Witam. Odcinek jak zawsze świetny. Merytoryczny, profesjonalny. Dziwi mnie co prawda brak walki o cielę jeśli krowa ma zapalenie, no ale to tylko moje zdanie. Bariery drogowe to świetny pomysł. Jeszcze trzeba dodać o tym, żeby w wadze i poskromie podłoga posiadała "ścianki" dzięki czemu przy poślizgu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji.
Dialog między konsumentem a rolnikiem jest w większości zerwany. Powinien on wrócić. Oraz takie pytanie co Pan sądzi o uboju pastwiskowym w mobilnej ubojni? Popularne w Austrii jest.
Witam , dziękuje za podpowiedzi dotyczące poskromu sam zamierzam sobie zrobić poskrom , z tymi ważnymi wskazówkami będzie bardzo pomocnie dziękuje i pozdrawiam .
Tylko, albo aż? Jeśli przeznaczyłeś to na wlasne potrzeby to jest to zrozumiałe i utcziwe..Pytanie tylko jak my bydlo utrzymujemy, że coś takiego miało miejsce. U mnie żeby była jasność też raz się to zdarzyło ale przez moją głupotę, wymyśliłem sobie przeganianie bydla w najbardziej śliski dzień w roku...Uważam,że jeśli w normalnej hodowli bydlo łamie nogi to coś jest nie tak....zdarzenia są różne, każde inne. Jeśli mam czekać 10 godzin na uboj z konieczności wolę uśpić.
@@beefexpert6281 miała ruje i największa krowa wyskoczyła na nią, a ona była trochę mniejsza, poślizgneła się i złamanie gotowe, ubuj był w ciągu 40min bo musieliśmy czekać na weterynarza żeby ją zbadał A na własne potrzeby bym chciał wziąść tylko nie było takiej możliwości, kiedyś mieliśmy ubojnie gdzie można było odebrać mięso już posortowane i zapakowane, a przyznam szczerze że brakuje mi trochę tego mięska, bez porównania z tym co jest w sklepie...
Witam, mam pytanie co do krycia. Mam nieduże stado i inseminuję. Po rozmowach z inseminatorami, każdy z nich mówi, że można kryć dopiero w drugiej rui po ocieleniu, a mnie kusi kryć w pierwszej żeby skrócić okres międzywycieleniowy. Jakie jest Pana zdanie?
Rampy załadowczej nie mam bo nie ma takiej potrzeby. A segregacja odbywa się przy wykorzystaniu stojącego obok budynku. Ładujemy bydło z dość wąskiego korytarza na samochód z własną rampa.
Super odcinek w sam czas bo po niedzieli zaczynam budowę są pytania. 2.40m długość to całość czy do miejsca zamknięcia szyji? Mam za mało barier drogowych bo też o nich pomyślałem jak myślisz do jakiej wysokości je dać od góry czy od dołu a reszta uzupełnić czymś innym?
Moje dwa "bojowe" jamniki i kot nie miały by nic przeciwko ubojowi z konieczności.😊 Odkąd moje psy i kot jedzą tylko surowe mięso ( przeceniona wołowina, serducho, wątróbka, flak wołowy, zwłaszcza flak świeży ma dużo witamin i mikroelementów, itp) mam weterynarza z głowy. Mniej jedzą, mniej kosztują i nie chorują. Wcześniej ciągle jakieś problemy były. Kot niemal nie zjechał do kociej bazy na markowych kocich chrupkach - nie mógł się odlać.Teraz spokój; zdrowe, energiczne, świecą się jak glancowane oficerki przybocznych brytyjskiej królowej. 😂To co mówiłeś w którymś z odcinków ma poświadczenie nie tylko wśród przeżuwaczy. Krowa stworzona jest do trawy, więc logiczne jest, że drapieżnik do mięsa. Wbrew obiegowym opiniom mięso zawiera wszystko co drapieżnikowi do szczęścia potrzeba. A co mu nadto brakuje skombinuje sobie sam np. wyżebrze banana, jabłko, śliwkę, orzecha czy rodzynkę. Najlepszego!
