Ahoj Defe 🍀🤣🍀Zrovna si mírně suším boty co se mnou včera vyšláply na naší Lysou Horu v Beskydech 🤣👍Díky za názornou ukázku - každá dobrá rada se hodí 🤣🤣👍 Měj se krásně, přeji super Silvestra a hodně zdraví, štěstí,lásky, pohody v Novém roce 24 🎊🥰🎉❤️Alena 🙋🏻♀️🍀☀️🌲🤣👍👍👍
Ahoj Ali, děkuju. No a do Beskyd jedeme s Nikčou někdy v lednu, musíme vyzkoušet nové sněžnice 🙂 Jinak, taky přeju pohodový Nový rok a hlavně užívej přírody ;-)
11 месяцев назад+3
Pekné video. No kde skôr začať. Uvažoval som či tiež niečo podobné nenatočím , no tie wibramky za tých 40 rokov čo som poničil už aj tak nemám .😜Vynechal si jednu vec a to leštenie topánok. Čo sme boli v armáde a nosíme občas i policajné kanady , tak tým na vzhľad prospeje i doleštenie. Ale poďme za radom. Životnosť topánok v prvom rade záleží od kvality kože i kvality pryže v spodnej časti. Svätú pravdu si mal , že je to ako s vínom. Ja ich spočiatku nosím prv kratšie výlety , čo znamená u mňa nákupy a cestu do práce. Až keď sa prispôsobia poriadne nohám, tak na dlhšie celodenné túry. I v časoch keď sme chodili na začiatok a koniec trasy verejnou dopravou, tak som nosil podobnú malú kefku. teraz ju mám trvale v kufre auta, ako i obuvák. 😉 Najdlhšie mi vydrali topánky od Makaru z Huncoviec. Ručná poctivá robota, aj keď cena je vyššia ako u nejakých topánok z obchodných reťazcov. Je to proste investícia. Menili mi tam síce už spodok pod pätou, no kvôli tomu, že robím často dlhé kroky a ako našľapujem pätou, tak sa mi tam prvá ošúcha taká ploška vzadu. Topánky tipu LIDL, alebo presnejšie SPORTISIMO zničím pri pravidelných túrach do dvoch rokov a to ich pritom striedam. Roky čo som robil Geocaching, tak chodíš veľa MIMO značených chodníkov- po medvedích 🐻🐻🐻🐻. Lebo, ak sa ti jedna pára ešte suší, tak berieš proste iné. Aby som nevynechal ,tak máme nejaké kvalitné páry i z Bardejova. Boli sme tam osobne na podnikovej predajni skúšať i pre manželku. No ja mám nohu trošičku vpredu širšiu a najlepšie mi sedia makarky robené na mieru. Za mlada som robil diaľkové pochody a tam je prvý predpoklad topánky. Zvyšok je iba o kondičke a psychike. Či 50-ka , či 100-ka, to len o nastavení v hlave, v prípade že máš vychodenú obuv a natrénované. 🎄🎄🎄🍾🍾🍾
Ahoj Defe, díky moc za výživné video. Většina lidí se o svoje kožené boty stará tak max z poloviny tak horlivě jako ty :) A až doposud jsem třeba dělal tu chybu že jsem je dával ke krbu aby vyschly co nejdřív, teď už budu opatrnější. Díky moc za užitečný informace, o kombinování vosku a impregnace by mě ani nenapadlo uvažovat, tak to třeba někdy zkusím. A nahřátí boty před voskováním je zajímavý nápad. Mimochodem, ten krém co ukazuješ je asi to nejlepší co se u nás dá sehnat. Když se mi rozlepily pracovní kožený boty, tak jsem sehnal v okolí nejlepšího obuvníka (měl skoro na půl roku plno...), a ten mi říkal že mu právě tenhle krém funguje nejlépe ( měl ho tam celý kýbl ! ).
