Jsem rád, že jsem si díky paní Nováčkové ověřil správnost mého laického poznání a přesvědčení. S dětmi se mi hovoří a jedná nejlépe právě za podmínky, když je považuji za své rovnocenné partnery. Pak fungují věci, které jiní vůbec netuší.
podívejte, pomohl jsem JEDNOMU takovému klučinovi s koloběžkou ze schodů ven před dům. když jsem se ho pak ptal, kam dnes pojede, odpověděl mi: DRŽ HUBU PÍČO! MOJE MOTIVACE POMÁHAT dětem???? vše sklouzlo před 30 lety už, k bílýmu cikánovi, a tak= bezskrupulozně,drze a ujetě- k celému GENERAČNÍMU RÁZU! PRÁVĚ K TÉ VÝŠE POPSANÉ vznešenosti(za pomoc kopanec).A JE TO NOVÝCH GENERACÍ téměř 100°/O PRAVIDLO A NÁZOR. Tvrdím, že zde(tzv.ČR, CO mj.vůbec nic neznamená, JE VŠE jen a jen hnus na druhou a další mocniny=rozpoštění, resp.odmocniny HNUSŮ. Jiná rovnice popisující vše, ani nemůže existovat. Sbohem.
Paní Nováčková, velice Vám děkuji za krásnou přednášku. Naprosto s Vámi souhlasím. I mé děti byly zvídavé a do školy se těšíly, náš školský systém v nich touhu po vědění dokonale pohřbil. Nevím, kde se budou učit vnoučata, ale doufám, že v takovéto škole již ne.
Dobrá přednáška. Ovšem malá reakce z praxe a vlastní zkušenosti: Ono se hezky mluví o vnitřní motivaci, ovšem lidskou přirozeností je taktéž LENOST. A ne každý je (především ku svému osobnímu prospěchu) schopný vyvinout dostatek této vnitřní motivace. Alespoň já jsem byl mnohdy zpětně vděčný za nějaké to donucení (jak jinak než formou odměna/trest). Pochopitelně ale souhlasím, že před "donucovacími prostředky" by měly stát snahy o vzbuzení zájmu (docílit /minimálně dojmu/ "já chci").
No nevím, jak u vás, ale můj šestiletý kluk rozhodně líný není, díky němu si uvědomuji, že si na lenost musím dát pozor já. Jeho energie pro kreativitu, touhu se něco dovědět, naučit, mě fascinuje. Kdybych měl z půlky ty samé vlastnosti (které jsem úspěšně pozbyl) já se svými možnostmi, asi bych byl v životě jinde. Děti nejsou od přírody líné, dokud je to neneučíme.
6 лет назад+7
Já jsem byl líný vždycky, přesto dnes těžím především ze znalostí a zkušeností, které jsem získal mimo školu. Jak je to možné? Neměl bych jako líný tvor mít přesně nula mimoškolních znalostí?
Naprosto skvěle řečeno. A naprosto pravdivě a rozumně. A naprosto perfektně a bezvadně to souhlasí minimálně se školou, kterou navštěvuje moje dcera. A úplně bezvadně to sedí na problémy, které moje dcera ve škole má s některými učiteli. I sami učitelé na třídních schůzkách potvrzují moje domněnky, které jsem měl, když jsem je slyšel hodnotit mojí dceru. Všechno to perfektně sedí s tím problémem, o kterém tady paní Nováčková hovoří. Bohužel ti učitelé s tímto problémem nemají asi žádnou zkušenost, anebo je to vůbec nezajímá. Myslím, že mají svojí práci a proto nemusí nic řešit. Nejspíše tento problém mají od doby, kdy se sami dostali do tohoto "bludného" systému, který ve školách fungoval za jejich doby a který funguje stále i dnes na těchto školách. Problémové a vyčnívající dítě v tom horším slova smyslu - že to nezvládá - bude tímto systémem "odstraněno" a bude se na něj pohlížet jako na méněcenného, nebo nedostatečného, popřípadě nespolupracujícího jedince. Aneb - jak ostygmatizovat za doby, do které by to nemělo vůbec patřit - do základní školy. Ačkoli do toho jistě bude patřit i jiný typ škol - už čistě z principu.
