Wystarczy pompa na powrocie za zaworem czterodrogowym, mam założoną i różnica temperatur to 4 do 5 stopni. Podlącz sobie wszystkie wyjscia (bojler i np. podłogówka) bo masz tylko jeden obieg to ta róznica będzie jeszcze większa na tym sprzęgle.Uważam że nie ma różnicy czy to sprzęgło czy zawór czterodrogowy ,czy zawór termostatyczny ważne aby na powrocie zrobić tz, obieg kotłowy.
Witam wszystkich!!! Dzięki za namową mojego przyjaciela Klausika odnośnie sprzęgła do pieca powrót do kociołka mam wyższy niż zasilanie podam na swoim kociołku że u mnie temperatura na zasilaniu jest 65 stopni a na powrocie w granicach 66-67 stopni i jest to prawdą oczywiście dobrze jest też mieć zamontowaną pompę kotłową i namawiam wszystkich do założenia sprzęgła i pompy napewno nikt z was nie pożałuje tegoa napewno będą oszczędności. Także polecam wszystkim a Klaudiuszowi dziękuję za pomoc w ustawianiu sterownika i pracy kociołka. Powiem państwu że kolega zna się na żeczy a zresztą wiedzą napewno to producent sterownika Timel i producent kotłów Witkowski. Pozdrawiam 👍🙋
Marcin dzięki za miłe słowa , najważniejsze że jesteś zadowolony z pracy instalacji . Mnie nie musisz przekonywać że sprzęgło robi robotę bo wiem jak ono pracuje a tym którzy stosują inne rozwiązania życzę wytrwałości i stabilnych przepływów !!!
Polecam. Użytkuje to sprzęgło drugi sezon i nie wyobrażam sobie kotłowni z zaworem czterodrogowym. Kociol pracuje bardzo bardzo stabilnie i bardzo proste podłączenie poszczególnych obwodów gzrzejnych
Dzień dobry. Posiadam dwa źródła ciepła, kocioł węglowy oraz kocioł gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny. Kocioł węglowy służy mi jedynie do przepalania przed i po zimie. W domu są grzejniki i podłogówka. Czy takie sprzęgło jakie Pan przedstawia sprawdzi się w mojej instalacji? Pozdrawiam.
Witam,kawał dobrej i fachowej roboty.Mam pytanie?-zakupiłem kocioł gazowy Termet Minimax ECo 2funkcyjny z otwartą komorą spalania i chcę go podłączyć jako drugie zródło zasilania, i podłączyć do instalacji węglowej w której ciśnienie wody na powrocie przy kotle węglowym jest 0,7 bara.Instalator twierdzi ,że tego pieca nie da się uruchomić jeśli nie dokona się przeróbki w instalacji zbiornika wyrównawczego . Instrukcja pieca nic nie sugeruje ,podaje tylko ciśnienie wody 0,1-6 bar.Eco piec jest w piwnicy a kocioł gazowy ma być w łazience 2m wyżej.CZY INSTALATOR MA RACJĘ? Zbiornik wyrównawczy mogę podnieść o kolejne 3 m.,lub sposobem zwiększyć w nim ciśnienie nawet do 1,5bara.POZDRAWIAM
Witam z mojego punktu widzenie zbiornik wyrównawczy nie ma żadnego znaczenia ja chyba zastosowało wymiennik ciepła i Kociol gazowy był by na zamkniętym obiegu a eko groszek na otwartym lub całość zamknąć zabiezpieczyć przeponą i podłączyć to wszytko w jedną całość ale na pewno musi być ingerencja w instalacje no i Kociol na eko musi spełniać wymogi . Tyle mogę podpowiedzieć
@@Klaudiusz-c8w Witam ,dzięki za sugestię,szukam sposobu jak zmniejszyć koszty,jedyna metoda to zamontować 2 zbiornik wyżej o ok. 3m i to nam zrobi ciśnienie około 3,5bara na gazowym i zamontować kocioł. A jak to nie pomoże to niestety instalator musi zrobić swoje.Ale zaczynam od najprostszego sposobu,zbiornik w górę.Doczytałem jeszcze w instrukcji obsługi kotła ,ze nominalne ciśnienie kinetyczne przed kotłem to PA [mbar]-2000[20]. Z TEGO WYNIKA ,ZE MUSI BYĆ MIN. 0,2BARY NA GAZOWYM.
Mam pytania.Czy ten zawór klapowy/zwrotny może pracować w pionie czy tylko w poziomie?. Czy jakbym dał sprzęgło do pieca gazowego kondensacyjnego,to za sprzęgłem zrobiłbym rozejście na dwa piony.I wtedy pompy na pionach daje na zasilaniu czy powrocie do sprzęgła?.
@@rafalrafmet Zawory zwrotne tylko w poziomie , jeśli chodzi o sprzęgło pod gazowy kocioł to powinno być inne niż do kotła na Pelet i węgiel chodzi o temperaturę powrotu . Mam takie sprzęgła pod gazówki z wyjściem na 3 niezależne piony . Przy dobrze podłączonym obiegu pompa powinna pracować bez problemów .
Witam sprzegło w 100% chroni powrót i nie ma potrzeby chronić zaworem stało temperaturowym lub elektronicznie , jeśli sterownik ma taką opcje to oczywiście można jej używać wtedy mieszacz otworzy się po pełnej stabilizacji małego obiegu i tylko tyle to wniesie resztę robi sprzeglo i odpowiednie przepływy .
Witam. Zrobiłem sobie sam takie sprzęgło z rury 3 cal grubosciennej. Mam taki problem ze jak grzałem w zeszłym roku tylko na grzejniki było ok różnica między zasilaniem a powrotem max 5 stopni ale w tym roku zacząłem wygrzewać wylewki na poddaszu i jest tragedia. Na piecu 69 na grzejniki 40 na. Podłogę 35 a. Powrót 20 stopni. Pompa na powrocie to 60 idzie na 3 biegu na grzejniki. 40 na 2 biegu a na podłogę 60.2.bieg. Co jest tak? Wstawić mocniejszą pompę na powrót? Wszystkie zawory zwrotne i wgl są według schematów. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli jest naprawdę takie same i ma pojemność wody też taką samą , to j danym wytłumaczeniem jest fakt że podlogowka bardzo mocno wychładza zład wody może za jakiś czas się ustabilizuje ten powrót, proponuję zaczekać lub na mieszaczach obniżyć temp o 5 stopni i zobaczyć co i jak będzie . Drugi fakt jest taki że jeśli jest to kocioł pelletowy to bardzo ciężko ustabilizować bo pracuje start/stop , jeśli eko groszek to powinno być dobrze po wygrzaniu podłogi , proszę pamiętać że pompa kotłowa powinna mieć największy przepływ można spróbować dać Podłogę na 1 grzejnik 1 a kotłową na max i zobaczyć jak to wpłynie na pracę całej instalacji . Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Nigdy nie montowałem do kotła zastępowego takiego sprzęgła ale myślę że na pewno w czasie pracy kotła będzie robić swoją robotę do chwili pracy pompy kotłowej .
Witam, z palnika jestem bardzo zadowolony... Ale mam przewymiarowany kocioł 20 kW na 150 m2 podlogowki, dom ocieplony 15 cm styropianu, kociol w układzie zamkniętym + zawor 4d. Co Pan doradzi sprzęgło czy bufor? Palnik odpala się ok 15 razy na dobę, pompa ustawiona na stałą temperaturę 28 st.
Witam. Testował Pan może sprzęgło bez pompy kotłowej? W sklepie a zarazem serwisant kostrzewa twierdzi, że nie jest konieczna. Z pewnością sprzęgło lepiej jest zasilane ale dochodzi koszt Pompy i eksploatacji. Oczywiście zamontowane bezpośrednio przy kotle aby zapewnić najlepszą grawitacje.