Ahoj,moc dobře popsané.Podobně to dělám taky.Slyšel jsem někde,že je dobré nové boty,pokud jsou celokožené,totálně promočit a pak nechat uschnout(alespoň částečně) během chůze,aby se vytvarovaly dle nohy.Děkuji a přeji vše dobré v novém roce👍
Taky bych přidal názor na ošetření kožených bot. Důležité je dobře nakrémovat a naimpregnovat i spáru mezi gumovou podrážkou a koženým svrškem. Je to místo spojení dvou různých materiálů a současně místo hodně namáhané. Vždy se mi vyplatilo věnovat této části bot zvýšenou pozornost. Jinak výborné video.
Koukám že u tebe byl ježíšek z RR :D Dobrý video :) Já osobně používám na boty čistě balzám z včelího vosku, bez nějakých příměsí, nahřívám jak botu, tak vosk (povětšinou to ještě po natření krapet pomazlim fénem :D), mám vyzkoušený Kiwi nikwax že je hodně dobrý co se voděodolnosti týče, jen teda ne každýmu to voní, u prostředků ve spreji bych byl hodně opatrný protože sprej nikdy nebude tak efektivní jako "surová" aplikace třeba houbičkou, takže může být efekt mnohem slabší a zároveň i spotřeba mnohonásobně vyšší. Já ale tyhle věci nepoužívám, na voděodolnou povrchovou úpravu kožených bot používám sedlářský přípravky buďto Tan-kote a nebo Resoline, ten efekt je neskutečnej, ale upozorňuju že to neni něco co by pro tu kůži bylo uplně zdravý, využívám to primárně v obdovích kdy je venku hodně mokro, tzn zima podzim, jaro, a většinou jen pro konkrétní případy kdy budu někde trajdat po čundrech (protože pak se bota umyje a na běžný nošení už takový pancíř neni potřeba :D ) btw ještě by stálo za to dodat, že je dobrý věnovat abzvlášt pozornost místum kde jsou na botách švy.
Ty jo, parádně si to rozepsal a vlastně všechno tak jak má být..já ten vosk nerozehrivam,, je dost měkký, ale když má někdo tuhý,tak je to žádané 😉 Holt o botky se musíme trochu více starat, aby nám vydrželi 😁😉👍
Já nosím goretexové boty Meidl a používám na ně přimo jejich vosk Sport Wax. Mě se osvědčilo pravidlo raději voskovat častěji a jemně ,potom by měl zustat goretex v pohodě protože se vosk dostane jen do kůže proto nepoužívám ani fén, někdo ho doporučuje někdo ne ,podle mé zkušenosti je doporučen spíše u celokožené bez mebrany. Někde jsem četl že je to stejně jedno že stejně životnost té membrany je někde kolem 200 km 😃. Jinak s tím polyuretanem jsi to řekl přesně žívotnost se uvadí kolem 8-11 lety ,někteří výrobci vám je za 1/3 ceny bot nových vymění takže pokud se člověk o boty stará vydrží mu skoro celí život.
Jojo, fén se používá jen při botech bez membrány, to je fakt, že sem mohl upřesnit, ale snad to z toho jde poznat 🙂 Co se týká podrážek, tak to myslím mění snad všichni větší výrobci a vlastně za pár korun a přesně tak..pak je bota vlastně skoro na celý život ;-)
Ahoj, děkuji za užitečný návod jak na boty. Člověk se učí celý život. Můžeš dát doporučení jak ošetřit boty, kde se kombinuje kůže a textil (konkrétně Probos Beast GTX)?
Ahoj koupil jsem si nubukové pohorky a po prvních 50 km a hrozném děšti mi svršek trochu popraskal :D je to normální, má to vliv na funkci? dá se to ještě nějak řešit nebo to tak může zůstat ? :D Zatím jen impreguju ale časem mám v plánu voskovat. Nějaké menší nechtěné škrábance když jsem o něco tuknul jsem jemným kartáčkem vyleštil
Zamezení průniku vody je jedna věc a druhá je zase zachování prodyšnosti. Jinak hrozí, že se v botě budou příliš potit nohy. Impregnovat je dobré, ale když se to přežene, hrozí právě toto. V obuvi mi doporučovali po impregnaci, boty ještě natřít speciálním olejem. S váháním jsem ho koupil, ale používám ho velice opatrně. Přílišné pocení může hrozit i když se hodně voskuje. Prodyšnost je asi vlastnost gore-texu, kterou by při kombinaci s impregnací mohl ztratit. Tuto vlastnost však potřebujeme bez ohledu na to, jestli máme v botě i membránu. Takže vždy je třeba dbát na to, aby byla zároveň s impregnací zachována i dostatečná prodyšnost. A výrobci věcí s membránou i doporučují voděodolnost udržovat pomocí impregnace. Ale to se mi ne vždy daří, přiznávám.
