Znakomity material ! Z przyjemnoscia sie ten filmik oglada ( bez propagandy i mataczenia, ktore sie na You Tube tak czesto spotyka ). Pelny szacunek dla autorow ! Pozdrawiam !
Krótko mówiąc by system demokracji bezpośredniej funkcjonował w Polsce,Polacy muszą nieodpłatnie brać intensywny udział w życiu politycznym Polski.Nie czekać na osoby które załatwia to dla nich i za nich.Politycy najpierw dbają o siebie i ich bliskich.
Dzięki za ten spójny i treściwy wykład. Jednocześnie polecam istotne uzupełnienia w komentarzach, szczególnie od Waldemara Burzyńskiego i Bolo 1975. Dobra praca zespołowa! 😀🤝🙂 Jestem mocno przekonany o walorach szwajcarskiego „scyzoryka” praw o trzech ostrzach: WETO+INICJATYWA>REFERENDUM. Bez szwajcarskiego „scyzoryka”, Argument niczym dla polityka. 😆 Więcej na FB, Pozdrawiam ciepło.
Od prawie 30 stu lat(odkąd na dobre zacząłem interesować się Szwajcarią) marze o takim systemie w Polsce. Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem (?) że w Szwajcarii nie istnieje możliwość poddania pod referendum sprawy poprzez inicjatywę obywatelską czyli że zbiera się określoną liczbę podpisów pod projektem ustawy w określonym czasie i pózniej poddawana jest referendum. Powiedziałeś że takiej możliwości tam nie ma co mnie co najmniej zdziwiło.
To jest akurat taki dość istotny szczegół - inicjatywa obywatelska może poddać pod referendum istniejące prawo. Czyli jest jakaś ustawa i istnieje grupa ludzi chcąca ją zmienić, to - mając odpowiednio duże poparcie - można ją zmienić przez referendum. Natomiast obywatele nie mają możliwości zaproponowania całkowicie nowej ustawy. Co do implementacji tego systemu w Polsce - uważam, że nie wszystkie rozwiązania udałoby się przenieść na nasz grunt. Co nie zmienia faktu, że Szwajcaria jest bodaj najlepiej funkcjonującą demokracją świata (ewentualnie ustępując krajom takim jak San Marino ;) ) Pozdrawiam!
Świetny film! Merytorycznie wymiatasz i wiedza sprzedana również ciekawie. Drobna tylko uwaga - ciut za głośno przejścia pomiędzy fragmentami jak mówisz i muzyką. Nie mniej - super film. Lajk poleciał ;)
Mowiac o Trybunale federalnym ok. 06:30 masz na mysli Bundesgericht (Sad Najwyzszy), ktory nie miesza sie w ustawodastwo federalne. Jednak dla kantonow jest tenze Sad quasi Trybunal Konstytucyjnym. Baardzo fajny filmik. Tematy poruszam tez u siebie.
Obywatele moga przeprowadzic "inicjatywe ludowa-ustawy" zbierajac 100tys.podpisow w 18 mies. ktora jest wpisana do Konstytucji. to samo na poziomie kantonu i gminy z odp. iloscia podpisow. Poza tym jest referendum przymusowe i fakultatywne w sprawie kazdej ustawy parlamentu ktora moze byc tym uniewazniona. Politycy biora to pod uwage ze gdy sa zbyt extremalni to znajdzie sie ktos kto uzbiera te podpisy i cala robota i kalkulacje na nic. Bundesrat ma 7 czlonkow (2-FDP, 2-SP, 2-SVP, 1-CVP) co roku kto inny obejmuje Bundes präsydium. Kazdy z nich ma ev. kilka ministerstw (Bundesämter). Obrady sa tajne i nie ma protokolow aby nie bylo wiadomo co kto mowil bo Bundesrat podejmuje wszystkie decyzje jednoglosnie (obowiazek konsensu). Dlatego polityka CH jest tak powolna ale i przemyslana bo nikt nie chce zadnej rewolucji co by sie ev. skonczylo referendum i robota do kosza.
