Kirille díky moc za tyto videa, jsem taky velký BTC fanda, ale zdá se mi, že jak na RUclips tak hlavně na Twitteru mají všichni nasazené laserové oči. Ty jediný přidáváš do konverzace možné problémy které by mohli v budoucnu nastat a to se mi líbí, rozvádíš diskuzi. Za to máš a lajk a odběr. Díky
Dobré video, jen tak dál 👍. Vnímám riziko, že je možné zničit BTC a ve finále je asi jedno jak se to stane. Z mého pohledu bude mít BTC nejtěžší roky teprve před sebou. Zatím je jeho kapitalizace naproti ostatním instrumentům (akcie, dluhopisy, zlato apod.) tak mizivá, že momentálně nikoho neohrožuje. Doufejme, že jeho kapitalizace poroste a přehoupne se do fáze, že se BTC stane “too big to fail”.
Ty argumenty jsou určitě validní, ale nevidím jako cestu z toho stablecoiny. Podle mě stablecoin má svůj určitý význam v této době, nicméně má nevýhody obou systémů - je to jako fiat, tudíž trpí stejnou inflací jako fiat, ale současně to není fiat a je to krypto, takže trpí nevýhodami jako centralizace, zajištění, není to pojištěné jako fiat na účtu do určité sumy atd. A algoritmické stablecoiny se ukazují, že nejsou cesta - že nejde zajistit stabilní cenu nestabilním zajištěním. Skutečně zajištěný a decentralizovaný stablecoin tu není (ani DAI, pakliže je z velké části krytý USDC). Podle mě je jedinou cestou ukázat lidem právě ty možnosti krypta mimo nějaké spekulace na zhodnocení fiatu. Ukazovat, že není cílem držet peníze na burze/účtu, ale vlastnit je. Ukazovat jim, že krypto není cesta na množení fiatu, ale cesta jak mít právě ty p2p možnosti směny nějaké hodnoty mezi lidmi přímo. Protože pokud většina lidí přijme tuto tezi, tak to současně povede ke snížení volatility, neboť se ze spekulativního aktiva stane nějaké hodnotové aktivum, které držím ne proto, abych pohádkově zbohatl ve fiatu, ale právě proto, abych mohl s lidmi obchodovat i kdyby celý fiat zkolaboval.
Díky za zajímavé video k zamyšlení. Domnívám, že popisovaný scénář by byl lehce zrealizovatelný v počátcích existence BTC až cca do roku 2013 - 2014. S každým dalším rokem, kdy BTC existuje a rozšiřuje se jeho adopce, tak se zvyšuje jeho legitimita. Případné restrikce týkající se BTC by tedy byly v současnosti těžce politicky proveditelné, i když ne nemožné.
6:45 To co jsi řekl není pravda. Většina Bitcoinu je na privátních peněženkách. Možná že většina držitelů Bitcoinu ho má na burzách, ale to není většina Bitcoinu, protože na burzách je jen malá část celkového objemu.
@@peters7560 Adresy burz jsou známé a blockchain je transparentní. Na burzách se obchodují jednotky milionů bitcoinů. Stačí se podívat na onchain analýzy.
@@paveljoz Proč jako? Počet bitcoinů na burzách se mění. Ne všechny bitcoiny, které jsou v držení burz jsou zároveň obchodovány. Že má někdo bitcoiny na burze neznamená, že má zároveň i otevřenou pozici, ale počet bitcoinů na burzách je známý. Analytické firmy zveřejňují pravidelné reporty o přílivech a odlivech bitcoinů z/na burzy. Není problém taková data dohledat.
Rusko se s odpojenim od Swiftu vypořádalo docela dobre. Je to určitá komplikace, ale rozhodne nejsou zcela odříznutí od zahraničního kapitálu. I přesto ze je to teď rozhodne nejvíc nenáviděná zeme na světě, tak se odpojení dlouho diskutovalo a některé ruské banky funguji na Swiftu do teď. Jak říkáš, je to hodně málo pravděpodobný scénář.
Já vidím zásadní rozdíl RUSKO vs krypto. Bavíš se o státě s 300 milionama lidma a jadernými hlavicemi. Samozřejmě, že takové země jakýkoliv takový problém dříve nebo později vyřeši, ale krypto fakt není RUSKO
Jooo?!? Jsi si jisty?!? Zrovna terazky/dnes jsem cetl, ze Rusove prestali dodavat objednane zbrane do Indie. Duvod je v tom, ze Indie dluzi RF cca 2 mia USD za jiz dodane zbrane. A proc? Ne ze by Indie ty 2 mia USD nemela. Ona je ale nechce pouzit aby se "nahodou" rovnez nestala obeti americkych sankci. Pouzit jine meny (€/RUB/SAR/aj.) je kvuli kurzum pro Indii nevyhodne. A to, ze nektere ruske banky stale na SWIFTU funguji, je jenom kvuli tomu, ze je ten SWIFT v tom nechal...a urcite z toho ma dobry byznys. Nema to s nejakym "dobrym vyporadanim" nic spolecneho.
Bitcoin používá odhadem asi 100M lidí. Ekonomika okolo Bitcoinu je asi třetina ruského HDP. Banky které odmítnou interagovat s kryptem nahradí jiné. Kde je poptávka, tam je i nabídka.
A čo je ešte dôležitejšie: popisovaný scenár je tak extrémny, že by bol prípustný iba v najväčšom stave ohrozenia. Toto by totiž tak otriaslo svetom fiatu a ľudí, že by za sebou nechalo nevyčísliteľné škody mimo BTC.
souhlasím, adopce by mohla pomoct opravdu hodně, protože ve chvíli, kdy instituce budou mí v BTC hromadně zainvestovaný balík a někdo by se pokusit a něco takovéhoto, tak všichni lobisti začnou nahánět politiky, jestli se úplně nepos****, protože v tom mají raketu
samozřejmě se může stát, že tvrdá regulace předběhne adopci, ale v tuto chvíli mi to nepřijde pravděpodobné.... spíš to půjde ruku v ruce s rostoucí tržní kapitalizací krypto trhu
Pokud zustane zachovana zapadni svobodna spolecnost, pravdepodobne nic takoveho nehrozi. Pokud zklouzneme do nejake novodobe totality, bude cena bitcoinu to posledni, co nas bude trapit. Jinak za me by byl idealni stav, ze nejaky swift vubec neexistuje a banky se mezi sebou vyporadavaji prostrednictvim bitcoinu a veskera hotovost je plne kryta bitcoinem. At stoji 1 BTC klidne miliardu dolaru, budu jedine rad. 😊
Jediný důvod proč finanční systém ještě nezkolaboval úplně, je ten, že ho státy nemají stoprocentně pod kontrolou. Až se tak stane, tak bude stačit, jen počkat na pád, jelikož trh, absolutně nelze centrálně řídit. V praxi vidíme, že státy dokážou krizi pouze oddalovat, ale řešit ji dokáže jen volný trh a když nebude volný trh, nebude finanční systém možné jak zachránit. Zatímco paralelní ekonomika, byť segregovaná od tradičního finančního systému bude fungovat, tak státy dřív či později pochopí že, to bez svobody nejde. Stejně jako komunismus, který se zhroutil sám na důsledcích své nekonzistentní koncepce.
já s tim nějak nesouhlasim a přijde mi, že to je v rozporu s BTC whitepaperem... "A purely peer-to-peer version of electronic cash would allow online payments to be sent directly from one party to another without going through a financial institution."
jj, BRICS+ bude sice zkáza západní civilizace, což je asi dobře.🤔 Ale v některých ohledech bude alespoň alternativa a možný únik od západního diktátu.🥳
@@goplocatio7117 ta rada zkrachovalych bank byla cela ve SWIFTu. Myslim, ze tenhle druh centralizovany kredibilty pro hodne lidi bude mit nulovou hodnotu. BRICS je poskladany i z clenu kteri jsou vzajemne spis nepratele. Ten jejich system bude vice decentralizovany a vybalancovany k neutralite.
Centrální banky usilovně pracují na CBDC a státy BRICS nejsou výjimkou, takže alternativa k "západnímu" CBDC to jistě bude ale také budeme ve stejné prdeli i když se bude jmenovat jinak 🤣.
@@pavelkos7839 ja samozrejme nevim jakym zpusobem bude system nastaveny. Nicmene odhaduju, ze Indie nebude cpat kapital do systemu, ktery by mela pod palcem treba Cina.
dobrá dejme tomu že teda nastane situace kdy stát udělá regulaci že banky které provádí transakce s krypto burzami budou odpojeny on swiftu. Nepůjde přece obejít tahle regulace přes paypal nebo něco podobného ??
