2:04 KFE art.42410 - zawór kulowy, nie nadaje się do stosowania blisko kotłów CO z tego co mi hydraulicy mówili. U mnie występowało syczenie i bulgotanie już 60*C , zbyt ciepła woda, zawór się rozszerzał, półkula nie tak bardzo i doprowadzało to non stop do zapowietrzenia instalacji (ten zawór na zasilaniu z wodociągu). Rozwiązanie - zawór grzybkowy - jak ręka odjął. Tak, że w mojej opini i instalatorów C.O. - padaka. 2:46 dopiero pisałam, że sie nie nadaje i należy dodać zwykły grzybkowy (kran pokrętło otwórz/zamknij dla nieznajomych) 3:17 gdyby zawór spełniał swoje zadanie to takiego zanieczyszczenia nie będzie :) Tak czy nie ? Zwykła reklama.... Brak obiektywności i minusów....
Czy przy napełnianiu zbiornika cwu w instalacji zamkniętej powinienem wykręcić anodę magnezową? Anoda znajduje się w najwyższym punkcie zbiornika natomiast wyjście ciepłej wody jakieś 15cm niżej.
Dlaczego przed napełnianiem należy wykręcić odpowietrzniki automatyczne? Podczas użytkowania instalacji c.o. kapturek na odpowietrzniku powinien być odkręcony czy zakręcony?
Podczas napełniania i opróżniania instalacji odpowietrzniki automatyczne należy wykręcić z zaworu stopowego, ponieważ przyśpieszy to cały proces i nie narazi urządzenia na pracę w niewłaściwych warunkach. Wydajność odpowietrznika jest ograniczona bardzo małą średnicą otworu odpowietrzającego, więc objętość wypuszczanego powietrza jest mniejsza, niż napuszczanego czynnika do instalacji. Dodatkowo podczas napełniania przy niewypłukanej instalacji, na powierzchni unoszącego czynnika zbierają się zanieczyszczenia, które jako pierwsze trafią do odpowietrznika i mogą doprowadzić do jego nieszczelności. Dlatego zalecany jest montaż automatycznych odpowietrzników na zaworze stopowym, co zapewni odpowietrzenie w momencie napełniania i napowietrzenie podczas opróżniania instalacji. Automatyczne odpowietrzniki należy stosować do usuwania gromadzącego się powietrza w napełnionej instalacji w sposób ciągły. W tym celu czarny kapturek na odpowietrzniku podczas normalnej pracy instalacji musi być odkręcony. Zakręcenie tego elementu zablokuje wydostawanie się powietrza i urządzenie nie będzie odpowietrzało instalacji.
Małe instalacje możemy napełniać wodą wodociągową. Nie zalecamy napełniać instalacji wodą ze studni ani wodą gruntową. Można użyć demineralizowanej wody do napełniania i uzupełniania instalacji o przewodności 10 mikrosiemensów/cm (10 µS/cm
@@AFRISOpl z ta woda ze studni to ciekawe. Mam wode z wodociagu o przewodnosci znaczaco wyzszej niz tej ze studni, ciekawe prawda? Woda z wodociagu jest takze twardsza, wiec moze warto po prostu zmierzyc?
Witam. Chcę napełnić instalacje typu zamkniętego,czy przed tym muszę sprawdzić uzupełnić Ciśnienie w naczyniu przeponowym? (z pieca spuszcza Lem wcześniej wodę)
Po napełnieniu i odpowietrzeniu instalacji grzewczej - wtedy należy sprawdzić ciśnienie w przestrzeni powietrznej naczynia przeponowego i uzupełnić jego ewentualne braki.
Mam pytanie. Mam instalacje ,ktora grzeje kaloryfery i dodatkowo koze ,w ktorej psle drewnem. Na gorze mam zainstalowany bojler. Posiadam rowniez taki sam wskaznik poziomu wody / tak orzypuszczam ,ze to jest wlasnie to / i nie wiem jak poprawnie odczytac piziom wody. Może juz powinnam wezwać hydraulika? Z tym jest bardzo ciezko ,bo miesxkam w tzw. szczerym polu ,daleko od miasta. U mnie strzalka czerwona jest na skraju zielonego pola od cyfry 1. Wskazuje dokladnie 1 i ciut do pierwszej z Czterech kreseczek znajdujacych sie między 1 a 2. Strzałka czarna znajduje sie miedzy 0 a 1. Czy ktos moglby pomóc emerytce ? Z gory bardzo dziekuje.
