Jadłem sobie spokojnie ciasto i popijałem je kawusią, aż tu nagle Astrofaza pokazał "ciekawy komentarz". Następną minutę spędziłem na dławiącej walce o własne życie, starając się przy tym nie opluć ekranu.
Jesteś mega pozytywnym gościem. Od dziecka interesowałem się astronomią nawet jak jeszcze czytać nie potrafiłem to oglądałem obrazki w książkach o astronomii. Dopiero niedawno znalazłem ten kanał i bardzo się z tego cieszę. Robisz świetną robotę oby tak dalej.
Astrofaza Na koniec roku :D A tak ogólnie to na lekcji mogę gadać na wszystkie tematy , ale z astronomii jestem najlepszy bo oglądam najlepszy astronomiczny kanał :D
Dla mnie Pluton już zawsze będzie dziewiątą planetą Układu Słonecznego. Tak się uczyłem w szkole i tak już pozostanie. A "planeta karłowata" to jakiś sztuczny neologizm.
Na neptunie wieją wiatry z prędkością dochodzącą do 2,200 km/h. Kiedyś miałem taki fajny astronomiczny plakat na którym były różne informacje poszczególnych planet 😊
Kilka słów ode mnie ;) Widać ze wykonujesz świetna robotę wkładasz mnóstwo wysiłku w swoje filmy i to na prawdę widać. Masz pasje co rowniez nie trudno zauważyć. Nie jestem wielkim fanem kosmosu bardziej lubię dowiadywać się o nim ciekawych rzeczy a na Twoim kanale dostaje to w 200% plus propsy za to w jaki sposób opowiadasz i wyrażasz się w filmikach bo trafi to na pewno do młodego jak i starszego widza. Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za filmiki liczę na następne i z niecierpliwością czekam na kolejne kerbale astrofony oraz astrofazy. Trzymaj się i powodzenia!!!STR
Skoro powstałby odcinek o Plutonie, to mam nadzieję, że powstaną też odcinki o Haumey'i, Makimaki, Erisie oraz Sednie. Tak naprawdę, ta ostatnia oficjalnie nie należy do planet karłowatych, co moim zdaniem jest dziwne, skoro Sedna jest większa od np. planety karłowatej Ceres.
Nawiązując do odcinka o astrośmieciach. Może rozwiązaniem byłoby stworzenie na orbicie punktu rekultywacji :) Przetapianie przynajmniej elementów metalowych i gromadzenie ich do następnych projektów. Można z nich budować szkielety stacji, pojazdów kosmicznych.
Hey, Astrofaza mam pytania do Astrofona które trochę mnie nurtują. 1) Jak pokazujemy teoretyczne zakrzywianie czasoprzestrzeni aby pokonywać olbrzymie odległości to pokazujemy to na kartce 2-wymiarowej którą załamujemy do 3 wymiarów. Czy układ nasz 3 wymiarowy mielibyśmy teoretycznie załamać do 4-wymiarowego? 4 wymiarem jest czas w linii prostej, więc hipotetycznie Twoim pomysłem jakby to miało zadziałać? W tym przypadku mówimy o nadprzestrzeni czy podprzestrzeni? 2) Czy czarna dziura super masywna może teoretycznie zniknąć / eksplodować? Kiedy masa rośnie, to grawitacja też, czy w pewnym momencie nie dojdzie do całkowitego zniszczenia cząstek i po prostu rozpadnie się materia? Czy możliwa jest eksplozja czarnej dziury? Mam tutaj na myśli przykład wielkiego wybuchu, gdzie prawdopodobnie cała materia się zebrała i eksplodowała. 3) Wiemy że podróż w czasie jest możliwa, dzięki dylatacje czasu przez super masywne ciało, lub prędkość bliską światła możemy podróżować w przyszłość. Masz jakiś hipotetyczny pomysł jak podróżować w przeszłość? Teoretycznie niby po przekroczeniu prędkości światła czas powinien się zacząć cofać, ale to raczej matematyczne rozwiązanie niż fizyczne. 4) Czy jeżelibyśmy dokonali podróży z prędkością większej niż prędkość światła, to czy przy zastosowaniu super teleskopów optycznych (o ile dałoby rade kiedyś takie zbudować) moglibyśmy oglądać przeszłość naszej planety, na zasadzie docierającego światła odbitego z planety? Czy raczej utrata światła jest tak wielka, że taki plan by się nie udał?
Powiem tak: Astrofaza to najlepszy kanał na YT. Profesjonalnie, rzeczowo i z humorem :). A co myślisz o nowoodkrytej czarnej dziurze w galaktyce NGC 1600 ?
Dobry odcinek. Takie pytanie mam: Słońce za 5, 5 mld lat ma stać się czerwonym olbrzymem, który później się rozleci i pozostawi po sobie białego karła, który za kolejnych kilka mld lat stanie się czarnym karłem, czyli taką skalną niby kulą. Czy ten czarny karzeł, będzie mógł zostać przechwycony przez grawitację jakiejś (żyjącej) gwiazdy i robić za jej planetę?