@@herrlogan17 Žádný normální člověk, tím méně absolvent pedagogické fakulty který by měl něco znát z vývojové psychologie by v naší klasické škole dobrovolně neučil, protože jestli-že víte, že tento systém popírá biologii, nikdy byste dobrovolně do takového prostředí vstupovat neměl.
Krásná přednáška, jen co je pravda. 13. rokem jsem v kolotoči známkování a testů a nestojí to za nic. Školy pak mám po krk, a když se objeví nějaký zajímavý kurz / přednáška po vyučování, radši tam ani nejdu, abych už byl venku...
@hangarek to znamená všechny dospělé, kteří přijdou do kontaktu s jakýmkoliv dítětem - svým, sourozencovým, žákem.....takže v podstatě všichnííííí :D Tato paní je děsně super! Knížku Respektovat a být respektován mám doma a je to opravdu zajímavé čtení :)
pochopit pohnutí, TO je největší pokroková"revoluce"(neustrnouti z chápu: smrt+radost,neštěstí, jsme od mala "naladěni!" ...k tonu vnímavého teleTE, ach, ano pi pi si. proskotačit. chilli protančit vše od zrození ke konci ..úplně uvolněně.
Může mě napsat někdo jehož dítě se rádo učí a nemusí být do učení nuceno? (samozřejmě by měl dotyčný pisatel být vyznavač této skvělé utopické metody) Děkuji za odpovědi
Obávám se, že v naší zemi nikdo takový není, protože nikdo z nás takovou možnost nedostal. Ale pokud vás téma opravdu zajímá a máte chuť si zjistit fakta a dovzdělat se, napište některému z absolventů britské svobodné školy Summerhill. Dokument o ní je i na youtubu.
Ja som každý rok študovala učebnice už v lete pred nástupom do školy, aby som mala šancu učiť sa dobrovoľne, a nie potom následne pod nátlakom. Síce bola potom škola neskutočná nuda, ale aspoň o niečo menej stresu. Pre mňa škola=zabité roky života
Až do konce přednášku jsem napjatě čekal na radu, jak se to má dělat správně. Tak třeba hrát na klavír nebo na housle se formou dětské hry nedá zvládnout. Je mě moc líto, že nevím jak svoji desetiletou dceru motivovat ke hře na klavír a tato přednáška mé nijak nepomohla. Takže sorry, přednášku jako je tato si strčte za klobouk.
Být pozorným pozorovatelem je možná lepší než nutit dítě k něčemu, k čemu nemá očividně vztah. Určitě vaše dcera projevuje zájem k jiným činnostem, než je hra na klavír či housle.
musí ji to bavit, třeba ať s ní pan učitel nacvičí doprovod k písničce, která se jí líbí, not se dá najít k populárním písničkám hodně, jo a v 10 - 12 letech je běžná krize, hlavně ji nekárat, taky pomůže být pozorný posluchač a poprosit ji, aby něco zahrála, že máte rád hru na klavír - hlavně nevyčítejte chyby :) jo ve filmu Amelie z Montmartru jsou krásné klavírní pasáže, poslechněte si to spolu
Andels To není tak úplně pravda. Mě rodiče ke hraní na nástroj taky několik let nutili (víc než 5 let). Flákal jsem to a chodil jsem do lidovky jen proto, že to bylo zaplacené. Pak jsem si k tomu ale našel vztah a teď si nedokážu skoro představit život bez hudby. Je důležité umět najít nějakou motivaci. Většinou se na každý nástroj začíná nudnými lidovkami, které většinu lidí spíš odradí. Dávat dětem za vzor virtuózy taky nemá smysl, když nemají k vážné hudbě žádný vztah. Takže snažit se najít nějaké oblíbené písničky, popř. soundtracky k oblíbeným filmům/pohádkám. Taky může být fajn, když budete hrát společně a ne jen sedět a přihlížet. Když se můj bratranec učil ve škole na flétnu, tak ho vždycky nejvíc bavilo, když jsem ho doprovázel na kytaru.
