Dom

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 авг 2024
  • Zapraszam do Waszego sklepu sklep.zeptobox.pl
    Wszystko z gwarancją w Polsce i zakupy na raty.
    UWAGA! 2022-03-01 Ruszyłem z projektem Kogeneracja
    Zapraszam do grupy na FaceBook:
    / 1319771558409753
    Chcesz wesprzeć moje działania? Link tutaj:
    sklep.zeptobox...

Комментарии • 170

  • @enderomega2324
    @enderomega2324 6 лет назад +38

    Gdy budujesz lub remontujesz dom lub mieszkanie dobierz wydajność przepływu powietrza maksymalnie do kubatury mieszkania (z reguły są przesaczowane) zaplanuj miejsca na rury ( w ścianach czy w suficie) nie umieszczaj wlotu powietrza obok wylotu (jedno będzie zaciągało drugie a w mieszkaniu do wymiany powietrza nie dojdzie) postaraj się zaciąg powietrza umieścić w suficie (bo najcieplejsze jest pod sufitem) na krańcu przeciwnym do wdmuchu powietrza (i w ścianie niżej jeśli to możliwe) dzięki temu świeże powietrze będzie 'szło' przez całe mieszkanie. Liczba wlotów i wylotów musi być ta sama dobrze aby każde pomieszczenie miało i wlot i wylot w przypadku mniejszych w łazienkach wyciąg w przedpokoju wdmuch. Jeżeli rury dochodzące do pomieszczeń nie mogą być jednakowej długości zainstaluj wyloty regulacyjne tak aby mieć możliwość regulowania ilości powietrza wpadającego do pomieszczeń w różnej odległości od rekuperatora bo brak takowych spowoduje że do pomieszczenia z do którego prowadzi najkrótsza rura będzie ci urywało głowę a w najdalszym smród bąka będzie wisiał przez godzinę. Pamiętaj że rury zabierające powietrze z domu po kilku latach będą pełne patogenów podobnie jak w klimatyzacji i po ośmiu latach trzeba będzie je czyścić. Jeżeli myślisz nad włączeniem okapu kuchennego do rekuperacji to tylko pozornie dobry pomysł bo bez najwyższej jakości filtrów i ich systematycznej wymianie zniszczysz rekuperator nawet w pół roku a dodatkowo musiałbyś jeszcze upewnić się czy balans wchodzącego powietrza do wychodzącego jest zachowany. Jeżeli MARZYSZ klimatyzacji w domu zakup rekuperator z klimatyzacją jeżeli jest to tylko opcja zignoruj ją i zamontuj wentylator sufitowy. Jeżeli masz dom umieść rurę zaciągu powietrza w ziemi na tyle długą i głęboko zakopaną aby mroźne powietrze miało czas zwiększyć swoją temperaturę przynajmniej do -1C urządzenie nie tylko będzie bardziej wydajne ciepłowniczo ale nie będzie się wyłączać na dogrzanie rekuperatora. Nie oszczędzaj na wyposażeniu jeżeli możesz dobierz opcje w przyszłości oszczędzą ci trochę kasy np. czujnik CO2 będzie dobierał odpowiednią prądkość wentylatorów dla zapewnienia świerzego powietrza. Poznaj zasadę działania i czynności niezbędnych do utrzymania urządzenia w pełnej sprawności a więc czyszczenie, inspekcja i smarowanie.

    • @zbigniewnajduch8072
      @zbigniewnajduch8072 3 года назад +1

      Witam, masz rekuperację? Czy zajmujesz się montażem?

    • @enderomega2324
      @enderomega2324 3 года назад +1

      3 lata mam rekuperację firmy Heat rae Sadia (firma przejęta przez ma inną nazwę której nie pamiętam)Przez pierwsze 3 miesiące co miesiąc czyściłem filtry instalacyjne (wej/wyj) później kupowałem filtry papierowe raz na 1,5 roku (w połowie czasu czyszczenie) Rekuperator posiada 2 zaciągi z domu i 2 wdmuchy. 1 zaciąg w kuchni otwartej na salon w części salonu 1 wdmuch. 2 wdmuchy w sypialniach i 2 wyciągi w 2 łazienkach. Włączniki świateł w łazience podłączone są pod najwyższą prędkość rekuperatora a w kuchni pokrętło z 3 ustawieniami normalną, najwyższą i wypadkową 2 poprzednich czyli średnią. Na rekuperatorze 2 potencjometry do ustawienia najwyższej i normalnej prędkości. Przyznaję że zmniejszyłem normalną prędkość aby zużycie wyniosło 20 W w normalnej prędkości. Nie doszedłem do momentu wyciągania wentylatora i czyszczenia łopatek (wymagane po pewnym czasie). Brakowało mi opóźnienia wyłaczenia najwyższej prędkości po skorzystaniu z toalety. Dość dobrze radzi sobie z usuwaniem wilgoci po gotowaniu natomiast nie zmniejsza specjalnie wilgoci w porównaniu do wilgoci na zewnątrz (zawilgocona Anglia) nie wnikając w zalażenosć temp/wilgoć. Względnie cichy ale jednak słyszalny w mieszkaniu mimo zamknięcia w schowku. Bawienie sie ustawieniami wlotów nie polaceane ze względu na zakłócenie balansu. Dom może zasysać zapachy z zewnątrz lub jak w moim przypadku rozprowadzać zapach gotowania po bloku :-)@@zbigniewnajduch8072

    • @zbigniewnajduch8072
      @zbigniewnajduch8072 3 года назад +1

      @@enderomega2324 dzięki za odpowiedź, mam w planach budowę więc rady kogoś kto użytkuję rekuperację a nie wciska produktu są dla mnie bardzo cenne. Pozdrawiam

    • @czynmydobro4fun
      @czynmydobro4fun Год назад

      Te rady to chyba idealna instrukcja jak wykonać wadliwą instalację rekuperacji chyba w każdym możliwym jej punkcie XD

  • @maciejsiwa3931
    @maciejsiwa3931 3 месяца назад

    Jeśli chodzi o lato to powinieneś zamienić strony i czerpać powietrze od podłogi I wtłaczać zimne od sufitu wtedy chłodzenie pomieszczeń będzie bardziej efektywne Jeśli chodzi o ozonator powietrza Jest to rzecz bardzo niezdrowa zakazana w Ameryce dlatego kiedy ozonujemy samochód nie powinno nikogo być w środku A po Ozonowaniu trzeba dobrze wywietrzyć samochód Ponieważ jest to niezdrowe!

