Sztuka Elektroniki [RS Elektronika]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • W tym, krótkim odcinku, przedstawiam wam jedną z najlepszych książek o elektronice, czyli słynną już "Sztukę Elektroniki"
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / rselektronika
    Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
    Reduktor Szumu
    / reduktorszumu
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Комментарии • 140

  • @szymon4602
    @szymon4602 5 лет назад +97

    Panie Krzysztofie. Myślę, że "rozpoczęcie cyklu", który recenzuje, opisuje lub przedstawia książki do elektroniki i techniki to wyśmienity pomysł. Piszę "rozpoczęcie" bo mam nadzieję, że pojawią się kolejne tytuły. Oczywiście liczę też na to, że będą to nieco obszerniejsze materiały. Pozdrawiam.

  • @piotrmilotrojan
    @piotrmilotrojan 5 лет назад +65

    Rytuał piątkowy - powrót z pracy, podgrzanie obiadu i nowy odcinek RS Elektronika ;)

    • @adrian901krc
      @adrian901krc 5 лет назад

      Może się ktoś wypowiedzieć, czy są duże zmiany w stosunku do starszych wydań tej książki? Warto zapłacić za wydanie 12, czy nie ma sensu?

  • @janzielinski6443
    @janzielinski6443 5 лет назад +6

    Szanowny Panie Autorze, podziwiam Pana wiedzę i umiejętność dzielenia się nią. Dodatkowo mówi Pan piękną polszczyzną, bez yyyy, eee itd. Podziwiam i dziękuję za to co Pan tu robi!

  • @maxx-xb3si
    @maxx-xb3si 5 лет назад +2

    RS robisz najlepsze filmy.Gratuluje wiedzy i umiejętności dzielenia się nią ! Żyj 120 lat i rób nadal takie filmy.

  • @MrSzybciutki
    @MrSzybciutki 5 лет назад +9

    Jeżeli o książki do elektroniki chodzi, to najbardziej polecam "Foundations of Analog and Digital Electronic Circuits" autorstwa Ananta Agarwala. Gruba kobyła, ale prościej i przejrzyściej tych zagadnień po prostu nie da się przestawić. Jest w niej masa przykładów, problemów do samodzielnego rozwiązania, a każdy temat jest bardzo wszechstronnie omówiony. Książka jest podstawą znanego kursu 6.002 na uczelni MiT, czyli ich kursu elektroniki, co już samo w sobie powinno być wystarczającą rekomendacją.
    Plusem jest również to, że jest bardziej "na czasie".

  • @serwiselektroniki4638
    @serwiselektroniki4638 5 лет назад

    Super, że są jeszcze tacy, co z książek korzystają. Tak jak mówisz, przygotowując odcinek, dobrze wesprzeć się wiadomościami z książki. Z tego co widzę, to twoje odcinki zawsze zawierają treści z kilku wiarygodnych źródeł no i twojego doświadczenia. Super, podoba mi się i dzięki za informacje o książkach.

  • @sebastianbort8512
    @sebastianbort8512 5 лет назад +1

    Troche smutek gdy czekasz w piatek na odcinek a tam 5 minut :D

    • @robsonicam
      @robsonicam 5 лет назад +2

      Kazdy musi kiedys odpoczac..

  • @odlotowy
    @odlotowy 5 лет назад +16

    Jaką polecasz książkę dla początkujących?

  • @pio707
    @pio707 5 лет назад +1

    Witam, również polecam tę książkę, najlepiej na pierwszy rok studiów na kierunku elektronika. Sam czytałem wersje angielską swojego czasu namiętnie, między innymi książka ta dała mi dobre pojęcie o projektowaniu elektroniki na tyle bym mógł na wczesnym etapie studiów zacząć pracować w branży oraz projektować układy. Najlepiej zrównoleglić z innymi tytułami :) i nie omijać ćwiczeń! ;)

  • @TheBlixGames
    @TheBlixGames 5 лет назад +16

    Może jakiś dokładniejszy pokaz Pana biblioteczki ?

  • @marekdabrowski8568
    @marekdabrowski8568 5 лет назад +2

    "Filozofia Przypadku" Michała Hellera na półce, szacunek! :)

  • @ZJ78
    @ZJ78 5 лет назад +1

    jak zwykle rewelacyjny odcinek.

  • @MirekKrenc
    @MirekKrenc 5 лет назад +6

    Kiedy wiele lat pojawiło się polskie wydanie tej książki, byłem bardzo podekscytowany bo wierzyłem że "Sztuka elektroniki" pomoże mi wejść w świat tej trudnej dziedziny samodzielnie. Tak się nie stało - ksiązka o ile dobrze pamiętam była według autorów również przeznaczona dla samouków. Jeśli tak to powinna miec klucz z rozwiązaniami zdań i problemów umieszczonych na końcu rozdziałów. Niestety czytelnik jest zostawiony sam ze swoimi rozwiązaniami i nie wie czy zrobił je poprawnie czy nie. Nie wiem czy wydanie 12te cokolwiek w tym zakresie ma poprawione. Jeśli nie to wg mnie ksiązka nie nadaje się dla kogoś kto chce dopiero poznawać elektronikę i nie ma możliwości skonsultować wiedzy z kimś doświadczonym.

