5 największych MAILOWYCH błędów

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 фев 2025
  • Sprzedaż mojej pierwszej książki właśnie się rozpoczęła! Dowiedz się więcej na ➡️ instytutetykie...
    ---
    Rozpoczynanie maili słowem WITAM, stawianie przecinka po POZDRAWIAM, pisanie wielką literą po przecinku - to trzy z pięciu największych błędów popełnianych przy pisaniu maili, o których opowiadam w filmie!
    - -
    UCZ SIĘ ZE MNĄ DOBRYCH MANIER CODZIENNIE!
    ▶️ Instagram → / aleksandrapakulapl
    ▶️ Facebook → / aleksandrapakulapl
    ▶️ Blog → aleksandrapakul...
    ▶️ Szkolenia → www.instytutety...
    ▶️ Sklep → sklep.instytute...

Комментарии • 378

  • @beata7475
    @beata7475 2 года назад +2

    3:56 - jeśli przechodzimy do nowej linijki, to wielka litera wstawiana jest automatycznie przez program pocztowy i ręcznie trzeba zmieniać na małą

  • @aniiiiii
    @aniiiiii 2 года назад +13

    Wreszcie ktoś to powiedział głośno! 😅 Dziękuję za ciekawy materiał i pozdrawiam serdecznie 😀

  • @Magdalewna
    @Magdalewna 2 года назад +1

    Mam wątpliwość. Ciągłe wyrażenie szacunku być może jest bardziej eleganckie, ale czy zawsze jest autentyczne z punktu widzenia naszych emocji? Nie sądzę. Używanie sformułowań w wysokim rejestrze, a "Z wyrazami szacunku" takim sformułowaniem jest, nie wydaje mi się właściwe, nie można stosować go do wszystkich, rzucać na lewo i prawo, właśnie dlatego że ma swoją wagę, swój ciężar gatunkowy. Stosowanie się do etykiety wymaga intuicji. Ja chętniej użyję "Pozdrawiam", a wyjątkowo "Z wyrazami szacunku". Jest jeszcze alternatywa w postaci "Z poważaniem".

  • @elzbietamarcinkiewicz842
    @elzbietamarcinkiewicz842 3 года назад +14

    Dziękuję serdecznie za te cenne uwagi. Niezależnie od tego jakie ja osobiście mam zdanie warto znać i używać ustalonych? przestrzeganych? ... właściwych zwrotów. Tak jak i w życiu obowiązują zasady, tak też i w komunikacji. Dlatego jestem wdzięczna za odkrywane przed nami zasady etykiety.

  • @NEBUKADNECCAR
    @NEBUKADNECCAR 3 года назад +19

    Niesamowite jest to, ze piszac maile z moimi akademickimi nauczycielami zawsze krepowalam sie pisac witam, wiec zaczynalam " Dzien Dobry", " Szanowny(a) Pan(i) ". A nauczyciele zawsze odpisuja mi zaczynajac od " Witam". Uwazam tez, ze jezyk jest czyms co ewoluje i za jakis czas " Witam" bedzie poprawna forma zaczynania maili.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +14

      Na moich studiach, podczas zajęć z etykiety językowej, za "witam" miało się od razu specjalny egzamin ;)

  • @hifive3330
    @hifive3330 3 года назад +10

    Bardzo ciekawe! Zastanawia mnie tylko to co Pani mówi pod koniec, odnośnie lekcji na swoim instagramie, które można "przerobić" i natychmiast słyszę w głowie moją panią polonistkę "przerobić to Ty możesz sobie sukienkę! Lekcje się omawia, można zapoznać się z materiałem..."

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +2

      To nieprawda - za słownikiem języka polskiego: zapoznać się z wyznaczonym programem, działem wiedzy; też: ucząc, wpoić komuś jakiś zasób wiedzy -> sjp.pwn.pl/sjp/przerobic;2511042.html

    • @prodenturamonika221
      @prodenturamonika221 3 года назад +3

      @@aleksandrapakula A sprawdziła pani w słowniku co znaczy witać?

  • @jolantadudewicz3164
    @jolantadudewicz3164 3 года назад +4

    Profesor Braczyk prosił wszystkich , nie mówcie nigdy wielką litera - tylko duża literą.!!!!!

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +1

      Nieprawda :-) Nie mówi się „z wielkiej litery” lub „z dużej litery”. „Wielką literą” I “Dużą literą” jest poprawnie :-) sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wielka-duza-litera-czy-z-wielkiej-duzej-litery;3927.html

  • @michakj4994
    @michakj4994 3 года назад +2

    Nie mogę się ze wszystkimi uwagami Pani zgodzić. Chciałbym jednak zaznaczyć iż bardzo cenię fakt podjęcia tematu. Byłbym wdzięczny za Pani komentarz do moich uwag.
    1 . Słówko - witam 100 akceptuję. Nie lubiłem tego wyrażenia u innych, sam nigdy go nie stosowałem.
    2. Jednak w sprawie stosowania, wielkiej litery po powitaniu z przecinkiem na początku tekstu maila, to już takiego zdecydowanego zdania jak Pani nie mam, czyli,
    Pani Aniu,
    kocham Panią od momentu ujrzenia koloru oczu.
    ( To jest dobra forma, nie słyszałem by ktoś to negował. Jest ona nowsza od postawienia po pozdrowieniu wykrzyknika.) Czyli,
    Pani Aniu!
    Gdy ujrzałem piękne oczy, podobne do gwiazd niosących szczęście, pokochałem Panią na zabój.
    ( Pani uwagi są bardzo dobre i sensowne. Stosowanie tej formy moim zdaniem jest najlepsze, zdecydowanie ją popieram.)
    3. Uwaga co do formy: pozdrowienie, przecinek, wielka litera na początku właściwego tekstu maila.
    Czyli,
    Pani Aniu,
    Gdy tylko zamknę oczy, widzę Pani oczy czarne, świecące - serce moje bije szybciej i mocniej.
    Czytałem artykuł jakiejś pani polonistki, w którym akceptuje ona dopuszczalność takiej formy początku listu. Wyobraźmy sobie iż nasz listowniki zawiera przed początkiem listu dane nadawcy i odbiorcy. Pozdrowienie jest właściwie częścią początkowych formalności.
    Tekst po przecinku - jest faktycznie początkiem pisanego tekstu. Czyli zaczynamy z wielkiej litery, jest to w miarę sensowne wyjaśnienie. Dopuszczam ewentualnie tę formę, ale jej nie polecam.
    Zakończenie. Pozdrawiam bez przecinka wygląda jeszcze gorzej niż z przecinkiem. Czyli, nie widzę sensu krytykowania zapisu:
    Pozdrawiam,
    Michał
    Dlaczego forma bez przecinka? Nie dostrzegam racji zapisu jak niżej.
    Pozdrawiam
    Michał
    Poza tym we wzorach pism i listów Słownika PWN - Oxford jest we wszystkich wzorcach stosowany przecinek po końcowym pozdrawiam. To jednak podważa Pani wzorzec. Przydałaby się Pani riposta.
    Serdecznie, z wdzięcznością za podjęcie tematu, Panią pozdrawiam,
    Michał
    Ps. Zapomniałem o formule - Szanowna Pani Anno, dla mnie nie jest ona straszna, bo niby dlaczego?
    Użycie imienia Anna jest hołdem złożonym Lucy Maud Montgomery za wspaniałe postaci: panny Anne Shirley, Maryli i Mateusza; oraz dzieci ze Złotego Brzegu: Rilla-ma-Rilla, jej Sióstr i Braci: Flory, Uny i Rodzeństwa

