Co do Krakowiaków i Górali to dobór akurat tych grup ludowych nie jest przypadkiem - podstawowym zamysłem było nawiązanie do pierwszej polskiej opery narodowej "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale". Z grubsza chodzi o to, że te dwie skłócone grupy dochodzą ostatecznie do porozumienia i wspólnie ratują Rzeczpospolitą. Tutaj jest to wykorzystane do wspólnego dźwigania ciężaru balkonów i jest to jakby manifest architekta zachęcający do narodowego zjednoczenia ponad podziałami.
Po cichu marzyłam, że uda Wam się pokazać podwórka, klatki, a największe marzenie to mieszkania tzn.już same rzuty byłyby ogromnym rarytasem. Ja jestem z bloków i nigdy nie miałam okazji byc w kamienicy, stąd te marzenia :). Dziękuję za ciekawy odcinek
Na wykładzie w Zodiaku na wiosnę Radek bardzo dokładnie omawiał plany mieszkań i rzuty całych kamienic. Coś z rozplanowania mieszkań pojawi się także w ten piątek w MPW. Zapraszany!
Gelbard i Sigalin - super duet architektów/rzemieślników. Ciekawostką jest, że bratem rzeczonego Romana Sigalina był późniejszy współtwórca dzisiejszego Mariensztatu, trasy W-Z i MDMu - Józef Sigalin. Z kolei Marian Lalewicz ma na swoim koncie wiele budynków użyteczności publicznej w Warszawie, m.in. gmach Dyrekcji Kolei Państwowych na Pradze między Wileńską, Targową a Solidarności, Bank Rolny przy Nowogrodzkiej czy zniszczony dom mieszkalny Pocztowej Kasy Oszczędności na Bugaj, róg Brzozowa . W miejscu tego ostatniego, an tzw. gnojnej górze, znajduje się dzisiaj coś na kształt tarasu widokowego
Takie filmiku uwielbiam od Was najbardziej! Zwiedzanie miasta od całkowicie innej strony, zwracanie uwagi na budynki, które codziennie pomijamy. Szczególnie ostatnia kamienica, niestety architektura modernizmu jest w Polsce pomijana i bagatelizowana. Pozdrawiam :)
@@goodidea_archi na pewno! Wasze filmiki mają w tym duży udział - trzeba nauczyć ludzi, że to nie tylko brudny beton, a niesamowity nurt :) W przyszłości będą bezcennymi źródłami wiedzy.
Ciekawam jaki metraż miały ówczesne 5cio pokojowe mieszkania. Mam wrażenie, że pokoje byly większe a na pewno wyższe, czyż nie? Sluchalabym Panstwa codziennie, szkoda, że odcinki nie są choć trochę dłuższe. Dzięki za kapitalny kanał. ♥️
Od 1-szego odcinka zauroczyliście mnie Waszą milością do sztuki , archtektury , jej historią i takie tam... Z pewnością nie obce są Wam programy nadawane w minionej epoce z osobistościami , jak Pan Zin i Pan Kobyliński... ...pełne miłości do archtektury , podawane z sercem nam , masom nieświadomym otaczającego nas piękna... Dzięki za Waszą pracę i kontynuację tej zacnej oświaty.... Z przyjemnością oglądam kolejne Wasze wrzutki. ps. Mógłbym napisać więcej , ale chyba nie ma po co. Pozdrawiam. Waldziu.
Bardzo dziękujemy za przemiłe słowa i niezwykle zaszczytne porównania! Bardzo cieszymy się, że nasze filmy się Panu podobają. Już za tydzień zaś zapraszamy na spotkanie z geniuszem Rembrandta. Pozdrawiamy serdecznie!
Wasz kanał jest niesamowicie ciekawy. Nie mam nic wspólnego z architektura ale od zawsze interesowały mnie budynki, ich historia, przeznaczenie. Trafiłam do was przypadkiem i odnalazłam ukojenie ciekawości. Zatem proszę nagrywajcie więcej !! Odwiedzicie Berlin. Tutaj na każdym kroku, każdej dzielnicy, ulicy jest kawał historii i niesamowitych , czasem Monumentalnych budynkow, o których chętnie się co nieco dowiemy . Pozdrawiam i kupuje książkę , jesteście super
Super odcinek! W ogóle mamy szczęście, że chociaż Śródmieście południowe zachowało po wojnie siatkę ulic, miejski charakter, a przede wszystkim piękne kamienice
aaaaa znów świetny materiał plus dzięki za opis pod odcinkiem, nie muszę wyławiać nazwisk pojawiających się autorów z treści vloga. i ten entuzjazm Radka! z kolei w opisie Natalii doszukiwałam się ironii pod kątem tego „luksusowego” modernizmu 😬😄
Dziękujemy! Już za kilka tygodni będą kolejne "Ulice i kamienice", nie pamiętamy w tej chwili, jak długi będzie ten odcinek, ALE za tydzień będzie odcinek mniej więcej dwudziestominutowy :) Zapraszamy!
Świetny odcinek! Proszę o więcej przykładów styli arch. które widzimy codziennie a nie koniecznie potrafimy je nazwać. Pierwsza kamienice pewnie bym sklasyfikowal jako sesesyjna :D
Biedronke otworzyli w DH Smyk, czyli dwa przystanki dalej, na Nowym Świecie również jest. Mieszkałam na Mokotowskiej kilka lat i nadal zachwycam się tymi kamienicami. Tworza niepowtarzalny klimat. Wiadomo że mieszkanie w centrum stolicy zawsze niesie ze sobą pewne minusy, ale coś za cos. Obecnie mieszkam na wsi na drugim końcu Polski i cieszę się ze znów mogłam zobaczyć te magiczne miejsca 😉
@@rafaz.695 Brak parkingów to największy problem, ale dobra urbanistyka, komunikacja publiczna i ulice handlowe[sklepy w przyziemiach] ułatwiają bardzo życie. Paryż, Barcelona, Wiedeń, Mediolan itp mają ogromne zasoby kamienic i jakoś ludzie tam żyją, a ceny nieruchomości ciągle rosną.