+Frantisek Bachan Že ji neumíš motivovat (je to vůbec žádoucí???), není problém téhle paní... To je tvůj úděl.
6 лет назад+3
@Frantisek Je to velmi jednoduché. Typická výuka hudby probíhá tak, že se děti učí hrát věci, které se jim v podstatě ani moc nelíbí, nezajímají je, nebo do nich psychicky nedozrály. Naopak jsou odrazovány od toho, aby se pustily do věcí, které se jim líbí, mně třeba odrazovaly všechny učitelky od tureckého pochodu, tak jsem se ho musel naučit úplně sám bez jakéhokoli vedení. To samé s eliškou. To samé s hromadou věcí, ke kterým jsem sám těžce sháněl noty.
Tohle je taková lehká propaganda :) Žádný systém není dokonalý, ale v poslední době se objevují rádoby odborníci, kteří by nejraději překopali všechno a všechny
Máme doma 4 děti a jsou to děti s různými geny. Jsou neuvěřitelně rozdílné, ačkoliv je máme od malička a výchova je ke každému stejná!!! Žádné z nich by se neučilo, kdyby nemuselo!!! Tohle je utopie, stejně jako byl komunismus. Lidé by museli být na jiné „úrovni“, aby to mohlo fungovat. Možná za 500 let? Teď je to čirý nesmysl, který by si nemohl dovolit ani ten nejbohatší stát. Kolik asistentů by takový přístup potřeboval? Kdo vás platí, že zde propagujete takový experiment? Jak by se ty svobodné děti pak zapojily do pracovního procesu, kde budou muset „poslouchat“? Romské děti mají přesně tuhle výchovu a kam to v životě dopracují? Když je náš systém školství tak špatný, srovnejme ho s tím v Africe, kde ho mají jiným volnější…..taky tam nemusí dělat úkoly…. chceme být na tom jako oni? Škoda slov…..
Bohužel většina obyvatel sdílí přesně tenhle tvůj zcela mainstreemový názor, a proto jsme pořád ještě tam kde jsme. Smutné.... Jak by se asi děti naučili chodit nebo mluvit, kdyby je to někdo neučil ve škole. Vždyť by do dospělosti lezli po čtyřech, žejo?
Myslíte? Podívejte se na sport. Děti nesportuji protože musí, ale protože je to baví. Stejné je to s učením. Pokud se sport (tréninky) znechutí, tak s tím končí. Pokud se znechutí učení, tak také skončí. Děti jsou od malička strojem na učení a zhruba do puberty jsou jako houby. Pak už je to těžší, ale pokud je namotivujete správným směrem, budou nadšené. P.S.: nejhorší rodič je ten, který chce aby se díte zapojilo do pracovního procesu. Chtějte pro své děti něco jíného, než aby vstali v pět ráno a přišli domu ve tři unaveni a dřepli si před televizi.
6 лет назад+4
Já bych se taky neučil, kdybych nemusel. Přesto teď dělám práci, která je minimálně z 95 % postavená na znalostech získaných mimo školu. Jak je to možné? Asi magie.
Jsem rád, že jsem si díky paní Nováčkové ověřil správnost mého laického poznání a přesvědčení. S dětmi se mi hovoří a jedná nejlépe právě za podmínky, když je považuji za své rovnocenné partnery. Pak fungují věci, které jiní vůbec netuší.
podívejte, pomohl jsem JEDNOMU takovému klučinovi s koloběžkou ze schodů ven před dům. když jsem se ho pak ptal, kam dnes pojede, odpověděl mi: DRŽ HUBU PÍČO!
