Dzięki za to co powiedziałeś. To bardzo motywujące. Myślałam, że się nie nadaje ponieważ nie chwytam czegoś od razu i często robię mimo, że nie rozumiem. Też mnie stresuje jeśli nie potrafię czegoś zainstalować lub załadować bazy. Ale widzę, że nie jestem sama ☺️
Super materiał. Ja zaczynam backend od zera język Java. Dla mnie to też magia ale czytam książkę i filmiki oglądam, dużo dają wyobraźni. Pozdrawiam i wielki ukłon.
Stary- jesteś wielki! Podziwiam upór w dążeniu do celu i gratuluję sukcesu. Jeśli to nie tajemnica to powiedz proszę jakie studia skończyłeś- jaki profil. Dzięki i pozdrawiam.
Przechodzę właśnie podobną drogę :) Z tym, że ja w styczniu obroniłem inżynierkę z informatyki. Niemniej jednak zdałem sobie sprawę, że uczelnia nauczyła mnie stosunkowo niewiele w zakresie programowania. W sumie podsumowałbym to pogrzebaniem trochę(pół semestru na język) w wielu językach programowania plus dużo matematyki wyższej plus algorytmy plus bazy danych plus trochę o sieciach plus grafika plus jakieś zapchajdziury :) Mój najstarszy brat od dawna namawiał mnie, żebym zajął się Javą i dopiero teraz gdy uczę się samodzielnie czuję, że czegoś uczę się NAPRAWDĘ a nie tylko na zaliczenie :) Mam podobne problemy, że pewne zagadnienia muszę przeglądać na różnych stronach bo czasami trafi do mnie książkowa definicja, albo jakiś kurs, czasami jakiś przykład, a czasami podpatrzenie na yt jak ktoś coś tam pisze :) ogólnie nadal mam uczucie ciągłej niewiedzy bo nie wiem które zagadnienia są absolutnie niezbędne, a z których może nigdy nie skorzystam. Właśnie jestem na etapie rozsyłania cv i wychodzę z założenia, że nawet jeśli jakaś rozmowa mi nie wyjdzie to zawsze dzięki niej dowiem się czego jeszcze nie wiem :) Fajnie się Ciebie słucha i dobrze wiedzieć, że są w branży ludzie którzy nie są tak zmanierowani jak w typowym wyobrażeniu o programistach :)
Dziękuję za komentarz :) Studia same w sobie nie są złe, ale jak wiesz co chcesz robić, to dużo wydajniej nauczysz się na własną rękę. Dlaczego akurat Java?
@@nieinformatyk Jakos nigdy nie myślałem o frontendzie jako docelowym kierunku. Chociaż przyznam że lubię tak jak wspominałeś to ze efekt widać od razu. Coś kliknie, poprawie i widać co się zmienilo. Front mi sie podoba owszem jako uzupelnienie, ale bardzo lubię (trochę masochistycznie wręcz ;) ) stan wysiłku umysłowego przy rozwiązywaniu i planowaniu logiki. Trochę jak przy rozwiązywaniu wszelkich testów IQ. Kiedyś uwielbiałam matematykę i tego typu łamigłówki i satysfakcja przy rozwiązaniu problemu jest dla mnie nie do opisania ;) im dłużej się nad czymś musze głowic tym lepiej ;) W związku z tym postawiłem na backend a java dlatego, ze wymarzylem sobie robić aplikacje mobilne ;) w androidzie. Nie mam zamiłowania do IOS. Poza tym na studiach najwięcej czasu poświęciliśmy na C# dlatego łatwiej mi zrozumieć na nowo i odnaleźć się w OOP. Community Javy jest też na tyle rozbudowane, że jak na mój poziom wiedzy nie ma takiego problemu, którego rozwiązania nie da się znaleźć w googlach :) znalazłem tez kilka grup opensource które miały fajne projekty od juniora po pro :) Również wsparcie mojego brata który dał mi mnóstwo wyselekcjonowanej lektury okazuje się pomocne. Ostatnio przynioslem sporo ofert w roznych targow np WDI i pomógł mi też wybrac te firmy gdzie warto aplikować w mojej sytuacji. Powiedz mi proszę czy to normalne, że zanim rozpoczalem prace nad komercyjnymi projektami mam uczucie ze brakuje mi tego flow i lekkości w pisaniu kodu? Ja mam cały czas wrażenie ze ta branża jest hermetyczna, a nadęcie programistyczne jest wszechobecne :P Do tej pory pracowałem jako manager oraz trener i prowadziłem mnóstwo szkoleń. Doskonale wiem, że KAŻDY zaczynał od zera i to ze człowiek chce sie uczyc jest zarówno zrozumiale jak i godne podziwu :) Mimo wszystko te ciągle wątpliwości mnie dobijają!