  • @piotrd.8100
    @piotrd.8100 3 года назад +26

    I już wiem dlaczego używam "witam" od ponad dekady, dziękuję za wyjaśnienie! Teraz mogę używać tego pięknego powitania z pełną świadomością i premedytacją, bo w sumie np. pisząc jako potencjalny klient do jakiejś firmy pytając o ich produkt, oczywiście, że jestem ważniejszy od osoby obsługującej mnie - to tak półżartem półserio. Warto czasem wyjąć kija z tyłka. "Witam", to nie wypada pisać np. studentowi do profesora, albo petentowi do urzędnika, ale w normalnej ludzkiej konwersacji nawet nie znając odbiorcy np. pisząc zapytanie do sklepu, czy odpowiadając na wiadomość olx jest jak najbardziej na miejscu - lepiej skracać dystans, niż tworzyć bariery formalnościowe, tam gdzie nie są niezbędne. A tak zupełnie na marginesie, na świecie globalnie większość ludzi np. z branży IT zaczyna maila od zwykłego "Hi/Hey/Hello" i to kontaktując się ze sobą po raz pierwszy. Nikt z tym problemu nie ma i skraca to dystans o połowę na wejściu.

    • @stasiajakobik5320
      @stasiajakobik5320 3 года назад +2

      Zgoda, jeśli chodzi o "witam" . Odpowiedni dystans jest niezbędny. Ludzie zbyt często przekraczają granice. A to jest przemoc. "Hej Stasia" od jakiegoś tam sprzedawcy? Nie zgadzam się! Oczekuję szacunku, nie poufałosci.

    • @Joanna_G
      @Joanna_G 5 дней назад

      @piotrd.8100 zastanawia mnie, dlaczego Pan jako klient czyje się osobą nadrzędną, a jako petent podrzędną. To interesujące 🤔

  • @halinad.7087
    @halinad.7087 3 года назад +11

    Bardzo się cieszę, że znalazłam ten filmik. Tak często spotyka się omówione przez Panią błędy, że zaczęłam wątpić w swoją wiedzę. Miałam wrażenie, że tylko ja zwracam na tę poprawność uwagę. Udostępniłam filmik wnuczkom, żeby nie sądziły, że babcia jest "czepliwa".😅

  • @ww6305
    @ww6305 4 года назад +10

    Jeśli piszę maila w Outlooku, to on automatycznie po "dzień dobry", gdy zaczynam od nowej linii to ustawia wielką literę, zawsze mnie to nurtuje. Pozdrawiam

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  4 года назад +6

      To kwestia angielskiego - outlook ustawiony jest pod wymogi tamtego języka. Da się to jednak zmienić! W PREFERENCJE wybieramy AUTOKOREKTA i odznaczamy POCZĄTEK ZDANIA WIELKĄ LITERĄ :)

  • @sylwuniap4951
    @sylwuniap4951 3 года назад +5

    He nie robię żadnych z tych błędów. Zawsze "dzień dobry", zawsze po przecinku mała litera mimo, że jak się robi spacje to się robi dużą litera, po prostu to zmieniam. A przecinka nigdy po "pozdrawiam" nie wstawiałam i nie wpisuje w oficjalnych mailach.

  • @elegancki
    @elegancki 3 года назад +20

    Aleksandro, nie zawsze przerost formy nad treścią sprawdza się w korespondencji biznesowej. Z reguły odbiorca koncentruje się na treści samego maila a nie na analizowaniu czy powitanie i pożegnanie było poprawne i z zachowaniem wszelkich reguł. Pozdrawiam (bez przecinka)😊

    • @halinad.7087
      @halinad.7087 3 года назад +7

      Treść jest bardzo istotna, ale forma wiele mówi o nadawcy.

  • @natalialesniak9718
    @natalialesniak9718 4 года назад +48

    Super, że uczy Pani takich rzeczy, powodzenia! 😊

  • @infinitemint5177
    @infinitemint5177 3 года назад +1

    Dzięki temu filmikowi uda mi się uniknąć błędu, który popełniałam NAGMINNIE, a mianowicie: przecinka po "pozdrawiam" 😊

  • @motywkobiety6376
    @motywkobiety6376 4 года назад +17

    Jeśli chodzi o to zakończenie, należałoby zastanowić się, jaka korespondencja rzeczywiście jest „oficjalna”. Śmiem przypuszczać, że przeciętny zjadacz chleba niezwykle rzadko pisze tzw. „oficjalne” maile.
    Wbrew pozorom, nawet korespondencja między podwładnym a przełożonym rzadko nosi znamiona tej oficjalnej. Podobnie podmiotów współpracujących ze sobą.
    Może mail do wydawnictwa z propozycją wydawniczą? Albo do nauczyciela akademickiego? Miałabym problem co nazwać oficjalną korespondencją.

    • @Laura-iw3xd
      @Laura-iw3xd 2 года назад

      Do nauczyciela akademickiego czy dalszego przełożonego (kierownika działu, prezesa etc.) jak najbardziej będą oficjalne, zwłaszcza gdy to my inicjujemy kontakt. No i wszystkie maile do urzędów. ;)

  • @snork7
    @snork7 3 года назад +2

    Przecinki wynikają z tego, że w ten sposób pisze się maile po angielsku. Idąc tym tokiem rozumowania - po Szanowna Pani powinien być wykrzyknik - nie przecinek.

    • @KarlaZet
      @KarlaZet 3 года назад

      Dokładnie! To jest to! Racja! Coraz więcej osób pisze maile po angielsku i zaczęlo się gi przenosić do polskiego...

