O drzewach tlenowych powstało wiele mitów, dlatego zobaczcie koniecznie nasz odcinek DRZEWA TLENOWE: FAKTY I MITY, który mamy nadzieje rozwieje wiele wątpliwości: ruclips.net/video/-4hzHKwq2iE/видео.html
Paulownia do polski przyjechała ponad 50 lat temu to zadna nowosc tylko teraz w związku z zapotrzebowaniem na drewno zaczęto promować ten krzak który odpowiednio prowadzony na dobrą jakość drewna w podobnym czasie jak np topola energetyczna ale paulownia aby urosla to trzeba się natrudzić i miec troszku szczęścia - zaznaczam nie jest to gatunek inwazyjny w Polsce i nie będzie bo w naszym klimacie nie ma szans aby z nasion wyrosło cokolwiek w naturalnych warunkach a kwiaty i nasiona to już sukces.
Dzięki za troskę! Nasze drzewa tlenowe są bezpłodne i nie ma możliwości, żeby samoistnie się rozsiały, jak to miało miejsce w przypadku barszczu Sosnowskiego. Natomiast już wkrótce wrzucimy materiał w którym nasi eksperci będą odpowiadali na Wasze najczęstsze obiekcie n/t drzew tlenowych, także proszę zostawić suba, żeby tego nie przegapić :)
@@ddddd103 Wiele gatunków inwazyjnych rozprzestrzenia się wegetatywnie (nie potrzebuje do tego nasion) i są inwazyjne zanim trafią na listę inwazyjnych gatunków obcych. To kwestia cech i negatywnego oddziaływania, a nie statusu prawnego. Ten zawsze pojawia się później, a niestety czasem również za późno.
@@TheSzwedkowski paulownia nie jest gatunkiem inwazyjnym w Polsce wiec prosze nie wprowadzac ludzi w blad w płace inwazyjna brzoza topola i inne rodzime gatunki które sieją się gdzie bądź, proszę się zapoznać z gatunkami roslin inwazyjnymi w Polsce wszelkie listy są dostępne na stronach piorin i takich roslin nie można imprtowac ani sprzedawać
Dzięki za troskę! Nasze drzewa tlenowe są bezpłodne i nie ma możliwości, żeby samoistnie się rozsiały, jak to miało miejsce w przypadku barszczu Sosnowskiego. Natomiast już wkrótce wrzucimy materiał w którym nasi eksperci będą odpowiadali na Wasze najczęstsze obiekcie n/t drzew tlenowych, także proszę zostawić suba, żeby tego nie przegapić :)
Witam jestem pewny ze jeśli pojawia się nasiona będą płodne tak jak zreszta oxytree tylko w polskim klimacie jak już będą te nasiona co jest rzadkie bo przemarzają paki zima ale jeśli przetrwaja to nie ma szans aby z nich po rozwianiu coś wyrosło - po prostu zgniją jedyna szansa to w ciepłym miejscu zadbane zraszane najlepiej tunel lub podgrzewana kuweta.
Kilka lat wstecz kupiłem parę sadzonek tej rośliny. Efekt jest taki, że kilka po posadzeniu niedługo obumarła pozostały mi dwie, jedna rachitycznie rośnie na wysokość około 1,5m rocznie i na wiosnę ścinam i odrasta. Druga dostała szaleju !!!! i po trzech latach wyrosło wielkie drzewo na około 4m co rok przycinałem tylko gałęzie. W związku z tym, że roślina rosła przy płocie murowanym, który zaczął pękać ściałem to przy gruncie oraz mozolnie wykopałem korzenie. W nastepnym roku w tym miejscu zaczeły wyrastać nowe pędy, które traktuję łopatą. Wnioski, przy spełnieniu jakiś warunków niewiadomych ???? roślina może być bardzo inwazyjna. A tlen jest najlepszy z Naszych Polskich Lasów.