  •  4 года назад

    "Sztuka Elektroniki" była nieoficjalnym podręcznikiem na wielu zajęciach za czasów mojego technikum elektronicznego (1993-1998) i nie uważam aby to była książka dla inżynierów itd, to jest poziom bardziej pośredni - czyli dla kogoś, kto już wie czym jest napięcie i jak działa np tranzystor. Genialna książka!

  • @marcinblok6425
    @marcinblok6425 5 лет назад

    Uwielbiam oglądać Pańskie filmy.. Zaraża Pan strasznie tymi wszystkimi zagadnieniami i aż chce sie samemu wszystkiego próbować! Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy! :)

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska 7 месяцев назад

    Kocham stare ksiazki i nadal boli mnie likwidacja biblioteki przy MDK. Stare ksiazki czesto maja cos, czego w internecie nie ma. Podobno wszystko tam jest. Nieprawda. Dobra ksiazka to delikates, z ktorego mozna sie dlugo cieszyc.

  • @user-rz6wu3eo8k
    @user-rz6wu3eo8k 5 лет назад

    Dokładnie, Internet nie daje gwarancji, że zamieszczone informacje są prawdziwe. Jak ktoś trochę w literaturze posiedzi, to potem będzie w stanie wyłapywać liczne błędy i niedopowiedzenia.
    Książki zamówione, dzięki.

  • @filmyyoutube1901
    @filmyyoutube1901 5 лет назад +8

    A może odcinek o aktywnej redukcji szumu w słuchawkach ? Piszę tutaj bo nie wiem gdzie można pisać propozycje

  • @wacek4001
    @wacek4001 5 лет назад

    Bardzo dobra książka, była jednym z głównych źródeł w mojej pracy inżynierskiej

  • @Ezoteriusz
    @Ezoteriusz 5 лет назад +4

    Książki to wspaniałe źródło wiedzy, a jeśli chodzi o fora internetowe to najlepiej anglojęzyczne

    • @smyk2500
      @smyk2500 5 лет назад +2

      Na naszej polskiej elektrodzie też jest dużo przydatnych informacji.

    • @bolto9633
      @bolto9633 5 лет назад +2

      @@smyk2500 ale nigdy nie masz pewności że są one zweryfikowane i faktycznie zgodne z prawdą.

    • @nocnegrane2851
      @nocnegrane2851 5 лет назад +1

      @@bolto9633 Dlatego nie należy traktować jakiejkolwiek wiedzy usłyszanej w internecie jako nieomylną wyrocznie, tylko samemu wszelką wiedzę weryfikować

    • @smyk2500
      @smyk2500 5 лет назад

      @@bolto9633 Zawodowo jestem programistą, i widziałem już książki branżowe w których autorzy piszą bzdury. Ogólnie trzeba uważać i do każdej informacji mieć trochę dystansu.

    • @bolto9633
      @bolto9633 5 лет назад

      @@smyk2500 masz rację ale mimo wszystko w starciu elektroda a książki raczej postawiłbym na książki.

  • @nevixyt1335
    @nevixyt1335 5 лет назад

    Ciekawy cykl Panie Krzysztofie . Elektroniki uczyłem się korzystając z książki ,, Elektroniczne zabawki " trochę mniej inżynierii .Książka wydawana w latach 1959 - 62 .Bardzo ciekawa i naprawdę podstawy elektroniki dla początkujących . Autora nie pamiętam . Zawiera informację o podstawach budowy robotów , pola magnetyczne , magnetyzm oraz pojazdy wykorzystujące to pole np. tzw. UFO które początki biorą za czasów Hitlera . Najprostsze układy na tranzystorach oraz wyjaśnienia działania układu. Mnóstwo prostych układów na tranzystorach , które można wykorzystać w gospodarstwie domowym . Następnie pojawiają się schematy na prostych układach scalonych do trudnych układów . Budowa oscyloskopu oraz praca z oscyloskopem ( np. strojenie układów ) .Na koniec jak pamiętam schematy budowy sterowników , alarmów , termostatów , zabezpieczeń elektroniczny i dalej wchodzą już procesory ( schematy) .Pozdrawiam serdecznie .

  • @KB-xs2ii
    @KB-xs2ii 5 лет назад

    tak, pamiętam jak prawie 25 lat temu mój nauczyciel od elektroniki kupił sobie tę książkę i zaprezentował nam na lekcji a ja strasznie mu zazdrościłem.... :)
    A biblioteczka - na którą niektórzy zwrócili uwagę - w elektroakustyce to czysta klasyka gatunku...