Urządzenie, o którym Pani pisze to zawór FAM posiadający manometr. Służy on do pomiaru ciśnienia, a nie pokazuje poziomu wody. Jeśli czarna strzałka znajduje się pomiędzy wartością 0, a 1 to oznacza zbyt małe ciśnienie w instalacji. Należy je podnieść, dopuszczając wodę do instalacji. Żeby to zrobić, należy odkręcić czarne pokrętło zaworu odcinającego do momentu, aż czarna strzałka znajdzie się na zielonym polu tarczy manometru.
Może i banalne pytanie ale nie znam się a chciałbym wiedzieć...Czyli napełniamy instalacje tym samym "otworem" którym jest spuszczana woda z instalacji?
Czy ten zawór FAM po napełnieniu instalacji do zadanego ciśnienia zamyka się całkowicie? Dokładniej chodzi mi o to czy może wystąpić sytuacja że pomimo automatycznego zamknięcia się zaworu, nadal przepuszcza on jednak minimalną ilość wody do instalacji i po kilku dniach ciśnienie w instalacji będzie wyższe niż zadane? Pytam ponieważ większość zwykłych reduktorów ciśnienia tak działają że nie są precyzyjne i "nie domykają się" całkiem po osiągnięciu zadanego ciśnienia.
Zawór do napełniania instalacji FAM, jak sama nazwa wskazuje, służy do poprawnego i zgodnego z normami, uzupełniania zładu w instalacji grzewczej. Zawór FAM, dopuści czynnik do ustawionego na zaworze ciśnienia i odetnie przepływ. Dzięki temu możemy pozostawić odkręcony zawór i wykonać inne czynności związane z napełnianiem, np. odpowietrzenie instalacji. Po osiągnięciu wymaganego ciśnienia zawór załkowicie zamknie przepływ. Natomiast przepisy dotyczące połączenia instalacji grzewczej z instalacją wody użytkowej, mówią jednoznacznie, że takie połączenie nie może być trwałe, czyli wspomniane instalacje nie mogą być ze sobą połączone "na sztywno". Po dokonaniu czynności związanych z napełnieniem układu, należy odłączyć wężyk połączeniowy od zaworu. Zawór FAM nie może stale utrzymywać zadanego ciśnienia w instalacji c.o. Działanie zaworu FAM jest różne od reduktorów ciśnienia, które są stabilizatorami. Oznacza to że ustalają ciśnienie za zaworem do ustawionego na reduktorze, czyli w wewnętrznej instalacji wody użytkowej. Reduktory ciśnienia są formą bariery, ale nie zamykają przepływu.
Wystarczy zamontować boczne podejście z zaworem w pobliżu naczynia i otwierać zawór w czasie napełniania, powietrze ucieka dużym przekrojem bez przeszkód i napełnianie jest bardzo komfortowe - praktycznie nie trzeba odpowietrzać. Po zamontowaniu na odbiornikach ciepła odpowietrzników pływakowych automatycznych odpowietrzanie instalacji jest pełni automatyczne a jej funkcjonowanie bezproblemowe.
Zawór do napełniania instalacji FAM powstał, aby zaspokoić potrzeby rynku w tej kwestii. Za jego pomocą można w łatwy i bezpieczny sposób zapełnić instalację grzewczą lub uzupełnić ilość zładu w instalacji. Niestety, nadal większość instalacji jest budowanych niezgodnie z obowiązującymi norami oraz rozporządzeniem o warunkach technicznych budynków mieszkalnych. Aby wykonać poprawne połączenie dopuszczania wody do instalacji grzewczej, zawór FAM staje się niezbędny.
Zawory do napełniania instalacji FA lub FAM nie są przeznaczone do trwałego połączenia z instalacją. Podłącza się je, gdy rzeczywiście mógł wystąpić ubytek wody w instalacji. Dlatego przy zastosowaniu zgodnie z przeznaczeniem, nie grozi ciągłe napełnianie i długotrwały wyciek przy nieszczelności na instalacji.
Napełnianie instalacji lub uzupełnianie w niej zładu za pomocą zwykłego zaworu kulowego jest jak najbardziej możliwe, ale naraża użytkowników na niebezpieczeństwo spowodowane przepływami zwrotnymi. Woda instalacyjna w żadnym wypadku nie może dostać się do instalacji wody użytkowej. Zawór FAM ma wbudowany zawór zwrotny, który zabezpiecza właśnie przed taką sytuacją. Dodatkowo zastosowany w zaworze reduktor ciśnienia pozwoli na dopuszczenie takiej ilości wody, jaka jest potrzebna do uzyskania porządanego ciśnienia w instalacji grzewczej. Przy zastosowanym zaworze do napełniania instalacji FAM, można sobie pozwolić na odejście od miejsca usytowania zaworu i wykonać czynności towarzyszące napełnianiu lub dopuszczaniu wody do układu, bez obawy że przekroczone zostanie maksymalne ciśnienie w instalacji oraz, że nie dojdzie do przepływu zwrotnego do instalacji wody użytkowej.