@@Klaudiusz-c8w jestem na zmianie kotła w tym roku to wypróbuje. Sprzęgło też sam robię więc zasilanie kocioł/ sprzęgło dam 5/4 cala. Powrot 1 cal i montaż pionowo nad kotłem. Zobaczymy. Ewentualnie wstawię pompę. A sitko w sprzęgło wstawiasz czy nie jest to raczej kluczowe?
Witam chciałem zapytać o dobór pompy na powrocie czy są jakieś zasady co do wydajności czy dowolna byle by mieszala? Mam na obiegach dwie alfy1 25- 60. Jakaś rada?
@@Klaudiusz-c8w Dziękuję za odpowiedź, pompy na obiegach chodzą w auto dla grzejników i dla podlogowki. Narazie dałem starą pompę na 1 biegu. Wykres temperatury mam mocno pofalowany. Nie wiem co może być powodem
Sądzę że, absolutnie nie ma po co stosować przy sprzęgle w tym układzie drogiego zaworu trójdrogowego no może jak już to termostatyczny 3d zawór ochronę powrotu kotła na stronie pierwotnej sprzęgła. Patrząc szerzej sprzęgło zapewnia fantastyczne warunki bezpiecznej pracy i zastępuje zawór 3 i 4 drożny to tylko i wyłącznie kwestia ustawienia pomp po stronie wtórnej (od grzejników podłogówki itp) wraz z dołożeniem na nich sterowników w pomieszczeniach w których chcemy uzyskać taką temperaturę jaką chcemy albo jeszcze upraszczając zastosowanie tylko i wyłącznie zaworów termostatycznych na grzejnikach wraz z pompami o modulowanym przepływie. TYLE I KROPKA. Śmiać mi się chce jak widzę instalacje gdzie upchane jest sprzętu na kilka tysięcy to po prostu kpina z ludzi którzy za to płacą. Jedna uwaga bo pozytywów Pana pracy jest mega dużo i wielki szacunek!!!, potrzebny separator zanieczyszczeń przed kotłem w przypadku stosowania połączenia z piecem gazowym szczególnie to wtedy przed nim musi być (oczywiście w układzie zamkniętym przy pracy obu kotłów - wiem wiem bomba itp , kwestia poziomu zastosowanych podwójnych zabezpieczeń i na pewno nie zabezpieczeń na 6atm tylko 1,5 atm i 2 atm w zupełności wystarcza a pracuje tak u mnie już kilka lat). Nie trzeba wtedy wymiennika płytowego itp. Sprzęgło rozwiązuje masę rzeczy łącznie z zrobieniem na nim ochrony powrotu poprzez modulację przepływu na pompie tak żeby utrzymywała zadaną temperaturę - temat rzeka. Inaczej ludzie patrzcie co mistrzowie hydrauliki wam instalują bo często do 50% akcesoriów często jest zbędnych można je zastąpić regulacją przepływem na grzejnikach lub podłogówkach, itp modulację pompy 1 ( a nie zaraz 5-ciu) na sterowniku który już jest niestety do tego trzeba czasu!, wiedzy!, i chęci!, w innym przypadku płaci się za masę niepotrzebnych gratów za robotę a potem za dodatkowy prąd pracujących urządzeń. Pozdrawiam
Przemyslaw Wozniak Zawór 4 d miałem i nie byłem zadowolony działał połowicznie omawiałem to w wcześniejszym filmie , sprzeglo lepiej radzi sobie z ochroną powrotu o innych zaletach nawet nie wspominam bo tez o nich mówiłem wcześniej .
czarny czarny Ja tez tak twierdze ale nie wstawiam filmu po to aby przekonywać tylko pokazać różnice jak można zrobić , nikogo do niczego nie zmuszam .
Witam zawor czterodrozny to już przeszłość tylko sprzęgłorozdzielacz eliminuje wszystkie błędy i wątpliwości, magiczne urządzenie robi cuda w instalacjach już wykonanych i mało mało przemyślanych nawet śmiem mówić nie działających poprawnie wraca do funkcjonalności całości
Stopień trudności 1 , jedna śruba kostka z 3 przewodami i zrobione wystarczy kupić odpowiedni siłownik i samemu wymienić . Prosze zwrócić uwagę przy zakupie bo teraz nowe są typu pro clik
@@Klaudiusz-c8w kompletnie nie znam się na tym ma przyjechać do mnie fachowiec któremu wcześniej udało sie odblokować zawór ponieważ sie zaciął, ile mniej więcej może skasować za wymianę? Sam zawór to około 600/700 zł
@@Cymcyrymcym Sam zawór to inny element a siłownik drugi element wiec ciężko się wcielić w instalatora co chce wymienić i ile zarobić , druga sprawa to mogę doradzić jak zawór zostanie i będzie zdjęty siłownik proponuje zapiąć wkrętarkę i na małych obrotach pokręcić zaworem aby go rozruszać . Co do kosztów nie mogę tu nic powiedzieć co i jak . Pozdrawiam i życzę powodzenia
Ta pompa "przewałowa" pracuje cały czas?....Czy jest jakoś sterowana? Widzę że nie ma Pan zaworu temperaturowego na powrocie , uważa Pan że jest to zbędna rzecz?
Pawel Walczak Tak konstrukcja sprzęgła super sobie radzi z ochroną powrotu a pompa jest sterowana przez sterownik startuje 10 stopni wcześniej niż pompa za mieszaczem
Witam. Wspomniał Pan na początku ze sprzęgło pod kocioł gazowy różni sie od tego pod pelet czy groszek. Interesuje mnie w czym jest ta różnica? , czy chodzi o położenie w poziomie czy pionie, czy o samą konstrukcję wewnętrzną bufora?, czy o jeszcze coś innego? Chce zamontować do swojej kotłowni i szukam info na ten temat. Pozdrawiam.
Witam serdecznie , sprzęgło jako bufor nie różni się niczym różnica jest tylko taka że kocioł gazowy nie musi mieć takiego gorącego powrotu a nawet można stwierdzić że czym chłodniejszy tym lepiej przynajmniej ja tak uważam ,dlatego też od strony kotła wstawiam 3 mufy aby klient miał w miarę uniwersalne sprzęgło które można zamontować w pionie i poziomie . Montując je poziomo wykorzystujemy skrajne mufy a w środkową wstawiamy zawór bezpieczeństwa ,manometr lub całą grupę ,w pionie można podłączyć naczynie przeponowe lub zaślepić . W kotłach w których zaleca się ciepły powrót sprzęgło powinno pracować w pionie ,ale posyłano mi fotki że sprzęgło zostało zamontowane poziomo i z kotłem na pellet pracuje prawidłowo a powrót jest dogrzany ,klient stwierdził że to zapewnia zawsze przepływ ale ja tego nie testowałem dlatego proponuję pionowy montaż . Wstawiam linka z tym sprzęgłem od wschodniego kolegi który po krótkiej korespondencji stwierdził ,że 99% jego instalacji jest własnie budowane na tym sprzęgle i jest bardzo dobrze . pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie . ruclips.net/video/qGgklfU-XX8/видео.html kontakt do mnie 604903335 lub klaudiusz3@op.pl
@@Klaudiusz-c8w Sprzęgło przy kotłach węglowych, peletowych, na drewno itp. jest po prostu zbędnym wydatkiem. Mieszanie wody w kotle załatwia się po prostu pompą wpiętą pomiędzy zasilaniem, a powrotem kotła przy użyciu trójników. Tak podłączona pompa o wiele lepiej będzie mieszać wodą w kotle niż sprzęgło. Poza tym w pewnych warunkach sprzęgło może w ogóle nie podnosić temperatury powrotu. Podstawową funkcją sprzegła nie jest podnoszenie temperatury powrotu, a separacja obiegów pompowych tzn. separacja mechaniczna obiegu źródła ciepła od obiegu instalacji CO. Aby sprzęgło mogło mieszać wodą w kotle to strumień wody pompy kotła musi być większy od sumy strumieni po stronie CO. I tu powstaje problem, kiedy za sprzęgłem znajduje się kilka pomp, bo wtedy suma strumieni tych pomp może być większa od strumienia pompy kotła. Wtedy do kotła będzie powracać zbyt chłodny strumień wody. Z tego samego powodu sprzęgło przy kotle gazowym jest świetnym rozwiązaniem, które nie podnosi temperatury powrotu lub też podnosi w nieznacznym stopniu. Sprzęgła hydrauliczne mają właśnie sens przy kotłach gazowych, pompach ciepła, zwłaszcza kiedy w domu są podłogówki, ponieważ pozwalają na zastosowanie wydajniejszych pomp w obiegu podłogówek. Ponadto pozwalają odseparować obiegi kotła oraz CO w układach mieszanych (podłogówki + grzejniki). Sprzęgło może pracować zarówno w pionie jak i w poziomie, a o tym czy dane sprzęgło może pracować w takiej lub innej pozycji decyduje sposób odpowietrzania sprzegła.
