Stateczność w ujęciu Eurokodowym cz. 1

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 авг 2024
  • Publikacje naukowe:
    onlinelibrary.w...
    onlinelibrary.w...
    www.sciencedir...
    onlinelibrary.w...
    Prezentacja:
    www.strenco.pl/...

Комментарии • 5

  • @IreneuszSzum
    @IreneuszSzum Год назад

    Bardzo pomocne.

  • @wojciechradaczynski3372
    @wojciechradaczynski3372 4 года назад

    Super materiały! :)

    • @strenco2359
      @strenco2359  4 года назад

      Bardzo dziękujemy, i życzymy udanego okresu testów oprogramowania.

  • @Kris_C999
    @Kris_C999 4 года назад +1

    Czy w konstrukcjach można dopuszczać do skrętnych postaci wyboczenia, czy nie świadczy to o braku dostatecznej sztywności układu itd? Chodzi mi bardziej o budynki o przestrzennych układach ramowych.

    • @strenco2359
      @strenco2359  4 года назад +1

      Dzień dobry. Dziękuję za pytanie i pozwolę sobie na nie odpowiedzieć, może ktoś jeszcze coś dorzucie od siebie.
      Wg mnie każda niestateczność jest możliwa, nawet globalna skrętna i trzeba sobie z tym jakość poradzić. A odpowiadając ściślej, to domyślam się, że chodzi Panu o np. budynek szkieletowy, który z różnych względów może być wrażliwy na utratę globalnej stateczności właśnie w postaci skrętnej. Praktyką, czy zwyczajem w takich konstrukcjach jest wprowadzanie stężeń w ścianach zewnętrznych, które to uniemożliwiają. No ale jeśli nie można tego zrobić z różnych względów (technologicznych, estetycznych, prawnych)? Jest wiele przykładów, gdzie taka postać skrętna na poziomie globalnym może się pojawić. Np. w kopułach niestężonych w płaszczyźnie dachu, których rygle są zginane i wykonane z elementów wrażliwych na zwichrzenie. Ciekawym przykładem jest też np. budynek na rzucie koła, którego dach podparto obwodowo np słupami utwierdzonymi, i który nie posiada stężeń pionowych w ścianach zewnętrznych obwodowych np ze względu na walory estetyczne. Konstruktor w takich przypadkach musi znaleźć rozwiązanie dla takiego problemu. Podsumowując, to sytuacja te są raczej nieczęste, ale możliwe
      Jeśli zaś idzie o możliwość wystąpienia niestateczności skrętnej ściskanego pręta w konstrukcji (np. wykonanego z przekroju monosymetrycznego), to taką sytuację wymiaruje się zgodnie z procedurami normowymi.