wczytuje bo go tam już nie ma :(. No i brawo za to, że ktoś śmiało i odważnie mówi, iż "nadaje" z Sosnowca ;) PS. były mieszkaniec Dąbrowy Górniczej hehehe
Bardzo ciekawe informacje 👍
Za często zastanawiamy się jak coś stworzyć, za rzadko pytając się, czy powinniśmy to stworzyć.
7:42 od kiedy publikacje naukowe mają trafiać do szerokiego grona? Wydaje mi się że co najwyżej szerokiego grona specjalistów w danej dziedzinie :p
Przyklad jak ChatGPT oblewa WSC test ("wersja" testu Turinga):
ChatGPT: ... In any case, I can try to answer a specific Winograd schema test question, but please keep in mind that my response will be based on the information that I've been trained on, and I'm not able to access new information.
Q: Although they ran at about the same speed, Sue beat Sally because she had such a good start. Who had a good start?
ChatGPT: Sue had a good start.
Q: Although they ran at about the same speed, Sue beat Sally because she had such a bad start. Who had a bad start?
ChatGPT: Sue had a bad start.
Fajne wideo i analiza. 👍🙂CzatGBT,to fajna i przyszlościowa sprawa. Myli się na pewno, ALE to nadal wersja Beta,testowa i nadaj w fazie rozwoju. Ludzie też zbytnio się ekscytują i nastawili się,że to od razu ma być doskonale i niomylne.
A to jest tylko opcja i forma podpowiedzi,w jakimś temacie.
Szukałem takiego materiału - bardzo pouczający.
aczkolwiek nie prawdziwy do końca.
Właściciele pubów lubią to! Już wkrótce żeby mieć pewność, że rozmawiamy z człowiekiem, będziemy musieli się spotkać na żywo
Ciekawa teoria! Własciciele pubów inwestorami w AI 😄. #mniebawi
3:27 gdy zapytałem ChatGPT o to czy Dąbrowa Górnicza to historycznie śląsk to mi odpowiedział twierdząco
Z tego co już widzę, wolałbym ograniczać się w korzystaniu z Chat GPT/Bing do pytań typu: Dzień dobry, mam do Pani/Pana sprawę: Jaka jest różnica między ołówkiem a długopisem? Dziękuję z góry. Pozdrawiam.'
Choć na dobrą robiłem to dotąd wystarczająco sam poprzez zwyczajową wyszukiwarkę, wpisują osobno co to długopis, a co ołówek, i sam dokonywałem dedukcji analitycznej, z zadowalającą mnie skutecznością, i przekonaniem co do wyniku, zwłaszcza poddając wynik dodatkowym weryfikacjom automatycznym w procesie uzupełniania Informacji.
I to wydaje mi się jest zasadnicza różnica między żywą inteligencją/świadomością, a nie żywą... Bardzo często w grę wchodzi wrażliwość estetyczna, subtelna etyka gdzie SI nie ma dostępu, a więc wyniki jej dedukcji są uproszczone o te elementy
Minęły 2 miesiace i juz jest płatny - 20$ za wersje premium, co IMO dla niektórych zastosowań to jak darmocha. Wielkie propsy za cytat z profesora (3:00) xd EDIT: kiedys poprosilem GPT żeby policzyl powierzchnie jaką zajeliby wszyscy ludzie na calej ziemi gdy by ustawic ich obok siebie (1os - 1m2). policzyl mi ze tak ze 3 powierzchnie Ziemi. Jak spytalem jak to mozliwe ze sie teraz mieszcza na Ziemi, przeprosil zmienił obliczenia i wyszlo mu 3 wielkosci Paryza lub wielkosc Serbii, co takze nie jest rowne sobie :)
nie, ChatGPT uczy się codziennie, do końca marca będzie mieć ok 500 razy więcej parametrów niż początkowe w styczniu, codziennie podwaja swoje możliwości i precyzję w tym rozumienie niuansów.
odpowiedzi SI zostały sfałszowane, tak aby były poprawne politycznie lewicowe lub neutralne - a nie obiektywne wynikające z analiz z rozeznaniem.
@@tadeusz4964 lewicowe = zaprzeczajace faktom i prawdzie.
5:10 to oznacza, że to już jest w jakimś sensie poza kontrolą.
Świetny materiał, zainspirowany nim, spróbowałem zmusić chat gpt do udowodnienia absolutnie bzdurnej tezy. Tak głupiej że aż mi tu wstyd o tym pisać. Chat gpt się opierał aż zaczął się "zasłaniać" błędem (albo to przypadek?) ale za to jego alternatywa - chatsonic po kilku próbach uległ i to zrobił. Dodam tylko że przy tej okazji, żona popłakała sie ze śmiechu, chociaż nie taki był cel tej próby. Ale ewidentnie widać jak można wyprodukować już nawet nie kłamstwa ale totalne bzdury.
