Krzyżacy (2) - upadek państwa zakonnego w Prusach (Podcast)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Zgodnie z obietnicą, ponownie przybliżamy mniej znane, czy też mniej rozumiane aspekty historii Krzyżaków. W poprzednim odcinku omówiliśmy ich początki aż do przybycia na Mazowsze, co wszyscy pamiętamy z lekcji historii.
    Pomijamy bitwy pod Płowcami i Grunwaldem, ponieważ te wydarzenia są szeroko omawiane w edukacji. Dziś skupiamy się na upadku Państwa Zakonnego, uwiecznionym przez Jana Matejkę na obrazie „Hołd Pruski”. Zanim Albrecht Hohenzollern, ostatni Wielki Mistrz Zakonu, uklęknął przed Zygmuntem Starym na krakowskim Rynku, miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. Rozpad Zakonu nie nastąpił nagle, a Wielki Mistrz nie zrzucił habitu bez powodu.
    Wirtualna kawa: buycoffee.to/m...
    ZNAJDZIECIE MNIE NA
    Strona internetowa podcastu: miejsca-nieocz...
    SPOTIFY: open.spotify.c...
    PODCASTY APPLE: podcasts.apple...
    PODCASTY GOOGLE: podcasts.googl...
    RADIO PUBLIC: radiopublic.co...
    POCKET CASTS: pca.st/wk6fv6qd
    PLAYER FM pl.player.fm/s...
    #polskipodcast #historyczny #nieoczywistemiejsca #prusy #historiapolski #podcast #krzyżacy #toruń #historia #prus #zakon #krzyżacki

Комментарии • 15

  • @krissbo
    @krissbo 2 месяца назад +3

    👍

  • @zbigniewsrzednicki2033
    @zbigniewsrzednicki2033 2 месяца назад +1

    Honor Rzeczypospolitej był zachowany do czasów pierwszego rozbioru. W świetle zapisów Traktatów Welawsko-Bydgoskich Elektor Brandenburski, aż do roku 1772 był lennikiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów z Lęborka i Bytowa.

    • @deviernof1435
      @deviernof1435 2 месяца назад

      Niektórzy historycy twierdzą że tylko na papierze w rzeczywistości Prusy sterowały Rzeczypospolita.Na banknocie 200 złoty nie jest Zygmunt Stary a jego kanclerz i jest to na obrazie Matejki który to zrobił specjalnie na obrazie Hołd Pruski.Nastepca ze szkoły Matejki w następnym pokoleniu czyli już XXI zrobił to samo dał grafikę na banknot z podobizną kanclerza.Obrazy Zygmunta Starego oraz jego nagrobek był znany Matejce jak i grafikowi w XXI wieku.Przekaz jest taki że kanclerz króla był na usługach i pracował dla księcia w Prusiech i rodziny bankiera cesarza.

  • @alauda1840
    @alauda1840 2 месяца назад +6

    1.Wymowa wyrazów "reiter" i "ritter" brzmi dystynktywnie różnie.Tylko gość żle to wymawia i dlatego zdaje się że brzmienie jest identyczne.
    2.Unia Polsko-Litewska w tych czasach była potencjalnie bogata i potężna,lecz jej zasoby nie były należycie wykorzystane za względu na względnie słabą władzę królewską.
    3.Nie należy mierzyć ówczesnych Prus Książęcych miarą wrogiego Rzeczpospolitej Krolewstwa Prus 200 lat póżniej.
    Pozdrawiam.

    • @Marcin71
      @Marcin71  2 месяца назад +1

      Hejka. Dziękuję. Jeśli chodzi o Prusy to dokładnie próbowaliśmy powiedzieć. To był dobry układ Prusy-Korona. Nie poruszyliśmy aspektu finansowego - z lenna można było wziąć więcej kasy niż z Korony :). Uwielbiam słuchaczy słuchających w ten sposób!

    • @A.I.Czapla
      @A.I.Czapla 2 месяца назад +1

      Dziękuję za komentarz do wymowy. Starałem się jak mogłem, ale przyznaję, że niemieckiego aktywnie używam od kilku lat rzadko.
      Co do potęgi Polski czasów ostatnich Jagiellonów to proszę pamiętać, że w okresie o którym opowiadamy Polska i Litwa były związane TYLKO unią personalną. Zasoby bogaczy a zasoby państwa to różne rzeczy. To, że pewna grupa magnatów ma pieniądze, ziemię i własne wojska nie równa się sprawne państwo.

  • @AnatolFrance-qo3vf
    @AnatolFrance-qo3vf 2 месяца назад +1

    A dlaczego nie rozwinęliście wątku dalszych losów Zakonu tylko zakończyliście na Prusach?

    • @Marcin71
      @Marcin71  2 месяца назад

      Proszę poczekać na dalsze odcinki

  • @andrzejgraczyk1039
    @andrzejgraczyk1039 2 месяца назад +1

    rycerze zakonni, czy mieli święcenia kapłańskie" jak franciszkanie, cystersi, paulinii, nie mogę się tego dowiedzieć ?

    • @Marcin71
      @Marcin71  2 месяца назад

      Pewna grupa miała. Dziś u franciszkanie też są ojcowie po seminarium i bracia, bez.