@@Klaudiusz-c8w Dzięki za odpowiedź. Będę wymieniał piec węglowy na pelletowy instalator też mi polecał sprzęgło bo np. Defro przedłuża gwarancje na piec do 10 lat. Mam jeszcze jedno pytanie jak jest sprzęgło to raczej nie montuje się już bufora ciepła czy można?
witam zawór klapowy też jest zaworem zwrotnym lecz klapowy musi być zamontowany w poziomie a zwykły sprężynowy w dowolny sposób . Patrząc od sprzęgła to powinien być za pompą w kierunku zbiornika ( sprzęgło , pompa , zawór zwrotny ) pozdrawiam .
@@Klaudiusz-c8w dzięki za odpowiedź. Co do sprzegla hydraulicznego to ma Pan raczej sprzęgło rozdzielacz . Co osobiscie uwazam za dużo leprze rozwiązanie, niż osobno sprzeglo a osobno rozdzielacz
Witam dobrze że wrócił Pan na YT oglądałem Pana wcześniejsze filmiki jeszcze na ekogroszku i z różnymi palnikami jakie Pan testował od Witkowskiego . Też zastosowałem w swojej instalacji zawory zwrotne klapowe i to dzięki Panu filmikom i faktycznie jak Pan mówi sprawdzają się bdb 👍👍👍👍👍👍👍 . Jednak nadal nie rozumiem jak jest zbudowane to sprzęgło , co jest w środku ??? , Jak są rozdzielone wyjścia i wejścia????? 🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔 . Pozdrawiam i chyba kanarkom ciepło bo takie serenady 😂😂😂😂😂😂😂😂😂👍 👍👍👍👍
Sprzęgło nie wyłapie magnetycznych cząstek które osadzają się w całej instalacji. Mam starą instalacje ok. 15 lat którą obecnie czyszczę (film niedługo na moim kanale). Po przepłukaniu pompą wrzucę na 4 tygodnie Sentinel X400 a potem X100. Mam też separator Vortex 500 ale przy takim bagnie jakie mam w rurach (dom z rynku wtórnego) trzeba byłoby poświęcic zbyt dużo czasu na jego codzienne opróżnianie. Lepszy jest totalny porządek.
Witam serdecznie , wiem że i tak większości osób czytającą tą opinie powie „ a co miał napisać” ale uważam że palnik robi robotę utrzymuje wymiennik w czystości nie kopci na małych mocach spala pellet nawet ten gorszej jakości i tak jak już kiedyś powiedziałem lub napisałem że jest raczej nie zniszczalny chyba że młotkiem .
@@Klaudiusz-c8w Witam. Dzięki za odpowiedź. Noszę się zamiarem jego kupienia lub Vipa Skiepko. Ale raczej Vipera. Mam pytania jeszcze odnośnie sprzęgła ale to zadzwonię do Pana. Pozdrawiam serdecznie.
Panowie to żadna tajemnica bo mam to sprzeglo wystawione na olx wiec wszystkie informacje są tam dostępne podany tam jest telefon zawsze można zadzwonić i pogadać . Druga sprawa sprzeglo jest takie lub 4 obiegi a do czego państwo to podlaczycie i potrzebujecie to sprawa klienta prawdę mówiąc może ono służyć jako rozdzielacz wody do ogródka wiec nie odpowiem ze ono jest typowe pod pompę ciepła i kocioł elektryczny to Wy jako klienci musicie wiedzieć co oczekujecie od tego urządzenia , tak na koniec przypomniał mi się kawał Przychodzi Milicjant do sklepu papierniczego i mówi pani , poproszę zeszyt w kratkę do 4 klasy . Pozdrawiam wszystkich cześć
Jazda bez Celu 18 Witam można przyjąć że obecne spalanie oscyluje od 17,5 do 24 kg . Obecnie wgrałem nowy soft i kombinuje z ustawieniami ale spalanie do temperatury -3 nie przekroczyło 24 kg .
Oldek naprawdę nie wiem co mam Ci odpowiedzieć , może ciekawość i chęć posiadania palnika skłoniła mnie do tego ,może czystość w kotłowni szczerze nie wiem o co poszło że postanowiłem najpierw przetestować a potem zostać przy tym opale ,palnik APRQ na eko groszek nadal jest w moim posiadaniu wiec czas pokaże czy będzie aż tak źle jak napisałeś o tych 50% zweryfikujemy to wiosną . Pozdrawiam .
Dom 180m + drugie mieszkanie 50m instalacja 15m ziemią w rurach preizolowanych .bojler 140 litrów,kocioł 20Kw Zębiec . Temperatura na kotle 55st. na powrocie 50 st.,spalanie 18kg na dobę przy dzisiejszej temp. 7st. w domu 22.5 więc nie muszę mieć sprzęgła aby bylo ekonomicznie(dwie chałupy)
Super wynik gratuluję ,koniecznie trzeba wspomnieć że zasługą niskiego spalanie nie jest sam zawór jak i sprzęgło tylko cała instalacja oraz sam palacz. pozdrawiam
Witam, moje pytanie czy zawór zwrotny na powrocie przy sprzęgle nie stwarza problemu przy napełnianiu instalacji medium? Z mojego doświadczenia wiem że najlepiej dopuszczać medium właśnie powrotem co zmniejsza ryzyko zapowietrzania przy tej czynności. Proszę się wypowiedzieć na ten temat.
Ma pan racje najlepiej jest dolewać wodę powrotami , do stosowania zaworów zwrotnych na powrotach w sprzęgle mogę się tylko odnieść do sugestii producenta ze wschodu że oni w schemacie tak mają i dlatego też tak zrobiłem . Drugą sprawą ja w moim domu jakoś nie miałem mega problemów z odpowietrzania w czasie napełniania mojej instalacji może to szczęście . Wiem że nie moja odpowiedz może nie satysfakcjonować ale nie wiem co mam odpowiedzieć aby rozwiać wątpliwości czy mają być czy nie . Pozdrawiam
Zamontowałem sobie sprzęgło z rozdzielaczem na dwa obiegi i wyszedł problem, mianowicie musiałem na zasileniu z kotła ustawić aż 75 stopni żeby uzyskać jedynie 45 stopni za sprzęgłem na pierwszym obiegu i 40 na drugim. Podejrzewam tylko, że przyczyną są termostaty pokojowe, które powodują, że na powrocie mam niecałe 40 stopni, odradzam stosowanie sprzęgło rozdzielacza. Lepiej kupić samo sprzęgło. Na tym filmie jest tylko jeden obieg więc jeszcze tego problemu nie ma, ale pewnie będzie.
Tadeusz jakie to Sprzeglo (rozdzielacz ) ? Opisz jakie ? Jeśli nie moje to ten komentarz powinien być pod innym filmem , jeśli moje to koniecznie proszę o wstawienie filmu w czym jest problem .