Odcinek zajebisty. Kopalnia wiedzy. U ciebie na kanale. Jedno pytanie dotyczy srodka na odrobaczanie jaki stosujecie dozylnie czy do ustnie. Mozesz podac nazwę. Leci lapa w gure i subik Pozdrawiam. 👍
No szczerze mówiąc to dopiero od dwuch lat przed wiosną odrobaczamy i wlasnie nie widzę jakiejs różnicy byc moze ze zwierzaki to odczuwaja. Jaki preparat stosujesz nazwę bys podesłał. I dziekuje bardzo. A ten film ogladalismy z poidlem z opony. Zajebisty pomysl. Fajnie podpatrzec. Pozdrawiam 👍
Witam bardzo ciekawe i przydatne filmy pan kręci widać że ma pan bardzo duże doświadczenie w hodowli bydła mam takie pytanie widziałem poskrom zintegrowany z wagą 2w1 jest troszkę droższy co pan myśli czy warto kupić taki poskrom pozdrawiam i czekam na kolejne filmy 👍
Oczywiście że warto. U nas najpierw była waga, ale nie spełniała funkcji poskromu. Później był poskrom ale bez wagi, więc mamy poskrom i wagę. Duże masz stado?
@@beefexpert6281 witam male tylko 25 szt. Bo mam mało ziemi jestem Małopolski A tutaj jest strasznie ciasno ciężko też z dzierzawani jak widzę twoje pastwiska to naprawdę zazdroszczę dzięki za odpowiedź i powodzenia
Witam, nie jestem pewien czy opinia o odpajaniu zdojoną siarą tyczy się mojego komentarza pod poprzednim filmem. Ale trochę Pan naciąga argumenty pod swoją tezę. Tak jak napisałem odpajam ok. 30% cieląt, często z nadgorliwości bo nie zaobserwowałem czy ssało. Przy stadzie 50 szt. jest to ok 15 szt. do odpojenia. W ten sposób śmiertelność w stadzie spadła z ok. 4% do poniżej 2%. Zabieg taki trwa ok. 15 min, idąc z kolczykownicą biorę dodatkowo wiaderko, linkę i butelkę ze smokiem. Linka na rogi, krowa jest ściągana do słupa i wtedy zdajam siarę. Wszystko Pan rozpatruje przez pryzmat opłacalności, więc liczymy… 15szt. x 15min = 4 godziny. Z obserwacji mogę powiedzieć, że w ten sposób ratuję 1,5 cielaka rocznie. Czyli 1,5 cielaka x 3000zł = 4500zł. Więc te 4 godziny dla dwóch osób jest jak najbardziej opłacalne. I powiem inaczej, ponosząc już koszt utrzymania zwierzą nieopłacalne jest niedopilnowywanie pewnych detali. W moich warunkach ten zabieg nie jest problematyczny natomiast na wolnym wybiegu będzie to bardziej kłopotliwe. Dodatkowo nie każdą krowę zdajam, jeśli trafi się jakaś wybitnie mleczna i spokojna ( jak na LM) to doję więcej i do zamrażalki na zapas. Pozdrawiam
Nie maiłem na celu kogokolwiek urazić czy wzbudzić niechęć, Bardzo Pana przepraszam jeśli poczuł się Pan urażony moją wypowiedzią. Chodziło mi raczej o zwrócenie uwagi na problem jaki w wielu stadach jednak istnieje. Postaram się bardziej precyzyjnie prowadzić wypowiedzi i podawać przykłady. Jeszcze raz bardzo przepraszam. W naszym gospodarstwie jeśli jest problem z ssaniem cielaka i krowa za cielakiem przyjdzie do poskromu, oczywiście, że zdajmy i walczymy o tego cielaczka. Bardzo często po pierwszym od pojeniu udaję się go wprowadzić do normalnego funkcjonowania w stadzie. Natomiast sztuki bardziej temperamentne, które mają gdzieś swojego cielaka drugiej szansy już nie dostają. Pozdrawiam i dziękuje za zwrócenie uwagi.
