Safari z Malucha - radio samochodowe z lat siedemdziesiątych [TOWARY MODNE 116]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 авг 2024
  • Jak działa radio samochodowe? O serii odbiorników z ery gierkowskiej. O wariometrach i strojeniu za pomocą zmiany indukcyjności cewek. O tym czym różni się radio samochodowe od domowego.
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/s...
    PayPal.Me/smialekadam
    www.paypal.com...
    oraz do subskrybowania:
    www.youtube.co...
    #Safari #maluch #radio

Комментарии • 597

  • @ZeeKat
    @ZeeKat 2 года назад +24

    Efekty dźwiękowe przy tytułach rozdziałów tych filmów całują w serce. Poza wartością merytoryczną także dbałość o detal jest tip top :)

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak8261 2 года назад +14

    Dziękuję, Adamie kochany, za trafną recenzję dzisiejszych stacji nadawczych pod koniec programu. Co z tego, że na pchlich targach można kupić po parę złotych przepiękne kultowe tunery starućkie marek Technics, Hitachi , Telefunken itp. itp. Pies z tym tańcował, skoro stacje radiowe nadają taki shit, że pierwsza reakcja to "wyłącz to cholerstwo, no wyłączżesz to gówno !!!" (Duńczyk w Vabanque 1 do pomocnika, przy próbach obezwładnienia instalacji alarmowej).

    • @konradklekot
      @konradklekot 2 года назад

      Kupujesz transmiter nadajnik UKF, podłączasz dowolne źródło sygnału i już słuchasz czego chcesz na dowolnej częstotliwości.

    • @zbigniewgurak8261
      @zbigniewgurak8261 2 года назад +3

      @@konradklekot Kablem do line-in wzmaka to samo, bez nielegalnego zaśmiecania eteru.

  • @Ravsos
    @Ravsos 2 года назад +42

    Adam Śmiałek, człowiek dobrej roboty...

    • @R.Rumian
      @R.Rumian 2 года назад +6

      Bez kitu. Nie wiem jak się uchował taki kosmita co nie robi jak dla obcego i ciągle mu zależy. Adam jest po prostu tym kosmitą, już dawno to zauważyłem 👽👽👽🛸🛸🛸

    • @helifunn7403
      @helifunn7403 2 года назад

      Świetna historyczna praca o systemach i ślepych uliczkach, pozdrawiam serdecznie.

  • @steam7087
    @steam7087 2 года назад +9

    Pierwsza rzecz jaką zrobiłem w moim fso1500, była wymiana Safari na jakiegoś znacznie starszego Gelharda. Miał zakres do 106 MHz na ukfie, kontrolki na żarówkach, odtwarzacz kasetowy z przewijaniem w obu kierunkach i był stereofoniczny, zbudowany przede wszystkim w oparciu o układy scalone. Lata świetlne w porównaniu z Unitrą... później trafił jeszcze korektor 2x20W i głośniki wmontowane w tylną półkę. Oba komponenty bardzo budżetowe a o tak brzmiało to dobrze. Niebiańskao w porównaniu z Safari i eliptycznymi GD.

  • @Skocztu
    @Skocztu 2 года назад +11

    „Kupić odpowiednie” to bardzo mylący zwrot. Trzeba było zdobyć odpowiednie, wystać w kolejce, podlizać się znajomemu sprzedawcy, mieć szczęście lub wymienić się na inny towar. Każdy towar był atrakcyjny a przez to szanowany zupełnie inaczej niż dziś. Piękne czasy !

  • @jerzyjerzewski6162
    @jerzyjerzewski6162 2 года назад +20

    Co się ukręciło to grało.
    Prawda !
    Tyle tylko że wtedy było co słuchać ale nie było na czym. Teraz jest na czym ale ni ma czego !

    • @ChrisDeBoar
      @ChrisDeBoar 2 года назад

      Wystarczy stary odbiornik z wejściem AUX by podłączyć komórkę ze Spotify ze zgraną offline muzyką coby zasięg nie grał roli. A tam znajdzie co się chce. W pakiecie rodzinnym wychodzi jakieś 6 zł.

    • @threone1
      @threone1 2 года назад +2

      wszystko to, co "było do słuchania" jest i to jest prawdziwie a nie tak jak za czasów, do ktorych pan, jak mniemam, tęskni. kazda "plyta młodości" jest dostępna po 3 sekundach, bez zdawania się na czyjąkolwiek łaskę.
      Jeśli kiedyś bylo co słuchać, to dziś jest 1000 razy więcej, więc cóż za absurdalna teza.
      oczywiście rozumiem jej sens - współczesna muzyka popularna jest niskiej jakości,
      ale proszę sobie przypomnieć, czy to przypadkiem za PRLu rodzice i dziadkowie nie traktowali ówczesnej młodzieżowej muzyki tak samo jak my(?) oceniamy taką muzykę dziś? Skaldowie, dlugie włosy, saboty i dzwony rozumiem podobały sie wszystkim 50+?
      Proszę nie gorzkniec i nie robić sobie wroga we współczesnym swiecie, zachecam do szukania mniej mainstreamowych zrodel muzyki, bo ta dobroć nie ma końca.
      reasumując: jest co słuchać, tylko jeszcze nie wie pan gdzie :)

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 2 года назад +2

      @@threone1 Tak się składa że moja płytoteka CD jest dość obszerna. Ze słuchania tego dziadostwa co nadają dziś media już dawno się wyleczyłem więc nie jestem zależny od tzw. wolnych mediów które polegają na tym że jakiś krewny, znajomy, kochanek/kochanka pierdzą w stołek w tzw. studio i zapuszczają playlistę nie mając pojęcia kto aktualnie gra.
      To jest właśnie ten feler na który cierpią współczesne rozgłośnie, pozbyli się ludzi którzy prezentowali wysoki poziom, wiedzę, składną polszczyznę i sens tego co mówią i nie pozwolono przekazać tej wiedzy młodemu pokoleniu radiowców czy raczej cfelebrytów.
      Efekt jest taki że w studio siedzą matołki które obiecują miliardy do wygrania w debilnych konkursach dla opóźnionych albo głupki wydzwaniające do ludzi na których otrzymali zlecenie od tzw. znajomych i pieprzących bez ładu i składu a gawiedź klaszcze i to lubi. Taki mamy poziom odbiorców więc nie zwalam winy tylko na nadawców.
      Z własnego doświadczenia wiem że z wiekiem człowiek który ma jakie takie doświadczenie ogranicza krąg ulubionych wykonawców , ale za to przeszukuje internety w poszukiwaniu "tych swoich" i składa wszystkie ich stare i nowe płyty audio i DVD.
      Muzyka z sieci nie daje mi takiej jakości, być może dlatego że mój sprzęt odsłuchowy pochodzi jeszcze z lat '80 - '90.
      Jest dobry i przeżyje współczesne produkty.
      Zresztą od słuchania ze spotify czy innych źródeł także nie chcę się uzależnić mając w pamięci pewne wydarzenie z zamierzchłej przeszłości PRL kiedy to wyłączono wszystko i pozostały mi tylko wcześniej nagrane kasety. A PRL wspominam mile tylko z tego względu że byłem młody i łatwiej można było znieść ten parszywy szary i beznadziejny system.

