@@krzysztof_antczak i myślisz, że to ogarniesz z filmu na jutubie? Są ludzie którzy 20lat robią niepoprawne protokoły i nawet nie wiedzą czemu. Powinien być na to egzamin jak na diagnostę samochodowego. Może wtedy pomiary elektryczne zaczęły by jakoś wyglądać.
@@itall87 Dlatego chcę zobaczyć jak robi to autor filmu. Widać ze ma duzą wiedzę i jak nakresli co powinno być i w jakim zakresie to bedziemy bardziej swiadomi odbierając i płacąc za takie odbiory. Nikt nie bedzię podwazał pomiarowca i jego pracy ale juz widzę jego minę jak o coś zapytam....
@@krzysztof_antczak zapytasz i będziesz miał dwie możliwości. Albo najesz się wstydu, bo gość zacznie ci mówić rzeczy, których nie rozumiesz, albo zagniesz paproka. Przy czym pierwsza sytuacja jest bardziej prawdopodobna. Ten film nic nie nakreślił. Odechciało się oglądać po tym jak zaczął mądrzyć się na jakiej wysokości powinny być gniazda w łazience. Przy odbiorze możesz tylko sprawdzić czy mieszkanie jest zrobione zgodnie z projektem, oraz czy działa poprawnie i nic ponad to. To, że instalacja jest zrobiona po taniości, to nikogo nie powinno obchodzić.
MASAKRA. Jestem projektantem, pomiarowcem od 30 lat, a kiedyś także uczyłem w szkole. Jak widzę takiego laika, człowieka niedouczonego, który prowadzi kanał na YT i jeszcze określa co jest dobrze , a co źle, jako specjalista, a popełnia kilkanaście błędów podczas swoich wywodów, to ja nie mam pytań. Laicy uczą Laików. Powodzenia w swojej niewiedzy młody człowieku. Ale proponowałbym się douczyć, dokształcić, przeczytać normy i ustawy, o książkach już nawet nie wspomnę.
Jeżeli chodzi o RCD w instalacjach mieszkaniowych, to muszą być nimi zabezpieczone wszystkie obwody gniazd i oświetlenia bez wyjątku. Natomiast obwody, do których podłączone są urządzenia na stałe nie wymagają RCD. W tym przypadku można byłoby nie stosować RCD 3 fazowego gdyby jednej z faz, z kabla 5 żyłowego nie zakończono gniazdem do piekarnika, ale skoro jest to gniazdo, to RCD musi być. Poza tym, to nie normy są wyznacznikiem konieczności stosowania takich, czy innych zabezpieczeń, a przepisy prawa, czyli konkretnie Dziennik Ustaw Dz.U.2022.1225. Normy są istotne z innych powodów, np. gdy przepisy się do nich odwołują lub musimy potwierdzić zgodność prac lub wyrobu z nimi zgodnymi. W przypadku ww. przepisu odnosi się on do Polskich Norm w zakresie wymagań technicznych, ale nie wskazuje konkretnych. No i normy nie są za darmo, a powinny być dostępne bezpłatnie przez internet skoro mamy się do nich stosować.
Ciekawe dlaczego akurat urządzenia podłączone na stałe nie wymagają RCD skoro może być tak że bezpiecznik ulegnie uszkodzeniu i nie da się wyłączyć takiego urządzenia ( a może takie rzeczy się w ogóle nie zdarzają ). RCd to także ochrona przeciwpoxariwa gdy zwarcie jest lekkie np na granicy działania bezpiecznika. Nie rozumiem dlaczego w blatach kuchennych, urządzeniach grzewczych typu piec lub bojler, w pompie wody itp miało by się ich nie stosować skoro to urządzenia połączone na stałe zwykle mają metalowe obudowy. Może zakłada się że skoro są montowane na stałe to są zawsze dobrze doziemione bo nie przemieszczają się (nie luzują kable w złączu)
Według mnie LCD jest już tak tanie że powinno być standardem który przecież może ratować życie i to zawsze dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed pożarem. RCD spotyka się też we wtyczkach to może by tak pokusić się o zdublowanie z bezpiecznikiem i na każde gniazdo osobno.
@@AErKart W Wielkiej Brytanii obecnie standardem jest RCBO na każdy obwód, ale u nich można stosować z wyzwalaczem elektronicznym, czyli tańsze w produkcji, a jednocześnie zależne od napięcia zasilania i zazwyczaj jest to próg 90V, więc taki RCBO nie zadziała gdy napięcie spadnie z powodu awarii lub dojdzie do przerwy przewodu neutralnego na zasilaniu, a wtedy może dojść do porażenia.
@@stefanokrzeja001 Skoro RCBO noe zadziała skoro dojdzie do zerwania neutralnego to po co on w ogóle, skoro po zerwaniu neutralnego istnieje możliwość porażenia. Aż nie chce się wierzyć, że bardzo BOGACI Brytyjczycy mieli by z jakiejś oszczędności robić tak głupie przepisy by montować sobie nie skuteczną ochronę przeciwporażeniową. Są tanie klasyczne różnicowki. Rząd mógłby skonsultować i zamówić w Chinach partię dla połowy kraju (zarządzające narodiwą wymianę) i odbierając to sobie w ratach (w podatkach od bezpieczeństwa. Chyba że cała ta ustawa o pięknych różnicówka ma na celu tylko wyeliminowanie oszczędnych emigrantów bo każdy Brytyjczyk będzie kupował lepszej jakości zabezpieczenia podczas gdy napływowi szukać oszczędności. W obliczu automatyzacji pracy z uwagi na stworzenie sztucznej inteligencji i planowanie wypuszczenia masowo idealnych robotów być może rządowi UK opłaca się obniżyć standardy bezpieczeństwa aby poprzez procesy selekcji naturalnej wyeliminować niepożądane, nie ostrożne bo najgłubsze jednostki (zastępowane z czasem maszynami). Szukam w tym jakiegoś logicznego sensu ( pod pasowała mi idea depopulacji poprzez zaniżanie standardów opieki medycznej żywienia oraz ochrony życia).
Bardzo fajny film. Małe uwagi: 1) Deweloper zrobi to co jest w projekcie, więc sprawdzanie czy jest gniazdko "odkurzaczowe" w przedpokoju na odbiorach to już za późno. Na etapie kupna mieszkania dostaje się kartę instalacyjną lub informacyjną, gdzie wszystkie gniazda/punkty oświetleniowe są naniesione. Na wczesnych etapach realizacji można to zmieniać/przekładać/dokładać. 2) Pomiary i protokół dostarcza deweloper. Chociaż patrząc, że na filmie był przewiercony kabel, to wiadomo jak bywa to robione.
@@kahtyman7293 To i tak nieźle. Byłem u klienta na przeróbce instalacji w świeżo zakupionym mieszkaniu, gdzie pomiary wszystkie wyszły a przewód PE z podziału PEN nie był doprowadzony na listwę PE gdzie były podłączone wszystkie gniazda, punkty oświetlenia itp :D
Od strony teletechnika - gniazdo rj w przedpokoju w deweloperce to świetna sprawa. Przetwornik sygnału z światłowodu na rj w skrzynce teletech, a sam router stawiamy w przedpokoju wpinając się na gniazdko. Rozprowadzamy wtedy sygnał wifi równomiernie po mieszkaniu, praktyczne na większych metrażach.
Fajnie że działasz i ktoś robi takie materiały, jak dla mnie kogoś z branży za mało mięsa a za dużo lania wody o lampkach i włącznikach. Z rzeczy o których chyba nie wspomniałeś: -protokoły odbiorcze pomiarów do rąk własnych a nie na gębę że są -dokumentacja powykonawcza ze schematami jednokreskowymi -podłaczenia wyrównawcze łazienka, kuchnia. -sprawdzenie sieci tt (czy gniazda są podłączone prawidłowo i czy mają przepustowość dla danej kategorii) -za mało miejsca na jakąkolwiek teletechnike więc dla mnie od razu skrzynka leci w kąt i do wymiany. -za mało miejsca w rozdzielnicy no i to co mówiłeś brak rcd 3p
Mam wrażenie, że nie bardzo zakumałeś, dla której grupy odbiorczej nagrał ten firm mimo tego, że na końcu podsumował co możesz zrobić jako właściciel aby zaoszczędzić na elektryku. Samemu chyba w domu nie robisz pomiarów jako właściciel mieszkania, chyba że robisz w branży a do osób z niej właśnie kilkukrotnie podkreślał, że nie jest czy coś 😅
Hydraulik vs elektryk... Klasyka gatunku! Dla mnie zdecydowanie LAN po kablu. Zdecydowanie bardziej stabilny i większa przepustowość. Wi-fi tylko do urządzeń mobilnych. Ładnie wykonana rozdzielnica, ale zdecydowanie przymała; brak RCD na części obwodów jest błędem. W obecnych czasach warto iść w RCD typ A, trójfazowy na obwody siłowe, plus oddzielnie na każdą fazę. W swojej instalacji zrobiłam tak, aby obwody oświetlenia i gniazd w każdym pomieszczeniu były zasilane z dwóch różnych faz przez różnicówki jednofazowe. Wyjątkiem jest łazienka, gdzie wszystkie obwody są zasilane z tej samej fazy pod oddzielną różnicówką. Do tego RCD siłowa na indukcję+piekarnik, bojler i gniazdo siłowe w labie.
"Dla mnie zdecydowanie LAN po kablu. Zdecydowanie bardziej stabilny i większa przepustowość. Wi-fi tylko do urządzeń mobilnych." w przypadku telewizorów większe prędkości możesz być w stanie uzyskać za pomocą wifi.
@@fireops1434 Warto mieć świadomość i przypominać o takich rzeczach, ale dalej póki nie potrzebujemy niewiadomo czego preferowany będzie kabel bo im więcej transmisji WiFi w eterze tym gorsza jakość sygnału. A w blokach to wiadomo jak jest.
Zabezpieczenia nadprądowe również chronią człowieka gdy spełnione są warunki szybkiego wyłączenia. To laicy też powinni wiedzieć. Jednak każdy z nas może o czymś zapomnieć lub w czymś się pomylić. Pozdrawiam, fajny pomysł na kanał YT.
Świetne są te współczesne mieszkania, nie musisz wychodzić z domu, żeby nawiązać kontakt wzrokowy z sąsiadem, a jak chcesz z nim porozmawiać, to wychodzisz na balkon. 😂 Ciekawe czy stropy, jak i ściany dzielące mieszkania są wystarczające grube, żeby we własnym mieszkaniu nie musielibyśmy słuchać tego co dzieje się u sąsiadów. 🤣
Najgorsze jest to, że ludzie takie kurniki kupują. Pamiętam jak narzekano na bloki z wielkiej płyty budowane w latach 70-80 XX w. Według mnie tamte są o niebo lepsze od tego co się teraz wyrabia. Sąsiadów nie słychać, pomiędzy blokami teren zielony, place zabaw, parkingi.
Fajny materiał. Napewno przyda sie wielu osobom zielonym w elektryce. Masz u mnie szacunek za bezproplemowe nazywanie rzeczy "po ludzku" a nie tak jak wiekszość elektryków "po książkowemu" 😉👍
@@twojelektryktrojmiasto Takich "elektrycznych polonistów" to w internecie na pęczki jest!! Czasami się zastanawiam skąd to się bierze.. Czy to jacyś nauczyciele z zawodówki, na emeryturze szukają miejsca żeby odreagować humorki żony? 😅
Jak robiłem bloki mieszkalne jako elektryk to moja wiedza i znajomość tematu ni jak się miało do wizji projektantów i architektów, zazwyczaj była bardzo inna. W temacie oświetlenia zdarzały się oświetlenie pożarowe /ewakuacyjne... różne różniste.. NASZ KLIJENT, NASZ PAN !! cytując z klasycznego kabaretu ani mru mru. Fajne filmiki , oglądam, obserwuje.
Tak Poprosimy film o pomiarach elektrycznych. Elektrykom może się przydać, żeby pokazać jak to powinno wyglądać żeby odstraszyć papraczy, którzy psują Nasz zawód.
Przydałaby się trzecia różncówka 1f, nawet ze względu na równomierny rozkład obciążenia na poszczególne fazy. Bo w tej chwili jedna faza jest prawie wcale nieobciążona ( oświetlenie przy ledach dzisiaj to maksymalne 200-300 W + router 10W). Do tego oczywiście RCD 3f do indukcji i zabezpieczanie tych kontrolek faz. Kontrolki chyba wylecą, bo nawet na dwa RCD braknie miejsca ( wolne 4 pola).
Można wymienić różnicówkę trójfazową na RCBO, wtedy dodatkowa różnicówka na te dwa obwody, którym jej brakuje, może wylądować na górnej szynie, i kontrolki faz też (RCBO trójfazowe zabiera cztery moduły, czyli na dolnej szynie braknie już na kontrolki miejsca). Będzie niemal na styk, tylko jeden moduł pozostanie wolny.