Hned první bod - "viděli jsme to na rusku že to jde" - je lichý. Rusko nikdy nebylo od swiftu kompletně odpojeno. Ani ta hrozná válka nedokázala odpojit komplet rusko od swiftu, povedlo se to jen na několika menších bankách. To byl jedinný kontrétní a reálný příklad na kterém je vidět, že to prakticky neudělají. Zbytek jsou jen spekulace "kdyby kdyby". Ale jako myšlenka "jak to udělat" je to zajímavá.
težař bude zabezpečovat síť když v tom má peníze, i kdyby tak je aktuální problém v zabezpečení? I kdyby kleslo třeba o 25-40% ? Ten kdo v tom má peníze asi nebude chtít aby se mu peníze znehodnotili když je aktuálně prodává/drží... tak to asi jen tak nevypne, a nebavím se o žádném Frantovi co těží doma ve sklepě na nějakém ASICu za levný tarif od EGD...
Zaprvé bych zmínil, že tu máme stále hotovost, tedy SWIF+ nezbytně nepotřebuješ s narůstající komunitou. Zadruhé to nedává vůbec smysl v tržní ekonomice, regulátoři hodně rychle pochopí, že mnohem efektivnější je krypt0 nějakým způsob zregulovat a více zdanit než ho zakázat, což je ověřeno historií, že tento druh cesty budí menší nevoli a je naopak přínosem pro rozpočet než něco napřímo zakazovat. A klidně bych se i vsadil, že dojde k regulaci (případně i vyššímu zdanění) než ke tvému scénáři, že bude nepřímo zakázán přes SWIF+.
V 51% finalnim utoku BTC nepocitas s NODy. Ctvrtou nadejnou myslenkou na totalni zniceni BTC tedy muze byt i dostatecne rozsireni NODu,, treba jen jako jednoduch apka na kazde PC, kde jedinym problemem je kapacita HDD, coz je otazkou preferenci a kratke doby, kdy dostatecna kapacita bude dostupnym standadem.
Za mě by sekundární vliv byl i rychlejší adopce než kdy předtím hlavně pro to že by spousta bank ztratila schopnost provádět zahraniční platby nebo se naštvou a budou banky Swift a banky bitcoin :)
Jen malá poznámka, těch 51% výpočetního výkonu je sice pravda, ale museli by si státy pořídit ASICy, protože sehnat ten výkon z běžných PC či z jiných zařízení co se nespecializují na těžbu BTC je nereálné.
však ASIC se taky musí vyrobit někde ve státech pod vládní kuratelou, jako každý jiný HW, ale myslím že jednoduší a rychlejší než koupě nebo výroba ASICů, by bylo jejich prosté zabavení ..
No právě o to jde, pokud se mocní dohodnou, že zničí krypto a udělají to přes swift, pak si žádná nebo téměř žádná banka nedovolí krypto podporovat a prostě ti zatrhne s ním spojené transakce, neboť vyloučení ze swiftu by pro ni bylo více zničující než ztráta části klientů. A pokud banky upřednostní swift, což právě proto udělají, pak swift bude nadále fungovat.
@@maxbiagi3091 to jsem samozřejmě viděl... proto píšu : "asi Ti to nijak nevyvrátil" v kontaktu znamená i na přednášce, kde byli spolu... snad už chápenzí...
To je super, jak ten pán ve videu útočí na bitcoin a pak navrhuje stablecoiny. Pokud stát bude útočit na kryptoměny, tak stablecoiny jsou první na ráně!
Některé stablecoiny jsou regulované. Například americkým SEC nebo New York State Department of Financial Services apod. Není až tak jednoduché zakázat regulované stablecoiny. To by byl velmi ošklivý precedens s negativními důsledky na celý regulovaný systém (akcie apod. )
Год назад+1
@@JinyKafe účel kryptomien je obrániť sa pred štátom, takže regulovaný stablecoin == kompromitovaný.
@ například PAXG je silně regulovaný token, vázaný na zlato. Nedělám tu reklamu. Jen jej dávám jako příklad k diskusi. Regulace je v tomto případě plus, protože vás chrání před zákazem. Samozřejmě PAXG a BTC nemají nic společného, protože PAXG je centralizovaný token. Ale oba jsou to skvělé nástroje, jak se vyhnout fiatu. Myslím, že tokenizovat se dá téměř vše. Služby, komodity, apod. Věřím, že budoucnost bude patřit technizované "network" ekonomice.
Neni pravda ze klesnuti bezpecnosti site by byl problem. To uz jsme tu meli nekolikrat. Cena ASICu klesla, tezba se prestala vyplacet. Udelal se difficulty adjustment a tezili jen ti, kteri maji opravdu levnou elektrinu. Porad nevidim ten problem. Docasny pokles hashrate je proste jen vykyv.
Kdyby cena klesla třeba na 1000 a nebylo by světlo na konci tunelu, těžaři by to všechno prodali za pár drobných. Třeba nějáký vládě, která by pak sama ovládala celý btc.
1) Řešení mohou být p2p burzy jako BISQ, kde se fiat vůbec neposílá na burzu. Tenhle tvůj (ikdyž teda dost nepravděpodobný) scénář je o důvod víc proč tyhle služby musíme víc využívat a propagovat a nehnat newbies hned na Binance a podobný protože affiliate😅 2) To že dosáhneš 51% výpočetního výkonu ještě zdaleka neznamená, že máš vyhráno. Hlavní slovo nemají těžaři ale fullnody, takže těch bys musel taky ovládnout 51% a to je už teď celkem unreal, natož třeba za 10 let kdy by tenhle útok mohl nastat.
@@RespectRiderMX -Každý uzel po cestě blok kontroluje, zda je platný: - Zda je jeho struktura v pořádku. - Zda je každá transakce v něm obsažená platná. - Zda obsahuje důkaz o tom, že těžař dosadil správný nonce. - Zda si těžař nepřivlastnil více bitcoinů, než je aktuální odměna za vytěžení bloku. - Zda obsahuje hash odkazující na předchozí blok a další náležitosti. Zdroj: Lightning Network: Platby budoucnosti
Je vtipný jak se snažíš :D Nicméně jestli jsou maximalisti zaujatí jedním směrem a přání je u nich otcem myšlenky, tak u tebe to platí zrovna tak. Chceš prostě bourat maximalistickou vizi a neustále hledáš argumenty jak posedlej… Na tvůj dnešní argument platí argument, že bitcoin je proti podobným věcem antifragilní. Kdyby státy takto masivně omezovali svobodu, tak bitcoin by nakonec o to víc posílil, protože potřeba svobody a bitcoinu roste přímo úměrně s tím, jak roste omezování svobod ze strany států. Stejně jako posiluje například když se tiskne fiat.
Je vtipný jak si obviňoval BTC maximalisty, že místo řešení BTC řeší jen shitcoiny a teď děláš to samí s nějakým co by kdyby scénářem založeným, že máš pocit, že to takhle může vyjít. Docela máš můj obdiv, takhle dobrou manipulaci jsem si nedokázal ani představit. Pokud se potvrdí, že to byly jen prázná slova, tak tě s radostí my takzvaná sekta medialně ukamenujeme :)
CELÝ svět se nemá šanci domluvit na micro věcech, natož na tomto. A hlavně tady máme největší krypto prádelnu na světě - Indonésii. Ale cena půjde samozřejmě krásně dolů. Stačí se podívat jen na české banky. V Česku už není jediná která by o krpyto směnárny stála.
@@ahmedsanni6490 I kdyby "zasáhly" celé USA (což bude taky složité jelikož tam je hromada států a každý si jede svoje) a i celá EU, tak se krpyto firmy, mineři, tradeři, spekulanti atp přesunou jinam. Třeba jak jsem zmínil, do Indonesie. Pak zde máme celou latinskou ameriku, JV, Asii, Singapore, Austrálii a ja nevím co ještě. Ano, EU a USA jsou největší trhy , ale lidi odtamtud by v kryptu zůstaly stále, jen by obcházely své vládní nařízení přes jiné platební metody a služby. Jelikož kdyby třeba přišlo to se SWIFT, hned se otevře trh pro nové služby a ojeby.
Máte někdo zkušenosti s Revolutem ? Tím myslím kolik si můžete poslat z burzy, aniž by se to obešlo bez zbytečných otázek a případnému zadržení peněz ?
@@edwardjendai Na burze prodej za eura a ty eura pak z burzy na revolut. To už mám vyzkoušené s částkami kolem 500 eur. Ale někde jsem slyšel, že pokud se jedná o vyšší částky, je tam šance, že to revolut pozdrží, zadrží... Zajímalo by mě, kde je ta hranice...