MOJE MOTIVACE POMÁHAT dětem???? vše sklouzlo před 30 lety už, k bílýmu cikánovi, a tak= bezskrupulozně,drze a ujetě- k celému GENERAČNÍMU RÁZU! PRÁVĚ K TÉ VÝŠE POPSANÉ vznešenosti(za pomoc kopanec).A JE TO NOVÝCH GENERACÍ téměř 100°/O PRAVIDLO A NÁZOR. Tvrdím, že zde(tzv.ČR, CO mj.vůbec nic neznamená, JE VŠE jen a jen hnus na druhou a další mocniny=rozpoštění, resp.odmocniny HNUSŮ. Jiná rovnice popisující vše, ani nemůže existovat. Sbohem.
Paní Nováčková, velice Vám děkuji za krásnou přednášku. Naprosto s Vámi souhlasím. I mé děti byly zvídavé a do školy se těšíly, náš školský systém v nich touhu po vědění dokonale pohřbil. Nevím, kde se budou učit vnoučata, ale doufám, že v takovéto škole již ne.
Prostě geniální přednáška! Změnila mi celý názor a odměny a tresty! Děkuju!
Smutný obsah,vesele podaný..díky moc.
Díky, super!
"všichni známe čtenářské deníky" :) krásná přednáška, DĚKUJU
Skvělé!
Dobrá přednáška. Ovšem malá reakce z praxe a vlastní zkušenosti: Ono se hezky mluví o vnitřní motivaci, ovšem lidskou přirozeností je taktéž LENOST. A ne každý je (především ku svému osobnímu prospěchu) schopný vyvinout dostatek této vnitřní motivace. Alespoň já jsem byl mnohdy zpětně vděčný za nějaké to donucení (jak jinak než formou odměna/trest). Pochopitelně ale souhlasím, že před "donucovacími prostředky" by měly stát snahy o vzbuzení zájmu (docílit /minimálně dojmu/ "já chci").
No nevím, jak u vás, ale můj šestiletý kluk rozhodně líný není, díky němu si uvědomuji, že si na lenost musím dát pozor já. Jeho energie pro kreativitu, touhu se něco dovědět, naučit, mě fascinuje. Kdybych měl z půlky ty samé vlastnosti (které jsem úspěšně pozbyl) já se svými možnostmi, asi bych byl v životě jinde. Děti nejsou od přírody líné, dokud je to neneučíme.
Já jsem byl líný vždycky, přesto dnes těžím především ze znalostí a zkušeností, které jsem získal mimo školu. Jak je to možné? Neměl bych jako líný tvor mít přesně nula mimoškolních znalostí?
Lenost dělat co? Do čeho jste byl rád, že Vás někdo donutil?
Super 👌 skvělá paní.. 😄
Naprosto skvěle řečeno. A naprosto pravdivě a rozumně. A naprosto perfektně a bezvadně to souhlasí minimálně se školou, kterou navštěvuje moje dcera. A úplně bezvadně to sedí na problémy, které moje dcera ve škole má s některými učiteli. I sami učitelé na třídních schůzkách potvrzují moje domněnky, které jsem měl, když jsem je slyšel hodnotit mojí dceru. Všechno to perfektně sedí s tím problémem, o kterém tady paní Nováčková hovoří. Bohužel ti učitelé s tímto problémem nemají asi žádnou zkušenost, anebo je to vůbec nezajímá. Myslím, že mají svojí práci a proto nemusí nic řešit. Nejspíše tento problém mají od doby, kdy se sami dostali do tohoto "bludného" systému, který ve školách fungoval za jejich doby a který funguje stále i dnes na těchto školách. Problémové a vyčnívající dítě v tom horším slova smyslu - že to nezvládá - bude tímto systémem "odstraněno" a bude se na něj pohlížet jako na méněcenného, nebo nedostatečného, popřípadě nespolupracujícího jedince. Aneb - jak ostygmatizovat za doby, do které by to nemělo vůbec patřit - do základní školy. Ačkoli do toho jistě bude patřit i jiný typ škol - už čistě z principu.
Zajímavé by bylo, kdybyste zkusil na pár let na základce učit.