@@beefexpert6281 Nie ma za co przepraszać, jesteśmy tu żeby czegoś się nauczyć i dowiedzieć. Absolutnie nie zarzucam tu złej woli, wszystko się mieści w formie kulturalnej wymiany zdań. Oczywiście stado jest czyszczone z matek, które nie mają instynktu macierzyńskiego. W drugą stronę też zaczynam czyścić stado czyli z tych nadopiekuńczych, które są agresywne po ocieleniu. Ale tu chyba nie można porównywać herforda do LM całkiem inne temperamenty.
Witam. Znowu konkret. Co do skrętu macicy to z mojego doświadczenia wynika, że jak przytrafi się raz to już potem jest przy każdym wycieleniu danej krowy. Więc po pierwszym skręcie sztuka do brakowania bez względu czy się uda ją wycielić bez szkody czy nie. Wprawny lekarz weterynarii sobie z tym poradzi ale ryzyko jest zbyt duże żeby taką sztukę ponownie zacielać. Oczywiście patrzę że swojej perspektywy czyli stada mlecznego bez udziału rasy HF. Pozdrawiam Marcinie P. S. Zamierzam się z Tobą skontaktować bo mam pewną koncepcję i myślę że pomożesz mi w realizacji
Nie ubuj z konieczności powinien być zakazany a sprzedaż tego mięsa jako pełnowartościowe. Próbujesz z hodowcy zrobić truciciela a prawda jest taka że to nie za jego sprawą na polki trafia na faszerowane mięso. Weźmy przykład trzody w skupie cena macior niższa o 70% a w sklepie nie ma tańszego mięsa z maciory myślisz że gdzie to trafią? I to jest wina rolnika?
Mówi pan że nie ratował cielaków a nie myślał pan o sprzedaniu ich komuś do hodowli za przystępną cenę . Na olx mieszańce od 1200 chodzą . Czy też pan ma jakieś poglądy w tej sprawie ?
Jeśli cielak rokuje i matka jakoś go odchowuje to raczej brakowanie jest po odsadzeniu. Natomiast jeśli ciele jest od razu słabe to wolę nikogo nie uszczęśliwiać taką okazją. Jeśli cielak ma miesiąc i jest dobrze odpojony a matka z jakiś względów musi opuścić stado to czasem sprzedaję takiego cielaka w dobre ręce.
Witam Panie Marcinie. U mnie w stadzie 80 mamek, jak krowa ma problem z zapaleniem albo z jakiegoś innego powodu nie może wyżywić cileka to mam zamrożona siare, odpajam go dwa razy siarom i do kupuje wybrakowanom krowe mleczna i przystawim cielaka do niej.
Jeśli chodzi o bank siary to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Natomiast jeśli chodzi o zakup krowy mlecznej do stada to nigdy tego nie zrobię. Powód? choroby i ekonomia.
Wiem choroby, i dlatego odzielam takie krowy i cielaki na inne pastwisko z dala od stada. Ekonomia? Czasem uda mi się kupić taka krowe za 2000-2500 zł wykarmi mi ona dwa cielaki a po sezonie ma dwa odstaki zamiast padłego cielaka i na krowie mam zazwyczaj 500 może 700 zł zarobku.
Kiedyś we Francji mialem mieć okazję odwiedzić gospodarstwo gdzie do stada podstawowego były dostawiane krowy mleczne żeby zwiększyć przyrosty. Chciałem to zrobić u mnie ale się obawiam właśnie chorób.
Da się zastąpić poskrom drabina samozatrzaskowa dla bydła stojącego większość czasu w roku na oborze? Wiem, że jesteś przeciwnikiem tego ale nie każdy ma warunki na pastwisko cały rok.
Ja wolałbym żeby kary za leżaki były surowsze w tedy z automatu cena za żywiec wysokiej jakości była były wyższa... eutanazja trudnej sztuki jest tańsza niż leczenie.
Konkretny pokorny gość szczery i na temat
Witam. Mogę prosić o link do wagi? Widziałem tanie wagi za ok 2 tyś. Zastanawiam się czy takie wytrzymają jakiś czas.