@@ovcimluvcacek1772 Rozumím, no dělají to bohužel na základě nějakého zákona, v rámci AML, co vím tak v minulosti to byl velký problém, že lidem drželi peníze klidně i několik týdnů, teď už je proces o hodně rychlejší mají to už lépe zmáknuté, stejně ale to trvá několik dní, a je to dost nepříjemné protože člověka lustrují skoro jako nějakého zločince, chtějí doložit původ těch peněz atd., co vím tak je to náhodný výběr, a od jaké částky opravdu nevím ale rozhodně čím větší částka, tím máte větší šanci že to na vás zrovna padne, ale jako jestli máte Binance a máte u ní verifikaci, nechte si zdarma poslat platební kartu a plaťte a vybírejte fiat rovnou z burzy, ani karta ani placení nestojí žádné poplatky
8:11 upřímně bych ho asi skoupil strašně velké množství (což pro mě není v podstatě žádný problém, protože si můžu fiatu vytvořit kolik chci) a v příhodnou dobu, v ten "nejlepší" čas, bych začal prodavat a cenu bych schodil tak, že bych vyvolal tskto uměle paniku a spustil bych tím další prodeje spousty dalších držitelů, takže bitcoin sice není znicitelný z pohledu toho jak funguje, ale pokud by se takto shodila jeho cena, extrémně by se tím narušila důvěra trhu v něj
Kirille, bohužel ten reakční koment co jsem tu psal pod mým úvodním je smazán, zjevně se AI YT nelíbil, a byl opravdu dlouhý tedy jej nechci psát znova a znova riskovat, že bude smazán, sice se nezobrazuje veřejně ale Tobě by se rozhodně zobrazit jako upozornění měl, takže tak a i přesto budu rád za reakci, i když ostatní tedy bohužel neuvidí co jsem psal, díky
ja jsem krypto fanda ale za me btc proste stoji na fiatu ,prilis malo penezenek vlastni prilis mnoho btc, jeste neco ukaze,ale v dusledku je btc neudrzitelne,padne a prijde neco jineho znova spekulativniho a zacne novy kolobeh.v ramci pow bude potreba vynalozit dost penez na chod site k cemu je aktivum ,ktere je zavisle na jinych okolnostech. dobra spekulace,ale btc jako platebni system do budoucna urcite ne.
Všechno stojí na Fiatu. Buď najdete někoho kdo bude chtít vaší měnu (jakékoliv krypto nebo vaše platidlo) a nebo si dnes vezmete dolar, který je uznávaný na celém světě. Žádné peníze nemají vnitřní hodnotu.
Ne... Jeden štát toho nie je schopný aj na Rusko sa muselo zhodnúť x štátov... takže to čo popisuješ je hlúposť a Jediné riešenie je ako teda diktátor nejakého štátu dobyť väčšinu štátov ktoré o tom rozhodujú
Neznas mapu a kdakas. To, co ty povazujes za "zhodnut' x statov", to je vse pod rezii U.S.A. To, ze se o tom vedou jednani, to je jenom aby svet videl, jake jsme demokracie. Ale beda nejakemu statu, ktery by se nahodou nechtel "zhodnut'".
@@giorgiocorleone2747 keby bolo pre niekoho tak ľahké manipulovať s vypnutím swiftu tak už by dávno bolo rusko alebo Ukrajina odpojená.... Toto nie je hra a urobiť tak obrovskú akciu ako odpojiť swift pre konkrétne entity prakticky ani není možné... Na začiatku vojny chceli skoro všetci odpojiť rusko a aj tak tam stále je... Keby to mohla Amerika urobiť tak to urobí, ale nemôže... Takže Kiril zlyhal hneď na začiatku, lebo hovoril jak môže jeden štát zaútočiť na bitcoin a odpoveď je, že jeden nemá šancu.... (inak by to Čína pri svojom pokuse už dávno urobila)
Není obranou právě vytváření intrinsic value v kryptu? BTC nabízí právě jen tu trustless výměnu a nic víc. Když se zavřou dveře způsobem co popisuješ, tak v ten moment aby výměna hodnoty fungovala by musel bejt BTC adopcí na úrovni fiatu aby to fungovalo. Lidi si ho budou moc posílat, ale nic si za to nekoupí. Tudíž jediná cesta aby se jakýkoli krypto asset masově rozšířil případně flipnul fiat je brutální koncentrace na intrinsic value, což Bitcoin vylučuje ze hry. Nebo ne?
Stablecoiny , nie sú z môjho pohľadu to najlepšie riešenie - reálne by sme chceli aby fungovali ako by mali, avšak tu máme párovanie na slávny dolár alebo inú menu. Ak vám inflácia a iné udalosti podlamujú hodnotu dolára, tak ste v problémoch na druhú ^2. Možno ako dočastný prístav ale nie dlhodobé riešenie. Mimochodom fakt prínosný obsah.
Všechny investice mají riziko a nikdo ho nedokáže plně zhodnotit. Vše je o budoucí dohodě o ceně. Obraz Mohy Lízy bych si ani zadarmo nepověsil ani na hajzlík, nelíbí se mi, nechci ho pro mne cena 0. To samé auta veteráni, sběratelské mince..... a vpodstatě i zlato.
...stat bude bude obmedzovat krypto, lenze my sme stat a cim nas bude viac, tym je to menej pravdepodobne. A bude nas viac, lebo generacie sa obmienaju (W. Buffett ma 92r).
Ten swift je zajimavy, ale neznamenalo by to pak ze by se na tom museli shodnout vsechny staty? Nebo mi to spise prijde ze se swift rozhodne zabanovat bitcoin a ne stat. A i kdyby to zabanoval stat tak co by mi pak branilo to poslat na zahranicni ucet a pak na do krypta.
Pleteš se v tom, že banky nedokáží moc rozlišit, kam klient posílá peníze. Musely by začít banovat i podezřelé transakce třeba do různých fintechů atd, v praxi by to naštvalo i hodně lidí, kteří nemají s kryptem nic společného. Další věc je, že BTC už je tokenizován v takovém množství, že se jeho cena může klidně tvořit v Defi na různých chainech, na což je exekutiva zkrátka krátká..
@@KirillJuran pokud platba odejde z banky třeba na peněženku Payeer, je to crypto-related nebo není to crypto-related? Takovýhle poskytovatelů je spousta, o karetních transakcich nemluvě.. Vznikají a zanikají, banky nemají šanci to monitorovat..
@@KirillJuran A takový Revolut třeba? Používá ho spousta lidí, kteří by se krypta nedotkli ani klackem.. To samé Paypal.. To by musela nastat už velká bankovní totalita, kdyby to banky měly blokovat.. Ve výsledku by se to klidne mohlo obrátit proti nim a celému bankovními systému.. Jinak s ruskými peněženkami typu ADVcash byl problém už před konfliktem a stejně fungují vesele dál.. Platby kartou fungují, co vím.. Nejsou technické možnosti ani vůle to blokovat.. Změnili rezidenturu oficiální okruh podnikání a jede se vesele dál..
Decentralizovaná P2P měna. Ještě jednou to zopakuji DECENTRALIZOVANA P2P…budeme se muset zbavit těch slabých a zranitelných částí systému například ty burzy :).
Začal bych tisknout fiat a za ten přes opce shortovat velké kryptoměny jako bitcoin. Jiné varianty mají ještě větší transakční náklady a nejsou moc efektivní - zákaz těžařů není prakticky moc proveditelný kvůli různým státním jurisdikcím, zákaz odesílání fiatu na burzy z bank taky není moc efektivní, protože se burzy můžou začít maskovat za jiným businessem a banky to nebudou schopné filtrovat. dalším problémem je tokenizace BTCv Defi na jiných chainech, kde se začne tvořit cena a defi obecně zakázat moc nejdou..
Zajímavé, že nepřichází fudy na AI 😂 když jen minimálně 4 AI giganti mají (zatím) každý po minimálně 10.000 ks grafik s příkonem 700W každá 😂😂😂 To je pokud dobře počítám 28Mw za hodinu. 😂 Jen na to, aby se nějaký lobotom zeptal co bylo dříve, zda vejce nebo slepice a nebo jak se vaří svíčková.
51% útok může síť paralyzovat (útočník bude např. za vysokou cenu neustále těžit prázdné bloky), nemůže jí však zničit, neboť doposud vytvořené bloky(historii) nepřepíše. Nevím, co na to daňoví poplatníci USA, až jim prezident sdělí, že x procent z rozpočtu jde na pálení energie, aby vláda držela bitcoinovou sít paralyzovanou:D A až to přestane dělat, vše se postupně vrátí k rovnováze.