  • @jatza07
    @jatza07 5 лет назад +4

    Niech Pan sie przedstawi, wyjdzie zza kamery . Moze jakis wywiad z Panem itd. :)

  • @iXmerof
    @iXmerof 5 лет назад +5

    Wspomina Pan o książkach dotychczas poleconych na kanale, czy można prosić o zebranie tych filmików do specjalnej playlisty o książkach? Ciężko odnaleźć pozostałe

  • @Herlrzax
    @Herlrzax 4 года назад

    Pana filmy są super!

  • @homer0278
    @homer0278 5 лет назад

    oooo, dziekuje! napewno kupie. elektronika dla mnie to hobby, nie praca. ciezko o dobra ksiazke ntt. te z mojej polki sie zdezaktualizowaly.

  • @mantispl
    @mantispl 5 лет назад

    Pamiętam jak czytywałem "Elektronikę Praktyczną" i "Elektronikę Dla Wszystkich" (Nomen omen nawet był tam artykuł z moim projektem w ramach tzw. Szkoły Konstruktorów). Powiem szczerze że od 5 klasy chciałem być elektronikiem gdyż jako osoba niepełnosprawna widziałem w tym swoją zawodową przyszłość, jak również interesowało mnie to. Niestety mimo ukończenia zawodówki i potem na jej podbudowie technikum (oba elektroniczne) na studiach się załamałem, gdyż pierwszy rok to była sama matematyka, a jako technik wolałem praktykę i przedmioty zawodowe. Ale właśnie wtedy docenienie przez fachowe pismo pozwoliło mi stwierdzić że "to system jest coś nie ok a nie ja skoro fachowcy mnie docenili poprzez artykuł". Dzięki temu zacisnąłem zęby i skończyłem "Elektronikę i Telekomunikację na Politechnice Poznańskiej". To właśnie tam zalecano czytać "Sztukę Elektroniki". Pamiętam że jak na tamte czasy lata ok. 1998-2003 książka była bardzo droga (większość książek kosztowała około 30-40 zł gdy ta ponad 100zł). Jak dla mnie, który miał już jakąś wiedzę i prawo Ohma czy inne w małym palcu, była dość skomplikowana. Z drugiej strony poruszała np. tematy szumów czy innych zagadnień o których wcześniej nie miałem pojęcia, więc na pewno ta wiedza była głęboka i rzetelna. Internetu w zasadzie wtedy nie było albo był na impulsy z TPSA więc było z tym słabo. Każdy się cieszył gdy mógł przez sieć zamówić za darmo np. katalog ELFY gdzie były też aplikacje niektórych podzespołów. Nagminne było też kserowanie schematów urządzeń, a technika cyfrowa opierała się w zasadzie o układy TTL. Rozwój elektroniki był wtedy dość ciężki. By otrzymać porządną wiedzę kupowało się czasopisma branżowe bądź książki. Wydawało by się że dziś jest łatwiej ale jak widać faktycznie fachową wiedzę nadal ciężko zdobyć. Ale "Sztukę Elektroniki" polecam, mam do dziś.

  • @januszkorniszon9788
    @januszkorniszon9788 5 лет назад +4

    Może coś tańszego i bardziej dostępnego dla początkujących? Zapoznałem się już z elektrotechniką

  • @nitmama
    @nitmama 5 лет назад +2

    Ludzie są leniwi jak czegoś w necie nie ma to w innych źródłach nie chce się szukać taka prawda...

    • @maras52
      @maras52 5 лет назад +2

      Pokolenie wyznawców teorii "Jak czegoś nie ma w necie to nie istnieje" ...

    •  5 лет назад

      I tu się nie zgodzę, ja jestem leniwy i sięgam po książki bo wszystko mam wtedy w jednym miejscu. Żeby znaleźć naprawdę wartościowe materiały w sieci czasami trzeba się nieźle napocić... Inna sprawa, że nie każda książka jest bardziej wartościowa od wyszukiwarki internetowej. ;)

  • @marcinfic2754
    @marcinfic2754 5 лет назад

    Kiedy wspomniał Pan o polszczyźnie w materiałach technicznych, jakże ciepło mi się zrobiło i miło z uwagi na to, że dziś jest szczególnie "duszno" wśród wszelkiej maści "inżynierków" i "korpo-majstrów", którzy nawet nie potrafią odmieniać jednostek miar i wag. Dziękuję, że zwrócił Pan na to uwagę i gorąco namawiam innych do dbałości o polską mowę, szczególnie wśród inżynierów ale i techników także. Moim zdaniem sztuka elektroniki polega również na tym, że zasady, które w niej panują szanujemy również przez wypowiedzi ładnym językiem. Dzięki;)

  • @DariuszNawrat
    @DariuszNawrat 5 лет назад

    WKŁ nie widziałem, że to wydawnictwo jeszcze istnieje. Mam książki z lat 70 i 80 o elektronice tego wydawnictwa. Wbrew pozorom nadal wiele faktów jest aktualnych.