Już sam fakt że jakiekolwiek referendum jest przymusowe powinno dać do myślenia jak autorytarne jest to państwo. 😂 Polityka konsensusu jednak jest zaletą. Tyle tylko że też nie zawsze jest to dobre.
Jak myślicie skąd wynika to że obywatele kontrolują polityków po wyborach? Pierwszą ustawą w państwie na podstawie której tworzone jest prawo przez polityków jest KONSTYTUCJA. Ten kto kontroluje konstytucje i jej edycje ten rządzi państwem. Szwajcarzy inicjują referendum o zmianie konstytucji niezależnie od polityków. W Polsce też mamy w konstytucji art.4 ust.2 Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Jak widać teoretycznie obywatele też mogą sprawować władzę bezpośrednio jednak wewnętrznie sprzeczna konstytucja RP w kolejnych art. odbiera obywatelom rządy bezpośrednie bo nakazuje referendum zatwierdzać przez przedstawicieli. To że konstytucja RP jest pod kontrolą przedstawicieli i tylko oni mogą je edytować powoduje brak możliwości oddania władzy bezpośredniej obywatelom. Tym samym jest niemożliwe usunięcie wewnętrznej sprzeczności czyli rządów bezpośrednich narodu kontrolowanych przez przedstawicieli. To pokazuje że Szwajcarzy mając pod kontrolą edycję konstytucji sprawniej mogą zarządzać swoim krajem szybciej reagować na zmiany w polityce światowej czy ekonomii w porównaniu z państwami w których obywatele nie kontrolują edycji swoich konstytucji. Dokładnie taki sam mechanizm jak ustrój Szwajcarii jest w spółdzielniach gdzie członkowie spółdzielni mogą na walnym który jest referendum zmieniać swoje konstytucje czyli statuty oraz nakazywać bądź odrzucać uchwały podjęte przez rady nadzorcze. Problem w tym że społeczeństwa w tym polskie nie uczą się działania swoich państw i kontroli władzy i dlatego jest tak a nie inaczej tzn. w Szwajcarii jest lepiej, sprawiedliwiej, uczciwiej.
System istniejący w Szwajcarii jest dość wyjątkowy i jest niewiele państw w których obywatele mają podobnie silny nadzór nad politykami. Demokracja ma niestety to do siebie, że aby funkcjonowała poprawnie trzeba o nią dbać. Niestety polski system (jak i inne) niekoniecznie to wspierają. W Szwajcarii jest więcej ludzi aktywnych politycznie, co wymusza niejako to, jak skonstruowany jest ustrój. Sądzę że wynika to po części z historii kraju. Szwajcarzy są zróżnicowani etnicznie, językowo i religijnie i od początku musieli się dogadywać. Najpierw miasta ze wsiami, potem katolicy z protestantami, następnie zaś konserwatyści z liberałami, niemieckojęzyczni z romańskojęzycznymi itp. Jednakże wszyscy widzieli wspólny interes który ich jednoczył, od opozycji przeciw Habsburgom po utrzymanie neutralności w trakcie wojen światowych, więc jakoś (bardziej lub mniej burzliwie) znajdowali kompromis. Jednocześnie w Szwajcarii, jako jednym z nielicznych państw, nie udało się wprowadzić absolutyzmu (tak jak w Polsce) i utrzymała się tradycja średniowiecznych samorządów lokalnych które stały się fundamentem demokracji szwajcarskiej i współczesnego ustroju wprowadzonego w 2. poł. XIX stulecia. Wydaje się, że ludzie od wieków tutaj mieli wyczucie tego, co jest podstawą solidnej demokracji.
emigrandaTV Karol Marks-Krytyka programu gotajskiego (1875) "Wolność polega na tym, żeby państwo z organu stojącego ponad społeczeństwem przekształcić w organ całkowicie temu społeczeństwu podporządkowany" Realizacją podporządkowania państwa społeczeństwu jest właśnie kontrola pierwszej ustawy w państwie a więc konstytucji. Tylko i wyłącznie dzięki kontroli konstytucji przez obywateli Szwajcarzy realizują demokrację i wolność. Podobną kontrolę konstytucji przez obywateli ma jeszcze tylko Lichtenstein. Zakładam że samorządy też mają swoje konstytucje i też są one kontrolowane przez mieszkańców danego samorządu. System ten jest identyczny z systemem spółdzielni którego Polacy nie rozumieli i szybko się do niego zniechęcili z uwagi na brak aktywności.