Pytanie które dzisiaj mnie naszło: Czy nocą można zaobserwować Wenus i Merkurego? Czy za dnia można obserwować Marsa, Jowisza i Saturna? Jest jakaś graniczna godzina, przy której obrót Ziemii pozwala na takie obserwacje?
To jest mała różnica Jezu nie każdy za pierwszym razem odpowie dobrze a po pierwsze pomyliłem się a po drugie nie przezywaj od pajaców itp.jestem lepiej douczony niż ty
+Astrofaza Kapitanie, patrząc na błękit tej planety zastanawiam się, w jakich odcieniach widzielibyśmy ją gołym okiem np. ze statu kosmicznego, przecież dociera tam znacznie mniej światła, więc pewnie i kolory trudniej się rozróżnia, mam rację?
Porządnie, ale mógłbyś jednak powiedzieć też ile wynosi temperatura w stopniach Celsjusza, na pewno pomogło by to wielu (w tym mi :)) w uświadomieniu sobie ile to tak naprawdę jest. Pozdro ;)
Piotrze, czy wg teorii Einsteina, istnieje możliwość cofania się w czasie, czy chodzi tu wyłącznie o zaginanie czasoprzestrzeni. Chodzi mi o to czy czas może tylko spowolnić lub przyspieszyć w zależności od układu odniesienia, czy jest też w teorii jakaś możliwość "cofnięcia się"?
+Marvoo z tego co wiem można skoczyć tylko w przód (hipotetycznie), nie można się cofnąć w czasie, bo taka jego nieugięta natura, że "idzie se" tylko w przód :D
+Marcin Roman Nie istnieje coś takiego jak czas :) to jest błędne myślenie wszystko jest ruchem który można zaobserwować w odniesieniu o inne poruszające się cząsteczki. Gdy nie ma ruchu czas nie istnieje, problem w tym że ruch zawsze będzie istniał a wiec i "czas".
+Sunny „SunneV” 風 Czyli mam rozumieć, że czas to ruch wszelkich cząstek we wszechświecie? Trochę zawiłe. Krótko mówiąc w przestrzeni kosmicznej gdzie nie ma w "pobliżu" dużych ciał niebieskich czas płynie sobie (porusza się z określoną stałą, a jeżeli zaburzy go grawitacja, to przyśpieszy. Ale co z czasem wewnątrz czarnej dziury? Zanika, czy przyśpiesza do nieskończoności?
Chodzi o to że wraz z takim pojmowaniem "czasu" nie jest możliwe podróż w przeszłość, ale za to jest możliwość podróży w przyszłość ale różnica nie była by tak spektakularna zaledwie poświecił byś 1 rok swojego życia by na ziemi minęło 1,5 roku w przód(no chyba ze ziemia by krążyła wokół czarnej dziury :). Nawet satelity GPS muszą nanosić poprawkę w zegarze wewnętrznym w stosunku do tego samego "czasu" na ziemi.
Czy jest możliwe powstanie gazowego giganta z atmosferą o składzie: Tlenu, Wodoru i Metanu? A jeśli tak to co by się stało gdyby w taką planetę uderzył meteor lub po prostu (czysto hipotetycznie) odpalić na nim zapałkę?
+MajkeL W sumie cała planeta by nie wybuchła, bo pojawia się problem, wymieszania się reagentów. Już nie mówiąc, że skoro mamy 30% Tlenu 40% Wodoru i 30% Metanu, to sama atmosfera się zapali, zostawiając tlenek węgla (IV), wodę, oraz resztki metanu.
Tyle tlenu :O czyli w atmosferze pod względem gęstości: Wodór Metan Tlen Szczerze nie umiem sobie wyobrazić takiej atmosfery może Astrofaza by umiał mhmm... :D
Sopo Szamota To proste Tlen podpala metan zmieniając sie w tlenek węgla (IV), i wodę, co powoduje podgrzanie dolnych warstw atmosfery i wyniesienie jej wyżej, co dalej powoduje zapłon wodoru, pozostaje woda. wzrost temperatury może spowodować pirolizę metanu, do węgla i wodoru., woda i tlenek węgla (IV), jest jeszcze szansa utworzenia kwasu węglowego (IV).Na końcu mamy atmosferę z wody, tlenków węgla, i reszty wodoru, (go było by w nadmiarze). Gdyby warunki pozwalały, (odpowiedni reżim temperaturowy), wodór mógł by się łączyć z tlenkami węgla tworząc proste związki organiczne. Taka atmosfera jest nie możliwa, bo jest ona zbyt aktywna. Na Ziemi azot pełni bardzo ważną rolę, gazu pasywującego, (utrudnia kontakt tlenu z różnymi paliwami), a i tak cały wodór w naszej atmosferze spłoną miliardy lat temu. Metan zresztą też bardzo często tuż po uwolnieniu się zapala, (mamy tylko 20% Tlenu), przy atmosferze złożonej z takich składników, dążyły by one do przereagowania, by zaoszczędzić energię, (wiązanie H-O-H, ma mniej energii niż H-H i O=O).
jeśli w układzie podwójnym pierwsza gwiazda emitowałaby najwięcej koloru np. zielonego, a druga najwięcej np. fioletowego to jaki kolor miałaby roślinność na planecie orbitującej wokół obu gwiazd, zielony czy fioletowy??