Mieszkając w centrum nie trzeba poruszać się ciagle samochodem i marnować czas na dojazd w korkach. Nie jest się przywiązanym do samochodu, szukania miejsca postojowego, opłacania parkometrów. Wszędzie jest blisko, można spacerkiem pójść do restauracji i wieczorem wypić wino, ponieważ nie trzeba prowadzić:). Po co komu biedronka lub lidl...obok jest polski społem. Jakość powietrza jest lepsza niż przy domkach jednorodzinnych np. w okolicach Legionowa, gdzie ludzie palą śmieci. Wszystko jest kwestią ceny, np za Mokotowską 59 (numer obok pierwszej pokazywanej kamienicy w filmie) jest garaż windowy.
Cudownie, że zdecydowaliście się opowiedzieć o Mokotowskiej ❤ Sama się zastanawiam, na które 3 kamienice ulokowane przy tej ulicy bym się zdecydowała, ale pierwsze dwie na pewno wybrałabym te same co Wy. Z modernizmem się nie lubię, więc 😁 pewnie jako trzecią wybrałabym którąś z tych na rogu Mokotowskiej i Wilczej. Tak czy inaczej, uwielbiam Wasz kanał, a cykl Ulice i Kamienice to wizualna rozkosz :) Do zobaczenia na wykładach!
Może odcinek o wnętrzach kamienic? Czy to tych czynszowych 19-wiecznych czy starszych mieszczańskich. Temat bardzo ciekawy. Wiele ludzi myśląc o kamienicach widzi tylko fasady o zapomina o często zdobione części mieszkalnej. Pozdrawiam😉
Już w następnym odcinku z cyklu "Ulice i kamienice" - za kilka tygodni - zajrzymy za parawan fasady, by przyjrzeć się rozplanowaniu reprezentacyjnego mieszkania mieszczanina z końca XIX wieku. Zapraszamy!
Super odcinek. Ten temat mnie zawsze interesował. Mieszkałem kiedyś w kamienicy przy Hożej 27a, czyli podobnej do omawianej tutaj jako ostatnia w tym odcinku AIAGI. Może jakiś odcinek o wnętrzach kamienic? Detale, wykończenia, użyte materiały i urządzenia wewnątrz (windy, stolarka drzwiowa, domofony, skrzynki na listy itp.)
Jaka szkoda, że już się nie buduje takich kamienic z duszą ukrytą w detalach i dekoracjach zamiast tych podobnych do siebie budynków, w którym swoje mieszkanie można pomylić z tym sąsiada...
Kolejny będzie o kamienicach w Gnieźnie, ale zapewniamy, że mamy Bydgoszcz na radarze, np. ul. Cieszkowskiego :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
11:42. Gelbard i Sigalin zrobili łącznie 5 domów dla Juliana Glassa, domów z wykuszami zrobili ok. dwóch tuzinów. Ale nie byli jedynymi stosującymi potem to rozwiązanie. Na Żelaznej taki dom zaprojektowała Eleonora Hopfenstand na przykład.
tak naprawdę seria jest super. We Wrocławiu jest ul. Kołłątaja -mała krótka uliczka nasycona tręzlami budownictwa mieszkaniowego powojennego miasta. do tego ul. Hallera - formizm. osiedle Tarnogaj budownictwo ,mieszkaniowe "mini makas"
Piękne kamienice, te 2 pierwsze. Nurt luksusowy to taka bieda zapuszczona i jeszcze stoi niefortunnie na przeciwko eklektycznej piękności. Powinni jakis parawan miedzy nimi dac albo drzewami zasłonić;D Fajny odcinek jak zawsze i też czekam na film z obrazem;))
Seria będzie kontynuowana - a jakże! W kolejnej odsłonie, już za kilka tygodni przespacerujemy się też po reprezentacyjnych pokojach mieszkania zamożnego wielkopolskiego mieszczanina z końca XIX wieku :)
Pracując w Deloitte jak jeszcze był przy Pięknej wdepnąłem w największą psią kupę w całym swoim życiu... Szkoda, że nie ważne jak "prestiżowa" okolica to ludzie są nadal tak paskudnymi syfiarzami. Zamiast na fasady patrzcie lepiej pod nogi...
Radek ma w sobie tyle pasji i stylu, że mógłby programy telewizyjne robić. Mam wrażenie, że coraz więcej Natalia się udziela i to jest też na duży plus :)
5 лет назад+1
RUclips to jest nowa telewizja. Pytanie - po co robić programy "telewizyjne", skoro widzowie są tutaj i reklamodawcy też są tutaj?