@@ErtixPoke 24 września 2017r. w Szwajcarii odbyło się referendum w sprawie reformy systemu emerytalnego. Szwajcarzy mają prawdziwą demokrację i tam o wszystkich ważnych sprawach decydują ludzie w powszechnym głosowaniu. Nie wchodząc w szczegóły, nie zgodzili się, aby na dopłaty do funduszy emerytalnych przeznaczyć 0,3 pkt. proc. stawki VAT, podnosząc ją do 8,3 proc. Przeciwko tej propozycji opowiedziało się 53 proc. głosujących. W związku z tym rząd musiał powrócić do poprzedniej stawki tego podatku, czyli 7,7 proc. To jest właśnie siła szwajcarskiego społeczeństwa, które nie pozwoliło władzy „zachachmęcić” nawet tak stosunkowo niewielkiej części swoich pieniędzy. W 2013 r. przeprowadzono powszechne referendum, w wyniku którego Szwajcarzy odrzucili możliwość powstania armii zawodowej, zachowując dotychczasowy powszechną służbę wojskową. Aż 73% Szwajcarów uznało dotychczasową formę służby wojskowej za optymalną i nie wymagającą radykalnych zmian.
+emigrandaTV bardzo mi się Ciebie przyjemnie ogląda a lubię tematy ustrojów konstytucyjnych państw współczesnych :) Jesteś bardzo wykształconym człowiekiem i dobrze posłuchać na yt czegoś mądrego a nie makijaż ,vlogi itp
Okropny system. Demokratycznie całe społeczeństwo może ustalić prawa które godzą w wolność jednostki. To nic innego jak zakamuflowany komunizm w demokratycznej odsłonie. Ładnie brzmi, ale jakoś dużo ludzi to krytykuje. Szwajcarzy bardzo ufają swojemu państwu i są mu dość posłuszni. Okropność dla kogoś kto chce się tam czuć swobodnie. Owszem, ten system ma parę zalet które można wykorzystać, ale generalnie nie chciałbym czegoś takiego. Btw. co to za melodia?
@@emigrandaTV Po pierwsze To ( nie da się inaczej nazwać) Jebniecie muzyką w tle od czasu do czasu To boli bardzo ;-; Po drugie Jak mówisz to jakbym słyszał kogoś kto mówi w pokoju obok a nie ( jak powinno być) tuż przede mną I skomentowałem to przypadkiem bo byłem zdenerwowany że muszę to oglądać bo nauczyciel mi to zadał
Znakomity material ! Z przyjemnoscia sie ten filmik oglada ( bez propagandy i mataczenia, ktore sie na You Tube tak czesto spotyka ). Pelny szacunek dla autorow !
Pozdrawiam !
4:00 świetne rozwiązanie
Krótko mówiąc by system demokracji bezpośredniej funkcjonował w Polsce,Polacy muszą nieodpłatnie brać intensywny udział w życiu politycznym Polski.Nie czekać na osoby które załatwia to dla nich i za nich.Politycy najpierw dbają o siebie i ich bliskich.
Politykom w ogóle się nie powinno ufać, a taki system to nic innego jak komunizm w demokratycznym przebraniu.