@@M.a.t.e.u.s.z Kwestia czasu zanim poczujesz się pewniej, jeśli tylko będziesz się uczył lub pracował. Z czasem co raz rzadziej będziesz potrzebował zaglądać do dokumentacji lub prosić o pomoc. Spotkałem więcej fajnych jak niefajnych osób, więc nie jest tak źle z ludźmi :)
Zgadzam się to nie jest tak, że tylko początkujący mają problemy, a innym to wychodzi po prostu osoby, które już mają wiedze, same doświadczyły tych błędów i już się nauczyły. Wiem z autopsji i widze po znajomych :)
hey ! Fajnie się Ciebie słucha i gratuluje w odnalezieniu pracy ! Jestem pierwszy raz na twoim kanale i myślę ze zostanę tu na dłużej ;) Myślę o programowaniu lecz nie mam o tym pojęcia.... ajjjj może pomożesz mi dla osoby początkującej od czego zacząć naukę ...??Jaki kurs, książka itp itd.... jak to w ogóle to zrozumieć...Pozdrawiam
Cześć :) Nagrywałem już sporo materiałów na tego typu pytania. Tutaj wyjaśniałem podstawowe pojęcia by łatwiej było się początkującym rozeznać :) ruclips.net/video/jTx56xGCD3U/видео.html Tutaj mała wskazówka od czego bym zaczął na Twoim miejscu: ruclips.net/video/-Vb--nzDbSA/видео.html
@@nieinformatyk To jest oczywista oczywistość. Ponawiam pytanie, czy po tym, co jest na kanale jest możliwość, żeby dostać pracę (Twoim zdaniem ofc)? Odcinki oglądałem wszystkie.
@@Mike669100 Oczywiście, że jest możliwe. Możesz dostać pracę nie mając nawet żadnej wiedzy. Jest kilka rzeczy o których w kursie za dużo lub w ogóle nie mówiłem a wypadałoby je wiedzieć, by zwiększyć szanse na zatrudnienie, np. konwersja danych, typy danych, podzapytania skorelowane, merge.
Hej trafiłem na twój kanał szukając porad. Jestem w klasie maturalnej ale studia średnio mnie interesują. Myślisz że byłbym w stanie zostać webdeveloperem od zera w 3 miesiące ucząc się po 7-8h dziennie?
@@nieinformatyk A myślisz że daltonizm uniemożliwia mi bycie frontem? Część osób mówi mi że to dyskwalifikuje na starcie a druga strona mówi że to i tak gotowe projekty będę kodował a tam będą wszystkie kolory podane
@@vizon6737 to trochę jak porównywać czajnik do krzesła, trudno powiedzieć :) Moim zdaniem zawsze to zależy od tego z jakiego momentu startujesz(ile już wiesz) oraz tego jak dobrze chcesz daną technologię opanować. Gdy uczyłem się co nie co Pythona, to dzięki znajomości pewnych konceptów programistycznych z PL/SQL(zmienne, wyjątki, petle, itd.) było mi dużo łatwiej niż gdybym zaczynał od zera. Generalnie powiedziałbym, że każdy kolejny język programowania jest łatwiejszy do przyswojenia. Trudno jednak być dobrym w każdym z nich(składnia to najmniejszy problem).