  • @mariuszszczesny6885
    @mariuszszczesny6885 Год назад +7

    Adam, od dłuższego już czasu oglądam Twoją produkcję i powiem krótko- powala mnie na kolana. Wielki Ci szacun i mówiąc po żeglarsku- Tak Trzymaj :)

    •  Год назад +2

      Dzięki za miłe słowo :)

  • @admys100
    @admys100 2 года назад +8

    Już tu wspominano, że do 126P było radio "Tramp". (UKF plus 225 kHz AM). Kiedy sprzedawałem malucha, radio wymontowałem na pamiątkę. A kiedy nadawcy przeszli na "wysoki" UKF, przestroiłem je montując nową głowicę na ten zakres. W Trampie głowica była strojona warikapami i to napięcie dało się zastosować w nowej głowicy. Do oświetlenia skali zastosowałem później trzy diody ze świecącego paska. Radia używam sporadycznie podczas pobytu w domu teściów. Zasilam jakimś uniwersalnym zasilaczem 12V typu czarne pudełko wtykane do ~230V, a zamiast głośnika podłączyłem moją 15W (sinus), solidną kolumnę bass-reflex, którą zbudowałem w kawalerskich czasach. Zestaw daje takiego czadu, że szwagier przybiega z parteru krzycząc - dom się trzęsie! :D
    Układ UL1481 x 2 (to analog TBA810) mam też we wzmacniaczu fonii w zestawie z PC . Działa od ok 30 lat.
    Edit: Odwiedziłem szwagra ;)
    ruclips.net/video/K5SqADrG_-Q/видео.html

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад +1

      tramp był skonstruowany na podobnej zasadzie jak prezentowana już kiedyś Asia czyli bez przemiany częstotliwości na zakresie AM. Gałka strojenia służyła w tym przypadku tylko do dokładnego wstrojenia się w „jedynkę“ (kondensator strojeniowy czy warikap normalnie używany do strojenia FM był przepinany do obwodu AM i umożliwiał niewielką zmianę częstotliwości).

  • @chodzeinagrywam
    @chodzeinagrywam 2 года назад +5

    Kiedyś oglądałem TTR czyli Telewizyjne Technikum Rolnicze a dziś Pana Adama. Pięknie dziękuję za wspomnień czar !

    • @Marek-MAROGO
      @Marek-MAROGO 2 года назад +3

      W TTR lubiłem lekcje matematyki.

    • @marius1677
      @marius1677 2 года назад

      @Chodzę i Nagrywam, a "W domu i w zagrodzie"?..😉

  • @scarab6257
    @scarab6257 2 года назад +5

    Adam radujesz moje serce. To co kiedyś wydawało się zwykle, siermiężne i nie warte uwagi teraz jest super
    Świat mnie zadziwia i napawa optymizmem dzięki Tobie
    Pozdrawiam
    RŻ rocznik 1969

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад +2

      teraz jest jeszcze bardziej siermiężne niż wtedy, a na dodatek stare. Oglądają to dziadki takie jak my w ramach cotygodniowych zajęć z nostalgii. '68

  • @DzolyDzamper
    @DzolyDzamper 2 года назад +3

    jak pada słowo " siermiężne" to znak, że będzie dobry odcinek

  • @mrrek73
    @mrrek73 2 года назад +8

    Co do oceny stacji komercyjnych - Panie Adamie! Powiedziane pięknie! Sam bym użył bardziej grubiańskiego określenia, ale Pan stanowi klasę i wzór taktu! Chapeau bas!

    • @marek50kaoverload23
      @marek50kaoverload23 2 года назад +3

      Ja akurat mam w aucie ustawioną "trójkę". Można mieć o niej różne zdania, ale nie puszczają w kółko tych samych utworów, do tego aktualny serwis informacyjny. W Wielkopolsce pojawiła się ostatnio komercyjna stacja "Radio Wielkopolska", która nie dość, że puszcza tylko Disco Polo, a innych wykonawców to jakby mieli tylko dwie płyty, to w dodatku w kółko powtarzają wiadomości z przed kilku dni.

    • @mrrek73
      @mrrek73 2 года назад +1

      @@marek50kaoverload23 Długie lata miałem "Trójkę". Po wydarzeniach okołoKazikowych - zrezygnowałem. Obecnie - w samochodzie słucham bogatej zawartości karty SD (z resztą czasem aktualizowanej). Jednak fakt faktem, że nawet ta "reformowana" Trójka wypada lepiej od rozgłośni komercyjnych. Jednak faktycznie - FM w samochodzie gości już nieczęsto, a szkoda.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад +1

      Ja uwielbiam stacje komercyjne. Ale nie te dwie wiadomo które, tylko te bardziej niszowe. Notabene radia samochodowe (ale nie te marki china china) odbierają słabsze stacje dużo lepiej niż domowe wieże, o przenośnych radyjkach nie wspominając. Szkoda tylko że mają nieodłączalny i nieregulowalny układ zawężania bazy stereo przy słabym sygnale, który działa w sposób mocno nadgorliwy, tak że na ogół słuchamy czystego mono, mimo że znaczek stereo ciągle się świeci...

    • @mrrek73
      @mrrek73 2 года назад +1

      @@adamdarski8919 i właśnie te mniejsze i niszowe stację komercyjne sprawiają, że FM w sprzęcie samochodowym czasem jednak gości i nie został u mnie bezrobotny. Tych dwóch wielkich nawet nie mam zapisanych w pamięci radia.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад

      moje radio ma 30 pamięci i te dwie są na pozycjach przed- i ostatniej tak żebym nigdy na nie nie trafił, ale są bo włączam je czasem gdy wyjadę na takie zadupie że nic innego nie odbiera

  • @locosppg1777
    @locosppg1777 2 года назад +6

    Ten kanał to moje odkrycie dekady!

  • @microoxi
    @microoxi 2 года назад +7

    Kolejny kawał dobrej roboty z odpowiednią dozą wysublimowanego żartu w odpowiednich momentach ;) Brawo dla Adasia!!!

  • @czadzikful
    @czadzikful Год назад +4

    "odcienie smutku" :))) genialny tekst, super się słucha Pana programów.

  • @iw5757
    @iw5757 2 года назад +7

    "Puszczają muzyką bardzo podobną brzmieniem do odgłosów pracy silnika małego Fiata" - prawda ale czasem muzyka ta przypomina mi bardziej pracę przy młocarni napędzanej pasem płaskim. Połączenie tego pasa uderzając najpierw w "szajbę" silnika a potem w "szajbę" młocarni, wybijało rytm bardzo podobny do tego który często słyszę z przejeżdżających automobili. Niezłe w młocarni było też buczenie cepów i wentylatorów, które wprowadzało w trans podobnie jak współczesna muzyka

    • @Motylprodakszyn
      @Motylprodakszyn 2 года назад

      Dlatego autor powinien nagrać odcinek o"muzyce"w takt malucha i pobocznych wrażeniach z pozycji niesłuchacza.Obawiam się o zbyt kulturalny język.

