Błędy w prezentacji: - Nypel ocynkowany przy zaworze zwrotnym. Zarówno żelazo (stal, żeliwo) jak i ocynk są metalami o dużo niższym napięciu w elektrochemicznym szeregu napięciowym niż miedź, która jest głównym składnikiem mosiądzu i brązu z których wykonuje się takie zawory. Pomiędzy tymi dwoma materiałami zachodzi silna elektrokorozja. Nypel bardzo szybko zardzewieje i o wiele szybciej niż umieszczony w instalacji wykonanej z elementów ocynkwanych. - Nypel ocynkowany na wyjściu pompy łączący zawór kulowy z wężem giętkim. Poza ww elektrokorozją stwarza kolejne 2 problemy: 1. Złączki stalowe i żeliwne posiadają gwinty stożkowe, a złączki mosiężne gwinty walcowe. Wkręcając więc nypel stalowy czy żeliwny z gwintem stożkowym w zawór mosiężny z gwintem walcowym powodujecie, że w zaworze tworzą się bardzo duże naprężenia, które po jakimś czasie często doprowadzają do pękania zaworów, a przez to do zalania pomieszczenia, gdzie jest zamontowany hydrofor. Podobnie też może pęknąć plastikowe sitko ssaka. Jeżeli przechodzimy z elementów stalowych na mosiężne to zawsze należy wkręcać element mosiężny z gwintem zewnętrznym w element stalowy z gwintem wewnętrznym. 2. Wąż posiada złączkę z uszczelką doczołową. Nyple żeliwne ocynkowane mają bardzo nierówne krawędzie. Przez to uszczelka nie jest dobrze dociśnięta i ulega zniszczeniu. Tutaj powinno się zastosować specjalny nypel mosiężny pogrubiony lub nypel PP taki sam jakie użyliście pomiędzy zabezpieczeniem suchobiegu, a zaworem kulowym oraz wlotem pompy, a zaworem zwrotnym. Przy ssaku najlepszym rozwiązaniem byłby nypel PP. - Rura PE przed zamocowaniem w złączkach powinna zostać ogratowana co często kończy się uszkodzeniem uszczelki (oringu). Jak widać na filmie rura została ucięta prawdopodobnie brzeszczotem, a do tego nie została ogratowana. - Podczas wkręcania nypla ocynkowanego do zaworu kulowego, klucz jest źle użyty. Taka pozycja klucza powoduje, że w trakcie kręcenia klucz się luzuje i zaczyna przeskakiwać, uszkadzając przy tym powierzchnię ocynku. Warto także popracować nad językiem polskim, bo uszy puchną. Zamarźnięciem - zamarznięciem "Giętka rura pomoże nam w manewracji". Nie byłoby lepiej "Giętka rura pomoże nam w manewrowaniu"? Poziom w studni się urywa. Jak poziom wody w studni może się urywać? Może opaść, zmniejszyć się, ale nie urwać :) Chciałoby się dać "łapkę w górę", ale jakiś taki niesmak pozostał po prezentacji. Wobec tego wstrzymuję się od oceny. Pozdrawiam.
Po kilku latach wymieniam zlaczki tzw "ocynk" na mosiezne i miedziane. Dziedostwo rdzewieje w srodku okropnie. Membrana mi pekla w zbiorniku 100l masakra.
Jaka pompę hydroforowa najlepiej zastosować, aby zapewnić dobre ciśnienie na wężu ogrodowym o długości 70 metrów? Mam zbiornik 16m3 na deszczowke i chcę z niego pobierać wodę do podlewania całego ogrodu, ale dzialke mam na tyle długą, że muszę tyle węża użyć.
Jeśli poszukuje pan pompy ssącej, to należy wybrać pompę o dużym podnoszeniu, czyli ciśnieniu. Sprawdzi się model RSM5 firmy Speroni (wloska pompa), a z tańszych MH2000 polskiej Omnigeny
nie daje się zaworu zwrotnego "na dole" tylko przed pompą, można wtedy spuścić wodę z całej rury tłocznej i uchronić przed zamarznięciem jeśli jest ona płytko położona tylko na sezon letni.Zalewa się pompę a nie rurę ssącą, są to pompy samozasysające. Zabezpieczenie przed suchobiegiem sprawdza się tylko jeśli mamy płytko lustro wody oraz woda surowa nie jest mocno napowietrzona (powietrze ogłupia zabezpieczenie). Pompy MH1300 dobre są w przypadku jeśli do lustra wody nie jest więcej niż 4m (pózniej następuje częste zrywanie słupa wody)
Zawór zwrotny przy pompie nie będzie w stanie utrzymać wody w przewodzie PE do studni. Wiem, bo popełniłem ten błąd, przy kilkudniowych przerwach w używaniu hydroforu woda cofa się do studni.
