Художня обробка дерева

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 11 янв 2025
  • Сьогодні ми розповімо про перший крок у створенні нашого коледжу, про таїнство майстра грушової, липової, чи дубової дошки, з якої народжується теплий і ароматний витвір мистецтва - ХУДОЖНЯ ОБРОБКА ДЕРЕВА. Споконвіку дерево зігрівало, прикрашало, допомагало в домашньому побуті… Мабуть, це перший матеріал, який став в пригоді для первісної людини та до тепер.
    Художня обробка деревини - найдавніший вид декоративно-прикладного мистецтва. Тепер дерево має особливу цінність, адже сучасні методи обробки в поєднанні зі старовинними техніками майстрів, які передавались з покоління в покоління, не можуть залишити байдужим жодного глядача і поціновувача прекрасного.
    Відділ «Художня обробка дерева» - найстаріший відділ коледжу, організований ще при заснуванні мистецької школи у 1905 році. Біля джерел його становлення народні майстри: Василь Шкрібляк (чиє ім’я носять сучасні стіни нашого коледжу), Василь Девдюк, Марко Мегеденюк. За 117 років існування на відділі підготовлено понад 700 висококваліфікованих спеціалістів декоративно-прикладного мистецтва. Відомі з них - М.Гайдук, С.Клим, М.Фірчук, К.Товарницький, Ю.Паучек, М.Ключан, К.Павлюк та багато інших, до речі деякі з них лишись викладати в стінах рідного коледжу і виховувати нових майстрів, які будуть прославляти мистецьку Буковину на території України та за її межами.
    До 1918 року на відділі було підготовлено близько 100 спеціалістів, які в майбутньому стали пропагандистами традиційного народного мистецтва на Буковині. За період панування Румунії на Буковині навчальний заклад докорінно змінився, а традиції буковинського народного мистецтва збереглись завдяки колишнім випускникам викладачів Девдюка В.Г. та Шкрібляка В.Ю. У 1940 році у Вижниці було відкрито середній спеціальний заклад - Вижницьке державне художньо-промислове училище. Через II Світову війну робота закладу перервалась на 4 роки, та лише восени 1945 почав працювати столярно-різбярний відділ. Викладачі Ф.Гнатюк, М.Гайдук, М. Ключан, В.Гулей та інші практично заново створили на відділі навчально-матеріальну базу, налагодили навчальний процес.
    У 1958 році (після 3-х річного закриття рішенням «Укрпромради») відділ отримує новий розвиток завдяки молодим викладачам, випускникам Львівського Інституту декоративного та прикладного мистецтва С.Вархола, В.Гавриш, а згодом С.Сахро та інші. Саме їм разом з М.Гайдуком, С.Климом, М.Ключаном довелось відродити на відділі славу вижницьких різьбярів, які приймали та досі приймають участь у виставках та конкурсах на території України та далеко за межами її кордонів.
    На даний час на відділі працюють випускники коледжу Марковський О.І., Запорожець В.П., Павук Р. Б. Вони ведуть віддану роботу для збереження, розвитку та осучаснення традицій народного мистецтва не тільки Буковини, але й загалом української культури.
    Навчаючись на відділі художня обробка дерева студенти вчаться не тільки тримати в руках різак, але і як правильно заготовляти матеріал, всім особливостям оздоби різних декоративних і сучасних виробів. Вивчають види та техніки різьби, столярну й токарну справи, проєктування меблів і малих архітектурних форм, інкрустації по дереву, бондарство і випалювання, традиційне українське та буковинське народне мистецтво.
    Асортимент виробів, створених нашими студентами - вражає. Це орнаментальні тарелі та скриньки, вази, рахви, баклаги, топірці, хлібниці, цукорниці, орнаментальні пласти, сувенірно-подарункові вироби та ще багато іншого.

Комментарии •