  • @olaraba8766
    @olaraba8766 3 года назад +14

    No to Ja jestem mistrzem w robieniu błędów 🤣Witam ,to uMnie standard ,oczywiście nieświadomie

    • @e-OT_KA
      @e-OT_KA 3 года назад

      I jeszcze o sobie z dużej litery poza imieniem piszesz, i przecinek po spacji stawiasz - wiesz jak się porządek świata burzy przez to?! 🤭😉😄

    • @olaraba8766
      @olaraba8766 3 года назад

      @@e-OT_KA ale jaja 🙈🙈

  • @Jabłko1243
    @Jabłko1243 3 года назад +10

    Ulżyło mi, że w mailach nie używam słowa Witam
    Fajnie, że Pani wytłumaczyła dlaczego nie powinno się używać.😊

    • @evajaroch7817
      @evajaroch7817 3 года назад

      🤣🤣🤣🤣🤣

    • @poldek8242
      @poldek8242 3 года назад

      Dlaczego piszesz "w mailach"? Skoro zpolszczyłaś ten wyraz, to chyba powinno być "w meilach"?

    • @evajaroch7817
      @evajaroch7817 3 года назад

      @@poldek8242 🤣🤣🤣🤣🤦‍♀️

    • @Joanna_G
      @Joanna_G 5 дней назад

      @@poldek8242spolszczyłaś :)

  • @tdzprv
    @tdzprv 3 года назад +5

    A emotki w oficjalnych mailach są dozwolone? Z mojego doświadczenia, w zależności od sytuacji, ale czasem można... (?)

  • @vstm3950
    @vstm3950 3 года назад +68

    A skoro rozpoczynam "dzień dobry" to nie mogę skończyć "do widzenia" ?
    Po co mi zaraz te wyrazy szacunku to tak pompatycznie brzmi imho

    • @annaadamczyk5232
      @annaadamczyk5232 3 года назад +18

      Do widzenia sugeruje spotkanie, więc w listach używam tego zwrotu jedynie w przypadku gdy umawiane jest ono lub spotkanie jest przewidziane w najbliższej przyszłości.

    • @beatkacz4068
      @beatkacz4068 3 года назад +3

      @@annaadamczyk5232 "Emil" to list internetowy więc obowiązują zasady listowe. Pozdrawiam. (Bez krzyku) Beata

    • @TheBzyk
      @TheBzyk 3 года назад +3

      "witam" jest oficjalną i normalną formą rozpoczęcia listu , wiadomości. Dzisiejsza nowomowa sprowadziła na to wyrażenie formę nadrzędną i dominującą. Czekam aż jakiś "specjalista od języka" orzeknie, że poprawna formą rozpoczęcia wiadomości będzie określenie typu " elo" lub "hejka".... Żenada.

    • @Livkaaaaa
      @Livkaaaaa 3 года назад +2

      @@TheBzyk No właśnie że nie jest :D Witać możesz kogoś u siebie w domu

    • @Livkaaaaa
      @Livkaaaaa 3 года назад

      Yooo, napisz do wykładowcy na uczelni "do widzenia" XD

  • @Basiasia
    @Basiasia 3 года назад

    Zgadzam się, że nie należy zaczynać wiadomości od "witam", natomiast zupełnie nie mogę zgodzić się z brakiem przecinka po zwrotach typu "z uszanowaniem".

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +1

      Powołam się zatem na prof. Bańko i poradnię PWN - sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/etykietalany-przecinek;11661.html

  • @lorp007
    @lorp007 3 года назад +1

    Listy elektroniczne mają głownie wartość użytkową, ale jak zwykle komuś to musi przeszkadzać. To tak jakby na czołgu malować kwiaty, ponieważ oprócz tego że ma strzelać to musi ładnie wyglądać.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад

      Listy też mają głównie wartość użytkową.

  • @karolina8148
    @karolina8148 4 года назад +31

    W mailach niestety ustawienia poczty bardzo często traktują wyraz zaczynający się po "enter" jako nowe zdanie dla tego automatycznie zmieniają pierwszą literę na dużą. Trzeba tego pilnować chcąc pisać poprawnie.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  4 года назад +8

      Da się to zmienić! W PREFERENCJE wybieramy AUTOKOREKTA i odznaczamy POCZĄTEK ZDANIA WIELKĄ LITERĄ :)

  • @aram5642
    @aram5642 3 года назад +1

    Ok, dobra, ciekawy punkt widzenia, ale - nie razi mnie ani przecinek i następujące po nim zdanie z wielkiej litery, ani nawet to "witam" tak bardzo, jak razi mnie niechlujstwo (głównie w interpunkcji): spacje przed przecinkami/kropkami lub ich brak po, spacje wewnątrz nawiasów, wielokropki, podwójne spacje, więcej niż jeden wykrzyknik/pytajnik. Jestem w stanie wybaczyć brak polskich ogonków. Lubię, gdy ktoś pisze w sposób zorganizowany, używając akapitów do grupowania myśli; lubię gdy w odpowiedzi na emaila z pytaniami w postaci numerowanej listy, używa tak samo ponumerowanej listy. Takie rzeczy ułatwiają bowiem komunikację, a to, czy mnie wita, czy pozdrawia, czy się kłania nisko, czy z wyrazami szacunku - prawdę mówiąc "nie stanowi" mi to.

  • @czesawjakubiczka4131
    @czesawjakubiczka4131 3 года назад +1

    Tak,ja zaczynam pisząc Wielce szanowna Pani/Panie.Jak z kimś jestem za żywych relacjach mówię dzień doberek. Pozdrawiam.

  • @przemysawrogalski9225
    @przemysawrogalski9225 Год назад

    W mojej pracy głównie używam maili do komunikacji. Przerażające jest to że robiłem wszystkie wytknięte tutaj błędy ! Od poniedziałku moje maile będą pisane poprawnie ^^

  • @miodziejkao8558
    @miodziejkao8558 3 года назад +3

    "Dzień dobry wcale nie jest ładnym pozdrowieniem, jest informacją, że to dzień do bry - dzien spotkania z negatywem mezczyzny, bardziej ostrzeżenie, przypomnienie niż pozdrowienie. Ciepłym pozdrowieniem bedzie - witam.
    Mirosława Jarczak"

  • @irmap1202
    @irmap1202 4 года назад +16

    Jak zwykle bardzo potrzebny i profesjonalny filmik. :)

  • @qbe.dabrowski
    @qbe.dabrowski 2 года назад

    Witam, jest Paniw błędzie, ponieważ język to organizm żywy w którym słowa jako jego komórki z czasem ulegają ewolucji i zmieniają funkcję. "witam" z powitania gospodarza z czasem poszerzyło funkcję jako zaproszenie do debaty, właśnie w mejlu/czacie/forum, jest formą pośrednią między zbyt oficjalnym "Szanowni Panstwo" a zbyt formalnym "Dzien dobry/Cześć".
    wrócimy do tego filmu za 10-20 lat i zobaczymy kto miał rację, jeśli się mylę.. trudno.. ale jeśli ta forma będzie się utrzymywała to niestety beton będzie musiał to zaakceptować.