Greenwashing detected! Nie chcemy kolejnego "cudownego wynalazku". Wspierajmy te drzewa, które już rosną, a najlepiej oddajmy przyrodzie jak najwięcej powierzchni i nie ingerujmy - ona często lepiej od nas wie, jak sobie pomóc ;-)
Cieszę się ze w końcu ktoś doczytał ze paulownia w Polsce jest od ponad 50 lat i to zadna nowosc - fachowcy od eko zieleni nie wiedza o tym tylko się ośmieszają.
Człowiek też jest częścią przyrody, usunięcie jego wpływu to też ingerencja - pozbycie się jednego z głównych gatunków. Widać negatywny wpływ pozbycia się działalności ludzkiej na terenach chronionych. Np. na wielkich torfowiskach na Litwie, (zapomniałem nazwy), wypalania torfowiska co ileś lat (jak to robili ludzie od dawnych czasów, żeby odkrzaczyć teren i żurawina lepiej rosła). Przez brak działalności ludzkiej, torfowisko zaczęło zarastać i zaczęły ginąć gatunki przez które zaczęto ten obszar chronić. Kolejny przykład - górskie łąki które zaczynają zanikać po zaprzestaniu wypasu. Kolejny przykład to świetlista dąbrowa. Można tak jeszcze wymieniać.
Może i pochłania dużo CO2 ale sadzicie je w tak szerokiej rozstawie, że narażacie glebę na erozję, a więc utratę CO2. Myślę że przy takiej uprawie spokojnie można się pokusić o śródplon, zwłaszcza że ostatnie wyniki badań wieloletnich z Chin wskazują, że uprawa niskiego gatunku z wysokim na jednym polu zwiększa plony nawet do 30% + zmniejsza ilość koniecznego nawozu i pestycydów. Wprawdzie tam badano kukurydzę jako gatunek wysoki, ale kto powiedział, że nie można posadzić paulowni. Dziwi tylko, że taki temat i nikt w Polsce tego nie bada.
Zły pomysł. Wyjałowicie całą okolicę. Oxytree już pokazało, że jest nieprzyjazne środowisku, to wymyśliliście kolejną jego, jeszcze agresywniejszą odslonę.
W jaki sposob drzewa maja wyjalowić glebę gdyby wiekszosci przypadków sadzone są na nieugorach lub klasie 4-5-6 wiec co najwyżej mogą użyźnić to tak jakby napisał ze lasy topolowe czy wierzbowe wyjaławiają ziemie - dodam ze w dobrych warunakach topola energetyczna będzie rosła wieksza szybciej jak paulownia takze w odmianie oxytree. Wyglada ze naczytała sie Pani nieodpowiedniej literatury.
Z tego co się orientuję to co2 jest potrzebny do funkcjonowania życia na ziemi,a ostatnio jest jakaś nagonka że jest zły. O co w tym chodzi? ...jakaś kolejną ideologia by nas obłożyć kolejnymi podatkami i wmawiać że np. (opalanie drewnem jest brzydkie, trujące a pelletem już jest eko) A jakie są te drzewa to najlepiej czas pokaże.
Dziękujemy za komentarz! Wiadomym jest, że dwutlenek węgla jest niezbędny do procesu fotosyntezy i pozwala roślinom na produkcję energii za pomocą energii słonecznej. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach ilość dwutlenku węgla w atmosferze znacząco wzrosła, głównie z powodu emisji tego gazu przez działalność człowieka, taką jak spalanie paliw kopalnych i degradacja lasów. Wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze może prowadzić do ocieplenia klimatu, co może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne i ludzi. Dlatego też wiele osób uważa, w tym również my, że jego nadmiar w atmosferze jest szkodliwy i powinniśmy podjąć działania, aby ograniczyć emisje tego gazu :)
Wszystko zależy od tego, gdzie drzewo tlenowe będzie rosło. Sosna czy topola będzie też pochłaniała bardzo dużą ilość wody na ziemi piaszczystej. Proszę subskrybować kanał bo wkrótce nasi eksperci będą odpowiadali na tego typu pytania odnośnie drzew tlenowych :)
Jest taka fajna zabawa w "powiedz to piosenką", dlatego wrzucamy pół żartem pół serio odpowiedź na powyższy komentarz: "haters gonna hate, hate, hate, but I'm just gonna shake, shake, shake..." (Taylor Swift - Shake It Off)
@@pozytywnico2 Napisałem ponieważ widziałem plantację 1h po zimie.Zima,która nie była szczególnie sroga pozostawiła 10 drzewek.Ile jest drzewek na 1h ?
