Proljeće u vrtu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 окт 2024

Комментарии • 14

  • @ZgNavigator
    @ZgNavigator 3 года назад +1

    Krasni su mi oni uvodni kadrovi rascvalih voćaka i cvijeća👍.
    Onaj kamen nije izdržao 😄

  • @slobodankazivkovic3270
    @slobodankazivkovic3270 2 года назад

    Odlično!

  • @nekoovamo7354
    @nekoovamo7354 4 года назад +1

    Pretplatio sam se na kanal👍

  • @jasnaaras4997
    @jasnaaras4997 4 года назад

    Ja prvi put posadila ruze prema vašem videu.Nadam se uspjehu.🌹

    • @nasvrt1786
      @nasvrt1786  4 года назад

      Hvala na povjerenju i bravo za odvažnost! I mi se nadamo da će vas ruže uskoro razveseliti svojim rastom. :) Kod nas se od posađenih 10 trenutno primilo 6. Ako se ispostavi da se 4 ipak nisu primile, na jesen ćemo saditi nove. Lijepi pozdrav!

    • @tinazg
      @tinazg 4 года назад

      Koje ruže ste posadili? Moje su se u teglama savrseno primile, tri komada, jedna ima prvi pup i jako se radujem prvom cvijetu. Od tri u vrtu za sada je jedna pustila listove. Jedna izgleda kao da se suši. A za posljednju još čini mi se da ima nade. Moje su engleske ruže, posađene prije nekih mjesecipol.

  • @tinazg
    @tinazg 4 года назад

    Super kratki video. Koliko dugo imate kupine i maline? Jeste imali već plodove? Mi smo posadili prvi put ovo proljeće pet sadnica, pa ćemo vidjeti kako im tu odgovara zemlja i kako će uspjeti. Onda bi možda posadili još. Navodno trebaju kiselu zemlju. Također planiramo pokriti površinu agrotekstilom a zatim malčem da ne raste korov. Pozdrav.

    • @nasvrt1786
      @nasvrt1786  4 года назад +3

      Hvala! Maline i kupine smo posadili u vrtu još prije pet godina, odmah čim smo rasčistili "šikaru", no na ovoj poziciji su tek godinu dana. Premjestili smo ih zbog manjka sunca (bile su skroz uz ogradu u debeloj sjeni) i praktičnosti (nismo mogli normalno šišati živicu). Od prve godine imamo plodove jer rađaju na jednogodišnjim izbojima koji izrastu u tekućoj godini. I maline i kupine rađaju više mjeseci, imamo jesenske sorte pa je to u pravilu od lipnja do listopada. Maline ne znamo više koje su sorte, a kupine su thorn free tj. bez trnja. Mi nismo radili analizu tla u vrtu pa ne znamo točno kako mu paše tlo, ali očito ne odmaže. Nije problem i ako nije kiselo tlo. Ako je baš jako zbijeno tlo trebalo bi malo to "razbiti" pijeskom. Nismo stavili foliju pod njih, ali malčiramo s otkosom trave.
      Hvala još jednom na podršci!

    • @tinazg
      @tinazg 4 года назад

      Nema na čemu. :) Drago mi je pratiti vaš kanal jer i mi imamo doma više-manje iste stvari ( komposter, povrtnjak, ruže, bobice...). Mladi smo, nije nam to struka pa učimo u hodu, na netu, iskustva drugih i sl. Ni mi nismo testirali zemlju, već smo odlučili pokušati sa par sadnica. Posadili smo ih na lokaciji koja je dio dana sunce, a dio dana je hlad i mislim da bi to trebalo biti ok. Morat ćemo još raditi neku potporu. Ja sada ni nemam orijentaciju koliko će se to raširiti, tamo su tek mjesec dana i biljke su male. Već se na malinama formiralo nekoliko malih plodova, pa ćemo vidjeti dalje. Baš sam išla u garažu potražiti ceduljice iz rasadnika. I u nas je kupina Torn free sorta a malima piše Himpo top. Lijep pozdrav. 🤗

    • @nasvrt1786
      @nasvrt1786  4 года назад +1

      Tako i mi, iako je Irena agronomka, učimo se mnogočemu u hodu, provjeravamo u stručnoj literaturi, zatim snimamo ono u što smo sigurni. :) Lokacija koju ste opisali odgovarat će malinama, ali i vrijednim beračima tijekom ljetnih vrućina. Drago nam je čuti za plodove, znači da pčele dobro rade svoj posao! Potporu se uvijek može naknadno napraviti, kada se vidi koliko su se one razgranale. Što se tiče sorte Himpo top, mislimo da je odličan izbor, trebala bi bogato rađati tijekom ljeta i ponovno u ranu jesen (evo i link na stručni članak o toj sorti: bit.ly/3cxIzAv). Lijepi pozdrav i ugodan boravak u vrtu! :D

    • @tinazg
      @tinazg 4 года назад

      Hvala na članku, rado sam ga pročitala. Htjela sam pitati i koliko često vi zalijevate bobice sada u proljeće i na ljeto? Ako smijem predložiti i neke nove videe, mene evo zanima kako napreduje ono začinsko bolje koje je Vaša supruga posadila u jednom od videa, čini mi se prošle godine. Nekakvi savjeti kako ste brinuli o njemu bi bili super. I mi smo jučer iz presadnica posadili malo začinskog bilja.

    • @nasvrt1786
      @nasvrt1786  4 года назад +1

      @Katarina Pavlović Kada su biljke bile tek posađene, zalijevali smo ih svaki ili svaki drugi dan preko ljeta, u proljeće možda jednom tjedno. Zatim smo im svima stavili malč (kartone, otkos trave) i time značajno smanjili zalijevanje. One su u djelomičnoj sjeni, pa ih tijekom ljeta sporadično zalijemo, možda svaka tri tjedna, ovisi i o količini kiše. Ove godine ih još nismo zalijevali, to su sada nekoliko godina stare biljke s dubokim korijenom. Bitno je obraćati pažnju na tek posađene biljke i izgleda njihovih listova, ako počnu kopniti, mlohavi su, onda ih zalijemo predvečer ili rano ujutro (inače dnevna toplina dovede do isparavanja vode iz tla, pa ne ostane puno za biljku :) ).
      Hvala za prijedlog, razmislit ćemo o nekoj inačici! Nažalost, začinsko bilje nije preživjelo. Držano je na balkonu bez zaklona i bilo je stalno izloženo suncu plus posađeno je u male posude. Čak niti svakodnevno zalijevanje nije moglo spriječiti uvenuće. S druge strane, začini posađeni u vrt odlično uspijevaju (kadulja, ružmarin)!

  • @ivicavinkovic7436
    @ivicavinkovic7436 2 года назад

    Maslačak nije korov a kao mladi odličan je za salatu.