Téměř nulový [ne]pasivní dům - DvP 2015

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 апр 2017
  • Ing. arch. Jaroslav Tachecí se s námi podělí o praktické zkušenosti z projektování a realizace vlastního, energeticky velmi úsporného domu. Tento objekt je současně bedlivě monitorován a řada měření přináší velmi zajímavá zjištění...

Комментарии • 16

  • @miroslavblazo7484
    @miroslavblazo7484 3 года назад +3

    No ano teraz ked sa stavaju uplne bezne pasivne domy, tak toto video sa zda byt velmi zabavne

  • @fx0074
    @fx0074 3 года назад +5

    Videl som vase videa nepasivny dom :) no ak je dom zatepleny z vnutra,tak je to ako byvat v krabici od polystyrenu a steny su len nato aby ten dom neodfuklo. teda ako niekto byva v krabici od polystyrenu,tak nech sa necuduje,ze ho vykuri graficka karta od pocitaca. Podla mna je to strasne postavene. takyto dom ma velmi velmi velmi zlu uzitkovu hodnotu ako napr: ziadna akumulacia tepla a vela ineho.
    teraz pisem a je leto 2020 a cas ukazal ,ze co tu tento pan vravi,tak dnes to neplati a mozno to neplatilo ani predtym neviem.
    teraz sa bezne stavaju ultranizkoenergeticke tzv pasivne domy a stavaju sa tak lahko ako pred par rokmi nizkoenergeticke . nulove domy sa daju postavit aj teraz a bez problemov.
    ja mam novy dom 150 m2 5 kWh/m2/pa k tomu FVE 3kWhp (dokupim na 5kWhp a bateriu) a vlastnu studnu a teplovodny-aku krb pre atmosferu a ohrev TUV :) elektricke folie pod podlahu pre ak by nahodou. vonkajsie zaluzie. zber dazdovej vody. 4 lokalne rekuperacie. steny tehla bez zateplenia, okna 0,7 Uw, obytne podrovie nadkrokvova izolacia PIR dosky. inteligentna elektroinstalacia fibaro. 60% svojpomocne robene.
    60 000€ komplet
    vymenil by som si tie domy na tyzden. :D na vyskusanie. ale asi by som ten tyzden nevydrzal :)
    v polystyrene byvat musi byt velmi nekomfotne. :(
    on tu postavil dom inak ako je to teraz bezne zauzivane. stena a z vonku polystyren a on to dal opacne. ale ak teraz ludia robia domy stale sposobom stena a z vonku polystyren,tak je to uplne to iste co sa tyka napr R. je jedno z ktorej strany je ,aby bol z toho pasivny alebo nulovy dom. uplne jedno. ale nieje jedno pre komfort byvania. v tomto dome okamzite nabieha teplota ale nedrzi ju. bezne domy akumuluju teplo a to je to najlepsie pre byvanie. polystyren z vnutra je velka chyba. vsetky tie sendvicove steny co maju polystyren z vnutra ,tak su na tom ako v tomto videu tento pan a vsetci riesia ten isty problem. prdnu si a maju teplotu o 1 stupen viac a nevedia sa zbavit prdu pokial neotvoria okna. ten prd som myslel obrazne. povedzme ,ze varia a nevedia sa zbravit prekurenia pokial neotvoria okna. polystyren v dome je konstrukcna chyba cislo 1.
    akumulacia je dolezita. vysvetlim na priklade.
    mate polystyrenove chladnicky v aute. princip: date do polystyrenovej krabice par kociek ladu a nanuk. nanuk vam vydrzi niekolko hodin a neroztopi sa pokial cez polystyren neunikne vela tepla. musite pridat znova kocky ladu. a znova kocky ladu a znova a znova a znova. :)
    ak date do tej istej krabice do vnutra tehly,tak prva davka ladu sa roztopi kvoli tomu aby sa ochladili tie tehli. no potom uz nemusite 5x pridavat kocky ladu a nanuk vam vydrzi 2x 3x 4x dlhsie bez toho aby ste museli pridat dalsie kocky ladu