@ To prawda, że są widzowie i reklamodawcy. "Programy telewizyjne" to skrót myślowy ;) Natomiast YT jest nawet czymś większym niż nową telewizją. Tylko twórcy tacy jak Radek i Natalia nie pracują dla YT, nie dysponują wielkim budżetem, nie mają ekipy filmowej, sami pewnie robią za producentów, kamerzystów, dźwiękowców, montażystów, itp. Trudno więc oczekiwać od ich produkcji rozmachu, czy pełnego profesjonalizmu (nie brzmi to najlepiej, ale nie mam złych intencji) w prowadzeniu kamery, brakuje mi detali budynków, faktury, różnych ujęć tego samego obiektu, gry świateł, itp. Ale i tak dają radę, aż chce się człowiekowi oglądać :) Na pewno gdyby taki Netflix nawiązałby z nimi współpracę, to rzuciłbym się taki podrasowany "program telewizyjny" (choć może lepiej mówić po prostu o produkcji). Może kiedyś ;)
Świetny film jak zawsze i na bardzo bliski mi temat! :) Jeśli byście chcieli kiedyś coś nakręcić o kamienicy pod Messalką na Krakowskim Przedmieściu, to też mogę być takim miłym mieszkańcem i wpuścić do środka ;) Jest to bardzo ciekawa secesyjna kamienica, której cały urok pozostał jedynie w oficynie. Bardzo ciekawa jest też dawna łaźnia w suterenie i to co z niej potem zrobił Likus. No i fajne widoki na Warszawę! :)
Przypomnę tylko taką ciekawostkę filmową: kamienica przy Mokotowskiej 57 była przez kilka sekund plenerem- tłem w serialu 40- latek, w odcinku 12 można ją wyłapać w 32:50 - 33:00 minucie filmu. Pozdro znad morza :-)
Odnośnie drugiej kamienicy: tak powinno pozostać do dnia dzisiejszego- ozdobność kamieniczna i funkcjonalność bloku; spełniło by to potrzebę piękna i zapotrzebowanie na mieszkania- jest to połączenie idealne (czego powiedzieć o współczesnych bloczydłach nie można, te bowiem odpowiadają jedynie wtórej potrzebie)!
Kamienice są przez was opisywane bardzo powierzchownie. Wolę odcinek o jednej kamienicy, który wyczerpuje temat i dogłębnie odsłania wszelkie tajemnice budynku. Cieszyły by mnie również odcinki o architekturze rdzennie polskiej i związanej z naszą historią, takie jak ten o pałacu w starej wsi, katedrze gnieźnieńskiej, pałacu w Baranowie sandomierskim, czy o Wilnie, choć najbardziej interesują mnie dworki szlacheckie.
Ideą cyklu "Ulice i kamienice" jest, że zajmujemy się tym, co można zauważyć, kiedy w codziennym pośpiechu mija się różne budynki, zwykle nawet nie podnosząc głowy, by zwrócić na nie jakąś większą uwagę. Namawiamy do tego, żeby raz na jakiś czas zerknąć na fasady, które mijamy i zastanowić się, co skłoniło ich twórców do sięgnięcia po takie, a nie inne rozwiązania, do czego nawiązali, co chcieli przekazać. Dlatego skupiamy się na charakterystycznych detalach fasad, ich tektonice, dekoracji czy przyjętym kostiumie stylistycznym. Ale spokojnie - już w następnym tygodniu będziemy mówili BARDZO dokładnie - jakieś 20 minut o dwóch kawałkach topolowej deski, które przeanalizujemy na prawo i lewo :)
Ach i jeszcze jedno pytanie, czy potrafilibyście powiedzieć, w której kamienicy w Warszawie najbardziej chcielibyście mieszkać, zakładając, że macie nieograniczone fundusze? :) Jeśli nie da się wskazać jednej, to chociaż top 3? ;) Bardzo mnie to intryguje!
No niech tam, Randka z Modernizmem. Kamienica Mroczkowskiego -cudo. mam Pytanie , w jaki sposób wykonuje się te wszystkie rzeźby na elewacji , sztukaterie , drobne listki ?
Największe mieszkanie w Warszawie mialo 1200 m2. Znajdowalo sie przy Marszałkowskiej 124 i nalezalo do dyr. Barylskiego, kierujacego oddzialem towarzystwa ubezpieczen Rossya.
Albo coś źle zrozumiałem, albo w 1:30 kiedy mówisz o tym jak w II połowie XIX w. (więc od 1851-1900) się przejęzyczyłeś. Kilka sekund później mówisz o jeszcze młodszej kamienicy która powstała w 1902-1904.
Hm. Ruch budowlany pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a nasza pierwsza bohaterka powstała później niż zaczęła się na Mokotowskiej większa aktywność budowlana, czyli jest młodsza.
Mokotowska, bo prowadzi w stronę Mokotowa. Tak to działa (na ogół - Czerniakowska dochodzi do Czerniakowa Właściwego, Powsińska w stronę Powsina, tak samo Ząbkowska czy Radzymińska). Oczywiście odcinek przesympatyczny. Dziesięć lat temu próbowałem zrobić dobre zdjęcia tych budynków, ale nie byłem w stanie zmieścić wszystkiego sensownie w kadrze. To nie jest kanał varsavianistyczny, ale ogólnie o architekturze - mimo to proszę o większą ilość takich odcinków. I o osiedlach, i śródmiejskich uliczkach.Jakbyście pojechali na Płatniczą, na plac Konfederacji czy Kolonię Urzędniczą, i pokazali co tam jest, okraszając to Waszym komentarzem - byłoby super, a ludzie spoza Warszawy byliby zaskoczeni jakie perełki się tu ostały.
Proszę Gdańsk, kamienice po obu stronach Wisły koło Żurawia, ja dalej jestem zachwycona tym jak w tych nowych kamienicach po prawej stronie Wisły nawiązali do starej architektury portowej Gdańska
1:24 Radosławie, czy chodziło Ci rzeczywiście o dwa szpalery drzew przy dawnej Mokotowskiej, czy też o dwa szeregi drzew, które właśnie tworzą szpaler?
Wiemy, że gdzieś jest podana definicja, że szpaler to dwa szeregi drzew po dwóch stronach ulicy, ale i Słownik Terminologiczny Sztuk Pięknych, i Encyklopedia Architektury Pevsnera podają, że jest to jeden gęsty szereg drzew lub krzewów. Naszym zdaniem dopuszczalne są oba ususy.
Szkoda że na przykład w takiej Jeleniej Górze dużo kamienic zostało 'ogolonych' z jakichkolwiek detali. ( widać co było na pocztówkach poniemieckich ) no ale inny był gospodarz.
