Goleszów - spacer na górę Chełm

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 янв 2025
  • Trasa 8,5 km
    Czas przejścia 2 godzin 40 minut
    Suma przewyższeń 215 m.
    pl.mapy.cz/s/l...
    Trasa rozpoczyna się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie, gdzie można zaparkować i pozostawić samochód. W ośrodku można zaopatrzyć się w mapę i wydawnictwa z opisami atrakcji turystycznych gminy Goleszów. Znajduje się tu Izba Oświęcimska. Zgromadzono w niej eksponaty dotyczące dziejów podobozu Auschwitz - Birkenau w Goleszowie, będącego filią obozu Auschwitz - Birkenau. Zwiedzać ją można w godzinach otwarcia Gminnego Ośrodka Kultury.
    Całość trasy przebiega zielonym szlakiem spacerowym. Od budynku Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się również przystanek autobusowy na linii Cieszyn - Ustroń - Wisła, udajemy się w kierunku Ustronia. Po ok. 300 m skręcamy w lewo. Idąc w dół mijamy zabytkowe budynki plebanii oraz budynek czytelni katolickiej. Po lewej stronie kościół rzymskokatolicki pw. św. Michała Archanioła. Po ok. 300 m dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo (ul. Spółdzielcza). Po lewej stronie mijamy kościół ewangelicki. Dochodzimy do narożnika cmentarza i skręcamy w lewo. Dalsza trasa prowadzi wśród pól ul. Spółdzielczą do skrzyżowania z ul. Radoniową. Na tym odcinku naprzeciw pasmo Równicy Beskidu Śląskiego, a pod nim miasto Ustroń z charakterystyczną zabudową dzielnicy uzdrowiskowej Zawodzie w postaci trójkątnych budynków nazywanych „piramidami”. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Radoniową. Ulicą Radoniową dochodzimy do piekarni i skręcamy w prawo w ul. Piekarniczą. Przechodzimy przez przejazd kolejowy na linii Goleszów - Wisła Głębce. 300 m za przejazdem skręcamy w lewo w ul. Przemysłową i po kolejnych 150 m w prawo w ul. Wolności. Ul. Wolności idziemy mając po lewej stronie w głębi zabudowania stacji kolejowej w Goleszowie. Za stacją kolejne skrzyżowanie z ul. Pod Chełmem w którą skręcamy w lewo i przechodząc przez przejazd kolejowy łagodnie wspinamy się w kierunku góry Chełm. Po lewej widoczne budynki stacji Goleszów, a za nimi masywy dwóch Czantorii. Małej z przodu i Wielkiej z tyłu z charakterystyczną wieżą widokową na szczycie. Na prawo znacznie niższa Jasieniowa, pod którą centrum Goleszowa. Na prawo od Jasieniowej, w głębi szczyty Beskidu Śląsko Morawskiego. Po prawej grupa okazałych drzew chronionych jako pomniki przyrody. Dochodzimy do ul. Lotniczej i w prawo podchodzimy na szczyt Chełmu (464 m n.p.m.).
    Na szczycie obiekty dawnej szkoły szybowcowej założonej w 1932 roku. Ze szczytu ciekawa panorama. W kierunku północnym widoczne zakłady przemysłowe Ostrawy, Karwiny, Rybnika i Żor. Charakterystycznym punktem północnej panoramy z Chełma jest stożkowa hałda „Szarlota”(407 m n.p.m.) położona w Rydułtowach. Na lewo, w kierunku północno-zachodnim, przy dobrej przejrzystości powietrza widoczne są nawet Góry Opawskie i Jesioniki należące do Sudetów. Luki w drzewostanie porastającym górę Chełm od strony południowej pozwalają dostrzec w kierunku południowo-zachodnim szczyty Beskidu Śląsko Morawskiego z najwyższą Łysą Górą (1323 m n.p.m.), na której widoczny jest duży budynek przekaźnika i bliższe szczyty położone nad doliną Olzy m.in. Jaworowy (1032 m n.p.m.), Ostry (1044 m n.p.m.).
    Wracamy na ul. Lotniczą i schodzimy w dół w kierunku Goleszowa. Przed nami panorama całej gminy Goleszów i położonej w głębi dużej części Beskidu Śląskiego. Pomiędzy Czantorią, a Równicą dolina Wisły, którą zamyka na końcu Barania Góra (1220 m n.p.m.), skąd Wisła bierze swój początek. Po dojściu do wiaduktu nad linią kolejową Goleszów - Cieszyn, skręcamy (za nim) w lewo w ul. Rolniczą. Po 500 m dochodzimy do ul. Wolności skręcamy w prawo i po 150 m ponownie skręcamy w prawo w ul. 1 Maja. Jest główna ulica Goleszowa, przy której po prawej stronie miniemy siedzibę władz gminy, a dalej budynki szkoły. Dochodzimy do skrzyżowania z ul. Cieszyńską, gdzie w głębi po lewej stronie widoczny jest budynek Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się początek i koniec naszej wędrówki.

Комментарии •