Na filmie nie pokazano zalania wodą elastycznej rury i filtra. Czy to nie błąd? Wydaje mi się że ta rura i filtr też powinny być zalane wodą przed uruchomieniem pompy?
@@PompyHYPO Witam Mam pytanie ponieważ na nowym zbiorniki jest napisane że ciśnienie w nim to max 1.7 bar a jak sprawdziłem to jest napompowany na 2.2 bar. Upiścić do 1,7 Pozdrawiam
A po co się daje dwa zawory zwrotne jeden na ssaniu a drugi przed pompą? Nie można zastąpić tego przed pompą za ręczny zawór kulowy? Do czego ten przed pompą w ogóle ma służyć?
Jest to dodatkowy zawór awaryjny, w razie gdyby jeden z nich się przyblokował. Nie można zastąpić go zaworem kulowym, bo ten nie otworzy się samoczynnie, gdy pompa zacznie pracować. Zablokowanie przepływu spowoduje pracę bez wody, co w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia pompy.
@@PompyHYPO jeśli pompa ma zabezpieczenie przed pracą na sucho to zablokowanie przepływu wody może doprowadzić, co najwyżej, do przerwania pracy pompy...
Wszystko super. А хто тут пише ,що не правильно що зворотній клапан на кінці ,то самі не розуміють . Właśnie rura się zalewa żyby chydrofor zaczal pompowanie.
Witam mam taki problem zakupiłem pompę hydroforową i pochodziła 4 miesiące i słabo zasysa wodę ze studni > Wykluczyłem następujące przyczyny . Sprawdziłem membranę , nabiłem odpowiedniego ciśnienia powietrza do zbiornika 1,5 bar , instalacja też jest szczelna .Pierwsza taka sytuacja i wymiękam a to już nie moja pierwsza instalacja takiego hydroforu ... I dalej nie chce mi nabić wody do instalacji ... nagrałem co się dzieje aktualnie ruclips.net/video/Gr7jRTZWgoE/видео.html i nw czy za słaba pompa ? Nie daje rady, czy się uszkodziła ?
Film się nie wyświetla. Jednak można domniemywać co może być tego przyczyną. 1. Nieszczelność na zasysaniu. 2. brak zaworu zwrotnego. 3. Uszkodzona pompa (wytarte wirniki przez piasek)
Dałem na publiczny może teraz pan odczyta . NO to pozostaje mi jeszcze sprawdzić te wirniki w środku ... Zawór zwrotny jest na dole studni . @@PompyHYPO
Po obejrzeniu filmu wygląda tak, jakby nie było zaworu zwrotnego, warto upewnić się, że ten, który jest zamontowany jest w 100% sprawny, może dostał się jakiś kamyczek, który go blokuje. Czynność zasysaniu trwa dłużej - proszę włączyć pompę i poczekać nawet do 3 min...
Sprawdziłem wirniki są w porządku , wymieniłem nawet zawór zwrotny ,ale i tak nie pomogło zassie wodę do około pół litra . A ciśnienia nabije gdzieś z 0,5 bara i stoi ,już sam nw co może być nie tak czy to może być pompa uszkodzona ? Jak to sprawdzić ...@@PompyHYPO
Zrobiłem tak jak na filmiku. Hydrofor pracuje a pompa nie daje wody. Mam taki sam hydrofor. Kosz na glebokosci a od studni do hydroforu 18m o co chodzi?
@@Orlen135 zbadaj w sanepidzie i pochwal się parametrami... Jeżeli nie masz w okolicy kilkuset metrów sąsiadów to może i wygląda na "fajną" wodę, ale czy taka będzie odpowie nam wynik z sanepidu
Zawór zwrotny przy pompie nie będzie w stanie utrzymać wody w przewodzie PE do studni. Wiem, bo popełniłem ten błąd, przy kilkudniowych przerwach w używaniu hydroforu woda cofa się do studni.