  • @agnieszkawrobel6992
    @agnieszkawrobel6992 5 лет назад +6

    Świetnie sie słucha, dziekuje za filmik, pozdrawiam serdecznie

  • @amimor1000
    @amimor1000 6 лет назад +6

    Mam trochę inny kupiłem sam wymiennik(przeciwprądowy po prostu jest dłuższy jakieś 600zł aluminiowy) a resztę sam poskładałem mam kilka doświadczeń:
    1) to wyłączanie nawiewu to głównie chodzi o to że gdy zacznie zamarzać wymiennik(wilgoć z domu się kondensuje) to się zmniejsza prześwit na wylocie mniejszy przepływ mniej ciepła i jeśli się by nie wyłączyło nawiewu to całkiem się zatka.
    2) nie wiem przy jakiej temperaturze robisz film ale zajrzyj przy np -5 na dworze u mnie komora wyrzutu zużytego powietrza cała mokra w każdym razie bałbym się o wentylator u mnie jest on po stronie domu więc jest sucho.
    3) dawałem dużo więcej uszczelek a i tak cały czas gdzieś się robiły nieszczelności (widać po wilgoci i odkładającym się kurzu) skończyło się pozaklejaniem każdej kmomory folią przezroczystą i tamą klejącą .
    4) co do filtrów to to lepiej zrobić z siatki metalowej poskładanej w zygzak + profile of GK jest większa powierzchnia więc mniejszy opór i rzadziej trzeba wymieniać a u ciebie miejsca na filtr jest sporo coś takiego allegro.pl/wklad-filtr-powietrza-daytona-250-350-berluf-dospe-i7058274354.htm
    5) rury masz tylko po domu czy przechodzą przez zimne pomieszczenia ? u mnie był problem bo mam rekuperator na poddaszu i dałem rurę wyciągową z perforacją co sprawiło że minimalna ilość wody się tam wkraplała po pewnym czasie wełna zamokła .... musiałem wymienić na takie pełne (hałas przenoszą to ich wada) jak znajdę czas to podmienię na takie z membraną.
    6) przy -10 stopniach mam około 5l wody/24h z rekuperatora
    7) przy -10 na dworze i 20 w domu nawiew mam 18 a wywiew około 2 (tym którym się nie zgadza po prostu niech doliczą ciepło skraplania wody to naprawdę sporo w stosunku do całości powietrza)

  • @Sizaraf
    @Sizaraf 6 лет назад +8

    Ciekawie i szczerze :) bez wymądrzania się :) poszedł sub.

  • @HUDY147
    @HUDY147 6 лет назад +13

    Jeśli zmniejszysz obroty wentylatora nawiewnego to masz ujemne ciśnienie w domu. Wtedy będzie ciągło przez uszczelki w oknach i wszędzie gdzie się da. W domu z reku powinno być utrzymywane równomierne ciśnienie ew nadnisnienie ale nie może być podciśnienia. Pozdrawiam :)

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 лет назад +1

      W domu mam nawiewy rekuperacyjne (rura w ziemi na głębokości ponad 2 m) i stamtąd bierze się "brakujące" powietrze. Niestety ze względów braku miejsca na rury nie mogłem tych systemów połączyć.

    • @abstrahujacod5130
      @abstrahujacod5130 6 лет назад +2

      ZeptoBox.pl A jak z grzybem w takich rurach?...tzn tych pod ziemią

    • @Mieszko777
      @Mieszko777 5 лет назад +2

      @paweł jasiewicz
      mam pytanie czy Twój rekuperator działa bez przerwy cala dobre czy włącza się od czasu do czasu, powiedzmy trzy razy na dobę po godzinie?

    • @STACHUrka
      @STACHUrka 5 лет назад

      Max820511 Max820511 A jakbyś ustawił piec na 18 stopni to też cały czas będzie grzał? Może niezgodność parametrów termostatów pieca i rekuperatora i jedno 18 =/= drugiemu 18?

    • @vt1100
      @vt1100 5 лет назад +1

      @Max820511 Max820511 rekuperator to instalacja konfortu tak jak klimatyzacja więc musi koszt być. Wentylować dom jakoś musisz a lepsze to niz okno bo przez okno tracisz 100% ciepła. Nie jestem fanem elektroniki ale jednak sterowanie tymi wentylatorami jest potrzebne. Poza tym na moj gust to powinno sie właczać z 5 razy na godzinę na trzy minuty. Powinno być połaczone z wyciągiem kuchennym (okapem). Poza tym trzeba by dyskretnie pozbyć sie wentylacji grawitacyjnej jak już kominiarz odbierze nam instalację w nowym domu... hehe

  • @gieru90
    @gieru90 Год назад

    Dzień dobry.
    Instalacja kanałów jest w systemie trójnikowym? Jak to się sprawuje i jak został zrobiony bilans?
    Stoję przed wyborem technologii i większość fachowców poleca system rozdzielaczowy, a rozum podpowiada na rozprowadzenie na trojnikach bo taniej 🙂
    Pozdrawiam

  • @lukaszkotarski
    @lukaszkotarski 4 года назад +1

    Świetny rekuperator mam taki i ostatnio sprawdziłem jego wydajność przy temp. na zewnątrz +4 w domu +21 z rekuperatora wywiewało +20 mega jestem zadowolony bo się nie spodziewałem takiego odzysku i to na 90% prędkości bo mieliśmy pełen dom gości polecam :)

    • @bazej9544
      @bazej9544 4 года назад

      Łukasz możesz podrzucić jakąś fotkę? A jak ze sterowaniem? Ręcznie czy dokupiles sterownik wifi i ustawiasz na telefonie?