Kdybych měl třeba 50% výkonu sítě a chtěl škodit, tak nebudu těžit prázdné bloky, ale naopak rigy vypnu :-) Tím se prodloží doba nalezení bloku na dvojnásobek, tedy sníží "propustnost". Počkám, až klesne obtížnost, pak rigy zapnu a budu těžit relativně snadné bloky do další změny (nárustu obtížnosti), kdy rigy opět vypnu a nechám zbytek sítě, ať si vyžere vysokou obtížnost. Natěžené BTC okamžitě střelím na burze... ;-)
Při 51% útoku můžete zasáhnout do cca posledního bloku a přepsat. S větším podílem pak můžete zasahovat do vzdálenější historie. Ono i s 51% útokem lze měnit dalekou historii, ale bude to přiměřeně dlouho trvat. Při 51% útoku tedy nebude asi možné historii přepsat, ale bude možné začít cenzurovat transakce, protože těžaři nebudou mít šanci vystavit blok, který by se nestal záhy orphaned a byl přepsán útočníkem. Těžaři na to mohou reagovat forkem sítě, pokud by existoval způsob, jak odlišit bloky útočníka od bloků legitimní těžařů. Ale není to snadný ani zaručený recept jako se tomu bránit. Pokud by útočník získal tvralou převahu, pak by všichni ostatní těžaři přestali těžit a útočník by získal 100% podíl. Zaleželo by, co by udělal pak. Totiž pokud by v tu chvíli vypnul, mohly by těžaři zase naskočit. Musel by tedy mít převahu fakt dlouhodobě, aby donutil legitimní těžaře své těžební rigy úplně nenávratně deaktivovat.
@@daliborhula4927 tyjo, získat 50% celosvětové hashrate... vyrobit nebo zabavit ASICy, nebo uplácet půl světových minerů, to bude pekelně drahý i na us army.
@@TheNovakon No ale pokud by útočník svých 100% vypnul, pak chtěl-li by nějaký malinký těžař naskočit, naskočí na extrémně složitou obtížnost, kdy bude hledat blok neúměrně dlouho, takže se mu to neoplatí. A ke změně obtížnosti by musel takových bloků natěžit mnoho (ke změně dochází co 2016 bloků)... Nebo mít dost vysoký výkon.
@@TheNovakon máš pravdu. Jen to ovládnutí 51% celosvětového hashrate znamená ovládnout celosvětově asicy, či pooly, uplatit je, mít energii... prostě ovládnout reálné zdroje, to je pekelně drahé. Samozřejmě jako světový diktátor určitě šanci máš;)
Říkám, že asi nikdy nebudeš prezident USA. Ale z tvých zkušeností, když někdo říká, že se to asi nestane - tak se to většinou stane. Tedy gratuluji, pane prezidente 🙂
Hlupost na entu. Jednak by cena neklesla na tisicku, max o 50% A pokles hashratu sme videli uz pocas cinskeho banu na mining a nic sa nestalo. Obtiaznost klesla a pokracovali sme dalej. Nuda. Kde chodis na tieto hovadiny. Nechapem fakt.
Když jste hovořil o útocích, při nichž by bylo utraceno mnoho peněz, napadla mě vtipná formulace, která říká: "Až vlády utratí velké množství peněz na útoky, mohou si říkat: 'Tak už máme BTC na lopatkách'. To by mohlo vést ke změně BTC komunity z POW na POS :D Navzdory postoji BTC maximalistů vůči POS by tento nápad mohl přinést řešení tohoto problému. Všechny peníze utracené za útoky by však byly vlastně vyhozené z okna.
V tomto ohledu je PoS oproti PoW daleko lepší. Protože v případě propadu ceny většina validátorů na PoS zůstane a potvrzování transakcí poběží dál. A třeba Cardano ($ADA) má i velkou decentralizaci, která je u $BTC často zmiňována jako velká přednost. Jinak si myslím, že alternativa ke SWIFT je nějaký asijský (čínský) systém, teď si nevzpomenu, jak se jmenuje. A i když se dnes moc nevyužívá, tak by se v tomto případě dal využít. A nebo by mohlo pomoci naše staré známé $XRP, ne?! 😅 Každopádně díky za podnětné video.😉
DJED není řešení, když je navázán na cenu USD (kterou určuje FED). Musel by být navázán třeba na zlato (prostě něčeho bez centrální autority). To potom ano.
Kirille díky moc za tyto videa, jsem taky velký BTC fanda, ale zdá se mi, že jak na RUclips tak hlavně na Twitteru mají všichni nasazené laserové oči. Ty jediný přidáváš do konverzace možné problémy které by mohli v budoucnu nastat a to se mi líbí, rozvádíš diskuzi. Za to máš a lajk a odběr. Díky
Diky za video, Kirille! :) Jsem rad, ze tady mame nekoho, kdo je ochotny popisovat nepopularni fakta a vysvetlit je tak do hloubky. Klobouk dolu.
Dobré video, jen tak dál 👍.
Vnímám riziko, že je možné zničit BTC a ve finále je asi jedno jak se to stane. Z mého pohledu bude mít BTC nejtěžší roky teprve před sebou. Zatím je jeho kapitalizace naproti ostatním instrumentům (akcie, dluhopisy, zlato apod.) tak mizivá, že momentálně nikoho neohrožuje. Doufejme, že jeho kapitalizace poroste a přehoupne se do fáze, že se BTC stane “too big to fail”.
Ty argumenty jsou určitě validní, ale nevidím jako cestu z toho stablecoiny. Podle mě stablecoin má svůj určitý význam v této době, nicméně má nevýhody obou systémů - je to jako fiat, tudíž trpí stejnou inflací jako fiat, ale současně to není fiat a je to krypto, takže trpí nevýhodami jako centralizace, zajištění, není to pojištěné jako fiat na účtu do určité sumy atd. A algoritmické stablecoiny se ukazují, že nejsou cesta - že nejde zajistit stabilní cenu nestabilním zajištěním. Skutečně zajištěný a decentralizovaný stablecoin tu není (ani DAI, pakliže je z velké části krytý USDC).
Podle mě je jedinou cestou ukázat lidem právě ty možnosti krypta mimo nějaké spekulace na zhodnocení fiatu. Ukazovat, že není cílem držet peníze na burze/účtu, ale vlastnit je. Ukazovat jim, že krypto není cesta na množení fiatu, ale cesta jak mít právě ty p2p možnosti směny nějaké hodnoty mezi lidmi přímo. Protože pokud většina lidí přijme tuto tezi, tak to současně povede ke snížení volatility, neboť se ze spekulativního aktiva stane nějaké hodnotové aktivum, které držím ne proto, abych pohádkově zbohatl ve fiatu, ale právě proto, abych mohl s lidmi obchodovat i kdyby celý fiat zkolaboval.
Tak a takhle to prostě je - lidi to tentokráte mají (máme :) ve svých rukách .-)
Díky za zajímavé video k zamyšlení. Domnívám, že popisovaný scénář by byl lehce zrealizovatelný v počátcích existence BTC až cca do roku 2013 - 2014. S každým dalším rokem, kdy BTC existuje a rozšiřuje se jeho adopce, tak se zvyšuje jeho legitimita. Případné restrikce týkající se BTC by tedy byly v současnosti těžce politicky proveditelné, i když ne nemožné.
Díky
Dobre dobre. Treba takéto videá.
6:45 To co jsi řekl není pravda. Většina Bitcoinu je na privátních peněženkách. Možná že většina držitelů Bitcoinu ho má na burzách, ale to není většina Bitcoinu, protože na burzách je jen malá část celkového objemu.
je to slovo proti slovu... mozem vediet odkial mate informacie vy?
@@peters7560 Adresy burz jsou známé a blockchain je transparentní. Na burzách se obchodují jednotky milionů bitcoinů. Stačí se podívat na onchain analýzy.
@@bubeniczech9994 Obchodují=že po z obchodování tam zůstanou?
@@peters7560 Z celkového množství Bitcoinů je na burzách cca 11% a Etherea cca 14%. Alespoň tedy podle CryptoQuant.
@@paveljoz Proč jako? Počet bitcoinů na burzách se mění. Ne všechny bitcoiny, které jsou v držení burz jsou zároveň obchodovány. Že má někdo bitcoiny na burze neznamená, že má zároveň i otevřenou pozici, ale počet bitcoinů na burzách je známý. Analytické firmy zveřejňují pravidelné reporty o přílivech a odlivech bitcoinů z/na burzy. Není problém taková data dohledat.
Rusko se s odpojenim od Swiftu vypořádalo docela dobre. Je to určitá komplikace, ale rozhodne nejsou zcela odříznutí od zahraničního kapitálu. I přesto ze je to teď rozhodne nejvíc nenáviděná zeme na světě, tak se odpojení dlouho diskutovalo a některé ruské banky funguji na Swiftu do teď. Jak říkáš, je to hodně málo pravděpodobný scénář.