@@tadeusz6061 Byle firma nie ale akurat ten ich wynalazek ma trochę inną budowę niż moje na ścianie , powinieneś im napisać pod filmem może Tobie coś doradzą . Fakt jest taki że ich produkt akurat ten o czym piszesz jest tylko ładny i ciut za mały .
@@tadeusz6061 Ja nie będę nic udowadniał bo tu raczej o to nie chodzi aby doprowadzać do sprzeczki , popatrz dokładnie czym się różni i na pewno zauważysz różnice , zresztą ja tam na jakimś filmiku pokazuje i wyjaśniam różnice i konstrukcje tego wynalazku a możesz mi wierzyć że sprzęgła tej konstrukcji pracują na 4 obwodach i działają a powrót w dobrze zrobionej instalacji o prawidłowych przepływach nie spada więcej niż 5 stopni , niestety nie nakręcę filmu bo nie mam takiej możliwości bo ludzie którzy nie mają problemów z spalaniem i instalacją nie odwiedzają stron z tym związanymi no chyba że czytając naszą dyskusje ktoś taki wstawi i wklei tu linka , zresztą pan Zbyszek wstawił tam gdzie jest kocioł ogniwa tam są aktywne 3 obiegi i ja tam w pracy tej kotłowni nie widzę . Może ktoś prześle to wstawię nie ma problemu .
opiol89 Cześć w sumie nic się nie stało zmieniłem pompę ni miałem zamiar zrównoważyć instalacje bo kupiłem ten moduł na pompę do współpracy z pompą jednak inne zajęcia mi pokrzyżowały plany i nic z tym nie zrobiłem mowa ko kryzowaniu grzejników aby wszystkie miały jednakowy przepływ .Pompę Wilo nadal mam . Pozdrawiam
@@Klaudiusz-c8w aha rozumie u mnie pracują 2x Stratos i 1x yonos pico ( kwestia czasu jak zagości 3 Stratos) hehe Miałem alpha 2 jednak płynna regulacja Wilo bije na głowę jak dla mnie Grundfosa... Pozdrawiam i Najlepszego na ten 2020r
Jazda bez Celu 18 Gratulacje że w ten sposób opanowałeś instalacje , nie każdy szuka takiego rozwiązania dlatego tez wstawiam film jak można ten problem rozwiązać w lepszy sposób U pana jak zawór się otworzy na max to ta pompa będzie miała tylko zimna wodę i wtedy już o powrocie 50 stopni można zapomnieć Każdy robi to co uważa i niech tak zostanie
Jazda bez Celu 18 Czyli 30% to ochrona powrotu reszta idzie w instalacje , wszystko fajnie jak te 70% starcza aby dogrzać dom ale w tych czasach chyba nie ma takich ludzi którzy maja takie zapotrzebowanie na ciepło nawet boje się pomyśleć jakie mieli by spalanie .Ja testuje różne ustawienia a jeśli kocioł pracuje cała dobę wystarcza 31/33 stopnie za mieszaczem i jest dobrze , jeśli praca czasowa to daje do grzejników 50 i jak dom się odgrzeje pompa daje stop i wystarczają 4 odpalenia po 2 godziny tyle z moich obserwacji Cześć
@@Klaudiusz-c8w u mnie na dom idzie max 47 dobije w domu do 22..8-23 stopnie i tak w koło najwięcej otwiera się tak od 30-35 procent żadaną na piecu 57
Ma pan rację , a prywatnie to może się to nawet nazywać maszynką do wody ważne że działa przynosi oszczędności i stabilizuje kocioł i instalacje . Bardzo dziękuję za komentarz
Zawór zwrotny na powrocie jest konieczny. Zapobiega dobieraniu wody przez trójdrożny częściowo z powrotu zamiast tylko z zasilania.
Wystarczy pompa na powrocie za zaworem czterodrogowym, mam założoną i różnica temperatur to 4 do 5 stopni. Podlącz sobie wszystkie wyjscia (bojler i np. podłogówka) bo masz tylko jeden obieg to ta róznica będzie jeszcze większa na tym sprzęgle.Uważam że nie ma różnicy czy to sprzęgło czy zawór czterodrogowy ,czy zawór termostatyczny ważne aby na powrocie zrobić tz, obieg kotłowy.
Jac Bla
Dziękuje za podpowiedz jednak nie przekonasz mnie do 4 D miałem i zakończyłem z nim przygodę zostanę przy tym co mam .
Witam kotły Defro już maja fabrycznie w montowny czujnik powrotu na dole kotła do sterownika tech więc odpada szukanie gdzie należy umiescic
Witam wszystkich!!! Dzięki za namową mojego przyjaciela Klausika odnośnie sprzęgła do pieca powrót do kociołka mam wyższy niż zasilanie podam na swoim kociołku że u mnie temperatura na zasilaniu jest 65 stopni a na powrocie w granicach 66-67 stopni i jest to prawdą oczywiście dobrze jest też mieć zamontowaną pompę kotłową i namawiam wszystkich do założenia sprzęgła i pompy napewno nikt z was nie pożałuje tegoa napewno będą oszczędności. Także polecam wszystkim a Klaudiuszowi dziękuję za pomoc w ustawianiu sterownika i pracy kociołka. Powiem państwu że kolega zna się na żeczy a zresztą wiedzą napewno to producent sterownika Timel i producent kotłów Witkowski. Pozdrawiam 👍🙋
Marcin dzięki za miłe słowa , najważniejsze że jesteś zadowolony z pracy instalacji . Mnie nie musisz przekonywać że sprzęgło robi robotę bo wiem jak ono pracuje a tym którzy stosują inne rozwiązania życzę wytrwałości i stabilnych przepływów !!!
Super kotłownia
kolanka do gazu, korki do gazu ze stali czarnej - brawo
Polecam. Użytkuje to sprzęgło drugi sezon i nie wyobrażam sobie kotłowni z zaworem czterodrogowym. Kociol pracuje bardzo bardzo stabilnie i bardzo proste podłączenie poszczególnych obwodów gzrzejnych
O jakim przepływie ma Pan pompe oraz jak dużą instalację to sprzęgło obsługuję?
@@przemir
Pompa kotłowa Wilo Stratos Pico 32/1-4
Wilo Stratos Pico 25/1-6 na obiegu grzejnym
Wilo Janos Pico 25/1-4 pompa CWU
Dom 250m2, 18 grzejników, dom słabo ocieplony.
Witam czy zauważyłeś że zmalało spalanie dzięki temu?
co ze spalaniem ?
Dzień dobry. Posiadam dwa źródła ciepła, kocioł węglowy oraz kocioł gazowy jednofunkcyjny kondensacyjny. Kocioł węglowy służy mi jedynie do przepalania przed i po zimie. W domu są grzejniki i podłogówka. Czy takie sprzęgło jakie Pan przedstawia sprawdzi się w mojej instalacji? Pozdrawiam.
Witam,kawał dobrej i fachowej roboty.Mam pytanie?-zakupiłem kocioł
gazowy Termet Minimax ECo 2funkcyjny z otwartą komorą spalania i chcę
go podłączyć jako drugie zródło zasilania, i podłączyć do instalacji
węglowej w której ciśnienie wody na powrocie przy kotle węglowym jest
0,7 bara.Instalator twierdzi ,że tego pieca nie da się uruchomić jeśli
nie dokona się przeróbki w instalacji zbiornika wyrównawczego .
Instrukcja pieca nic nie sugeruje ,podaje tylko ciśnienie wody 0,1-6
bar.Eco piec jest w piwnicy a kocioł gazowy ma być w łazience 2m
wyżej.CZY INSTALATOR MA RACJĘ? Zbiornik wyrównawczy mogę podnieść o
kolejne 3 m.,lub sposobem zwiększyć w nim ciśnienie nawet do
1,5bara.POZDRAWIAM
Witam z mojego punktu widzenie zbiornik wyrównawczy nie ma żadnego znaczenia ja chyba zastosowało wymiennik ciepła i Kociol gazowy był by na zamkniętym obiegu a eko groszek na otwartym lub całość zamknąć zabiezpieczyć przeponą i podłączyć to wszytko w jedną całość ale na pewno musi być ingerencja w instalacje no i Kociol na eko musi spełniać wymogi .