Błędy w prezentacji:
- Nypel ocynkowany przy zaworze zwrotnym. Zarówno żelazo (stal, żeliwo) jak i ocynk są metalami o dużo niższym napięciu w elektrochemicznym szeregu napięciowym niż miedź, która jest głównym składnikiem mosiądzu i brązu z których wykonuje się takie zawory. Pomiędzy tymi dwoma materiałami zachodzi silna elektrokorozja. Nypel bardzo szybko zardzewieje i o wiele szybciej niż umieszczony w instalacji wykonanej z elementów ocynkwanych.
- Nypel ocynkowany na wyjściu pompy łączący zawór kulowy z wężem giętkim. Poza ww elektrokorozją stwarza kolejne 2 problemy:
1. Złączki stalowe i żeliwne posiadają gwinty stożkowe, a złączki mosiężne gwinty walcowe. Wkręcając więc nypel stalowy czy żeliwny z gwintem stożkowym w zawór mosiężny z gwintem walcowym powodujecie, że w zaworze tworzą się bardzo duże naprężenia, które po jakimś czasie często doprowadzają do pękania zaworów, a przez to do zalania pomieszczenia, gdzie jest zamontowany hydrofor. Podobnie też może pęknąć plastikowe sitko ssaka.
Jeżeli przechodzimy z elementów stalowych na mosiężne to zawsze należy wkręcać element mosiężny z gwintem zewnętrznym w element stalowy z gwintem wewnętrznym.
2. Wąż posiada złączkę z uszczelką doczołową. Nyple żeliwne ocynkowane mają bardzo nierówne krawędzie. Przez to uszczelka nie jest dobrze dociśnięta i ulega zniszczeniu. Tutaj powinno się zastosować specjalny nypel mosiężny pogrubiony lub nypel PP taki sam jakie użyliście pomiędzy zabezpieczeniem suchobiegu, a zaworem kulowym oraz wlotem pompy, a zaworem zwrotnym. Przy ssaku najlepszym rozwiązaniem byłby nypel PP.
- Rura PE przed zamocowaniem w złączkach powinna zostać ogratowana co często kończy się uszkodzeniem uszczelki (oringu). Jak widać na filmie rura została ucięta prawdopodobnie brzeszczotem, a do tego nie została ogratowana.
- Podczas wkręcania nypla ocynkowanego do zaworu kulowego, klucz jest źle użyty. Taka pozycja klucza powoduje, że w trakcie kręcenia klucz się luzuje i zaczyna przeskakiwać, uszkadzając przy tym powierzchnię ocynku.
Warto także popracować nad językiem polskim, bo uszy puchną.
Zamarźnięciem - zamarznięciem
"Giętka rura pomoże nam w manewracji". Nie byłoby lepiej "Giętka rura pomoże nam w manewrowaniu"?
Poziom w studni się urywa. Jak poziom wody w studni może się urywać? Może opaść, zmniejszyć się, ale nie urwać :)
Chciałoby się dać "łapkę w górę", ale jakiś taki niesmak pozostał po prezentacji. Wobec tego wstrzymuję się od oceny. Pozdrawiam.
Dobry jesteś Szacun
Wszytko prawda. Lepiej bym tego nie ujął. Wszystko to efekt słabej edukacji, braku szkoleń albo samodokształcenia.
O tak cenne uwagi. Szacun za zobrazowanie problemów nie widocznych na pierwszy rzut oka.
Po kilku latach wymieniam zlaczki tzw "ocynk" na mosiezne i miedziane. Dziedostwo rdzewieje w srodku okropnie. Membrana mi pekla w zbiorniku 100l masakra.
Jaka pompę hydroforowa najlepiej zastosować, aby zapewnić dobre ciśnienie na wężu ogrodowym o długości 70 metrów?
Mam zbiornik 16m3 na deszczowke i chcę z niego pobierać wodę do podlewania całego ogrodu, ale dzialke mam na tyle długą, że muszę tyle węża użyć.
Jeśli poszukuje pan pompy ssącej, to należy wybrać pompę o dużym podnoszeniu, czyli ciśnieniu. Sprawdzi się model RSM5 firmy Speroni (wloska pompa), a z tańszych MH2000 polskiej Omnigeny
nie daje się zaworu zwrotnego "na dole" tylko przed pompą, można wtedy spuścić wodę z całej rury tłocznej i uchronić przed zamarznięciem jeśli jest ona płytko położona tylko na sezon letni.Zalewa się pompę a nie rurę ssącą, są to pompy samozasysające. Zabezpieczenie przed suchobiegiem sprawdza się tylko jeśli mamy płytko lustro wody oraz woda surowa nie jest mocno napowietrzona (powietrze ogłupia zabezpieczenie). Pompy MH1300 dobre są w przypadku jeśli do lustra wody nie jest więcej niż 4m (pózniej następuje częste zrywanie słupa wody)
A jak zalejesz rurę żeby uruchomić pompę jak zaworu zwrotnego nie będzie przy smoku to woda którą chcesz zalać instalację ucieknie do studni.