Gdy projektuje instalację domową to przeważnie gniazda z danego pomieszczenia są na jednym RCD, a światła na drugim RCD, po prostu jak ktoś grzebie w gniazdku to po wywaleniu RCD ma światło w pomieszczeniu, a jak grzebie przy oświetleniu może do gniazda tymczasowo podłączyć lampę żeby widzieć co robi. Pomieszczenia i korytarz zawsze są podłączone odwrotnie (jak padnie RCD od światła w pokoju to na korytarzu światło jest) Oddzielne RCBO stosuje do obwodów lodówki, gniazd na zewnątrz, lamp na zewnątrz i alarmów. Wyobraźcie sobie co by się stało jak domownicy wyjeżdżają na tydzień a z powodu zamoczenia dowolnych przewodów RCD wyłącza chronione obwody i przy okazji lodówkę. W kuchni wszystkie większe urządzenia i te które są zabudowane, a odłączenie z gniazdka jest kłopotliwe mają jeden izolujący wyłącznik (grid switch z podpisami). W łazience do lustra zawsze stosuje 4 żyłowy kabel z fazą i fazą po przełączniku bo nie wiadomo jakie lustro będzie montowane (czy posiada włącznik czy nie, czy ma demister itp.) W łazience zawsze 4 żyłowy kabelek do wentylatora i izolator (na filmie nie widziałem). W jednym domu klient zażyczył sobie aby wszystkie połączenia były robione w lampach, a do każdej puszki włącznika był doprowadzony 4 żyłowy kabel żeby mieć dostęp do neutrala (chciał później ewentualnie robić sobie smart sterowanie). Nigdy nie projektowałem systemów DALI ale często montowałem, nigdy nie polecam robienia smart sterowania bo jak coś walnie to kłopot z naprawą, chyba że jest pełna dokumentacja.
Tytuł trochę mylący bo opowiadasz o dobrych praktykach, a przy odbiorze mieszkania sprawdza się zgodność z normami. Wytłumacz dev. że masz za mało gniazd w pomieszczeniu, otworzy normę i udowodni że do powierzchni ilość jest prawidlowa. Brak roznicowki na oświetlenie powstaje co ważniejsze ochrona życia czy mieć oświetlenie podczas awarii urządzenia podłączonego do gniazda. Super że mówisz o ilości obwodów jak sprawdzić beznapieciowo. Na protokole najlepiej napisać że el. Została sprawdzona beznapieciowo. Po zamontowaniu licznika najlepiej jeszcze raz sprawdzić wszystkie obwody i wówczas zgłosić nieprawidłowości. Najlepiej poprosić jeszcze o pomiary el. Tego konkretnego lokalu.
10:55 Wolałbym już tak, niż tak jak miałem u siebie - jednorzędowa skrzynka 8 polowa, brak rozłącznika, a wszystkie obwody na jednym trójfazowym różnicowo-prądowym.
W Eurostylu na odbiorach deweloper spina na "krótko" przewody przy licznikach, jak nie jest jeszcze założony., i sprawdzał ze mną elektryk zadziałanie kontaktów i oświetlenia. Miesiąc przed wysyła numery licznika i wszystkie dokumenty potrzebne do zgłoszenia do operatora. Sama energa u mnie założyła licznik 10h po zgłoszeniu (zgłoszenie o północy w niedziele, w poniedziałek o 10 już był licznik). Ot taka moja obserwacja. Pozdrawiam.
Można - obie formy poprawne. Kabel i tak musisz puścić do każdego łącznika a przekaźnik w razie wymiany 50-100zl kosztuje. Uważam że to „wersja bogatsza” 😉
Kupiłem kiedyś mieszkanie, gdzie wszystkie obwody były położone, ale ktoś zapomniał połączyć łazienki z "siecią". Dużo kucia i syfu było żeby to ogarnąć.
Skoro mamy tam trójfaze to powinny być t 3 jednofazowe i jedna trójfazową a instalacją powinna być zbalandowana względem potencjalnego obciążenia. A skrzynka to typ bieda czyli ogułem typowa deweloperka. Z testów to od razu można sprawdzić poprawność sieci LAN w lokalu wystarczy prosty tester typu nadajnik odbiornik i pewne 2 kable zakończone rj45.
Za drugim czy trzecim razem dojrzałem skrętki w tej skrzynce, ale chyba nie zakończone, więc trzeba by sprawdzić w gniazdkach czy i według jakiego standardu są zakończone i zakończyć je w skrzynce według tego samego standardu. Na patch panel raczej by tam już miejsca nie było.
Z zasady kazdy obwod powinien być zabezpieczony różnicowa. No powiem jak na deweloperke to naprawdę wypasione mieszkanie jak chodzi o obwody. 😂 Super robota. Czekam na film z pomiarami. ❤
Rozdzielnica budowana "po staremu". Stąd brak wyłącznika różnicowo prądowego na zasilanie obwodów trójfazowych i oświetlenia. Druga sprawa, to rozmiar rozdzielnicy. Jeśli poszło by to poprawić, to zabraknie miejsca dla aparatów, ewentualnie na zapas jeśli dobrze widziałem. O aparaturze bemko już nie wspomnę 😁. Ryłem kiedyś normę dotyczącą nowych instalacji w budownictwie mieszkaniowym ( nie pamiętam z głowy jej numeru za co pewnie zaraz mnie tu zjedzą 😂😂, na codzień pomiarów nie robię i jak trzeba to sobie odświeżam na bieżąco), była w niej adnotacja, że wyłącznik różnicowo prądowy powinien zabezpieczać każdy obwód, którego urządzenia końcowe będą obsługiwane przez tzw osoby nieuprawnione ( czyli standardowi użytkownicy, nie elektrycy 😊). Ryłem, bo znajomek próbował mi wyjaśnić że nie trzeba 😂. Świetny film. Pozdrawiam.
Wyciąganie kasy od inwestorów z RCD na każdym obwodzie. Jak zwykle pseudo bezpieczeństwo. Tu masz 10 obwodów i rozdzielnica w bloku jak kiedyś w małym domku. Ja na małych domkach montuję już 100 modułowe rozdzielnice. Niestety, fotowoltaiki, agregaty, pompy ciepła, rcd jedzą miejsce. Aha, i całe media w szafie rackowej 6u minimum.... Tak więc w tym mieszkanku pół tej ściany to według tych pomysłów to powinna być rozdzielnica.
Nie mam i zyje a petla zwarcia i wylaczniki nadpradowe sa wystarczajace by nie dopuscic do pojawienia sie fazy na metalowej obudowie i oto cala filozofia
Fajny film . Co do ròznicòwki to przepisy określają w jakich pomieszczeniach lub warunkach jest potrzeba zastosowanie takiego zabezpieczenia. Wiadomo lepiej więcej lub mniej . Wracam do oglądania , pozdrawiam.
Ja bym dodał że ważne są jeszcze dwie rzeczy, po pierwsze czy domofon (videodomofon) działa, po drugie czy ilość przewodów w szafce teletechnicznej zgadza się z tymi w gniazdkach i odwrotnie, a także sprawdzić czy jest jakieś doprowadzenie sygnału do mieszkania, to były trzy 😉
Alez oczywiscie ze ten wylacznik nadpradowy od kuchni chroni przed porazeniem wystarczy ze faza dotknie obudowy kuchni to automatycznie wybije (zerowanie) nie musi byc roznicowki by bylo spelnione SWZ
Nie - e :D Oglądam, bo od wczesnego dzieciństwa absolutnie niezwykle 😍 pasjonuję się elektryką. Do tego dochodzą Autystyczne rzeczy, ultra zafiksowanie 😅
Im mniej gniazdek w łazience tym bezpieczniej, szczególnie przy dzieciach. Poza tym odległość gniazd od punktów poboru wody. Moim zdaniem 60 cm te przepisowe to mało. Rozdzielnie prawie wszędzie są w wersji bida edyszyn. Dają rcd typu ac bo tanio. U mnie dali dwie trójfazowe bo za mała rizdzielnica weszła. I jeszcze jedno. Wzrto sobie zmniejszyć zabezpieczenia bo nie wszędzie potrzeba B16. Wszystko ma być pod rcd bez wyjątków. Co do przechodówek to ja w części pomieszczeń z nich zrezygnowałem dając czujniki ruchu i zmierzchu. U mnie np nie dali zaślepek w łazience przed tynkowaniem i jeden włącznik od światła mi zatynkowali.
u mnie na osiedu w starej cześci miałem 2 różnicówki - 1 na płytę indukcyjną a 2 na wszystkie obwody poza oświetleniem. W nowej części osiedla jest 1 różnicówka na całe mieszkanie włącznie z oświetleniem. przez co tablica jest też mniejsza i koszt mniejszy. Wyłącznika głównego nie ma w żadnej instalacji, tak samo kontrolek
@EdelweissEU Żyli, bo nikt przy zmysłach tych świec nie jadł i nie popijał wodą z kibla. A teraz zastanów się, jak ta "poniemiecka" instalacja wytrzymała min. 80 lat (o ile Polakowi "czas pozwoli") i ile nieboszczyków naprodukowała. Bez jakichkolwiek współczesnych wynalazków (zakładam).
@@MakeItTSz Zgadza się, można. RCD, to świetny wynalazek. Tylko niechże a możliwość nie przybiera formy paradoksu terroru bezpieczeństwem niczym dewiantów na jakiejś elektrodzie (z jednej strony) i paranoi czy psychoz zarazem (z drugiej). Bo ja tutaj czytam o pomysłach RCD na każdym obwodzie... no cyrk.
10:50 Norma PN-HD 60364-4-41:2017-09 nakazuje stosowanie różnicówek w obwodach oświetleniowych w gospodarstwach domowych. Wcześniejsza, PN-HD 60364-4-41:2009, ograniczała się do oświetlenia w łazience.
Akurat różnicówka do oświetlenia wydaje się być dość istotna, bo niektóre żyrandole są całe metalowe od samego sufitu aż po klosz. Jest ryzyko, że pod sufitem jakiś kabel wysunie się z kostki albo przetrze i dotknie do obudowy no i podczas wymiany żarówki nas porazi. Jestem zaskoczony taką praktyką elektryków, aby nie zabezpieczać oświetlenia różnicówką. Natomiast osobiście nie lubię gniazd IP do pralki, bo ona i tak jest zawsze podpięta do gniazdka i ta klapka nic nie daje (zawsze jest podniesiona), a wygląda słabo.
W niemczech, na piec w kuchni czy też podgrzewacz przepływowy wody nie jest wymagany rcd bo i niiby po co? W razie przebicia izolacji zadziała zabezpieczenie nadpradowe za sprawą uziemienia -przewód Pe
Zawsze zadziała? Przebicie na wodę - może nie być takiego upływu, by zadziałał nadprądowy, a różnicówka zadziała, bo ma dużo niższy prąd zadziałania, zwykle 30 mA, a nie 16 A. Głupota użytkownika, który zrobi to, czego robić nie powinien, czyli zacznie rozbierać urządzenie po pierwsze nie znając się na tym, po drugie - podłączone do zasilania. Dotknie elementu "by design" pod napięciem - różnicówka go ochroni, nadprądowy nie. Przebicie w urządzeniu teoretycznie w II klasie ochronności - różnie z tym bywa, nie raz np. niskiej jakości urządzenia trafiają na rynek nie spełniając norm. Było parę takich przypadków na świecie, gdzie ktoś został śmiertelnie porażony prądem z telefonu podłączonego do ładowania (telefon się ładował, ale na USB zamiast 0 V i 5 V było np. 230 V i 235 V - napięcie między stykami poprawne i nie zagrażające ładowanemu urządzeniu, ale napięcie między stykami a ziemią zagraża użytkownikowi). Też nadprądowy nie pomoże, różnicówka uratuje.
@@kpc211 piec w kuchni czy też przepływowy podgrzewacz wody nie wymaga stosowania RCD ze względu na prosty sposób działania i budowę, wymagają połączeń uziemiających- wyrównawczych dla zachowania dostatecznej ochrony. Ale różnicówka nikomu nie zaszkodzi w obwodzie.
@@dobrydobry9736 Wydaje mi się, że widziałem ogrzewacz przepływowy, który w instrukcji miał zapis, że musi być zasilany przez różnicówkę. Na takie kwestie też trzeba zwracać uwagę, i z uwagi na istnienie takich urządzeń, lepiej tę różnicówkę na każdym obwodzie mieć. Aczkolwiek zdarza się, że większe podłączane na stałe urządzenia różnicówkę mają wbudowaną i dodatkowa w instalacji nie jest wymagana (choć też w żaden sposób nie zaszkodzi) - tak mają np. niektóre pompy ciepła.