    • @mateuszmichna6676
      @mateuszmichna6676 4 года назад

      Łukasz, mogę prosić także o więcej informacji odnośnie jak wygląda sterowanie u Ciebie tym sprzętem?

  • @kamilfigatowski232
    @kamilfigatowski232 4 года назад +1

    Do tego zrobię sobie Api do Domowicza, Google Home itp

  • @wojtecki9
    @wojtecki9 Год назад

    Hmm, na zewnatrz 4, z domu wywiewa 20, nawiewa 18, czy to prawidłowa logika tego systemu ???
    Jak czyste powietrze chciales miec to oczyszczac powietrza lepszej klasy i po sprawie.
    Złączki od syfonu idą do góry przed zejsciem w dół -- do poprawy.

  • @pieter1206
    @pieter1206 4 года назад +3

    Witam, jakie wnioski po dwóch latach ?

  • @domins4140
    @domins4140 4 месяца назад

    Możesz podać jaki to typ rekuperatora oraz co to za wentylatory?

  • @kapitanpanda
    @kapitanpanda 4 года назад +1

    Kolego a nie myslales zeby dolot powietrza z zewnatrz zrobic zakopany w ziemi kilkanascie metrow rury zeby automatycznie powietrze powoli sie ocieplalo???

    • @azi_and_razi
      @azi_and_razi 3 года назад

      Kilkanaście metrów to zdecydowanie za mało aby osiągnąć jakiś sensowny efekt, potrzeba kilkadziesiąt metrów rury. Moim zdaniem lepsze są GWC żwirowe / grzebieniowe (polskie wymysły ;)) bo poza ogrzewaniem / schładzaniem powietrza zapewniają wstępną filtrację powietrza i jego nawilżenie.

  • @NFGK18
    @NFGK18 5 лет назад +1

    Witam jaki jest pobór prądu na poszczególnych biegach ?

  • @kamilfigatowski232
    @kamilfigatowski232 4 года назад +2

    Rde własnie dałeś mi powód żeby kupić taki rekuperator do którwgo sobie sak zrobię całą elektronikę na Arduino :) Ciekawe czy dałoby radę postawić taką centralkę na Esp32. Podejrzewam że tak.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад

      Właśnie zauważyłem, że centrale z zaawansowaną elektroniką mają najwyższą cenę, a tak naprawdę to kilka czujników i Soft. Ważne napewno są algorytmy... i za to pewnie się płaci.

    • @kamilfigatowski232
      @kamilfigatowski232 4 года назад +2

      @@ZeptoBoxpl Ja taki układ mogę zrobić sam : ) Wystarczy mi ESP32 + PCF8574 control 8 Relay module. Do tego centralka apka na tablecie lub jakiś wyświetlacz i jest pełne sterowanie :)

  • @Ostin-bz7ww
    @Ostin-bz7ww 5 лет назад +5

    Dzień dobry wiem ze film juz dosc stary, ale jak sprawuje sie rekupelacja, jak rachunki za gaz? Widac jakas różnicę?

    • @annagrodzicka8124
      @annagrodzicka8124 5 лет назад +1

      nie sądze, to nie daje oszczędności tylko komfort zycia, można bez reku mniej placic za gaz mając nieodpowiednio natlenione powietrze

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  5 лет назад +2

      Jest OK. Podsumowując cały okres mam około 200 zł/2 miesiące oszczędności za GAZ. Czy to dużo czy mało oceńcie sami. Różnica jest taka, że napewno oprócz oszczędności mam świeższe i czystsze (bo filtrowane) powietrze w środku. Czyli oszczędność 600 zł/rok, a wydatek wiadomo - spory, no więc za 8 lat się spłaci :)

    • @georgenelson811
      @georgenelson811 5 лет назад

      @@ZeptoBoxpl czy w tych wyliczeniach kalkulujesz też wymiany filtrów? bo rozumiem że 200zł to oszczędność na czysto, po odjęciu ceny za prąd.
      swoją drogą, fajny filmik, dzięki!

    • @pete7433
      @pete7433 5 лет назад

      @@georgenelson811reku to komfort a nie oszczędność

    • @georgenelson811
      @georgenelson811 5 лет назад

      @@pete7433 pytam merytorycznie, daruj sobie frazesy, to czy jest to oszczędność ocenię sam, dzięki

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 5 лет назад +1

    ciekawe....nie ma filmu i opinji jak to sie prawuje kosztowo np przez 6 lat..

  • @enderomega2324
    @enderomega2324 6 лет назад +2

    Mam bardzo trochę uwag do tego rekuperatora i całego jego tzw. oprzyrządowania. Również jestem posiadaczem rekuperatora marki HeatRae Sadia. I nie mogę uwierzyć jak prymitywną i bardzo podstawową formę rekuperatora oferują polscy producenci. Więc powiem jak jest zainstalowany i działa mój w międzyczasie odpowiadając na niektóre błędy popełnione przez chłopaka. Mieszkanie 80m kwadratowych w bloku. Zaciąg i wydmuch powietrza na dachu bloku rurami rozprowadzonymi w pionach skraplacz (tak musi być z syfonem) podłączony do rur ściekowych. Zamontowany w tzw. szafie z dobrymi drzwiami w przedpokoju. Wdmuchy powietrza: w części pokoju w salonie połączonym z kuchnią i w każdej z dwóch sypialni (3). Wyciągi zużytego powietrza w części kuchennej salonu i w każdej z dwóch łazienek (jedna mała dla dużej sypialni). Wchodząc do łazienki i włączając światło załączają się najwyższe obroty rekuperatora (więcej powietrza jest wyciągane i zaciągane z i do mieszkania. W przypadku intensywnego gotowania mogę włączyć wyższe obroty włącznikiem w kuchni. Wszystkie rury to rury PCV (użycie innych to strata pięniędzy). Filtry powietrza przychodzącego i wchodzącego do rekuperatora dostępne po wyjęciu gumowych uszczelek. Ciąg dalszy nastąpi

    • @elmer967
      @elmer967 5 лет назад +2

      Ender Omega w jakim celu reku w bloku ? Jakie to korzyści porzynosi? Wietrzenie 80-100 m2 to jakaś filozofia ? W bloku niema takich strat ciepła. Można nie grzać lub grzać lekko, wietrzyć non stop a temp stoi. Wystarczy dobry klimatyzator z funkcja ogrzewania( do osuszania powietrza ) mniej instalacji i połowa ceni reku.