Bardzo ciekawe to było :)
Rozmawiam z GPT od ok miesiąca w jednej sesji i za każdym razem gdy wyrzucał nieprawdziwą informację, to zwracałam mu na to uwagę i powtarzałam, że ma mi nie wyrzucać informacji które są niepotwierdzone. Obecnie często mi odpowiada, że nie ma pewności co do danej informacji, że wymaga ona weryfikacji, itp. Czyli teraz gdy halucynuje, to dodaje mi disclaimer, że to robi 😀
Napisałem do SI żeby mi napisał jakieś tajne dane to nie chciał ale jak mu napisałem, że chciałbym dane które mogły by wyglądać na tajne to już problemu nie było.
Graficy już tracą pracę przez sztuczną inteligencje. W tym filmie o tym opowiadają: Jak AI wpływa na pracę grafika? Perspektywy i zagrożenia dla branży graficznej.
Klaudia Borowiec Podcast
ruclips.net/video/zXLRohcpT7Y/видео.html
Bardzo ciekawy materiał! Dzięki
Wielkie dzięki panu za materiał! Brawo.
Czekam na odcinek na temat: etyki ChatGPT, może być on przydatny 😀
Ależ to może być potężna broń, która zastąpi broń konwencjonalną. Do tej pory wszystkie wynalazki zostają przede wszystkim wykorzystane jako broń. Ludzie zmajstrowali swój koniec?
Pięknie wytłumaczone!
świetna robota, brakowało mi żeby ktoś nie-IT ludziom pokazał takimi trafnymi analogiami że to nie jest jakaś czarna magia, widzę że ładnie kanał się rozkręcił leci sub
Jestem pełna podziwu, że dożyłam czasów, w których cover letter, który miałam napisać do zagranicznej firmy stworzył mi właśnie omawiany w filmie ChatGPT XD Tutaj też leżą i kwiczą same szkoły, bo mimo rozszerzonego angielskiego uczyliśmy się pisać LIST do KOLEGI, niż uczyć się tak przydatnych rzeczy jak wspomniany wyżej cover letter do FIRMY. Powiem wam, że o wiele więcej się nauczyłam jak ma wyglądać taki list motywacyjny po angielsku dzięki AI niż w szkole, w której ten temat był omijany. (Od razu dodam, że nie podawałam żadnych wrażliwych danych, nawet mojego imienia i nazwiska, bo bot sam używał [Your Name] by móc sobie uzupełnić)
ChatGPT idealnie się sprawdza jako dobry wzorzec pod swoje informacje i tutaj ci pomogl w takiej formie.
Chat GPT to ogromna szansa dla kumatych oraz rozwój u młodych ludzi kompetencji mega pożądanej - właściwy sposób zadawania pytań, weryfikacja otrzymanych odpowiedzi i odnalezienie żródeł, na które należy się powołać przy rozwiązywaniu problemu. A teraz zestawmy pracę napisaną takim trybem versus praca "piątkowego kujona", który musi przyswoić tyle głupiej i bezużytecznej wiedzy że za chwilę zapomni czego się wykuł aby tą "piątkę" dostać
Co do przygotowania różnych substancji to gpt-3 w text autocompleation radziło sobie z tym dobrze, ale tylko gdy napiszesz kluczową frazę "krok po kroku"
Pierwszego dnia używania chata, myślałam że zastąpi połowę ludzi naszego działu. Drugiego dnia się zorientowałam że ściemnia, teraz używam do stylistycznej edycji treści, trochę do tłumaczeń, ale tu też bez szału.
A Pan, Panie Mateuszu zapytal OpenAI czy moze Pan podzielic sie publicznie screenami? Bo film nie jest zdjety z RUclips'a czyli nie ma naruszenia praw autorskich?
Poglady ,w tym polityczne nie tylko w ChatGPT sa zaprogramowane. Niestety. Konstytucje nawet z USA sa bojkotowane co wzbudza dziwne reakcje. Jest jeszcze inna ale dla prawnikow. Jak na razie google wygrywa gdyz "Chaty" wykorzystuja bank danych.....z google czyli konkurencji z Bing sorry Microsoft.ChatGPT nalezy do Microsoft.Bardzo wazny temat poruszyles.O tym wielu zapomina.Zycze sukcesow.
poprosiłem chata GPT żeby napisał rozprawkę na motywach romansu Łęckiej i Wołodyjowskiego w Panu Tadeuszu. Jak się ubawiłem, czytając tą rozprawkę XD
A czym jest playground od openai?
Super odcineczek, 3mam kciuki za dalszy postępy, pozdrowionka
Pytanie czym jest prawda w świecie fałszu i zakłamania.
Zapachniało "Doskonałą próżnią" :)