    • @qbe.dabrowski
      @qbe.dabrowski 2 года назад

      a przecinek po "pozdrawiam" jest kalką korporacyjnych mejli ze stanów gdzie stosowanie przecinka jest zalecane i powszechnie stosowane. rozumiem że nie powinniśmy ślepo naśladować, aczkolwiek jeśli korespondujemy w środowisku stricte międzynarodowym to raczej nie przywiązywałbym wagi do (wystarczająco zagmatwanej) polskiej gramatyki

  • @klaudiag2615
    @klaudiag2615 2 года назад

    Bardzo przydatny odcinek jednak ja usłyszałam od jednego z Profesorów na studiach, iż nie powinno się zaczynać maili od "Dzień dobry" bo nie wiemy o jakiej porze dnia odbiorca odczyta wiadomość więc jest to niepoprawne :).

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  2 года назад +1

      „Dzień dobry” w języku polskim nie jest odczytywane dosłownie. W końcu gdy mamy gorszy dzień nie mówimy „dzień zły”. Co więcej, słowo „dzień” ma dwa znaczenia: czas od wschodu do zachodu słońca oraz doba.

  • @urszulaw7021
    @urszulaw7021 3 года назад +13

    Jeszcze nie miałam nigdy okazji pisać do kogoś : z wyrazami szacunku. 🤔 Szacunek można mieć do kogoś, kogo się już zna i jeśli imponuje w czymś ta osoba, ale wtedy już nie piszemy z nią oficjalnych wiadomości. Hmmm, to musiałaby być naprawdę jakaś bardzo wybitna osoba, może starsza, jeśli bym jej nie znała a chciała wyrazić szacunek. Ciekawy odcinek i faktycznie zdarzało mi się napisać : Witam! Teraz już mam pewność, że jednak: Szanowna Pani, Droga Agnieszko, Kochany Synku itd to lepszy początek.

    • @wg5976
      @wg5976 3 года назад

      Mozesz napisać:"z poważaniem"

    • @monikawykpisz1323
      @monikawykpisz1323 3 года назад +8

      Moim zdaniem szacunek powinno się mieć do każdego, jako postawę wyjsciową, a można ewentualnie stracić szacunek do kogoś, jeśli ktoś swoim zachowaniem na niego nie zasłuży. Jeśli natomiast ktoś czym się wyróżni, pomoże, zadziała w jakiś pozytywny sposób, wtedy zyskuje duży/ogromny szacunek.

  • @mampomys1789
    @mampomys1789 3 года назад +3

    Dziękuję za ten film

  • @marekmaras5864
    @marekmaras5864 3 года назад +6

    Ale ja jestem osobą ważniejszą 😉

  • @TheBzyk
    @TheBzyk 3 года назад +1

    Witam jest normalną forma rozpoczęcia mejla. ..."w mojej opinii"....a kto , prócz Pani mówi , że ta opinia jest słuszna ?

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад

      Językoznawcy - zgodnie.

    • @TheBzyk
      @TheBzyk 3 года назад

      @@aleksandrapakula którzy językoznawcy...jakiś przykład lub dwa ?

    • @TheBzyk
      @TheBzyk 3 года назад

      @@aleksandrapakula nadal czekam na przykłady....

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад

      @@TheBzyk
      Spokojnie, ja naprawdę nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie komentarze w ciągu 24h, szczególnie będąc na urlopie :-) Nietrudno jest wpisać to hasło w Google. Dla ułatwienia przesyłam trzy źródła. Dobrego wieczoru!
      Prof. Bralczyk -> polskatimes.pl/prof-bralczyk-emotikony-mnie-nie-draznia-ale-witam-razi/ar/563495
      Prof. Bańko -> sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/mejlowe-Dzien-dobry;13713.html
      Prof. Miodek -> vimeo.com/236377262

  • @marcia8001
    @marcia8001 2 года назад

    A to ciekawe. Wysylam maila do najemcow I zamiast witam mam napisac " szanowny panie Tomku, Jakubie, Arturze ???? Witam jest Po prostu universalne.

  • @adammoscikov1313
    @adammoscikov1313 3 года назад +18

    Jak masz z tym problem, ludzie chcąc zwrócić na siebie uwagę, zdolni są do roztrząsania najmniejszych pierdół, nie mających znaczenia, mówiąc krótko, pozdrawiam,,,😉

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +5

      Cieszę się, że mógł Pan zwrócić na siebie uwagę zostawiając ten komentarz :-) Dobrego dnia!

    • @sylwiswiec
      @sylwiswiec 3 года назад

      @@aleksandrapakula 👍

  • @Rzut-Oka
    @Rzut-Oka 3 года назад

    Tak samo jak przy posiłku w restauracji lub stołówce kończymy posiłek i dziękujemy współtowarzyszom mówiąc *dziękuję"
    Ale dziękujemy za towarzystwo a nie za podanie/zrobienie posiłku.
    Najczęściej od januszy słyszę 'smacznego/na zdrowie" zamiast "dziękuję"

  • @jozefowiczanna1984
    @jozefowiczanna1984 3 года назад +8

    A mnie w szkole uczono, żeby po "pozdrawiam/z poważaniem" , itp STAWIAĆ PRZECINEK, zaś po podpisie kropek NIE STAWIAĆ!

  • @mariuszkedzior1541
    @mariuszkedzior1541 3 года назад +1

    Szanowna pani (ps. Pani czy pani ?)
    Kliknąłem na wideo , gdy przed chwilą napisałem komentarz pod innym filmikiem, który zacząłem od witam. Szok , jak szybko zadziałało jutup i mnie pouczyło. Dzięki za te lekcję. Mam ponadto problem z interpunkcją odkąd pamiętam. Pozdrawiam serdecznie.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +2

      Jeśli to było pytanie: Pani powinno być z dużej litery - tylko informacyjnie, nie poczułam się w żaden sposób urażona :-)

    • @mariuszkedzior1541
      @mariuszkedzior1541 3 года назад

      @@aleksandrapakula Szanowna Pani. Nadal nie umiem postępować z interpunkcją, i chyba już lepiej nie będzie, gdyż zawaliłem polski w podstawówce, mając wymówkę w postaci orzeczenia, o różnych dys. Teraz chociaż będę starał się zawsze pisać słowo - Pani , z wielkiej litery. Dziękuję za wszelką korektę i pomóc.