@@krzysztofdobrzycki4276 na 1 ha przypada 625 szt. Niestety nadal bardzo dużo osób wrzuca nasze drzewa do jednego worka z oxytree, gdzie te drugie faktycznie nie przeżywały zimy. Rozumiemy, że ciężko jest uwierzyć bo jeszcze niewiele pokazaliśmy, ale na wiosnę wracamy na plantację do Aleksandrowa i nagramy kolejny materiał jak drzewa mają się po zimie. Obserwujcie nas i dajcie nam czas :)
Wszystko zależy od tego, gdzie drzewo tlenowe będzie rosło. Sosna czy topola będzie też pochłaniała bardzo dużą ilość wody na ziemi piaszczystej. Proszę subskrybować kanał bo wkrótce nasi eksperci będą odpowiadali na tego typu pytania odnośnie drzew tlenowych :)
Trzeba najpierw wiedzieć odmianę CZEGO się chce kupić, odmianę jakiego gatunku. A autorzy tacy dowcipni, że nawet nie podali (albo nie wiedzą) jak nazywa się to drzewo.
@@wojciechkral-kulturainatur1674 Na materiale jest wspomniane, że jest to paulownia tomentosa skrzyżowana z fortunei która została nazwana i zarejestrowana jako NordMax21. Pracujemy nad tym, żeby budować rozdziały pod naszymi filmami to może będzie prościej trafiać nawet na tego typu informacje. Dzięki za komentarz!
@@Arekkandula póki co pracujemy nad opcją zamówień indywidualnych i mamy nadzieję, że w w połowie 2023 roku będzie to możliwe :) proszę obserwować nasz kanał i zaglądać na stronę www :) Dzięki za zainteresowanie!
@@Arekkandula warto najpierw spytać o wady sadzenia tej rośliny czy zagrożenia środowiskowe, które niesie uprawianie jej w różnych skalach od jednej sztuki do całych połaci. Oczywiście nie pytać sprzedawcy tylko odpowiedniej instytucji np. Instytutu Ochrony Przyrody PAN czy Ministerstwa Klimatu
Tak. Międzygatunkowe mieszańce paulowni nadal mają te cechy gatunków macierzystych, które powodują, że rośliny te w niektórych krajach postrzegane są jako zagrożenie dla rodzimej przyrody. Ich niesłychana żywotność (po wycięciu tuż nad ziemią rosną jeszcze silniej) i duże zapotrzebowanie na wodę (korzenie sięgające kilka metrów wgłąb ziemi) może być przyczyną degradacji pól, na które zostaną wprowadzone, a rekultywacja może być bardziej kosztowna niż rzekome zyski.
Paulownie w Polsce są od 50 lat nie widzę Aby stwarzały problemy a korzeni nie maja większych jak sosna brzoza i wiele innych rodzimych drzew. Topole i wierzby w dobrych warunkach rosna podobnie jak paulownia i takze po wycięcia odrastają ze wzmożoną siła bo jest już rozwinięty korzeń - podobnie olcha - nie wiem co to za literaturę udało się wynaleść ale chętnie się z nią zapoznam :)
Jaka odmiana Paulowni jest dobra do nasadzeń na pień drewno, tartaczne... Sa różne rodzaje każdy chwali swoje sadzonki a w rzeczywistości okazuje się co innego...
@@noweranowaera7302 przy nasadzie paulowni ,topoli wierzby itd na terenie rolnym nie odralnia terenu - tak jak myslalem wypowiadają się tu osoby które nie maja pojecia dodam tak dla wiedzy ze np. dla topoli energetycznej są nawet dopłaty, dodam jeszcze ze paulownia czy topola energetyczna nie jest drzewem leśnym i nie można ich sadzic w lesie.