Witam mam problem z centralnym i swierzo położonym ogrzewaniem podłogowym w jednym pomieszczeniu więc tak wodę napełniałem powoli do układu zeszło z godzinę napale w piecu i podłogówka nie grzeje odpowietrzam ją wylewam z 5 litrów wody i delikatnie tylko grzeje następne 5 i nic cieplej o co tu chodzi aha jeszcze jedno mam 3 odpowietrzniki automatyczne i jest ok 3 grzejniki grzeją ale np 4 grzejnik musiałem odpowietrzyc dlaczego tak są zamontowane na samej górze i jeden na parterze aha jak podłogówka adpali to na następny dzień znowu nic nie grzeje
Instalacja podłogówki charakteryzuje się dużą bezwładnością, dlatego może upłynąć więcej czasu na jej wygrzanie. W razie dalszych pytań prosimy o kontakt z działem wsparcia technicznego zwt@afriso.pl lub pod nr tel.: 32 330 33 61.
2:04 KFE art.42410 - zawór kulowy, nie nadaje się do stosowania blisko kotłów CO z tego co mi hydraulicy mówili. U mnie występowało syczenie i bulgotanie już 60*C , zbyt ciepła woda, zawór się rozszerzał, półkula nie tak bardzo i doprowadzało to non stop do zapowietrzenia instalacji (ten zawór na zasilaniu z wodociągu). Rozwiązanie - zawór grzybkowy - jak ręka odjął. Tak, że w mojej opini i instalatorów C.O. - padaka.
2:46 dopiero pisałam, że sie nie nadaje i należy dodać zwykły grzybkowy (kran pokrętło otwórz/zamknij dla nieznajomych)
3:17 gdyby zawór spełniał swoje zadanie to takiego zanieczyszczenia nie będzie :) Tak czy nie ?
Zwykła reklama.... Brak obiektywności i minusów....
Książka fajna tylko szkoda że bez obrazków
Czy przy napełnianiu zbiornika cwu w instalacji zamkniętej powinienem wykręcić anodę magnezową? Anoda znajduje się w najwyższym punkcie zbiornika natomiast wyjście ciepłej wody jakieś 15cm niżej.
Można ją wykręcić, aby łatwiej odpowietrzyć zasobnik i uniknąć bańki powietrznej.
Dlaczego przed napełnianiem należy wykręcić odpowietrzniki automatyczne? Podczas użytkowania instalacji c.o. kapturek na odpowietrzniku powinien być odkręcony czy zakręcony?
Podczas napełniania i opróżniania instalacji odpowietrzniki automatyczne należy wykręcić z zaworu stopowego, ponieważ przyśpieszy to cały proces i nie narazi urządzenia na pracę w niewłaściwych warunkach. Wydajność odpowietrznika jest ograniczona bardzo małą średnicą otworu odpowietrzającego, więc objętość wypuszczanego powietrza jest mniejsza, niż napuszczanego czynnika do instalacji. Dodatkowo podczas napełniania przy niewypłukanej instalacji, na powierzchni unoszącego czynnika zbierają się zanieczyszczenia, które jako pierwsze trafią do odpowietrznika i mogą doprowadzić do jego nieszczelności. Dlatego zalecany jest montaż automatycznych odpowietrzników na zaworze stopowym, co zapewni odpowietrzenie w momencie napełniania i napowietrzenie podczas opróżniania instalacji. Automatyczne odpowietrzniki należy stosować do usuwania gromadzącego się powietrza w napełnionej instalacji w sposób ciągły. W tym celu czarny kapturek na odpowietrzniku podczas normalnej pracy instalacji musi być odkręcony. Zakręcenie tego elementu zablokuje wydostawanie się powietrza i urządzenie nie będzie odpowietrzało instalacji.
jeżeli woda kranowa jest wodą twardą to czy woda deszczowa jako woda miękka to dobry pomysł
Niekoniecznie ponieważ do istotnych wad wody deszczowej możemy zaliczyć jej wysoką korozyjność, co nie jest mile widziane w instalacjach c.o.