Tyle mogę podpowiedzieć
@@Klaudiusz-c8w Witam ,dzięki za sugestię,szukam sposobu jak zmniejszyć koszty,jedyna metoda to zamontować 2 zbiornik wyżej o ok. 3m i to nam zrobi ciśnienie około 3,5bara na gazowym i zamontować kocioł. A jak to nie pomoże to niestety instalator musi zrobić swoje.Ale zaczynam od najprostszego sposobu,zbiornik w górę.Doczytałem jeszcze w instrukcji obsługi kotła ,ze nominalne ciśnienie kinetyczne przed kotłem to PA [mbar]-2000[20]. Z TEGO WYNIKA ,ZE MUSI BYĆ MIN. 0,2BARY NA GAZOWYM.
Mam pytania.Czy ten zawór klapowy/zwrotny może pracować w pionie czy tylko w poziomie?.
Czy jakbym dał sprzęgło do pieca gazowego kondensacyjnego,to za sprzęgłem zrobiłbym rozejście na dwa piony.I wtedy pompy na pionach daje na zasilaniu czy powrocie do sprzęgła?.
I czym wtedy te pompy były by sterowane.Pytam gdyż mam wrażenie że pompa z pieca nie daje rady na całym dom.
@@rafalrafmet
Zawory zwrotne tylko w poziomie , jeśli chodzi o sprzęgło pod gazowy kocioł to powinno być inne niż do kotła na Pelet i węgiel chodzi o temperaturę powrotu .
Mam takie sprzęgła pod gazówki z wyjściem na 3 niezależne piony .
Przy dobrze podłączonym obiegu pompa powinna pracować bez problemów .
Każda kondygnacja ma oddzielne regulatory pokojowe. Sprzęgło hudrauliczne zastąpiło wcześniej wstawiony zawór czterodrogowy.
Klaudiusz a jak uwazasz aby zamiast sprzęgła zamontować bufor ciepła w kotle na pellet
Ja myślałem o buforze ale kiepsko mam z wniesieniem zbiornika .
Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z tego co mam i nic nie przerabiam !
A czy ma Pan włączana ochronę powrotu. Sprzegło pełni ta rolę
Witam sprzegło w 100% chroni powrót i nie ma potrzeby chronić zaworem stało temperaturowym lub elektronicznie , jeśli sterownik ma taką opcje to oczywiście można jej używać wtedy mieszacz otworzy się po pełnej stabilizacji małego obiegu i tylko tyle to wniesie resztę robi sprzeglo i odpowiednie przepływy .
A odnośnie temp powrotu u Pana na piecu to ona wzrasta na równo z temp kotła czy są początkowo duże odchyłki ?
Witam. Zrobiłem sobie sam takie sprzęgło z rury 3 cal grubosciennej. Mam taki problem ze jak grzałem w zeszłym roku tylko na grzejniki było ok różnica między zasilaniem a powrotem max 5 stopni ale w tym roku zacząłem wygrzewać wylewki na poddaszu i jest tragedia. Na piecu 69 na grzejniki 40 na. Podłogę 35 a. Powrót 20 stopni. Pompa na powrocie to 60 idzie na 3 biegu na grzejniki. 40 na 2 biegu a na podłogę 60.2.bieg. Co jest tak? Wstawić mocniejszą pompę na powrót? Wszystkie zawory zwrotne i wgl są według schematów. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli jest naprawdę takie same i ma pojemność wody też taką samą , to j danym wytłumaczeniem jest fakt że podlogowka bardzo mocno wychładza zład wody może za jakiś czas się ustabilizuje ten powrót, proponuję zaczekać lub na mieszaczach obniżyć temp o 5 stopni i zobaczyć co i jak będzie .
Drugi fakt jest taki że jeśli jest to kocioł pelletowy to bardzo ciężko ustabilizować bo pracuje start/stop , jeśli eko groszek to powinno być dobrze po wygrzaniu podłogi , proszę pamiętać że pompa kotłowa powinna mieć największy przepływ można spróbować dać
Podłogę na 1 grzejnik 1 a kotłową na max i zobaczyć jak to wpłynie na pracę całej instalacji .
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Klaudiusz czy takie sprzęgło sprawdzi się w kotle zasypowym???
Nigdy nie montowałem do kotła zastępowego takiego sprzęgła ale myślę że na pewno w czasie pracy kotła będzie robić swoją robotę do chwili pracy pompy kotłowej .
Witam, z palnika jestem bardzo zadowolony... Ale mam przewymiarowany kocioł 20 kW na 150 m2 podlogowki, dom ocieplony 15 cm styropianu, kociol w układzie zamkniętym + zawor 4d. Co Pan doradzi sprzęgło czy bufor? Palnik odpala się ok 15 razy na dobę, pompa ustawiona na stałą temperaturę 28 st.
W tym wypadku chyba bufor aby wykorzystać moc kotła no i ograniczyć ilość rozpaleń , co do zaworu to jestem zwolennikiem zaworów 3 D .
@@Klaudiusz-c8w dzięki za odpowiedź, spróbuję to doinwestować bo niestety "popłynąłem" na tym instalatorze...
Witam. Testował Pan może sprzęgło bez pompy kotłowej?
W sklepie a zarazem serwisant kostrzewa twierdzi, że nie jest konieczna.
Z pewnością sprzęgło lepiej jest zasilane ale dochodzi koszt Pompy i eksploatacji.
Oczywiście zamontowane bezpośrednio przy kotle aby zapewnić najlepszą grawitacje.
Nie nie testowałem , koledzy ze wschodu jak i ich producent na schematach mają pompę wiec i ja ją zakładam .
@@Klaudiusz-c8w jestem na zmianie kotła w tym roku to wypróbuje. Sprzęgło też sam robię więc zasilanie kocioł/ sprzęgło dam 5/4 cala. Powrot 1 cal i montaż pionowo nad kotłem. Zobaczymy. Ewentualnie wstawię pompę.
A sitko w sprzęgło wstawiasz czy nie jest to raczej kluczowe?
Nie wstawiam są filtry przed pompami i starczy a po za tym to znów opór na przepływie , ja nie daje i wszystkie pracują idealnie czego i Tobie życzę .
Wszystko fajnie z tym trzy drogowym ale za nim na poerocie obowiązek jest zawór zwrotny by pomieszanie szło z powrotu instalacji nie cowke z kotła....
Dziękuje za wskazówkę , ja zrobiłem tak jak jest na schemacie i nic już nie zmieniam jest działa i to najważniejsze .
zawór trójdrożny raczej bym dał przed sprzęgłem
Cześć jeśli możesz to wyjaśnij temat bo nie bardzo wiem o co chodzi z tym zaworem i niby po co ma być przed sprzęgłem
A co to za rura za pompą na powrocie, co wchodzi za czujnikiem?
Z kotła jest rura do naczynia przeponowego .
Witam chciałem zapytać o dobór pompy na powrocie czy są jakieś zasady co do wydajności czy dowolna byle by mieszala? Mam na obiegach dwie alfy1 25- 60. Jakaś rada?
Myśle że pompa 4m spokojnie wyda na pełnej mocy bo wątpię ze pompy na odbiorach idą na max
@@Klaudiusz-c8w Dziękuję za odpowiedź, pompy na obiegach chodzą w auto dla grzejników i dla podlogowki. Narazie dałem starą pompę na 1 biegu. Wykres temperatury mam mocno pofalowany. Nie wiem co może być powodem
Sądzę że, absolutnie nie ma po co stosować przy sprzęgle w tym układzie drogiego zaworu trójdrogowego no może jak już to termostatyczny 3d zawór ochronę powrotu kotła na stronie pierwotnej sprzęgła. Patrząc szerzej sprzęgło zapewnia fantastyczne warunki bezpiecznej pracy i zastępuje zawór 3 i 4 drożny to tylko i wyłącznie kwestia ustawienia pomp po stronie wtórnej (od grzejników podłogówki itp) wraz z dołożeniem na nich sterowników w pomieszczeniach w których chcemy uzyskać taką temperaturę jaką chcemy albo jeszcze upraszczając zastosowanie tylko i wyłącznie zaworów termostatycznych na grzejnikach wraz z pompami o modulowanym przepływie. TYLE I KROPKA. Śmiać mi się chce jak widzę instalacje gdzie upchane jest sprzętu na kilka tysięcy to po prostu kpina z ludzi którzy za to płacą.