    • @LuNemec
      @LuNemec 3 года назад

      Dobrý den, sice jsem panelákový laik, ale myslím že vaše přirovnání k polystyrenové krabici není úplně správně. Srovnejte to s difuzně uzavřenou dřevostavbou. To lze zase přirovnat k bydlení v igelitovém pytli. Proto tyto domy mají nucené větrání s nějakou rekuperací. Jediný důvod který mě napadá proč by mi mělo vadit bydlet v igelitovém pytli nebo polystyrenové krabici je vlhkost. Když se podíváte na další přednášku od pana Tachecího, uvidíte, že tam má rekuperaci regulovanou relativní vzdušnou vlhkostí a množstvím CO2.
      Nenapadá mě nic jiného proč by mělo být nekomfortní bydlet v domě který je zateplen vnitřně i zvenku. Jediná nevýhoda kterou vidím je menší užitná plocha. To ale nesouvisí s komfortem.
      Co se týče tepelné kapacity, tam pocitově je to samozřejmě individuální. Ale co se týče vytápění/regulace teploty, si myslím že bude naopak efektivnější nemít vysokou tepelnou kapacitu. Pokud topíte rekuperací, jako pan Tachecí, potom je dosaženo vyšší účinnosti pokud rekuperace topí s menším absolutním výkonem po delší dobu - protože i průtok vzduchu může být menší. Tím pádem, když snížíte tepelnou kapacitu domu, nemusíte dodávat velké množství energie po krátkou chvíli - pro co nejrychlejší vytopení domu (akumulace tepla). Proto si myslím že je naopak lepší "přihazovat po jedné kostce", protože spousta spotřebičů má vyšší účinnost v tomto režimu, nebo dokonce lze pořídit levnější spotřebič s nižším maximálním výkonem.
      Budu rád, když mi napíšete proč si myslíte že bydlet v polystyrenové krabici vs igelitovém pytli je rozdílné. Za mě je to jedno a to samé. Bez nuceného větrání je to hrůza.

    • @fx0074
      @fx0074 3 года назад

      @@LuNemec Čítaj príspevky a máš tam všetky odpovede

    • @LuNemec
      @LuNemec 3 года назад

      @@fx0074 Já právě od vás vidím jen 1 příspěvek. A to tento na který odpovídám.

    • @fx0074
      @fx0074 3 года назад

      @@LuNemec Ale ten príspevok je veľmi dlhý. Asi si si to nerozbalil a nevidel celé.

    • @fx0074
      @fx0074 3 года назад

      @@LuNemec A prepáč , naozaj tu je iba jeden môj príspevok. Máš pravdu. Ja som tu na drevoportal písal viac príspevkov a už ma tu za to vyhánali , že nech sem nepíšem a nechodím. Realita bola taká , že chcem mať široký prehľad a potom si vedieť vybrať lepšie. Drevodom som nikdy nechcel, ale ma zaujímalo vždy aké sú a chcel som vedieť viac. Už sem dlhšie nepísem. Nepozerám drevodomy. Som ich úplne odpísal, nezaujímaju ma.

  • @ferduvsvet5614
    @ferduvsvet5614 2 месяца назад

    Jaká je výměra toho domu...muj názor je 20m na osobu ...

  • @pavelhusak3365
    @pavelhusak3365 2 года назад

    Je za uplynulých 7 let od natočení videa něco nového, kromě cen energií, na toto téma? Myslím třeba zkušenosti majitele s provozem, změna výpočtů a způsobů měření všech uváděných údajů atd. Stavím dřevostavbu malého přízemního RD, nyní ve fázi hrubé stavby, a rád bych v konstrukci také umístil různé sondy pro měření vlhkosti a teplot. Je možné se zapojit do nějakého projektu, třeba ve spolupráci s ČVUT, zkušebním ústavem nebo jiným subjektem, kdy by se dlouhodobě sledovaly měřené hodnoty a porovnávaly by se s výpočty?

  • @davidoulicky4727
    @davidoulicky4727 4 года назад

    Dobrý den, Vaše video je velmi poučné za to děkuji. Ale musím vyjádřit nesouhlas s cenou výstavby za 1 milion korun. Je hezké že jste si dělal dum svépomocí (v dnešní době se každý snaží si udělat sám vše co jde aby ušetřil) ale.... Ostatní stavebníci nemají možnost si dělat sami sobě Stavby vedoucího, Certifikovaný dozor stojí dle stavby 10-20 tisíc měsičně. Tak že za mě vaše cena za výstavbu je zcela irelavantní.. Děkuji za váš názor. David O.

    • @Forumdrevostavby
      @Forumdrevostavby  4 года назад

      Dobrý den, jsem rád, že jste si z videa vzal to podstatné. Ano, cenu tohoto domu nelze vytrhnout z kontextu a paušalizovat ji. Panu Tachecímu se to skutečně povedlo, ale je zde několik "ale". Sám plnil hned několik funkcí, protože tyto zkušenosti sbíral celý život ze své praxe.
      Pro mne je to jednoduše inspirativní přistup k budování domu a každý si ze sdílení těchto informací můžeme vzít, co jsme schopni využít ;-)

  • @oneworldonedream777
    @oneworldonedream777 7 лет назад +1

    škoda toho Al Gora
    (a jeho lži) jinak dobré