@@kpc211 przepływowy podgrzewacz wody nie wymaga RCD ponieważ pracuje w układzie(w obwodzie) TN-C, tzn. że doprowadzamy do niego 4 przewody (urządzenie indukcyjne 3 fazowe) zazwyczaj 4*6mm2, (odpowiedni przekrój przewodu ochronnego jest istotny). Wyłączniki równieżnicowe pracują w układzie TN-s czyli 5 przewodowym dla urządzeń trój fazowych i 3 przewody dla 1-fazowych. Czyli stosowanie dla podgrzewacz wody RCD jest bez celowe bo nie zadziała że względu na charakter pracy urządzenia. Zasada działania RCD wynika z prawa Kirchhoff-a czyli suma prądów wpływających do pętli równa się sumie prądów z niej wypływających - RCD to taka "pętla" z tej definicja. Rcd do prawidłowej pracy wymaga osobnego przewodu ochronnego i neutralnego dlatego pracuje w TN-S, gdzie mamy przewód roboczy- fazowy 1 lub 3, przewód neutralny, który również bierze udział w pracy urządzenia(np. Silnika) oraz przewód ochronny taki asekuracyjny, którym upływa prąd w razie np. przebicia dzięki czemu rcd zadziała ponieważ w"pętli" następuje różnica pomiędzy sumami prądów wpływających a wpływających z niej. Rcd można również stosować w układzie IT. Np 3fazy i przewód N podłączamy do silnika oraz wykonujemy bezpośrednie uziemienie obudowy urządzenia o odpowiedniej rezystancji z ziemią (prąd ma którędy natychmiast upłynąć z obudowy z "pętli" w razie usterki, więc zadziała rcd)
RCBO nie jest wcale lepsze od roznicowki. Ma bardziej skomplikowaną budowę, a więc i awaryjność. Człon różnicowy działa w zależności od wartości napięcia sieciowego. Jedyną zaletą jest kompaktowość. Już bardziej powiedziałbym, że AFDD jest trendem na przyszłość.
@EdelweissEU wiem o tym Chodzilo mi o to ze RCD podczas zadzialania odlacza na raz kilka zabezlpieczen obwodow. RCBO zaklad sie na kzzdy obwod indywidiualnie.
Co do zabezpieczenia rcd , obowiązek jest zabezpieczyć wszystkie gniazda gdzie klient ma dostęp i z tego korzysta , lampe indukcje powinna podłączać osoba wykwalifikowana , ktora sprawdzi sobie czy jest napięcie czy nie itd itp . Oczywiście lepiej jest i bezpieczniej jak wszystkie obwody były zapespieczone rcd jednak ze względu na koszta się tego nie robi, a szkoda.
@@twojelektryktrojmiastoW szafce modem/router (na połączenia kablowe) a w przedpokoju access point wifi. Ja byłbym zadowolony, gdyby tak to u mnie wyglądało.
@@twojelektryktrojmiasto A u mnie szafka metalowa, we wnęce szafowej i w rezultacie słaby zasięg. Trzeba było kombinować i kuć. A jakby projektant pomyślał tak jak tutaj, to nie miałbym problemu. Pozdrawiam! K.
6:30 Jakby ten filmik był kręcony 10 lat temu to bym się nie dziwił, ... ale odpowiem: Gniazdo internetowe w przedpokoju jest potrzebne do aparatów telefonicznych IP , które od ok 2 lat wracają do łask.
Cześć. No to jak to jest z tym rcd. Na obwody wtyczkowe tak na indukcje nie a na oprawy oswietleniowe tak. Oprawy też są montowane na stałe. Kazdy interpretuje na swoją korzyść a w razie nieszczescia prokurator decyduje kto miał rację.
A po co komu skoro zerowanie juz skutecznie zabezpiecza przed pojawieniem die fazy na obudowie i co to za roznica czy na wtyczce czy na stale - przepisy sa chore
I tu się do końca się zgodzę. Wyłącznik instalacyjny jak i bezpiecznik topikowy jest też formą ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Nie bez powodu wykonuje się pomiary impedancji pętli zwarcia. A wyniki odnosi się do charakterystyki zabezpieczenia i czasu jego wyłączenia. Gniazdko w łazience to już jak kto woli. Ja wykonałem u siebie na wysokości 130 cm. Bardziej martwi mnie wypust oświetleniowy do lustra, on jest wysoko. A przy okazji, dam przyklad moich przyjaciół, którym wykonywałem instalację elektryczną. Nie są wysocy i włącznik oświetlenia zażyczyli sobie na wysokości 90cm.
Standardowa patodeweloperka i cięcie kosztów na czym tylko sie da. Brak dobezpieczenia kontrolek faz. Brak różnicówki na ob. oświetlenia i indukcję (ciekawe jaki jest układ sieci i jak im wyszły pomiary). Przy tak małej rozdzielnicy mogli się chociaż postarać i zamontować aparaty chronologicznie od góry, tak jak się czyta z góry na dół i z lewej do prawej. A propo kontroli faz to już widziałem jak niedobezpieczone cuda z dalekiego wschodu potrafiły. prawie spalić rozdzielnicę. Nie poruszam tu już kwestii ograniczników przepięć, które nie wiadomo czy są gdziekolwiek.
1. Warto przy takim odbiorze sprawdzić również czy w rozdzielnicy zainstalowano ogranicznik przepięć lub czy jest on zainstalowany "zbiorczo" w rozdzielnicach licznikowych - brak ogranicznika to również błąd dewelopera, który powinien niezwłocznie usunąć (w przypadku niektórych sprzętów producent wymaga zainstalowania takiego urządzenia w sieci do której podłączamy odbiornik, a jego brak może skutkować np. odrzuceniem gwarancji producenta). 2. Jak podchodzisz do tematu wypustu lamp w sufitach, które nie są otynkowane. Często zdarza się że przewody do lamp są prowadzone w posadzce w mieszkaniu powyżej, a w miejscu gdzie ma być lampa mamy jedynie pionowy wypust. Czy przepisy nie mówią o tym, że wszystkie instalacje dotyczące danego lokalu powinny być prowadzone w jego obrębie? Jak rozwiązujesz problem ewentualnych przeróbek oświetlenia (zmiana lokalizacji lamp) w przypadku kiedy na suficie nie ma tynku i jest on wykonany jako filigran (w którym nie zaleca się bruzdowania)?
Rozdzielnica wygląda na starannie osznurowaną. Odnośnie RCD 3f problemu nie szukałbym u elektryka, który ją wykonywał. Zapewne robił wg projektu i z tego co miał do dyspozycji, a nie własnego widzimisię. Ogólne cięcie kosztów przez dewelopera to kolejny problem. Marka aparatury mówi sama za siebie. Dzięki za film, miło się ogląda Twoje materiały.
W eurostylu na Błoniach Janowski też tak robili. Z normą niby zgodne, ale po minimum. 500k biorą a na aparatach oszczędzają. Gdyby mogli wsadziliby gwoździa i powiedzieli, że to taki topik. Deweloperzy to złodzieje. Wciskają kity o jakości, a w elektryczne króluje tanich i byle jakość
Ja robię tak, że minimum to dwa obwody oświetleniowe, natomiast oświetlenie i gniazda są z dwóch różnych różnicówek względem siebie, jeżeli to układ trójfazowy, to nawet z dwóch różnych faz. Czyli w sypialni gniazda są z różnicówki #1, a oświetlenie z różnicówki #2, natomiast w salonie gniazda są z różnicówki #2, a oświetlenie z różnicówki #1.
Bez napięcia ciężko by to było skutecznie sprawdzić, ale przed podniesieniem FRki warto by było. Zabezpieczenie obwodów oświetlenia RCD jest moim zdaniem zbędne. Z lampami nie mamy bezpośrednio kontaktu jak np. z obudową urządzeń typu pralka, lodówka, a wszelakie prace (np. wymiana żarówki) powinny być wykonywane beznapięciowo. Brak zabezpieczenia różnicowo prądowego 3F to poważny błąd. Rozdzielnica jest zbyt mała. Po uzupełnieniu o RCD 3F, brak zapasu. Jeżeli chodzi o instalację multimedialną to też jestem zwolennikiem kabla, ale na tak małe mieszkanie, urządzenie ze standardem WiFi 802.11 AC wystarczy i teoretycznie prędkości będą wyższe niż po kablu. Jeżeli chodzi montowanie gniazd nad i pod wypustami przyłączy wodnych i gazowych to gazy propan i butan są gazami ścielącymi i teoretycznie wszystko powinno być montowane nad. Tutaj na filmie zabrakło zdrowego rozsądku i zamontowane pod zaworem wody to proszenie się o kłopoty.
Zgodzę się ze wszystkim ale nie z oświetleniem. Akurat żarówki większość „Januszy” wymieni sama czyli tu jest największe prawdopodobieństwo że może się coś wydarzyć jeśli tego prądu nie wyłączy. Pralka, lodówka zazwyczaj jest emaliowana - prąd na obudowie porazi jak dotkniesz jakiejś śruby co jest mało prawdopodobne ale nie niemożliwe. Ale właśnie przy sprzętach częściej ludzie wołają elektryka nim sami zaczną grzebać .
Nigdy nie bylem w nowym bloku i nie znam sie na tym jakie szopki odstawia tam elektrownia, że puszcza prąd do budynku i mieszkań bez liczników. Co wydaje mi sie szokujące i aż nie realne. Ponieważ widać, że w budynku jest prąd i zapewne był wczesniej gdzie na pierwszym etapie budowy postawiono licznik budowlany na cały obietk. Skoro dzuała oswietlenie klatek tzn, że jakiś licznik dewelopera musi nadal być. Stąd domniemam, że skoro doprowadzono takimi zworami prad do mieszkań to wszystko nadal idzie przez licznik budynku który jest na inwestora. Gdyby nie to, to ktoś mogłby postwic w piwnicach kopalnie kryptowalut maksymlnie obciazajac zabezpieczenie przyłącza. Wg mnie skoro prad jest wlaczony to gdzieś jest licznik bo inaczej by go nie było. Zgaduję że procedura wygląda w taki sposób że z chwilą zakupu mieszkania lokator jest zobowiązany podpisać umowę z dostawcą energii który przyjeżdża zakładając jemu licznik jednocześnie przełączając zasilanie jego mieszkania z licznika dewelopera. Chyba że uproszczono to i deweloper ma jakąś umowę z dostawcą energii na zasadzie ryczałtu że po wykonaniu wszystkich prac Może czerpać prąd bez licznika tylko do zasilania oświetlenia czy coś. Kiedyś w Domkach nie było liczników wody tylko rozliczenia na zasadzie ryczałtu. To może na etapie konca buduwy i nabycia mieszkan tez tak jest.
Ja to wiem, Ty to wiesz - ciesze się ;-) Przy odbiorze i w filmie nie jest to ważne bo nie to jest jego tematem. Po co mieszać. Przeciętny użytkownik nie wie co to jest świecznikowy a Ty z krzyżowym wyjeżdżasz :P
Ja bym zrobił na dzwonkowych i jednokanałowym przełączniku ZigBee, po zaprogramowaniu sterował by tym nawet bez komunikacji z bramką. Tzn. ja mam akurat na dwukanałowym, żeby mi w nocy po wykryciu ruchu przez czujki PIR zapalał jedną z dwóch lamp w przedpokoju i przez całą dobę gasił obydwie przy nieobecności.
Super film na temat mieszkania ale żeby działały minimum 3 punkty w których na korytarzu można włączyć i wyłączyć światło to nie są chyba potrzebne tylko wyłączniki schodowe ale i krzyzowy pomiędzy nimi, chyba że się mylę :)
Pamiętam, jak nam śp. profesor opowiadał jak mu elektryk wciskał, panie, to są drogie rzeczy, jak profesor chciał mieć dwa włączniki do jednego światła. Profesor przysiadł i jako informatyk przez noc samodzielnie 'wynalazł' układ schodowy, następnego dnia poszedł do sklepu zapytać się czy są do takiego układu odpowiednie włączniki - oczywiście patrzyli na niego jak na debila - po czym z nieskrywaną satysfakcją wytłumaczył elektrykowi jak dziecku jak to tanio zrobić🤣.
Ja nie zabezpieczam jedynie różnicówką oświetlenia ledowego ponieważ często różnica dziwnie się zachowywała a zasilacze do led-ów i tak staram się zlokalizować przy głównej
Nowy apartament stan deweloperski tak to sie pieknie nazywa. Powiedzmy sobie prawde: Stan surowy a nie deweloperski. To juz "Dewelopera " nie stac na sfiksowanie wykonczenia na zamowienie. Zombistan.
Super film, dla mnie to nowość (myślę o deweloperce) co do RCD 3faz zgadzam się, oświetlenie również na RCD, SPD rozumiem, że jest gdzieś na przyłączu przy liczniku..?
Dzięki za filmik. A z innej beczki. Masakra co za bloki teraz robią? Z każdego okna widzę okna sąsiadów i to bardzo blisko. Pewnie na wynajem? Chociaż nawet wynająć takiego bym nie chciał.
Do czego gniazdo internetowe w korytarzu? Do access pointa WiFi. Ale na wysokości ~2m i jak się da i nie ma MESHa to w takim miejscu, żeby sygnał do każdego pomieszczenia miał po drodze maksymalnie jedną ścianę. Tak na oko w tym przypadku wypada to w przedpokoju na tej ścianie gdzie są drzwi do łazienki bliżej prawego brzegu ściany.