Jedna uwaga bo pozytywów Pana pracy jest mega dużo i wielki szacunek!!!, potrzebny separator zanieczyszczeń przed kotłem w przypadku stosowania połączenia z piecem gazowym szczególnie to wtedy przed nim musi być (oczywiście w układzie zamkniętym przy pracy obu kotłów - wiem wiem bomba itp , kwestia poziomu zastosowanych podwójnych zabezpieczeń i na pewno nie zabezpieczeń na 6atm tylko 1,5 atm i 2 atm w zupełności wystarcza a pracuje tak u mnie już kilka lat). Nie trzeba wtedy wymiennika płytowego itp. Sprzęgło rozwiązuje masę rzeczy łącznie z zrobieniem na nim ochrony powrotu poprzez modulację przepływu na pompie tak żeby utrzymywała zadaną temperaturę - temat rzeka.
Inaczej ludzie patrzcie co mistrzowie hydrauliki wam instalują bo często do 50% akcesoriów często jest zbędnych można je zastąpić regulacją przepływem na grzejnikach lub podłogówkach, itp modulację pompy 1 ( a nie zaraz 5-ciu) na sterowniku który już jest niestety do tego trzeba czasu!, wiedzy!, i chęci!, w innym przypadku płaci się za masę niepotrzebnych gratów za robotę a potem za dodatkowy prąd pracujących urządzeń. Pozdrawiam
Super wypowiedz.
Pozdrawiam
Zastanawiam się miedzy sprzęgłem a zaworem czterodrogowym z siłownikiem , który również by mi pilnował temp. powrotu. Co Pan o tym sądzi?
Przemyslaw Wozniak
Zawór 4 d miałem i nie byłem zadowolony działał połowicznie omawiałem to w wcześniejszym filmie , sprzeglo lepiej radzi sobie z ochroną powrotu o innych zaletach nawet nie wspominam bo tez o nich mówiłem wcześniej .
Na zawór 4d szkoda pieniędzy, ja mam i nie sprawdza się. Po sezonie grzewczym przeróbka na sprzęgło...
czarny czarny
Ja tez tak twierdze ale nie wstawiam filmu po to aby przekonywać tylko pokazać różnice jak można zrobić , nikogo do niczego nie zmuszam .
Witam zawor czterodrozny to już przeszłość tylko sprzęgłorozdzielacz eliminuje wszystkie błędy i wątpliwości, magiczne urządzenie robi cuda w instalacjach już wykonanych i mało mało przemyślanych nawet śmiem mówić nie działających poprawnie wraca do funkcjonalności całości
Bodzio Nowy
Bardzo mądre słowa
Witam mam do wymiany taki zawór afriso ile kosztuje wymiana ?
Stopień trudności 1 , jedna śruba kostka z 3 przewodami i zrobione wystarczy kupić odpowiedni siłownik i samemu wymienić .
Prosze zwrócić uwagę przy zakupie bo teraz nowe są typu pro clik
@@Klaudiusz-c8w kompletnie nie znam się na tym ma przyjechać do mnie fachowiec któremu wcześniej udało sie odblokować zawór ponieważ sie zaciął, ile mniej więcej może skasować za wymianę? Sam zawór to około 600/700 zł
@@Klaudiusz-c8w po za tym on jest podłączony do sterownika i nie chciałbym w tym grzebać
@@Cymcyrymcym Sam zawór to inny element a siłownik drugi element wiec ciężko się wcielić w instalatora co chce wymienić i ile zarobić , druga sprawa to mogę doradzić jak zawór zostanie i będzie zdjęty siłownik proponuje zapiąć wkrętarkę i na małych obrotach pokręcić zaworem aby go rozruszać .
Co do kosztów nie mogę tu nic powiedzieć co i jak .
Pozdrawiam i życzę powodzenia
@@Klaudiusz-c8w gdyby wziasc pod uwagę sam zawór po prostu wymiana całego zaworu to jaki to może być koszt za sama wymianę
Ta pompa "przewałowa" pracuje cały czas?....Czy jest jakoś sterowana? Widzę że nie ma Pan zaworu temperaturowego na powrocie , uważa Pan że jest to zbędna rzecz?
Pawel Walczak
Tak konstrukcja sprzęgła super sobie radzi z ochroną powrotu a pompa jest sterowana przez sterownik startuje 10 stopni wcześniej niż pompa za mieszaczem
Witam ale czy ta pompa pracuje cały czas nawet jak osiągnie zadana temperaturę powrotu?
Witam. Wspomniał Pan na początku ze sprzęgło pod kocioł gazowy różni sie od tego pod pelet czy groszek. Interesuje mnie w czym jest ta różnica? , czy chodzi o położenie w poziomie czy pionie, czy o samą konstrukcję wewnętrzną bufora?, czy o jeszcze coś innego? Chce zamontować do swojej kotłowni i szukam info na ten temat. Pozdrawiam.
Witam serdecznie , sprzęgło jako bufor nie różni się niczym różnica jest tylko taka że kocioł gazowy nie musi mieć takiego gorącego powrotu a nawet można stwierdzić że czym chłodniejszy tym lepiej przynajmniej ja tak uważam ,dlatego też od strony kotła wstawiam 3 mufy aby klient miał w miarę uniwersalne sprzęgło które można zamontować w pionie i poziomie .
Montując je poziomo wykorzystujemy skrajne mufy a w środkową wstawiamy zawór bezpieczeństwa ,manometr lub całą grupę ,w pionie można podłączyć naczynie przeponowe lub zaślepić .
W kotłach w których zaleca się ciepły powrót sprzęgło powinno pracować w pionie ,ale posyłano mi fotki że sprzęgło zostało zamontowane poziomo i z kotłem na pellet pracuje prawidłowo a powrót jest dogrzany ,klient stwierdził że to zapewnia zawsze przepływ ale ja tego nie testowałem dlatego proponuję pionowy montaż .
Wstawiam linka z tym sprzęgłem od wschodniego kolegi który po krótkiej korespondencji stwierdził ,że 99% jego instalacji jest własnie budowane na tym sprzęgle i jest bardzo dobrze .
pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie .
ruclips.net/video/qGgklfU-XX8/видео.html
kontakt do mnie 604903335 lub klaudiusz3@op.pl
@@Klaudiusz-c8w Sprzęgło przy kotłach węglowych, peletowych, na drewno itp. jest po prostu zbędnym wydatkiem. Mieszanie wody w kotle załatwia się po prostu pompą wpiętą pomiędzy zasilaniem, a powrotem kotła przy użyciu trójników. Tak podłączona pompa o wiele lepiej będzie mieszać wodą w kotle niż sprzęgło. Poza tym w pewnych warunkach sprzęgło może w ogóle nie podnosić temperatury powrotu.
Podstawową funkcją sprzegła nie jest podnoszenie temperatury powrotu, a separacja obiegów pompowych tzn. separacja mechaniczna obiegu źródła ciepła od obiegu instalacji CO.
Aby sprzęgło mogło mieszać wodą w kotle to strumień wody pompy kotła musi być większy od sumy strumieni po stronie CO. I tu powstaje problem, kiedy za sprzęgłem znajduje się kilka pomp, bo wtedy suma strumieni tych pomp może być większa od strumienia pompy kotła. Wtedy do kotła będzie powracać zbyt chłodny strumień wody. Z tego samego powodu sprzęgło przy kotle gazowym jest świetnym rozwiązaniem, które nie podnosi temperatury powrotu lub też podnosi w nieznacznym stopniu.