  • @robsonicam
    @robsonicam 5 лет назад +15

    To prawda. Mam wrazenie, ze 15 lat temu bylo wiecej uzytecznych informacji w internecie. A najgorsze brednie jakie czytalem znajduja sie na forach internetowych i to w kazdej dziedzinie niestety :(

    • @STACHUrka
      @STACHUrka 5 лет назад +2

      Fora można używać tylko w jednym celu, jak masz problem i nie masz pomysłu na rozwiązanie to na forach możesz znaleźć kierunek ale nie rozwiązanie, No dobra, czasami się udaje ale tylko czasami. Ja tak miałem kilka razy, jak zwykle kombinuje i zbyt profesjonalnie podchodzę do banalnych problemów omijając proste rozwiązania i takie podpowiedzi z for sprowadzają mnie na ziemię.

    • @robsonicam
      @robsonicam 5 лет назад

      @@STACHUrka Przy banalnych sprawach mozna cos tam wyciagnac ale tez czesto ze skretami w zla strone.. Przy powaznych problemach zwlaszcza ze sprawami technicznymi (na przyklad naprawa jakiegos nietypowego urzadzenia elektronicznego) nie ma szans na pomoc. Jak samemu nic nie wykombinujemy to zostajemy na lodzie. Podobnie jest na forach zagranicznych.. :(

  • @LordBlick
    @LordBlick 5 лет назад +13

    Ciekawe czy Dieter Nührmann „Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz.” doczeka się ponownego wydania… :P
    W moim przypadku była to zjadliwa lektura dla 12-latka…

    • @maciejskrzypczak4456
      @maciejskrzypczak4456 5 лет назад +2

      "Elektronika łatwiejsza ... " -na właśnie , mam gdzieś w piwnicy - muszę poszukać . Pozdrawiam

    • @i.z.4614
      @i.z.4614 5 лет назад +2

      Też mam 😊

    • @UltraZenthorp
      @UltraZenthorp 5 лет назад +2

      Dokładnie tak samo było w mojej historii. Najpierw kolega, zainspirował mnie mini generatorkami akustycznymi na tranzyst., które na pająka miał polutowane i wstawione w swój drewniany piórnik :) (jego ojciec był inż. i wykładał w technikum przedmioty zawodowe), w tym samym czasie w bibliotece w Wiejskim Ośrodku Kultury, dopadłem elektroniką łatwiejszą niż przypuszczasz - pamiętam jak robiłem "oczy" skąd u licha wytrzasnąć takie podzespoły (zachodnie ) i np. kalkomanie do robienia płytek. Ale wziąłem inicjatywę w swoje ręce, postanowiłem powysyłać listy z zapytaniami do firm handlowych i hurtowni podzespołów (nawet tych największych - adresy były w czasopismach) aby przysłały cenniki i "katalogi" i niedługo po tym miałem już całą masę ofert handlowych i powiedzmy "katalogów dostępnych podzespołów", to był przełom 89/90. Wyobraźcie sobie , że odpisywali świeżo upieczonemu amatorowi z podstawówki (y). I tak się zaczęło. Notabene sztuka elektroniki (wyd. 3) nadal jest podstawową "biblią" :)
      Dzięki @ Szuru Buru za naprowadzenie na anglojęzyczną kobyłę - bez problemu jest dostępna od ręki w pdf > 1k stron :)

    • @STACHUrka
      @STACHUrka 5 лет назад

      LordBlick Ja od tego zaczynałem a co więcej, tam było więcej przydatnych informacji niż w technikum elektronicznym gdzie uczyli mnie na pamięć katalogu lamp elektronowych wtedy gdy ja w domu robiłem układy oparte o mikroprocesory :-)

    • @Marek-MAROGO
      @Marek-MAROGO 5 лет назад

      Ja mam wszystkie 4 części w b.
      dobrym stanie 😁

  • @ciasteczkowypotwor
    @ciasteczkowypotwor 5 лет назад

    Mam od czasu studiów i potwierdzam. Bardzo dobra pozycja.

  • @braknone3091
    @braknone3091 5 лет назад

    Sztuka elektroniki cześć pierwsza analogowa cześć druga cyfrowa.Pisze dlatego jakby ktoś chciał kupić tylko część analogową lub cyfrową. dostępne również w sklepie wydającym Edw czy EP. ((absolwent Politechniki w Lublinie Technikum Elektrycznego w Zamościu)

  • @gnoj3k
    @gnoj3k 5 лет назад

    Mam pierwsze wydanie tych książek.
    A właściwie to mój tata je ma.
    Jak miałem około 10 lat to dał mi je żebym się z nich uczył :D

  • @Ilidan1985
    @Ilidan1985 5 лет назад +1

    Make: Electronics Charles Platt - dla hobbysty na początek. Sporo mi pomogła.