Já vidím zásadní rozdíl RUSKO vs krypto. Bavíš se o státě s 300 milionama lidma a jadernými hlavicemi. Samozřejmě, že takové země jakýkoliv takový problém dříve nebo později vyřeši, ale krypto fakt není RUSKO
Jooo?!? Jsi si jisty?!? Zrovna terazky/dnes jsem cetl, ze Rusove prestali dodavat objednane zbrane do Indie. Duvod je v tom, ze Indie dluzi RF cca 2 mia USD za jiz dodane zbrane. A proc? Ne ze by Indie ty 2 mia USD nemela. Ona je ale nechce pouzit aby se "nahodou" rovnez nestala obeti americkych sankci. Pouzit jine meny (€/RUB/SAR/aj.) je kvuli kurzum pro Indii nevyhodne.
A to, ze nektere ruske banky stale na SWIFTU funguji, je jenom kvuli tomu, ze je ten SWIFT v tom nechal...a urcite z toho ma dobry byznys. Nema to s nejakym "dobrym vyporadanim" nic spolecneho.
@@00houmr
Rusko má 180 milionů obyvatel.
@@jandobes8970 když budeme puntickarit tak 141 milionů k roku 2021, ale to nic nemění na mém komentáři.
Bitcoin používá odhadem asi 100M lidí. Ekonomika okolo Bitcoinu je asi třetina ruského HDP. Banky které odmítnou interagovat s kryptem nahradí jiné. Kde je poptávka, tam je i nabídka.
Dal bych ti lajk, ale bohužel si přes oblíbené ukládám songy :D :D tak ti tu hodím aspoň koment! zas a znovu skvělé video!
A čo je ešte dôležitejšie: popisovaný scenár je tak extrémny, že by bol prípustný iba v najväčšom stave ohrozenia. Toto by totiž tak otriaslo svetom fiatu a ľudí, že by za sebou nechalo nevyčísliteľné škody mimo BTC.
stat je tak brutalne nauceni na tlacenie penazi a kupovanie si volicov ze crypto je prenho stav ohrozenia
Jakto 0vetsina lidi stejne ani nevi vubec co to bitcoin je napr. v Cine Africe Indii atd. myslim ze Kiril ma pravdu ale ty ne
Dobrý den, videa jako toto nebo o Security Budget jsou velkým přínosem. Určitě pokračujte ve zmiňovaní problémů, které většina přehlíží. Moc děkuji😃😃
souhlasím, adopce by mohla pomoct opravdu hodně, protože ve chvíli, kdy instituce budou mí v BTC hromadně zainvestovaný balík a někdo by se pokusit a něco takovéhoto, tak všichni lobisti začnou nahánět politiky, jestli se úplně nepos****, protože v tom mají raketu
samozřejmě se může stát, že tvrdá regulace předběhne adopci, ale v tuto chvíli mi to nepřijde pravděpodobné.... spíš to půjde ruku v ruce s rostoucí tržní kapitalizací krypto trhu
Zatím je to moderní jít proti proudu, ale ty se k nám vrátíš :))
Kirillku moc si Tě vážím!! ❤ Jsi jeden z nejchytřejších lidí v kryptu u nás.. Moc bych si přál mít kamaráda jako jsi Ty! Jsi frajer a moc Ti fandím!
Pokud zustane zachovana zapadni svobodna spolecnost, pravdepodobne nic takoveho nehrozi. Pokud zklouzneme do nejake novodobe totality, bude cena bitcoinu to posledni, co nas bude trapit.
Jinak za me by byl idealni stav, ze nejaky swift vubec neexistuje a banky se mezi sebou vyporadavaji prostrednictvim bitcoinu a veskera hotovost je plne kryta bitcoinem. At stoji 1 BTC klidne miliardu dolaru, budu jedine rad. 😊
Naprostý souhlas! Díky, že tohle děláš!
Jediný důvod proč finanční systém ještě nezkolaboval úplně, je ten, že ho státy nemají stoprocentně pod kontrolou. Až se tak stane, tak bude stačit, jen počkat na pád, jelikož trh, absolutně nelze centrálně řídit.
V praxi vidíme, že státy dokážou krizi pouze oddalovat, ale řešit ji dokáže jen volný trh a když nebude volný trh, nebude finanční systém možné jak zachránit. Zatímco paralelní ekonomika, byť segregovaná od tradičního finančního systému bude fungovat, tak státy dřív či později pochopí že, to bez svobody nejde. Stejně jako komunismus, který se zhroutil sám na důsledcích své nekonzistentní koncepce.
já s tim nějak nesouhlasim a přijde mi, že to je v rozporu s BTC whitepaperem...
"A purely peer-to-peer version of electronic cash would allow online payments to be sent directly from one party to another without going through a financial institution."
???. Jak to bitcoin white paper je oběktivní pravda??
Ty vole, dik za toto video !
To riziko je určitě reálné, jen by se tím hrozně poškodil SWIFT a dal prostor pro vznik alternativy.
co se tyce prvniho kroku utoku na BTC, odriznuti od SWIFTU, tak aktualne BRICS vytvari moznou unikovou variantu
jj, BRICS+ bude sice zkáza západní civilizace, což je asi dobře.🤔 Ale v některých ohledech bude alespoň alternativa a možný únik od západního diktátu.🥳
Njn ale na kredibilitě banky co by do něj přešla by to moc nepřidalo :)
@@goplocatio7117 ta rada zkrachovalych bank byla cela ve SWIFTu. Myslim, ze tenhle druh centralizovany kredibilty pro hodne lidi bude mit nulovou hodnotu. BRICS je poskladany i z clenu kteri jsou vzajemne spis nepratele. Ten jejich system bude vice decentralizovany a vybalancovany k neutralite.
Centrální banky usilovně pracují na CBDC a státy BRICS nejsou výjimkou, takže alternativa k "západnímu" CBDC to jistě bude ale také budeme ve stejné prdeli i když se bude jmenovat jinak 🤣.
@@pavelkos7839 ja samozrejme nevim jakym zpusobem bude system nastaveny. Nicmene odhaduju, ze Indie nebude cpat kapital do systemu, ktery by mela pod palcem treba Cina.
dobrá dejme tomu že teda nastane situace kdy stát udělá regulaci že banky které provádí transakce s krypto burzami budou odpojeny on swiftu. Nepůjde přece obejít tahle regulace přes paypal nebo něco podobného ??
Bisq 😉
Perfektní video!
👏🎩 klobouček
Hned první bod - "viděli jsme to na rusku že to jde" - je lichý. Rusko nikdy nebylo od swiftu kompletně odpojeno. Ani ta hrozná válka nedokázala odpojit komplet rusko od swiftu, povedlo se to jen na několika menších bankách. To byl jedinný kontrétní a reálný příklad na kterém je vidět, že to prakticky neudělají. Zbytek jsou jen spekulace "kdyby kdyby". Ale jako myšlenka "jak to udělat" je to zajímavá.
Skvělé video Kirile. Díéky.
težař bude zabezpečovat síť když v tom má peníze, i kdyby tak je aktuální problém v zabezpečení? I kdyby kleslo třeba o 25-40% ? Ten kdo v tom má peníze asi nebude chtít aby se mu peníze znehodnotili když je aktuálně prodává/drží... tak to asi jen tak nevypne, a nebavím se o žádném Frantovi co těží doma ve sklepě na nějakém ASICu za levný tarif od EGD...
Zaprvé bych zmínil, že tu máme stále hotovost, tedy SWIF+ nezbytně nepotřebuješ s narůstající komunitou. Zadruhé to nedává vůbec smysl v tržní ekonomice, regulátoři hodně rychle pochopí, že mnohem efektivnější je krypt0 nějakým způsob zregulovat a více zdanit než ho zakázat, což je ověřeno historií, že tento druh cesty budí menší nevoli a je naopak přínosem pro rozpočet než něco napřímo zakazovat. A klidně bych se i vsadil, že dojde k regulaci (případně i vyššímu zdanění) než ke tvému scénáři, že bude nepřímo zakázán přes SWIF+.
V 51% finalnim utoku BTC nepocitas s NODy.
Ctvrtou nadejnou myslenkou na totalni zniceni BTC tedy muze byt i dostatecne rozsireni NODu,, treba jen jako jednoduch apka na kazde PC, kde jedinym problemem je kapacita HDD, coz je otazkou preferenci a kratke doby, kdy dostatecna kapacita bude dostupnym standadem.
Za mě by sekundární vliv byl i rychlejší adopce než kdy předtím hlavně pro to že by spousta bank ztratila schopnost provádět zahraniční platby nebo se naštvou a budou banky Swift a banky bitcoin :)
Jen malá poznámka, těch 51% výpočetního výkonu je sice pravda, ale museli by si státy pořídit ASICy, protože sehnat ten výkon z běžných PC či z jiných zařízení co se nespecializují na těžbu BTC je nereálné.