@@nieinformatyk ok ale bardziej chodzi mi o porównanie od zera nauki PL/SQL czyli tego o czym opowiadasz na filmach do nauki pythonie czy będzie taka nauka w miarę podobna czy któryś jest o wiele łatwiejszy
@@vizon6737 nie znam mega dobrze Pythona, ale wiem, że jest to język szerokiego zastosowania, tzn. można go używać w różnych celach. PL/SQL jest bardziej ukierunkowany - służy do oprogramowywania SQL w bazie Oracle :) Trudno je więc porównywać. Uważam, że gdy umiesz pisać poprawnie aplikacje w jednym z nich to i w drugim sobie poradzisz. Czemu o to pytasz? Takie porównanie ma dla Ciebie jakieś znaczenie?
Szanuję za odwagę i determinację. Dzięki za to co robisz :)
Dobrze wiedzieć, dzięki za film =]
Twoje filmiki są świetne dały mi dużo informacji , kiedyś też chce być programistką :DD
sapnu puas
Spoko, tak trzymaj!!
Dzięki za podzielenie się cennym doświadczeniem!
Dzięki za to co powiedziałeś. To bardzo motywujące. Myślałam, że się nie nadaje ponieważ nie chwytam czegoś od razu i często robię mimo, że nie rozumiem. Też mnie stresuje jeśli nie potrafię czegoś zainstalować lub załadować bazy. Ale widzę, że nie jestem sama ☺️
Rzadko się o tym mówi, bo mało kto lubi się przyznawać do niewiedzy:)
Super materiał. Ja zaczynam backend od zera język Java. Dla mnie to też magia ale czytam książkę i filmiki oglądam, dużo dają wyobraźni. Pozdrawiam i wielki ukłon.
Podstawa to wytrwałość. W końcu odpowiednie tryby zaskoczą :)
i co, jak Ci idzie? :)
Super filmik, pozdrawiam!
dzięki :)
Stary- jesteś wielki! Podziwiam upór w dążeniu do celu i gratuluję sukcesu. Jeśli to nie tajemnica to powiedz proszę jakie studia skończyłeś- jaki profil. Dzięki i pozdrawiam.
dziękuje :) zarządzanie, spec. informacyjne wspomaganie zarządzania
@@nieinformatyk siebie na
M
Pic a little
Zaczelam sie zastanawiac o programowaniu w sql. Akurat mialam zapytania w sql na studiach wiec cos juz wiem to moze będzie troszke latwiej😂
Przechodzę właśnie podobną drogę :) Z tym, że ja w styczniu obroniłem inżynierkę z informatyki. Niemniej jednak zdałem sobie sprawę, że uczelnia nauczyła mnie stosunkowo niewiele w zakresie programowania. W sumie podsumowałbym to pogrzebaniem trochę(pół semestru na język) w wielu językach programowania plus dużo matematyki wyższej plus algorytmy plus bazy danych plus trochę o sieciach plus grafika plus jakieś zapchajdziury :) Mój najstarszy brat od dawna namawiał mnie, żebym zajął się Javą i dopiero teraz gdy uczę się samodzielnie czuję, że czegoś uczę się NAPRAWDĘ a nie tylko na zaliczenie :) Mam podobne problemy, że pewne zagadnienia muszę przeglądać na różnych stronach bo czasami trafi do mnie książkowa definicja, albo jakiś kurs, czasami jakiś przykład, a czasami podpatrzenie na yt jak ktoś coś tam pisze :) ogólnie nadal mam uczucie ciągłej niewiedzy bo nie wiem które zagadnienia są absolutnie niezbędne, a z których może nigdy nie skorzystam. Właśnie jestem na etapie rozsyłania cv i wychodzę z założenia, że nawet jeśli jakaś rozmowa mi nie wyjdzie to zawsze dzięki niej dowiem się czego jeszcze nie wiem :)
Fajnie się Ciebie słucha i dobrze wiedzieć, że są w branży ludzie którzy nie są tak zmanierowani jak w typowym wyobrażeniu o programistach :)
Dziękuję za komentarz :) Studia same w sobie nie są złe, ale jak wiesz co chcesz robić, to dużo wydajniej nauczysz się na własną rękę. Dlaczego akurat Java?