    •  5 лет назад +1

      Ta książka doczekała się polskiego przekładu: "Elektronika. Od praktyki do teorii.". Nie czytałem, ale z serii dla początkujących z czystym sumieniem mogę polecić Elektronikę dla bystrzaków, nie ucieknie się od wzorów ale nadal to lekko strawna książka, nieprzytłaczająca ilością teorii i cięższych zagadnień.

    • @Ilidan1985
      @Ilidan1985 5 лет назад +1

      @ wolę anglojęzyczne książki. W polskich tłumaczeniach często są błędy albo jakieś dziwne neologizmy. Zwłaszcza w programistycznych.

  • @OuterTapes
    @OuterTapes 3 года назад

    Posiadam oba tomy jeszcze z 1992, polskie wydanie drugie. Czy myślisz, że zawarta tam wiedza jeszcze będzie jakkolwiek aktualna, czy warto pójść z duchem czasu i zamówić nowe wersje?

  • @Bruno-hr3tr
    @Bruno-hr3tr 2 года назад

    Witam w odcinku mówi Pan też o książkach o elektronice dla początkujących, które pozycje by Pan polecił. Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam.

  •  5 лет назад

    Zdecydowanie się zgadzam, ta książka definitywnie nie jest dla początkujących i to nie jest lektura do poduszki, definitywnie trzeba się przygotować na ból i ciężką pracę bo materiał jest mocno skondensowany i jest go bardzo dużo. Na rynku są pozycje gdzie króluje wodolejstwo, a tutaj początkujący adept zostanie po prostu zatkany ilością wiedzy już po kilku stronach. I nie jest to negatywna opinia, to jest po prostu solidny podręcznik, wypchany informacjami i trzeba się liczyć z tym, że to nie będzie kolejny kryminał czy powieść SF, którą można "łyknąć" w jeden wieczór...

  • @Stabio_PL
    @Stabio_PL 5 лет назад

    Szacunek! Prosze podac tytuly dla poczatkujacych. Pozdrawiam

  • @mariuszkalecinski7184
    @mariuszkalecinski7184 5 лет назад

    Nie tak dawno temu pojawił się trzeci tom "Art of Electronics", ale jak na razie nie został przełożony na polski.

  • @Mrholyman1234
    @Mrholyman1234 5 лет назад +1

    No chyba najlepsza książka od której zacząć przygodę z elektroniką

  • @piotrk8369
    @piotrk8369 5 лет назад

    Potwierdzam. Książka kosztuje niemało (w ubiegłym roku musiałem wysupłać około 180zł), jednak trudno znaleźć na rynku pozycję równie cenną. Osobiście także dużo jej używam, i nie sądzę bym prędko ją porzucił.

  • @artuditu6634
    @artuditu6634 5 лет назад

    super , na pewno kupię, pozdrawiam :)

  • @p0k314COM
    @p0k314COM 5 лет назад

    Skoro teoria, nigdy nie było slowa o syntezie FM. Mowie o powaznych rozwazaniach, a nie piszczalkach z kart "dzwiekowych" PC z lat 90', które z syntezą FM miały tyle wspólnego co Fiat 126p z samochodem. To bardzo ciekawy temat, choc nie wiem czy bardziej dla elektonika, czy muzyka. Granica jest płynna. Wspominam o tym jako audiofil, nie twórca muzyki. Ileż to hitow powstało dzięki SFM, poczynajac Kraftwerk (chyba? byli pierwsi w wykorzystaniu FM na wlasnorecznie zbudowanych instrumentach), a konczac na najbardziej popularnych szlagierach popu! Takze w Polsce - mieliśmy Bilińskiego, który niestety szybko się skończył, ale takie Kombi, ktore nota bene za sekwencer uzywało C64 (jesli mnie pamięc nie myli) do dziś jest szeroko znane. Bez syntezy FM nie byloby dzisiejszej muzyki.
    PS co do wiedzy w sieci zgadzam się w całej rozciągłości. To w 99% bełkot z debilną Wikipedią na czele dla równie "inteligentnego" odbiorcy - tam każdy moze wypisywać swoje pierdoły, szczególnie te, które akurat sa uznawane za poprawne politycznie. Znalezienie merytorycznych, nieszablonowych i nieodtworczych materiałów jest praktycznie niemożliwe. Polski internet jest szambem. Uogólniam, czego nie lubię, ale tak to niestety wygląda. Trzymam sie tylko PWN i ich SJP, które uznaję za w miarę rzetelne i obiektywne, na tyle, iż mam ich książkowe wydania.