Bzdura cała woda zleci
@@asxsnlol5703 nie ucieknie bo zawór zwrotny będzie przed pompą ale nie przy lustrze wody a przy pompie.
Zawór zwrotny przy pompie nie będzie w stanie utrzymać wody w przewodzie PE do studni. Wiem, bo popełniłem ten błąd, przy kilkudniowych przerwach w używaniu hydroforu woda cofa się do studni.
@@Rp-xv8ruto gdzie w koncu daje się ten zawor zwrotny ?? Np gdy z ziemi wystaje pół metra rury tłocznej??
Witam czy wszystkie elementy maja rozmiar 1 cal
Na filmie nie pokazano zalania wodą elastycznej rury i filtra. Czy to nie błąd? Wydaje mi się że ta rura i filtr też powinny być zalane wodą przed uruchomieniem pompy?
mam pytanie czy przed instalacją hydroforu należy podpompowac powietrza?
jeśli jest to nowy zbiornik, to powinien być już napompowany odpowiednim ciśnieniem - jeśli używany, warto sprawdzić stan poduszki powietrznej.
@@PompyHYPO
Witam
Mam pytanie ponieważ na nowym zbiorniki jest napisane że ciśnienie w nim to max 1.7 bar a jak sprawdziłem to jest napompowany na 2.2 bar. Upiścić do 1,7
Pozdrawiam
A po co się daje dwa zawory zwrotne jeden na ssaniu a drugi przed pompą? Nie można zastąpić tego przed pompą za ręczny zawór kulowy? Do czego ten przed pompą w ogóle ma służyć?
Jest to dodatkowy zawór awaryjny, w razie gdyby jeden z nich się przyblokował. Nie można zastąpić go zaworem kulowym, bo ten nie otworzy się samoczynnie, gdy pompa zacznie pracować. Zablokowanie przepływu spowoduje pracę bez wody, co w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia pompy.
@@PompyHYPO jeśli pompa ma zabezpieczenie przed pracą na sucho to zablokowanie przepływu wody może doprowadzić, co najwyżej, do przerwania pracy pompy...
Czy taka pompa wystarczy do zasilenie 6-8 zraszaczy ogrodowych ? czy polecacie inny system
to zalezy jakie zraszacze? Ew. można rozdzielić taką ilość zraszaczy na dwie sekcje.
Zawór zwrotny montuje się przed czy za filtrem?
Najlepiej przed, aby woda była stale utrzymywana w rurze ssącej
Bardzo fajny film A jaka jest średnica węża ssącego i filtra?
wąż ssący - 1" (25mm)
@@PompyHYPO a ja myślałem że 32 nie wprowadzajcie oglądających w błąd
@@wojciechkrause8376 Po zew.32 po wew.25
a Hypo to jest sklep czy firma produkująca pompy i zestawy hydroforowe?
Jesteśmy sprzedawcą pomp wielu producentów. Długoletnie doświadczenie pozwala na fachowe doradztwo i dobór indywidualnych rozwiązań.
Dlaczego zastosowano dwa zawory zwrotne? Ten przy ssaku nie wystarczy?
teoretycznie wystarczy. ale gdyby się zawiesił, to mamy drugi.
Czy filtr dyskowy można zainstalować w pionie ?
tak
POMPA PRACUJE WSZYSTKO ZALANE A PO WŁACZENIU NADAL NA MANOMETRZE ZERO I NIE MA WODY
Super
To nie jest hydrofor do studni głębinowych. Maksymalna głębokość zasysania to 8m. !!!
Jeśli lustro wody jest wyżej niż 8 m - pompa ssąca może być podłączona do studni głębinowej.
ocynk do studni ?
Łucjan filtr zalozyles w druga strone
Na filmie pokazano filtr dyskowy, który montuje się właśnie w taki sposób. Inaczej sprawa wygląda z filtrem siatkowym.