O drzewach tlenowych powstało wiele mitów, dlatego zobaczcie koniecznie nasz odcinek DRZEWA TLENOWE: FAKTY I MITY, który mamy nadzieje rozwieje wiele wątpliwości:
ruclips.net/video/-4hzHKwq2iE/видео.html
Tak! Gatunek inwazyjny to jest to czego potrzebujemy w Polsce! Dziękujemy! Chcemy więcej!
Paulownia do polski przyjechała ponad 50 lat temu to zadna nowosc tylko teraz w związku z zapotrzebowaniem na drewno zaczęto promować ten krzak który odpowiednio prowadzony na dobrą jakość drewna w podobnym czasie jak np topola energetyczna ale paulownia aby urosla to trzeba się natrudzić i miec troszku szczęścia - zaznaczam nie jest to gatunek inwazyjny w Polsce i nie będzie bo w naszym klimacie nie ma szans aby z nasion wyrosło cokolwiek w naturalnych warunkach a kwiaty i nasiona to już sukces.
Dzięki za troskę!
Nasze drzewa tlenowe są bezpłodne i nie ma możliwości, żeby samoistnie się rozsiały, jak to miało miejsce w przypadku barszczu Sosnowskiego.
Natomiast już wkrótce wrzucimy materiał w którym nasi eksperci będą odpowiadali na Wasze najczęstsze obiekcie n/t drzew tlenowych, także proszę zostawić suba, żeby tego nie przegapić :)
Dzięki za obszerny komentarz!
@@ddddd103 Wiele gatunków inwazyjnych rozprzestrzenia się wegetatywnie (nie potrzebuje do tego nasion) i są inwazyjne zanim trafią na listę inwazyjnych gatunków obcych. To kwestia cech i negatywnego oddziaływania, a nie statusu prawnego. Ten zawsze pojawia się później, a niestety czasem również za późno.
@@TheSzwedkowski paulownia nie jest gatunkiem inwazyjnym w Polsce wiec prosze nie wprowadzac ludzi w blad w płace inwazyjna brzoza topola i inne rodzime gatunki które sieją się gdzie bądź, proszę się zapoznać z gatunkami roslin inwazyjnymi w Polsce wszelkie listy są dostępne na stronach piorin i takich roslin nie można imprtowac ani sprzedawać
Upiorny pomysł. Kolejny inwazyjny gatunek. Potem będzie się likwidować jak barszcz Sosnowskiego, albo jak eukaliptusy w Hiszpanii.
Dzięki za troskę!
Nasze drzewa tlenowe są bezpłodne i nie ma możliwości, żeby samoistnie się rozsiały, jak to miało miejsce w przypadku barszczu Sosnowskiego.
Natomiast już wkrótce wrzucimy materiał w którym nasi eksperci będą odpowiadali na Wasze najczęstsze obiekcie n/t drzew tlenowych, także proszę zostawić suba, żeby tego nie przegapić :)
Witam jestem pewny ze jeśli pojawia się nasiona będą płodne tak jak zreszta oxytree tylko w polskim klimacie jak już będą te nasiona co jest rzadkie bo przemarzają paki zima ale jeśli przetrwaja to nie ma szans aby z nich po rozwianiu coś wyrosło - po prostu zgniją jedyna szansa to w ciepłym miejscu zadbane zraszane najlepiej tunel lub podgrzewana kuweta.
Kilka lat wstecz kupiłem parę sadzonek tej rośliny. Efekt jest taki, że kilka po posadzeniu niedługo obumarła pozostały mi dwie, jedna rachitycznie rośnie na wysokość około 1,5m rocznie i na wiosnę ścinam i odrasta. Druga dostała szaleju !!!! i po trzech latach wyrosło wielkie drzewo na około 4m co rok przycinałem tylko gałęzie. W związku z tym, że roślina rosła przy płocie murowanym, który zaczął pękać ściałem to przy gruncie oraz mozolnie wykopałem korzenie. W nastepnym roku w tym miejscu zaczeły wyrastać nowe pędy, które traktuję łopatą. Wnioski, przy spełnieniu jakiś warunków niewiadomych ???? roślina może być bardzo inwazyjna. A tlen jest najlepszy z Naszych Polskich Lasów.
ja wole posadzić jesiony, może rosną trochę wolniej, ale za to drewno super, no i na pewno ich nie wymrozi.