+Ryszard Festina Nie jestem pewien, ile MT wodoru brakuje Jowiszowi do naturalnego transformowania się w gwiazdę, ale nie jest to wymagane do sztucznego zainicjowania procesów termojądrowych. Można zrzucić bombę termojądrową na powierzchnię planety, ale reakcja była by gwałtowna, bo Jowisz ma tylko 2,5g przy równiku, więc wyrzuciło by większość masy w kosmos :)
Minimalna masa potrzebna do zapłonu wodoru to ok.80 mas Jowisza.Są gwiazdy jeszcze mniejsze(kłuzai gwiazdy) które palą ciężkie izotopy wodoru deuter i tryt ich masa minimalna to ponad 40 mas Jowisza.
1:20 Nie ma tam przypadkiem błędu? Rok to chyba jednostka czasu a dokładnie 365dni więc rok na ziemi trwa tyle samo co rok na Neptunie. "Neptun obiega słońce w 165 lat, więc żaden ziemianin nie przeżył by na tej planecie nawet roku"z tym pierwszym się zgodze ale w tym drugim chyba chodziło Ci o to że jeśli rok by trwał 165lat to człowiek by tyle nie przeżył. pozdrawiam :)
Mam taką małą rozkminę na temat Plutona, czy jeżeli barycentrum jego układu znajduje się pomiędzy Charonem a Plutonem to czy nie powinniśmy uznać, że zarówno Charon jak i Pluton są podwójną planetą karłowatą ?
a ten płaszcz może mieć zróżnicowany teren - chodzi mi o to że miejscami jest ciekła woda i amoniak a miejscami góry z lodu wodnego i amoniakalnego to czy ta hipoteza jest możliwa
Mam takie pytanie natury Polonistycznej: w dopełniaczu rzeczownika "Uran" nie powinno być "Uranu", zamiast "Urana"? Nie jestem oczywiście tego pewien, może obie odmiany są poprawne? Jako przykład: [...] w których wyznacza orbitę odkrytego wcześniej (kogo? czego?) Uranu (zamiast Urana).
Wspomniałeś o tym że Tryton zbliża sie nieustannie do Neptuna. Wiec ja mam pytanie... Czy księżyc także choćby w najmniejszym stopniu zbliża się do Ziemii, oraz czy my nie jestesmy sciągani coraz bliżej słońca?
Takie pytanko mam. Co to znaczy że planeta jest gazowa, bo nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nie ma żadnej powierzchni tylko sam gaz? Dajmy na no że lecimy sobie rakietą (nie działają żadne siły które by nas rozerwały jak księżyc Neptuna) i możemy przez nią przelecieć na wylot? Przez Ziemie nie bardzo się da, bo albo się rozbijemy o powierzchnie albo wlecimy do oceanu a jak jest w przypadku gazowych gigantów? Pozdrawiam.
+CianekAFC Im głębiej w kulę tym większe ciśnienie, wystarczyłoby już względnie niewielkie zanurzenie (jak na średnicę planety oczywiście) aby dotrzeć do strefy w której presja gazów niszczyłaby wszystko czym chciałbyś tam wlecieć. ;p Jeszcze głębiej ciśnienie jest tak duże że substancje przyjmują stan ciekły (hiperwielkie morze) a już w samym centrum niewielkie stałe jądro (jakieś tam dno).
Jak myślisz czy rasa ludzka dalaby radę żyć na planecie w takim miejscu czyli w samym środku tego układu byłaby masywna czarna dziura wokół której są 4 słońca (czarna dziura by ich nie wciągała tych słońc) a my krążymy na orbicie czarnej dziury. I czy możliwe że takie coś istnieje.
słońca by krążyły wokół siebie, cały czas bo nie mogą mieć tej samej masy, więc jeżeli byłaby 1 czara dziura A wokół krażyło słońce to by musiało mieć większą siłę przyciągania i masę od czarnej dziury...A i jeszcze jedno na planecie czas płynąłby bardzo powoli np. spędzili byśmy tam 10 lat A na ziemi minęło by 1000 lat.
Jadłem sobie spokojnie ciasto i popijałem je kawusią, aż tu nagle Astrofaza pokazał "ciekawy komentarz". Następną minutę spędziłem na dławiącej walce o własne życie, starając się przy tym nie opluć ekranu.
+RetroGameplayVI Ach te priorytety :D
+Astrofaza było warto wstawić taki komentarz ;> chciał bym zobaczyć jego mine xD
Fajnie by było gdybyś zrobił cykl: "historia astronomii"
W której zacząłbyś od np. wiedzy Sumerów o kosmosie, aż do współczesnego stanu nauki :)
To by było piękne
Co myślisz o projekcie Yuri Milner'a i Stephen'a Hawking'a? Dostać się na gwiazdę Alpha Centauri w 20 lat? :D
Kubson, ty tu?