  • @martyb9409
    @martyb9409 2 года назад +5

    Mój tato miał safari w wersji dla łady 2106. 40 latek przeleciało dosłownie - między palcami. Pozdrawiam.

  • @solo1953
    @solo1953 2 года назад +7

    Świetne porównanie współczesnych produkcji muzycznych do pracy silnika Fiata 126P :)
    Pozdrawiam.

  • @jackyogi1
    @jackyogi1 2 года назад +5

    To były piękne czasy dla elektroniki i inżynier i serwisant mieli pole do popisu teraz serwis to wymiana modułu albo całego urządzenia a projektowanie zwykle sprowadza się do zasilania i peryferiów mikrokontrolera

  • @RADIOVOX1
    @RADIOVOX1 2 года назад +10

    5 punktów za podsumowanie muzy jaką nadają komercyjne stacje !

  • @Marek-MAROGO
    @Marek-MAROGO 2 года назад +2

    To Safari to moje wspomnienie dzieciństwa i początków mojej przygody z elektroniką. Leżało kupione i nieużywane na strychu czekając, aż ojciec zrobi generalny remont samochodu Warszawa, do którego potem radio miało być zamontowane. Niestety nigdy nie zagrało w aucie, bo wcześniej zdążyłem z tego radia wyciągnąć prawie wszystkie części, od scalaka UL1481 zaczynając, więc to radio w dniu zamontowania w Warszawie było tylko atrapą, no ale pierwszego samodzielnie wykonanego wzmaka zrobiłem sobie na wymontowanym scalaku, następny był na MDA2020 (20W).😁

  • @ms-dm5hp
    @ms-dm5hp 2 года назад +4

    Kolejny film Pana Adama siedzę i patrzę jak przedszkolak z otwartą gembą, w ciekawy sposób przedstawiony prosty odbiornik, coś niesamowitego, brawo.

  • @KolRadio
    @KolRadio 2 года назад +12

    "...puszczają muzykę podobną brzmieniem do pracy silnika małego fiata..." Oj tak, oj tak ;)

  • @przemekmajchrowski6
    @przemekmajchrowski6 2 года назад +7

    Bardzo dobry komentarz odnosnie jakosci wspolczesnej muzyki!

    • @jarosawmalinowski8130
      @jarosawmalinowski8130 2 года назад +3

      Moim zdaniem nie, to porównanie to obelga dla brzemienia silnika małego fiata.

    • @melon0909
      @melon0909 2 года назад +3

      Dzisiaj liczy się teledysk i tancerki a nie jakaś tam muzyka, czyli w radiu puszczają podkład do teledysków.

    • @VS0599
      @VS0599 2 года назад +2

      Nie jest tak źle, To ludzie w większości są zamknięci na nowe

    • @waclawzacharko8352
      @waclawzacharko8352 2 года назад

      W wielu wypadkach niema na co się otwierać.

    • @jarosawmalinowski8130
      @jarosawmalinowski8130 2 года назад

      @@waclawzacharko8352 W radiu nie ma, ale w internecie jest mnóstwo. Wiesz dlaczego w radiu jest g..o, bo dużo ludzi myśli tak jak ty, że nic lepszego nie ma, wiec nie ma sensu szukać. A skoro się poddali, to będą słuchać co radio im daje, niezależnie jak kiepskie by to nie było. Gdyby słuchalność radia spadła o 90% ludzie decyzyjni musieli by jakoś zareagować, a teraz nie muszą.

  • @maciej6024
    @maciej6024 2 года назад +3

    Moje gratulacje, świetny kanał - miło jest powrócić wspomnieniami do czasów młodości, niewiele rozumiem z zagadnień elektroniki ale jak Pan powiedział "liczy się także element poznawczy". Wszystkiego Dobrego !

  • @arturgruszczynski5716
    @arturgruszczynski5716 2 года назад +3

    Pięknie, z dużą dozą humoru, wspaniały program, takich ludzi już niema, zdrówka życzę panie Adamie

    • @khiara69
      @khiara69 Год назад

      jak widać, jeszcze się uchowali;)

  • @shuxu8789
    @shuxu8789 2 года назад +4

    To dobre o tej muzyce puszczanej dziś przez stacje komercyjne. Ja bym powiedział, że to odgłosy z huty. :)

    • @msadurski
      @msadurski 8 месяцев назад

      Tego nie rozumiem. Znaczy co, prawdziwa muzyka to tylko w PR2? Bez przesady.

  • @krisu918
    @krisu918 2 года назад +7

    Witam, mam takie radio w mojej Syrence 105 i działa do dziś. Pozdrawiam serdecznie.

    • @riesling5771
      @riesling5771 2 года назад

      Syrenka, radio czy oboje razem działają?

    • @krisu918
      @krisu918 2 года назад

      @@riesling5771 radio i syrenka

    • @riesling5771
      @riesling5771 2 года назад

      @@krisu918 Brawo👏

  • @pogarragop2728
    @pogarragop2728 2 года назад +3

    Bardzo szanuję.

  • @sawekmikstein3712
    @sawekmikstein3712 2 года назад +3

    super film - jak zwykle :)

  • @unitrafandom927
    @unitrafandom927 2 года назад +4

    Fajne radyjko fajny mały fiat, mam gdzieś jeszcze w teczce schematy do tego radia

  • @bsplol2556
    @bsplol2556 2 года назад +3

    Ojciec miał takie w kaszlaku, nie przypuszczałem że to takie skomplikowane ustrojstwo, grało niekiedy cały dzień jak byliśmy nad Wartą na rybach

  • @pxb-retrofun
    @pxb-retrofun 2 года назад +2

    No to zaczynamy:) pozdrawiam

  • @paweprorider7795
    @paweprorider7795 2 года назад +3

    Świetny materiał panie Adamie! W latach mojej młodości znalazłem taki radioodbiornik w garażu dziadka, była to wersja z gniazdem umożliwiającym podłączenie magnetofonu o którym Pan wspomniał. Kiedyś w piwnicy kolego znaleźliśmy obudowę do takiego radia ze zintegrowanym głośnikiem eliptycznym. Wydaje mi się, że ta obudowa była samorobna aczkolwiek zrobiona była bardzo profesjonalnie. Radio pasowało w nią idealnie. Wystarczyło wyprowadzić przewód zasilający i antenowy, żeby cieszyć się odbiorem PPPR np w garażu. To Radyjko zapoczątkowało u mnie zbieractwo starych radyjek, posiadałem wtedy m.in
    Klawesyna, Śnieżnika, Elizabeth, Monikę, neywe 402, Tarabana i kilka innych modeli które trzymałem na strychu domu rodzinnego z którego pod moją nieobecność ukochany wujek oddał wszystko na elektro śmieci "bo kto tego jeszcze używa", najbardziej bolał mnie klawesyn w stanie gabinetowym po moim dziadku :(((((

  • @stanisawk1385
    @stanisawk1385 2 года назад +6

    na końcu święte słowa - puszczają dziś muzykę jakby z Fiata 126P RACJA !