Nekaz mu temu prosim ta! Tu s logikou nepochodis
však ASIC se taky musí vyrobit někde ve státech pod vládní kuratelou, jako každý jiný HW, ale myslím že jednoduší a rychlejší než koupě nebo výroba ASICů, by bylo jejich prosté zabavení ..
Když se banky odpojí od Swift, jak bude fungovat mezinárodní systěm obchodu? To by měl problémy i fiat
No právě o to jde, pokud se mocní dohodnou, že zničí krypto a udělají to přes swift, pak si žádná nebo téměř žádná banka nedovolí krypto podporovat a prostě ti zatrhne s ním spojené transakce, neboť vyloučení ze swiftu by pro ni bylo více zničující než ztráta části klientů. A pokud banky upřednostní swift, což právě proto udělají, pak swift bude nadále fungovat.
Jsem zvědav na reakci Kicoma 🤨... asi Ti to nijak nevyvrátil, když jste spolu v kontaktu 🤔
Vždyť se o tom nedávno bavili a argumentovali na přednášce. Je to na YT stačí hledat.
@@maxbiagi3091 to jsem samozřejmě viděl... proto píšu : "asi Ti to nijak nevyvrátil" v kontaktu znamená i na přednášce, kde byli spolu... snad už chápenzí...
To je super, jak ten pán ve videu útočí na bitcoin a pak navrhuje stablecoiny. Pokud stát bude útočit na kryptoměny, tak stablecoiny jsou první na ráně!
Některé stablecoiny jsou regulované. Například americkým SEC nebo New York State Department of Financial Services apod.
Není až tak jednoduché zakázat regulované stablecoiny. To by byl velmi ošklivý precedens s negativními důsledky na celý regulovaný systém (akcie apod. )
@@JinyKafe účel kryptomien je obrániť sa pred štátom, takže regulovaný stablecoin == kompromitovaný.
@ to je pravda. Stablecoin krytý fiatem nemá valnou hodnotu. Ale co stablecoiny kryté zlatem nebo ropou apod.? Znáte PAXG?
@@JinyKafe ak nie sú regulované, tak fajn, len zatiaľ čo som videl všetky stablecoiny majú nejakú slabinu
@ například PAXG je silně regulovaný token, vázaný na zlato. Nedělám tu reklamu. Jen jej dávám jako příklad k diskusi. Regulace je v tomto případě plus, protože vás chrání před zákazem. Samozřejmě PAXG a BTC nemají nic společného, protože PAXG je centralizovaný token. Ale oba jsou to skvělé nástroje, jak se vyhnout fiatu. Myslím, že tokenizovat se dá téměř vše. Služby, komodity, apod. Věřím, že budoucnost bude patřit technizované "network" ekonomice.
Neni pravda ze klesnuti bezpecnosti site by byl problem. To uz jsme tu meli nekolikrat. Cena ASICu klesla, tezba se prestala vyplacet. Udelal se difficulty adjustment a tezili jen ti, kteri maji opravdu levnou elektrinu. Porad nevidim ten problem. Docasny pokles hashrate je proste jen vykyv.
Kdyby cena klesla třeba na 1000 a nebylo by světlo na konci tunelu, těžaři by to všechno prodali za pár drobných. Třeba nějáký vládě, která by pak sama ovládala celý btc.
@@WAThomasRKH Proc by to prodavali, kdyz muzou dal tezit? Spousta mineru ma energie za hubicku, ne-li zadarmo
1) Řešení mohou být p2p burzy jako BISQ, kde se fiat vůbec neposílá na burzu. Tenhle tvůj (ikdyž teda dost nepravděpodobný) scénář je o důvod víc proč tyhle služby musíme víc využívat a propagovat a nehnat newbies hned na Binance a podobný protože affiliate😅
2) To že dosáhneš 51% výpočetního výkonu ještě zdaleka neznamená, že máš vyhráno. Hlavní slovo nemají těžaři ale fullnody, takže těch bys musel taky ovládnout 51% a to je už teď celkem unreal, natož třeba za 10 let kdy by tenhle útok mohl nastat.
Hlavně by tady na to mašiny museli dovézt asi mimozemšťani 😂 Nevím kdo by to vyrobil
Jakým způsobem mají Fullnody hlavní slovo, pokud by na těžaře spadal 51% útok?
@@RespectRiderMX
-Každý uzel po cestě blok kontroluje, zda je platný:
- Zda je jeho struktura v pořádku.
- Zda je každá transakce v něm obsažená platná.
- Zda obsahuje důkaz o tom, že těžař dosadil správný nonce.
- Zda si těžař nepřivlastnil více bitcoinů, než je aktuální odměna za vytěžení bloku.
- Zda obsahuje hash odkazující na předchozí blok a další náležitosti.
Zdroj:
Lightning Network: Platby budoucnosti
myslím si že FIObanka je "pro" kryptová nebo se pletu ?
pleteš :D žádná banka není "pro" kryptová... Fio byla v minulosti pokroková, to už ale neplatí... už drží basu se všema a moc nevyčnívá :)
Je vtipný jak se snažíš :D Nicméně jestli jsou maximalisti zaujatí jedním směrem a přání je u nich otcem myšlenky, tak u tebe to platí zrovna tak. Chceš prostě bourat maximalistickou vizi a neustále hledáš argumenty jak posedlej…
Na tvůj dnešní argument platí argument, že bitcoin je proti podobným věcem antifragilní. Kdyby státy takto masivně omezovali svobodu, tak bitcoin by nakonec o to víc posílil, protože potřeba svobody a bitcoinu roste přímo úměrně s tím, jak roste omezování svobod ze strany států. Stejně jako posiluje například když se tiskne fiat.
což už je leckde vidět.. jen se o tom mlčí :)
Je vtipný jak si obviňoval BTC maximalisty, že místo řešení BTC řeší jen shitcoiny a teď děláš to samí s nějakým co by kdyby scénářem založeným, že máš pocit, že to takhle může vyjít. Docela máš můj obdiv, takhle dobrou manipulaci jsem si nedokázal ani představit. Pokud se potvrdí, že to byly jen prázná slova, tak tě s radostí my takzvaná sekta medialně ukamenujeme :)
Krypto je prostě extrémně rizikový, nikdy bych do toho nedal víc, než 10% portfolia. Beru to ale jako zajímavou spekulaci.
CELÝ svět se nemá šanci domluvit na micro věcech, natož na tomto. A hlavně tady máme největší krypto prádelnu na světě - Indonésii. Ale cena půjde samozřejmě krásně dolů. Stačí se podívat jen na české banky. V Česku už není jediná která by o krpyto směnárny stála.
Cely svět? Stačilo by, kdyby zasáhla jen USA, coz je na konci videa
@@ahmedsanni6490 I kdyby "zasáhly" celé USA (což bude taky složité jelikož tam je hromada států a každý si jede svoje) a i celá EU, tak se krpyto firmy, mineři, tradeři, spekulanti atp přesunou jinam. Třeba jak jsem zmínil, do Indonesie. Pak zde máme celou latinskou ameriku, JV, Asii, Singapore, Austrálii a ja nevím co ještě. Ano, EU a USA jsou největší trhy , ale lidi odtamtud by v kryptu zůstaly stále, jen by obcházely své vládní nařízení přes jiné platební metody a služby. Jelikož kdyby třeba přišlo to se SWIFT, hned se otevře trh pro nové služby a ojeby.
Raifaisen bank vcera podpisal zmluvu s Bitpandou.
LOL, nie, útokom na Swift by sa Bitcoin zlepšil. 😂 Kiežby sa to stalo.
@BitcoinovejKanal Kicomku budeš na toto reagovat? :)
Vždyť tohle Kiril nedávno říkal na konferenci kde o tom debatovali s Kicomem a Krystianem
Máte někdo zkušenosti s Revolutem ? Tím myslím kolik si můžete poslat z burzy, aniž by se to obešlo bez zbytečných otázek a případnému zadržení peněz ?
Z burzy, pokud vím na Revolut nelze mimo krypta poslat ani fiat, pouze přes P2P
@@edwardjendai Na burze prodej za eura a ty eura pak z burzy na revolut. To už mám vyzkoušené s částkami kolem 500 eur. Ale někde jsem slyšel, že pokud se jedná o vyšší částky, je tam šance, že to revolut pozdrží, zadrží... Zajímalo by mě, kde je ta hranice...