    • @magorzatathen6729
      @magorzatathen6729 3 года назад

      @@aleksandrapakula Jak już sobie podpowiadamy, to jednak litery są wielkie, nie duże. Z wyrazami szacunku!

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +2

      @@magorzatathen6729 Nieprawda :-) Są wielkie lub duże -> sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wielka-litera-czy-duza-litera;443.html

  • @user-ld7ce9qw4u
    @user-ld7ce9qw4u 3 года назад +1

    Ja bardzo dużo mail dostaję zaczynających się od witam , ale mi to nie przeszkadza. Odbierając kilka mail na dzień nie zwracam aż tak na to uwagi jak jest napisany ale to tylko dla tego , że sprzedaję a osoby co pytają to kupują

  • @magdalenasulkowska988
    @magdalenasulkowska988 3 года назад +3

    Zostawiła Pani niewielki zasób dostępnych i "eleganckich" słów na powitanie i pożegnanie w korespondencji mailowej. Język trochę się zmienia a przytoczone zasady dotyczą chyba pism urzędowych i listów pisanych lata temu. Z witam też da się przeczytać maila i to grzecznego ;)

  • @adek452
    @adek452 3 года назад +9

    Witam i żegnam.

  • @a.b.4231
    @a.b.4231 3 года назад +10

    Cudny kanał. Dykcja, aparycja, wiedza, wszystko w punkt ☺️

  • @differenthomme3480
    @differenthomme3480 4 года назад +14

    Może zrobi pani odcinek, w którym skomentuje pani film "My Fair Lady"?💖

    • @ww6305
      @ww6305 4 года назад +6

      Mój ukochany film i cudowna Audrey

  • @hi.panorama
    @hi.panorama 4 года назад +6

    Przyznam, że po obejrzeniu tego materiału zaczęło nurtować mnie pewne pytanie, tj. czy kończenie wiadomości adresowanej do osoby, z którą łączą mnie bliższe relacje, słowami typu "dobrego dnia", "miłego wieczoru" jest poprawne?

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  4 года назад +7

      Tak, jest poprawne - to zwykła uprzejmość, a jej nigdy za wiele :)

    • @hi.panorama
      @hi.panorama 4 года назад +2

      @@aleksandrapakula Dziękuję za odpowiedź :)

    • @margueritedebek1351
      @margueritedebek1351 3 года назад +1

      @@aleksandrapakula
      Dziękuję.
      Ja też chciałam wiedzieć.

  • @panodfrancuskiego
    @panodfrancuskiego 4 года назад +8

    Cudowny odcinek! 🧡

  • @Naavy2000
    @Naavy2000 3 года назад +10

    Przypomina mi się nowomowa z "1984", tam byli specjaliści, zajmujący się niszczeniem słów :/

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад

      To jedna lepszych książek, jakie czytałam!

    • @bernadettazielinska7843
      @bernadettazielinska7843 3 года назад +5

      @@aleksandrapakula czytanie, czytaniem....a ironię w komentarzu nie wychwycono🤪

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +2

      @@bernadettazielinska7843 Proszę uwierzyć, wychwycono. Ale ironia jest najlepszym lekarstwem na ironię ❤️

    • @MrCynamonowyKroliczek
      @MrCynamonowyKroliczek 3 года назад +2

      Instytut etykiety... 🤦‍♂️

  • @justynateresa
    @justynateresa 3 года назад

    Ja wogóle nie lubię "Witam". Ani w pracy ani w mailach ani przy spotkaniu na ulicy.

  • @annaadamczyk5232
    @annaadamczyk5232 3 года назад +15

    No to się dowiedziałam, że witanie kogoś świadczy o poczuciu wyższości i braku manier, przepraszam, więcej już nikogo nie powitam. Co w takim razie z dziecięcym wierszykiem z początku ubiegłego wieku (a może i starszym): ,,witaj, witaj gościu drogi gdy występujesz w nasze progi wielką nam tym radość sprawisz gdy z nami nieco zabawisz"?

    • @dancikn
      @dancikn 3 года назад +5

      No wszak podmiot liryczny jest gospodarzem podejmującym gościa, a więc wszystko się zgadza i jest na swoim miejscu! 😎

    • @annaadamczyk5232
      @annaadamczyk5232 3 года назад +3

      @@dancikn jednakże czyż nie winien gospodaż zademonstrować raczej swej uniżoności wobec gościa?

    • @dancikn
      @dancikn 3 года назад +4

      @@annaadamczyk5232 No nie wiem, wiadomo że gospodarz jest panem na swych włościach i chyba nie ma co z tym dyskutować, raczej każdy wewnętrznie taki stan rzeczy czuje.

    • @annaadamczyk5232
      @annaadamczyk5232 3 года назад +1

      @@dancikn Masz rację, jednak poczucie to trochę coś innego niż demonstracja.

    • @dancikn
      @dancikn 3 года назад +7

      @@annaadamczyk5232 no nie ma co się kłócić z językoznawcami, najwyraźniej niegdyś gospodarz witając przy okazji stawiał sprawę jasno, że jest panem i władcą przybytku. 😉 Pozostaje nam czekać, aż "witam" zostanie uznanie przez wielkie głowy za słowo dopuszczalne i powszechne, bez wydźwięku nadrzędności społecznej, w ramach zmieniającego się języka, bo rzadko kto w dzisiejszych czasach takie znaczenie mu przypisuje (fakt że z niewiedzy, ale jednak).
      Ja doszłam do wniosku, że będę dalej konsekwentnie go używać choćby po to, żeby do tej reformy doprowadzić. 😁
      Tak jak i konsekwentnie będę nalewąć gościom wody do herbaty do pełna, bo uważam to za bzdurne, że szczodrość i pragmatyzm miałyby kogoś "wyrzucać". Mamy 21 wiek, a niektóre zasady savoir vivre zostały w średniowieczu.
      Pozdrawiam.

  • @agam406
    @agam406 3 года назад

    Niepojęte jest dla mnie to, że tyle osób ma czas i ochotę pisać, że odrzuca te zasady. I krytykuje niewybrednie Autorkę. Nie interesuje kogoś etykieta, nie chce stosować jej zasad, to nie słucha.

  • @dammarpol
    @dammarpol 3 года назад +3

    Bardzo się cieszę, że w końcu ktoś mówi o tej wielkiej literze po przecinku.... wydaje mi się, że co najmniej 80% ludzi robi ten błąd. Nie ma żadnego wytłumaczenia na zaczynanie wyrazu wielką literą jeżeli jest on poprzedzony przecinkiem (jeżeli nie jest to nazwa własna oczywiście). :)

  • @tomaszp5253
    @tomaszp5253 3 года назад +8

    „Witaj” - tak można w mailu do współpracownika?