@@nieinformatyk Jakos nigdy nie myślałem o frontendzie jako docelowym kierunku. Chociaż przyznam że lubię tak jak wspominałeś to ze efekt widać od razu. Coś kliknie, poprawie i widać co się zmienilo. Front mi sie podoba owszem jako uzupelnienie, ale bardzo lubię (trochę masochistycznie wręcz ;) ) stan wysiłku umysłowego przy rozwiązywaniu i planowaniu logiki. Trochę jak przy rozwiązywaniu wszelkich testów IQ. Kiedyś uwielbiałam matematykę i tego typu łamigłówki i satysfakcja przy rozwiązaniu problemu jest dla mnie nie do opisania ;) im dłużej się nad czymś musze głowic tym lepiej ;) W związku z tym postawiłem na backend a java dlatego, ze wymarzylem sobie robić aplikacje mobilne ;) w androidzie. Nie mam zamiłowania do IOS. Poza tym na studiach najwięcej czasu poświęciliśmy na C# dlatego łatwiej mi zrozumieć na nowo i odnaleźć się w OOP. Community Javy jest też na tyle rozbudowane, że jak na mój poziom wiedzy nie ma takiego problemu, którego rozwiązania nie da się znaleźć w googlach :) znalazłem tez kilka grup opensource które miały fajne projekty od juniora po pro :) Również wsparcie mojego brata który dał mi mnóstwo wyselekcjonowanej lektury okazuje się pomocne. Ostatnio przynioslem sporo ofert w roznych targow np WDI i pomógł mi też wybrac te firmy gdzie warto aplikować w mojej sytuacji. Powiedz mi proszę czy to normalne, że zanim rozpoczalem prace nad komercyjnymi projektami mam uczucie ze brakuje mi tego flow i lekkości w pisaniu kodu? Ja mam cały czas wrażenie ze ta branża jest hermetyczna, a nadęcie programistyczne jest wszechobecne :P Do tej pory pracowałem jako manager oraz trener i prowadziłem mnóstwo szkoleń. Doskonale wiem, że KAŻDY zaczynał od zera i to ze człowiek chce sie uczyc jest zarówno zrozumiale jak i godne podziwu :) Mimo wszystko te ciągle wątpliwości mnie dobijają!
@@M.a.t.e.u.s.z Kwestia czasu zanim poczujesz się pewniej, jeśli tylko będziesz się uczył lub pracował. Z czasem co raz rzadziej będziesz potrzebował zaglądać do dokumentacji lub prosić o pomoc. Spotkałem więcej fajnych jak niefajnych osób, więc nie jest tak źle z ludźmi :)
@@nieinformatyk super, dzieki :) trzymam kciuki i powodzenia w twórczości youtubowej :)
@@M.a.t.e.u.s.z i jak, udało się? :)
Zgadzam się to nie jest tak, że tylko początkujący mają problemy, a innym to wychodzi po prostu osoby, które już mają wiedze, same doświadczyły tych błędów i już się nauczyły. Wiem z autopsji i widze po znajomych :)
Dlatego tak ważne jest doświadczenie :)
Hej..a bawiłeś się może w OSINT lub cybersecurity?
Zdecydowanie nie :)
hey ! Fajnie się Ciebie słucha i gratuluje w odnalezieniu pracy ! Jestem pierwszy raz na twoim kanale i myślę ze zostanę tu na dłużej ;) Myślę o programowaniu lecz nie mam o tym pojęcia.... ajjjj może pomożesz mi dla osoby początkującej od czego zacząć naukę ...??Jaki kurs, książka itp itd.... jak to w ogóle to zrozumieć...Pozdrawiam
Cześć :)
Nagrywałem już sporo materiałów na tego typu pytania. Tutaj wyjaśniałem podstawowe pojęcia by łatwiej było się początkującym rozeznać :)
ruclips.net/video/jTx56xGCD3U/видео.html
Tutaj mała wskazówka od czego bym zaczął na Twoim miejscu: ruclips.net/video/-Vb--nzDbSA/видео.html
Pytanie za 100 pkt. Czy to, co jest u Ciebie na kanale starczy, żeby dostać pracę?