Jako dodatkową ciekawostkę moge podac że w kamienicy przy Mokotowskiej 51/53 nagrywany był teledysk T.Love - Wychowanie: ruclips.net/video/tp2F8C6vD7o/видео.html Cześć jego powstała też niedaleko przy Politechnice
Dla mnie kamienice zawsze równa się secesja. Choćby się waliły ja je będę kochał. A tak z ciekawości szybkie pytanie... top 3 kamienic secesyjnych w Polsce?
Wielbicieli polskiego międzywojennego modernizmu zapraszam serdecznie do Katowic - miasta wręcz "kipiącego" od wspaniałych budowli z tamtej właśnie epoki. :)
Modernizm nie bardzo przemawia do mojego poczucia estetyki, ale to jest rzecz jasna sprawa gustu. Chciałbym zobaczyć jak tak kamienica z wykuszami wyglądałaby oczyszczona z zabrudzeń. Czasem zastanawiam się czy nie można by stworzyć gotowych prefabrykatów dekoracyjnych, dajmy na to z jakiejś mocnej masy gipsowej, i montować ich do brzydkich kamienic powstałych już po wojnie. Myślę, że mogłoby to odmienić oblicze miasta dotchniętego socjalizmem i jego architekturą.
Piękna kamienica Mroczkowskiego. Codziennie chodzę obok niej do pracy. Jestem nią oczarowana.
Te seria zdecydowanie potrzebuje odcinka z Łodzi i Poznania, a najlepiej kilku:]
A ja bym z chęcią zobaczyła także odcinek o Poznaniu :)
Łódź - bardzo proszę🙏
i Wrocławia
Powrót mojej ulubionej serii i odrazu taka petarda w postaci takich pięknych kamienic 😍
Ha! Dziękujemy! Bardzo się cieszymy, że nasz wybór przypadł Pani do gustu :) Szykujemy kolejne "Ulice i kamienice" w niedługiej przyszłości :)
Co do Krakowiaków i Górali to dobór akurat tych grup ludowych nie jest przypadkiem - podstawowym zamysłem było nawiązanie do pierwszej polskiej opery narodowej "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale". Z grubsza chodzi o to, że te dwie skłócone grupy dochodzą ostatecznie do porozumienia i wspólnie ratują Rzeczpospolitą. Tutaj jest to wykorzystane do wspólnego dźwigania ciężaru balkonów i jest to jakby manifest architekta zachęcający do narodowego zjednoczenia ponad podziałami.
Bardzo ciekawa historia!
Po cichu marzyłam, że uda Wam się pokazać podwórka, klatki, a największe marzenie to mieszkania tzn.już same rzuty byłyby ogromnym rarytasem. Ja jestem z bloków i nigdy nie miałam okazji byc w kamienicy, stąd te marzenia :). Dziękuję za ciekawy odcinek
Na wykładzie w Zodiaku na wiosnę Radek bardzo dokładnie omawiał plany mieszkań i rzuty całych kamienic. Coś z rozplanowania mieszkań pojawi się także w ten piątek w MPW. Zapraszany!
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak w takim razie do zobaczenia w piątek. Miłego dnia!
Gelbard i Sigalin - super duet architektów/rzemieślników. Ciekawostką jest, że bratem rzeczonego Romana Sigalina był późniejszy współtwórca dzisiejszego Mariensztatu, trasy W-Z i MDMu - Józef Sigalin. Z kolei Marian Lalewicz ma na swoim koncie wiele budynków użyteczności publicznej w Warszawie, m.in. gmach Dyrekcji Kolei Państwowych na Pradze między Wileńską, Targową a Solidarności, Bank Rolny przy Nowogrodzkiej czy zniszczony dom mieszkalny Pocztowej Kasy Oszczędności na Bugaj, róg Brzozowa
. W miejscu tego ostatniego, an tzw. gnojnej górze, znajduje się dzisiaj coś na kształt tarasu widokowego
Jak najwięcej takich odcinków!!!! 👉👍
W przygotowaniu jest już kolejny odcinek z cyklu "Ulice i kamienice" :) Będzie za kilka tygodni. Zapraszamy i dziękujemy za komentarz! :)
Zdecydowanie potrzeba jeszcze więcej odcinków z Warszawy!!! SUPER!
Takie filmiku uwielbiam od Was najbardziej! Zwiedzanie miasta od całkowicie innej strony, zwracanie uwagi na budynki, które codziennie pomijamy. Szczególnie ostatnia kamienica, niestety architektura modernizmu jest w Polsce pomijana i bagatelizowana. Pozdrawiam :)
Bardzo dziękujemy! Miejmy nadzieję, że przyszarzone perełki modernizmu, jak kamienica Glassa doczekają się swojego renesansu :)
@@goodidea_archi na pewno! Wasze filmiki mają w tym duży udział - trzeba nauczyć ludzi, że to nie tylko brudny beton, a niesamowity nurt :) W przyszłości będą bezcennymi źródłami wiedzy.
Panie Radku kiedyś uczyłem się liter aby nie być analfabetą ,a dzięki panu uczę się czytać architekturę .
Ciekawam jaki metraż miały ówczesne 5cio pokojowe mieszkania. Mam wrażenie, że pokoje byly większe a na pewno wyższe, czyż nie? Sluchalabym Panstwa codziennie, szkoda, że odcinki nie są choć trochę dłuższe. Dzięki za kapitalny kanał. ♥️
Od 1-szego odcinka zauroczyliście mnie Waszą milością do sztuki , archtektury , jej historią i takie tam...
Z pewnością nie obce są Wam programy nadawane w minionej epoce z osobistościami , jak Pan Zin i Pan Kobyliński...