  • @polskioddshooter7657
    @polskioddshooter7657 2 года назад +3

    cudowne podsumowanie \m/

  • @blazeykk
    @blazeykk 2 года назад +6

    Z głośnikami też były niezłe przeboje. W maluchu był przewidziany jeden, ale przynajmniej o popularnym kształcie. W fiacie 125 był także przewidziany pojedynczy głośnik, tuż pod radiem. I był on owalny, ale bardzo długi i wąski. Miał zdecydowanie inne proporcje, niż dostępne wówczas głośniki owalne. I też cudem było jego zakupienie. Dlatego często lądowały tam szersze owale. Doginane, by pasowały po japońsku, czyli jako tako 😁
    Ciężko było osadzić radio w wartburgu, bo... Trzeba było ciąć deskę rozdzielczą. Tam był jakiś nietypowy otwór lub otwór starego standardu, gdzie radio mocowało się za pomocą gwintowanych tulei pod gałkami.
    Szczytem marzeń samochodziarza melomana były wtedy tak zwane "aluminiaki", czyli umieszczane na tylnej półce kolumny wykonane z odlewu aluminiowego. Nasz polski produkt. Występowały zdaje się w dwóch rozmiarach.

    • @ostrowski4600
      @ostrowski4600 2 года назад +1

      Kolumny aluminiowe na tylnej półce w Maluchu. Dziś na pierwszy plan jeszcze przed "jak to będzie grało" nasuwa się myśl "jak one latają po aucie w razie kolizji". Wtedy nikt nie zaprzątał sobie głowy zbędnymi fanaberiami :)

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 2 года назад +1

      @@ostrowski4600 Po co było zaprzątać sobie głowę takimi sprawami w aucie w którym strefa zgniotu kończyła się na silniku ?

    • @ostrowski4600
      @ostrowski4600 2 года назад

      @@jerzyjerzewski6162 hehe zgadza się.

  • @wojciechmyszor6538
    @wojciechmyszor6538 2 года назад +2

    Mistrzu Adam. Dzięki.! Pozdrawiam.

  • @Bondo9o
    @Bondo9o 2 года назад +8

    Miałem kiedyś okazję używać Wiraża. W bezpośrednim porównaniu nawet najprostszy ówczesny Blaupunkt był o lata świetlne do przodu pod względem jakości brzmienia i całości. :) Dziwię się, że ludzie tak namiętnie montują nasze radia do klasyków z PRL-u. Ani to tanie, ani dobre, ani jak porządnie przestroić...

    • @rekawek6
      @rekawek6 2 года назад +2

      Jazda klasykiem to dopasowanie się do epoki / poruszanie się jak w epoce i aby lepiej poczuć klimat montuje się takie wynalazki. 😉

    • @Bondo9o
      @Bondo9o 2 года назад +2

      @@rekawek6 ja wiem, ale zawsze można wrzucić jakiegoś Blaupunkta z tych samych czasów. :)

    • @pawegawe6170
      @pawegawe6170 10 месяцев назад +1

      @@Bondo9o Kto wtedy jeżdżąc maluchem miał radio Blaupunkta.....? natomiast Safari były dostępne cenowo i jako jedyne pasowały do starego typu wnęki na radio....

  • @robertszczepankowski3970
    @robertszczepankowski3970 2 года назад +2

    Witam, jak zwykle fajny film. Pozdrawiam

  • @dinocool6067
    @dinocool6067 2 года назад +1

    Cieszę się, ze mojemu imionnikowi kanał się rozkręca. Oby tak dalej! materiał i prezentacja, oczywiście świetne.

  • @andrzejgrzegorek9758
    @andrzejgrzegorek9758 2 года назад +1

    dzieki za wspomnienia, pozdrawiamy!!!

  • @jaktonactozorkiestra100
    @jaktonactozorkiestra100 2 года назад +2

    dziękuję za pracę sub łapka dzwon pozdrawiam

  • @przemoharp
    @przemoharp 2 года назад +6

    Pamiętam, ze jak jeszcze stal słynny maszt w Konstantynowie - polską "jedynkę" na krókich łapało się nawet na dalekich krańcach Europy.

    • @waclawzacharko8352
      @waclawzacharko8352 2 года назад +3

      Na długich.

    • @przemoharp
      @przemoharp 2 года назад

      @@waclawzacharko8352 no pewnie tak, ja już nie pamiętam dokładnie.

  • @rab8347
    @rab8347 2 года назад +3

    O tak, miałem takie w maluchu. było ok. W sumie nie miałem wtedy porównania z innymi bo dużego wyboru nie było. Ale spełniało swoje zadanie.

  • @piotrlenarczyk5803
    @piotrlenarczyk5803 2 года назад +2

    Dziękuję za film.
    Już wiem z czym mi się kojarzy sposób wypowiedzi prezentera kanału: "idź sobie internetować gdzieś indziej";). Materiał profesjonalny, o dużej wartości merytorycznej.

  • @TheAriasz
    @TheAriasz 2 года назад +6

    Z tym wsuwaniem rurek to trochę jak w reaktorach RBMK :)

  • @mariuszrl1143
    @mariuszrl1143 2 года назад +2

    Mój pierwszy samochód to Fiat 126p 600 ... i na wyposażeniu miał właśnie takie radio Safari :)

  • @pako1205
    @pako1205 2 года назад +2

    Witam serdecznie i dzięki wielkie za przypomnienie mi dawnych czasów. Był moment, że było o UL1481 i mam przebłyski pamięci, że było o ich zastosowaniu szerokim, jednak w telewizorach królowały UL1480 (TBA800). Pozdrawiam serdecznie z utęsknieniem oczekując nowych odcinków.

  • @andrzejporeda7281
    @andrzejporeda7281 2 года назад +3

    Świetne I zabytkowe jest to radio z małego Fiata pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍

  • @pedrusx
    @pedrusx 2 года назад +5

    Miałem. Wyjęty ze 125p taty. Zamontowany przy łóżku. W zasadzie między łóżkiem a szafą. Wisial w pionie między ścianą szafy a bokiem łóżka. Żarówka podświetlenia wywalona. Zamiast niej do wskazówki skali przymocowana żółto pomarańczowa dioda Led. Radio przestrojone. Raz w tygodniu słuchanie na RMF audycji "poza rok 2000". Na codzień 106,2FM a w soboty REKORD30TOP a później BSTS czyli Bliskie Spotkania 3go Stopnia. Jeszcze później Balladowa Lista Przebojów, która potrafiła się ciągnąć nawet do 3 czy 4 nad ranem. Ktoś z Radomia jeszcze pamięta?