Świetnie opracowany filmik. Dziękuje
+Spain Bonalba Apartment Miło nam że się podoba :-)
Dzięki za ten spójny i treściwy wykład. Jednocześnie polecam istotne uzupełnienia w komentarzach, szczególnie od Waldemara Burzyńskiego i Bolo 1975. Dobra praca zespołowa! 😀🤝🙂
Jestem mocno przekonany o walorach szwajcarskiego „scyzoryka” praw o trzech ostrzach: WETO+INICJATYWA>REFERENDUM.
Bez szwajcarskiego „scyzoryka”,
Argument niczym dla polityka. 😆
Więcej na FB,
Pozdrawiam ciepło.
Od prawie 30 stu lat(odkąd na dobre zacząłem interesować się Szwajcarią) marze o takim systemie w Polsce. Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem (?) że w Szwajcarii nie istnieje możliwość poddania pod referendum sprawy poprzez inicjatywę obywatelską czyli że zbiera się określoną liczbę podpisów pod projektem ustawy w określonym czasie i pózniej poddawana jest referendum. Powiedziałeś że takiej możliwości tam nie ma co mnie co najmniej zdziwiło.
To jest akurat taki dość istotny szczegół - inicjatywa obywatelska może poddać pod referendum istniejące prawo. Czyli jest jakaś ustawa i istnieje grupa ludzi chcąca ją zmienić, to - mając odpowiednio duże poparcie - można ją zmienić przez referendum. Natomiast obywatele nie mają możliwości zaproponowania całkowicie nowej ustawy.
Co do implementacji tego systemu w Polsce - uważam, że nie wszystkie rozwiązania udałoby się przenieść na nasz grunt. Co nie zmienia faktu, że Szwajcaria jest bodaj najlepiej funkcjonującą demokracją świata (ewentualnie ustępując krajom takim jak San Marino ;) )
Pozdrawiam!
emigrandaTV
Dzięki to teraz już wiem :)
A ja wręcz przeciwnie. Nie podoba mi się ten system, chociaż ma parę zalet.
Świetny film! Merytorycznie wymiatasz i wiedza sprzedana również ciekawie. Drobna tylko uwaga - ciut za głośno przejścia pomiędzy fragmentami jak mówisz i muzyką. Nie mniej - super film. Lajk poleciał ;)
Dzięki wielkie!
Zauważyliśmy, że w zależności od głośników inaczej słychać natężenie dźwięku - obecnie już staram się zwracać na to uwagę.
Chcę wprowadzić to w Polsce. Pomożecie?????
Mowiac o Trybunale federalnym ok. 06:30 masz na mysli Bundesgericht (Sad Najwyzszy), ktory nie miesza sie w ustawodastwo federalne. Jednak dla kantonow jest tenze Sad quasi Trybunal Konstytucyjnym. Baardzo fajny filmik. Tematy poruszam tez u siebie.
Obywatele moga przeprowadzic "inicjatywe ludowa-ustawy" zbierajac 100tys.podpisow w 18 mies. ktora jest wpisana do Konstytucji. to samo na poziomie kantonu i gminy z odp. iloscia podpisow. Poza tym jest referendum przymusowe i fakultatywne w sprawie kazdej ustawy parlamentu ktora moze byc tym uniewazniona. Politycy biora to pod uwage ze gdy sa zbyt extremalni to znajdzie sie ktos kto uzbiera te podpisy i cala robota i kalkulacje na nic. Bundesrat ma 7 czlonkow (2-FDP, 2-SP, 2-SVP, 1-CVP) co roku kto inny obejmuje Bundes präsydium. Kazdy z nich ma ev. kilka ministerstw (Bundesämter). Obrady sa tajne i nie ma protokolow aby nie bylo wiadomo co kto mowil bo Bundesrat podejmuje wszystkie decyzje jednoglosnie (obowiazek konsensu). Dlatego polityka CH jest tak powolna ale i przemyslana bo nikt nie chce zadnej rewolucji co by sie ev. skonczylo referendum i robota do kosza.
Już sam fakt że jakiekolwiek referendum jest przymusowe powinno dać do myślenia jak autorytarne jest to państwo. 😂
Polityka konsensusu jednak jest zaletą. Tyle tylko że też nie zawsze jest to dobre.