+Kubson Kuba jak mi odpiszesz, to dostaniesz suba
Zartuje, juz dawno to zrobilem :*
+Damian Sazon A nie widzisz?
+Damian Sazon Jak widzę komentarze typu: "Ty tutaj?" itp. to mam ochotę zrobić krzywdę jego autorowi...
+Kubson Jest juz filmik o tym :)
Astrosuchar : Jakie ryby pływają na Neptunie ?
Nep-tuńczyki
Niezły Astrosuchar
Wyparowała ze mnie cała woda ,taki suchy
@@_Montus Nawet z Neptuna by wyparowała gdyby to usłyszał
Jesteś mega pozytywnym gościem. Od dziecka interesowałem się astronomią nawet jak jeszcze czytać nie potrafiłem to oglądałem obrazki w książkach o astronomii. Dopiero niedawno znalazłem ten kanał i bardzo się z tego cieszę. Robisz świetną robotę oby tak dalej.
+tutajprawda Dzieki :)
O jaki fajny prezent na moje urodziny ;) wielkie dzięki.
Z tej okazji popieram #TeamNeptun :D
Pozdrawiam :)
Dziękuję ci za 5 z fizyki :D
Oglądam twoje filmiki , a potem się mądrze xd
pozdrawiam :)
+Pan Bartuś i prawidłowo, gratuluję, a z czego 5? :)
Astrofaza Na koniec roku :D A tak ogólnie to na lekcji mogę gadać na wszystkie tematy , ale z astronomii jestem najlepszy bo oglądam najlepszy astronomiczny kanał :D
Odcinek o Plutonie tez powinien sie pojawic :). Ze wzgledow sentymentalnych.
+Widmej bedzie bedzie :)
+Widmej Pluton to nie planeta, deal with it - bojówka 8 planet
+scghost Bo co? bo jest malutki i leciutki? Nie dyskryminujmy ze względu na rozmiar! Pluton w moim sercu!
Dla mnie Pluton już zawsze będzie dziewiątą planetą Układu Słonecznego. Tak się uczyłem w szkole i tak już pozostanie. A "planeta karłowata" to jakiś sztuczny neologizm.
Ziemia to gaja
W końcu się doczekałam! ❤ Dziękuję bardzo ☺
+Kinga Prosz :)
Na neptunie wieją wiatry z prędkością dochodzącą do 2,200 km/h. Kiedyś miałem taki fajny astronomiczny plakat na którym były różne informacje poszczególnych planet 😊
Super , brakowało takiego kanału już dawno , oby tak dalej :) cały czas robisz dobrą robotę !!!
+TheSpideros Dzieki :)
+Astrofaza A będzie Pluton
+AstarTV a spok
Ostatnią? JAK MOŻNA! Pluton - pamiętamy [*]
:( Czemu on to powiedział biedny Pluton a i jeszcze planeta X.
Dzięki ci Władco Kerbinu za twe filmy . Dzięki tobie poprawiłem geografie. ;)
+Mr Zajebistość opowiedz mi te historie :-)
to jest super
Ten film trwa 11:15 a grawitacja Neptuna wynosi 11,15 m/s co za zbieg okoliczności :)
To celowy zabieg starożytnych kosmitów . Próbują przejąć władzę nad naszym światem. Bądźcie ostrożni
Kilka słów ode mnie ;) Widać ze wykonujesz świetna robotę wkładasz mnóstwo wysiłku w swoje filmy i to na prawdę widać. Masz pasje co rowniez nie trudno zauważyć. Nie jestem wielkim fanem kosmosu bardziej lubię dowiadywać się o nim ciekawych rzeczy a na Twoim kanale dostaje to w 200% plus propsy za to w jaki sposób opowiadasz i wyrażasz się w filmikach bo trafi to na pewno do młodego jak i starszego widza. Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za filmiki liczę na następne i z niecierpliwością czekam na kolejne kerbale astrofony oraz astrofazy. Trzymaj się i powodzenia!!!STR
Kto po "odkryciu", że Neptun jednak nie jest taki niebieski? :)
Astrosuchar!
Jak nazywa się samiec planety merkury?
Merkogut
Wody?
+Toushiru PL suchar tak suchy, że podpalił stodołę :D
+Toushiru PL kogut to mer kurnika
Mówią płonie stodoła. :)
hahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahaahahahhahahahahaahahahah
Myślałem że Morgot
uwielbiam ta serie! wspanialy kanal, ale to juz chyba wiesz! dziekuje ;)
juchu! Nareszcie Neptun :)
super co nie
no ba :) tyle czekania sie oplacilo :)
+NamoriKoea xD
co mi tu "xD" stawiasz :)
+NamoriKoea Przeczytaj kawal
Częstotliwość pojawiania się odcinków serii odpowiada chyba czasowi podróży do kolejnych obiektów. Zatem Pluton będzie gdzieś w lecie :D
+Zenon Śmietana odkryles system, teraz będę musiał zmienić :-(
+Astrofaza Udaj że posiadasz hipernapęd będziesz szybciej
+JacziPL Raczej nie biorąc pod uwagę, iż grawitacja maleje z kwadratem odległości.
