Aszódi Attila: „Fontos fordulatot vett a paksi atomerőmű bővítése” | 24.hu
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- A kormány nem fog visszakozni Paks II megépítéséből, nincs ok, hogy felmondja a kereken tíz éve kötött szerződést az oroszokkal, ha voltak is kétségek kormányzati részről, azok mára okafogyottá váltak, az építkezés halad, a jelenlegi ütemterv mellett tartható a 2032-es indulás - jelenti ki a Dellában Aszódi Attila energetikai szakértő, egyetemi tanár. A projekt 2023-ban nagyon fontos fordulatot vett, a tényleges kivitelezés állapotába került, a munkagödrök kialakítása folyamatban van, februártól pedig az orosz fővállalkozó nekilát az egyik reaktortartály megépítésének. Ez általában három évet vesz igénybe, és Aszódi Attila szerint az orosz iparral szembeni szankciók, illetve az orosz gazdaság helyzete sem fogja érdemben lassítani a munkálatokat, de azzal kalkulálni kell, hogy a gyártás ellenőrzése, a magyar szakemberek kiutaztatásával járó mindennapi ügymenet megnehezülhet.
Ezzel együtt nem lehet biztosra mondani, hogy a beruházás elért addig a pontig, amikor már nem lehet visszafordulni (point of no return): van olyan európai atomerőmű, amely kulcsrakész állapotig jutott, mégsem hozták működésbe. A szakember mindazonáltal arra fogadna, hogy az új paksi blokkok elkezdik a termelést a harmincas évek elején. „Kérdés, hogy a teljes építési folyamatot, ami az oroszok gyakorlatában 8-10 év szokott lenni, hogyan lehet tartani a szankciók által nehezített környezetben” - tette hozzá, rámutatva, hogy továbbra is küzd kihívásokkal a projekt.
Ezzel párhuzamosan kerül sor a régi blokkok üzemidejének meghosszabbítására, ami mögött Aszódi Attila nem a Paks II megvalósulásával kapcsolatos kételyeket látja, hanem a magyar ipar növekvő energiaigényének kiszolgálását. Arra ugyanakkor az új blokkok üzembe helyezéséig is figyelni kell, hogy a megújuló energiatermelés térnyerése - a több mint 5500 megawattos kapacitásuk már megközelíti a magyar villamosenergia-rendszer csúcsterhelését, ami 6000-7500 megawatt között szokott mozogni - új helyzetet teremt a hazai energiaiparban, főleg, hogy további megújuló kapacitások belépése várható rövid időn belül. Ez újfajta szabályozási mechanizmusok beépítését igényli, amellyel a terhelést ki lehet egyenlíteni, ám a régi paksi blokkok e tekintetben nem elég rugalmasak. Az új létesítmények az eltérő technológiájuk miatt alkalmasak lesznek a visszaterhelésre, de az még odébb van. A szakértő ezért két darab 600 megawattos szivattyús tározós vízerőmű kialakítását sürgeti, követve a környező országokat. A műsorban arra is választ kapunk, hogy mennyibe kerül végül az új blokkok megépítése a magyar adófizetőknek, miért került kritikus döntési helyzetbe Paks az üzemanyag utánpótlás ügyében, és hogy mi a buktatója az erőművek szétválasztott üzemeltetésének, amire az uniós előírások miatt került sor.
Iratkozz fel, és ne maradj le további videóinkról sem 👉 bit.ly/2HWKkJo
Olvasd a legfrissebb sztorijainkat 👉 24.hu/
Kövess minket Facebookon 👉 / 24ponthu
Kövess minket Instagramon 👉 / 24ponthu
Kövess minket TikTokon 👉 / 24ponthu
Értesülj az elmúlt 24 óra legfontosabb híreiről és olvasd a legjobb cikkeinket hetente összegyűjtve 👉 24.hu/hirlevel...
Töltsd le a 24.hu appot:
Androidra 📲 play.google.co...
iOS-re 📲 apps.apple.com...
A 24.hu Magyarország egyik legolvasottabb híroldala. Küldetésünk a független, tényeken alapuló tájékoztatás és a minőségi szórakoztatás. Az a lényeg, hogy kérdezzünk, hogy megmutassuk, hogy ott legyünk, hogy segítsünk, elgondolkoztassunk, szórakoztassunk, és ha kell, leleplezzünk. Értetek: az olvasók, a nézők, a hallgatók miatt.
Legyél te is 24.hu támogató 👉 24.hu/tamogatas/
#24ponthu #della #podcast #aszódiattila #24hu
Nem igazán mutatták ki, hogy Paksll-re szükség van, és erre a sok akkumulátor gyárra, hiszen szinte minden nyersanyag export lesz mert nekünk nincsen. Iszonyú drága és mérgező gyárat elvállal OV, még fizet is hogy ide jöjjenek! Minden Európai ország elutasította a Kínaiakat!
PII-re egyértelmű szükség van. Amikor vannak olyan pillanatok, hogy 50% az import, akkor az elég indikatív jele annak, hogy kurvára nagy baj van már most.
@@molnibalage83 Igen, amikor kőolajból 50 % az import, akkor az elég indikatív jele annak, hogy kurvára nagy baj van már most.
Mondj már egy, azaz egy olyan európai országot, amely elutasította a kínaiakat. Öldöklő versenyben dölt el, hogy melyik ország nyer el egy-egy kínai beruházást. És nem mindegyiket mi nyertük. A svédeknél és a németeknél is megvalósulóban van egy nagy kínai akkumulátorgyár beruházás.
@@belalatran7250 Feltételezem, a fokozatokról - pl. seggnyalás - is hallottál
Nade és mi van a hűtéssel?