Jak myślicie skąd wynika to że obywatele kontrolują polityków po wyborach? Pierwszą ustawą w państwie na podstawie której tworzone jest prawo przez polityków jest KONSTYTUCJA. Ten kto kontroluje konstytucje i jej edycje ten rządzi państwem. Szwajcarzy inicjują referendum o zmianie konstytucji niezależnie od polityków. W Polsce też mamy w konstytucji art.4 ust.2 Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
Jak widać teoretycznie obywatele też mogą sprawować władzę bezpośrednio jednak wewnętrznie sprzeczna konstytucja RP w kolejnych art. odbiera obywatelom rządy bezpośrednie bo nakazuje referendum zatwierdzać przez przedstawicieli. To że konstytucja RP jest pod kontrolą przedstawicieli i tylko oni mogą je edytować powoduje brak możliwości oddania władzy bezpośredniej obywatelom. Tym samym jest niemożliwe usunięcie wewnętrznej sprzeczności czyli rządów bezpośrednich narodu kontrolowanych przez przedstawicieli. To pokazuje że Szwajcarzy mając pod kontrolą edycję konstytucji sprawniej mogą zarządzać swoim krajem szybciej reagować na zmiany w polityce światowej czy ekonomii w porównaniu z państwami w których obywatele nie kontrolują edycji swoich konstytucji. Dokładnie taki sam mechanizm jak ustrój Szwajcarii jest w spółdzielniach gdzie członkowie spółdzielni mogą na walnym który jest referendum zmieniać swoje konstytucje czyli statuty oraz nakazywać bądź odrzucać uchwały podjęte przez rady nadzorcze. Problem w tym że społeczeństwa w tym polskie nie uczą się działania swoich państw i kontroli władzy i dlatego jest tak a nie inaczej tzn. w Szwajcarii jest lepiej, sprawiedliwiej, uczciwiej.
System istniejący w Szwajcarii jest dość wyjątkowy i jest niewiele państw w których obywatele mają podobnie silny nadzór nad politykami. Demokracja ma niestety to do siebie, że aby funkcjonowała poprawnie trzeba o nią dbać. Niestety polski system (jak i inne) niekoniecznie to wspierają. W Szwajcarii jest więcej ludzi aktywnych politycznie, co wymusza niejako to, jak skonstruowany jest ustrój. Sądzę że wynika to po części z historii kraju. Szwajcarzy są zróżnicowani etnicznie, językowo i religijnie i od początku musieli się dogadywać. Najpierw miasta ze wsiami, potem katolicy z protestantami, następnie zaś konserwatyści z liberałami, niemieckojęzyczni z romańskojęzycznymi itp. Jednakże wszyscy widzieli wspólny interes który ich jednoczył, od opozycji przeciw Habsburgom po utrzymanie neutralności w trakcie wojen światowych, więc jakoś (bardziej lub mniej burzliwie) znajdowali kompromis. Jednocześnie w Szwajcarii, jako jednym z nielicznych państw, nie udało się wprowadzić absolutyzmu (tak jak w Polsce) i utrzymała się tradycja średniowiecznych samorządów lokalnych które stały się fundamentem demokracji szwajcarskiej i współczesnego ustroju wprowadzonego w 2. poł. XIX stulecia. Wydaje się, że ludzie od wieków tutaj mieli wyczucie tego, co jest podstawą solidnej demokracji.
emigrandaTV
Karol Marks-Krytyka programu gotajskiego (1875)
"Wolność polega na tym, żeby państwo z organu stojącego ponad społeczeństwem przekształcić w organ całkowicie temu społeczeństwu podporządkowany"
Realizacją podporządkowania państwa społeczeństwu jest właśnie kontrola pierwszej ustawy w państwie a więc konstytucji. Tylko i wyłącznie dzięki kontroli konstytucji przez obywateli Szwajcarzy realizują demokrację i wolność. Podobną kontrolę konstytucji przez obywateli ma jeszcze tylko Lichtenstein.