...pełne miłości do archtektury , podawane z sercem nam , masom nieświadomym otaczającego nas piękna...
Dzięki za Waszą pracę i kontynuację tej zacnej oświaty....
Z przyjemnością oglądam kolejne Wasze wrzutki.
ps.
Mógłbym napisać więcej , ale chyba nie ma po co.
Pozdrawiam.
Waldziu.
Bardzo dziękujemy za przemiłe słowa i niezwykle zaszczytne porównania! Bardzo cieszymy się, że nasze filmy się Panu podobają. Już za tydzień zaś zapraszamy na spotkanie z geniuszem Rembrandta. Pozdrawiamy serdecznie!
Jestem zachwycona wykładami Pana Gajdy. Wszystkie są hitami.Gratulacje!!!!. Maria z Gdańska.
Kto jest za tym jak by był odcinek o obrazie Van Gogha, oczywiście dziękuje za pracę AIAGI :)
Wasz kanał jest niesamowicie ciekawy. Nie mam nic wspólnego z architektura ale od zawsze interesowały mnie budynki, ich historia, przeznaczenie. Trafiłam do was przypadkiem i odnalazłam ukojenie ciekawości. Zatem proszę nagrywajcie więcej !! Odwiedzicie Berlin. Tutaj na każdym kroku, każdej dzielnicy, ulicy jest kawał historii i niesamowitych , czasem
Monumentalnych budynkow, o których chętnie się co nieco dowiemy . Pozdrawiam i kupuje książkę , jesteście super
Wiele razy prosiłem o odcinki o kamienicach. Teraz jest ich sporo i są świetne.
Ale super, że omówiliście Mokotowską 51/53
Pieknie pan nam to tlumaczy ! Dziekuje !!!!
Jak zwykle ciekawie o ulicach, które niby się zna, a jednak tak mało się o nich wie. Dziękuję!
To my dziękujemy i pozdrawiamy!
Uwielbiam tę serię, niech się nigdy nie kończy! Tu są takie informacje, których mi zawsze brakowało w przewodnikach!
Dziękujemy! Kolejna odsłona cyklu "Ulice i kamienice" już za kilka tygodni :) Zapraszamy!
Od Lalewicza najpiękniejsza i najciekawsza.
Super odcinek! W ogóle mamy szczęście, że chociaż Śródmieście południowe zachowało po wojnie siatkę ulic, miejski charakter, a przede wszystkim piękne kamienice
Jak zwykle ciekawie o kamienicach,opis detali architektonicznych, to jest fajne.
Dziękujemy! Na pewno jeszcze do tematyki kamienic wrócimy :)
aaaaa znów świetny materiał plus dzięki za opis pod odcinkiem, nie muszę wyławiać nazwisk pojawiających się autorów z treści vloga. i ten entuzjazm Radka! z kolei w opisie Natalii doszukiwałam się ironii pod kątem tego „luksusowego” modernizmu 😬😄
Przez pierwszy filmik o kamienicach zaczelam rok temu ogladac Wasz kanal I tak juz zostalam. Super odcinek, prosze o kolejne duzo dluzsze;)
Dziękujemy! Już za kilka tygodni będą kolejne "Ulice i kamienice", nie pamiętamy w tej chwili, jak długi będzie ten odcinek, ALE za tydzień będzie odcinek mniej więcej dwudziestominutowy :) Zapraszamy!
Świetny odcinek! Proszę o więcej przykładów styli arch. które widzimy codziennie a nie koniecznie potrafimy je nazwać. Pierwsza kamienice pewnie bym sklasyfikowal jako sesesyjna :D
Świetny odcinek! Uwielbiam filmy o polskich miastach, zwłaszcza o Warszawie. P.S. Brawo Natalia, chcemy więcej Natalii! :D
Cudowne kamienice! Aż chciałoby się tam mieszkać ☺️
To prawda! :)
@@rafaz.695 Lidla i Biedry faktycznie w okolicy nie ma...
Biedronke otworzyli w DH Smyk, czyli dwa przystanki dalej, na Nowym Świecie również jest. Mieszkałam na Mokotowskiej kilka lat i nadal zachwycam się tymi kamienicami. Tworza niepowtarzalny klimat. Wiadomo że mieszkanie w centrum stolicy zawsze niesie ze sobą pewne minusy, ale coś za cos. Obecnie mieszkam na wsi na drugim końcu Polski i cieszę się ze znów mogłam zobaczyć te magiczne miejsca 😉
@@rafaz.695 Brak parkingów to największy problem, ale dobra urbanistyka, komunikacja publiczna i ulice handlowe[sklepy w przyziemiach] ułatwiają bardzo życie. Paryż, Barcelona, Wiedeń, Mediolan itp mają ogromne zasoby kamienic i jakoś ludzie tam żyją, a ceny nieruchomości ciągle rosną.
Mieszkając w centrum nie trzeba poruszać się ciagle samochodem i marnować czas na dojazd w korkach. Nie jest się przywiązanym do samochodu, szukania miejsca postojowego, opłacania parkometrów. Wszędzie jest blisko, można spacerkiem pójść do restauracji i wieczorem wypić wino, ponieważ nie trzeba prowadzić:). Po co komu biedronka lub lidl...obok jest polski społem. Jakość powietrza jest lepsza niż przy domkach jednorodzinnych np. w okolicach Legionowa, gdzie ludzie palą śmieci. Wszystko jest kwestią ceny, np za Mokotowską 59 (numer obok pierwszej pokazywanej kamienicy w filmie) jest garaż windowy.