  • @piotrgodawa
    @piotrgodawa 3 года назад

    Rekuperator powinien pracować non stop bo jak wyłączysz to mogą się namnożyć bakterie i zacznie śmierdzieć i możesz zacząć chorować na dzieje choroby

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад

      Dlatego wymieniam filtry co 6 miesięcy. Nigdy nie było jak dotąd problemu. Tak samo jak w samochodach filtr kabinowy też należy wymieniać min co rok.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад

      Filtry co 3mies max , tu są tanie naszczesxie

  • @kubs80
    @kubs80 6 лет назад +1

    Witam, czy reku ma jakies zabezpieczenie przed zamarzaniem wymiennika, nagrzewnica wodna- powietrzna, czy zmniejszenie predkosci nawewnego silnika starczy?. Chodzi mi o mrozy typu -10. cze ten sterownik fabryczny ma automatyke obnizania predkosci nawiewnego wentylatora?

    • @pavelcz-ik3766
      @pavelcz-ik3766 6 лет назад +1

      Jakub dobre pytanie. Przyłączam się do niego.

    • @rafallewandowski8448
      @rafallewandowski8448 4 года назад +3

      @@pavelcz-ik3766 nie, tylko wyłączy wentylator na czerpni, jak temperatura wymiennika wzrośnie go go uruchomi ponownie. Tak było u mnie w reku. (mam CWP 360 z przeciwprądowym wymiennikiem) proste zabezpieczenie ale skuteczne i nie zjada tyle energii co grzałka.

    • @pavelcz-ik3766
      @pavelcz-ik3766 4 года назад +1

      @@rafallewandowski8448 dzięki za info, pozdrawiam.

  • @jarosawreszczynski9343
    @jarosawreszczynski9343 2 года назад

    Witam. Czy z kanałów nawiewnych leci powietrze bezwonne?U mnie ma dziwny zapach. rekuperacja pracuje od miesiąca

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      Co roku lub częściej wymieniam filtry i czyszczę czerpnię. Nie ma żadnych problemów. Łácznie to umnie ponad 3 lata.

  • @themkpi
    @themkpi 3 года назад

    Jak idę do sąsiada to ma rekuperację to się dotleniam takie powietrze ma
    a spala 2 razy tyle gazu co ja taka oszczędność

  • @mirekklimas5478
    @mirekklimas5478 5 лет назад +1

    powiedz mi dlaczego nie sugerowałeś sie oznaczeniami na obudowie??? pytam bo mam identyczny lecz podlaczylem go zgodnie z naklejkami... ma to jakies znaczenie??? odpisz

    • @luk9435
      @luk9435 5 лет назад +1

      mówi że rury miał już położone to musiał odwrócić środek

    • @mirekklimas5478
      @mirekklimas5478 5 лет назад +1

      @@luk9435 faktycznie...na raty oglądałem

  • @MinSziHo
    @MinSziHo 6 лет назад +4

    jak się spisuje ten rekuperator po 6 miesiącach i mrozów i upałów ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад +1

      Jestem ogólnie zadowolony. Niektórzy piszą, że to nieprofesjonalny, ale skoro mam około 150 zł oszczędności miesięcznie w sezonie grzewczym na gazie to znaczy, że cośtam działa. Może nie idealnie, ale zawsze do przodu.

    • @MinSziHo
      @MinSziHo 4 года назад +6

      @@ZeptoBoxpl ciekawe co to znaczy "nieprofesjonalny" ? Że biurwa na realne oszczędności nie postawiła pieczątki i nie wydała atestu poprzedzonego opinią i certyfikatem ?

    • @themkpi
      @themkpi 3 года назад

      @@ZeptoBoxpl to ile płacisz za gaz samo ogrzewanie i ile merów budynek jak docieplony

  • @PatrykAndrzejewski0
    @PatrykAndrzejewski0 4 года назад

    " więcej powietrza będzie z domu wyciągane niż wciągane" no chyba nie, powietrze zawsze znajdzie sobie inną drogę bo będzie dążyło do wyrównania ciśnienia w tym wypadku nie przez rekuperator a np przez wywietrzniki okien.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад +1

      Tak. Jak już mówiłem i pisałem mam zaciąg powietrza przez wymiennik gruntowy (stary pomysł zanim jeszcze pomyślałem o instalacji rekuperatora. Czyli wymiennik gruntowy też dawał radę.

  • @tomtomtomek154
    @tomtomtomek154 2 года назад

    Witam. Chce kupić taki sprzęt. Po latach użytkowania jakieś spostrzeżenia? Jest pan zadowolony?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад +1

      Za te pieniądze robi co trzeba. Żeby było śmieszniej już nigdy nie zbudowałem swojego sterowania, tylko wykorzystuję ten układ który był zastosowany czyli zwykły mechaniczny czujnik temperatury do wyłączania wentylatora nawiewnego. Oszczędność w skali roku to około 300 zł zimą i 200 zł latem, bo też się sprawdza. Filtry trzeba wymieniać co 6 miesięcy, ale kupuje się tylko samą matę filtrującą więc jest bardzo tania.

  • @ukaszgrys9951
    @ukaszgrys9951 9 месяцев назад

    Jak wygląda zamarzanie wymiennika w temperaturach -5 i więcej?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  9 месяцев назад

      W tym najprostszym rozwiązaniu jest termostat, który wyłącza wentylator zasysający powietrze do czasu odmrożenia wymiennika powietrzem z wewnątrz. Taki prosty defrost.

