#34 CCNA 200-301 - VLAN Wstęp do sieci wirtualnych| Lektor PL

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024
  • W jaki sposób wyłączyć interfejsy sieciowe switcha? Zmiana prędkości interfejsu. Zapraszam na beitadmin.pl. Więcej 👇👇👇
    💡 Jeżeli Masz pomysł dotyczący tematu lub usprawnienia zarówno bloga jak kanału, pozostaw taką propozycję poprzez anonimowy formularz.
    beitadmin.pl/p...
    Chcesz zawsze pozostać na bieżąco z informacjami ze świata Administratora IT? Dołącz do mojego newslettera:
    📩 Zapisz się na newsletter:
    beitadmin.pl/n...
    🔔 Subskrybuj mój kanał -
    beitadmin.pl/o...
    Tworząc #beitadminpl (np. kursy i tutoriale) najwyższą wartością jest dla mnie Twój czas. Moja strategia polega na tym, aby dotrzeć do źródła tematu i świadomie odrzucić niepotrzebne elementy. W ten sposób w prostych słowach wyjaśniam Ci to, co jest naprawdę istotne. Dokładam wszelkich starań, aby materiały były wartościowe dlatego też czasami filmy będą dłuższe.
    Znajdziesz u mnie filmy dla Administratora Windows, GNU/Linux. Główne tematy moich filmów to m.in: Windows Server 2016/2019, Centos/RedHat 9) ale również Docker, Ansible oraz bazy danych (głównie PostgreSQL). Dodatkowo zawsze dbam o to, aby treści na filmach były maksymalnie aktualne.
    #Cisco_CCNA_200_301
    #VLAN_Wstęp
    #AdminKurs
    #beitadminpl

Комментарии • 1

  • @radekw123
    @radekw123 Месяц назад

    Ciekawy materiał jednak szkoda, że koncepcja wirtualizowania przełączników nie została zobrazowana żadnymi grafikami.
    VLAN to logiczne/wirtualne podzielenie urządzenia fizycznego ( lub grupy urządzeń fizycznych ) na szereg odseparowanych od siebie sieci L2.
    Najprostszym przykładem może być jeden przełącznik, który musimy podzielić np. na 3 różne odrębne podsieci - np. dla trzech różnych działów w firmie.
    Przykładem nieco bardziej skomplikowanym jest sieć wielu przełączników, w której realizujemy podział na VLAN i dzięki specjalnemu trybowi komunikacji przełącznik-przełącznik umożliwiamy komunikację dla portów przypisanych do tego samego vlanu w obrębie całej sieci. Uzyskujemy wtedy Virtualizację sieci LAN ( VLAN ! ). Sieć LAN dzielimy wtedy na segmenty, które nie są sztywno powiązane z urządzeniami fizycznymi ( np. 3 przełączniki i 10 sieci VLAN )
    Zdanie "Fizyczna sieć podłączona do switch'a pozwala na przesyłanie ramek oznaczonych dla różnych sieci VLAN" ( 0:44) jest niewiele mówiące.
    Raczej chodzi tu o fakt, że dzięki specjalnemu trybowi komunikacji pomiędzy przełącznikami, pozwalającemu na przesłanie informacji o numerze VLAN w ramce Ethernet (vlan tagging - 802.1q - trunking), możliwe jest tworzenie wirtualnych sieci obsługiwanych przez wiele przełączników fizycznych.
    Rysunek obrazujący taką właśnie koncepcję zamieściłem w linku poniżej.
    www.fiberopticshare.com/wp-content/uploads/2018/09/how-vlan-works.jpg
    Szkoda też że nie zostało powiedziane co to jest router-on-the-stick.
    A mianowicie jest to router, w którym wykorzystujemy tylko 1 interfejs fizyczny.
    Korzystając z VLAN konfigurujemy w takim routerze interfejsy logiczne L3. Dla każdego vlanu konfgurujemy wtedy w routerze interfejs wirtualny, któremu przypisujemy adres IP. Taki interfejs staje się bramą L3 dla podsieci i umożliwia komunikację pomiędzy vlanami.