Witam. Odcinek jak zawsze świetny. Merytoryczny, profesjonalny. Dziwi mnie co prawda brak walki o cielę jeśli krowa ma zapalenie, no ale to tylko moje zdanie. Bariery drogowe to świetny pomysł. Jeszcze trzeba dodać o tym, żeby w wadze i poskromie podłoga posiadała "ścianki" dzięki czemu przy poślizgu zmniejsza się ryzyko wystąpienia kontuzji.
Dialog między konsumentem a rolnikiem jest w większości zerwany. Powinien on wrócić. Oraz takie pytanie co Pan sądzi o uboju pastwiskowym w mobilnej ubojni? Popularne w Austrii jest.
Fajnie prosto i na temat. Oby tak dalej.
A krowy w wysokiej ciąży też przechodzą? Limousine wydaja się być strasznie szerokie przed wyścieleniem
Przejdą
Witam , dziękuje za podpowiedzi dotyczące poskromu sam zamierzam sobie zrobić poskrom , z tymi ważnymi wskazówkami będzie bardzo pomocnie dziękuje i pozdrawiam .
Ubój z konieczności, według mnie ma sens na przykład przy złamaniach, miałem kiedyś taki przypadek, krowa była zdrowa, tylko złamaną nogę miała
Tylko, albo aż? Jeśli przeznaczyłeś to na wlasne potrzeby to jest to zrozumiałe i utcziwe..Pytanie tylko jak my bydlo utrzymujemy, że coś takiego miało miejsce. U mnie żeby była jasność też raz się to zdarzyło ale przez moją głupotę, wymyśliłem sobie przeganianie bydla w najbardziej śliski dzień w roku...Uważam,że jeśli w normalnej hodowli bydlo łamie nogi to coś jest nie tak....zdarzenia są różne, każde inne. Jeśli mam czekać 10 godzin na uboj z konieczności wolę uśpić.
@@beefexpert6281 miała ruje i największa krowa wyskoczyła na nią, a ona była trochę mniejsza, poślizgneła się i złamanie gotowe, ubuj był w ciągu 40min bo musieliśmy czekać na weterynarza żeby ją zbadał
A na własne potrzeby bym chciał wziąść tylko nie było takiej możliwości, kiedyś mieliśmy ubojnie gdzie można było odebrać mięso już posortowane i zapakowane, a przyznam szczerze że brakuje mi trochę tego mięska, bez porównania z tym co jest w sklepie...
Postaram się odnieść to tej kwestii w kolejnym filmie. Dzięki za komentarz. Pozdrawiam serdecznie
Liczę na odcinek o Opasach.
Witam, mam pytanie co do krycia. Mam nieduże stado i inseminuję. Po rozmowach z inseminatorami, każdy z nich mówi, że można kryć dopiero w drugiej rui po ocieleniu, a mnie kusi kryć w pierwszej żeby skrócić okres międzywycieleniowy. Jakie jest Pana zdanie?
A jeszcze takie pytanie mam. Jak zarabiacie krowy do leja poskromu?
Same idą
czym skutecznie odrobaczywiać?,i jak to wygląda cenowo?
Cześć kolego pięknie i mądrze opowiadasz. Mam pytanie, jak segregujesz bydlo po poskromie i gdzie rampa zaladowcza
Rampy załadowczej nie mam bo nie ma takiej potrzeby. A segregacja odbywa się przy wykorzystaniu stojącego obok budynku. Ładujemy bydło z dość wąskiego korytarza na samochód z własną rampa.
Super odcinek w sam czas bo po niedzieli zaczynam budowę są pytania.
2.40m długość to całość czy do miejsca zamknięcia szyji?
Mam za mało barier drogowych bo też o nich pomyślałem jak myślisz do jakiej wysokości je dać od góry czy od dołu a reszta uzupełnić czymś innym?
2.4 całość. Dokup barier drogowych tak będzie najkorzystniej albo szerokie grube dechy.