  • @Raf_P.
    @Raf_P. 6 лет назад +2

    Przecież ta różnica sprawności po między rożną prędkością wentylatorów bierze się stąd ze powietrze zasysane jest bezpośrednio z dworu z pominięciem centrali...Pogarszasz sprawność przez takie kombinacje tylko tego nie widzisz bo sprawdzasz temp na kratkach :)

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 лет назад

      Nie za bardzo rozumiem? Jest podciśnienie w domu tak jak w każdym normalnym, nawet grawitacyjnym. Powietrze zasysane "z dworu" podciśnieniem nachodzi z wymiennika ziemnego. Może też wciska się szczelinami w oknach, ale firanki mi się nie unoszą :) Jestem z tego zadowolony.

  • @enderomega2324
    @enderomega2324 6 лет назад +1

    Wnioskuję z filmu że rekuperator HeatRaeSadia Advance Plus jest co najmniej 5 krotnie mniej energożerny niż Twój domowej roboty a to dzięki jednemu silnikowi napędzającego dwa wentylatory (świeżego i wyrzucanego powietrza) oraz dzięki rozsądnej kontroli. Producent podaje maksymalne zużycie 99W a naprawdę jest to 110W na maksymalnej mocy a w trybie normalnym zużywa tylko 18W. Mój zużyje 0,6kWh dziennie przy 2 godzinach pobytu w łązience a Twój 3, 4, 5 czy 6 kWh dziennie. Oczywiście są też wady mój wymaga dorgich filtrów raz na rok bo 200zł w przypadku zwykłego i 300zł w przypadku filtra HEPA. Ale pracuję nad tym i staram znaleźć samochodowy filtr kabinowy o identycznych rozmiarach za przynajmniej połowę ceny oryginalnego. Filtry niestety są niezbędne aby urządzenie funkcjonowało stabilnie bez interwencji. Brak filtrów to wymiennik pokryty kurzem zmniejszający efektywność, łopatki wirnika pokryte nalotem. Ciąg dalszy nastąpi

  • @damianbak6853
    @damianbak6853 5 лет назад +5

    coś źle zrozumiałem? to ci nie chodzi 24/24h tylko włączysz 2 razy na dzień?? jaki to ma sens to coś jak wietrzenie przez otwieranie okien dwa razy dziennie.

    • @faku1
      @faku1 4 года назад +1

      Otwierając np. dwa razy okna dziennie wpuszczasz dwa razy zimne powietrze. Włączając dwa razy rekuperator wymieniasz powietrze nie tracą ciepła. Po to jest właśnie rekuperator z wymiennikiem ciepła.

  • @pabloldini1
    @pabloldini1 4 года назад

    Nie mogą wentylatory nawiewny i wyciągowy chodzić z różnymi obrotami a już absolutnie nie może dojść do sytuacji by jeden chodził na pełnych obrotach a drugi wcale. Dochodzi wtedy do podciśnień i nadciśnień i taka instalacja nie nadaje się do użytkowania.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад

      Czyli rozumiem, że jak jest wyciąg grawitacyjny to jakaś magiczna siła wytwarza podciśnienie w domu? I to jest złe?

    • @pabloldini1
      @pabloldini1 4 года назад +1

      @@ZeptoBoxpl ale nie mówimy tu o grawitacyjnej tylko mechanicznej
      Taka wentylacja jest dokładnie projektowana i zrównoważona prawi zawsze
      Pisze prawie ponieważ nie raz celowo wytwarza i projektuje się podciśnienie lub nadciśnienie np w galeriach handlowych w M lub KFC itp wytwarza się celowo podciśnienie by zapach mniej wychodził na pasaż a pasaże przez to mają ustawione nadciśnienie by zrównoważyć to

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад

      Elektronika zaawansowana specjalnie zmienia prędkości obrotowe nawiewu i wywiewu. Tutaj jest prosty mechaniczny termostat.

  • @forpit3120
    @forpit3120 4 года назад

    Witaj czy się opłaca kupić ten produkt czy lepiej zainwestować w coś lepszego. cenowo atrakcyjne a czy jakościowo okej czy się spisuję po czasie

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад +1

      Ja jestem zadowolony. Zaoszczędzam około 300 zł/2 miesiące na GAZ to daje około 900 zł na rok. Tyle co zauważyłem. Ta zima znów była słaba więc ciężko cokolwiek więcej napisać.

    • @forpit3120
      @forpit3120 4 года назад

      @@ZeptoBoxpl Dzięki Wielkie byłeś mi pomocny

    • @treneyrook809
      @treneyrook809 3 года назад

      Ten jest ok. Prosy i tani. Mam 3 rok i polecam.

  • @szpachla83
    @szpachla83 3 года назад

    System działa, ale mam problem z wodą (za duża różnica temperatur) skrapla się ona miedzy obudową a skrzynią rekuperatora i zamiast z odstojnika wylatuje spod obudowy. Producent chce go trochę zmodyfikować w sensie docieplić od spodu, tylko nie wiem czy coś to da, mogę też go zwrócić. Pytanie tylko czy jakbym kupił droższą i ładniejszą centralkę opakowaną w plastik to nie będzie się zachowywać podobnie

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад

      Ja miałem taki problem, że przez przeróbkę wejścia i wyjścia uszczelka dolna nie miała ciągłości (przecięty rant w dwóch miejscach), więc uszczelniłem powyżej, aby woda ściekała sobie we właściwe miejsce. Czyli uszczelkę (taki ala chlapacz) przykleiłem na zdejmowaną ściankę, ale powyżej rantu, a nie na nim. To załatwiło mój problem.

  • @strzegus
    @strzegus 6 лет назад +5

    witam. Jak sie sprawuje reku w te mrozy

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  5 лет назад +2

      Jest OK. Podsumowując cały okres mam około 200 zł/2 miesiące oszczędności za GAZ. Czy to dużo czy mało oceńcie sami. Różnica jest taka, że napewno oprócz oszczędności mam świeższe i czystsze (bo filtrowane) powietrze w środku. Czyli oszczędność 600 zł/rok, a wydatek wiadomo - spory, no więc za 8 lat się spłaci :)

    • @themkpi
      @themkpi 3 года назад +1

      @@ZeptoBoxpl nigdy się nie spłaci , powietrze masz świeże takie jak na dworze ludzie zainwestujcie ta kasę w docieplenie dachu to najważniejsze , pełne deskowanie , ocieplenie ścian i podłogi okna drzwi zewnętrzne

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад +2

      @@themkpi A jak będziesz wymieniał powietrze w pomieszczeniach? Otwierając okna? To po co docieplać cokolwiek...

