Bogdan Stešević | Super kompjuteri u Srbiji | EP 32

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • U ovoj epizodi nam se pridružio Bogdan Stešević, koji je rukovodilac razvoja veštačke inteligencije u Kancelariji za IT i eUprave.
    U ovoj epizodi smo se vratili na fabrička podešavanja i posvetili se staroj dobroj inženjerskoj temi računarstvu visokih performansi tj. High Performace Computing (HPC).
    01:15 - Šta je tačno tvoja pozicija?
    03:27 - Šta je HPC
    07:37 - Koji softver je potreban za HPC
    11:00 - Održavanje i optimizacija eUprave
    21:37 - Koliko ima aktivnih HPC korisnika?
    29:35 - Članstvo međunarodnih HPC mreža
    32:10 - Nacionalni centar za kompetencije
    37:35 - Budućnost IT kancelarije uz HPC
    41:10 - Quantum AI Srbija
    47:50 - Konkurentnost Srbije u HPC kapacitetima
    55:44 - HPC i industrija 4.0
    Možete nas zapratiti i na audio platformama:
    Podcast.rs: podcast.rs/sho...
    Deezer: www.deezer.com...
    Spotify: open.spotify.c...
    Apple Podcast: podcasts.apple...
    Autori podcasta: Aleksandar Linc-Đorđević i Nenad Božić

Комментарии • 4

  • @zoranjovicicprofessor4765
    @zoranjovicicprofessor4765 Месяц назад +2

    Čestitke i gosti i hostu.
    Prof. Jovičić AI United College.

  • @stefanstesevic92
    @stefanstesevic92 Месяц назад +1

    Sjajna epizoda! 👏👌

  • @nikolaforzane2285
    @nikolaforzane2285 Месяц назад +1

    Nije mi jasno, ovaj ne zastupa privatnu firmu, vec drzavnu kancelariju, te, kakvi korisnici i njihovi zahtevi, kad ne placaju. Rodjen sam i fakultetski obrazovan u Kanadi i nikako da razumem Srpske 'ekonomske' principe. Covek koristi jezik i fraze silikonske doline u koliko vidim cist komunisticki sistem. 'On' bira zahteve, ciljeve i parametre a ne trziste i kupci.

    • @bocca1986
      @bocca1986 Месяц назад

      Поздрав Никола. Покушаћу да одговорим на пар дилема које имате. Ако корисници (људи са факултета, института и стартап компанија) не плаћају нама то што користе суперкомпјутер то не значи да не треба да знамо каква истраживања, анализе, пројекте раде на њему, јер имамо велики број корисника па морамо да знамо коме колико времена и рачунарских ресурса треба за рад како би поштено распоредили све ресурсе свим институцијама/компанијама. Нисам сигуран да разумем део за комунистички систем. Када се бирају стартап компаније које аплицирају на јавном позиву (или интерном неког НТП-а) оцењују се њихови пројекти (идеја, циљ...) и усклађеност са наменом ВИ платформе, као и много других параметара (да ли су добили већ нека средства, колико година постоје...). Представници Научно-технолошких паркова, заједно са нама, врше оцењивање апликација. Субјекти академске заједнице раде истраживања, научне радове, пројекте за који су финансирање добили из ЕУ фоднова, тако да не излазе са својим пројектима/"производима" на тржиште, осим ако немају пројекат који је везан за индустрију - пример је ВИ институт који има потписан уговор са пар великих компанија.