  • @zzielona
    @zzielona 3 года назад

    I jeszcze "Ci", "Tobie" należy pisać z wielkiej litery! Ja absolutnie zawsze zwracam na to uwagę i irytuję się gdy ktoś tak nie pisze.

    • @toczka2310
      @toczka2310 3 года назад

      Prawda, choć mnie w ostatnim czasie jeszcze bardziej irytuje pisanie "My", "On", a w szczególności "Ja" wielką literą. Niestety staje się to nagminne.

  • @mroknesss
    @mroknesss 3 года назад +17

    Ja rozpoczynając wiaxomość od razu przechodzę do treści. Bez powitania. To oznaka ze mam ich bardziej w dupie niz oni są wyżej ode mnie.

  • @tbaraneko2
    @tbaraneko2 3 года назад +15

    A czy powinniśmy pisać czarną czcionką na białym tle? Czy może białą na czarnym?

    • @tbaraneko2
      @tbaraneko2 3 года назад +6

      @@tenktorypisze ciemnoszarym 😁

  • @twojtesc8540
    @twojtesc8540 3 года назад +7

    "Szanowny panie" jak to durnie brzmi jak bym był jakimś niewolnikiem.

    • @krystynabien1068
      @krystynabien1068 Год назад +2

      Szanowny, szanować, to piękne słowa. Szacunek też staromodne?

    • @twojtesc8540
      @twojtesc8540 Год назад +1

      @@krystynabien1068 na szacunek trzeba sobie zasłużyć a nie pisać tak do byle kogo

  • @karolinau5305
    @karolinau5305 2 года назад

    W Ukrainie jest zwyczaj, że po zwrocie grzecznościowym zwykle jest wykrzyknik właśnie

  • @iwonasz9552
    @iwonasz9552 3 года назад +4

    Oby świat miał tylko takie problemy,czepianie sie pierdół,kto normalny ma czas nad tym sie zastanawiać,czy ktoś do mnie napisał dzień dobry czy witam,czy to jest istotne w życiu?ludzie trochę luzu

    • @marzenamodawska9215
      @marzenamodawska9215 3 года назад

      Tak. Zgadzam się. Dostaje bardzo dużo wiadomości mailowych i nigdy nie przyszło mi na myśl się gniewać albo nie odpisać bo Ktos napisał do mnie Witam... Troche luzu w biznesie nie zaszkodzi nikomu.

  • @jajawny1673
    @jajawny1673 3 года назад +5

    Witam i pozdrawiam.

    • @jajawny1673
      @jajawny1673 3 года назад

      Powyższy wpis ma charakter żartu, proszę go nie traktować poważnie.

  • @michalmazurek
    @michalmazurek 3 года назад +16

    Witam i o zdrowie pytam 😉

    • @pawelbartus
      @pawelbartus 3 года назад

      Pierdnę i znikam 😉

    • @michalmazurek
      @michalmazurek 3 года назад

      @@pawelbartus nie wierzysz!? Pierdnę i leżysz.🤣

    • @pawelbartus
      @pawelbartus 3 года назад

      @@michalmazurekwierzę dlatego przed tym już leżę 😉

  • @szeptusia
    @szeptusia 3 года назад +1

    Nie przekonała mnie Pani że zwrot "witam" zawiera w sobie stosunek ważności czy wskazywanie na podległość odbiorcy. Dla mnie to po prostu zwrot grzecznościowy dużo bardziej oficjalny i uniwersalny niż "cześć" czy "hej". "Dzień dobry" wydaje mi sie śmieszne, bo odbiorca może czytac wiadomość np. w nocy. Nie wyczuwam w "witaj" niczego uwłaczającego ani dla mnie jako odbiorcy ani w sytuacji gdy ja tak rozpoczynam konwersacje czy to w życiu czy w korespondencji. To że jakiś pan nie odpisuje na takie maile także mnie nie przekonuje. Może jakaś analiza językowa? Historyczna? Chętnie bym taką poznała, jeśli to by cokolwiek wyjaśniło

  • @susanka23
    @susanka23 3 года назад +2

    Ależ ja to nieraz sprawdzałam. Wiadomości mailowe traktuję jak korespondencję listową, pisaną, a tam właśnie po Szanowny Panie można postawić przecinek i poniżej zaczyna się zdanie wielką literą. Nie jest to uregulowane.
    sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jak-zaczac-list-i-jak-skonczyc;8403.html

  • @esekism
    @esekism 3 года назад

    Rozpoczynanie zdania z wielkiej litery po zwrocie powitalnym mnie nie dziwi. Wszystkiemu winny jest Microsoft Office, który po wciśnięciu entera sam narzuca wielką literę, stąd cały problem. Poprawiać po nim chce się tylko niewielu.

  • @slakzwali
    @slakzwali 3 года назад +11

    Muszę przyznać że po obejrzeniu tego materiału poczułem się staro. Pewnie dlatego że zdumiewa minie fakt iż trzeba dzisiaj ludziom takie sprawy tłumaczyć. Kiedy ja chodziłem do szkół, poloniści tłukli nam to do głów przez cały okres edukacji. Takie przykłady w dobitny sposób dowodzą jak upadł dzisiejszy system edukacji.
    Znakomity materiał.

    • @saldownik
      @saldownik 2 года назад +1

      Jezyk polski nie jest jeszcze tak martwy, zeby stal sie niezmienny. Poruszaja nim poteznie fale ewolucji. Tluczenie do glow dzieciom jest jakims falochronem, ale widac nie doskonalym 👅

  • @dotnetlance
    @dotnetlance 3 года назад +1

    Po przecinku to zwykle Outlook w nowej linii daje wielką literę na początku, niestety.

  • @dobrawodazoteciekawostki8161
    @dobrawodazoteciekawostki8161 3 года назад +7

    Jak to dobrze, ze nie znam pani na zywo. Wyraz ,,Szanowny Panie" jest w przestrzeni internetu zbyt oficjalny. Wole ,,witam".

  • @szymonello5175
    @szymonello5175 2 года назад

    Mnie mrozi "Dzień dobry", gdy czytam maila wieczorem. Należałoby w końcu znaleźć uniwersalne słowo rozpoczynające. Ciekawe wyjaśnienie, lecz nie zmienię nastawienia do "Witam" według mnie to wymysły.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  2 года назад

      Ale słowo „dzień” w języku polskim ma dwa znaczenia - jedno to czas od wschodu do zachodu słońca, a drugie po prostu doba.

  • @kaktusekofficial9343
    @kaktusekofficial9343 3 года назад +18

    Dziękuję, bardzo przydatny materiał.

  • @jfg4638
    @jfg4638 3 года назад +1

    Czy po : Dzien dobry mozna nie pisać znaku interp.?