  • @alegrowicz2904
    @alegrowicz2904 5 лет назад

    Z książek do elektroniki analogowej zdecydowanie polecam serię Elektronika w zadaniach- W.Ciążyński świetnie wytłumaczone zrozumie każdy. A sztuka elektroniki w mojej opinii zbyt ogólna i trochę chaotyczna.

  • @labinnah1979
    @labinnah1979 5 лет назад

    Ponieważ nosiłem się z rozszerzeniem swojej wiedzy elektronicznej, przy takiej rekomendacji, zakupiłem tą książkę. Co do zawartości merytorycznej się nie wypowiem (chociaż okiem laika wygląda "poważnie"), mam pewną uwagę dla ewentualnych chętnych na wydanie 12. Papier na którym jest to wydrukowane jest delikatniejszy niż w gazetce z supermarketu. Wydaje się że zupełnie nie nadawać do wygodnego czytania czy też używania w ferworze pracy. Bardziej do położenia na biurku i ostrożnego oglądania. Wielki minus dla wydawcy za zastosowanie takiego papieru - przy cenie tych książek gramatura papieru woła o pomstę do nieba.

  • @Mrrooster2112
    @Mrrooster2112 5 лет назад

    Jesli oscinek si´spodoba... ja klikam juz przed obejrzeniam

  • @grzes73hej
    @grzes73hej 5 лет назад

    Odcinek się spodobał, choć krótki.

  • @cezary_bazdyga3805
    @cezary_bazdyga3805 2 года назад

    Witam, krótkie pytanie - poleca Pan jakieś książki wprowadzające w świat radioelektroniki/przetwarzania sygnałów?

  • @antekbrony9815
    @antekbrony9815 5 лет назад

    Czy uważa Pan że szkoła (np. zawodowa lub technikum) są dobrym źródłem nauki o elektronice?
    Czy może lepiej poprostu znaleść jakiegoś zawodowca, i od niego pobierać praktyki?

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska 7 месяцев назад

    Polecam chomikuj i wersje przepisana klawiatura. Z palca. Zaden ocr. To nie ma sensu w elektronice i tym zageszczeniu równań. Oczywiscie tylko dla posiadaczy papierowej wersji. Jako backup. Moze schematy nie maja super jakosci, ale wszystko da sie przeczytac i przedewszystkim jest wyszukiwanie. Jakos papierowa wersja tego nie ma i chyba miec nie bedzie...

  • @celofan33
    @celofan33 5 лет назад

    brawo

  • @BodzioChomik
    @BodzioChomik 5 лет назад +1

    Czytałem tę książkę i zgadzam się że jest to znakomita książka do nauki elektroniki, zwłaszcza tom 1, tom 2 jest w dużej mierze o układach mikroprocesorowych i trochę się zdezaktualizował. I tak, nie jest ona dla zupełnie początkujących. Tak po prawdzie byłoby dobrze znać podstawy analizy matematycznej (głównie chodzi o rachunek różniczkowy i całkowy), chociaż i bez tego można wiele przydatnych informacji wynieść.
    Pamiętam że bardzo dobrzy wypadły rozdziały o tranzystorach, układach zasilania, wzmacniaczach. Wzmacniaczy audio albo nie było albo były skromnie opisane.

  • @pawemus3990
    @pawemus3990 5 лет назад +4

    Mam oba tomy ale to jeszcze że Studiów inz. Dużo mi pomogły a w necie jak zwykle papka...

  • @adak34
    @adak34 5 лет назад

    super

  • @00wiesio00
    @00wiesio00 5 лет назад

    Publikacja odcinka spowodowała wykupienie książki w kilku sklepach internetowych i podniesienie ceny :)

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  5 лет назад

      Jak już piszesz takie rzeczy to konkretnie - gdzie i ile podrożało.

  • @rafalkov
    @rafalkov 5 лет назад

    Rzetelnie :)

  • @NoName-rn8uk
    @NoName-rn8uk 5 лет назад

    Klawiatura najlepsza jaką miałem

  • @porter122
    @porter122 5 лет назад +3

    Biblia dla każdego studenta pierwszego roku.

  • @szejker1989
    @szejker1989 5 лет назад +2

    "Podstawy elektroniki i elektrotechniki"

  • @dip8
    @dip8 Год назад

    Przeczytałem wiele opinii, w których pisano, że książka jest bardzo chaotycznie i nieudolnie przetłumaczona. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem? Czy jako prawie kompletny laik podołałbym zrozumieniu jej?

  • @ccc5226
    @ccc5226 4 года назад

    Czy wydanie z 2020r jest lepszej jakości ? chodzi o książkę papierową .

