Musím poopraviť. GNU nemá nič s grafickým rozhraním. Projekt GNU poskytuje základné programy/utility (coreutils) na prácu so systémom v textovom rozhraní (napr. ls, cd, pwd, mkdir, rm, cp...), potom aj samotný interpreter/shell Bash, ďalej zavádzač Grub a ešte nejaký ďalší softvér, hlavne runtime knižnicu pre C (glibc). Všetko toto sa dá nahradiť iným softvérom. Napr. pre vstavané zariadenia existuje projekt Busybox, ktorý nahradí základné Unixové utility. Bash sa dá nahradiť napríklad Zsh alebo Dash. Grub sa dá vymeniť za LILO alebo rEFInd. Glibc sa dá nahradiť knižnicou musl libc. Čiže teoreticky sa dá Linux používať aj bez softvéru od GNU. A potom sú tu ďalšie programy, ktoré bežne používame a nie sú súčasťou projektu Linux ani GNU, ako napr. inicializačné skripty a/alebo správcovia služieb (systemd, OpenRC, Upstart...) a ostatné služby, démony a používateľské programy. Čo sa týka grafického rozhrania, tak tam sa používa sada softvéru, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi vstupom používateľa, jadrom a výstupom na obrazovke. Žiadny takýto softvér ale nie je súčasťou projektov Linux alebo GNU. Existujú takzvaný zobrazovací server (display server), správca okien a kompozítor, ktoré zabezpečujú vykreslenie grafického obsahu klientov (aplikácií) na obrazovku. Aplikácie môžu používať rôzne toolkity (Qt, GTK...). Samotná architektúra sa líši od použitého softvéru a protokolu (X, Wayland) pre zobrazovací server. Zobrazovací server zobrazuje grafické aplikácie na obrazovke. O geometriu zobrazeného obsahu sa stará buď samotná aplikácia alebo (väčšinou) správca okien, ktorý zároveň grafický obsah aplikácií zabaľuje do vlastných okien a pridáva k nim záhlavie s názvom aplikácie, tlačidlami pre zatvorenie/minimalizovanie okna a rám na zmenu veľkosti okna. Kompozítor sa stará o grafické efekty, priehľadnosť, animácie a podobné srandičky. Niektorý softvér dokáže plniť úlohu správcu okien aj kompozítora naraz (KWin, Compiz, Mutter...). Potom je tu tzv. display manager - grafický program, ktorý slúži na prihlasovanie používateľov a spúšťanie ostatných grafických rozhraní (GDM, LightDM, SDDM...). A ešte nad tým celým môžeme používať nejaké desktopové prostredie, čo je sada programov, ktoré zabezpečujú zlepšenie a zjednodušenie ovládania a zjednotenie grafického rozhrania (Plasma, Gnome...). Žiadna súčasť grafického rozhrania nebola vytvorená projektom GNU ani Linux.
Rád bych přešel na linux. Už mám nakukaná leda jaká videa, i od tebe. Ale eště se mi nepodařilo plně zjisti jestli mi do her půjdou češtiny (lokalizace, externí překlady). Nevíš o tem neco? Skoušel si to nekdy? Když tak dík za vysvětlení.
Software je do Linuxu dodáván skrz balíky, které obsahují všechno, co daná Linux distribuce potřebuje. Balík instaluje správce balíků a každá distribuce využívá jiný správce balíku. Debian, Ubuntu - apt Arch Linux - pacman Fedora - dnf openSUSE - zypper Atd... Takže každá distribucí vyžaduje navíc jisté postupy k instalaci balíků. Tyto postupy zprostředkuje právě správce balíků. A to musí někdo udělat, napsat... musí to tzv. zabalit do repozitářů ze zdrojového kódu. Pokud je to zabalené špatně, může to rozbít systém nebo daný software nebude správně fungovat. Takže proto se NEDOPORUČUJE instalovat software mimo repozitáře např. ze stránek výrobce. Ledaže víš moc dobře, co děláš a například si ten balík uděláš sám, což moc uživatelů Linuxu neumí a naučit se to celkem trvá + si to žádá řádnou dávku technických znalostí dané distribuce. :)
@@vildavedo dekuji .. prave se rozhoduji co ... včera mi klekl počitač .. no spiš bootovací part .. windows v hajzlu .. 4 hodiny jsem se stím pral a jen pres dve hodky jsem resil windows recover flash s instalačkou .. fakt super.. myslel jsem že obnovím aspon bootování winu .. a prd.. jediny co mi to radi tak kontaktujte spravce xD fakt super ..... a bez šance .. přitom mám na flashce aspon linux mint ..dostanu se aspon tak na net a řeším to ..obnova dat .. celkem dobry ,všechny disky vidím aspon tedy z linuxu .. a tak je mužu nakopírovat dál .. ale winy zklamaly...