Skoro powstałby odcinek o Plutonie, to mam nadzieję, że powstaną też odcinki o Haumey'i, Makimaki, Erisie oraz Sednie. Tak naprawdę, ta ostatnia oficjalnie nie należy do planet karłowatych, co moim zdaniem jest dziwne, skoro Sedna jest większa od np. planety karłowatej Ceres.
Poczekaj aż zobaczysz kiedy będzie odcinek o Ziemi xd
jak zwykle swietny odcinek
Czekam na nastepny odcinek niecierpliwie :)
hehe :D w końcu znalazłem zajebisty kanał like i sub.
No, ile można czekać :D
Dawaj, dawaj dalej, dobre.
dzięki za odcinek
Odcinek jak zawsze ciekawy
Jesteście coraz lepsi, pełna profeska ;) nie doczekam się dalszych częśći.
Nawiązując do odcinka o astrośmieciach. Może rozwiązaniem byłoby stworzenie na orbicie punktu rekultywacji :) Przetapianie przynajmniej elementów metalowych i gromadzenie ich do następnych projektów. Można z nich budować szkielety stacji, pojazdów kosmicznych.
Pięknie
Hey, Astrofaza mam pytania do Astrofona które trochę mnie nurtują.
1) Jak pokazujemy teoretyczne zakrzywianie czasoprzestrzeni aby
pokonywać olbrzymie odległości to pokazujemy to na kartce 2-wymiarowej
którą załamujemy do 3 wymiarów. Czy układ nasz 3 wymiarowy mielibyśmy
teoretycznie załamać do 4-wymiarowego? 4 wymiarem jest czas w linii
prostej, więc hipotetycznie Twoim pomysłem jakby to miało zadziałać? W
tym przypadku mówimy o nadprzestrzeni czy podprzestrzeni?
2) Czy czarna dziura super masywna może teoretycznie zniknąć /
eksplodować? Kiedy masa rośnie, to grawitacja też, czy w pewnym momencie
nie dojdzie do całkowitego zniszczenia cząstek i po prostu rozpadnie
się materia? Czy możliwa jest eksplozja czarnej dziury? Mam tutaj na
myśli przykład wielkiego wybuchu, gdzie prawdopodobnie cała materia się
zebrała i eksplodowała.
3) Wiemy że podróż w czasie jest możliwa, dzięki dylatacje czasu przez
super masywne ciało, lub prędkość bliską światła możemy podróżować w
przyszłość. Masz jakiś hipotetyczny pomysł jak podróżować w przeszłość?
Teoretycznie niby po przekroczeniu prędkości światła czas powinien się
zacząć cofać, ale to raczej matematyczne rozwiązanie niż fizyczne.
4) Czy jeżelibyśmy dokonali podróży z prędkością większej niż prędkość
światła, to czy przy zastosowaniu super teleskopów optycznych (o ile
dałoby rade kiedyś takie zbudować) moglibyśmy oglądać przeszłość naszej
planety, na zasadzie docierającego światła odbitego z planety? Czy
raczej utrata światła jest tak wielka, że taki plan by się nie udał?
Dot. 4 punktu też miałem taką rozkminę i stwierdziłem, że widzieli byśmy Ziemię z przeszłości
długo czekałem na ten odcinek ;)
Dobra Robota:D
Świetny kanał i odcinek. Powiem jak każdy, ale... szkoda, że nie częściej i dłużej :)
Mam pytanie, jak nazywa się muzyka zaczynająca się od 10:10? Jeżeli ktoś zna tytuł to będę wdzięczny.
Powiem tak: Astrofaza to najlepszy kanał na YT. Profesjonalnie, rzeczowo i z humorem :). A co myślisz o nowoodkrytej czarnej dziurze w galaktyce NGC 1600 ?
+Fliper KDS jest duża :)
+Fliper KDS NGC 1600 ma dużą dziurkę ^^
+Fliper KDS o to pierwszy człowiek który był w ngc 1600 : D
Ha, wybrales identyczne 2 utwory z bazy youtube co ja w 1 z wideo. Swietna robota. Pozdrawiam!
+Adam Bielecki Dzieki pozdro :)
Mam pytanie o muzyczkę od 10:10 pojawia się ona w filmie o płaskiej Ziemi, ale tam jestem zablokowany :D
Chciałbym, żeby za mojego życia oficjalnie odkryli 9 planetę :)
Piękna planeta.
kocham taką fazę
Dobry odcinek. Takie pytanie mam: Słońce za 5, 5 mld lat ma stać się czerwonym olbrzymem, który później się rozleci i pozostawi po sobie białego karła, który za kolejnych kilka mld lat stanie się czarnym karłem, czyli taką skalną niby kulą. Czy ten czarny karzeł, będzie mógł zostać przechwycony przez grawitację jakiejś (żyjącej) gwiazdy i robić za jej planetę?