Wiadomo, że grab, dąb, buk czy jesion to najlepsze drewno do kominka! Dzięki za komentarz! PS. Nasze drzewa też nie wymarzają! :)
Greenwashing detected! Nie chcemy kolejnego "cudownego wynalazku". Wspierajmy te drzewa, które już rosną, a najlepiej oddajmy przyrodzie jak najwięcej powierzchni i nie ingerujmy - ona często lepiej od nas wie, jak sobie pomóc ;-)
Cieszę się ze w końcu ktoś doczytał ze paulownia w Polsce jest od ponad 50 lat i to zadna nowosc - fachowcy od eko zieleni nie wiedza o tym tylko się ośmieszają.
Człowiek też jest częścią przyrody, usunięcie jego wpływu to też ingerencja - pozbycie się jednego z głównych gatunków. Widać negatywny wpływ pozbycia się działalności ludzkiej na terenach chronionych. Np. na wielkich torfowiskach na Litwie, (zapomniałem nazwy), wypalania torfowiska co ileś lat (jak to robili ludzie od dawnych czasów, żeby odkrzaczyć teren i żurawina lepiej rosła). Przez brak działalności ludzkiej, torfowisko zaczęło zarastać i zaczęły ginąć gatunki przez które zaczęto ten obszar chronić. Kolejny przykład - górskie łąki które zaczynają zanikać po zaprzestaniu wypasu. Kolejny przykład to świetlista dąbrowa. Można tak jeszcze wymieniać.
@@piotruc91 Dzięki za mega edukacyjny komentarz! Myślę, że mało kto patrzy na to także z tej strony.
Mam pytanie jak to drzewo kwitnie, drugie - jak sie rozrasta jak go po dwóch trzech latach ścinamy z góry , zeby nie było za wysokie?
Dlaczego nie pokazaliście jak ten gatunek kwitnie
Czy nordmax 21 to ta sama odmiana co shan-tong?
A moze 9503???
W jakiej cenie takie drzewa, około dwóch metrów?
Może i pochłania dużo CO2 ale sadzicie je w tak szerokiej rozstawie, że narażacie glebę na erozję, a więc utratę CO2. Myślę że przy takiej uprawie spokojnie można się pokusić o śródplon, zwłaszcza że ostatnie wyniki badań wieloletnich z Chin wskazują, że uprawa niskiego gatunku z wysokim na jednym polu zwiększa plony nawet do 30% + zmniejsza ilość koniecznego nawozu i pestycydów. Wprawdzie tam badano kukurydzę jako gatunek wysoki, ale kto powiedział, że nie można posadzić paulowni. Dziwi tylko, że taki temat i nikt w Polsce tego nie bada.
witam jest tu ktos kto mogl by napisac plan uprawy jakie nawozy terminy itp? bo takich żeczy nie ma w internecie, pozdrawiam
Co to znaczy, że drzewo tlenowe?
Zły pomysł. Wyjałowicie całą okolicę. Oxytree już pokazało, że jest nieprzyjazne środowisku, to wymyśliliście kolejną jego, jeszcze agresywniejszą odslonę.
W jaki sposob drzewa maja wyjalowić glebę gdyby wiekszosci przypadków sadzone są na nieugorach lub klasie 4-5-6 wiec co najwyżej mogą użyźnić to tak jakby napisał ze lasy topolowe czy wierzbowe wyjaławiają ziemie - dodam ze w dobrych warunakach topola energetyczna będzie rosła wieksza szybciej jak paulownia takze w odmianie oxytree. Wyglada ze naczytała sie Pani nieodpowiedniej literatury.