Cudownie, że zdecydowaliście się opowiedzieć o Mokotowskiej ❤ Sama się zastanawiam, na które 3 kamienice ulokowane przy tej ulicy bym się zdecydowała, ale pierwsze dwie na pewno wybrałabym te same co Wy. Z modernizmem się nie lubię, więc 😁 pewnie jako trzecią wybrałabym którąś z tych na rogu Mokotowskiej i Wilczej. Tak czy inaczej, uwielbiam Wasz kanał, a cykl Ulice i Kamienice to wizualna rozkosz :) Do zobaczenia na wykładach!
Może odcinek o wnętrzach kamienic? Czy to tych czynszowych 19-wiecznych czy starszych mieszczańskich. Temat bardzo ciekawy. Wiele ludzi myśląc o kamienicach widzi tylko fasady o zapomina o często zdobione części mieszkalnej. Pozdrawiam😉
Już w następnym odcinku z cyklu "Ulice i kamienice" - za kilka tygodni - zajrzymy za parawan fasady, by przyjrzeć się rozplanowaniu reprezentacyjnego mieszkania mieszczanina z końca XIX wieku. Zapraszamy!
Byłem dziś na Mokotowskiej. Obie kamienice są ciekawe i wnoszą elegancję. A wokół tyle butików. Dzięki za odcinek i zapraszam w okolice Górnośląskiej
A akurat dzisiaj spacerowałem w tamtych rejonach i doszedłem do wniosku, że chyba to jest moja ulubiona część Warszawy! Świetny materiał ;)
Bardzo dziękujemy! Też bardzo lubimy tę część miasta :)
Super odcinek. Ten temat mnie zawsze interesował.
Mieszkałem kiedyś w kamienicy przy Hożej 27a, czyli podobnej do omawianej tutaj jako ostatnia w tym odcinku AIAGI.
Może jakiś odcinek o wnętrzach kamienic? Detale, wykończenia, użyte materiały i urządzenia wewnątrz (windy, stolarka drzwiowa, domofony, skrzynki na listy itp.)
Jaka szkoda, że już się nie buduje takich kamienic z duszą ukrytą w detalach i dekoracjach zamiast tych podobnych do siebie budynków, w którym swoje mieszkanie można pomylić z tym sąsiada...
Już jestem i słucham.pozdrawiam
Witamy i zapraszamy serdecznie na film! :)
U Was zawsze Piękna Warszawa. Randka z modernizmem ;)
Dziękujemy! Na szczęście warszawskie kamienice to wdzięczne bohaterki :)
Kolejny świetny program o kamienicach. Może kolejny odcinek z tego cyklu mógłby być o bydgoskich, secesyjnych kamienicach. Bydgoszcz zaprasza :-)
Kolejny będzie o kamienicach w Gnieźnie, ale zapewniamy, że mamy Bydgoszcz na radarze, np. ul. Cieszkowskiego :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
11:42. Gelbard i Sigalin zrobili łącznie 5 domów dla Juliana Glassa, domów z wykuszami zrobili ok. dwóch tuzinów. Ale nie byli jedynymi stosującymi potem to rozwiązanie. Na Żelaznej taki dom zaprojektowała Eleonora Hopfenstand na przykład.
Randka z modernizmem!
🏙🌃
tak naprawdę seria jest super. We Wrocławiu jest ul. Kołłątaja -mała krótka uliczka nasycona tręzlami budownictwa mieszkaniowego powojennego miasta. do tego ul. Hallera - formizm. osiedle Tarnogaj budownictwo ,mieszkaniowe "mini makas"
Fajnie byłoby usłyszeć od was trochę o architekturze militarnej
Natalia, super! 😁
Piękne kamienice, te 2 pierwsze. Nurt luksusowy to taka bieda zapuszczona i jeszcze stoi niefortunnie na przeciwko eklektycznej piękności. Powinni jakis parawan miedzy nimi dac albo drzewami zasłonić;D Fajny odcinek jak zawsze i też czekam na film z obrazem;))
16 lat mieszkam w Warszawie i nie było dotąd okazji do zwiedzenia Mokotowskiej ;) Dziękuję! :D
Warto się tam wybrać na spacer :) Dziękujemy i pozdrawiamy!
Wyjątkowo ciekawy odcinek z mojej ulubionej serii :)
Seria będzie kontynuowana - a jakże! W kolejnej odsłonie, już za kilka tygodni przespacerujemy się też po reprezentacyjnych pokojach mieszkania zamożnego wielkopolskiego mieszczanina z końca XIX wieku :)
Pracując w Deloitte jak jeszcze był przy Pięknej wdepnąłem w największą psią kupę w całym swoim życiu... Szkoda, że nie ważne jak "prestiżowa" okolica to ludzie są nadal tak paskudnymi syfiarzami. Zamiast na fasady patrzcie lepiej pod nogi...
Wybieramy się z Żoną na Wasz wykład. Do zobaczenia i Pozdrawiam z Mazur
Ooo! Wspaniale! Zapraszamy serdecznie i do zobaczenia! :)
Jak zwykle rewelacja. Modernizm - to jest to.
Kiedy można się spodziewać kolejnej książki? Biorę w ciemno. Może przed gwiazdką?
Bardzo jest ciekawo poznać więcej o Gmachu Banku Towarzystw Spółdzielczych Dom Pod Orłami)
Genialny odcinek, nie mogłem się doczekać
Dziękujemy! Na kolejne "Ulice i kamienice" zapraszamy już za kilka tygodni :)
Radek ma w sobie tyle pasji i stylu, że mógłby programy telewizyjne robić. Mam wrażenie, że coraz więcej Natalia się udziela i to jest też na duży plus :)
RUclips to jest nowa telewizja. Pytanie - po co robić programy "telewizyjne", skoro widzowie są tutaj i reklamodawcy też są tutaj?