Rozdzielnia to raczej jest duża, zaś rozdzielnica mała :) :) tak przynajmniej ja to rozumiem. 1. Bardzo gów... aparatura. Ideal - nigdy tego nie stosuje, podobnie jak reszty "chińczyków" są słabe i zbyt wiele razy "nówka" z pudełka była wadliwa. Za duże ryzyko. 2. ZA MAŁA rozdzielnica - jest to nagminne i za to bym odbierał uprawnienia i zakazywał wykonywania zawodu. Rozdzielnica powinna mieć z 40 - 50% wolnej przestrzeni. Nawet po to by się mniej grzać, o rozbudowie nie wspominam. 3. Brak RCD na obwodach to kryminał, czym innym jest podłączanie falownika fotowoltaicznego przed RCD - bo mamy uziemioną obudowę i wbudowany RCD. A czym innym brak RCD przy takiej lampie z metalową obudową. Czy przypadek uszkodzonego przewodu od oświetlenia. 4. Brak Bloku Rozdzielczego !!! Biorąc pod uwagę, że mały blok na 7 podłączeń ( 4x7) kosztuje 30 zł nie rozumiem jego braku. Uważam, że za robienie "Łańcuszków św Antoniego" czyli wchodzenie i wychodzenie przewodem z aparatu na aparat powinni wsadzać do pierdla. Tu przynajmniej dano podwójne tulejki, bo ja często spotykam albo "gołą" skręconą linkę lub dwie osobne tulejki wsadzone pod jeden zacisk. Niestety jest to typowa, mocno "gów..." deweloperska robota, z którą się spotykam non-stop - przyjeżdżam do klienta montować fotowoltaikę i muszę kombinować jak się podłączyć - pół biedy jak mam "tylko" falownik - a największa masakra jest jak montuję magazyn energii i do takiej Luny Huawei muszę podłączyć licznik i przekładniki - i gdzie ja je zmieszczę ??? Kończy się na natynkowej rozdzielnicy obok i kombinowaniu, całość nie wygląda za ładnie. Najgorsze, NAJGORSZE jest to, że klient zwykle chętnie by dopłacił do większej rozdzielnicy i lepszej aparatury, każdy, absolutnie każdy klient tak twierdzi, że by dopłacił. Szczytem jest rozdzielnica mojego znajomego - deweloper chciał mu dać 4 x 12 zapchaną na max, bez Wył. Głównego i na jednej RCD 3 P - na pytanie a gdzie się zmieści automatyka do rolet, zasilanie domofonu, zegar astronomiczny z czujnikiem zmierzchowym - elektryk dewelopera przed "wypier.." z budowy powiedział : dostawi se Pan drugą rozdzielnicę. :) :) Lokalizacja proponowana, w przedpokoju, dokładnie za szafą, gdy za ścianą mamy garaż :) :)
Schodowy zaczyna i kończy. Pomiędzy możesz dać dowolną ilość krzyżowych. Jeśli mają być tylko dwa punkty to tylko schodowy - tu i tu. Jeśli trzy to schodowy-krzyżowy-schodowy itd
Odnośnie pomijania RCD na oświetleniu to nie tyle wymysły elektryków co kierowników budowy. To nie są pojedyncze mieszkania tylko całe osiedla. Bardziej mnie interesuje dlaczego rozdzielacza TV nie montowali.
Klasyczny typ AC. Lampki - nie każde należy dobezpieczać, musielibyśmy odnieść się do karty katalogowej. Nie pracuje na tych materiałach więc nie wiem co mówi producent dlatego nie wytykam tego jako błąd.
Przy tej cenie mieszkania i deweloper oszczędza na 2 dodatkowych RCD dramat. Dziś większość urządzeń posiada przetwornice wiec obowiązkiem powinny być RCD z charakterystyką A. Nawet głupia suszarka do włosów na połowie nocy odcina jedną połówkę sinusoidy.
w przedpokoju można postawić ruter aby sygnał wszędzie docierał ale nie wiem jak jest zrobiona instalacja w budynku i jak jest dostarczany ale ruter i plątanina kabli to jest coś czego chcemy uniknąć
Pokręciłeś coś z wyłącznikami schodowymi, ponieważ pokazałeś ich 4 szt. Trzy w korytarzu i jeden w salonie. Albo każdy z 2 wypustów oświetleniowych na korytarzu załączany jest parą wyłączników, albo są 2 schodowe i 2 krzyżowe. Warto w mieszkaniu omówić instalację domofonową i/lub dzwonkową, oraz uświadomić, co należy sprawdzić w tablicy multimedialnej. Pozdrawiam
4 klawisze zapalają dwie lampy kednoczesnie czyli dwa schodowe i dwa krzyżowe ale nie tłumaczę w filmie co to jest schodowy bo to niepotrzebne zamieszanie - wystarczy że układ jest „schodowy” i tyle. Przeciętny kowalski nie wie co to łącznik świecznikowy 😉
To zależy jak klient ugada się z deweloperem. Czy będzie to wpisane w protokół czy też nie. Jeżeli wpiszesz w protokół deweloper ma czas - dość długi na usunięcie usterek i nie dostaniesz mieszkania. Termin się przesuwa - a dla niektórych czas jest istotny
Czy jeżeli do pieca mam trójfazowy wyłącznik różnicowo-prądowy, to należy dodatkowo montować trójfazowy wyłącznik nadprądowy? Często różnicówki posiadają też zabezpieczenie nadprądowe. Pytam, czy w tym przypadku, gdzie w 10:30 jest tylko trójfazowy wyłącznik nadprądowy, wystarczy go wymienić na trójfazową różnicówkę, czy należy ją dołożyć do obecnego zabezpieczenja nadprądowego?
Praktycznie sam sobie odpowiedziałeś, jeżeli kupisz różnicówke z wbudowanym zabezpieczeniem nadprądowym to możesz wymienić wyłącznik nadprądowy na nią, ale nie każda różnicówka ma zabezpieczenie nadpprądowe,jak nie ma musisz założyć ją dodatkowo do tego zabezpieczenia co masz
Wszystko fajnie tylko dlaczego w rozdzielnicy jest tak mało przewodów LAN. Skoro jest tak duzo gniazdek to z każdego powinien iść osobny przewód. Jest to duży błąd i to tez należy zmienić.
Od zawsze - "eska" odłączy dopiero jak prąd przekroczy te 16 czy 20A, a różnicówka jak różnica między prądem w przewodzie fazowym i neutralnym przekroczy to co jest napisane na różnicówce, czyli pewnie 30mA
Nie rozumiem jak to jest mozliwe ze w standardzie nie ma multimediow w kazdym pokoju, gdzie ceny mieszkań sa astronomiczne. W pralni dorzucamy jeszcze jedno gniazdko na suszarkę, ekstra obwód.
Pytanie co do gniazdek koło zlewu, chcesz je obniżać, a co z minimalna odległością od kranu/ zlewy? w przedpokoju nieraz stoli stolik/szafka, jest to środek mieszkania, i jesli ktoś używa tylko polaczenia wifi jest to najlepsze miejsce.
Witam, mam pytanie. W mieszkaniu które kupiłem (nowe stan deweloperski) w łazience jest wyprowadzone zasilanie do oświetlenia lustra. Sęk w tym że nie ma do tego oświetlenia żadnego włącznika tzn włącznik przed wejściem do łazienki włącza światło górne i zasilanie wentylatora do wentylacji.. Żeby wyłączyć zasilanie z tego przewodu nad lustrem należy wyłączyć korki.... Czy takie rozwiązanie wgl jest dopuszczalne??
Zapytaj dewelopera co miał na myśli a drugie pytanie czy ktoś (elektryk) to sprawdził i jesteś pewien. Generalnie powinien być łącznik chyba że idea jest zasilenie lustra które będzie miało swój łącznik na dotyk ale nie spotkałem się z czymś takim. Co nie oznacza że nie jest niemożliwe 😉
@@twojelektryktrojmiasto jest dokładnie tak napisałeś, deweloper zrobił takie zasilanie oświetlenia bez włącznika pod lustro z włącznikiem. No cóż, będę musiał to przerobić. Myślałem że przepisy zabraniają takiego rozwiązania.
Nagrywaj film z pomiarów i najlepiej opowiedz co wpisujesz w protokół. Robisz kawał zajefajnej roboty 👏 oby tak dalej 👍👌
ahahaha kolejny chce zostać pomiarowcem z jutuba ahahahaa
@@itall87 nie pomiarowcem z youtuba tylko swiadomym odbiorcą protokołow z takich badań.....
@@krzysztof_antczak i myślisz, że to ogarniesz z filmu na jutubie? Są ludzie którzy 20lat robią niepoprawne protokoły i nawet nie wiedzą czemu. Powinien być na to egzamin jak na diagnostę samochodowego. Może wtedy pomiary elektryczne zaczęły by jakoś wyglądać.
@@itall87 Dlatego chcę zobaczyć jak robi to autor filmu. Widać ze ma duzą wiedzę i jak nakresli co powinno być i w jakim zakresie to bedziemy bardziej swiadomi odbierając i płacąc za takie odbiory. Nikt nie bedzię podwazał pomiarowca i jego pracy ale juz widzę jego minę jak o coś zapytam....
@@krzysztof_antczak zapytasz i będziesz miał dwie możliwości. Albo najesz się wstydu, bo gość zacznie ci mówić rzeczy, których nie rozumiesz, albo zagniesz paproka. Przy czym pierwsza sytuacja jest bardziej prawdopodobna.
Ten film nic nie nakreślił. Odechciało się oglądać po tym jak zaczął mądrzyć się na jakiej wysokości powinny być gniazda w łazience. Przy odbiorze możesz tylko sprawdzić czy mieszkanie jest zrobione zgodnie z projektem, oraz czy działa poprawnie i nic ponad to. To, że instalacja jest zrobiona po taniości, to nikogo nie powinno obchodzić.
Dobra robota, ciekawe uwagi. Fajnie sie ogląda. Chętnie bym zobaczył film z pomiarami instalacji. Pozdrawiam.
MASAKRA. Jestem projektantem, pomiarowcem od 30 lat, a kiedyś także uczyłem w szkole. Jak widzę takiego laika, człowieka niedouczonego, który prowadzi kanał na YT i jeszcze określa co jest dobrze , a co źle, jako specjalista, a popełnia kilkanaście błędów podczas swoich wywodów, to ja nie mam pytań. Laicy uczą Laików. Powodzenia w swojej niewiedzy młody człowieku. Ale proponowałbym się douczyć, dokształcić, przeczytać normy i ustawy, o książkach już nawet nie wspomnę.
Jeżeli chodzi o RCD w instalacjach mieszkaniowych, to muszą być nimi zabezpieczone wszystkie obwody gniazd i oświetlenia bez wyjątku. Natomiast obwody, do których podłączone są urządzenia na stałe nie wymagają RCD. W tym przypadku można byłoby nie stosować RCD 3 fazowego gdyby jednej z faz, z kabla 5 żyłowego nie zakończono gniazdem do piekarnika, ale skoro jest to gniazdo, to RCD musi być. Poza tym, to nie normy są wyznacznikiem konieczności stosowania takich, czy innych zabezpieczeń, a przepisy prawa, czyli konkretnie Dziennik Ustaw Dz.U.2022.1225. Normy są istotne z innych powodów, np. gdy przepisy się do nich odwołują lub musimy potwierdzić zgodność prac lub wyrobu z nimi zgodnymi. W przypadku ww. przepisu odnosi się on do Polskich Norm w zakresie wymagań technicznych, ale nie wskazuje konkretnych. No i normy nie są za darmo, a powinny być dostępne bezpłatnie przez internet skoro mamy się do nich stosować.
Właśnie widzę, że mogłem dopowiedzieć to na filmie dlaczego upieram się przy RCD 3F - właśnie przez to gniazdo dla piekarnika.
Ciekawe dlaczego akurat urządzenia podłączone na stałe nie wymagają RCD skoro może być tak że bezpiecznik ulegnie uszkodzeniu i nie da się wyłączyć takiego urządzenia ( a może takie rzeczy się w ogóle nie zdarzają ). RCd to także ochrona przeciwpoxariwa gdy zwarcie jest lekkie np na granicy działania bezpiecznika.
Nie rozumiem dlaczego w blatach kuchennych, urządzeniach grzewczych typu piec lub bojler, w pompie wody itp miało by się ich nie stosować skoro to urządzenia połączone na stałe zwykle mają metalowe obudowy.
Może zakłada się że skoro są montowane na stałe to są zawsze dobrze doziemione bo nie przemieszczają się (nie luzują kable w złączu)
Według mnie LCD jest już tak tanie że powinno być standardem który przecież może ratować życie i to zawsze dodatkowe zabezpieczenie chroniące przed pożarem.
RCD spotyka się też we wtyczkach to może by tak pokusić się o zdublowanie z bezpiecznikiem i na każde gniazdo osobno.
@@AErKart W Wielkiej Brytanii obecnie standardem jest RCBO na każdy obwód, ale u nich można stosować z wyzwalaczem elektronicznym, czyli tańsze w produkcji, a jednocześnie zależne od napięcia zasilania i zazwyczaj jest to próg 90V, więc taki RCBO nie zadziała gdy napięcie spadnie z powodu awarii lub dojdzie do przerwy przewodu neutralnego na zasilaniu, a wtedy może dojść do porażenia.
@@stefanokrzeja001 Skoro RCBO noe zadziała skoro dojdzie do zerwania neutralnego to po co on w ogóle, skoro po zerwaniu neutralnego istnieje możliwość porażenia.
Aż nie chce się wierzyć, że bardzo BOGACI Brytyjczycy mieli by z jakiejś oszczędności robić tak głupie przepisy by montować sobie nie skuteczną ochronę przeciwporażeniową.