  • @Ostin-bz7ww
    @Ostin-bz7ww Год назад

    Witam , jak wyregulować każdy z wentylatorów z osobna?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  Год назад

      Sterownikiem. Lub ręcznie dwoma regulatorami obrotów zwykłymi.

  • @gregward13
    @gregward13 3 года назад

    Witam czy rekuperator pomógł w pozbyciu się nadmiaru wilgoci w domu??

    • @treneyrook809
      @treneyrook809 3 года назад +2

      Niweluje maksymalnie. Nawet w łazience. Polecam.

  • @exxpoo00
    @exxpoo00 6 лет назад

    Witam, czy ja dobrze słyszę że jeśli sasiąd będzie kopcił to cały smród ta wentylacja mechaniczna będzie zaciągała? bo miałem rezygnować z istniejących kominów i instalować went mech z rekuperacją m.in. ze względu na fakt że miała te powietrze oczyszczać ze smogu. tak przynajmniej czytałem w kilku artykułach.

    • @atam3977
      @atam3977 6 лет назад +1

      Nie rozumiem nad czym się tu zastanawiać. W reku można montować różne filtry, lepsze lub gorsze. Pewnie nie ma takiego skutecznego w 100% Ale chyba lepiej jak powietrze przechodzi przez jakikolwiek filtr niż przez żaden jak w wentylacji grawitacyjnej?

    • @MinSziHo
      @MinSziHo 6 лет назад +2

      Ale macie wyjebane z tym smogiem. Ludzie, to jednak rzeźne barany: wszystko da im się wmówić "artykułami". Dlaczego ucichł problem "globalnego ocieplenia", ciekawe...

    • @tomnovak9093
      @tomnovak9093 5 лет назад

      dalem kciuka. mysle ze oni maja na mysli nie smog z gazet czy artykulow, ale taki co jakis sasid zapali w piecu jakimis szmatami, plytami osb itp. (sory za ogonki ale w pracy na angileskiej klawiaturze)

    • @krzysztofprzespolewski5395
      @krzysztofprzespolewski5395 5 лет назад

      @@MinSziHo przyjemnie jest poczytać myślących ;)

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад

      Trzeba filtry antysmogowe

  • @grzegorz6087
    @grzegorz6087 6 лет назад +1

    Witam. A jak kosztowo wyszła cię cała instalacja z rurami? Jakiej powieszchni masz dom?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 лет назад +5

      Jak się robi powoli to nawet nie liczyłem szczegółowo. Rekuperator mam tylko w jednej części domu tj jakieś 100m2 i rury + rekuperator to około 4500 zł wyszło.

  • @HUDY147
    @HUDY147 6 лет назад

    Taki miernik ma rozproszenie pomiaru. Mierz nim z 10cm to będzie realne. Wymiennik krzyżowy.. znaczenie wydajniejszy jest przeciwpradowy.. nie da się wymienić wymiennika u producenta?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  6 лет назад +2

      Przy sposobie który stosuję i niezawsze świeżym powietrzu z zewnątrz jest to rozwiązanie optymalne dla mnie.

  • @robertstrzelecki520
    @robertstrzelecki520 3 года назад

    Najważniejsze że rur typu TERMOFLEX (elastyczne w izolacji) Nie stosuje się z kilku powodów, a już na pewno nie na czerpni gdzie zimą jest pełno wilgoci która przez otworki przenika do wełny.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад +3

      Zimą jest wilgoć? Chyba coś Tobie się pomyliło.

  • @robertkujawa1525
    @robertkujawa1525 6 лет назад

    a więc - poszperalem troszku, i w schematach i budowie tego urządzenia, sprawdzilem ceny filtrów ( pożądnych ) , przegrody wykonane z gum uszczelniających takich jak w komputerach ( wygłuszonych ) rury itd, łączni9e wyszło mi od 642.80 gr ( tańsze elemanty ) i 1072.45 gr. ( droższe elementy. ) oczywiście z programatorem, szukałem na stronach, allegro, aliexpres, ebay . jedyny minus trzeba zrobić samemu ale oszczędzasz kilka tysi. i nauczysz sie dokładnie jak to działa, i jaka frajda z zrobienia samemu. Filmik super gratuluje, dodał bym panel własnej roboty do ogrzewania słońcem powietrza w środku, koszt max 300 zł . i super sprawa

    • @marcinbaazy1692
      @marcinbaazy1692 5 лет назад

      Robert Kujawa możesz napisać coś więcej o takim panelu do dogrzania powietrza?

    • @DzikieElektrony
      @DzikieElektrony 4 года назад

      zaraz zaraz gdzie znalazłeś wymiennik i wentylatory papst o takiej wydajności w takich cenach??

  • @Szejk2008
    @Szejk2008 5 лет назад

    Witam napisz prosze czy rekuperator ma wymiennik krzyżowy czy przeciwprądowy?

  • @szulik4
    @szulik4 5 лет назад +3

    wszystko jest żle zamontowane

  • @radosawkrupa6007
    @radosawkrupa6007 6 лет назад +1

    Witam.Czy rury (instalację) trzeba odgrzybiać badź w jakiś sposób odkurzać? jak to np.robi się w autach z kanałami klimatyzacji. I jaka jest cena (przybliżona) eksploatacji takiego systemu? Pozdrawiam

    • @emceh
      @emceh Год назад

      Ja bym 2x do roku to poozonował - natomiast na wejściu dałbym też dodatkowy filtr.

  • @argrocho
    @argrocho 3 года назад

    latem garace powieetrze z pomieszczen nagrzewa wchadzace powietrze do rekuperatora, nie rozumiem jak to niby chlodzi latem ?

    • @treneyrook809
      @treneyrook809 3 года назад

      Nie chłodzi. Trzeba wyłączyć by-pass by podawał powietrze o takiej temperaturze jaka jest na dworze. Chłodziło będzie wtedy gdy zrobimy dodatkową " chłodnię", czyli np wkopiemy 50 m rury w ziemię. Ale o tym można poczytać.