@@herrlogan17 Žádný normální člověk, tím méně absolvent pedagogické fakulty který by měl něco znát z vývojové psychologie by v naší klasické škole dobrovolně neučil, protože jestli-že víte, že tento systém popírá biologii, nikdy byste dobrovolně do takového prostředí vstupovat neměl.
Krásná přednáška, jen co je pravda. 13. rokem jsem v kolotoči známkování a testů a nestojí to za nic. Školy pak mám po krk, a když se objeví nějaký zajímavý kurz / přednáška po vyučování, radši tam ani nejdu, abych už byl venku...
@hangarek to znamená všechny dospělé, kteří přijdou do kontaktu s jakýmkoliv dítětem - svým, sourozencovým, žákem.....takže v podstatě všichnííííí :D Tato paní je děsně super! Knížku Respektovat a být respektován mám doma a je to opravdu zajímavé čtení :)
děti maji být vychováváni DOMA, na statku, vše si sami ... na co je město___na 3věci
5:49 ach jo..
Jo, to znam...
pochopit pohnutí, TO je největší pokroková"revoluce"(neustrnouti z chápu: smrt+radost,neštěstí, jsme od mala "naladěni!" ...k tonu vnímavého teleTE, ach, ano pi pi si. proskotačit. chilli protančit vše od zrození ke konci ..úplně uvolněně.
koment na i dnes, i občas pod PRESENTACEMI JE SPÍŠ ÚDĚSNÝ, než "ještě něco"...K DOBRÉMU! (a to jasné-hnus hnus svírá, všem z toho mráz!´=BUDOUCNOST.
Může mě napsat někdo jehož dítě se rádo učí a nemusí být do učení nuceno? (samozřejmě by měl dotyčný pisatel být vyznavač této skvělé utopické metody)
Děkuji za odpovědi
Obávám se, že v naší zemi nikdo takový není, protože nikdo z nás takovou možnost nedostal. Ale pokud vás téma opravdu zajímá a máte chuť si zjistit fakta a dovzdělat se, napište některému z absolventů britské svobodné školy Summerhill. Dokument o ní je i na youtubu.
Ja som každý rok študovala učebnice už v lete pred nástupom do školy, aby som mala šancu učiť sa dobrovoľne, a nie potom následne pod nátlakom. Síce bola potom škola neskutočná nuda, ale aspoň o niečo menej stresu. Pre mňa škola=zabité roky života
Možnosti ale jsou :) svobodně školy, Scio školy, lesní školy….
Paní mluví ve stejném duchu jako Naomi Aldert
Až do konce přednášku jsem napjatě čekal na radu, jak se to má dělat správně. Tak třeba hrát na klavír nebo na housle se formou dětské hry nedá zvládnout. Je mě moc líto, že nevím jak svoji desetiletou dceru motivovat ke hře na klavír a tato přednáška mé nijak nepomohla. Takže sorry, přednášku jako je tato si strčte za klobouk.
Být pozorným pozorovatelem je možná lepší než nutit dítě k něčemu, k čemu nemá očividně vztah. Určitě vaše dcera projevuje zájem k jiným činnostem, než je hra na klavír či housle.
musí ji to bavit, třeba ať s ní pan učitel nacvičí doprovod k písničce, která se jí líbí, not se dá najít k populárním písničkám hodně, jo a v 10 - 12 letech je běžná krize, hlavně ji nekárat, taky pomůže být pozorný posluchač a poprosit ji, aby něco zahrála, že máte rád hru na klavír - hlavně nevyčítejte chyby :) jo ve filmu Amelie z Montmartru jsou krásné klavírní pasáže, poslechněte si to spolu
Andels To není tak úplně pravda. Mě rodiče ke hraní na nástroj taky několik let nutili (víc než 5 let). Flákal jsem to a chodil jsem do lidovky jen proto, že to bylo zaplacené. Pak jsem si k tomu ale našel vztah a teď si nedokážu skoro představit život bez hudby.