  • @CARGO6000
    @CARGO6000 2 года назад +2

    Uwielbiam ten kanał, ogrom wiedzy i sposób przekazu na najwyższym poziomie. Hitem jest zdanie o komercyjnych stacjach radiowych i muzyki przypominającej pracę silnika małego Fiata... 😂😂😂

  • @brudgerfrudger2174
    @brudgerfrudger2174 2 месяца назад +3

    Super odcinek ale już widzę komentarze typu "oooo miałem takie" to silniejsze od czlowieka

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 2 года назад +6

    Jak ktoś chciał poszpanować to był dla niego UNITRA Rekord albo Akropol

    • @jansz7487
      @jansz7487 2 года назад +1

      Radioodtwarzacz Skald

    • @olo1299
      @olo1299 2 года назад +1

      @@jansz7487 skald 2 dodania dzisiejszego stoi u mnie w garazu. 20lat temu tata go wstawił w obudowę że sklejki i kawałkiem maskownica głośnika z naszego pierwszego malucha i tam do dnia dzisiejszego jest podpięty do tego samego akumulatora ladowanego raz do roku i ciągle gra. Akumulator ma prawie 20lat! Aż z ciekawości opornicą go potraktuje w wolnej chwili 😂

    • @marekkowalski6767
      @marekkowalski6767 2 года назад

      @@olo1299 stoi ..

    • @artofwar3992
      @artofwar3992 2 года назад

      @@jansz7487 Ale Skald nie wyszukiwał sam stacji jak Rekord czy Akropol

  • @jajan625
    @jajan625 Год назад +8

    Jak to powiedział Szary Jeleń, strojenie skopiowano z reaktora jądrowego.

  • @wolcek
    @wolcek Год назад +1

    Uwielbiam poczucie humoru 😂😂😂

  • @edwood9321
    @edwood9321 2 года назад +5

    Ja mam chyba pomysł na temat filmu: Megafony PRLu ! Takie którymi zomo rozganiało demonstracje i przez które przemawiał Wałęsa;) te instalowane na milicyjnych 'sukach' można ładnie pokazać jak obcinają pasmo, z jakimi 'gruszkami 'współpracowały itd może być ciekawie;)

  • @olo1299
    @olo1299 2 года назад +3

    Wieeele takich miałem w rękach by je zbeszczescic 😂 dostawaly BT, jeck wzmacniacz w miarę przyzwoity na 4kanaly czytnik USB i kart na kabelki itp. Z wierzchu dalej wyglądało na oryginał.

  • @tielusik
    @tielusik 2 года назад +9

    W ostatnich słowach poruszył Pan bardzo ważną, a nie rozumianą przez większość "melomanów" kwestię.
    Powiedział Pan, ".... stacje komercyjne puszczają muzykę podobną brzmieniem do pracy silnika PF126"
    Tak, to przerażające jak brzmią te stacje! Pasmo, ani z dołu, ani z góry niewiele przewyższa brzmienie wkładki W66, ale najgorsze jest używanie ordynarnych kompresorów, co kompletnie zmienia treść nagrań i jest nie do zniesienia.
    Ja, przy takiej muzyce odczuwam fizyczny ból.
    Byłbym wdzięczny za odcinek o tym jak to rozpoznać, jak z tym walczyć, czy w ogóle da się coś na to zaradzić.

    •  2 года назад +2

      Niestety nie da się odkręcić działania kompresora, jak nie da się odjąć pogłosu. Przy okazji jakiegoś urządzenia tego typu opowiem o tym.

    • @olo1299
      @olo1299 2 года назад +4

      Witaj w klubie mniejszości populacji z nie drewnianymi uszami...

    • @tielusik
      @tielusik 2 года назад

      @@olo1299 Wielki honor dla mnie być w takim gronie. Niestety, mój słuch pozostawia wiele do życzenia, ale to zdaje się jest przyczyna mojego wyczulenia.

    • @olo1299
      @olo1299 2 года назад +2

      @@tielusik ja też mam dziwna przypadłość. Niby słuch już nie ten przez pracę i z daleka nie wszystko słyszę ale każdy szmer trzask czy zniekształcenia słyszę w sprzęcie grającym 😂 kumpel mój często dzwoni do mnie jak składa audio i nie wie co mu nie pasuje w zestawie zebym posłuchał. Większość znajomych się z nas śmieje bo nie słyszy świerszcza którego szukamy pół dnia w samochodzie 😂 nie wspomnę już o tym jak przekładamy głośniki jakieś jeden model za drugim bo się nie zgrywaja z resztą 😉 jak dla mnie jest to niestety przekleństwo tak samo jak moja wada wzroku przez którą odróżnia każdy odcień koloru. Skutkuje to tym że każdy mój sprzęt grający zawsze ma jakąś wadę tak samo jak każdy samochód jest dla mnie brzydki bo widzę wszystkie przejścia koloru, gdzie był malowany czy gdzie stał bardziej na słońcu itp. 😂

    • @jerzyjerzewski6162
      @jerzyjerzewski6162 2 года назад +1

      " jak to rozpoznać, jak z tym walczyć, czy w ogóle da się coś na to zaradzić."
      Oczywiście że się da. Ja to już wiele lat temu zrobiłem, wiadomości mnie nie interesują a muzykę słucham taką jaką lubię, potrzebuję i w takiej jakości jak lubię z własnego "archiwum"
      I tylko czasem w sklepie gdzie wyje "radio"-"muzyka"- kłamstwa, nachodzi mnie żal że nie mogę zostać miliarderem odpowiadając na trudne pytanie "co to jest pisanka"
      a) wyspa na morzu
      b) umalowana kobieta
      c) karnawałowa zabawa

  • @kalasantyciaputko5943
    @kalasantyciaputko5943 2 года назад +1

    5 sekund nie zobaczyłem a już łapka w górę 😉

  • @kolo4079
    @kolo4079 2 года назад +3

    Fajny odcinek 👍👍🙂

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад

      a które są niefajne?...

    • @kolo4079
      @kolo4079 2 года назад +1

      @@adamdarski8919 Wszystkie są bardzo ciekawe

  • @korotek80
    @korotek80 2 года назад +1

    Posiadam 2szt Safari. Z czasem przestroje na nowy ukf. Świetny materiał.

  • @SmakoszPilat
    @SmakoszPilat 2 года назад +2

    Miałem takie radio w maluchu👍

  • @mario88388
    @mario88388 2 года назад +1

    6:06 - na to czekałem, złota malina PRL, mistrzowski komentarz :)

  • @gnbandi5663
    @gnbandi5663 2 года назад

    Ale się uśmiałem😜, FILMY SUPER 👍👍👍

  • @dariuszpajecki5766
    @dariuszpajecki5766 2 года назад +3

    Jak dobrze pamiętam do malucha było produkowane dedykowane radio o nazwie Tramp.