Mam studnię, chcialbym zrobić taką instalację u siebie, od czego zacząć? Jak jest cena takiego zestawu?
Proszę o kontakt mailowy
Pozdrawiam
Krzychan13@gmail.com
Wszystko super.
А хто тут пише ,що не правильно що зворотній клапан на кінці ,то самі не розуміють .
Właśnie rura się zalewa żyby chydrofor zaczal pompowanie.
Witam mam taki problem zakupiłem pompę hydroforową i pochodziła 4 miesiące i słabo zasysa wodę ze studni > Wykluczyłem następujące przyczyny . Sprawdziłem membranę , nabiłem odpowiedniego ciśnienia powietrza do zbiornika 1,5 bar , instalacja też jest szczelna .Pierwsza taka sytuacja i wymiękam a to już nie moja pierwsza instalacja takiego hydroforu ... I dalej nie chce mi nabić wody do instalacji ... nagrałem co się dzieje aktualnie ruclips.net/video/Gr7jRTZWgoE/видео.html i nw czy za słaba pompa ? Nie daje rady, czy się uszkodziła ?
Film się nie wyświetla. Jednak można domniemywać co może być tego przyczyną. 1. Nieszczelność na zasysaniu. 2. brak zaworu zwrotnego. 3. Uszkodzona pompa (wytarte wirniki przez piasek)
Dałem na publiczny może teraz pan odczyta . NO to pozostaje mi jeszcze sprawdzić te wirniki w środku ... Zawór zwrotny jest na dole studni . @@PompyHYPO
Po obejrzeniu filmu wygląda tak, jakby nie było zaworu zwrotnego, warto upewnić się, że ten, który jest zamontowany jest w 100% sprawny, może dostał się jakiś kamyczek, który go blokuje. Czynność zasysaniu trwa dłużej - proszę włączyć pompę i poczekać nawet do 3 min...
Sprawdziłem wirniki są w porządku , wymieniłem nawet zawór zwrotny ,ale i tak nie pomogło zassie wodę do około pół litra . A ciśnienia nabije gdzieś z 0,5 bara i stoi ,już sam nw co może być nie tak czy to może być pompa uszkodzona ? Jak to sprawdzić ...@@PompyHYPO
Pompę skierowałbym do serwisu pomp, aby fachowcy zdiagnozowali problem.
Zrobiłem tak jak na filmiku. Hydrofor pracuje a pompa nie daje wody. Mam taki sam hydrofor. Kosz na glebokosci a od studni do hydroforu 18m o co chodzi?
Chodzi o to że maksymalna wysokość ssania dla tej pompy to 8m. Lustro wody jest zbyt nisko.
A czemu studnia głębinowa? Nie może być gruntowa? Zwłaszcza że woda gruntowa jest zdrowsza niż głębinowa...
Orlen135 gruntowa to szambo.
tylko że posiadam studnię gruntową i woda jakoś nie śmierdzi szambem...
@@Orlen135 zbadaj w sanepidzie i pochwal się parametrami... Jeżeli nie masz w okolicy kilkuset metrów sąsiadów to może i wygląda na "fajną" wodę, ale czy taka będzie odpowie nam wynik z sanepidu
@@689marcinchyzy Chodzi o to że na głębokości gruntowej woda jest regularnie filtrowana przez występujące tam skały...
V.
Wejdź
Po co zawor zwrotny na dole studni - będzie ograniczal pobór wody. Wystarczy zawor zwrotny przy pompie samozasysajacej. Bezsens.
Zawór zwrotny przy pompie nie będzie w stanie utrzymać wody w przewodzie PE do studni. Wiem, bo popełniłem ten błąd, przy kilkudniowych przerwach w używaniu hydroforu woda cofa się do studni.
@@Rp-xv8ru właśnie mam ten problem tylko że co trzy godziny...
Woda 1m w ziemi??
Lektor mówi o wkopaniu rury poniżej głębokości przemarzania. Rury łączącej studnię z hydroforem.
U mnas na działkach lustro wody jest na 1,5metra. Masakra
Urządzenie przed pracą na sucho musi być przed pompą, bo podmuch wiatru z wirników symuluje przepływ wody.
Przykro mi, ale nie mogę się z tym zgodzić. Tego typu urządzenie nie będzie działać, jeśli zamontujemy je przed pompą.
Bzdura totalna
Co za bzdury.tasma teflonowa sluzy do uszelniania rur gazowycĥ a nie wody.wez lepiej fachowca