Nic nie było o "Pocałunku Neptuna"
kocham to
Pytanie które dzisiaj mnie naszło: Czy nocą można zaobserwować Wenus i Merkurego? Czy za dnia można obserwować Marsa, Jowisza i Saturna? Jest jakaś graniczna godzina, przy której obrót Ziemii pozwala na takie obserwacje?
Dobry film
co to za utwór w ok. 6:50?
wreszcie!!!:-)
czy istnialy gwiazdy olbrzymy? Chodzi mi o gwiazdy pierwszej generacji, pierwsze po wielkim wybuchu, i czy nasze teleskopy powinny je kiedys zauwazyc?
Wincyj! Wincyj!
Bardzo ciekawe opowieści o neptunie. Czlowiek powinien zwiedzić wszeswiat. Statkiem Kosmicznym.
#TeamNeptun
Na Neptunie jest -243 stopni Celsjusza wiesz?
-244 * PAJACU NIEDOUCZONY
To jest mała różnica Jezu nie każdy za pierwszym razem odpowie dobrze a po pierwsze pomyliłem się a po drugie nie przezywaj od pajaców itp.jestem lepiej douczony niż ty
I nie pyskuj mały bo mam 32 lata
Nikt z was się nie pomylił, bo na neptunie nie ma stałej temperatury...
co to za utwór w tle?
+Astrofaza Kapitanie, patrząc na błękit tej planety zastanawiam się, w jakich odcieniach widzielibyśmy ją gołym okiem np. ze statu kosmicznego, przecież dociera tam znacznie mniej światła, więc pewnie i kolory trudniej się rozróżnia, mam rację?
0:43 Używałeś SpaceEngine?
Niedługo już 100 000 subów
+Ks Fa bez przesady, 40k jeszcze do 100k
Super, ciekawe !!!!. Nabyłem newtona 10 cali, czy warto fatygowac sie w obserwacje neptuna?
Ale nie było o ziemi :/
To wyjazd na wenus
#Team_Ziemia
Jak zawsze zajebioza :) Co to za muzyka w 10:10?
+Łukasz Miklasz The Grass z biblioteki RUclips
9:15 czy dobrze słyszę od tego momentu w tle motyw z gry Homeworld?
Może po doleceniu do granicy naszego układu włączymy napęd Warp i udamy się jeszcze dalej by wzwiedzić najciekawsze egzoplanety i gwiazdy.
niezły pomysl
+Robert S. ok, za 10 tys. lat moze bedzie taka technologia
+Robert S. to już inna seria ;)
Nie wiem dlaczego tak lubie Neptuna :)
[P] Mam pytanie. Gdzie znajduje się obecnie teleskop kepler?
Porządnie, ale mógłbyś jednak powiedzieć też ile wynosi temperatura w stopniach Celsjusza, na pewno pomogło by to wielu (w tym mi :)) w uświadomieniu sobie ile to tak naprawdę jest. Pozdro ;)
Piotrze, czy wg teorii Einsteina, istnieje możliwość cofania się w czasie, czy chodzi tu wyłącznie o zaginanie czasoprzestrzeni. Chodzi mi o to czy czas może tylko spowolnić lub przyspieszyć w zależności od układu odniesienia, czy jest też w teorii jakaś możliwość "cofnięcia się"?
+Marvoo z tego co wiem można skoczyć tylko w przód (hipotetycznie), nie można się cofnąć w czasie, bo taka jego nieugięta natura, że "idzie se" tylko w przód :D
+Marcin Roman Nie istnieje coś takiego jak czas :) to jest błędne myślenie wszystko jest ruchem który można zaobserwować w odniesieniu o inne poruszające się cząsteczki. Gdy nie ma ruchu czas nie istnieje, problem w tym że ruch zawsze będzie istniał a wiec i "czas".
+Sunny „SunneV” 風 Czyli mam rozumieć, że czas to ruch wszelkich cząstek we wszechświecie? Trochę zawiłe. Krótko mówiąc w przestrzeni kosmicznej gdzie nie ma w "pobliżu" dużych ciał niebieskich czas płynie sobie (porusza się z określoną stałą, a jeżeli zaburzy go grawitacja, to przyśpieszy. Ale co z czasem wewnątrz czarnej dziury? Zanika, czy przyśpiesza do nieskończoności?
Chodzi o to że wraz z takim pojmowaniem "czasu" nie jest możliwe podróż w przeszłość, ale za to jest możliwość podróży w przyszłość ale różnica nie była by tak spektakularna zaledwie poświecił byś 1 rok swojego życia by na ziemi minęło 1,5 roku w przód(no chyba ze ziemia by krążyła wokół czarnej dziury :). Nawet satelity GPS muszą nanosić poprawkę w zegarze wewnętrznym w stosunku do tego samego "czasu" na ziemi.