  • @contragumballvenganza1448
    @contragumballvenganza1448 2 года назад +2

    Miałem takie w Bobsterze 😉 A w Dużym Fiacie, Weekend, na kasety 😎

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk 2 года назад +2

    W naszym pierwszym maluchu z 1979 roku było fabrycznie wbudowane radio Rekord ze skalą na czerwonych ledach! I był też obrotomierz taki okrągły na górze deski rozdzielczej. To był wypas!

    • @michakaczynski8908
      @michakaczynski8908 2 года назад

      Na ledach skale miało radio "Akropol" a później "Rekord" to była już inna klasa niż Safari

    • @sebastian_drazczyk
      @sebastian_drazczyk 2 года назад

      @@michakaczynski8908 racja, to był "Rekord". Pozdrawiam

  • @TomaszKuczaj
    @TomaszKuczaj 2 года назад +1

    To już taki powiew nowoczesności, ja miałem w swoim maluszki Safari 2A :-)

  • @nijaki68
    @nijaki68 2 года назад +3

    Zakończenie mnie rozwaliło o tej muzyce podobnej do 126p :D

    • @1500Turbo
      @1500Turbo 2 года назад +2

      Oj chyba tej muzyce jeszcze brakuje do brzmienia 126p :)

  • @jvnxnvdhc3126
    @jvnxnvdhc3126 Год назад +2

    Mój tata miał w samochodzie, pamiętam to radio

  • @mazakaudio
    @mazakaudio 2 года назад +1

    Bardzo ładny odcinek.

  • @rostilembe
    @rostilembe 2 года назад +1

    Dziękuję.

  • @Vmssupplies
    @Vmssupplies 2 года назад +1

    Mój dziadek miał takie Safari!

  • @jansz7487
    @jansz7487 2 года назад +2

    Nazwa "Safari" była najprawdopodobniej odniesieniem do sukcesów Sobiesława Zasady w Rajdzie Safari.
    Było więcej tego typu konotacji.
    np.olej silnikowy Selektol Special "Monte Carlo".

    • @riesling5771
      @riesling5771 2 года назад

      Rajd Monte Carlo był, excuse le mots, ikoną rajdów samochodowych w latach 60-70. Być może ze względu na sukcesy SZ, ale może po prostu ze względu na wyjątkowość miejsca i pory roku?

  • @vinegardrinker5159
    @vinegardrinker5159 2 года назад +3

    Miałem Safari w maluchu, nie miał isostatów, więc chyba był to model 6. Raz chcieli mi go ukraść, ale nie dali rady bo śruby montażowe były zaklepane i zalane żywicą. Teraz też mam radio w "nowoczesnym" aucie, ale żeby zmienić jakieś ustawienie inne niż głośność czy stację, trzeba zaglądnąć do instrukcji wielkości cegły, zidentyfikować który z 5 opisanych modeli się ma, następnie mozolnie przedzierać się przez różne menu i podmenu.

    •  2 года назад +4

      Kraść Safari to po prostu jakiś ósmy poziom żenady :) Inna sprawa, że współczesne odbiorniki są zwykle projektowane beznadziejnie.

    • @waclawzacharko8352
      @waclawzacharko8352 2 года назад +1

      @Adam Śmiałek. Co do kradzierzy to teoretycznie tak , ale w praktyce złodzieje kradną absolutnie wszystko co się da ukraść. Wiem coś na ten temat, proszę mi wierzyć.

  • @sebastiantr6418
    @sebastiantr6418 2 года назад +4

    Miałem Safari 5 w maluchu. Świetny odbiór na zakresach AM. Niestety mój miał uszkodzony tranzystor BF195 w głowicy UKF i odbierał tylko w mieście. Uszkodzenie wyszło przy przestrajaniu na nowe pasmo. Przestrojenie z nowym BF195 było już tylko czystą formalnością. Czułość po przestrojeniu aż za dobra, czasami sygnały w mieście bo aż za silne. W jednym maluchu miałem Safari przestrojone na 88 - 100 MHz a w drugim na 97 - 108. Tak miałem dwa fiaciki jednocześnie.

  • @sarin0891
    @sarin0891 2 года назад +1

    hahaha radyjko Safari... pamietam!!!! pamietam!!!!
    Fakt ze instrukcja obejmowała montaż w prawie każdym modelu samochodu. Nie ma się co dziwić skoro montowało się to samodzielnie ewentualnie ze szwagrem lub sąsiadem.

  • @92rafas
    @92rafas 2 года назад +2

    Tata miał takie radio w dużym fiacie :) potem dopiero zmienił na jakieś rosyjskiej produkcji z wyświetlaczem vfd. Zresztą mam je do dziś :)

  • @marek50kaoverload23
    @marek50kaoverload23 2 года назад +1

    Wystające przewody przyłączeniowe z radia samochodowego to akurat był "zarobek dla serwisantów". W radiu Safari były tylko trzy przewody, ale po roku 90-tym pojawiały się w kraju radia samochodowe o coraz większej ilości wystających przewodów. Ludzie podłączali takie radia często na pałę albo metodą prób i błędów łącząc przewody często na raupy bez żadnego zaizolowania. I to często na załączonym radiu rozkręconym ca całą głośność. A potem te radia przynosili do serwisów z upalonymi końcówkami. A zdarzały się też radia po przebiegunowaniu (pomyleniu plus z minusem). W tych radiach było co prawda zabezpieczenie przed zmianą biegunów zasilania, często w postaci diody włączonej zaporowo, ale równolegle. Problem w tym, że zazwyczaj była to dioda 1 A, często na wąziutkich ścieżkach na płytce drukowanej. A wtedy działało prawo Morfiego. Pierwsza paliła się dioda albo upalała ścieżka, a potem czasami zadziałał bezpiecznik, jeżeli podczas prób podłączenia radia nie został wcześniej zmostkowany drutem.
    Problem ten znikł, wraz z upowszechnieniem się znormalizowanych złączy radiowych, tzw. złącz EURO.

  • @marcinz3343
    @marcinz3343 2 года назад +4

    Ale z tą współczesna muzyką stacji komercyjnych to brutalna prawda. Hi, hi

  • @Smalec_Polski
    @Smalec_Polski 2 года назад +1

    Jak niewiele potrzeba było do umilenia czasu podczas jazdy. :)

  • @briann2399
    @briann2399 9 месяцев назад +2

    Po zmianach ustrojowych mieliśmy wysyp "znakomitych" radyjek z kręconą skalą i magnetofonem kupowanych z łóżka polowego wprost z ulicy .Radyjka te kupowane w przeświadczeniu że zachodnie a więc dobre i nie dość że dobre to jeszcze bardzo bardzo tanie działały zwykle tak z pół roku .Nawet krótki czas pozwolił tym masowo sprzedawanym radiomagnetofonom i radyjkom wszelkiej maści ukatrupić polską elektronikę powszechnego użytku.

    •  9 месяцев назад +2

      A to nie było tak, że kupujący ukatrupili ten rynek, wybierając te radyjka z łóżek polowych? Ktoś im kazał tak robić? :)

    • @briann2399
      @briann2399 9 месяцев назад +1

      @ Cena niższa kilkakrotnie od tego co w sklepie kazała. Nikt nie wiedział że jakość jest też kilkakrotnie niższa.