@@AFRISOpl to czy woda ultra czysta jest wodą odpowiednią
Małe instalacje możemy napełniać wodą wodociągową. Nie zalecamy napełniać instalacji wodą ze studni ani wodą gruntową. Można użyć demineralizowanej wody do napełniania i uzupełniania instalacji o przewodności 10 mikrosiemensów/cm (10 µS/cm
@@AFRISOpl dzięki za info
@@AFRISOpl z ta woda ze studni to ciekawe. Mam wode z wodociagu o przewodnosci znaczaco wyzszej niz tej ze studni, ciekawe prawda? Woda z wodociagu jest takze twardsza, wiec moze warto po prostu zmierzyc?
Witam. Chcę napełnić instalacje typu zamkniętego,czy przed tym muszę sprawdzić uzupełnić Ciśnienie w naczyniu przeponowym? (z pieca spuszcza Lem wcześniej wodę)
Po napełnieniu i odpowietrzeniu instalacji grzewczej - wtedy należy sprawdzić ciśnienie w przestrzeni powietrznej naczynia przeponowego i uzupełnić jego ewentualne braki.
Mam pytanie.
Mam instalacje ,ktora grzeje kaloryfery i dodatkowo koze ,w ktorej psle drewnem.
Na gorze mam zainstalowany bojler.
Posiadam rowniez taki sam wskaznik poziomu wody / tak orzypuszczam ,ze to jest wlasnie to / i nie wiem jak poprawnie odczytac piziom wody.
Może juz powinnam wezwać hydraulika?
Z tym jest bardzo ciezko ,bo miesxkam w tzw. szczerym polu ,daleko od miasta.
U mnie strzalka czerwona jest na skraju zielonego pola od cyfry 1.
Wskazuje dokladnie 1 i ciut do pierwszej z Czterech kreseczek znajdujacych sie między 1 a 2.
Strzałka czarna znajduje sie miedzy 0 a 1.
Czy ktos moglby pomóc emerytce ?
Z gory bardzo dziekuje.
Urządzenie, o którym Pani pisze to zawór FAM posiadający manometr. Służy on do pomiaru ciśnienia, a nie pokazuje poziomu wody. Jeśli czarna strzałka znajduje się pomiędzy wartością 0, a 1 to oznacza zbyt małe ciśnienie w instalacji. Należy je podnieść, dopuszczając wodę do instalacji. Żeby to zrobić, należy odkręcić czarne pokrętło zaworu odcinającego do momentu, aż czarna strzałka znajdzie się na zielonym polu tarczy manometru.
Co się stanie gdy przy instalacji zamkniętej przy zakręconych odpowietrznikach zacznę spuszczać wodę? Ciśnienie na dole około 1 bara.
Woda zacznie wypływać z instalacji początkowo małym strumieniem, a później będzie już tylko kapać (może po 2-3 dniach woda wypłynie z instalacji).
Może i banalne pytanie ale nie znam się a chciałbym wiedzieć...Czyli napełniamy instalacje tym samym "otworem" którym jest spuszczana woda z instalacji?
Dokładnie tak w przypadku zaworu KFE. Natomiast zawory FA i FAM służą tylko do napełniania instalacji.
A może jakiś filmik jak napełnia się instalacje na żywo a nie jakieś gadanie a o napełnianiu nic.?
Dziękujemy za sugestię. Mamy w planach nagranie takiego filmu.
A co tu pokazywać?
Jak woda wlatuje do układu?
Suche gadanie dla laika nic nie warte w praktyce to tak
Czy ten zawór spóstowy ma dlawik?
Nie, zawór spustowy nie posiada dławika.
Czy ten zawór FAM po napełnieniu instalacji do zadanego ciśnienia zamyka się całkowicie? Dokładniej chodzi mi o to czy może wystąpić sytuacja że pomimo automatycznego zamknięcia się zaworu, nadal przepuszcza on jednak minimalną ilość wody do instalacji i po kilku dniach ciśnienie w instalacji będzie wyższe niż zadane? Pytam ponieważ większość zwykłych reduktorów ciśnienia tak działają że nie są precyzyjne i "nie domykają się" całkiem po osiągnięciu zadanego ciśnienia.
Zawór do napełniania instalacji FAM, jak sama nazwa wskazuje, służy do poprawnego i zgodnego z normami, uzupełniania zładu w instalacji grzewczej. Zawór FAM, dopuści czynnik do ustawionego na zaworze ciśnienia i odetnie przepływ. Dzięki temu możemy pozostawić odkręcony zawór i wykonać inne czynności związane z napełnianiem, np. odpowietrzenie instalacji. Po osiągnięciu wymaganego ciśnienia zawór załkowicie zamknie przepływ. Natomiast przepisy dotyczące połączenia instalacji grzewczej z instalacją wody użytkowej, mówią jednoznacznie, że takie połączenie nie może być trwałe, czyli wspomniane instalacje nie mogą być ze sobą połączone "na sztywno". Po dokonaniu czynności związanych z napełnieniem układu, należy odłączyć wężyk połączeniowy od zaworu. Zawór FAM nie może stale utrzymywać zadanego ciśnienia w instalacji c.o. Działanie zaworu FAM jest różne od reduktorów ciśnienia, które są stabilizatorami. Oznacza to że ustalają ciśnienie za zaworem do ustawionego na reduktorze, czyli w wewnętrznej instalacji wody użytkowej. Reduktory ciśnienia są formą bariery, ale nie zamykają przepływu.