S tím gnu je to složitější, protože naříklad Alpine nemá žádný gnu kód ani nástroj. Linux je sice jen jádro, ale všechny linuxové distribuce spojuje především to, že mají stejné jádro. Přijde mi lepší ty distribuce nazývat tak, jak chtějí autoři. GNU je sice velmi důležité už například kompilerem gcc, který používá většina distribucí a to i samotný kernel a celou filozofií o svoboném softwaru, ale grafické rozhraní stojí především an x-serveru a window managerech/desktopových rozhraních. Každopádně touhle kontroverzí se baví celá komunita linuxu, je to složitý no. Každopádně jsem rád, že někdo v Česku propaguje Linux
Jako sorry, neber to jako hejt, ale to je příšerný... Promiň, ale pokud nejsi linuxák, který je zkušený tělem i duší, takovek, koho když vzbudím o půlnoci, tak mi řekne o linuxu takřka cokoliv, tak o něm netoč videa. Nemyslím to špatně, ale když se obyčejný uživatel na tohle podívá, vživotě si ani LIVE DVD nepustí.
taky hraješ Trackmanii, ještě lepší! ano, jsem tu z FB skupiny a ano, hraju ji taky, respektive jsem ji hrál 6,5 let a teď půl roku ne a pochybuju, že se vrátím, je méně času a život jde dál.. kdyby někdo měl otázky ohledně Linux gamingu, tak mám docela dobrou úroveň znalosti, můžete mi napsat na Discord ronney#8705, moc rád poradím a pomůžu
Díky za video ...dnes jsem poprvé na linuxu a pomohlo mi to
To je příjemné číst :) Jsem rád, že moje video pomohlo. :)
Musím poopraviť. GNU nemá nič s grafickým rozhraním.
Projekt GNU poskytuje základné programy/utility (coreutils) na prácu so systémom v textovom rozhraní (napr. ls, cd, pwd, mkdir, rm, cp...), potom aj samotný interpreter/shell Bash, ďalej zavádzač Grub a ešte nejaký ďalší softvér, hlavne runtime knižnicu pre C (glibc). Všetko toto sa dá nahradiť iným softvérom. Napr. pre vstavané zariadenia existuje projekt Busybox, ktorý nahradí základné Unixové utility. Bash sa dá nahradiť napríklad Zsh alebo Dash. Grub sa dá vymeniť za LILO alebo rEFInd. Glibc sa dá nahradiť knižnicou musl libc. Čiže teoreticky sa dá Linux používať aj bez softvéru od GNU.
A potom sú tu ďalšie programy, ktoré bežne používame a nie sú súčasťou projektu Linux ani GNU, ako napr. inicializačné skripty a/alebo správcovia služieb (systemd, OpenRC, Upstart...) a ostatné služby, démony a používateľské programy.