Sprzęgła hydrauliczne mają właśnie sens przy kotłach gazowych, pompach ciepła, zwłaszcza kiedy w domu są podłogówki, ponieważ pozwalają na zastosowanie wydajniejszych pomp w obiegu podłogówek. Ponadto pozwalają odseparować obiegi kotła oraz CO w układach mieszanych (podłogówki + grzejniki).
Sprzęgło może pracować zarówno w pionie jak i w poziomie, a o tym czy dane sprzęgło może pracować w takiej lub innej pozycji decyduje sposób odpowietrzania sprzegła.
@@Alexander-ny5kr
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie ,tak obszernego komentarza jeszcze nie miałem .
Dziękuję za odwiedziny kanału
Pozdrawiam
Witam.
Panie Klaudiuszu potrzebuje doradzić się pana w kwestii sprzengła jak również instalacji
Jak można z Panem się skontaktować
Pozdrawiam
Na olx jest moje ogłoszenie
Jak Pan myśli czy sprzeglo pomaga w mniejszym spalaniu opału czy tylko bardziej chroni piec
Spalanie spada a Kociol będzie dłużej żył
@@Klaudiusz-c8w Dzięki za odpowiedź. Będę wymieniał piec węglowy na pelletowy instalator też mi polecał sprzęgło bo np. Defro przedłuża gwarancje na piec do 10 lat. Mam jeszcze jedno pytanie jak jest sprzęgło to raczej nie montuje się już bufora ciepła czy można?
Jak są inne źródła ciepła to tak jak tylko 1 Kociol Pelet lub eko groszek to nie ma sensu .
Jakie rury w i instalacji kotlowni?
Obieg kotłowy to 35 mm za sprzęgłem już 28 mm
Witam . Film bardzo ciekawy . Mam pytanie . Jak ma Pan wysterowane cwu. Pompa a za nią zawór klapowy czy zawor zwrotny ?
witam zawór klapowy też jest zaworem zwrotnym lecz klapowy musi być zamontowany w poziomie a zwykły sprężynowy w dowolny sposób .
Patrząc od sprzęgła to powinien być za pompą w kierunku zbiornika ( sprzęgło , pompa , zawór zwrotny ) pozdrawiam .
@@Klaudiusz-c8w dzięki za odpowiedź. Co do sprzegla hydraulicznego to ma Pan raczej sprzęgło rozdzielacz . Co osobiscie uwazam za dużo leprze rozwiązanie, niż osobno sprzeglo a osobno rozdzielacz
Tam nie jest podłączony bojler do tego sprzęgła
Jac Bla
W moim przypadku nie ma cwu odpisałem koledze jak on ma to podłączyć ja mam podłączone tylko 14 grzejników w domu i jeden w pralni .
Witam dobrze że wrócił Pan na YT oglądałem Pana wcześniejsze filmiki jeszcze na ekogroszku i z różnymi palnikami jakie Pan testował od Witkowskiego . Też zastosowałem w swojej instalacji zawory zwrotne klapowe i to dzięki Panu filmikom i faktycznie jak Pan mówi sprawdzają się bdb 👍👍👍👍👍👍👍 . Jednak nadal nie rozumiem jak jest zbudowane to sprzęgło , co jest w środku ??? , Jak są rozdzielone wyjścia i wejścia????? 🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔 . Pozdrawiam i chyba kanarkom ciepło bo takie serenady 😂😂😂😂😂😂😂😂😂👍 👍👍👍👍
Robert Ma
Dziękuje za pozdrowienia i miłe słowa .Kanarki tez dziękują za pozdrowienia
Zamontuj sobie filtr magnetyczny bo szkoda tych pomp !
Akurat w sprzęgle wszystkie paprochy osadzają się na dnie :)
Sprzęgło nie wyłapie magnetycznych cząstek które osadzają się w całej instalacji. Mam starą instalacje ok. 15 lat którą obecnie czyszczę (film niedługo na moim kanale). Po przepłukaniu pompą wrzucę na 4 tygodnie Sentinel X400 a potem X100. Mam też separator Vortex 500 ale przy takim bagnie jakie mam w rurach (dom z rynku wtórnego) trzeba byłoby poświęcic zbyt dużo czasu na jego codzienne opróżnianie. Lepszy jest totalny porządek.
Witam. Jakie jest Pana zdanie na temat palnika Viper. Ostateczne podsumowanie
Witam serdecznie , wiem że i tak większości osób czytającą tą opinie powie „ a co miał napisać” ale uważam że palnik robi robotę utrzymuje wymiennik w czystości nie kopci na małych mocach spala pellet nawet ten gorszej jakości i tak jak już kiedyś powiedziałem lub napisałem że jest raczej nie zniszczalny chyba że młotkiem .
@@Klaudiusz-c8w Witam. Dzięki za odpowiedź. Noszę się zamiarem jego kupienia lub Vipa Skiepko. Ale raczej Vipera. Mam pytania jeszcze odnośnie sprzęgła ale to zadzwonię do Pana. Pozdrawiam serdecznie.
Witam
Jaka cena takiego sprzęgła?
Wojciech Walkowiak
Info na mejla pośle
wojtek0677@o2.pl
To i ja poproszę o wycenę sprzęgła do pracy z pompą ciepła i piecem elektrycznym. darekkaw77@gmail.com
Panowie to żadna tajemnica bo mam to sprzeglo wystawione na olx wiec wszystkie informacje są tam dostępne podany tam jest telefon zawsze można zadzwonić i pogadać .
Druga sprawa sprzeglo jest takie lub 4 obiegi a do czego państwo to podlaczycie i potrzebujecie to sprawa klienta prawdę mówiąc może ono służyć jako rozdzielacz wody do ogródka wiec nie odpowiem ze ono jest typowe pod pompę ciepła i kocioł elektryczny to Wy jako klienci musicie wiedzieć co oczekujecie od tego urządzenia , tak na koniec przypomniał mi się kawał
Przychodzi Milicjant do sklepu papierniczego i mówi pani , poproszę zeszyt w kratkę do 4 klasy .
Pozdrawiam wszystkich cześć
Jakie obecnie spalanie dobowe peletu
Jazda bez Celu 18
Witam można przyjąć że obecne spalanie oscyluje od 17,5 do 24 kg .
Obecnie wgrałem nowy soft i kombinuje z ustawieniami ale spalanie do temperatury -3 nie przekroczyło 24 kg .
Klaudiusz, dlaczego poszedłeś w pellet skoro patrząc na kieszeń wychodzi to prawie 50% więcej niż groszek?
Oldek naprawdę nie wiem co mam Ci odpowiedzieć , może ciekawość i chęć posiadania palnika skłoniła mnie do tego ,może czystość w kotłowni szczerze nie wiem o co poszło że postanowiłem najpierw przetestować a potem zostać przy tym opale ,palnik APRQ na eko groszek nadal jest w moim posiadaniu wiec czas pokaże czy będzie aż tak źle jak napisałeś o tych 50% zweryfikujemy to wiosną .
Pozdrawiam .
@@Klaudiusz-c8w Jasne Klaudiusz, ja też tak ze zwykłej ciekawości zapytałem :) Życzę wszelkiej pomyślności
@@oldek2827 50 %droższy koszt sezonowy to spora przesada. Poza tym czystość i przede wszystkim automatyczne rozpalanie. Konieczne do grzania CWU.