Zrobisz odcinek o teoriach powstania wszechświata (z tego co kojarze to są jakieś mniej znane od wielkiego wybuchu ale mogą być ciekawe)
A co z twierdzeniami o zamianie miejscami Urana z Neptunem względem odległości od Słońca w czasie procesu tworzenia się obecnie nam znanego Układu?
Macie jeden mankament, odcinki są za krótkie 🤣 więcej więcej!!!!
Mam pytanie: Mówi się że coś jest oddalone od nas o ileś lat świetlnych, jak to obliczają i na ile to jest dokładne?
I w końcu Neptun :D
O kurde! Piotrek bez brody!
Czy jest możliwe powstanie gazowego giganta z atmosferą o składzie: Tlenu, Wodoru i Metanu? A jeśli tak to co by się stało gdyby w taką planetę uderzył meteor lub po prostu (czysto hipotetycznie) odpalić na nim zapałkę?
+MajkeL planeta o samych takich 3 pierwiastkach jest fizycznie niemożliwa
+MajkeL W sumie cała planeta by nie wybuchła, bo pojawia się problem, wymieszania się reagentów. Już nie mówiąc, że skoro mamy 30% Tlenu 40% Wodoru i 30% Metanu, to sama atmosfera się zapali, zostawiając tlenek węgla (IV), wodę, oraz resztki metanu.
Tyle tlenu :O
czyli w atmosferze pod względem gęstości:
Wodór
Metan
Tlen
Szczerze nie umiem sobie wyobrazić takiej atmosfery może Astrofaza by umiał mhmm... :D
Sopo Szamota To proste Tlen podpala metan zmieniając sie w tlenek węgla (IV), i wodę, co powoduje podgrzanie dolnych warstw atmosfery i wyniesienie jej wyżej, co dalej powoduje zapłon wodoru, pozostaje woda. wzrost temperatury może spowodować pirolizę metanu, do węgla i wodoru., woda i tlenek węgla (IV), jest jeszcze szansa utworzenia kwasu węglowego (IV).Na końcu mamy atmosferę z wody, tlenków węgla, i reszty wodoru, (go było by w nadmiarze). Gdyby warunki pozwalały, (odpowiedni reżim temperaturowy), wodór mógł by się łączyć z tlenkami węgla tworząc proste związki organiczne.
Taka atmosfera jest nie możliwa, bo jest ona zbyt aktywna. Na Ziemi azot pełni bardzo ważną rolę, gazu pasywującego, (utrudnia kontakt tlenu z różnymi paliwami), a i tak cały wodór w naszej atmosferze spłoną miliardy lat temu. Metan zresztą też bardzo często tuż po uwolnieniu się zapala, (mamy tylko 20% Tlenu), przy atmosferze złożonej z takich składników, dążyły by one do przereagowania, by zaoszczędzić energię, (wiązanie H-O-H, ma mniej energii niż H-H i O=O).
mam pytanie , co by sie stalo gdyby doszlo do zderzenia neptuna z uranem lub z jowiszem . z gory dziekuje zawsze mnie to ciekawilo
astrofaza
jeśli czarna dziur o średnicy ok.3cm wpadła by w naszą atmosferze to czy by się spaliła? czy ziemia by już nie istniała?
jeśli w układzie podwójnym pierwsza gwiazda emitowałaby najwięcej koloru np. zielonego, a druga najwięcej np. fioletowego to jaki kolor miałaby roślinność na planecie orbitującej wokół obu gwiazd, zielony czy fioletowy??
Czy opowiesz w którymś z odcinków coś o planowanym projekcie "Starshot"?
Skąd biorą się materiały na powstanie planety ?
pytanie, jaką masę potrzeba żeby zainicjować procesy termojądrowe, innymi słowy ile Mt materii brakuje Jowiszowi do zostania gwiazdą :)
+Ryszard Festina pewnie drugie lub trzecie tyle, ile wynosi jego masa. Kiedyś to wiedziałem, teraz już nie pamiętam :(
+Ryszard Festina Nie jestem pewien, ile MT wodoru brakuje Jowiszowi do naturalnego transformowania się w gwiazdę, ale nie jest to wymagane do sztucznego zainicjowania procesów termojądrowych. Można zrzucić bombę termojądrową na powierzchnię planety, ale reakcja była by gwałtowna, bo Jowisz ma tylko 2,5g przy równiku, więc wyrzuciło by większość masy w kosmos :)
Minimalna masa potrzebna do zapłonu wodoru to ok.80 mas Jowisza.Są gwiazdy jeszcze mniejsze(kłuzai gwiazdy) które palą ciężkie izotopy wodoru deuter i tryt ich masa minimalna to ponad 40 mas Jowisza.
lalande11 ok, dzięki
Co to za muzyka w intrze?
ehh... widać że z zamiłowania mówisz :) Pozdrawiam i trzymaj tak dalej.