Moje dwa "bojowe" jamniki i kot nie miały by nic przeciwko ubojowi z konieczności.😊
Odkąd moje psy i kot jedzą tylko surowe mięso ( przeceniona wołowina, serducho, wątróbka, flak wołowy, zwłaszcza flak świeży ma dużo witamin i mikroelementów, itp) mam weterynarza z głowy. Mniej jedzą, mniej kosztują i nie chorują. Wcześniej ciągle jakieś problemy były. Kot niemal nie zjechał do kociej bazy na markowych kocich chrupkach - nie mógł się odlać.Teraz spokój; zdrowe, energiczne, świecą się jak glancowane oficerki przybocznych brytyjskiej królowej. 😂To co mówiłeś w którymś z odcinków ma poświadczenie nie tylko wśród przeżuwaczy. Krowa stworzona jest do trawy, więc logiczne jest, że drapieżnik do mięsa. Wbrew obiegowym opiniom mięso zawiera wszystko co drapieżnikowi do szczęścia potrzeba. A co mu nadto brakuje skombinuje sobie sam np. wyżebrze banana, jabłko, śliwkę, orzecha czy rodzynkę. Najlepszego!
WIĘCEJ takich filmów
Odcinek zajebisty. Kopalnia wiedzy. U ciebie na kanale.
Jedno pytanie dotyczy srodka na odrobaczanie jaki stosujecie dozylnie czy do ustnie.
Mozesz podac nazwę.
Leci lapa w gure i subik
Pozdrawiam. 👍
Wszystko zależy co zwalczasz...i jak do tej pory odrobaczales. Środki do ustne...Ja jakoś nie mam przekonania
No szczerze mówiąc to dopiero od dwuch lat przed wiosną odrobaczamy i wlasnie nie widzę jakiejs różnicy byc moze ze zwierzaki to odczuwaja.
Jaki preparat stosujesz nazwę bys podesłał. I dziekuje bardzo.
A ten film ogladalismy z poidlem z opony. Zajebisty pomysl.
Fajnie podpatrzec.
Pozdrawiam 👍
Witam jak zawsze super, warto posłuchać, ciekawi mnie jak wyglądają byki rozpłodowe będzie o nich odcinek, pozdrawiam.
Tak. Przy okazji zacielen. Co najbardziej Cię interesuje?
@@beefexpert6281 jak karmić poza okresem krycia jaką kondycję powinny mieć aby robili jak najlepiej swoją robotę.
Panie Marcinie, jaka grubość drutu w pastuchu?
2 mm najmniej. Będzie o tym film
Ja mam 2mm kupiłem kłębek od siatkarza w ocynku wtedy jakość ocynku jest pewna i nie zgnije po miesiącu oraz dwójki łoś nie zrywa
Jak Pan utylizuje padłe sztuki?
Przyjerzda firma która bezpłatnie wiezie padłe sztuki do spalarni. Dopłaca do tego skarb Państwa.
jakie koncentraty dla opasów używacie i w jakich dawkach ?
Żadnych takich drogich rzeczy. Tylko sianokiszonka i słoma do ścielenia
A pewnie że przydatny odcinek 👌
Witam bardzo ciekawe i przydatne filmy pan kręci widać że ma pan bardzo duże doświadczenie w hodowli bydła mam takie pytanie widziałem poskrom zintegrowany z wagą 2w1 jest troszkę droższy co pan myśli czy warto kupić taki poskrom pozdrawiam i czekam na kolejne filmy 👍
Oczywiście że warto. U nas najpierw była waga, ale nie spełniała funkcji poskromu. Później był poskrom ale bez wagi, więc mamy poskrom i wagę. Duże masz stado?
@@beefexpert6281 witam male tylko 25 szt. Bo mam mało ziemi jestem Małopolski A tutaj jest strasznie ciasno ciężko też z dzierzawani jak widzę twoje pastwiska to naprawdę zazdroszczę dzięki za odpowiedź i powodzenia
@@grzegorzpierzchala8881 im
Witam, nie jestem pewien czy opinia o odpajaniu zdojoną siarą tyczy się mojego komentarza pod poprzednim filmem. Ale trochę Pan naciąga argumenty pod swoją tezę. Tak jak napisałem odpajam ok. 30% cieląt, często z nadgorliwości bo nie zaobserwowałem czy ssało. Przy stadzie 50 szt. jest to ok 15 szt. do odpojenia. W ten sposób śmiertelność w stadzie spadła z ok. 4% do poniżej 2%. Zabieg taki trwa ok. 15 min, idąc z kolczykownicą biorę dodatkowo wiaderko, linkę i butelkę ze smokiem. Linka na rogi, krowa jest ściągana do słupa i wtedy zdajam siarę.