Wystarczy zamontować boczne podejście z zaworem w pobliżu naczynia i otwierać zawór w czasie napełniania, powietrze ucieka dużym przekrojem bez przeszkód i napełnianie jest bardzo komfortowe - praktycznie nie trzeba odpowietrzać.
Po zamontowaniu na odbiornikach ciepła odpowietrzników pływakowych automatycznych odpowietrzanie instalacji jest pełni automatyczne a jej funkcjonowanie bezproblemowe.
Ale wymyślają już głupoty
Zawór do napełniania instalacji FAM powstał, aby zaspokoić potrzeby rynku w tej kwestii. Za jego pomocą można w łatwy i bezpieczny sposób zapełnić instalację grzewczą lub uzupełnić ilość zładu w instalacji. Niestety, nadal większość instalacji jest budowanych niezgodnie z obowiązującymi norami oraz rozporządzeniem o warunkach technicznych budynków mieszkalnych. Aby wykonać poprawne połączenie dopuszczania wody do instalacji grzewczej, zawór FAM staje się niezbędny.
A co gdy pojawi się nieszczelność i woda zacznie uciekać. Czy zawór nie bedzie dopompowywał bez końca, czyniąc znacznie większe szkody?
Zawory do napełniania instalacji FA lub FAM nie są przeznaczone do trwałego połączenia z instalacją. Podłącza się je, gdy rzeczywiście mógł wystąpić ubytek wody w instalacji. Dlatego przy zastosowaniu zgodnie z przeznaczeniem, nie grozi ciągłe napełnianie i długotrwały wyciek przy nieszczelności na instalacji.
AFRISOpl W takim razie jest zbędny, wystarczy zwykły kulowy i ręczne napełnianie wg manometru.
Napełnianie instalacji lub uzupełnianie w niej zładu za pomocą zwykłego zaworu kulowego jest jak najbardziej możliwe, ale naraża użytkowników na niebezpieczeństwo spowodowane przepływami zwrotnymi. Woda instalacyjna w żadnym wypadku nie może dostać się do instalacji wody użytkowej. Zawór FAM ma wbudowany zawór zwrotny, który zabezpiecza właśnie przed taką sytuacją. Dodatkowo zastosowany w zaworze reduktor ciśnienia pozwoli na dopuszczenie takiej ilości wody, jaka jest potrzebna do uzyskania porządanego ciśnienia w instalacji grzewczej. Przy zastosowanym zaworze do napełniania instalacji FAM, można sobie pozwolić na odejście od miejsca usytowania zaworu i wykonać czynności towarzyszące napełnianiu lub dopuszczaniu wody do układu, bez obawy że przekroczone zostanie maksymalne ciśnienie w instalacji oraz, że nie dojdzie do przepływu zwrotnego do instalacji wody użytkowej.
Jest wersja dla ameb umysłowych zwanych potocznie laikami?
A podłogówka
Ble ,ble, ble gdzie pokazywanie konkretów a nie tylko takie gadanie
Witam mam problem z centralnym i swierzo położonym ogrzewaniem podłogowym w jednym pomieszczeniu więc tak wodę napełniałem powoli do układu zeszło z godzinę napale w piecu i podłogówka nie grzeje odpowietrzam ją wylewam z 5 litrów wody i delikatnie tylko grzeje następne 5 i nic cieplej o co tu chodzi aha jeszcze jedno mam 3 odpowietrzniki automatyczne i jest ok 3 grzejniki grzeją ale np 4 grzejnik musiałem odpowietrzyc dlaczego tak są zamontowane na samej górze i jeden na parterze aha jak podłogówka adpali to na następny dzień znowu nic nie grzeje
Instalacja podłogówki charakteryzuje się dużą bezwładnością, dlatego może upłynąć więcej czasu na jej wygrzanie. W razie dalszych pytań prosimy o kontakt z działem wsparcia technicznego zwt@afriso.pl lub pod nr tel.: 32 330 33 61.
Pan na filmiku nadałby się na uczelnię. Mnóstwo teorii, zero praktyki.
Oh, bez brody i wąsów młodziutki
Coś ty palił ?