Są tanie klasyczne różnicowki. Rząd mógłby skonsultować i zamówić w Chinach partię dla połowy kraju (zarządzające narodiwą wymianę) i odbierając to sobie w ratach (w podatkach od bezpieczeństwa.
Chyba że cała ta ustawa o pięknych różnicówka ma na celu tylko wyeliminowanie oszczędnych emigrantów bo każdy Brytyjczyk będzie kupował lepszej jakości zabezpieczenia podczas gdy napływowi szukać oszczędności.
W obliczu automatyzacji pracy z uwagi na stworzenie sztucznej inteligencji i planowanie wypuszczenia masowo idealnych robotów być może rządowi UK opłaca się obniżyć standardy bezpieczeństwa aby poprzez procesy selekcji naturalnej wyeliminować niepożądane, nie ostrożne bo najgłubsze jednostki (zastępowane z czasem maszynami).
Szukam w tym jakiegoś logicznego sensu ( pod pasowała mi idea depopulacji poprzez zaniżanie standardów opieki medycznej żywienia oraz ochrony życia).
Bardzo fajny film.
Małe uwagi:
1) Deweloper zrobi to co jest w projekcie, więc sprawdzanie czy jest gniazdko "odkurzaczowe" w przedpokoju na odbiorach to już za późno. Na etapie kupna mieszkania dostaje się kartę instalacyjną lub informacyjną, gdzie wszystkie gniazda/punkty oświetleniowe są naniesione. Na wczesnych etapach realizacji można to zmieniać/przekładać/dokładać.
2) Pomiary i protokół dostarcza deweloper. Chociaż patrząc, że na filmie był przewiercony kabel, to wiadomo jak bywa to robione.
znajomy miał pomiary elektryczne instalacji domowej robione w aucie na parkingu pod stadionem
@@kahtyman7293 To i tak nieźle. Byłem u klienta na przeróbce instalacji w świeżo zakupionym mieszkaniu, gdzie pomiary wszystkie wyszły a przewód PE z podziału PEN nie był doprowadzony na listwę PE gdzie były podłączone wszystkie gniazda, punkty oświetlenia itp :D
Bardzo fajnie wyjasniłeś na co zwrócić uwagę.👍
Starałem się, dziękuję ☺️
Od strony teletechnika - gniazdo rj w przedpokoju w deweloperce to świetna sprawa. Przetwornik sygnału z światłowodu na rj w skrzynce teletech, a sam router stawiamy w przedpokoju wpinając się na gniazdko. Rozprowadzamy wtedy sygnał wifi równomiernie po mieszkaniu, praktyczne na większych metrażach.
Fajnie że działasz i ktoś robi takie materiały, jak dla mnie kogoś z branży za mało mięsa a za dużo lania wody o lampkach i włącznikach. Z rzeczy o których chyba nie wspomniałeś:
-protokoły odbiorcze pomiarów do rąk własnych a nie na gębę że są
-dokumentacja powykonawcza ze schematami jednokreskowymi
-podłaczenia wyrównawcze łazienka, kuchnia.
-sprawdzenie sieci tt (czy gniazda są podłączone prawidłowo i czy mają przepustowość dla danej kategorii)
-za mało miejsca na jakąkolwiek teletechnike więc dla mnie od razu skrzynka leci w kąt i do wymiany.
-za mało miejsca w rozdzielnicy no i to co mówiłeś brak rcd 3p
Mam wrażenie, że nie bardzo zakumałeś, dla której grupy odbiorczej nagrał ten firm mimo tego, że na końcu podsumował co możesz zrobić jako właściciel aby zaoszczędzić na elektryku.
Samemu chyba w domu nie robisz pomiarów jako właściciel mieszkania, chyba że robisz w branży a do osób z niej właśnie kilkukrotnie podkreślał, że nie jest czy coś 😅
@@nightmoon90 Nie napisałem że pomiary ma ktoś wykonywać sam tylko że ma dostać ich wyniki od dewelopera. A to już co innego.
8:00 to
Fajna rozdzielnica, nie nawidze jak takie ktosie pomijają obwody po za RCD. Bo lampa nie zabije, płyta indukcyjna się nie psuje.
Hydraulik vs elektryk... Klasyka gatunku!
Dla mnie zdecydowanie LAN po kablu. Zdecydowanie bardziej stabilny i większa przepustowość. Wi-fi tylko do urządzeń mobilnych.
Ładnie wykonana rozdzielnica, ale zdecydowanie przymała; brak RCD na części obwodów jest błędem.
W obecnych czasach warto iść w RCD typ A, trójfazowy na obwody siłowe, plus oddzielnie na każdą fazę. W swojej instalacji zrobiłam tak, aby obwody oświetlenia i gniazd w każdym pomieszczeniu były zasilane z dwóch różnych faz przez różnicówki jednofazowe. Wyjątkiem jest łazienka, gdzie wszystkie obwody są zasilane z tej samej fazy pod oddzielną różnicówką. Do tego RCD siłowa na indukcję+piekarnik, bojler i gniazdo siłowe w labie.
Miauk 😼
"Dla mnie zdecydowanie LAN po kablu. Zdecydowanie bardziej stabilny i większa przepustowość. Wi-fi tylko do urządzeń mobilnych." w przypadku telewizorów większe prędkości możesz być w stanie uzyskać za pomocą wifi.
@@fireops1434I do czego będziesz na telewizorze wykorzystywał tą wyższą prędkość? Do jednoczesnego oglądania 10 strumieni 4K?
@@fireops1434 Warto mieć świadomość i przypominać o takich rzeczach, ale dalej póki nie potrzebujemy niewiadomo czego preferowany będzie kabel bo im więcej transmisji WiFi w eterze tym gorsza jakość sygnału. A w blokach to wiadomo jak jest.
Gratuluje kolejnego zajebistego filmuuuuuu!!!! Jak najbardziej zobaczył bym film z pomiarów. To naprawdę bardzo dobry pomysł.
Zabezpieczenia nadprądowe również chronią człowieka gdy spełnione są warunki szybkiego wyłączenia. To laicy też powinni wiedzieć. Jednak każdy z nas może o czymś zapomnieć lub w czymś się pomylić. Pozdrawiam, fajny pomysł na kanał YT.
Świetne są te współczesne mieszkania, nie musisz wychodzić z domu, żeby nawiązać kontakt wzrokowy z sąsiadem, a jak chcesz z nim porozmawiać, to wychodzisz na balkon. 😂
Ciekawe czy stropy, jak i ściany dzielące mieszkania są wystarczające grube, żeby we własnym mieszkaniu nie musielibyśmy słuchać tego co dzieje się u sąsiadów. 🤣
na oko to ściany między pokojami takie amerykańskie, także może być ciekawie:)
@@hujwtf karton gips.
Najgorsze jest to, że ludzie takie kurniki kupują. Pamiętam jak narzekano na bloki z wielkiej płyty budowane w latach 70-80 XX w. Według mnie tamte są o niebo lepsze od tego co się teraz wyrabia. Sąsiadów nie słychać, pomiędzy blokami teren zielony, place zabaw, parkingi.
Przymusu zakupu boksu w gołębniku nie ma. Są chętni. Znaczy - pasuje.
@@tomaszadammajewski8524 Popatrz, popatrz... I mają 50-letnie instalacje z aluminium, co nie?
Fajny materiał. Napewno przyda sie wielu osobom zielonym w elektryce.
Masz u mnie szacunek za bezproplemowe nazywanie rzeczy "po ludzku" a nie tak jak wiekszość elektryków "po książkowemu" 😉👍
Dlatego uzbierałem całkiem pokaźną sumę hesterów których pod każdym filmem boli jak mówię o zerze lub korkach :P
@@twojelektryktrojmiasto Takich "elektrycznych polonistów" to w internecie na pęczki jest!! Czasami się zastanawiam skąd to się bierze.. Czy to jacyś nauczyciele z zawodówki, na emeryturze szukają miejsca żeby odreagować humorki żony? 😅
@@twojelektryktrojmiasto Nie przejmuj się nimi! Rób to co robisz w internecie, bo robisz to dobrze 😉👍💪
@@twojelektryktrojmiasto
To i tak masz dobrze, ja w ogóle nie władam "polskim elektrycznym" ;)
@@piotrkochanski681 z elektrody przyszli...
Jak robiłem bloki mieszkalne jako elektryk to moja wiedza i znajomość tematu ni jak się miało do wizji projektantów i architektów, zazwyczaj była bardzo inna. W temacie oświetlenia zdarzały się oświetlenie pożarowe /ewakuacyjne... różne różniste.. NASZ KLIJENT, NASZ PAN !! cytując z klasycznego kabaretu ani mru mru. Fajne filmiki , oglądam, obserwuje.
10:40 albo zespolony moduł nadprądowo-różnicowy dla pojedyńczych obwódów pod osobne rcd spoko sprawa.
Tak
Poprosimy film o pomiarach elektrycznych.
Elektrykom może się przydać, żeby pokazać jak to powinno wyglądać żeby odstraszyć papraczy, którzy psują Nasz zawód.
Przydałaby się trzecia różncówka 1f, nawet ze względu na równomierny rozkład obciążenia na poszczególne fazy. Bo w tej chwili jedna faza jest prawie wcale nieobciążona ( oświetlenie przy ledach dzisiaj to maksymalne 200-300 W + router 10W).
Do tego oczywiście RCD 3f do indukcji i zabezpieczanie tych kontrolek faz.
Kontrolki chyba wylecą, bo nawet na dwa RCD braknie miejsca ( wolne 4 pola).
Z tym rozmieszczeniem na różnych fazach to bym tutaj nie wymyślał, to jest małe mieszkanie a nie zakład produkcyjny. Pozdro
Fazy nie musza byc rowno obciazone
Można wymienić różnicówkę trójfazową na RCBO, wtedy dodatkowa różnicówka na te dwa obwody, którym jej brakuje, może wylądować na górnej szynie, i kontrolki faz też (RCBO trójfazowe zabiera cztery moduły, czyli na dolnej szynie braknie już na kontrolki miejsca).
Będzie niemal na styk, tylko jeden moduł pozostanie wolny.
Masz racje nie pomyślałem o RCBO@@kpc211
Zawsze mozna założyć różnicowke z członem nadprądowym i zyskujemy troszke miejsca.
Warto sprawdzić położenie bolca w gniazdkach pojedynczych. Pamiętajcie bolec do góry.
W prlu bylo odwrotnie
Gdy projektuje instalację domową to przeważnie gniazda z danego pomieszczenia są na jednym RCD, a światła na drugim RCD, po prostu jak ktoś grzebie w gniazdku to po wywaleniu RCD ma światło w pomieszczeniu, a jak grzebie przy oświetleniu może do gniazda tymczasowo podłączyć lampę żeby widzieć co robi. Pomieszczenia i korytarz zawsze są podłączone odwrotnie (jak padnie RCD od światła w pokoju to na korytarzu światło jest)
Oddzielne RCBO stosuje do obwodów lodówki, gniazd na zewnątrz, lamp na zewnątrz i alarmów. Wyobraźcie sobie co by się stało jak domownicy wyjeżdżają na tydzień a z powodu zamoczenia dowolnych przewodów RCD wyłącza chronione obwody i przy okazji lodówkę.
W kuchni wszystkie większe urządzenia i te które są zabudowane, a odłączenie z gniazdka jest kłopotliwe mają jeden izolujący wyłącznik (grid switch z podpisami).
W łazience do lustra zawsze stosuje 4 żyłowy kabel z fazą i fazą po przełączniku bo nie wiadomo jakie lustro będzie montowane (czy posiada włącznik czy nie, czy ma demister itp.) W łazience zawsze 4 żyłowy kabelek do wentylatora i izolator (na filmie nie widziałem).
W jednym domu klient zażyczył sobie aby wszystkie połączenia były robione w lampach, a do każdej puszki włącznika był doprowadzony 4 żyłowy kabel żeby mieć dostęp do neutrala (chciał później ewentualnie robić sobie smart sterowanie).
Nigdy nie projektowałem systemów DALI ale często montowałem, nigdy nie polecam robienia smart sterowania bo jak coś walnie to kłopot z naprawą, chyba że jest pełna dokumentacja.
Tytuł trochę mylący bo opowiadasz o dobrych praktykach, a przy odbiorze mieszkania sprawdza się zgodność z normami. Wytłumacz dev. że masz za mało gniazd w pomieszczeniu, otworzy normę i udowodni że do powierzchni ilość jest prawidlowa. Brak roznicowki na oświetlenie powstaje co ważniejsze ochrona życia czy mieć oświetlenie podczas awarii urządzenia podłączonego do gniazda. Super że mówisz o ilości obwodów jak sprawdzić beznapieciowo. Na protokole najlepiej napisać że el. Została sprawdzona beznapieciowo. Po zamontowaniu licznika najlepiej jeszcze raz sprawdzić wszystkie obwody i wówczas zgłosić nieprawidłowości. Najlepiej poprosić jeszcze o pomiary el. Tego konkretnego lokalu.
4:04 bzdura, ale reszta spostrzeżeń i opinii bardzo przydatna
10:55 Wolałbym już tak, niż tak jak miałem u siebie - jednorzędowa skrzynka 8 polowa, brak rozłącznika, a wszystkie obwody na jednym trójfazowym różnicowo-prądowym.