  • @841106noel
    @841106noel 5 лет назад

    Polskojęzyczny internet jest bardzo ubogi i żenujący. Ale jak ma się dostęp do wielu najnowszych czasopism naukowych to można w kilka godzin pozyskać takie informacje, że głowa mała.

  • @mateuszbuczma1956
    @mateuszbuczma1956 5 лет назад

    To jaka będzie najlepsza książka dla całkowicie nowych w temacie?

  • @Leszqinator
    @Leszqinator 5 лет назад

    Również gorąco polecam tą książkę

  • @tokamak007
    @tokamak007 5 лет назад

    Zauważyłem, że ci którzy sięgają do książek mają na ogół coś ciekawego do przekazania swoim widzom. Podobnie ciekawe treści można znaleźć na kanale @tomekkruger - równie rzetelne i ścisłe informacje nt elektroniki. Tak trzymać :)

  • @TheMoviesfable
    @TheMoviesfable 5 лет назад

    Gdzie to można dostać w internecie z zaufanego zrodła ? Na ceneo wiekszość ofert martwa.

  • @bronekjelonek3323
    @bronekjelonek3323 5 лет назад

    Coś istotnego dodano w stosunku do poprzedniego wydania?

  • @marcjan5800
    @marcjan5800 5 лет назад

    Autor wspomina o książce dla początkujących, jaka to? Przegapiłem chyba a może być to fajny prezent.

  • @KrzysztofSJK
    @KrzysztofSJK 4 года назад

    "Sztuka elektroniki" (przeczytana od deski do deski) to zaawansowana wiedza dla praktyków. Wydaje mi się, że polskim odpowiednikiem była "Radioelektronika dla praktyków" Tadeusza Masewicza z lat 80tych. Książki tak szybko nie znikną, bo to wiedza płatna, więc bardziej wartościowa od darmowej

    • @ccc5226
      @ccc5226 4 года назад

      Masz wydanie 2020r ? jakościowo lepsze ?

    • @KrzysztofSJK
      @KrzysztofSJK 4 года назад

      @@ccc5226 niestety mam z 1996, tak wiec nie odpowiem

  • @alans3792
    @alans3792 5 лет назад +6

    Jestem programistą i nie lubię książek w wersji elektronicznej, wolę papier wtedy czuję wagę wiedzy :)

    • @maras52
      @maras52 5 лет назад +1

      Poza tym łatwiej jak masz kod który piszesz przed oczyma i nie musisz alt-tabować non stop, tylko przewracasz stronę ;)

    • @Ilidan1985
      @Ilidan1985 5 лет назад

      @@maras52 chyba, że masz 2 monitory ;)

    • @UltraZenthorp
      @UltraZenthorp 5 лет назад

      @Alan S ha, ha dobre "waga wiedzy" (y) :D

    • @MrSzybciutki
      @MrSzybciutki 5 лет назад +1

      @@Ilidan1985 Też wolę papier. Nie mam wielu okazji żeby oderwać się od komputera, a w dodatku wiem że nic nie będzie mnie rozpraszało (jak kolejne odcinki RS elektroniki :) ). A cena takiej książki w porównaniu do ilości czasu jaki nad nią będzie trzeba spędzić jest zaniedbywalna.

    • @maras52
      @maras52 5 лет назад

      @@Ilidan1985 owszem można i tak :P

  • @andriun8297
    @andriun8297 5 лет назад

    O mam jedną taką dużą książkę jak te dwie z lat 60;)

  • @dillgangjlb3725
    @dillgangjlb3725 5 лет назад

    Gdzie kupić taką książkę ja pracuje jako elektromechanik

  • @dziabi3
    @dziabi3 5 лет назад +1

    Mam poprzednie wydanie

  • @grzegorznowak4272
    @grzegorznowak4272 5 лет назад

    Mam pytanie w związku z elektroniką. Mam wspólną masę dla układu wykonawczego (12v) i elektroniki (3,3v), czy jest sens stosowania optoizolatora na wyjściu mikroKontrolera sterującego tranzystorem który włącza przekaźnik?

    • @x98pl
      @x98pl 5 лет назад

      Jak wspolna masa, to bym zastosowal zwykly tranzystor wysterowany przez mikrokontroler.

    • @grzegorznowak4272
      @grzegorznowak4272 5 лет назад

      @@x98pl Dzięki za odpowiedź. Powiedziałeś to co myślałem, ale chciałem się upewnić. Robię coś nie dla siebie ( dwa wyłączniki sterowane telefonem) A inżynierem nie jestem. Jeszcze raz dzięki.

  • @Tuseras96
    @Tuseras96 5 лет назад

    Mam, ale szczerze mówiąc na ta chwilę trochę zbyt trudne zagadnienia, no ale trzeba się rozwijać i nie stać w miejscu.