  • @Pabloo1987
    @Pabloo1987 2 года назад

    Czy ten rekuperator moze byc na nieogrzewanym strychu?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 года назад

      On jest ocieplony wełną pomiędzy blachami. Umnie jest za ścianką, gdzie jest zimniej i się jakoś sprawdza.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад

      Może trzeba zbudować mu iglo z OSB o wełny

  • @danielf-ch921
    @danielf-ch921 3 года назад

    400 m wydajności a ile masz metrów domu?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад +1

      Rekuperator i przekrój rur dobiera się w zależności od potrzeb wymiany powietrza w pomieszczeniu. Mówi się, że powinno to być tak policzone aby powietrze w domu wymieniło się raz na dobę. W moim przypadku jest to około 500m³ więc spokojnie wydajność 400m³ na godzinę wentylatorów wystarcza aż nadto i mogłem sobie pozwolić na ustawienie niskich obrotów pracy, aby nie hałasowało. Nie mierzyłem, ale jeśli uzyskałem nawet tylko 100m³ na godzinę to po 5h całe powietrze w budynku jest "wymienione".

  • @jacektom2886
    @jacektom2886 4 года назад

    Witam, mam pytanie, czym się go uruchamia i jak reguluje? bo rozumiem że jak nie posiada sterownika w domu.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад

      Ten model co ja kupiłem posiada tylko regulator obrotów i termostat zamrożeniowy tj wyłącza wentylator nawiewny gdy wymiennik zamarznie lub osiągnie niską temperaturę.

  • @andrzejzagorski1106
    @andrzejzagorski1106 3 года назад

    cześć Ile wody produkuję twój rekuperator

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад

      To zależy od wilgotności powietrza w domu. Najwięcej wody mam, gdy korzystam z jaccuzi. Kiedy miałem podstawioną miskę to potrafiła być pełna po kilku godzinach. Obecnie mam wyprowadzenie na zewnątrz więc się tym nie interesuje...

  • @mms3253
    @mms3253 5 лет назад

    Muszę przyznać, że domu nigdy nie wybudowałem i w zasadzie się na tym nie znam *ale* pamiętam jak na fizyce, w szkole uczyli mnie, że zimne powietrze opada na dół, zaś ciepłe ulatuje ku górze.
    Dziwi mnie w takim razie fakt, że wywiewy z ciepłym powietrzem umieszczone są pod sufitem a nie przy podłodze...

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  5 лет назад

      Dom niestety stary. Tak mogłem tylko umieścić. Masz rację, że idealnie na zimę byłoby przy podłodze. Niestety nie miałem fizycznie szans tak tego poprowadzić.

    • @krzysztofprzespolewski5395
      @krzysztofprzespolewski5395 5 лет назад

      Cześć M&M. Im wyższa temperatura ( która jest tam gdzie piszesz ) wylatuje z zużytym powietrzem z domu tym bardziej podgrzewa temperaturę tego nowego świeżego. Tak myślę....

    • @mms3253
      @mms3253 5 лет назад

      @@krzysztofprzespolewski5395 dzieki. Jest w tym jakas logika ale czy to tak dziala to nadal nie wiem. Pozdrawiam:)

  • @themkpi
    @themkpi 3 года назад

    wlatuje świeże powietrze a jak grawitacja i uchylę okno to jakie wlatuje
    następna sprawa wyłącz rekuperacje na tydzień zobacz ile mniej spalisz gazu np
    podaj ile
    Mi mówił ze zaoszczędzę na czysto około 700 zł sezon a nie zgodzę się z tym dla mnie bajer

    • @azi_and_razi
      @azi_and_razi 3 года назад

      To wlatuje świeże razem z drogocennym smogiem z okolicznych domów. No chyba, że masz zamontowane filtry antysmogowe na oknach ;)
      No oczywiście, wyłącz wentylację mechaniczną i nie otwieraj okien przez miesiąc. Dobra rada.

    • @themkpi
      @themkpi 3 года назад

      @@azi_and_razi A w rekuperatorze sa takie filtry

    • @azi_and_razi
      @azi_and_razi 3 года назад

      @@themkpi Jak sobie wsadzisz to masz. Wybór filtrów do reku jest całkiem spory (choć czasami zależny od marki i modelu reku).

  • @ukrywondodoma
    @ukrywondodoma 5 лет назад

    5:33 nie czytałem licznika nie wiem jaki stan. A dalej : takie duże oszczędności i tyle zaoszczedzilem . Nie sądzisz że przeczysz sam sobie ??

  • @themkpi
    @themkpi 3 года назад

    Wyłącz rekuperacje i powiedz ile zaoszczędzisz , jeśli taniej wyjdzie przy włączonej to idź do lekarza

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад +1

      Chyba musisz nauczyć się fizyki z podstawówki. No i poczytać o wymianie powietrza w pomieszczeniach.

    • @themkpi
      @themkpi 3 года назад +1

      @@ZeptoBoxpl wyłącz rekuperacje i policz ile ci zaoszczędzi a to ze wentylacja działa i jest odzysk ciepła to wierze
      jak to daje 200 zł zysku na miesiąc to ile ty za gaz płacisz 700 zł na miesiąc czy więcej

  • @rafacaaprawdapolskaireszta680
    @rafacaaprawdapolskaireszta680 4 года назад

    Gdzie kupiłeś rekuperator ile kosztuje i dał byś jakiś namiar na firmę i wogule

    • @robertwilk8425
      @robertwilk8425 4 года назад +2

      przez pół filmu widać jak na patelni

  • @mabakay
    @mabakay 3 года назад

    Jak sam zaznaczyłeś, bilans powietrza nie będzie się zgadzał. Toteż jak "fajnie" zrobiłeś z kratek nie będzie co prawda wiało zdecydowanie chłodniejsze, za to z każdej innej szpary - pod drzwiami, od okien, strychu itd. - już będzie wiało dokładnie tak jak na dworze. Ta automatyka co zrobiłeś, nie podnosi sprawności TYLKO JĄ OBNIŻA. Jeżeli wiało za chłodno z kratek, to trzeba dołożyć nagrzewnice np. elektryczną (dla poprawienia komfortu).