Čo sa týka grafického rozhrania, tak tam sa používa sada softvéru, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi vstupom používateľa, jadrom a výstupom na obrazovke. Žiadny takýto softvér ale nie je súčasťou projektov Linux alebo GNU. Existujú takzvaný zobrazovací server (display server), správca okien a kompozítor, ktoré zabezpečujú vykreslenie grafického obsahu klientov (aplikácií) na obrazovku. Aplikácie môžu používať rôzne toolkity (Qt, GTK...). Samotná architektúra sa líši od použitého softvéru a protokolu (X, Wayland) pre zobrazovací server. Zobrazovací server zobrazuje grafické aplikácie na obrazovke. O geometriu zobrazeného obsahu sa stará buď samotná aplikácia alebo (väčšinou) správca okien, ktorý zároveň grafický obsah aplikácií zabaľuje do vlastných okien a pridáva k nim záhlavie s názvom aplikácie, tlačidlami pre zatvorenie/minimalizovanie okna a rám na zmenu veľkosti okna. Kompozítor sa stará o grafické efekty, priehľadnosť, animácie a podobné srandičky. Niektorý softvér dokáže plniť úlohu správcu okien aj kompozítora naraz (KWin, Compiz, Mutter...). Potom je tu tzv. display manager - grafický program, ktorý slúži na prihlasovanie používateľov a spúšťanie ostatných grafických rozhraní (GDM, LightDM, SDDM...). A ešte nad tým celým môžeme používať nejaké desktopové prostredie, čo je sada programov, ktoré zabezpečujú zlepšenie a zjednodušenie ovládania a zjednotenie grafického rozhrania (Plasma, Gnome...).
Žiadna súčasť grafického rozhrania nebola vytvorená projektom GNU ani Linux.
Rád bych přešel na linux. Už mám nakukaná leda jaká videa, i od tebe. Ale eště se mi nepodařilo plně zjisti jestli mi do her půjdou češtiny (lokalizace, externí překlady). Nevíš o tem neco? Skoušel si to nekdy? Když tak dík za vysvětlení.
💯💯💯💯💯💯
Dobrá práce, kamaráde :D
Děkuji :D
uvažuju o Linuxu ... dobrá ukázka :)
Díky :)
7:56 Android je taky Linuxová distribuce technicky vzato, takže je to podle mě v pohodě přirovnání
Souhlasím, ale né plnohodnotná. Jádro je sice Linux, ale zbytek je jiný oproti běžným linux distribucím.
Hezky řečeno.... Ale můžeš mi konkrétně vysvětlit, proč třeba to OBS (LINUX verze) nemám stahovat z jejich webu ?
Software je do Linuxu dodáván skrz balíky, které obsahují všechno, co daná Linux distribuce potřebuje. Balík instaluje správce balíků a každá distribuce využívá jiný správce balíku.
Debian, Ubuntu - apt
Arch Linux - pacman
Fedora - dnf
openSUSE - zypper
Atd...
Takže každá distribucí vyžaduje navíc jisté postupy k instalaci balíků. Tyto postupy zprostředkuje právě správce balíků. A to musí někdo udělat, napsat... musí to tzv. zabalit do repozitářů ze zdrojového kódu.
Pokud je to zabalené špatně, může to rozbít systém nebo daný software nebude správně fungovat. Takže proto se NEDOPORUČUJE instalovat software mimo repozitáře např. ze stránek výrobce. Ledaže víš moc dobře, co děláš a například si ten balík uděláš sám, což moc uživatelů Linuxu neumí a naučit se to celkem trvá + si to žádá řádnou dávku technických znalostí dané distribuce. :)
@@vildavedo Víc než Windowsi se to rozbít nemůže 😄
Ako nainštalovať Arch Linux next ?
Já čekal, že to někdo napíše :D Určitě to v nějakém dalším videu udělám. :)
Je systém rychlejší či pomalejší než u windows?
Spíš rychlejší, co se týká her, tak občas pomalejší, občas rychlejší.
Jak to je z Ovládačmi na Grafickú kartu atď?
Manjaro využívá MHWD pro instalaci NVIDIA ovladačů. U AMD grafiky a intelu stačí nainstalovat Mesa balíky :)
muzeš mi prosim rict kterou distribuci pouzivas ?
Teď aktuálně používám Garuda Linux.