  • @patrykyt3100
    @patrykyt3100 2 года назад

    Ja się interesuje tym

  • @MrKamilk612
    @MrKamilk612 5 лет назад

    Witam a jest ebook tej książki ??

  • @PaweSlubowski
    @PaweSlubowski 5 лет назад +1

    Gdybym miał tylko na to czas ……. kiedyś na pewno :)

  • @Tded
    @Tded 5 лет назад

    Kupiłem. :)

  • @bartekskrzypkowski2086
    @bartekskrzypkowski2086 2 года назад

    Mam sztukę elektroniki i przydaje się w robieniu układów

  • @Voll1314
    @Voll1314 5 лет назад +1

    Poleca ktoś jakąś książkę/opracowanie o elektromagnetyzmie?

    • @kubamodelsrc
      @kubamodelsrc 5 лет назад

      "Podstawy teorii pola elektromagnetycznego" A. Kuczyński, na prawdę warta uwagi :)

  • @krskot
    @krskot 5 лет назад

    mam pierwsze wydanie

  • @PszejentyRolom
    @PszejentyRolom 5 лет назад

    Kurde, nie ma czegoś cieńszego, tak ze 100 stron, bo takie tomiska mnie przerażają ;D

  • @Yansi_Nemo
    @Yansi_Nemo 5 лет назад

    Co to za klawiatura?

    • @zoom0211
      @zoom0211 5 лет назад +1

      Mi to wygląda na jakiś model od Apple.

    • @Qban220
      @Qban220 5 лет назад

      Standardowa klawiatura od iMac, Apple

    • @TheMarcinxd
      @TheMarcinxd 5 лет назад

      Yansi Nostromo Dokładnie Apple Keyboard with numeric keypad

  • @pokrec
    @pokrec 5 лет назад +2

    Ja szedłem przez studia fizyki, potem "Sztukę elektroniki" właśnie i "Układy półprzewodnikowe" Tietze'go i Schenka. A potem - co popadło. I jedna sprawa: nie wolno nie doceniać matematyki. Jak już skończy się etap składania kitów, potem ich analizy i projektowania prostych układów, to właściwie dalszy postęp w elektronice możliwy jest tylko dla tych, co matematykę wyższą znają jak własną kieszeń (rachunek różniczkowy i całkowy, algebra liniowa, transformaty Fouriera i Laplace'a...). Niestety. Bez matematyki na tym świecie - ani rusz. No, chyba, że kogoś interesuje kariera w seksbiznesie albo polityce.

  • @MichnoThe
    @MichnoThe 5 лет назад

    Na studiach uczą, że ta książka to biblia kazdego inżyniera na wydziale elektroniki :)

    • @homer0278
      @homer0278 5 лет назад +1

      na studiach nie ucza.

  • @SzczypiorUSA
    @SzczypiorUSA 5 лет назад +2

    Poleci ktoś jakąś dobrą książkę dla całkiem początkujących elektroników? :)

    • @Qban220
      @Qban220 5 лет назад

      "Elektronika. Od praktyki do teorii" Świetnie nadaję się na prezent w szczególności dla młodszych adeptów. Autor zachęca do działania i budowania własnych układów W ten sposób naucza, poprzez praktykę a nie nudną suchą teorię. Przedstawia listę zakupową komponentów lub z odzysku do każdego projektu(linki niektórych stron mogą być już nieaktualne.). Dobra dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych. Podarowałem ją w prezencie mojemu bratankowi i podłapał bakcyla, strasznie się ucieszył.

    • @konradstefaniuk1457
      @konradstefaniuk1457 5 лет назад

      Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz

    • @richardmorrow6381
      @richardmorrow6381 5 лет назад

      Ja mogę polecić Broszurkę "24 proste układy elektroniczne do samodzielnego montażu " Są części " Moje hobby " i "Dla domu" . Jest to już trochę stara pozycja , ale może znajdziesz tam coś ciekawego . Są tam schematy urządzeń , zdjęcia zmontowanych urządzeń , ścieżki do przeniesienia na laminat oraz opis działania poszczególnych urządzeń i podzespołów . Książeczki dla naprawdę początkujących elekrtoników .

  • @gelo1238
    @gelo1238 5 лет назад

    Nie pierwszy!

  • @andrzej21111
    @andrzej21111 5 лет назад +2

    Niestety w sieci dużo amatorów publikuje swoje wypociny z elektroniki i elektrotechniki.

    • @piotrfelix
      @piotrfelix 5 лет назад +1

      Mam nadzieję, że wejdzie ta ustawa i pisać o elektronice będzie można tylko z licencją.
      Przepraszam, musiałem. :)

  • @egoistaX
    @egoistaX 5 лет назад

    on jest chyba pasjonatem tej całej elektroniki

  • @maras52
    @maras52 5 лет назад +1

    6 osób nie potrafi czytać :P