@ To prawda, że są widzowie i reklamodawcy. "Programy telewizyjne" to skrót myślowy ;) Natomiast YT jest nawet czymś większym niż nową telewizją. Tylko twórcy tacy jak Radek i Natalia nie pracują dla YT, nie dysponują wielkim budżetem, nie mają ekipy filmowej, sami pewnie robią za producentów, kamerzystów, dźwiękowców, montażystów, itp. Trudno więc oczekiwać od ich produkcji rozmachu, czy pełnego profesjonalizmu (nie brzmi to najlepiej, ale nie mam złych intencji) w prowadzeniu kamery, brakuje mi detali budynków, faktury, różnych ujęć tego samego obiektu, gry świateł, itp.
Ale i tak dają radę, aż chce się człowiekowi oglądać :)
Na pewno gdyby taki Netflix nawiązałby z nimi współpracę, to rzuciłbym się taki podrasowany "program telewizyjny" (choć może lepiej mówić po prostu o produkcji). Może kiedyś ;)
Świetny film jak zawsze i na bardzo bliski mi temat! :) Jeśli byście chcieli kiedyś coś nakręcić o kamienicy pod Messalką na Krakowskim Przedmieściu, to też mogę być takim miłym mieszkańcem i wpuścić do środka ;) Jest to bardzo ciekawa secesyjna kamienica, której cały urok pozostał jedynie w oficynie. Bardzo ciekawa jest też dawna łaźnia w suterenie i to co z niej potem zrobił Likus. No i fajne widoki na Warszawę! :)
Randka z modernizmem! :-)
🏢🌇 :)
Popiszę się wiedzą na najbliższym spacerze z Córką 😀 Dziękuję!!
To my dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Przypomnę tylko taką ciekawostkę filmową: kamienica przy Mokotowskiej 57 była przez kilka sekund plenerem- tłem w serialu 40- latek, w odcinku 12 można ją wyłapać w 32:50 - 33:00 minucie filmu. Pozdro znad morza :-)
Odnośnie drugiej kamienicy: tak powinno pozostać do dnia dzisiejszego- ozdobność kamieniczna i funkcjonalność bloku; spełniło by to potrzebę piękna i zapotrzebowanie na mieszkania- jest to połączenie idealne (czego powiedzieć o współczesnych bloczydłach nie można, te bowiem odpowiadają jedynie wtórej potrzebie)!
Lalewicz zaczynał swoją karierę w Petersburgu. Tam pełno jest podobnych budynków, niejako bez kamienicy frontowej. W Warszawie kojarzę zaledwie kilka.
dziękuję.
Bardzo dziękuję za ten materiał - obejrzałem z przyjemnością. Ps. Wśród filmików na Państwa kanale nie widzę Lwowa. Proszę rozważyć podróż:)
Byliśmy we Lwowie, bardzo nam się podobało. :) Na razie nie mamy żadnych planów, by nagrać tam odcinek.
@@goodidea_archi ale potencjał z obu stron jest:)
Randka z modernizmem!❤
Opowiedz prosze o architekturze warszawskiego metra (również tych starych stacji)
20 lecie to mój ulubiony styl w architekturze
Przepiękne kamienice. Kiedy porównam je z obecną deweloperką mieszkaniową cofa mi sie treść żołądkowa...
No to widzimy się na wykładzie :)
Świetnie! Do zobaczenia!
Kamienice są przez was opisywane bardzo powierzchownie. Wolę odcinek o jednej kamienicy, który wyczerpuje temat i dogłębnie odsłania wszelkie tajemnice budynku. Cieszyły by mnie również odcinki o architekturze rdzennie polskiej i związanej z naszą historią, takie jak ten o pałacu w starej wsi, katedrze gnieźnieńskiej, pałacu w Baranowie sandomierskim, czy o Wilnie, choć najbardziej interesują mnie dworki szlacheckie.
Ideą cyklu "Ulice i kamienice" jest, że zajmujemy się tym, co można zauważyć, kiedy w codziennym pośpiechu mija się różne budynki, zwykle nawet nie podnosząc głowy, by zwrócić na nie jakąś większą uwagę. Namawiamy do tego, żeby raz na jakiś czas zerknąć na fasady, które mijamy i zastanowić się, co skłoniło ich twórców do sięgnięcia po takie, a nie inne rozwiązania, do czego nawiązali, co chcieli przekazać. Dlatego skupiamy się na charakterystycznych detalach fasad, ich tektonice, dekoracji czy przyjętym kostiumie stylistycznym. Ale spokojnie - już w następnym tygodniu będziemy mówili BARDZO dokładnie - jakieś 20 minut o dwóch kawałkach topolowej deski, które przeanalizujemy na prawo i lewo :)
Nie mogę się doczekać
Pani Natalio i Panie Radosławie, czy jest szansa na kontynuację tej serii?
Uwielbiam Państwa kanał!
Pozdrawiam serdecznie!
swietny odcinek
Ach i jeszcze jedno pytanie, czy potrafilibyście powiedzieć, w której kamienicy w Warszawie najbardziej chcielibyście mieszkać, zakładając, że macie nieograniczone fundusze? :) Jeśli nie da się wskazać jednej, to chociaż top 3? ;) Bardzo mnie to intryguje!
Zaluje, ze mam daleko do Wa-wy... przyszedł bym na wykład.
.Jak randka... to z modernizmem 🍸🏢
No jasne! 🏢🌇
Tak bardzo ubolewam że nie mieszkam w Warszawie.. byłabym na każdym wykładzie :( Zapraszamy do Poznania!
No niech tam, Randka z Modernizmem. Kamienica Mroczkowskiego -cudo. mam Pytanie , w jaki sposób wykonuje się te wszystkie rzeźby na elewacji , sztukaterie , drobne listki ?
Największe mieszkanie w Warszawie mialo 1200 m2. Znajdowalo sie przy Marszałkowskiej 124 i nalezalo do dyr. Barylskiego, kierujacego oddzialem towarzystwa ubezpieczen Rossya.