    •  9 месяцев назад +1

      No to już wina ministra edukacji ;)

    • @briann2399
      @briann2399 9 месяцев назад

      @ Niby dlaczego?

    •  9 месяцев назад +1

      Bo nie nauczył ludzi jak działa ekonomia.

  • @rysiumag
    @rysiumag 2 года назад +4

    B. dobrze na wesoło i racja w sprawie muzyki nadawanej np. przez RMF. po co przestrajać ?? pozdrawiam Ryszard

  • @agawasilka1378
    @agawasilka1378 2 года назад +3

    Tata miał w zaporozcu ✌️

  • @adamkowalski208
    @adamkowalski208 2 года назад +9

    Już wkrótce w każdym Moskwiczu i Ładzie XD

  • @aziczek147
    @aziczek147 2 года назад +4

    Niezapomniane przeżycia, kondensator + Iskrzące platyny - zero odbioru na FM :) UKF wtedy przy maluchach nadawał się na parkingach albo ogólnie jak się jechało "pod gruszę". Czyli na postoju.
    Pozdrawiam,

    • @waclawzacharko8352
      @waclawzacharko8352 2 года назад +1

      @Aziczek. Tłumienie zakłóceń instalacji zapłonowej jest sztuką trudną, nie wszystkim dostępną.

    • @waclawzacharko8352
      @waclawzacharko8352 2 года назад

      @Aziczek. Kondenzator połączony równoległe do przerywacza tłumił iskrzenie a tym samym zakłócenia. Prawda,że nie w dostatecznym stopniu.

  • @faurl35h
    @faurl35h 2 года назад +2

    Radioodbiorniki Akropol i jego stereo rozwinięcie Echo to był w latach 70tych szczyt PRL-owskiej elektroniki...

  • @markusman4592
    @markusman4592 2 года назад +2

    Mój tata miał safari 2 w moskwiczu 407. Wcześniej było tam radio lampowe z taką skrzynką stanowiącą przetwornicę napięcia. W przetwornicy był generator mechaniczny, który po podłączeniu do 12V buczał i ładował kondensator. Niestety zapomniałem jak ta część się nazywała. Była wielkości dużego kondensatora elektrolitycznego.

    • @pkolega
      @pkolega 2 года назад +2

      Wibrator

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад +2

      @@pkolega wyobraź sobie że dzisiaj bierzesz na przejażdżkę dziewczynę a ona pyta: co tu tak buczy, a ty: mam zainstalowany wibrator 🤪
      (ona: zatrzymaj się, wysiadam!!)

    • @marekkowalski6767
      @marekkowalski6767 2 года назад

      @@adamdarski8919 Montaż wibratorów szybko i tanio .

  • @CzakPtak
    @CzakPtak 2 года назад +2

    Po miniaturze myślałem, że to Janusz Tracz 😆
    A odcinek bardzo ciekawy 😄

  • @obywatelcane6775
    @obywatelcane6775 2 года назад +2

    Nie tylko zresztą z malucha === występowały ogólnie we wszystkich samochodach z PRL. Po prostu teraz są do wyboru Blaupunkty, Sony, Panasoniki, Kenwoody i zawalenie taniej badziewnej chińszczyzny z serii "Car MP3 stereo player" a właściwie do końca lat 80 głównie wyroby Unitry. Z tego co pamiętam to Safari posiadały specjalną zworkę - albo + na masie [dla Skarpety]. Uprzedzając niektóre komentarze === nie było czegoś takiego jak "fabryczne radio" do malucha, Poloneza, Fiata - jak to miało miejsce np. w Fordach czy w Oplach. Fabrycznie to samochód miał tylko kieszeń do jego montażu i kondensator przeciwzakłóceniowy. Polonezy i maluchy miały już prostokątne gniazdo DIN. Warszawy, Syreny i Fiaty przystosowane były do montażu radia z dwoma pokrętłami - od spodu deski. Był większy otwór na część ze skalą i dwa wąskie w których dokręcało się nakrętki potencjometrów. Jak ktoś chciał założyć nowszego kaseciaka np. Damisa to musiał piłować otwór brzeszczotem.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад

      w tamtych czasach nie było także fabrycznych radioodtwarzaczy do forda ani opla. Po prostu samochód po kupieniu miał zasłoniętą zaślepką dziurę w wymiarze DIN w którą montowało się oddzielnie nabyte radio, najczęściej marki Blaupunkt bo ta firma wyspecjalizowała się w ich produkcji. Chyba vw i mercedes oferowały radia sygnowane własną marką, ale ciągle była to opcja a nie wyposażenie fabryczne. Pierwszym autem wyposażonym w fabryczny, zintegrowany radioodtwarzacz był dopiero fiat bravo/brava w połowie lat 90tych.

    • @obywatelcane6775
      @obywatelcane6775 2 года назад +3

      @@adamdarski8919 Nie chodziło o radio zintegrowane, stanowiące część deski a fabryczne. W samochodach zachodnich zakładano nawet jeśli tylko za dopłatą to konkretne modele Blaupunkta - czasami dodatkowo z emblematem Opla, VW czy Forda. W katalogach były konkretne modele odbiorników przyporządkowane dla danego pojazdu. NIGDY w naszych warunkach czegoś takiego nie było - dedykowanych radiów. Szczególnie na przełomie lat 80/90. Dlatego bawią mnie dyskusje na forach poloneziarzy a ostatnio także Cinquecento z serii panowie, jakie powinno być radio zgodne z oryginałem :-D :-D :-D Co Polmozbyt to miał na stanie inne radia i takie zakładał. Daewoo, Sony, Telcza, Scolta, Osaka, a niektórzy się nad tymi paździerzami spuszczają jakby to był co najmniej Jaguar, że istniało coś takiego jak FSO officially authorized premium sound stereo car system 😀

  • @arkadiuszweiss
    @arkadiuszweiss 2 года назад +5

    Ojciec miał takie w latach 90', potem ludzie kupowali nowoczesne radia Japońskie i Chińskie które były niesamowicie delikatne i łamały się w rękach. Konfrontacja komunizmu budującego z dobrego serca dla ludzkości względem kapitalizmu budującego by zrobić jak najgorzej i zarobić. Lubiłem tą skalę z żarówką, czułość była dość niska ale wytrzymałe, przyciski bardzo dobre :-) . Inny ojciec miał specjalną ale oryginalną antenę Unitry do tego zestawu do polepszenia odbioru fal długich czyli 150 cm zamiast typowych 100 cm.

    • @adamkowalski208
      @adamkowalski208 2 года назад +2

      mój też miał, to był taki obowiazkowy tjuning tamtych lat, no i faktycznie polepszała odbiór

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад +3

      Sąsiad, po co założyłeś taką długaśną antenę do malucha? - Zobaczymy jak zima przyjdzie kto pierwszy znajdzie swojego na parkingu!