@@ovcimluvcacek1772 Rozumím, no dělají to bohužel na základě nějakého zákona, v rámci AML, co vím tak v minulosti to byl velký problém, že lidem drželi peníze klidně i několik týdnů, teď už je proces o hodně rychlejší mají to už lépe zmáknuté, stejně ale to trvá několik dní, a je to dost nepříjemné protože člověka lustrují skoro jako nějakého zločince, chtějí doložit původ těch peněz atd., co vím tak je to náhodný výběr, a od jaké částky opravdu nevím ale rozhodně čím větší částka, tím máte větší šanci že to na vás zrovna padne, ale jako jestli máte Binance a máte u ní verifikaci, nechte si zdarma poslat platební kartu a plaťte a vybírejte fiat rovnou z burzy, ani karta ani placení nestojí žádné poplatky
Napisal som sem 2 rozsiahle komentare k tejto teme, ale RUclips ich kratko po zverejneni vymazal z neznameho dovodu :(
musis pisat viac bububu
8:11 upřímně bych ho asi skoupil strašně velké množství (což pro mě není v podstatě žádný problém, protože si můžu fiatu vytvořit kolik chci) a v příhodnou dobu, v ten "nejlepší" čas, bych začal prodavat a cenu bych schodil tak, že bych vyvolal tskto uměle paniku a spustil bych tím další prodeje spousty dalších držitelů, takže bitcoin sice není znicitelný z pohledu toho jak funguje, ale pokud by se takto shodila jeho cena, extrémně by se tím narušila důvěra trhu v něj
Kirille, bohužel ten reakční koment co jsem tu psal pod mým úvodním je smazán, zjevně se AI YT nelíbil, a byl opravdu dlouhý tedy jej nechci psát znova a znova riskovat, že bude smazán, sice se nezobrazuje veřejně ale Tobě by se rozhodně zobrazit jako upozornění měl, takže tak a i přesto budu rád za reakci, i když ostatní tedy bohužel neuvidí co jsem psal, díky
Maximalista nejsem podporuju jeden stejkovaci alt který si u mě získal důvěru a do dnes nelituju a btc toť vše abych nebyl kategorizovany
ja jsem krypto fanda ale za me btc proste stoji na fiatu ,prilis malo penezenek vlastni prilis mnoho btc, jeste neco ukaze,ale v dusledku je btc neudrzitelne,padne a prijde neco jineho znova spekulativniho a zacne novy kolobeh.v ramci pow bude potreba vynalozit dost penez na chod site k cemu je aktivum ,ktere je zavisle na jinych okolnostech. dobra spekulace,ale btc jako platebni system do budoucna urcite ne.
Všechno stojí na Fiatu. Buď najdete někoho kdo bude chtít vaší měnu (jakékoliv krypto nebo vaše platidlo) a nebo si dnes vezmete dolar, který je uznávaný na celém světě. Žádné peníze nemají vnitřní hodnotu.
Jako nápad jak zakázat btc, bych zakázal bankám schvalovat transakce na crypto burzy.
Proč si myslíš že za 20 let btc nebude existovat?
Kde by si stát mohl pronajmout výpočetní výkon? Těžaři ASIC minery nepronajmou a pokud jo, tak ne víc jak 51 %. Na serverech googlu těžit nejde.
nemusí si pronajímat, stačí že si je nechá vyrobit, případně udělá razie a zabaví si je
Ne... Jeden štát toho nie je schopný aj na Rusko sa muselo zhodnúť x štátov... takže to čo popisuješ je hlúposť a Jediné riešenie je ako teda diktátor nejakého štátu dobyť väčšinu štátov ktoré o tom rozhodujú
Neznas mapu a kdakas. To, co ty povazujes za "zhodnut' x statov", to je vse pod rezii U.S.A. To, ze se o tom vedou jednani, to je jenom aby svet videl, jake jsme demokracie. Ale beda nejakemu statu, ktery by se nahodou nechtel "zhodnut'".
@@giorgiocorleone2747 keby bolo pre niekoho tak ľahké manipulovať s vypnutím swiftu tak už by dávno bolo rusko alebo Ukrajina odpojená.... Toto nie je hra a urobiť tak obrovskú akciu ako odpojiť swift pre konkrétne entity prakticky ani není možné... Na začiatku vojny chceli skoro všetci odpojiť rusko a aj tak tam stále je... Keby to mohla Amerika urobiť tak to urobí, ale nemôže... Takže Kiril zlyhal hneď na začiatku, lebo hovoril jak môže jeden štát zaútočiť na bitcoin a odpoveď je, že jeden nemá šancu.... (inak by to Čína pri svojom pokuse už dávno urobila)
Není obranou právě vytváření intrinsic value v kryptu? BTC nabízí právě jen tu trustless výměnu a nic víc. Když se zavřou dveře způsobem co popisuješ, tak v ten moment aby výměna hodnoty fungovala by musel bejt BTC adopcí na úrovni fiatu aby to fungovalo. Lidi si ho budou moc posílat, ale nic si za to nekoupí. Tudíž jediná cesta aby se jakýkoli krypto asset masově rozšířil případně flipnul fiat je brutální koncentrace na intrinsic value, což Bitcoin vylučuje ze hry. Nebo ne?
Stablecoiny , nie sú z môjho pohľadu to najlepšie riešenie - reálne by sme chceli aby fungovali ako by mali, avšak tu máme párovanie na slávny dolár alebo inú menu. Ak vám inflácia a iné udalosti podlamujú hodnotu dolára, tak ste v problémoch na druhú ^2. Možno ako dočastný prístav ale nie dlhodobé riešenie. Mimochodom fakt prínosný obsah.
Cením konstruktivní kritiku! Jen stejblkojn se píše STABLE a ne STABEL :D
Sry, jdu zprudit kluky z produkce 😀díky
8:27 tax
Všechny investice mají riziko a nikdo ho nedokáže plně zhodnotit. Vše je o budoucí dohodě o ceně. Obraz Mohy Lízy bych si ani zadarmo nepověsil ani na hajzlík, nelíbí se mi, nechci ho pro mne cena 0. To samé auta veteráni, sběratelské mince..... a vpodstatě i zlato.
...stat bude bude obmedzovat krypto, lenze my sme stat a cim nas bude viac, tym je to menej pravdepodobne. A bude nas viac, lebo generacie sa obmienaju (W. Buffett ma 92r).
8:30 Ja bych zakazal bankam posilat penize na ty burzy, prece kdyz to tak vezmu tak veskere digitalni fiat meny jsou vzdycky na uctech bank.
Ten swift je zajimavy, ale neznamenalo by to pak ze by se na tom museli shodnout vsechny staty? Nebo mi to spise prijde ze se swift rozhodne zabanovat bitcoin a ne stat. A i kdyby to zabanoval stat tak co by mi pak branilo to poslat na zahranicni ucet a pak na do krypta.
Pokud má být tato diskuze relevantní, tak prosím nemazat komentáře. Děkuji ;-)
Nemazu nic. Tohle dělá youtube a neumím s tím nic udělat
Pleteš se v tom, že banky nedokáží moc rozlišit, kam klient posílá peníze. Musely by začít banovat i podezřelé transakce třeba do různých fintechů atd, v praxi by to naštvalo i hodně lidí, kteří nemají s kryptem nic společného. Další věc je, že BTC už je tokenizován v takovém množství, že se jeho cena může klidně tvořit v Defi na různých chainech, na což je exekutiva zkrátka krátká..
Banka ví moc dobře, zda je to crypto related. Velkých hráčů na trhu není moc. To je skoro public info.
@@KirillJuran pokud platba odejde z banky třeba na peněženku Payeer, je to crypto-related nebo není to crypto-related? Takovýhle poskytovatelů je spousta, o karetních transakcich nemluvě.. Vznikají a zanikají, banky nemají šanci to monitorovat..
Samozřejmě, že je to crypto related. Řeším to denně a ta realita je fakt jinde
@@KirillJuran A takový Revolut třeba? Používá ho spousta lidí, kteří by se krypta nedotkli ani klackem.. To samé Paypal.. To by musela nastat už velká bankovní totalita, kdyby to banky měly blokovat.. Ve výsledku by se to klidne mohlo obrátit proti nim a celému bankovními systému.. Jinak s ruskými peněženkami typu ADVcash byl problém už před konfliktem a stejně fungují vesele dál.. Platby kartou fungují, co vím.. Nejsou technické možnosti ani vůle to blokovat.. Změnili rezidenturu oficiální okruh podnikání a jede se vesele dál..
Do pár mesiacov by sa prešlo na alternatívne riešenie swiftu. Swift už nie je jediný a má konkurenciu.
Vexl… ;)
Decentralizovaná P2P měna. Ještě jednou to zopakuji DECENTRALIZOVANA P2P…budeme se muset zbavit těch slabých a zranitelných částí systému například ty burzy :).
umí to i on-line převod/směnu, nebo pouze off-line ?