A Duna nem fogja bírni! 🤷♂️🤦🏻
10 éve tudjuk, hogy a Duna vize nem elegendő a tervekben szereplő, átfolyó rendszerű hűtésre. Az időközben kitalált kiegészítő berendezések mellett sem. Mégis építik tovább. Az tény, hogy már rengeteg pénzt elköltöttek az előkészítésére, de minek?
Át kellene tervezni és a jól bevált hűtőtornyokat betervezni, ami elpárologtatja a hűtővíz egy részét, a többit vissza lehet forgatni.
@@lillarekamaraz5669nagyon nem vagy képben 😂😂😂
@@XY9388-s6p Válaszoltam? Mit? Küldj egy Screenshot, lszi!
Az nem érdekli őket. Hatvanpuszta és Felcsút messze van a Dunától.
Már tavaly nyáron is baj volt, az alacsony vízszint túl kevés volt a víz pedig túlságosan meleg a hűtésre.
Paks2 a BősNagymaros kistestvére.
Ágyő!!!
És helyette...? Mert erre nem szokott semmiféle racionális terv érkezni.
@@tamasszekely4895 Több kissebb erőmű bőven elég a megùjulók mellett.
Ahogy az Svájcban is van.
Paks2 óriàsi és nem lehet szabàlyozni.
A Duna vize és az egyéb gondok is ott vannak.
Geotermikus energiát kellene kihasználni elsősorban.
Itt ülünk rengeteg forro víz tetjén.
Aha. Svájc domborzati viszonyai kissé alkalmasabbak a vízenergia hasznosítására. 2400 Mw geotermikus? Annak mekkora a mindenféle vonzata? (Ráadásul tudtommal a közhiedelemmel ellentétben nálunk a geotermiában rejlő erőművi lehetőségek közel sem olyan paradésak; más kapacitás kell egy fürdőhöz vagy fűtéshez, és más egy értelmezhető áramtermeléshez.) Hogy Paks2 mennyiben szabályozható, azt pont most mondta el Aszódi a beszélgetésben.
@@tamasszekely4895Szegeden működik és Budapesten is működne! 🤷♂️
@@janospeto831 fűtésre működik, kicsiben. Egy ipart hogyan látsz el vele? Néhàny százalékot ki lehet vele váltani az energiamixből, ami folyamatban is van. Nálunk nem olyan gazdaságos a geotermikus energia, mint Izlandon. Ott konkrétan magától tőr a felszínre, így nyílván gazdaságosabb hasznosítani.
Miért tűnt el a műsor a Google Podcast-ról? Kényelmesebb volt onnan hallgatni, mint innen letölteni a hangot, másolgatni, hogy tudjam hallgatni offline.
Miért kell az introt kétszer felmondani...? Már sokszor akartam kérdezni.
Az orosz fél T-72-es markoló val jön😂😂😂
Ja! 💩🤮
Miért érzek erős elfogultságot Aszódi Attilában Paks II. iránt? 🤔
Attól függ, hogy oroszok/Roszatom iránti elfogultsagra, vagy a koncepció iránti elfogultságra gondolsz, miszerint a középtávú energiamixünkben szükség van egy második atomerőműre.
Mert erősen elfogult! Azért! 💩🤮
atomtudós. Ennyi. Ő nem politikai oldalról nézi, hanem energetikai, atomtechnológiai oldalról.
Az elfogultság kérdésében ideje lenne tükörbe nézned.
@@belalatran7250 nem ismerem magát.
A baj csak az, hogy az oroszok nem tartják be az aláírt szerződéseket!
Miért kell csodálkozni?
Orbán V. betartja egyszer is ??
00:25:08 "igazándiból" azt az (adófizetői) pénzt, időt, erőforrásokat, amit beleölt a magjar-nemzethy-körösztjén yachtióta kxrmány ebbe a Paks II-es projektbe, hogy már réges reagan üzembe lehetett volna helyezni egy fúziós reaktort. 😔
Sehol a világon nincs fúziós reaktor. Franciaországban van teszt fázisban. Legalább ennyire képben lehetnél, ha valamihez hozzászólsz :D
Nosza! Csináljuk meg, s ha sikerül, az egész világon mi leszünk az elsők. (Mert hogy még sehol sincs ilyen.) Segítesz megtervezni és beüzemelni? 🙂
@@XY9388-s6p szia Uram! Így van az ITER, Saint-Paul-lès-Durance-ban, ha lassan is, de meg lesz a tesztüzem tán 2025-ben, a rendes ipari alkalmazása kb. 2050-re várható. Te azt tudtad, hogy ruszki cégek fogják felépíteni Paks II-t? Ha részt is tud venni magyar cég Paks II építésén, akkor a ruszkik felé a Paks II-re felvett hitel kamata fog ránk nézve kedvezőtlenül változni? Érdekes, egyben árulkodó az is, hogy a finnek félbehagyták a ruszkik által náluk épített atomerőművet.
@@npepsn szerintem stadizóleumokat kellene még építeni, továbbá pár lopkoronasétány is kéne még, persze olyan, mint ami Nyírmártonfalván is készült és hogy a győri bozsó is elégedett legyen: kéne egy űrjachtkikötő, háromcsxcsű csajokkal. 😎 Na, papi remélem segítettem, akkor irány "lopbizni"! Ezeknek több értelme van, mint a fúziós reaktornak, ugye?!
Támogató komment 👍
Papírozással hogy állunk? Azt mikor kérdezi meg egy riporter, hogy mik a kockázatok és azokat hogyan kezeljük?
ruclips.net/video/8jAinaMeOuI/видео.htmlsi=dw1GVDJmH-ob1JJQ
👍