Wszystko Pan rozpatruje przez pryzmat opłacalności, więc liczymy… 15szt. x 15min = 4 godziny. Z obserwacji mogę powiedzieć, że w ten sposób ratuję 1,5 cielaka rocznie. Czyli 1,5 cielaka x 3000zł = 4500zł. Więc te 4 godziny dla dwóch osób jest jak najbardziej opłacalne. I powiem inaczej, ponosząc już koszt utrzymania zwierzą nieopłacalne jest niedopilnowywanie pewnych detali. W moich warunkach ten zabieg nie jest problematyczny natomiast na wolnym wybiegu będzie to bardziej kłopotliwe. Dodatkowo nie każdą krowę zdajam, jeśli trafi się jakaś wybitnie mleczna i spokojna ( jak na LM) to doję więcej i do zamrażalki na zapas. Pozdrawiam
Nie maiłem na celu kogokolwiek urazić czy wzbudzić niechęć, Bardzo Pana przepraszam jeśli poczuł się Pan urażony moją wypowiedzią. Chodziło mi raczej o zwrócenie uwagi na problem jaki w wielu stadach jednak istnieje. Postaram się bardziej precyzyjnie prowadzić wypowiedzi i podawać przykłady. Jeszcze raz bardzo przepraszam. W naszym gospodarstwie jeśli jest problem z ssaniem cielaka i krowa za cielakiem przyjdzie do poskromu, oczywiście, że zdajmy i walczymy o tego cielaczka. Bardzo często po pierwszym od pojeniu udaję się go wprowadzić do normalnego funkcjonowania w stadzie. Natomiast sztuki bardziej temperamentne, które mają gdzieś swojego cielaka drugiej szansy już nie dostają. Pozdrawiam i dziękuje za zwrócenie uwagi.
@@beefexpert6281 Nie ma za co przepraszać, jesteśmy tu żeby czegoś się nauczyć i dowiedzieć. Absolutnie nie zarzucam tu złej woli, wszystko się mieści w formie kulturalnej wymiany zdań. Oczywiście stado jest czyszczone z matek, które nie mają instynktu macierzyńskiego. W drugą stronę też zaczynam czyścić stado czyli z tych nadopiekuńczych, które są agresywne po ocieleniu. Ale tu chyba nie można porównywać herforda do LM całkiem inne temperamenty.
Witam. Znowu konkret. Co do skrętu macicy to z mojego doświadczenia wynika, że jak przytrafi się raz to już potem jest przy każdym wycieleniu danej krowy. Więc po pierwszym skręcie sztuka do brakowania bez względu czy się uda ją wycielić bez szkody czy nie. Wprawny lekarz weterynarii sobie z tym poradzi ale ryzyko jest zbyt duże żeby taką sztukę ponownie zacielać. Oczywiście patrzę że swojej perspektywy czyli stada mlecznego bez udziału rasy HF. Pozdrawiam Marcinie
P. S. Zamierzam się z Tobą skontaktować bo mam pewną koncepcję i myślę że pomożesz mi w realizacji
Dziękuję. Mam nadzieję że pomogę. Pozdrawiam serdecznie zapraszamy do kontaktu beefekspert@gmail.com
@@beefexpert6281 co Pan myśli o bydle polskim czerwonym w systemie mamkowym
A karkówki sie nie je?
Tam gdzie podajemy leki z reguły nastepuje odcięcie głowy...
SZACUN👍
Nie ubuj z konieczności powinien być zakazany a sprzedaż tego mięsa jako pełnowartościowe. Próbujesz z hodowcy zrobić truciciela a prawda jest taka że to nie za jego sprawą na polki trafia na faszerowane mięso. Weźmy przykład trzody w skupie cena macior niższa o 70% a w sklepie nie ma tańszego mięsa z maciory myślisz że gdzie to trafią? I to jest wina rolnika?