Super filmik, chetnie zobaczylbym wersje z podlaczonym prądem.
W Eurostylu na odbiorach deweloper spina na "krótko" przewody przy licznikach, jak nie jest jeszcze założony., i sprawdzał ze mną elektryk zadziałanie kontaktów i oświetlenia. Miesiąc przed wysyła numery licznika i wszystkie dokumenty potrzebne do zgłoszenia do operatora. Sama energa u mnie założyła licznik 10h po zgłoszeniu (zgłoszenie o północy w niedziele, w poniedziałek o 10 już był licznik). Ot taka moja obserwacja. Pozdrawiam.
Zamiast schodowych można zastosować przekaznik bistabilny, mniej kabelkomanii 😊
Można - obie formy poprawne. Kabel i tak musisz puścić do każdego łącznika a przekaźnik w razie wymiany 50-100zl kosztuje. Uważam że to „wersja bogatsza” 😉
Kupiłem kiedyś mieszkanie, gdzie wszystkie obwody były położone, ale ktoś zapomniał połączyć łazienki z "siecią". Dużo kucia i syfu było żeby to ogarnąć.
Więcej takich filmów - dobrze wychodzi mówienie i nagrywanie.
Skoro mamy tam trójfaze to powinny być t
3 jednofazowe i jedna trójfazową a instalacją powinna być zbalandowana względem potencjalnego obciążenia. A skrzynka to typ bieda czyli ogułem typowa deweloperka. Z testów to od razu można sprawdzić poprawność sieci LAN w lokalu wystarczy prosty tester typu nadajnik odbiornik i pewne 2 kable zakończone rj45.
Za drugim czy trzecim razem dojrzałem skrętki w tej skrzynce, ale chyba nie zakończone, więc trzeba by sprawdzić w gniazdkach czy i według jakiego standardu są zakończone i zakończyć je w skrzynce według tego samego standardu. Na patch panel raczej by tam już miejsca nie było.
Z zasady kazdy obwod powinien być zabezpieczony różnicowa. No powiem jak na deweloperke to naprawdę wypasione mieszkanie jak chodzi o obwody. 😂 Super robota. Czekam na film z pomiarami. ❤
Rozdzielnica budowana "po staremu". Stąd brak wyłącznika różnicowo prądowego na zasilanie obwodów trójfazowych i oświetlenia. Druga sprawa, to rozmiar rozdzielnicy. Jeśli poszło by to poprawić, to zabraknie miejsca dla aparatów, ewentualnie na zapas jeśli dobrze widziałem. O aparaturze bemko już nie wspomnę 😁.
Ryłem kiedyś normę dotyczącą nowych instalacji w budownictwie mieszkaniowym ( nie pamiętam z głowy jej numeru za co pewnie zaraz mnie tu zjedzą 😂😂, na codzień pomiarów nie robię i jak trzeba to sobie odświeżam na bieżąco), była w niej adnotacja, że wyłącznik różnicowo prądowy powinien zabezpieczać każdy obwód, którego urządzenia końcowe będą obsługiwane przez tzw osoby nieuprawnione ( czyli standardowi użytkownicy, nie elektrycy 😊). Ryłem, bo znajomek próbował mi wyjaśnić że nie trzeba 😂. Świetny film. Pozdrawiam.
Wyciąganie kasy od inwestorów z RCD na każdym obwodzie. Jak zwykle pseudo bezpieczeństwo. Tu masz 10 obwodów i rozdzielnica w bloku jak kiedyś w małym domku. Ja na małych domkach montuję już 100 modułowe rozdzielnice. Niestety, fotowoltaiki, agregaty, pompy ciepła, rcd jedzą miejsce. Aha, i całe media w szafie rackowej 6u minimum.... Tak więc w tym mieszkanku pół tej ściany to według tych pomysłów to powinna być rozdzielnica.
Nie jestem czynnym elektrykiem w Polsce ale RCD w dzisiejszych czasach to podstawa tym bardziej na gniazda 😊
Nie mam i zyje a petla zwarcia i wylaczniki nadpradowe sa wystarczajace by nie dopuscic do pojawienia sie fazy na metalowej obudowie i oto cala filozofia
Fajny film . Co do ròznicòwki to przepisy określają w jakich pomieszczeniach lub warunkach jest potrzeba zastosowanie takiego zabezpieczenia. Wiadomo lepiej więcej lub mniej . Wracam do oglądania , pozdrawiam.
Ja bym dodał że ważne są jeszcze dwie rzeczy, po pierwsze czy domofon (videodomofon) działa, po drugie czy ilość przewodów w szafce teletechnicznej zgadza się z tymi w gniazdkach i odwrotnie, a także sprawdzić czy jest jakieś doprowadzenie sygnału do mieszkania, to były trzy 😉
Alez oczywiscie ze ten wylacznik nadpradowy od kuchni chroni przed porazeniem wystarczy ze faza dotknie obudowy kuchni to automatycznie wybije (zerowanie) nie musi byc roznicowki by bylo spelnione SWZ
Nie - e :D Oglądam, bo od wczesnego dzieciństwa absolutnie niezwykle 😍 pasjonuję się elektryką. Do tego dochodzą Autystyczne rzeczy, ultra zafiksowanie 😅
No to jestem pod wrażeniem. W wolnej chwili zobaczę co tam nagrałaś. Pozdro
Siemano
@@AccordEONone dzień dobry
Im mniej gniazdek w łazience tym bezpieczniej, szczególnie przy dzieciach. Poza tym odległość gniazd od punktów poboru wody. Moim zdaniem 60 cm te przepisowe to mało. Rozdzielnie prawie wszędzie są w wersji bida edyszyn. Dają rcd typu ac bo tanio. U mnie dali dwie trójfazowe bo za mała rizdzielnica weszła. I jeszcze jedno. Wzrto sobie zmniejszyć zabezpieczenia bo nie wszędzie potrzeba B16. Wszystko ma być pod rcd bez wyjątków. Co do przechodówek to ja w części pomieszczeń z nich zrezygnowałem dając czujniki ruchu i zmierzchu. U mnie np nie dali zaślepek w łazience przed tynkowaniem i jeden włącznik od światła mi zatynkowali.
u mnie na osiedu w starej cześci miałem 2 różnicówki - 1 na płytę indukcyjną a 2 na wszystkie obwody poza oświetleniem. W nowej części osiedla jest 1 różnicówka na całe mieszkanie włącznie z oświetleniem. przez co tablica jest też mniejsza i koszt mniejszy. Wyłącznika głównego nie ma w żadnej instalacji, tak samo kontrolek
@EdelweissEU A jak ludziom do tej pory udało się przeżyć bez RCD i trzema "korkami" w rozdzielnicy? Liżesz gniazdka, czy co?
@EdelweissEU Żyli, bo nikt przy zmysłach tych świec nie jadł i nie popijał wodą z kibla. A teraz zastanów się, jak ta "poniemiecka" instalacja wytrzymała min. 80 lat (o ile Polakowi "czas pozwoli") i ile nieboszczyków naprodukowała. Bez jakichkolwiek współczesnych wynalazków (zakładam).
@@MinSziHo
Jeśli można zabezpieczyć, to chyba warto. To tak jak że strefami zgniotu w autach. Kiedyś ich nie było i auta jeździły.
@@MakeItTSz Zgadza się, można. RCD, to świetny wynalazek. Tylko niechże a możliwość nie przybiera formy paradoksu terroru bezpieczeństwem niczym dewiantów na jakiejś elektrodzie (z jednej strony) i paranoi czy psychoz zarazem (z drugiej). Bo ja tutaj czytam o pomysłach RCD na każdym obwodzie... no cyrk.
10:50 Norma PN-HD 60364-4-41:2017-09 nakazuje stosowanie różnicówek w obwodach oświetleniowych w gospodarstwach domowych. Wcześniejsza, PN-HD 60364-4-41:2009, ograniczała się do oświetlenia w łazience.
Akurat różnicówka do oświetlenia wydaje się być dość istotna, bo niektóre żyrandole są całe metalowe od samego sufitu aż po klosz. Jest ryzyko, że pod sufitem jakiś kabel wysunie się z kostki albo przetrze i dotknie do obudowy no i podczas wymiany żarówki nas porazi. Jestem zaskoczony taką praktyką elektryków, aby nie zabezpieczać oświetlenia różnicówką. Natomiast osobiście nie lubię gniazd IP do pralki, bo ona i tak jest zawsze podpięta do gniazdka i ta klapka nic nie daje (zawsze jest podniesiona), a wygląda słabo.
Bo samo zerowanie skutecznie zabezpiecza metalowe obudowy
6:29 pradwopodobnie mieszkanie pod wynajem pokoi, wygodniej jest zamnontowac router na korytarzu
W niemczech, na piec w kuchni czy też podgrzewacz przepływowy wody nie jest wymagany rcd bo i niiby po co? W razie przebicia izolacji zadziała zabezpieczenie nadpradowe za sprawą uziemienia -przewód Pe
Zawsze zadziała?
Przebicie na wodę - może nie być takiego upływu, by zadziałał nadprądowy, a różnicówka zadziała, bo ma dużo niższy prąd zadziałania, zwykle 30 mA, a nie 16 A.
Głupota użytkownika, który zrobi to, czego robić nie powinien, czyli zacznie rozbierać urządzenie po pierwsze nie znając się na tym, po drugie - podłączone do zasilania. Dotknie elementu "by design" pod napięciem - różnicówka go ochroni, nadprądowy nie.
Przebicie w urządzeniu teoretycznie w II klasie ochronności - różnie z tym bywa, nie raz np. niskiej jakości urządzenia trafiają na rynek nie spełniając norm. Było parę takich przypadków na świecie, gdzie ktoś został śmiertelnie porażony prądem z telefonu podłączonego do ładowania (telefon się ładował, ale na USB zamiast 0 V i 5 V było np. 230 V i 235 V - napięcie między stykami poprawne i nie zagrażające ładowanemu urządzeniu, ale napięcie między stykami a ziemią zagraża użytkownikowi). Też nadprądowy nie pomoże, różnicówka uratuje.
@@kpc211 piec w kuchni czy też przepływowy podgrzewacz wody nie wymaga stosowania RCD ze względu na prosty sposób działania i budowę, wymagają połączeń uziemiających- wyrównawczych dla zachowania dostatecznej ochrony. Ale różnicówka nikomu nie zaszkodzi w obwodzie.
@@dobrydobry9736 Wydaje mi się, że widziałem ogrzewacz przepływowy, który w instrukcji miał zapis, że musi być zasilany przez różnicówkę. Na takie kwestie też trzeba zwracać uwagę, i z uwagi na istnienie takich urządzeń, lepiej tę różnicówkę na każdym obwodzie mieć.
Aczkolwiek zdarza się, że większe podłączane na stałe urządzenia różnicówkę mają wbudowaną i dodatkowa w instalacji nie jest wymagana (choć też w żaden sposób nie zaszkodzi) - tak mają np. niektóre pompy ciepła.
@@kpc211 przepływowy podgrzewacz wody nie wymaga RCD ponieważ pracuje w układzie(w obwodzie) TN-C, tzn. że doprowadzamy do niego 4 przewody (urządzenie indukcyjne 3 fazowe) zazwyczaj 4*6mm2, (odpowiedni przekrój przewodu ochronnego jest istotny). Wyłączniki równieżnicowe pracują w układzie TN-s czyli 5 przewodowym dla urządzeń trój fazowych i 3 przewody dla 1-fazowych. Czyli stosowanie dla podgrzewacz wody RCD jest bez celowe bo nie zadziała że względu na charakter pracy urządzenia. Zasada działania RCD wynika z prawa Kirchhoff-a czyli suma prądów wpływających do pętli równa się sumie prądów z niej wypływających - RCD to taka "pętla" z tej definicja. Rcd do prawidłowej pracy wymaga osobnego przewodu ochronnego i neutralnego dlatego pracuje w TN-S, gdzie mamy przewód roboczy- fazowy 1 lub 3, przewód neutralny, który również bierze udział w pracy urządzenia(np. Silnika) oraz przewód ochronny taki asekuracyjny, którym upływa prąd w razie np. przebicia dzięki czemu rcd zadziała ponieważ w"pętli" następuje różnica pomiędzy sumami prądów wpływających a wpływających z niej. Rcd można również stosować w układzie IT. Np 3fazy i przewód N podłączamy do silnika oraz wykonujemy bezpośrednie uziemienie obudowy urządzenia o odpowiedniej rezystancji z ziemią (prąd ma którędy natychmiast upłynąć z obudowy z "pętli" w razie usterki, więc zadziała rcd)
Lepiej żeby była także różnicówka na obwody oświetleniowe. Trzeba dbać o bezpieczeństwo użytkowników.
Roznicowki to przezytek. Jakie sa regulackie w PL odnosnie RCBO ?
RCBO nie jest wcale lepsze od roznicowki. Ma bardziej skomplikowaną budowę, a więc i awaryjność. Człon różnicowy działa w zależności od wartości napięcia sieciowego. Jedyną zaletą jest kompaktowość. Już bardziej powiedziałbym, że AFDD jest trendem na przyszłość.