Zakładam że samorządy też mają swoje konstytucje i też są one kontrolowane przez mieszkańców danego samorządu. System ten jest identyczny z systemem spółdzielni którego Polacy nie rozumieli i szybko się do niego zniechęcili z uwagi na brak aktywności.
Jeżeli tak bardzo obywatele kontrolują rząd, to dlaczego ten ich okrada z podatków i nakazuje iść do wojska?
@@ErtixPoke 24 września 2017r. w Szwajcarii odbyło się referendum w sprawie reformy systemu emerytalnego. Szwajcarzy mają prawdziwą demokrację i tam o wszystkich ważnych sprawach decydują ludzie w powszechnym głosowaniu. Nie wchodząc w szczegóły, nie zgodzili się, aby na dopłaty do funduszy emerytalnych przeznaczyć 0,3 pkt. proc. stawki VAT, podnosząc ją do 8,3 proc. Przeciwko tej propozycji opowiedziało się 53 proc. głosujących. W związku z tym rząd musiał powrócić do poprzedniej stawki tego podatku, czyli 7,7 proc. To jest właśnie siła szwajcarskiego społeczeństwa, które nie pozwoliło władzy „zachachmęcić” nawet tak stosunkowo niewielkiej części swoich pieniędzy.
W 2013 r. przeprowadzono powszechne referendum, w wyniku którego Szwajcarzy odrzucili możliwość powstania armii zawodowej, zachowując dotychczasowy powszechną służbę wojskową. Aż 73% Szwajcarów uznało dotychczasową formę służby wojskowej za optymalną i nie wymagającą radykalnych zmian.
Bardzo mądrze powiedziane
Nakręć coś o Wielkiej Brytanii :)
Szczerze mówiąc nie byłem nigdy w Zjednoczonym Królestwie, ale dzięki za sugestię! Kto wie, może w przyszłości coś zrobimy o tym kraju :)
+emigrandaTV bardzo mi się Ciebie przyjemnie ogląda a lubię tematy ustrojów konstytucyjnych państw współczesnych :) Jesteś bardzo wykształconym człowiekiem i dobrze posłuchać na yt czegoś mądrego a nie makijaż ,vlogi itp
Witam, nadal w Szwajcarii?
nie, już dawno się wyprowadziliśmy 🙂
Okropny system. Demokratycznie całe społeczeństwo może ustalić prawa które godzą w wolność jednostki. To nic innego jak zakamuflowany komunizm w demokratycznej odsłonie. Ładnie brzmi, ale jakoś dużo ludzi to krytykuje.
Szwajcarzy bardzo ufają swojemu państwu i są mu dość posłuszni. Okropność dla kogoś kto chce się tam czuć swobodnie. Owszem, ten system ma parę zalet które można wykorzystać, ale generalnie nie chciałbym czegoś takiego.
Btw. co to za melodia?
Nie podoba mi się
szanujemy Twoją opinię, ale jakbyś napisał co dokładnie ci się nie podoba, to by nam bardziej pomogło :-D
@@emigrandaTV
Po pierwsze
To ( nie da się inaczej nazwać)
Jebniecie muzyką w tle od czasu do czasu
To boli bardzo ;-;
Po drugie
Jak mówisz to jakbym słyszał kogoś kto mówi w pokoju obok a nie ( jak powinno być) tuż przede mną
I skomentowałem to przypadkiem bo byłem zdenerwowany że muszę to oglądać bo nauczyciel mi to zadał
@@miruos7210 nauczyciel ci kazał oglądać filmy na youtube? :-D jaka szkoła i jaki to przedmiot?
@@emigrandaTV
Wiesz co
Jak masz Discord to napisz do mnie Vincent_The_Bunny_Boy#7924
Bo nie chce mi się pisać tu
@@emigrandaTV
Ale odpisze jutro albo pojutrze bo nie mam dużo czasu.. 😅