Zależy jakiego kandydata będą szukać. Tutaj nagrałem co nie co na ten temat: ruclips.net/video/Mz2YOqhOP08/видео.html
@@nieinformatyk
To jest oczywista oczywistość. Ponawiam pytanie, czy po tym, co jest na kanale jest możliwość, żeby dostać pracę (Twoim zdaniem ofc)? Odcinki oglądałem wszystkie.
@@Mike669100 Oczywiście, że jest możliwe. Możesz dostać pracę nie mając nawet żadnej wiedzy. Jest kilka rzeczy o których w kursie za dużo lub w ogóle nie mówiłem a wypadałoby je wiedzieć, by zwiększyć szanse na zatrudnienie, np. konwersja danych, typy danych, podzapytania skorelowane, merge.
Hej trafiłem na twój kanał szukając porad. Jestem w klasie maturalnej ale studia średnio mnie interesują. Myślisz że byłbym w stanie zostać webdeveloperem od zera w 3 miesiące ucząc się po 7-8h dziennie?
zerknij tutaj: ruclips.net/video/4GiXIAe5OTE/видео.html
3 miesiące to bardzo mało, ale szanse masz zawsze :)
@@nieinformatyk A myślisz że daltonizm uniemożliwia mi bycie frontem? Część osób mówi mi że to dyskwalifikuje na starcie a druga strona mówi że to i tak gotowe projekty będę kodował a tam będą wszystkie kolory podane
@@des-cy9er Zapytaj kogoś kto pracuje w tym charakterze. Ja zajmuje się bazami danych i nie dotykam CSS-ów, więc nie znam odpowiedzi na to pytanie :)
@@nieinformatyk Okej będę pisał jakbym czegoś nie wiedział jeszcze :P
to ja będę czekał na kolejne pytania :)
WTF! pół roku i dostałeś pierwszą robotę i to jeszcze bez studiów? Ja się 2 lata javy uczyłem.
Jedyną osobą z którą powinieneś się porównywać jesteś Ty z wczoraj :)
Jakieś studia ogólnie robiłes?
zarządzanie, spec. informacyjne wspomaganie zarządzania
Czy uczyłes sie tylko sam, czy robiłeś jakieś płatne kursy z udemy, codecademy czy tylko materiały free?
uczyłem się sam z darmowych materiałów
ale ty nie uczyłes się języka programowania tylko samego sql
uczyłem się też pl/sql-a - a to pełnoprawny język programowania :)
@@nieinformatyk nuka innych języków takich jak python, javascript java Zajmują podobnie do sql-a"?
@@vizon6737 to trochę jak porównywać czajnik do krzesła, trudno powiedzieć :) Moim zdaniem zawsze to zależy od tego z jakiego momentu startujesz(ile już wiesz) oraz tego jak dobrze chcesz daną technologię opanować.
Gdy uczyłem się co nie co Pythona, to dzięki znajomości pewnych konceptów programistycznych z PL/SQL(zmienne, wyjątki, petle, itd.) było mi dużo łatwiej niż gdybym zaczynał od zera.
Generalnie powiedziałbym, że każdy kolejny język programowania jest łatwiejszy do przyswojenia. Trudno jednak być dobrym w każdym z nich(składnia to najmniejszy problem).
@@nieinformatyk ok ale bardziej chodzi mi o porównanie od zera nauki PL/SQL czyli tego o czym opowiadasz na filmach do nauki pythonie czy będzie taka nauka w miarę podobna czy któryś jest o wiele łatwiejszy
@@vizon6737 nie znam mega dobrze Pythona, ale wiem, że jest to język szerokiego zastosowania, tzn. można go używać w różnych celach. PL/SQL jest bardziej ukierunkowany - służy do oprogramowywania SQL w bazie Oracle :)
Trudno je więc porównywać. Uważam, że gdy umiesz pisać poprawnie aplikacje w jednym z nich to i w drugim sobie poradzisz. Czemu o to pytasz? Takie porównanie ma dla Ciebie jakieś znaczenie?
No co ty z wiezienia nagrywasz