    • @waclawzacharko8352
      @waclawzacharko8352 2 года назад +1

      Długa antena poprawiał czułość, ponadto można było dostroić antenę.

    • @jarosawmalinowski8130
      @jarosawmalinowski8130 2 года назад

      Z dobrego serca ha ha ha...
      Inżynier, konstruktor, chciał by zrobić porządnie, w kapitalizmie ograniczają mu to księgowi, w socjalizmie głupie decyzje partyjniaków. Solidne były rzeczy mało istotne - jak obudowa, ale porządnej elektroniki już zrobić się nie dało.

    • @arkadiuszweiss
      @arkadiuszweiss 2 года назад +3

      @@jarosawmalinowski8130To nie jest do końca prawa że ograniczają księgowi, gdyby naukowiec-konstruktor chciał to zrobiłby tak jak chce, tak jak lekarze dyktujący ceny tak najinteligentniejsi ludzie na ziemi mogą dyktować co i jak będzie budowane bo mogą się nie zgodzić i nic nie powstanie, poza tym to księgowi w znacznym stopniu doprowadzają do spadku sprzedaży, zarabiają zbyt dużo, pogarszają opinie firmy itd. po prostu źle że konstruktorzy litują się i zgadzają na żądania księgowych. Powinni być twardzi dyktować co i jak będzie no ale pracują z dobrego serca, choć mój profesor mówił że to nie zawód a oddanie dla ludzkości bo zupełnie nie opłacalne w skali trudności, nie warto jeśli traktujesz to jako zawód. nasz elektronika nie była gorsza niż inne, a z Japonią czy USA nie mogliśmy konkurować gdyż posiadali oni setki razy większy budżet, komputery symulujące procesy logiczne układów zastępujące miliardy naukowców elektroników jednocześnie. Nasze urządzenia opierały się na kupionych pomysłach. Niemcy tak samo jak i inne kraje Europy. Nasi specjaliści byli najlepsi, żaden inny kraj w takim budżecie nie pokonał by nas. Zdrowia :- )

  • @dronespeak9261
    @dronespeak9261 2 года назад +3

    Do dzis sie zastanawiałem, po co ten otwór obok gałki głośności :)

  • @scarab6257
    @scarab6257 2 года назад +3

    Adam Śmiałek 350% normy !!!

  • @rafalmichalak8735
    @rafalmichalak8735 2 года назад +3

    Towary modne obejrzane czyli można zaczynać weekend.

  • @adreq3.05
    @adreq3.05 2 года назад

    Końcówki mocy w nim siadały ul1482T. Najczęściej nie łączył przewód w module filtru napięcia, drut cewki na rdzeniu ferrytowym albo kondensator 100n. Wyprowadzenie przewodu zasilania jest największym mankamentem tego sprzetu.

  • @NordWind77
    @NordWind77 5 месяцев назад +2

    Chętnie bym kupił takie ładne radyjko przyciski nie wyślizgane białą farba wyraźna. Młodość mi to przypomina

  • @mariuszd111
    @mariuszd111 2 года назад +2

    Adamie, tylko jedna uwaga odnośnie biegunowości instalacji w samochodach - dawno dawno temu ( w pierwszej połowie ubiegłego wieku) dużo samochodów miało plus na masie - ponoć mniej się zużywały świece zapłonowe ( elektroda środkowa) . Minus na masie zaczął się rozpowszechniać chyba od czasu szerszego wprowadzania alternatorów ( półprzewodnikowe diody prostownicze i ich mocowanie), wcześnie było róbta co chceta.
    Jako ciekawostka w rodzinie była użytkowana syrena, na początku lat 70 ubiegłego wieku Ojciec dokupił do niej radio samochodowe STERN ( produkcja NRD) i to radio miało na obudowie ( z tyły schowany w zagłębieniu) 2 ciekawe przełączniki
    pierwszy przełączający biegunowość instalacji ( można je było zamontować w samochodzie z + lub - na masie - konieczne było tylko przed montażem odpowiednie ustawienie przełącznika
    drugi przełączał między 6 a 12 v starsze samochody miały instalacje 6V.

  • @mobikgtf
    @mobikgtf 2 года назад +6

    Moja przygoda z takim samochodowym radiem, mój Tata, w skodzie S100 miał takie radio, Tata poszedł do sklepu, a ja czekałem w samochodzie, więc sobie włączyłem radio, w którym była audycja podczas której nadają grę na Atari!!! A ja siedzę w samochodzie, i czekam na Tatę :). Ktoś pamięta te czasy?! Może warto aby wróciły?! "Radiokomputer" ?! Może podczas obecnej wszechobecnej cenzury i politycznej poprawności warto sięgnąć po te narzędzia? Aby ludzie wiedzieli więcej, nie tylko to co jest kontrolowanym, cenzurowane w INTERNECIE.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад

      jasne, w necie jest cenzura, za to w radiu będą leciały programy komputerowe bez cenzury... 😂

    • @mobikgtf
      @mobikgtf 2 года назад

      ​@@adamdarski8919 Nie w radiu, ale na "falach", i nie programy, a po prostu informacja, wszystko to co z internetu cenzuruje polityczna poprawność, to co znika :().

  • @Vitek22ful
    @Vitek22ful 2 года назад +2

    Ja miałem w maluchu radio cd/usb/sd Sony, wzmacniacz i Głośniki JBL. Sąsiad w Polonezie nawet tego nie miał. Taki byłem gosć. Ludzie się patrzyli jak na króla gdy podjeżdżałem pod GS

    • @adamkowalski208
      @adamkowalski208 2 года назад

      @Marioo Casio Obaj byliście albo złodziejami, albo dziećmi bogatych starych- ergo, nie ma się czym chwalić.
      Na Boga, kiedy to komunistyczne plemię w końcu wymrze,.

    • @Vitek22ful
      @Vitek22ful 2 года назад

      @Marioo Casio Inne były czasy kiedyś. Ja Po maluchu kupilem Astrę F Hatchback z szyberdachem i silnikiem 1.8. Założyłem do niej wzmacniacz i sub Boschmmena tylko tego starszego jeszcze dobrego. W tamtym okresie wszyscy jeździli felicjami, puntami, golfami 2, 3 na tamten moment taka astra robila robotę o osiągach już nie muszę mówić. W domu miałem Altusy 140. Zawsze gdy znajomi byli u mnie to mowili, weź włacz daj trochę głośniej :) Fajne czasy

    • @magdalenapytlakowska9486
      @magdalenapytlakowska9486 2 года назад

      @Marioo Casio To musiał być naprawdę bajer. A w moim 126p był odtwarzacz płyt CD zaadaptowany ze starego komputera PC. Na większych dziurach przekakiwał, ale i tak był efekt "wow" - płyty CD w Maluchu w czasach gdy radia z CD były potwornie drogie. Nawet najniższy model uznanej marki ale na kasety kosztował 1/3 wypłaty