Raiffaisen banka vcera vyhlasila spojenie s Bitpandou a ponuka investicie na krypto.
Jak zničit Bitcoin?!
Je to naprosto jednoduché. Nebudu ho kupovat!
Začal bych tisknout fiat a za ten přes opce shortovat velké kryptoměny jako bitcoin. Jiné varianty mají ještě větší transakční náklady a nejsou moc efektivní - zákaz těžařů není prakticky moc proveditelný kvůli různým státním jurisdikcím, zákaz odesílání fiatu na burzy z bank taky není moc efektivní, protože se burzy můžou začít maskovat za jiným businessem a banky to nebudou schopné filtrovat. dalším problémem je tokenizace BTCv Defi na jiných chainech, kde se začne tvořit cena a defi obecně zakázat moc nejdou..
Zakáz platby z bankovních účtů na směnárny
STÁT: Děléééj!
BTC: Už si tu měl být 4 minuty!
A není lepší se na to vykašlat? Mnoho rizika a nakonec člověk přijde o peníze. Např. akcie Coca-Coly tu bude i za 50 let.
Jako stát bych zablokoval transakce týkající se krypta
Ako konkrétne?
Swift to nezastaví jen zpomalí pořád bude P2P i kdyby Swift nebyl i kdyby banky nebyly a o to vlastně jde ne :))
Osobně si myslím, že ještě přijde obrovský FUD na PoW a jeho ekologickou stránku. A takovou věc by si mohl nejeden politik vzít jako politický bodík.
Následován obrovským FUD na PoS a jeho centralizaci a fragilitu, abychom to neměli tak jednoduchý :D
Zajímavé, že nepřichází fudy na AI 😂 když jen minimálně 4 AI giganti mají (zatím) každý po minimálně 10.000 ks grafik s příkonem 700W každá 😂😂😂 To je pokud dobře počítám 28Mw za hodinu. 😂 Jen na to, aby se nějaký lobotom zeptal co bylo dříve, zda vejce nebo slepice a nebo jak se vaří svíčková.
Máš velkou část v kryptu... tak to pak vše vysvětluje ;) a StAbElCoInY?!? ovšem ;) to je řešení, i když jsem o tom ještě neslyšel, ale když myslíš 🤣
Já bych jako diktátor prostě dal zákaz.
Panic seeeeel
51% útok může síť paralyzovat (útočník bude např. za vysokou cenu neustále těžit prázdné bloky), nemůže jí však zničit, neboť doposud vytvořené bloky(historii) nepřepíše. Nevím, co na to daňoví poplatníci USA, až jim prezident sdělí, že x procent z rozpočtu jde na pálení energie, aby vláda držela bitcoinovou sít paralyzovanou:D A až to přestane dělat, vše se postupně vrátí k rovnováze.
Kdybych měl třeba 50% výkonu sítě a chtěl škodit, tak nebudu těžit prázdné bloky, ale naopak rigy vypnu :-) Tím se prodloží doba nalezení bloku na dvojnásobek, tedy sníží "propustnost". Počkám, až klesne obtížnost, pak rigy zapnu a budu těžit relativně snadné bloky do další změny (nárustu obtížnosti), kdy rigy opět vypnu a nechám zbytek sítě, ať si vyžere vysokou obtížnost. Natěžené BTC okamžitě střelím na burze... ;-)
Při 51% útoku můžete zasáhnout do cca posledního bloku a přepsat. S větším podílem pak můžete zasahovat do vzdálenější historie. Ono i s 51% útokem lze měnit dalekou historii, ale bude to přiměřeně dlouho trvat.
Při 51% útoku tedy nebude asi možné historii přepsat, ale bude možné začít cenzurovat transakce, protože těžaři nebudou mít šanci vystavit blok, který by se nestal záhy orphaned a byl přepsán útočníkem. Těžaři na to mohou reagovat forkem sítě, pokud by existoval způsob, jak odlišit bloky útočníka od bloků legitimní těžařů. Ale není to snadný ani zaručený recept jako se tomu bránit. Pokud by útočník získal tvralou převahu, pak by všichni ostatní těžaři přestali těžit a útočník by získal 100% podíl. Zaleželo by, co by udělal pak. Totiž pokud by v tu chvíli vypnul, mohly by těžaři zase naskočit. Musel by tedy mít převahu fakt dlouhodobě, aby donutil legitimní těžaře své těžební rigy úplně nenávratně deaktivovat.
@@daliborhula4927 tyjo, získat 50% celosvětové hashrate... vyrobit nebo zabavit ASICy, nebo uplácet půl světových minerů, to bude pekelně drahý i na us army.
@@TheNovakon No ale pokud by útočník svých 100% vypnul, pak chtěl-li by nějaký malinký těžař naskočit, naskočí na extrémně složitou obtížnost, kdy bude hledat blok neúměrně dlouho, takže se mu to neoplatí. A ke změně obtížnosti by musel takových bloků natěžit mnoho (ke změně dochází co 2016 bloků)... Nebo mít dost vysoký výkon.
@@TheNovakon máš pravdu. Jen to ovládnutí 51% celosvětového hashrate znamená ovládnout celosvětově asicy, či pooly, uplatit je, mít energii... prostě ovládnout reálné zdroje, to je pekelně drahé. Samozřejmě jako světový diktátor určitě šanci máš;)
Joe Rogan by řekl asi "thank you for scared the shit out of me". Z mých zkušeností, když někdo říká, že se to asi nestane - tak se to většinou stane😆
Říkám, že asi nikdy nebudeš prezident USA. Ale z tvých zkušeností, když někdo říká, že se to asi nestane - tak se to většinou stane. Tedy gratuluji, pane prezidente 🙂
Tvl to jak na me kouka me uplne desi 😮😢
taky bojim :(
Že Vám dali do pití trochu včelího medu?
Hlupost na entu. Jednak by cena neklesla na tisicku, max o 50% A pokles hashratu sme videli uz pocas cinskeho banu na mining a nic sa nestalo. Obtiaznost klesla a pokracovali sme dalej. Nuda. Kde chodis na tieto hovadiny. Nechapem fakt.
Tvl. jdu to prodat
Když jste hovořil o útocích, při nichž by bylo utraceno mnoho peněz, napadla mě vtipná formulace, která říká: "Až vlády utratí velké množství peněz na útoky, mohou si říkat: 'Tak už máme BTC na lopatkách'. To by mohlo vést ke změně BTC komunity z POW na POS :D Navzdory postoji BTC maximalistů vůči POS by tento nápad mohl přinést řešení tohoto problému. Všechny peníze utracené za útoky by však byly vlastně vyhozené z okna.
ale ty im nedavaj navod :D
V tomto ohledu je PoS oproti PoW daleko lepší. Protože v případě propadu ceny většina validátorů na PoS zůstane a potvrzování transakcí poběží dál. A třeba Cardano ($ADA) má i velkou decentralizaci, která je u $BTC často zmiňována jako velká přednost. Jinak si myslím, že alternativa ke SWIFT je nějaký asijský (čínský) systém, teď si nevzpomenu, jak se jmenuje. A i když se dnes moc nevyužívá, tak by se v tomto případě dal využít. A nebo by mohlo pomoci naše staré známé $XRP, ne?! 😅 Každopádně díky za podnětné video.😉
A opravdu ten asijský systém chceme? Alternativa to sice je, ale určitě by na důvěryhodnosti a "jménu" banky nepřidal.
Je to tu samej bot.
Masaker
jeste ti maxi mozky reknou ze 1 BTC je 1BTC a je jedno jestli stoji 100 nebo 100,000 . :D Jen ti blbci ,co prodavaji za BTC to absolutne nechapou.
dosah++;
Tak to je hodne slabe video.
Bitcoin je nezastavitelný systém? :-D Stačí odpojit internet od elektrické sítě....a způsobů jak to spáchat je hned několík...
internet si mozes doma odpojit od elektricke siete, ty expert 😁
odpoj internet a nastane kolaps.. ty seš expert.. :D
Souhlasím. Řešení je přechod na PoS a používání algoritmického stablecoinu DJED.
DJED není řešení, když je navázán na cenu USD (kterou určuje FED). Musel by být navázán třeba na zlato (prostě něčeho bez centrální autority). To potom ano.
@@oooMEKKYooo Na co bude DJED navázán je prakticky jedno. Tam je problém, aby smart contract znal správně cenu daného podkladu.
Přesně tak, jenom bych dodal, že tento "co kdyby scénář" se s nástupem CBDC stane realitou 😉.
To jsi napsal jenom proto, aby sli krypta dolu a ty je mohl levne nakoupit
@@giorgiocorleone2747 🤣