@@vildavedo dekuji .. prave se rozhoduji co ... včera mi klekl počitač .. no spiš bootovací part .. windows v hajzlu .. 4 hodiny jsem se stím pral a jen pres dve hodky jsem resil windows recover flash s instalačkou .. fakt super.. myslel jsem že obnovím aspon bootování winu .. a prd.. jediny co mi to radi tak kontaktujte spravce xD fakt super ..... a bez šance .. přitom mám na flashce aspon linux mint ..dostanu se aspon tak na net a řeším to ..obnova dat .. celkem dobry ,všechny disky vidím aspon tedy z linuxu .. a tak je mužu nakopírovat dál .. ale winy zklamaly...
@@vildavedo nepoužívaw náhodou manjaro kde
@@palkoelko Ne, to nepoužívám už pár let, používán Arch Linux, CachyOS a OpenSUSE Tumbleweed
@@vildavedo natocis niekedy video o red hat?
Chtěl bych se zeptat, jde na Linuxu spouštět aplikace z Windows? A jak?
Některé apky lze spouštět s použitím Wine. Co se her týká, je lze spouštět přes nástroj Proton.
Dobra prace. Myslim ze na prvotni rychle seznameni s Linuxem a jeho svetem dobry :)
Děkuji, jsem rád za pozitivní ohlas. :)
Balíky z repozitářů jsou skvělá věc. Ale přesto všechno nejde instalvat z repozitáře. Pak se musí jinak. Ale potvrzuju, že problémů jse s tím dost.
A pro začátečníky je dobré říci "Radši to nedělej" :D
@@vildavedo No chápu, ale když potřebujete nějakou specialitu, jáko já ModelSim (Quartus) ....
S tím gnu je to složitější, protože naříklad Alpine nemá žádný gnu kód ani nástroj. Linux je sice jen jádro, ale všechny linuxové distribuce spojuje především to, že mají stejné jádro. Přijde mi lepší ty distribuce nazývat tak, jak chtějí autoři. GNU je sice velmi důležité už například kompilerem gcc, který používá většina distribucí a to i samotný kernel a celou filozofií o svoboném softwaru, ale grafické rozhraní stojí především an x-serveru a window managerech/desktopových rozhraních. Každopádně touhle kontroverzí se baví celá komunita linuxu, je to složitý no. Každopádně jsem rád, že někdo v Česku propaguje Linux
Jako sorry, neber to jako hejt, ale to je příšerný... Promiň, ale pokud nejsi linuxák, který je zkušený tělem i duší, takovek, koho když vzbudím o půlnoci, tak mi řekne o linuxu takřka cokoliv, tak o něm netoč videa. Nemyslím to špatně, ale když se obyčejný uživatel na tohle podívá, vživotě si ani LIVE DVD nepustí.
@@martinpirkl3972 lidé jsou různí no... 👀
Nejlepsi hra na na linux je OpenTTD to funguje na vsem
pod pod davaj dalsie video
taky hraješ Trackmanii, ještě lepší! ano, jsem tu z FB skupiny a ano, hraju ji taky, respektive jsem ji hrál 6,5 let a teď půl roku ne a pochybuju, že se vrátím, je méně času a život jde dál.. kdyby někdo měl otázky ohledně Linux gamingu, tak mám docela dobrou úroveň znalosti, můžete mi napsat na Discord ronney#8705, moc rád poradím a pomůžu
Bez Trackmanie to nejde :D Třeba se někdy zase poštěstí, já k gamingu na Linuxu plánuji udělat pár videií.
cau uz netocis videa tak sem vybral linux manjaro xfce a je to dobre
Čau, nenatáčím teď, protože se stěhuji a nemám prostory, to se má po 20.8.2021 změnit.
S Manjaro neuděláš chybu. :)
ok co budes natacet v budoucnu
@@gamesjohny6854 Moje tvorba bude stále stejná, jen asi k tomu přidám i bezpečnost, ochranu soukromí a přidám k tomu mobilní telefony.
@@vildavedo me se nekdy sekne windows 10 a ji hry pritom mam silnej pc ram 8 intel kore 5 proto chcu zkusit linux