  • @jacekgajdzik1197
    @jacekgajdzik1197 3 года назад

    jeżeli wlatuje 20,2 a wlatuje 17 to nie mamy do czynienia zyskiem energii tylko ze stratą na poziomie 20% mam wentylację grawitacyjną a pytanie jest takie jaka jest potrzebna wymiana powietrza na danym obiekcie dodatkowo zauważam że do kosztów ogrzewania należy doliczyć koszty związane energią związaną na popychanie tego wymuszonego układu oraz serwisowaniem
    ja nie wiem jaka jest potrzebna wielkość wymiany powietrza w budynku natomiast nigdy nie otwieram okien celem wymiany powietrza robi to za mnie system grawitacyjny ja tylko steruje jego wielkością przepływu dodam tylko że to działa za darmo a moje sugestie nie są spowodowane uszczypliwością tylko tym że również o tym myślałem ale nie widzę w tym celu
    ekonomicznego przynajmniej gdy ktoś dysponuje wentylacją grawitacyjną tak jak ja

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад +1

      Proszę się zastanowić co Pan pisze.
      Jeśli powietrze z dworu ma np 10°C a wylatuje z domu 20°C a wlatuje 17°C to znaczy, że całe 7°C zyskujemy.
      Grawitacja jak Pan zauważa wyciąga najgorętsze powietrze z wewnątrz a gdzieś musi wciągnąć to z dworu. I nic tego po drodze nie odzyskuje (tego ciepła).

    • @jacekgajdzik1197
      @jacekgajdzik1197 3 года назад

      @@ZeptoBoxpl dla mnie jest stratą wypuszczanie 20,2 a na to miejsce dostarczanie 17 jeżeli pan nie widzi straty ja tego nie wytłumaczę natomiast proszę się zapoznać z normami przewidzianymi do obiektów mieszkalnych
      i niech się pan odniesie jak to wygląda w pana przypadku bo dobrze jest porównać wielkość tego co robimy z tym co powinno być robione norma wymiany powietrza
      www.wentylacja.org.pl/pages-62.html

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад +1

      @@jacekgajdzik1197 Stratą czasu jest to Panu tłumaczyć widzę.

    • @jacekgajdzik1197
      @jacekgajdzik1197 3 года назад

      @@ZeptoBoxplkażdw wymiana powietrza obojętnie czy mechaniczna czy grawitacyjna pociąga za sobą straty ja dociekam jedynie jakie są mniejsze

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  3 года назад +1

      @@jacekgajdzik1197 Wystarczy odpowiedzieć sobie skąd bierze się napływające powietrze i jaką ma temperaturę przy wyciągu grawitacyjnym. Odpowiedź na pytanie jaką ma temperaturę przy rekuperatorze daje to nagranie.
      Mogę napisać, że przy grawitacyjnym ma tyle stopni ile na zewnątrz. Bo dostaje się do środka szczelinami.

  • @ukrywondodoma
    @ukrywondodoma 5 лет назад +3

    Boże, gadasz dla gadania ....

  • @pawewieczorek6327
    @pawewieczorek6327 5 лет назад +7

    Chłopie nie puszczaj takich filmów w sieci bo ludzie to oglądają i płaczą!
    1. Brak bilansu! katastrofa. niby sprawność 200% ale wszelkimi dziurami wchodzi zimne -20!
    2.wymiennik letni to chyba jakiś żart. 3. Jak się można pomylić z doborem reku? 4. jest akcja naprawcza na jonizatory: "bardzo niebezpieczne dla użytkownika" 5. miska najlepsza 6. Zamiast filtrów równie dobrze mógłbyś zamontować gazetę, 7. fabryka słaba a ty to jeszcze przerobiłeś po swojemu.
    Chłopie nie nagrywaj filmów o czymś, o czym nie masz elementarnej wiedzy!

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  5 лет назад +1

      Nie słuchasz, że zaciąga rurą zakopaną 2m w ziemi to nie pisz głupich komentarzy. A to czy jestem teoretykiem - nie nie jestem - jestem praktykiem, który wszystko musi mieć namacalnie, więc testuję i nagrywam.

    • @pawewieczorek6327
      @pawewieczorek6327 5 лет назад +1

      ZeptoBox.pl jak możesz testować coś, o czym nie masz elementarnej wiedzy?

    • @jaroslawwroblewski2371
      @jaroslawwroblewski2371 5 лет назад +1

      @@pawewieczorek6327 sluchaj glabie....nie oceniaj bo sam bedziesz oceniany...tylko najwidoczniej nic w tym tepym lbie nie masz do przekazania innym

    • @pawewieczorek6327
      @pawewieczorek6327 5 лет назад

      @@jaroslawwroblewski2371 jareczku, nie masz żadnych argumentów i musisz po buracku wyjeżdżać? Prawda w oczy kole?

    • @mirekklimas5478
      @mirekklimas5478 5 лет назад

      o co chodzi z punktem 4, możesz wyjasnić?

  • @lukaszglos1534
    @lukaszglos1534 5 лет назад

    Co za dramat....................elementarny brak wiedzy. Kolego - nakręć filmik o czymś o czym masz pojęcie, bo ten bełkot jest nie do wytrzymania

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  5 лет назад

      Bardzo konstruktywny komentarz. Cytując klasyka "tory też były złe".

    • @arturproczka8316
      @arturproczka8316 4 года назад

      @@ZeptoBoxpl Proszę uprzejmie: "wentylator wywiewny chodzi na 100% , a nawiewny na 50%", czyli przekładając na zrozumiały język wywiewa Pan więcej powietrza niż dostarcza... tworzy się w całym domu podciśnienie i zaciąga Pan przez wszystkie nieszczelności budynku powietrze zewnętrzne/nieogrzane (poza rekuperatorem)..dramat!!

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  4 года назад

      @@arturproczka8316 To znaczy, że jak działa wyciąg grawitacyjny? Mówiłem w filmie, że mam instalację gruntową (zanim założyłem rekuperator).