Albo coś źle zrozumiałem, albo w 1:30 kiedy mówisz o tym jak w II połowie XIX w. (więc od 1851-1900) się przejęzyczyłeś. Kilka sekund później mówisz o jeszcze młodszej kamienicy która powstała w 1902-1904.
Hm. Ruch budowlany pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a nasza pierwsza bohaterka powstała później niż zaczęła się na Mokotowskiej większa aktywność budowlana, czyli jest młodsza.
Mokotowska, bo prowadzi w stronę Mokotowa. Tak to działa (na ogół - Czerniakowska dochodzi do Czerniakowa Właściwego, Powsińska w stronę Powsina, tak samo Ząbkowska czy Radzymińska). Oczywiście odcinek przesympatyczny. Dziesięć lat temu próbowałem zrobić dobre zdjęcia tych budynków, ale nie byłem w stanie zmieścić wszystkiego sensownie w kadrze. To nie jest kanał varsavianistyczny, ale ogólnie o architekturze - mimo to proszę o większą ilość takich odcinków. I o osiedlach, i śródmiejskich uliczkach.Jakbyście pojechali na Płatniczą, na plac Konfederacji czy Kolonię Urzędniczą, i pokazali co tam jest, okraszając to Waszym komentarzem - byłoby super, a ludzie spoza Warszawy byliby zaskoczeni jakie perełki się tu ostały.
Proszę Gdańsk, kamienice po obu stronach Wisły koło Żurawia, ja dalej jestem zachwycona tym jak w tych nowych kamienicach po prawej stronie Wisły nawiązali do starej architektury portowej Gdańska
Moja ulubiona ulica w Warszawie :)
Pierwszy hahhaha super kanał ❤
Gratulujemy! :) I dziękujemy za miłe słowa!
Nurt luksusowy🤔, może to wykorzystam😉 pozdrawiam..
To jeszcze dodatkowa ciekawostka w ciekawostce - ustawa, na podstawie której powstawały kamienice w nurcie luksusowym nazywana jest "Lex E. Wedel" :)
Cudeńko
Pierwsza kamienica jest najładniejsza :P
Mokotowska 5/6. Wydreptywałem tam ścieżki pacholęciem będąc. Trzeba przyznać że po remoncie ta okolica zupełnie inaczej wygląda.
1:24 Radosławie, czy chodziło Ci rzeczywiście o dwa szpalery drzew przy dawnej Mokotowskiej, czy też o dwa szeregi drzew, które właśnie tworzą szpaler?
Wiemy, że gdzieś jest podana definicja, że szpaler to dwa szeregi drzew po dwóch stronach ulicy, ale i Słownik Terminologiczny Sztuk Pięknych, i Encyklopedia Architektury Pevsnera podają, że jest to jeden gęsty szereg drzew lub krzewów. Naszym zdaniem dopuszczalne są oba ususy.
@@goodidea_archi Dzięki za odpowiedź.
Jestem zawsze zachwycona oglądając pana filmy ale proszę nam kiedyś pokazać kamienice Görlitz nazywanym małym wiedniem
Cała tamta cześć Warszawy jest świetna.
Czas odwiedzić Kraków! Dawno nic nie było :(
Dwa tygodnie temu był odcinek nagrany w Krakowie :) Zapraszamy!
Szkoda że na przykład w takiej Jeleniej Górze dużo kamienic zostało 'ogolonych' z jakichkolwiek detali. ( widać co było na pocztówkach poniemieckich ) no ale inny był gospodarz.
W opisie wkradł się błąd, tj. zamiast Jerzy Gelbard jest Józef Gelbard.
Już poprawione, dzięki! :)
Jako dodatkową ciekawostkę moge podac że w kamienicy przy Mokotowskiej 51/53 nagrywany był teledysk T.Love - Wychowanie: ruclips.net/video/tp2F8C6vD7o/видео.html
Cześć jego powstała też niedaleko przy Politechnice
Dla mnie kamienice zawsze równa się secesja. Choćby się waliły ja je będę kochał. A tak z ciekawości szybkie pytanie... top 3 kamienic secesyjnych w Polsce?
Aż musiałem sprawdzić. Ostatnia kamienica pojawia się w filmie "Zabij mnie glino".
1:44 no i wszedł pod samochód...
Wymarzony temat, i jak zwykle ogromny niedosyt Randka z modernizmem?Kiedykolwiek!pozdrawiam!
Wielbicieli polskiego międzywojennego modernizmu zapraszam serdecznie do Katowic - miasta wręcz "kipiącego" od wspaniałych budowli z tamtej właśnie epoki. :)
Jedna z najlepszych ulic z przedwojenną zabudową w Warszawie, pomyśleć jak to miasto mogło by wyglądać gdyby nie wojna
Czy wykłady z cyklu Warszawa wielki projekt będą nagrywane i dostępne w internecie?
Niestety nie będą.
Chyba jedna z najbardziej prestiżowych ulic w Warszawie?
Modernizm nie bardzo przemawia do mojego poczucia estetyki, ale to jest rzecz jasna sprawa gustu. Chciałbym zobaczyć jak tak kamienica z wykuszami wyglądałaby oczyszczona z zabrudzeń. Czasem zastanawiam się czy nie można by stworzyć gotowych prefabrykatów dekoracyjnych, dajmy na to z jakiejś mocnej masy gipsowej, i montować ich do brzydkich kamienic powstałych już po wojnie. Myślę, że mogłoby to odmienić oblicze miasta dotchniętego socjalizmem i jego architekturą.
Jak wyglądała by Warszawa gdyby nie nasi sąsiedzi? Ehh...
Ta luksusowa kamienica wygląda jak gierkowski blok. W dodatku nieodnowiony
I need English Subtittle