  • @tomaszmichalski184
    @tomaszmichalski184 3 года назад +9

    To, ze kogos nie razi witam nie znaczy, ze mozna go uzywac. Moim zdaniem Pani ma w 100% racje. Wita to gospodarz w swoim domu.

  • @pawellewap1331
    @pawellewap1331 3 года назад +1

    Teorie, teorie teorie. Jak w 1994 zacząłem używać emaila i pisałem na początku Dzień Dobry, zamiast powszechnego Witam, to się ludzie ze mnie śmieli. Teraz pewnie się śmieją z kogo innego...

    • @donmarciano1981
      @donmarciano1981 3 года назад

      Śmiali

    • @pawellewap1331
      @pawellewap1331 3 года назад

      @@donmarciano1981 "Możemy mówić, że oni się śmiali albo że oni się śmieli - obie te wersje są poprawne, o czym w Małym słowniku wyrazów kłopotliwych pisze Mirosław Bańko. "

  • @paulinas3804
    @paulinas3804 3 года назад +2

    Jak dla mnie to już przesada. Nie widze nic złego w słowie "witam"
    Wyciagnijmy kij z dupy.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад

      Myślę, że przesadą jest używanie takich określeń, ale może się nie znam :)

    • @paulinas3804
      @paulinas3804 3 года назад

      @@aleksandrapakula pewnie masz rację. Nie zmienia to jednak faktu, że kij masz głęboko.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +1

      @@paulinas3804 Bardzo dziękuję za miłe poniedziałkowe słowa. Mam nadzieję jednak, że dla Ciebie ludzie na co dzień są znacznie bardziej uprzejmi - świat jest tak okropny przez to, jak siebie nawzajem traktujemy. Jestem dla Ciebie obca, nie znasz mnie, nie wiesz, jak się teraz czuję - czy jestem szczeliwa, czy przechodzę przez tragedie. Mimo to piszesz do mnie w ten sposób. Przykro mi.

    • @paulinas3804
      @paulinas3804 3 года назад

      @@aleksandrapakula Trochę obracasz kota ogonem . Ja zasugerowałam, że przesada z tą sztywną etykietą a Ty od razu wyjeżdżasz z brakiem uprzejmości. Miejmy dystans do otaczającego nas świata i narzuconych sztywnych regół. Nie chciałam Ci sprawić przykrości tylko uświadomić jak ważny w dzisiejszych trudnych czasach jest dystans i "przymrużenie oka" na sztywną etykietę.

    • @agam406
      @agam406 3 года назад

      Paulino! Piszesz niegrzecznie i twierdzisz, że do "przymrużenie oka"? Wypadało przeprosić. Na dodatek słownictwo nieparlamentarne.

  • @Leon-kz8wc
    @Leon-kz8wc 3 года назад

    Pani Aleksandro bylem dla Pani niesprawiedliwy i przepraszam za swój komentarz - powinienem napisać go w innej formie.

  • @marsal822
    @marsal822 3 года назад +7

    Ja lubie konczyc mail bez zadnych wyrazow szacunku, np: Diabli z wami! albo jeszcze lepiej!!

    • @aram5642
      @aram5642 3 года назад +1

      Ja bym tam poleciał Korą: "Załączam przysiady"

    • @lauradr.3082
      @lauradr.3082 3 года назад +2

      Mozna jeszcze żegnam ozieble.😉

  • @jaa-koo9749
    @jaa-koo9749 3 года назад

    "Pozdrawiam" to jest jednowyrazowe zdanie. Na końcu zdania stawiamy kropkę.

  • @havvacieslak7192
    @havvacieslak7192 2 года назад

    Witam, to forma grzecznościowa, której używamy gdy witamy gości w naszym domu.

    • @Laura-iw3xd
      @Laura-iw3xd 2 года назад

      Tak, a nie podejmujemy gości przez mail przecież.

    • @havvacieslak7192
      @havvacieslak7192 2 года назад

      @@Laura-iw3xd zbyt dosłownie to potraktowałaś

  • @gosiarodzynek1196
    @gosiarodzynek1196 2 года назад

    Witam. Miłego dnia! Pozdrawiam, pa!

  • @margueritedebek1351
    @margueritedebek1351 3 года назад +2

    Też mi się podobało.
    Niby nic takiego,a jednak ważne.

  • @stasiajakobik5320
    @stasiajakobik5320 3 года назад +52

    Moim zdaniem "witam" jest słowem uniwersalnym. I nie przestanę go używać.

    • @zalasaza9385
      @zalasaza9385 2 года назад

      Na wiadomość zwrotną od wykładowcy, czy innego wyżej postawionego człowieka nie liczyłbym w tym przypadku

    • @saldownik
      @saldownik 2 года назад +1

      50%+ spoleczenstwa sie zgadza, ale j. polski to nie jest demokracja 😂

  • @elas8625
    @elas8625 3 года назад +4

    Witam i o zdrowie pytam . Na tym koncze i pozdrawiam . Ja

  • @katarzynaolszewska8477
    @katarzynaolszewska8477 3 года назад +3

    Super filmik! Dziękuję. Chciałabym zobaczyć kiedyś odcinek, w którym tłumaczy Pani, że nie należy pisać takich potworków jak: Nasze, Swoje, Jego. Chodzi mi o zastosowanie w tym przypadku wielkiej litery. Kłuje w oczy.

  • @dobromiaannapiega880
    @dobromiaannapiega880 Год назад

    Dziekuje

  • @b4siek132
    @b4siek132 3 года назад +1

    "Pozdrawiam" mierzi mnie tak samo, jak "witam" 😉 Jak już, wymyśliłam, że będę pisać "z pozdrowieniami".

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад

      Można kończyć też np. zwrotem „Miłego dnia!” :-)

    • @b4siek132
      @b4siek132 3 года назад

      @@aleksandrapakula i tak też robię 😊

  • @FoHsi
    @FoHsi 3 года назад +10

    Niestety, ale ja się nie zgodzę. Witam i odpowiednio Hi, Dear to już standard, jak Pozdrawiam, Greetings czy Regards. W czasach, gdzie połowa ludzi pisze "ludzią" to czepianie się zupełnie nieistotnych rzeczy, a maile nigdy oficjalną formą konumunikacji nie były. To nie jest pismo urzędowe, a szybka forma komunikacji, która z założenia ma być prosta i zrozumiała, a nie wyniosła.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +3

      Odwołując się do języka angielskiego: czy rozpocząłby Pan maila od "welcome"?

