Nowe technologie a zarządzanie edukacją o Auschwitz i Holokauście

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • Pamięć historyczna - szczególny rodzaj pamięci kulturowej - wydaje się ważna zwłaszcza dziś, w czasach, gdy obszar ten bywa wykorzystywany przez różne siły polityczne. Adam Szpaderski - dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS, od lat zajmuje się naukowo strategią zarządzania miejscami pamięci i instytucjami kultury. Rozwija obszary: międzynarodowego zarządzania muzeami oraz efektywnej edukacji o Holokauście i innych aktach ludobójstwa, analizuje wykorzystanie nowych technologii w edukacji historycznej, a także bada finansowe i makroekonomiczne aspekty działania muzeów i miejsc pamięci.
    W rozmowie z psycholożką, ekspertką ds. zarządzania dr Agnieszką Golińską, prof. Szpaderski nawiązał do genezy swoich zainteresowań, a także opowiedział o aktualnej działalności naukowej w ramach Uniwersytetu SWPS. Przybliżył pojęcie „dziedzictwa rozproszonego” i omówił największe wyzwania jakie się z nim wiążą. Profesor wskazał także rozwiązania, które mogą być pomocne innym wykładowcom podczas omawiania ze studentami tematów trudnych społecznie. Podcast organizuje Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS.
    dr hab. prof. Uniwersytetu SWPS Adam Szpaderski
    Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym, zarządzaniu miejscami pamięci, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach, z uwzględnieniem zastosowań nowych technologii, oraz parametryzacją instytucji sektora dziedzictwa kulturowego. Rozwija obszar międzynarodowego zarządzania muzeami - miejscami pamięci, a także innymi instytucjami kultury, w ramach którego zajmuje się strategią, parametryzacją i oceną efektywności muzeów martyrologicznych oraz innych instytucji kultury, efektywnym zarządzaniem edukacją o Holokauście i ludobójstwach, koncepcjami nowych technologii w edukacji o Auschwitz i Holokauście, jak również finansowymi i makroekonomicznymi aspektami działania muzeów i miejsc pamięci. Proces ten obejmuje badania oraz promocję standardów zarządzania i upamiętniania, analizę porównawczą modeli działania muzeów na świecie, a także współpracę z międzynarodowymi i lokalnymi instytucjami, dyrektorami, fundraiserami, darczyńcami i kustoszami.
    dr Agnieszka Golińska
    Doktor psychologii, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Zarządzanie. Otrzymała wyróżnienie za pracę doktorską obronioną w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi badania m.in. w zakresie zachowań organizacyjnych oraz akulturacji psychologicznej. Interesuje się losami menedżerów oraz profesjonalistów, którzy zdecydowali się na emigrację. Szczególnie bliska jest jej w tym zakresie Ameryka Łacińska, a przede wszystkim Meksyk. Zajmuje się także tworzeniem programów ewaluacji i rozwoju kompetencji w oparciu o metodę Assessment i Development Center. Ma na koncie projekty badawcze realizowane w m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce oraz USA. Przez wiele lat pracowała i prowadziła również badania naukowe w Tecnologico de Monterrey w Meksyku. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z obszaru zarządzania kulturą organizacyjną, zarządzania kompetencjami, różnic międzykulturowych w biznesie oraz psychologii w zarządzaniu. Uczestniczy w projekcie ULTRAGEN. Od semestru letniego 2021/2022 pełnić będzie rolę koordynatorki kierunków Zarządzanie i Przywództwo oraz Management and Leadership I stopnia.
    Cykl „Zarządzać, ale jak?”
    Co to znaczy skutecznie, efektywnie zarządzać? Jak rozwijać swoją organizację? Kiedy i jak powinniśmy reagować na zmiany? Jakie czynniki wpływają na zachowania zespołu? Czy można przygotować się na kryzys? Jaka strategia pozwoli nam odnieść sukces? Czym ten sukces właściwie jest? Na te pytania szukamy odpowiedzi w cyklu Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS „Zarządzać, ale jak?”. Z naszymi gośćmi - dydaktykami, naukowcami, a także wieloletnimi praktykami zarządzania - rozmawiamy o wyzwaniach, z jakimi na co dzień mierzą się osoby zarządzające organizacjami i zespołami. W ramach naszego cyklu łączymy naukę z praktyką, starając się znaleźć odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania pojawiające się we współczesnym zarządzaniu.
    Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu zarządzania. W jego ramach eksperci przybliżają takie zagadnienia, jak: zarządzanie i przywództwo w czasach zmian, tworzenie innowacji w biznesie, budowa gospodarki relacyjnej zamiast transakcyjnej, tworzenie efektywnej komunikacji wewnętrznej. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką - niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują. Więcej informacji o projekcie: www.zarzadzanie.swps.pl
    #Auschwitz #nowetechnologie #Holokaust

Комментарии •