Kde se vzal "úplný jógový dech"?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024
  • Odkazy zmíněné ve videu:
    - Philip Deslippe: The Swami Circuit: Mapping the Terrain of Early American Yoga www.academia.e...
    - Yogi Ramacharaka: The Hindu-Yogi Sicence of Breath: archive.org/de...
    - Yogi Ramacharaka: Hatha Yoga archive.org/de...

Комментарии • 12

  • @Jogove_tahaky
    @Jogove_tahaky 2 года назад

    Davide díky, je to vtipné, když člověk pozná souvisloti a zjistí, že je vlastně vše jinak. :-)

  • @davidshantiyogi
    @davidshantiyogi 2 года назад

    Davide, moc děkuji za tohle video :) Konečně si s tím dal někdo tu práci a zmapoval "kde se vzal, tu se vzal plný jógový dech" :)

  • @marianmrazik5210
    @marianmrazik5210 2 года назад

    konecne som dostal odpoved na tuto otazku :) dakujem

  • @silvod.6638
    @silvod.6638 2 года назад

    Pozdravujem Ta David. Sledujem Tvoje videa, su skutocne skvele a myslim, ze vnasas velmi dobrym sposobom svetlo do spoznavania historie jogy, ktora je podla mna este aj v sucasnosti dost neprebadanou oblastou pre mnoho ludi. Prosim Ta, v 18:30minute spominas, ze si sa niekde venoval historii pozdravu slnku. Vies mi prosim Ta povedat, v ktorom z Tvojich videi to najdem? Vdaka moc 🙏A pozdravujem

  • @verakankovska6553
    @verakankovska6553 2 года назад

    Ahoj Davide, zajímavé povídání, i když mi plný jógový dech jako vysvětlení nádechu na plnou kapacitu plic pro zápaďáky začátku 20.st. přijde správný a vůbec ne podivný. Už jenom oblečení Indů, způsob života, menší stres umožňuje volně dýchat. Ne tak oblečení a životní styl lidí ze zàpadu začátkem 20st. Korzety, vestičky, smokingy to všechno bránilo nàdech do spodní části plic, ale i střední části plic. ženy v korzetech s nedostatečným dýcháním omdlévaly atd. Kdo v té době žil a mohl porovnat dech jogína z Indie a západního človèka mohl rozdíl v dýchání vidět. Snad proto bylo tenkrát důležité poukázat na dýchání plnou kapacitou plic. Už jenom padma asana s džalandhára bandhou vyžaduje pomalý plný nádech...I dnes jako instruktoři jógy vidíme, jak povrchně lidé dýchají. A zajímat se o dech se mnozí začnou až po seznámení s jógou. A co jsme? Nádech a výdech. 🙂 Děkuji ti za mnoho tvých příspěvků, překladů a videí, které nám poskytuješ na Kořenech jógy a těším se zase někdy na viděnou.

    • @korenyjogy
      @korenyjogy  2 года назад +1

      Ahoj Věro, naprosto souhlasím. Nechtěl bych, aby to vyznělo, že plný jógový je něco špatného. On někdy panuje nepsrávný pocit, že indické = správné, ne-inidické = podvod. Případně staré = správné a nové = podvod. To samozřejmě není pravda a je spousta moderních věcí v józe, které jsou super (třeba Pozdravy slunci). Je jasné, že instrukce k dýchání, které by dostal jógin v 15. století, musely být jiné než pro moderního člověka ze západu. A plný jógový dech byl pro většinu lidí za západu prvním krokem k objevení dýchání (ale také zase není až tak samospásný jak bývá někdy popisován).

    • @verakankovska6553
      @verakankovska6553 Год назад

      @@korenyjogy vdech, vzduch, duch, bůh 🙂 děkuji za odpověď a měj se hezky!

  • @jirqa
    @jirqa 9 месяцев назад

    Strašně mě toto téma zaujalo. Zkusil jsem nezávisle hledat na internetu a objevil Dirga Pranayma. Zdá se mi to velmi podobné úplnému jógovému dechu. Nevíte, jestli Dirga Pranayama je "původní" (pochází např. z hatha jógy)? Nemohla být Dirga Pranayama předobrazem úplného jógového dechu?

    • @korenyjogy
      @korenyjogy  9 месяцев назад

      Z jakého textu tato Dirga pranayama (asi dírgha “dlouhá”?) pochází nebo má pocházet? Podle toho se to snadno pozná.

    • @jirqa
      @jirqa 9 месяцев назад

      @@korenyjogy Na internetu se uvádí, že pochází z Hatha Yoga Pradipika.

    • @korenyjogy
      @korenyjogy  9 месяцев назад

      @jirqa Existuje víc edic Hatha-pradípiky: jedna ze zač. 15. stol, která má (nejspíš) 4 kapitoly a pak verze s 10 kapitolami z 18./19.stol. Ani v jedné jsem nenašel nic, co by připomínalo “úplný jógový dech”. Podle všeho někoho ve 20. století trápilo, že neexistuje žádný sanskrtský název pro “úplný jógový dech” (Atkinson sanskrt neznal) a tak pro to vymyslel sanskrtské jméno, aby to znělo “tradičněji”.

    • @jirqa
      @jirqa 9 месяцев назад

      @@korenyjogy Děkuji za odpověď. Je to pro mne naprosto fascinující zjištění.