    • @FoHsi
      @FoHsi 3 года назад +1

      @@aleksandrapakula nie, ponieważ nie stosujemy bezpośredniego tłumaczenia, nawet w przypadku niektórych tytułów filmów. Chodzi o przyjętą zasadę, która jest już standardem. Nigdy nie napisałbym np. Dear friend do kogoś, kogo nie znam, a jednak jest to powszechne poza granicami kraju w kontaktach np. z osobami narodowości chińskiej. U nas Witam jest takim właśnie odpowiednikiem.

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +5

      @@FoHsi Nie jest. Jest powielanym błędem, jak np. branie czegoś na tapetę.

  • @macbaton
    @macbaton 3 года назад +2

    Dotyczy wielkiej litery po przecinku 3:55 w języku angielskim piszemy wielka literą a outlook poprawia, to tyle

  • @serafinek-delektujsiezycie9139

    Ta fryzura i kolor włosów mi się bardzo u Pani podoba 😊

  • @gabiwisniewska5297
    @gabiwisniewska5297 3 года назад +25

    🤔 A mnie drażni taka etykieta ! Prosto ,zwięźle i na temat !! Hejka i pozdrawiam mnie nie obraża !

    • @halinad.7087
      @halinad.7087 3 года назад +3

      Dodanie tych kilku słów jak np. "Dzień dobry", czy " Z wyrazami szacunku" zbytnio nie rozszerza wiadomości, a jest bardzo miłe, dobrze świadczy o nadawcy i jego stosunku do adresata.

  • @motyl6600
    @motyl6600 3 года назад +1

    Eee tam. Szanowny Panie brzmi jeszcze gorzej.

  • @darekchrusciel6806
    @darekchrusciel6806 3 года назад

    Wszyscy piszą witam i duża litera po przecinku.Pracownicy banku,ZUS itd.Pani z yt swoje a życie swoje.

  • @blanka2711
    @blanka2711 3 года назад +3

    Ja dostaje sporo e-maili z Witam serdecznie, co w tym przypadku?

    • @mmmb1137
      @mmmb1137 3 года назад +1

      😂

    • @lyinganddying7069
      @lyinganddying7069 3 года назад +2

      Może spróbować jakoś wybrnąć i napisac żegnam również serdecznie?😂

    • @twojtesc8540
      @twojtesc8540 3 года назад +2

      Pożal się radzie języka polskiego. Robicie problemy tam gdzie ich nie ma

    • @aram5642
      @aram5642 3 года назад

      Do pieca z nimi, bez czytania.

    • @aram5642
      @aram5642 3 года назад

      @@lyinganddying7069 "...z domieszką ironii"

  • @pawekraus8947
    @pawekraus8947 3 года назад +1

    Ale masz ladne oczy

  • @hi.panorama
    @hi.panorama 4 года назад +17

    Siedem minut, a tyle cennej wiedzy! Dziękuję.

  • @marlenaziokowska7312
    @marlenaziokowska7312 3 года назад +2

    Bardzo często spotykam się w oficjalnych mailach ze zwrotem "Łączę pozdrowienia" - stąd moje pytanie czy jest on odpowiedni do formalnej korespondencji? :)

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад +2

      Tak, jeśli to korespondencja osób, które są ze sobą już w bliższej relacji (np. pracują ze sobą od jakiegoś czasu). Zupełnie formalna korespondencja wymaga zwrotu „Z wyrazami szacunku”.

    • @marlenaziokowska7312
      @marlenaziokowska7312 3 года назад

      @@aleksandrapakula dziękuję uprzejmie!

    • @kazimierzgaska5304
      @kazimierzgaska5304 3 года назад +1

      Nie "łączę" a "załanczam" ;D

    • @isiag.610
      @isiag.610 3 года назад

      @@kazimierzgaska5304 Jeśli już tak się poprawiamy to "załączam".

  • @pm7869
    @pm7869 3 года назад +14

    Co za bzdura, chyba Pani nie ma zbyt duzego obycia biznesowego. Zawsze bede pisac "witam" bo to jest wystarczajaco grzecznie i oficjalnie. pisalem tak tez do przelozonych i nikt nigdy nic nie mial przeciw temu.

    • @gdkabsbdkwkwm4187
      @gdkabsbdkwkwm4187 3 года назад +4

      Jak widzę Witam to wiem, że biedny przyjezdny wsiok. Nie spotkałam Witam od kogoś dobrze wykształconego. Co najwyżej od Januszy na olx czy wsiokow w mailach

    • @pm7869
      @pm7869 3 года назад +11

      @@gdkabsbdkwkwm4187 No widzę poziom wypowiedzi bardzo wysoki.... Aż ciężko się na takie wyżyny wdrapać. Akurat jestem z dużego miasta i od lat w swoim biznesie ale to nie ma większego znaczenia. Wiele osób na wysokich stanowiskach używa "Witam". Czepianie się tego jest po prostu dla mnie wołaniem frustrata, który niewiele wie o życiu.
      Nie wiem dlaczego próbuje Pani obrażać ludzi ze wsi swoją wypowiedzą? Są gorsi? Jeśli ktoś jest biedny to też ujma?
      Spotkałem wielu ludzi ze wsi, wykształceniem i poziomem intelektualnym przewyższającym miastowych. Również i mnie. I na pewno już widzę że Panią :)
      Pozdrawiam i życzę sukcesów w "rzeczywistości" :)

  • @arturbruniec6839
    @arturbruniec6839 3 года назад

    Dzień dobry.Jeśli Ola pisze maila do pana który ma syna Aleksandra "pozdrawiam Aleksandra " bez przecinka ma dwa znaczenia .

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  3 года назад

      Ano nie, ponieważ "Pozdrawiam" i "Aleksandra" umieszczane są w dwóch różnych wierszach.

  • @dorotacychulska5899
    @dorotacychulska5899 3 года назад +2

    Niestety w banku w korespondencji wew jest to norma

  • @ewakociubinska5236
    @ewakociubinska5236 2 года назад

    Tylko gdzie jest etykieta zachowania gdy wojna i bomby leca ? ...” krolow” omija etykieta ? ...

  • @palikirmajuro1249
    @palikirmajuro1249 3 года назад

    Nie był przydatny, bo od zawsze tak piszę mejle, sam z siebie, a nie dlatego że ktoś mnie tak uczył - jakoś to z logiki wyszło.

  • @piotrzawierucha7260
    @piotrzawierucha7260 2 года назад

    Mam pytanie czy maila technicznego związanego z produkcją mogę zacząć od słów: "Dzień Dobry Pytanie Dyrektorze"?

    • @aleksandrapakula
      @aleksandrapakula  2 года назад +1

      Tak, ale poprawnie będzie „Dzień dobry, Panie Dyrektorze”.

    • @piotrzawierucha7260
      @piotrzawierucha7260 2 года назад +2

      @@aleksandrapakula Bardzo dziękuję