Mówi pan że nie ratował cielaków a nie myślał pan o sprzedaniu ich komuś do hodowli za przystępną cenę . Na olx mieszańce od 1200 chodzą . Czy też pan ma jakieś poglądy w tej sprawie ?
Jeśli cielak rokuje i matka jakoś go odchowuje to raczej brakowanie jest po odsadzeniu. Natomiast jeśli ciele jest od razu słabe to wolę nikogo nie uszczęśliwiać taką okazją. Jeśli cielak ma miesiąc i jest dobrze odpojony a matka z jakiś względów musi opuścić stado to czasem sprzedaję takiego cielaka w dobre ręce.
@@beefexpert6281👍 to na takie słabe może zaopatrzyć się w siarę jak ktoś pisał , czy jednak nie ma pan czasu na takie zabawy
One siarę dostają, matkę doimy i dajemy cielakowi. Uczymy go pić, podsadzamy, jak trzeba to matkę się peta w poskromie. Ale i to nie pomaga.
@@beefexpert6281 to fakt taka krowa tylko do brakowania
Witam Panie Marcinie. U mnie w stadzie 80 mamek, jak krowa ma problem z zapaleniem albo z jakiegoś innego powodu nie może wyżywić cileka to mam zamrożona siare, odpajam go dwa razy siarom i do kupuje wybrakowanom krowe mleczna i przystawim cielaka do niej.
Jeśli chodzi o bank siary to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Natomiast jeśli chodzi o zakup krowy mlecznej do stada to nigdy tego nie zrobię. Powód? choroby i ekonomia.
Wiem choroby, i dlatego odzielam takie krowy i cielaki na inne pastwisko z dala od stada. Ekonomia? Czasem uda mi się kupić taka krowe za 2000-2500 zł wykarmi mi ona dwa cielaki a po sezonie ma dwa odstaki zamiast padłego cielaka i na krowie mam zazwyczaj 500 może 700 zł zarobku.
Kiedyś we Francji mialem mieć okazję odwiedzić gospodarstwo gdzie do stada podstawowego były dostawiane krowy mleczne żeby zwiększyć przyrosty. Chciałem to zrobić u mnie ale się obawiam właśnie chorób.
Ja wolę pozbyć się takiej problemowej krowy a ciele nie raz uda się odpoic ale unikam tego...brak czasu i koszty.
Napisy angielskie!!!! Koniecznie.
Prosimy 🎉🎉🎉
❤
Witam i pozdrawiam
Również pozdrawiam😉
pokaże pan oborę dla bydła?
Zapraszam do obejrzenia 1 odcinka.
@@beefexpert6281 dziękuję za informację.Oby tak dalej bardzo fajnie się ogląda pana filmy
az sie boje to wszystko odpalic...pozdrawiam
Ubój z konieczności cielącej się krowy - raczej nikt tego nie powinien jeść, poza psami .
No tak. Tylko 2 lata temu była pewna afera...i oczywiście mnóstwo niewinnych rolników.
powiatowy musi zbadać krowę , nie zgodzi się na ubój jeśli jest chyba do 3 tygodni po ocieleniu
Da się zastąpić poskrom drabina samozatrzaskowa dla bydła stojącego większość czasu w roku na oborze? Wiem, że jesteś przeciwnikiem tego ale nie każdy ma warunki na pastwisko cały rok.
Jak najbardziej się da. Wszystkie chwyty dozwolone abyś Ty miał lżej.
Masz rację.
Materiał dobry i zły. Pokazujesz dobry poskrom ale raptem pokazujesz dwa wymiary. Wziął byś miarę pokazał wszystkie wymiary, pracę mechanizmu itd.
Te 2 wymiary są najważniejsze większość ludzi i tak zrobi po swojemu
Eutanazja powinna być finansowana przez państwo podobnie jak utylizacja padłych sztuk.
Ja wolałbym żeby kary za leżaki były surowsze w tedy z automatu cena za żywiec wysokiej jakości była były wyższa... eutanazja trudnej sztuki jest tańsza niż leczenie.
j mam krowy z rogami po120cm
fitosanitarne to chyba dla roślin
Tak . Powinno być zoohigeniczne🙃