Je důležité umět najít nějakou motivaci. Většinou se na každý nástroj začíná nudnými lidovkami, které většinu lidí spíš odradí. Dávat dětem za vzor virtuózy taky nemá smysl, když nemají k vážné hudbě žádný vztah. Takže snažit se najít nějaké oblíbené písničky, popř. soundtracky k oblíbeným filmům/pohádkám.
Taky může být fajn, když budete hrát společně a ne jen sedět a přihlížet.
Když se můj bratranec učil ve škole na flétnu, tak ho vždycky nejvíc bavilo, když jsem ho doprovázel na kytaru.
+Frantisek Bachan Že ji neumíš motivovat (je to vůbec žádoucí???), není problém téhle paní... To je tvůj úděl.
@Frantisek Je to velmi jednoduché. Typická výuka hudby probíhá tak, že se děti učí hrát věci, které se jim v podstatě ani moc nelíbí, nezajímají je, nebo do nich psychicky nedozrály. Naopak jsou odrazovány od toho, aby se pustily do věcí, které se jim líbí, mně třeba odrazovaly všechny učitelky od tureckého pochodu, tak jsem se ho musel naučit úplně sám bez jakéhokoli vedení. To samé s eliškou. To samé s hromadou věcí, ke kterým jsem sám těžce sháněl noty.
sbírat se dá i tuk, koukám ...
Stačí se kouknout na politiky a bankéře - samí jedničkáři :D
Tohle je taková lehká propaganda :)
Žádný systém není dokonalý, ale v poslední době se objevují rádoby odborníci, kteří by nejraději překopali všechno a všechny
Propaganda čeho? Změny způsobů vzdělávání poprvé od roku 1774? Uplatňování alespoň některých Komenského zásad vám přijde jako propaganda?
Máme doma 4 děti a jsou to děti s různými geny. Jsou neuvěřitelně rozdílné, ačkoliv je máme od malička a výchova je ke každému stejná!!! Žádné z nich by se neučilo, kdyby nemuselo!!!
Tohle je utopie, stejně jako byl komunismus. Lidé by museli být na jiné „úrovni“, aby to mohlo fungovat. Možná za 500 let? Teď je to čirý nesmysl, který by si nemohl dovolit ani ten nejbohatší stát. Kolik asistentů by takový přístup potřeboval? Kdo vás platí, že zde propagujete takový experiment?
Jak by se ty svobodné děti pak zapojily do pracovního procesu, kde budou muset „poslouchat“?
Romské děti mají přesně tuhle výchovu a kam to v životě dopracují?
Když je náš systém školství tak špatný, srovnejme ho s tím v Africe, kde ho mají jiným volnější…..taky tam nemusí dělat úkoly…. chceme být na tom jako oni? Škoda slov…..
učení je o radosti a tak i práce :) Trávíme v ní celý život, tak proč si to neužít?!
Bohužel většina obyvatel sdílí přesně tenhle tvůj zcela mainstreemový názor, a proto jsme pořád ještě tam kde jsme. Smutné.... Jak by se asi děti naučili chodit nebo mluvit, kdyby je to někdo neučil ve škole. Vždyť by do dospělosti lezli po čtyřech, žejo?
Myslíte? Podívejte se na sport. Děti nesportuji protože musí, ale protože je to baví. Stejné je to s učením. Pokud se sport (tréninky) znechutí, tak s tím končí. Pokud se znechutí učení, tak také skončí. Děti jsou od malička strojem na učení a zhruba do puberty jsou jako houby. Pak už je to těžší, ale pokud je namotivujete správným směrem, budou nadšené. P.S.: nejhorší rodič je ten, který chce aby se díte zapojilo do pracovního procesu. Chtějte pro své děti něco jíného, než aby vstali v pět ráno a přišli domu ve tři unaveni a dřepli si před televizi.
Já bych se taky neučil, kdybych nemusel. Přesto teď dělám práci, která je minimálně z 95 % postavená na znalostech získaných mimo školu. Jak je to možné? Asi magie.
Jak definujete učení?