Z tego co się orientuję to co2 jest potrzebny do funkcjonowania życia na ziemi,a ostatnio jest jakaś nagonka że jest zły. O co w tym chodzi? ...jakaś kolejną ideologia by nas obłożyć kolejnymi podatkami i wmawiać że np. (opalanie drewnem jest brzydkie, trujące a pelletem już jest eko) A jakie są te drzewa to najlepiej czas pokaże.
Dziękujemy za komentarz! Wiadomym jest, że dwutlenek węgla jest niezbędny do procesu fotosyntezy i pozwala roślinom na produkcję energii za pomocą energii słonecznej.
Jednak w ostatnich dziesięcioleciach ilość dwutlenku węgla w atmosferze znacząco wzrosła, głównie z powodu emisji tego gazu przez działalność człowieka, taką jak spalanie paliw kopalnych i degradacja lasów. Wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze może prowadzić do ocieplenia klimatu, co może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne i ludzi. Dlatego też wiele osób uważa, w tym również my, że jego nadmiar w atmosferze jest szkodliwy i powinniśmy podjąć działania, aby ograniczyć emisje tego gazu :)
można gdzieś nabyć kilka sadzonek na posadzenie ?
Proszę do nas napisać na biuro@pozytywnico2.pl
Przecież to wysuszy wody gruntowe. Litosci. Ściąć to na kompost trzeba
Wszystko zależy od tego, gdzie drzewo tlenowe będzie rosło. Sosna czy topola będzie też pochłaniała bardzo dużą ilość wody na ziemi piaszczystej.
Proszę subskrybować kanał bo wkrótce nasi eksperci będą odpowiadali na tego typu pytania odnośnie drzew tlenowych :)
5metrów przyrostu w roku a świstak siedzi i zawija w sreberka pic na wodę jak urośnie 2 m i to podlewane to jest coś😂
Zapraszamy na plantacje w Aleksandrowie Kujawskim - będzie można się przekonać na własne oczy!
Gdyby to rzeczywiście było mrozoodporne.
Jest taka fajna zabawa w "powiedz to piosenką", dlatego wrzucamy pół żartem pół serio odpowiedź na powyższy komentarz: "haters gonna hate, hate, hate, but I'm just gonna shake, shake, shake..." (Taylor Swift - Shake It Off)
@@pozytywnico2 Napisałem ponieważ widziałem plantację 1h po zimie.Zima,która nie była szczególnie sroga pozostawiła 10 drzewek.Ile jest drzewek na 1h ?
@@krzysztofdobrzycki4276 na 1 ha przypada 625 szt. Niestety nadal bardzo dużo osób wrzuca nasze drzewa do jednego worka z oxytree, gdzie te drugie faktycznie nie przeżywały zimy.
Rozumiemy, że ciężko jest uwierzyć bo jeszcze niewiele pokazaliśmy, ale na wiosnę wracamy na plantację do Aleksandrowa i nagramy kolejny materiał jak drzewa mają się po zimie.
Obserwujcie nas i dajcie nam czas :)
Co za bzdury i brak rozsądku. Te chwasty wysysają potężną ilość wód gruntowych, skutkiem jest tylko dewastacja środowiska...
Wszystko zależy od tego, gdzie drzewo tlenowe będzie rosło. Sosna czy topola będzie też pochłaniała bardzo dużą ilość wody na ziemi piaszczystej.
Proszę subskrybować kanał bo wkrótce nasi eksperci będą odpowiadali na tego typu pytania odnośnie drzew tlenowych :)
A można to posadzić na terenie podmokłym?
@@mariuszparys6194 Tereny gdzie woda stoi niestety odpadają. Wody podskórne minimum na 1,5 m.
hej, zanim zrobicie zasiegi po miliony to moze lepszy wariant nazwy? PozytywniCO2 znaczy ze ktos produkuje wiecej CO2
Jakaś propozycja? xD
Polecam ta krzyżówkę w wersji tetraploid tf4
Właśnie, gdzie mogę kupić te odmianę?
