Novo Brdo: Grad srebrni u istinu i zlatni
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Redakcija za kulturu i umetnost KUP-a premijerno prikazuje dokumentarnu emisiju "Grad srebrni u istinu i zlatni" posvećenu Novom Brdu, jednom od najznačajnijih i najvećih gradova srednjovekovne Srbije, s ciljem očuvanja i predstavljanja srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji.Novobrdska tvrđava je podignuta u 14. veku, na vrhu Male planine na Kosovu i Metohiji. Prvi put se pominje 1326. godine kao poznato rudarsko i trgovačko mesto u kome se živelo po zakonu grada Novog Brda. Bilo je poznato po velikom rudnom bogatstvu, posebno po glamskom srebru koje je u svom sastavu sadržalo i zlato.Budući da u poslednjih pola veka nije bilo arheoloških istraživanja na Novom Brdu i da se sa sigurnošću nije znalo ko je grad podigao, najnovija istraživanja potvrdila su da na Novom Brdu nema tragova Rima i Vizantije i da je grad originalno delo srpskih vladara, odnosno da je grad izgradio srpski vladar. Na inicijativu srpske zajednice Opštine Novo Brdo, velike konzervatorske radove na tvrđavi je 2016. organizovao Unesko, dok je na konzervatorskim radovima angažovan arheolog dr Marko Popović iz Arheološkog instituta u Beogradu. Emisija "Grad srebrni u istinu i zlatni" je posvećena značaju i moći srednjovekovnog Novog Brda, razvoju rudarstva, trgovačkim vezama i kovnicama novca, utvrđenju i njegovoj arhitekturi, vladarima koji su stolovali u vreme kada je Novo Brdo postalo važno rudarsko, trgovačko i političko središte srednjovekovne Srbije, u vreme Lazarevića i Brankovića, ali i o tome ko su bili stanovnici grada, kako su živeli, čime su se bavili, šta nam govore otkrivene građevine i pokretni materijal: oružje, oruđe, predmeti od stakla i keramike, nakit i novac.
U emisiji učestvuju: dr Marko Popović, mr Gordana Simić, dr Vujadin Ivanišević, dr Vesna Radić i prof. dr Irena Špadijer.
Glavni i odgovorni urednik KUP-a: Nebojša Bradić
Autor emisije: Svetlana Ilić
Stručni konsultant: dr Marko Popović
Izvršni producent: Svetlana Bandić
Glavni organizator: Srđan Boljević
Snimatelj zvuka: Miljan Đukić
Dizajner zvuka: Nebojša Dragićević
Direktor fotografije: Periša Đinđić
Grafički dizajn: Bojan Filipović
Montažer: Milica Živojinović
Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
Odlična emisija, hvala RTS-u na ovakvim informativnim programima. Još ovakvih emisija, molim!
Bravo! Fantastična emisija! Profesor Marko Popović je odličan narator! Hvala RTS-u na ovako kvalitetnom programu!
Uzivala sam slusajuci Vasu emisiju o istoriji Novog Brda.Hvala i zelela bih, jos vise ovakvih emisija o srpskoj istoriji i ostavstini na Kosovu i Metohiji.
Ne dozvolimo da nam svojataju i otimaju ono sto su nam nasi preci ostavili
Moja Opstina Novo Brdo ♥️♥️
Ovo je divna bajkovita prica o gradu koji ceka da bude obnovljen u svom punom sjaju...
Izvanredno rasveljavanje istorije Novog Brda.
Artana albanska kulturna baštine. Ništa nema zajedničko sa srbima.
@@uskanahelvetika3418 Meni je zaista neverovatno koliko ste vi ubeđeni u svoje laži pored činjenice da postoji toliko mnogo dokaza da Novo Brdo jeste srpski grad. Toliko mnogo dokaza, da je čak besmisleno o tome i raspravljati. Sa druge strane, tragovi koje ste vi kao narod ostavili kroz istoriju zanemarljiviji su i od mrvica hleba koje su za sobom bacali Ivica i Marica. Sve gluposti koje možete da smislite, nisu dostojne poređenja sa poveljama, ktitorskim natpisima, vladarskim pečatima i mnogobrojnim dokumentima koji govore o srednjovekovnoj srpskoj državi, životu Srba, njihovoj kulturnoj baštini, religiji, arhitekturi, umetnosti i ktitorstvu njihovih vladara na prostoru Kosova i Metohije. Umesto da ste za ovih stotinak godina koliko imate državu, od nje stvorili nešto, ostaćete upamćeni po kriminalu, trgovini narkoticima, belim robljem i ljudskim organima. A Novo Brdo i Kosovo nikada neće biti vaše, jer su u svojoj srži srpski i ostaće srpski zauvek.
@@albaniaalbania124 Od vas nema šta da se ukrade. Nastali ste 1912. A Novo Brdo je bilo u Despotovini Srbiji.
Dogodine u Novom Brdu!
Bilo i bice Kosovo Srpsko živeli Nemanjici
Sasi su Sloveni. Jezik im je slican poljskom. U Srbiju u doba Nemanjica nisu mogli doci iz Nemacke jer ova u to vreme nije postojala. Nastala je tek 1871.
Ali je Saksonija postojala i malko ranije