Dom 180m + drugie mieszkanie 50m instalacja 15m ziemią w rurach preizolowanych .bojler 140 litrów,kocioł 20Kw Zębiec . Temperatura na kotle 55st. na powrocie 50 st.,spalanie 18kg na dobę przy dzisiejszej temp. 7st. w domu 22.5 więc nie muszę mieć sprzęgła aby bylo ekonomicznie(dwie chałupy)
Super wynik gratuluję ,koniecznie trzeba wspomnieć że zasługą niskiego spalanie nie jest sam zawór jak i sprzęgło tylko cała instalacja oraz sam palacz.
pozdrawiam
Witam, moje pytanie czy zawór zwrotny na powrocie przy sprzęgle nie stwarza problemu przy napełnianiu instalacji medium? Z mojego doświadczenia wiem że najlepiej dopuszczać medium właśnie powrotem co zmniejsza ryzyko zapowietrzania przy tej czynności. Proszę się wypowiedzieć na ten temat.
Ma pan racje najlepiej jest dolewać wodę powrotami , do stosowania zaworów zwrotnych na powrotach w sprzęgle mogę się tylko odnieść do sugestii producenta ze wschodu że oni w schemacie tak mają i dlatego też tak zrobiłem . Drugą sprawą ja w moim domu jakoś nie miałem mega problemów z odpowietrzania w czasie napełniania mojej instalacji może to szczęście .
Wiem że nie moja odpowiedz może nie satysfakcjonować ale nie wiem co mam odpowiedzieć aby rozwiać wątpliwości czy mają być czy nie .
Pozdrawiam
Gdzie jest wpięta instalacja do cwu
Nie ogrzewam cwu tym kotłem .
Zamontowałem sobie sprzęgło z rozdzielaczem na dwa obiegi i wyszedł problem, mianowicie musiałem na zasileniu z kotła ustawić aż 75 stopni żeby uzyskać jedynie 45 stopni za sprzęgłem na pierwszym obiegu i 40 na drugim. Podejrzewam tylko, że przyczyną są termostaty pokojowe, które powodują, że na powrocie mam niecałe 40 stopni, odradzam stosowanie sprzęgło rozdzielacza. Lepiej kupić samo sprzęgło. Na tym filmie jest tylko jeden obieg więc jeszcze tego problemu nie ma, ale pewnie będzie.
Tadeusz jakie to Sprzeglo (rozdzielacz ) ?
Opisz jakie ? Jeśli nie moje to ten komentarz powinien być pod innym filmem , jeśli moje to koniecznie proszę o wstawienie filmu w czym jest problem .
@@Klaudiusz-c8w sprzęgło rozdzielacz niczym się nie różni, zasada działania ta sama, ja mam akurat od Afriso więc nie jest to byle firma.
@@tadeusz6061
Byle firma nie ale akurat ten ich wynalazek ma trochę inną budowę niż moje na ścianie , powinieneś im napisać pod filmem może Tobie coś doradzą . Fakt jest taki że ich produkt akurat ten o czym piszesz jest tylko ładny i ciut za mały .
@@Klaudiusz-c8wczym się różni od Twojego ? Nagraj film jak założysz drugi obieg to zobaczymy czy na pewno masz lepszy sprzęgło rozdzielacz.
@@tadeusz6061
Ja nie będę nic udowadniał bo tu raczej o to nie chodzi aby doprowadzać do sprzeczki , popatrz dokładnie czym się różni i na pewno zauważysz różnice , zresztą ja tam na jakimś filmiku pokazuje i wyjaśniam różnice i konstrukcje tego wynalazku a możesz mi wierzyć że sprzęgła tej konstrukcji pracują na 4 obwodach i działają a powrót w dobrze zrobionej instalacji o prawidłowych przepływach nie spada więcej niż 5 stopni , niestety nie nakręcę filmu bo nie mam takiej możliwości bo ludzie którzy nie mają problemów z spalaniem i instalacją nie odwiedzają stron z tym związanymi no chyba że czytając naszą dyskusje ktoś taki wstawi i wklei tu linka , zresztą pan Zbyszek wstawił tam gdzie jest kocioł ogniwa tam są aktywne 3 obiegi i ja tam w pracy tej kotłowni nie widzę .
Może ktoś prześle to wstawię nie ma problemu .
Część Klaudiusz teraz tak patrzę i pytanko mam co się stało że Wilo Stratos zamieniłeś na Alpha2??
opiol89
Cześć w sumie nic się nie stało zmieniłem pompę ni miałem zamiar zrównoważyć instalacje bo kupiłem ten moduł na pompę do współpracy z pompą jednak inne zajęcia mi pokrzyżowały plany i nic z tym nie zrobiłem mowa ko kryzowaniu grzejników aby wszystkie miały jednakowy przepływ .Pompę Wilo nadal mam .
Pozdrawiam
@@Klaudiusz-c8w aha rozumie u mnie pracują 2x Stratos i 1x yonos pico ( kwestia czasu jak zagości 3 Stratos) hehe Miałem alpha 2 jednak płynna regulacja Wilo bije na głowę jak dla mnie Grundfosa... Pozdrawiam i Najlepszego na ten 2020r
opiol89
Z pompami mam podobne zdanie jak tylko zrobię co zaplanowałem to dam Wilo .
Dziękuje za życzenia .
Chciałbym zamówić takie sprzęgło
Zamówienia przyjmuje telefonicznie
Jaki koszt tego sprzęgła?
Kolego na ile obiegów , mówcie co potrzebujecie
Pozdravujem,koĺko stoálo zl. sprzeglo? Dakujem.
proszę o kontakt na klaudiusz3@op.pl
Mam zawór 4 d wraz z pompą kotłowa i powrót jest dogrzany
Jazda bez Celu 18
Gratulacje że w ten sposób opanowałeś instalacje , nie każdy szuka takiego rozwiązania dlatego tez wstawiam film jak można ten problem rozwiązać w lepszy sposób
U pana jak zawór się otworzy na max to ta pompa będzie miała tylko zimna wodę i wtedy już o powrocie 50 stopni można zapomnieć
Każdy robi to co uważa i niech tak zostanie
@@Klaudiusz-c8w Witam mam max na 70 procent plus ochrona powrotu gdyby spadło poniżej 45 ale jak na razie daje to radę Pozdrawiam
Jazda bez Celu 18
Czyli 30% to ochrona powrotu reszta idzie w instalacje , wszystko fajnie jak te 70% starcza aby dogrzać dom ale w tych czasach chyba nie ma takich ludzi którzy maja takie zapotrzebowanie na ciepło nawet boje się pomyśleć jakie mieli by spalanie .Ja testuje różne ustawienia a jeśli kocioł pracuje cała dobę wystarcza 31/33 stopnie za mieszaczem i jest dobrze , jeśli praca czasowa to daje do grzejników 50 i jak dom się odgrzeje pompa daje stop i wystarczają 4 odpalenia po 2 godziny tyle z moich obserwacji
Cześć
@@Klaudiusz-c8w u mnie na dom idzie max 47 dobije w domu do 22..8-23 stopnie i tak w koło najwięcej otwiera się tak od 30-35 procent żadaną na piecu 57
Jazda bez Celu 18
To super dzięki za odpowiedzi .
Podaj koszt takiego sprzęgła
Jeśli to pytanie to odpowiadam ze bardziej je sprecyzuj !
To nie jest sprzęgło to jest wymiennik bezpośredni proszę nie wprowadzać w błąd
Ma pan rację , a prywatnie to może się to nawet nazywać maszynką do wody ważne że działa przynosi oszczędności i stabilizuje kocioł i instalacje .
Bardzo dziękuję za komentarz
Podaj mi swój numer telefonu chciałbym zamówić sprzęgło
Podjął pan decyzje po naszej rozmowie ?
Nie
Ten zawór odcinający na dom nie jest na 100% otwarty dlaczego?
aby pompa nie przekraczała 1m
Panie klaudiuszu czy wykonuje pan dalej takie sprzęgła?
Tak jest możliwość zamówienia
@@Klaudiusz-c8w jaka cena na daną chwilę
@@SzkodnikSzkodnik 700 zł plus wysyłka
Panie klaudiuszu a co to jest wpięte za pompką powrotu 6:36 minuta