1:20 Nie ma tam przypadkiem błędu? Rok to chyba jednostka czasu a dokładnie 365dni więc rok na ziemi trwa tyle samo co rok na Neptunie. "Neptun obiega słońce w 165 lat, więc żaden ziemianin nie przeżył by na tej planecie nawet roku"z tym pierwszym się zgodze ale w tym drugim chyba chodziło Ci o to że jeśli rok by trwał 165lat to człowiek by tyle nie przeżył.
pozdrawiam :)
może opowiesz o zasadzie holograficznej?
10:11 te ciarki ... :)
Mam taką małą rozkminę na temat Plutona, czy jeżeli barycentrum jego układu znajduje się pomiędzy Charonem a Plutonem to czy nie powinniśmy uznać, że zarówno Charon jak i Pluton są podwójną planetą karłowatą ?
a ten płaszcz może mieć zróżnicowany teren - chodzi mi o to że miejscami jest ciekła woda i amoniak a miejscami góry z lodu wodnego i amoniakalnego to czy ta hipoteza jest możliwa
Czy bendzie w tej serii o PLANETOIDZE SEDNIE? prosze plzzz odpowiedz.
czy słyszałeś o tej nowej sondzie, która ma polecieć i zbadać Alfa Centauri ? pozdrawiam ✋
co by się stało gdy by bardziej masywniejszą gwiazdę uderzyła by mniej masywna czarna dziura?
Data...
mam takie ptanie moze banalne ale i tak zapytam :P czy gdy tryton uderzy w neptuna, neptun przesunie swoją orbitę ?
7:44 A ten czarny pasek to czemu na środku? Czyżby mistyfikacja?
+Nakami-san ™ nie to dwutlenek węgla, taka ssytuacja :D
Wydaje mi się, że jest on po to, żeby zasłonić jasną tarczę Neptuna.
Gdyby nie ten pasek, pierścieni w ogóle by nie było widać.
Marcin Roman A no chyba że tak :D
Mam takie pytanie natury Polonistycznej: w dopełniaczu rzeczownika "Uran" nie powinno być "Uranu", zamiast "Urana"? Nie jestem oczywiście tego pewien, może obie odmiany są poprawne? Jako przykład:
[...] w których wyznacza orbitę odkrytego wcześniej (kogo? czego?) Uranu (zamiast Urana).
*polonistycznej
+Marek Świergoń "Uranu", kiedy mowa o pierwiastku chemicznym, "Urana", kiedy mowa o planecie.
+Łukasz Fajfrowski Nazwa planety "Uran" jest traktowana jako imię,imię rzymskiego Boga "Uran",wiec tak. Kogo,czego szukam? - Urana :)
Dawid Kruszelnicki
W pełni się zgadzam, tak właśnie napisałem :)
+Łukasz Fajfrowski Dzięki wielkie, bo sam nie byłem pewien. :-)
Czy w kosmosie istnieją kwazary wodne? Czy mógłby powstać odcinek o kwazarach?
Czy na Uranie może spadać deszcz diamentów?
Wspomniałeś o tym że Tryton zbliża sie nieustannie do Neptuna. Wiec ja mam pytanie... Czy księżyc także choćby w najmniejszym stopniu zbliża się do Ziemii, oraz czy my nie jestesmy sciągani coraz bliżej słońca?
Takie pytanko mam. Co to znaczy że planeta jest gazowa, bo nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nie ma żadnej powierzchni tylko sam gaz? Dajmy na no że lecimy sobie rakietą (nie działają żadne siły które by nas rozerwały jak księżyc Neptuna) i możemy przez nią przelecieć na wylot? Przez Ziemie nie bardzo się da, bo albo się rozbijemy o powierzchnie albo wlecimy do oceanu a jak jest w przypadku gazowych gigantów? Pozdrawiam.
+CianekAFC Im głębiej w kulę tym większe ciśnienie, wystarczyłoby już względnie niewielkie zanurzenie (jak na średnicę planety oczywiście) aby dotrzeć do strefy w której presja gazów niszczyłaby wszystko czym chciałbyś tam wlecieć. ;p Jeszcze głębiej ciśnienie jest tak duże że substancje przyjmują stan ciekły (hiperwielkie morze) a już w samym centrum niewielkie stałe jądro (jakieś tam dno).
Możesz podawać temperature w stopniach Celsjusza
wreszcie :)
08:45 jak Dobido z Gwiezdnych Wojen :p
Jak myślisz czy rasa ludzka dalaby radę żyć na planecie w takim miejscu czyli w samym środku tego układu byłaby masywna czarna dziura wokół której są 4 słońca (czarna dziura by ich nie wciągała tych słońc) a my krążymy na orbicie czarnej dziury. I czy możliwe że takie coś istnieje.
+Rafal Fuchs chyba nie
słońca by krążyły wokół siebie, cały czas bo nie mogą mieć tej samej masy, więc jeżeli byłaby 1 czara dziura A wokół krażyło słońce to by musiało mieć większą siłę przyciągania i masę od czarnej dziury...A i jeszcze jedno na planecie czas płynąłby bardzo powoli np. spędzili byśmy tam 10 lat A na ziemi minęło by 1000 lat.