Trzeba najpierw wiedzieć odmianę CZEGO się chce kupić, odmianę jakiego gatunku. A autorzy tacy dowcipni, że nawet nie podali (albo nie wiedzą) jak nazywa się to drzewo.
@@wojciechkral-kulturainatur1674 Na materiale jest wspomniane, że jest to paulownia tomentosa skrzyżowana z fortunei która została nazwana i zarejestrowana jako NordMax21. Pracujemy nad tym, żeby budować rozdziały pod naszymi filmami to może będzie prościej trafiać nawet na tego typu informacje. Dzięki za komentarz!
Na ten moment pracujemy nad opcją zamówień indywidualnych - w przypadku zamówień hurtowych zapraszamy do kontaktu mailowego: biuro@pozytywnico2.pl
@@pozytywnico2 hurtowych to znaczy od jakich ilości?
To ci zabije rośliny na wokół
Gdzie te drzewa kupić
Panie Arku, czy interesuje Pana zamówienie indywidualne czy hurtowe?
@@pozytywnico2 indywidualne
@@Arekkandula póki co pracujemy nad opcją zamówień indywidualnych i mamy nadzieję, że w w połowie 2023 roku będzie to możliwe :) proszę obserwować nasz kanał i zaglądać na stronę www :) Dzięki za zainteresowanie!
@@Arekkandula warto najpierw spytać o wady sadzenia tej rośliny czy zagrożenia środowiskowe, które niesie uprawianie jej w różnych skalach od jednej sztuki do całych połaci. Oczywiście nie pytać sprzedawcy tylko odpowiedniej instytucji np. Instytutu Ochrony Przyrody PAN czy Ministerstwa Klimatu
Najlepiej nigdzie. To agresywny, inwazyjny i szkodliwy gatunek, który nie powinien być w ogóle dopuszczony do użytku.
Z 4 sadzonek - 2 zdechły, a 2 pozostałe, od maja do jesieni urosły o jakieś 30-40 cm... SŁABO...
podlewaj
kiedy będziemy zbierać punkty CO2? bo już nie moge się doczekać
My gramy tylko w zielone! :)
Witam🙌 Można więcej informacji na temat drzew...
Tak. Międzygatunkowe mieszańce paulowni nadal mają te cechy gatunków macierzystych, które powodują, że rośliny te w niektórych krajach postrzegane są jako zagrożenie dla rodzimej przyrody. Ich niesłychana żywotność (po wycięciu tuż nad ziemią rosną jeszcze silniej) i duże zapotrzebowanie na wodę (korzenie sięgające kilka metrów wgłąb ziemi) może być przyczyną degradacji pól, na które zostaną wprowadzone, a rekultywacja może być bardziej kosztowna niż rzekome zyski.
Paulownie w Polsce są od 50 lat nie widzę Aby stwarzały problemy a korzeni nie maja większych jak sosna brzoza i wiele innych rodzimych drzew. Topole i wierzby w dobrych warunkach rosna podobnie jak paulownia i takze po wycięcia odrastają ze wzmożoną siła bo jest już rozwinięty korzeń - podobnie olcha - nie wiem co to za literaturę udało się wynaleść ale chętnie się z nią zapoznam :)
Ja myślę że Jeśli ktoś myśli zasadzić las to wątpię w to żeby w przyszłości przywracał teren pod rolny.
Jaka odmiana Paulowni jest dobra do nasadzeń na pień drewno, tartaczne... Sa różne rodzaje każdy chwali swoje sadzonki a w rzeczywistości okazuje się co innego...
@@noweranowaera7302 przy nasadzie paulowni ,topoli wierzby itd na terenie rolnym nie odralnia terenu - tak jak myslalem wypowiadają się tu osoby które nie maja pojecia dodam tak dla wiedzy ze np. dla topoli energetycznej są nawet dopłaty, dodam jeszcze ze paulownia czy topola energetyczna nie jest drzewem leśnym i nie można ich sadzic w lesie.