@@adamzawadzki7190rcbo siemensa działa jak zwykła różnicowka
Z tym ze roznicowka na oswietlenie to jak piate kolo u wozu
@EdelweissEU wiem o tym Chodzilo mi o to ze RCD podczas zadzialania odlacza na raz kilka zabezlpieczen obwodow. RCBO zaklad sie na kzzdy obwod indywidiualnie.
Co do zabezpieczenia rcd , obowiązek jest zabezpieczyć wszystkie gniazda gdzie klient ma dostęp i z tego korzysta , lampe indukcje powinna podłączać osoba wykwalifikowana , ktora sprawdzi sobie czy jest napięcie czy nie itd itp . Oczywiście lepiej jest i bezpieczniej jak wszystkie obwody były zapespieczone rcd jednak ze względu na koszta się tego nie robi, a szkoda.
6:30 Będzie można zamontować tam (centralnym punkcie mieszkania) access point do wifi.
Tylko po co skoro modem jest dwa metry obok . Też w centralnym punkcie
@@twojelektryktrojmiastoW szafce modem/router (na połączenia kablowe) a w przedpokoju access point wifi. Ja byłbym zadowolony, gdyby tak to u mnie wyglądało.
Mam router w szafce jak na filmie i nie mam problemu z WiFi nawet na balkonie. Kwestia wielu czynnikow. Ilość przeszkód, jakość rutera itd
@@twojelektryktrojmiasto A u mnie szafka metalowa, we wnęce szafowej i w rezultacie słaby zasięg. Trzeba było kombinować i kuć. A jakby projektant pomyślał tak jak tutaj, to nie miałbym problemu. Pozdrawiam! K.
Łatwo poprawić, tę rozdzielnicę. Dołożyć 1 roznicówkę na oświetlenie a pod obwod trojfazowy założyć RCBO trójfazowe
Zrobiłbym dokładnie odwrotnie. Roznicówka 3F i RCBO na oświetlenie.
6:30 Jakby ten filmik był kręcony 10 lat temu to bym się nie dziwił, ... ale odpowiem: Gniazdo internetowe w przedpokoju jest potrzebne do aparatów telefonicznych IP , które od ok 2 lat wracają do łask.
Cześć. No to jak to jest z tym rcd. Na obwody wtyczkowe tak na indukcje nie a na oprawy oswietleniowe tak. Oprawy też są montowane na stałe.
Kazdy interpretuje na swoją korzyść a w razie nieszczescia prokurator decyduje kto miał rację.
Piekarnik jest wtyczkowy i to już kwalifikuje do zastosowanoanRCd. Tym bardziej że sam deweloper wyprowadził gniazdo
A oprawy oświetleniowe?
Są montowane na stałe bez wtyczki. To rcd też trzeba ?
A po co komu skoro zerowanie juz skutecznie zabezpiecza przed pojawieniem die fazy na obudowie i co to za roznica czy na wtyczce czy na stale - przepisy sa chore
Ja bym dorzucił na oświetlenie przełącznik faz, W razie awarii zawsze przerzuci na jakaś działającą fazę.
I tu się do końca się zgodzę. Wyłącznik instalacyjny jak i bezpiecznik topikowy jest też formą ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Nie bez powodu wykonuje się pomiary impedancji pętli zwarcia. A wyniki odnosi się do charakterystyki zabezpieczenia i czasu jego wyłączenia. Gniazdko w łazience to już jak kto woli. Ja wykonałem u siebie na wysokości 130 cm. Bardziej martwi mnie wypust oświetleniowy do lustra, on jest wysoko. A przy okazji, dam przyklad moich przyjaciół, którym wykonywałem instalację elektryczną. Nie są wysocy i włącznik oświetlenia zażyczyli sobie na wysokości 90cm.
Standardowa patodeweloperka i cięcie kosztów na czym tylko sie da. Brak dobezpieczenia kontrolek faz. Brak różnicówki na ob. oświetlenia i indukcję (ciekawe jaki jest układ sieci i jak im wyszły pomiary). Przy tak małej rozdzielnicy mogli się chociaż postarać i zamontować aparaty chronologicznie od góry, tak jak się czyta z góry na dół i z lewej do prawej. A propo kontroli faz to już widziałem jak niedobezpieczone cuda z dalekiego wschodu potrafiły. prawie spalić rozdzielnicę. Nie poruszam tu już kwestii ograniczników przepięć, które nie wiadomo czy są gdziekolwiek.
1. Warto przy takim odbiorze sprawdzić również czy w rozdzielnicy zainstalowano ogranicznik przepięć lub czy jest on zainstalowany "zbiorczo" w rozdzielnicach licznikowych - brak ogranicznika to również błąd dewelopera, który powinien niezwłocznie usunąć (w przypadku niektórych sprzętów producent wymaga zainstalowania takiego urządzenia w sieci do której podłączamy odbiornik, a jego brak może skutkować np. odrzuceniem gwarancji producenta).
2. Jak podchodzisz do tematu wypustu lamp w sufitach, które nie są otynkowane. Często zdarza się że przewody do lamp są prowadzone w posadzce w mieszkaniu powyżej, a w miejscu gdzie ma być lampa mamy jedynie pionowy wypust. Czy przepisy nie mówią o tym, że wszystkie instalacje dotyczące danego lokalu powinny być prowadzone w jego obrębie? Jak rozwiązujesz problem ewentualnych przeróbek oświetlenia (zmiana lokalizacji lamp) w przypadku kiedy na suficie nie ma tynku i jest on wykonany jako filigran (w którym nie zaleca się bruzdowania)?
2. Przewody należy prowadzić w granicach danego mieszkania.
4:55 za wysoko ? a dystans między gniazdem, a umywalką nie powinien wynosić 50-60cm ?
Na filmie tego nie widać ale jak tam stałem było prawie na wysokości nosa..... chcąc zachować dystans można uciec w prawo a nie tylko w górę ;-)
Dystans od wylewki, a nie od umywalki.
@@JasioPasio czyli uważasz, że gniazdo 10 - 20 cm od umywalki (kranu z wodą) jest ok ?
Napisałem tylko, że dystans bezpieczny liczy się od wylewki (kranu jak wolisz), a nie od umywalki. Skąd wziąłeś to 10-20cm?
Rozdzielnica wygląda na starannie osznurowaną. Odnośnie RCD 3f problemu nie szukałbym u elektryka, który ją wykonywał. Zapewne robił wg projektu i z tego co miał do dyspozycji, a nie własnego widzimisię. Ogólne cięcie kosztów przez dewelopera to kolejny problem. Marka aparatury mówi sama za siebie.
Dzięki za film, miło się ogląda Twoje materiały.
W eurostylu na Błoniach Janowski też tak robili. Z normą niby zgodne, ale po minimum. 500k biorą a na aparatach oszczędzają. Gdyby mogli wsadziliby gwoździa i powiedzieli, że to taki topik. Deweloperzy to złodzieje. Wciskają kity o jakości, a w elektryczne króluje tanich i byle jakość
@@adamzawadzki7190 Nie ma przymusu stosowania norm (art. 5 ust. 3 ustawy o normalizacji)
@@MinSziHo no tu bym się kłocił, sprawa nie jest 0-1. Wiele zależy od tego co było w dokumentacji projektu
@@adamzawadzki7190 Kłóć, się kłóć.
@@adamzawadzki7190 A tak swoją drogą: to coś ci deweloperzy UKRADLI bez twojej zgody? 🙂
super - przyjemnie się ogląda
Witam temat pomiarów będzie ciekawy napewno
Ja robię tak, że minimum to dwa obwody oświetleniowe, natomiast oświetlenie i gniazda są z dwóch różnych różnicówek względem siebie, jeżeli to układ trójfazowy, to nawet z dwóch różnych faz. Czyli w sypialni gniazda są z różnicówki #1, a oświetlenie z różnicówki #2, natomiast w salonie gniazda są z różnicówki #2, a oświetlenie z różnicówki #1.
Bez napięcia ciężko by to było skutecznie sprawdzić, ale przed podniesieniem FRki warto by było.
Zabezpieczenie obwodów oświetlenia RCD jest moim zdaniem zbędne. Z lampami nie mamy bezpośrednio kontaktu jak np. z obudową urządzeń typu pralka, lodówka, a wszelakie prace (np. wymiana żarówki) powinny być wykonywane beznapięciowo.
Brak zabezpieczenia różnicowo prądowego 3F to poważny błąd.
Rozdzielnica jest zbyt mała. Po uzupełnieniu o RCD 3F, brak zapasu.
Jeżeli chodzi o instalację multimedialną to też jestem zwolennikiem kabla, ale na tak małe mieszkanie, urządzenie ze standardem WiFi 802.11 AC wystarczy i teoretycznie prędkości będą wyższe niż po kablu.
Jeżeli chodzi montowanie gniazd nad i pod wypustami przyłączy wodnych i gazowych to gazy propan i butan są gazami ścielącymi i teoretycznie wszystko powinno być montowane nad. Tutaj na filmie zabrakło zdrowego rozsądku i zamontowane pod zaworem wody to proszenie się o kłopoty.
Zgodzę się ze wszystkim ale nie z oświetleniem. Akurat żarówki większość „Januszy” wymieni sama czyli tu jest największe prawdopodobieństwo że może się coś wydarzyć jeśli tego prądu nie wyłączy. Pralka, lodówka zazwyczaj jest emaliowana - prąd na obudowie porazi jak dotkniesz jakiejś śruby co jest mało prawdopodobne ale nie niemożliwe. Ale właśnie przy sprzętach częściej ludzie wołają elektryka nim sami zaczną grzebać .
@@twojelektryktrojmiasto Pralka ma metalowy bęben, w dodatku to część mająca kontakt z wodą.
zastanów sie co zrobi różnicówka trójfazowa w takim mieszkaniu, jesteś dobrym krytykantem ale mało ci praktyki
Dawaj, uświadom mnie. 😉
Nigdy nie bylem w nowym bloku i nie znam sie na tym jakie szopki odstawia tam elektrownia, że puszcza prąd do budynku i mieszkań bez liczników. Co wydaje mi sie szokujące i aż nie realne.
Ponieważ widać, że w budynku jest prąd i zapewne był wczesniej gdzie na pierwszym etapie budowy postawiono licznik budowlany na cały obietk.
Skoro dzuała oswietlenie klatek tzn, że jakiś licznik dewelopera musi nadal być. Stąd domniemam, że skoro doprowadzono takimi zworami prad do mieszkań to wszystko nadal idzie przez licznik budynku który jest na inwestora.
Gdyby nie to, to ktoś mogłby postwic w piwnicach kopalnie kryptowalut maksymlnie obciazajac zabezpieczenie przyłącza.
Wg mnie skoro prad jest wlaczony to gdzieś jest licznik bo inaczej by go nie było.
Zgaduję że procedura wygląda w taki sposób że z chwilą zakupu mieszkania lokator jest zobowiązany podpisać umowę z dostawcą energii który przyjeżdża zakładając jemu licznik jednocześnie przełączając zasilanie jego mieszkania z licznika dewelopera. Chyba że uproszczono to i deweloper ma jakąś umowę z dostawcą energii na zasadzie ryczałtu że po wykonaniu wszystkich prac Może czerpać prąd bez licznika tylko do zasilania oświetlenia czy coś.
Kiedyś w Domkach nie było liczników wody tylko rozliczenia na zasadzie ryczałtu. To może na etapie konca buduwy i nabycia mieszkan tez tak jest.
Z tą rozdzielnią i rozdzielnicą też mam problem. Lepiej brzmiałoby rozdzielnia i szafka rozdzielcza.
Dobrze wiedzieć że nie jestem sam 😂
12:35 schodowych będą tylko dwa a reszta to krzyżowe jak już.
Ja to wiem, Ty to wiesz - ciesze się ;-) Przy odbiorze i w filmie nie jest to ważne bo nie to jest jego tematem. Po co mieszać. Przeciętny użytkownik nie wie co to jest świecznikowy a Ty z krzyżowym wyjeżdżasz :P
Ja bym zrobił na dzwonkowych i jednokanałowym przełączniku ZigBee, po zaprogramowaniu sterował by tym nawet bez komunikacji z bramką. Tzn. ja mam akurat na dwukanałowym, żeby mi w nocy po wykryciu ruchu przez czujki PIR zapalał jedną z dwóch lamp w przedpokoju i przez całą dobę gasił obydwie przy nieobecności.
@@twojelektryktrojmiasto ja to powiedziałem bardziej w kontekście tego że na klawiszu może pojawić się inny symbol # zamiast schodów.
Oświetlenie można załatwić w tym wypadku różnicówką z członem nadprądowym i oczywiście różnicówki wszystkie typu A
Super film na temat mieszkania ale żeby działały minimum 3 punkty w których na korytarzu można włączyć i wyłączyć światło to nie są chyba potrzebne tylko wyłączniki schodowe ale i krzyzowy pomiędzy nimi, chyba że się mylę :)
Tak ale przeciętnemu Kowalskiemu taka informacja tylko zamiesza - nie jest to istotna informacja w tym filmie
Pamiętam, jak nam śp. profesor opowiadał jak mu elektryk wciskał, panie, to są drogie rzeczy, jak profesor chciał mieć dwa włączniki do jednego światła. Profesor przysiadł i jako informatyk przez noc samodzielnie 'wynalazł' układ schodowy, następnego dnia poszedł do sklepu zapytać się czy są do takiego układu odpowiednie włączniki - oczywiście patrzyli na niego jak na debila - po czym z nieskrywaną satysfakcją wytłumaczył elektrykowi jak dziecku jak to tanio zrobić🤣.
Ja nie zabezpieczam jedynie różnicówką oświetlenia ledowego ponieważ często różnica dziwnie się zachowywała a zasilacze do led-ów i tak staram się zlokalizować przy głównej
Zwykła lampa ledowa na dwór wywala różnicówkę, a potem szukaj wiatru w polu.
Nowy apartament stan deweloperski tak to sie pieknie nazywa. Powiedzmy sobie prawde: Stan surowy a nie deweloperski. To juz "Dewelopera " nie stac na sfiksowanie wykonczenia na zamowienie. Zombistan.
Super film, dla mnie to nowość (myślę o deweloperce) co do RCD 3faz zgadzam się, oświetlenie również na RCD, SPD rozumiem, że jest gdzieś na przyłączu przy liczniku..?
Powinna być 😉
Dzięki za filmik. A z innej beczki. Masakra co za bloki teraz robią? Z każdego okna widzę okna sąsiadów i to bardzo blisko. Pewnie na wynajem? Chociaż nawet wynająć takiego bym nie chciał.
Ten nadprądowy 3f można zastąpić czteropolowym RCBO i mieć dwa w jednym.
Czekamy na nastepne filmy majster :)
Mega odcinek❤
Do czego gniazdo internetowe w korytarzu? Do access pointa WiFi. Ale na wysokości ~2m i jak się da i nie ma MESHa to w takim miejscu, żeby sygnał do każdego pomieszczenia miał po drodze maksymalnie jedną ścianę. Tak na oko w tym przypadku wypada to w przedpokoju na tej ścianie gdzie są drzwi do łazienki bliżej prawego brzegu ściany.
Rozdzielnia to raczej jest duża, zaś rozdzielnica mała :) :) tak przynajmniej ja to rozumiem.
1. Bardzo gów... aparatura. Ideal - nigdy tego nie stosuje, podobnie jak reszty "chińczyków" są słabe i zbyt wiele razy "nówka" z pudełka była wadliwa. Za duże ryzyko.
2. ZA MAŁA rozdzielnica - jest to nagminne i za to bym odbierał uprawnienia i zakazywał wykonywania zawodu. Rozdzielnica powinna mieć z 40 - 50% wolnej przestrzeni. Nawet po to by się mniej grzać, o rozbudowie nie wspominam.
3. Brak RCD na obwodach to kryminał, czym innym jest podłączanie falownika fotowoltaicznego przed RCD - bo mamy uziemioną obudowę i wbudowany RCD. A czym innym brak RCD przy takiej lampie z metalową obudową. Czy przypadek uszkodzonego przewodu od oświetlenia.
4. Brak Bloku Rozdzielczego !!! Biorąc pod uwagę, że mały blok na 7 podłączeń ( 4x7) kosztuje 30 zł nie rozumiem jego braku. Uważam, że za robienie "Łańcuszków św Antoniego" czyli wchodzenie i wychodzenie przewodem z aparatu na aparat powinni wsadzać do pierdla. Tu przynajmniej dano podwójne tulejki, bo ja często spotykam albo "gołą" skręconą linkę lub dwie osobne tulejki wsadzone pod jeden zacisk.
Niestety jest to typowa, mocno "gów..." deweloperska robota, z którą się spotykam non-stop - przyjeżdżam do klienta montować fotowoltaikę i muszę kombinować jak się podłączyć - pół biedy jak mam "tylko" falownik - a największa masakra jest jak montuję magazyn energii i do takiej Luny Huawei muszę podłączyć licznik i przekładniki - i gdzie ja je zmieszczę ??? Kończy się na natynkowej rozdzielnicy obok i kombinowaniu, całość nie wygląda za ładnie.
Najgorsze, NAJGORSZE jest to, że klient zwykle chętnie by dopłacił do większej rozdzielnicy i lepszej aparatury, każdy, absolutnie każdy klient tak twierdzi, że by dopłacił.
Szczytem jest rozdzielnica mojego znajomego - deweloper chciał mu dać 4 x 12 zapchaną na max, bez Wył. Głównego i na jednej RCD 3 P - na pytanie a gdzie się zmieści automatyka do rolet, zasilanie domofonu, zegar astronomiczny z czujnikiem zmierzchowym - elektryk dewelopera przed "wypier.." z budowy powiedział : dostawi se Pan drugą rozdzielnicę. :) :) Lokalizacja proponowana, w przedpokoju, dokładnie za szafą, gdy za ścianą mamy garaż :) :)
12:11 W jakj sposób można podłączyć tyle przełączników schodowych ?
Schodowy zaczyna i kończy. Pomiędzy możesz dać dowolną ilość krzyżowych. Jeśli mają być tylko dwa punkty to tylko schodowy - tu i tu. Jeśli trzy to schodowy-krzyżowy-schodowy itd
Odnośnie pomijania RCD na oświetleniu to nie tyle wymysły elektryków co kierowników budowy. To nie są pojedyncze mieszkania tylko całe osiedla. Bardziej mnie interesuje dlaczego rozdzielacza TV nie montowali.
A jaki typ RCD zamontowali ?, lampki faz tez by sie prosiło zabezpieczyć 😊
Klasyczny typ AC. Lampki - nie każde należy dobezpieczać, musielibyśmy odnieść się do karty katalogowej. Nie pracuje na tych materiałach więc nie wiem co mówi producent dlatego nie wytykam tego jako błąd.
Przy tej cenie mieszkania i deweloper oszczędza na 2 dodatkowych RCD dramat. Dziś większość urządzeń posiada przetwornice wiec obowiązkiem powinny być RCD z charakterystyką A. Nawet głupia suszarka do włosów na połowie nocy odcina jedną połówkę sinusoidy.
@@tomaszacme3673 i dlatego jesteś biedny, a deweloper ma kasę :)
w przedpokoju można postawić ruter aby sygnał wszędzie docierał
ale nie wiem jak jest zrobiona instalacja w budynku i jak jest dostarczany
ale ruter i plątanina kabli to jest coś czego chcemy uniknąć
Tu chyba bardziej chodzi o telefon VoIP
Różnicowka na światło jest niezbędna, w końcu oświetlenie to miejsce w którym najczęściej grzebie osoba bez uprawnień chociażby wymieniając żarówkę
Prawda
@@twojelektryktrojmiasto we własnym domu z nadgorliwość zastosowałem 10mA na oświetlenie
I na wszystkie obwody stosujesz jedną rożnicówkę?
Roznicowka na swiatlo to jak piate kolo u wozu
@@radg9467w moim domu na parterze mam 3 sztuki, u klienta zależnie na co może sobie finansowo pozwolić
Czy jest jakaś norma określająca minimalną odległość gniazda od grzejnika? To w 16:11 wydaję mi się że jest trochę za blisko.
A co powiesz na gniazda ZA grzejnikiem ? Np w blokach gdzie ogrzewanie robią elektryczne ?
8:22 osprzęt IDEAL powinien się nazywać "deweloperka" :D
Gniazda poza różnicówką mają sens gdy chce się z nich zasilać centralę alarmu.
Oczywiście że zle zabezpieczone przez RCD
Zastosowanie RCBO by rozwiazalo wszystkie problemy
Dosyć bogata instalacja jak na stan deweloperke
Zamiast RCD dać na światła pojedyncze RCBO na każdy obwód i sprawa załatwiona 🧐
Nie prawda - oglądam ten film bo lubię filmy na twoim kanale i tiktoku. Pozdrowionka
ciesze się, że podobają Ci się moje wypociny ;)
Super film
Pokręciłeś coś z wyłącznikami schodowymi, ponieważ pokazałeś ich 4 szt. Trzy w korytarzu i jeden w salonie. Albo każdy z 2 wypustów oświetleniowych na korytarzu załączany jest parą wyłączników, albo są 2 schodowe i 2 krzyżowe. Warto w mieszkaniu omówić instalację domofonową i/lub dzwonkową, oraz uświadomić, co należy sprawdzić w tablicy multimedialnej. Pozdrawiam
4 klawisze zapalają dwie lampy kednoczesnie czyli dwa schodowe i dwa krzyżowe ale nie tłumaczę w filmie co to jest schodowy bo to niepotrzebne zamieszanie - wystarczy że układ jest „schodowy” i tyle. Przeciętny kowalski nie wie co to łącznik świecznikowy 😉
Ja bym jeszcze założył bezpieczniki na sygnalizacje lub zmienił przewody zasilające jak ma być ,,po bożemu"
Mnie ciekawi co z tym brakiem RCd ? Przychodzisz potem na odbiór elektryczny i wpisuje się to w uwagi czy odbiór jest 'nie udany' ?
To zależy jak klient ugada się z deweloperem. Czy będzie to wpisane w protokół czy też nie. Jeżeli wpiszesz w protokół deweloper ma czas - dość długi na usunięcie usterek i nie dostaniesz mieszkania. Termin się przesuwa - a dla niektórych czas jest istotny
A norma nie wskazuje które obwody MUSZĄ być zabezpieczone różnicówką a które MOGĄ być tak zabezpieczone?
Czy jeżeli do pieca mam trójfazowy wyłącznik różnicowo-prądowy, to należy dodatkowo montować trójfazowy wyłącznik nadprądowy? Często różnicówki posiadają też zabezpieczenie nadprądowe. Pytam, czy w tym przypadku, gdzie w 10:30 jest tylko trójfazowy wyłącznik nadprądowy, wystarczy go wymienić na trójfazową różnicówkę, czy należy ją dołożyć do obecnego zabezpieczenja nadprądowego?
Praktycznie sam sobie odpowiedziałeś, jeżeli kupisz różnicówke z wbudowanym zabezpieczeniem nadprądowym to możesz wymienić wyłącznik nadprądowy na nią, ale nie każda różnicówka ma zabezpieczenie nadpprądowe,jak nie ma musisz założyć ją dodatkowo do tego zabezpieczenia co masz
Trzeba by jescze sprawdzić w jakiej kolejności łączyć czy przed czy po wyłączniku nadprądowym
Wszystko fajnie tylko dlaczego w rozdzielnicy jest tak mało przewodów LAN. Skoro jest tak duzo gniazdek to z każdego powinien iść osobny przewód. Jest to duży błąd i to tez należy zmienić.
Ilość przewodów zgadza się z ilością punktów. Nie mówię o tym na filmie ale sprawdzone
gniazdo internetowe może pełnić funkcję gniazda telefonicznego więc chyba dlatego
Hola hola od kiedy eski nie zabezpieczają przed porażeniem?
Od zawsze - "eska" odłączy dopiero jak prąd przekroczy te 16 czy 20A, a różnicówka jak różnica między prądem w przewodzie fazowym i neutralnym przekroczy to co jest napisane na różnicówce, czyli pewnie 30mA
Panowie elektrycy każdy z nas zna instalacje z deweloperski... Projekt, projekt i jeszcze raz projekt...
Instalacje niskoprądową też nalezy koniecznie sprawdzic
Nie rozumiem jak to jest mozliwe ze w standardzie nie ma multimediow w kazdym pokoju, gdzie ceny mieszkań sa astronomiczne. W pralni dorzucamy jeszcze jedno gniazdko na suszarkę, ekstra obwód.
W tym przypadku, w mieszkaniu przedstawionym na filmie w każdym pokoju jest RJ45
Pytanie co do gniazdek koło zlewu, chcesz je obniżać, a co z minimalna odległością od kranu/ zlewy?
w przedpokoju nieraz stoli stolik/szafka, jest to środek mieszkania, i jesli ktoś używa tylko polaczenia wifi jest to najlepsze miejsce.
Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, zawsze są cięcia na elektryce w developerce niestety ale każdy liczy koszty by zarobić
Witam, mam pytanie. W mieszkaniu które kupiłem (nowe stan deweloperski) w łazience jest wyprowadzone zasilanie do oświetlenia lustra. Sęk w tym że nie ma do tego oświetlenia żadnego włącznika tzn włącznik przed wejściem do łazienki włącza światło górne i zasilanie wentylatora do wentylacji.. Żeby wyłączyć zasilanie z tego przewodu nad lustrem należy wyłączyć korki.... Czy takie rozwiązanie wgl jest dopuszczalne??
Zapytaj dewelopera co miał na myśli a drugie pytanie czy ktoś (elektryk) to sprawdził i jesteś pewien. Generalnie powinien być łącznik chyba że idea jest zasilenie lustra które będzie miało swój łącznik na dotyk ale nie spotkałem się z czymś takim. Co nie oznacza że nie jest niemożliwe 😉
@@twojelektryktrojmiasto jest dokładnie tak napisałeś, deweloper zrobił takie zasilanie oświetlenia bez włącznika pod lustro z włącznikiem. No cóż, będę musiał to przerobić. Myślałem że przepisy zabraniają takiego rozwiązania.