@dusanvokrouhlik963 před 38 minutami Boty Prabos teď zkouším doma a jsou pro mě tedy opravdu hodně široké v kotniku (při plném zavázání strčím ze strany bez problemu všechny prsty až skoro na vložku). Mam pocit že mi nedávají žadnou oporu. Máš s tim nějaké zkušenosti?
Super video ja to vsak robím trochu inak začínam balzamom/kondicionérom na kozu ako spomínaš vyživujú a tým ze su tekutejšie idú viac do hĺbky a celú kožu robia pruznejšiu a deň na to použijem krém/vosk ...tiež by ma zaujímal tvoj názor na to že koženú obuv olejovat (napr kuchynský)
Obyčejné mýdlo nee.. Na boty jedině mýdlo s jelenem. Nastrouhat, vytvořit pěnu/emulzi a tím boty vyčistit. Jelen nevysušuje kůži. Ještě poznámka ke goratexovým botám. Výrobce např. Prabos doporučuje určitě krémy, které jsou vhodné i na goratex boty. Tam není potřeba se bát nanášet i ta tepla. Jinak fajn video 💪
Na vojně jsme používali s radostí Rudé Právo, protože bylo největší a po nakrémování vojenským leštidlem jsme na Kanady ještě používali Indulonu. Boty jsme pro vyschnuti naskladali kolem kamen. Nějaké spreje na impregnaci v 70. letech nebyly. Dnes máte k dispozici elektrické vysoušeče, rozpínáky do bot, různé vodeodolne návleky na boty. Dnes by se do hlubokého sněhu hodily atomkecky, ale v armyshopech mají plno zbytečnosti, ale takhle důležitou věc nenajdete.
@@DeflectorBushcraft dobré díky a každý týden teda i impregnovat a vyživit prostě všechno zaráz a když bych si koupil kožené boty ale s GTX tak asi stejná ta péče co? A slyšel jsem že někdo používá koňské mazání na kožené boty mate s tím zkušenosti nebo raději se držet vosku?
Ahoj Deflektore. Ja som Tibor z Handmade Happy Knives. V minulosti sme spolu komunikovali, ale stratil som to vlakno, tak ta chcem poprosit o email, alebo nejaky iny komunikacny kanal. Dakujem za pochopenie.
Defe pojal jsi to video správně ještě bych dodal k botam by se měl člověk chovat jako k ženě prostě je opečovávat a při péči se s nimy mazlit a věnovat jim čas. Bohužel už jsem se setkal z videem kde rádoby buschcrafter ukazoval jak se starat o pohorky ,vystříkal na celý pár celý půl litrový sprej na impregnaci z Lidlu který byl určen na stany a podobné veci . Dorazil to nakonec tím že ukazal druhý pár těch samých bot po 3 letech používaní (protože ten expert si koupil dva stejné páry jen proto že byli levné) no tak jak měl ty boty popraskané to jsem ještě nikdy neviděl 😆
Ty jo, parádní přirovnání a v kombinaci s tím mím..ženy a víno..co chtít víc 😀 Co se týká toho spreje, tak je to zbytečné tam toho dávat moc..funguje to pořád stejně 😀 Každopádně díky za super komentář ;-)
Já to vidím trochu jinak. Obecně aplikovat vosk na nové boty je zcela zbytečné. Je třeba si uvědomit, že vosk kůži nijak neprospívá. Dokud funguje membrána či boty bez membrány nepropouští, stačí je občas natřít kondicionérem (ten neobsahuje vosk). Až pokud se do boty dostává voda, nastal čas na vlastní impregnaci, ideálně zase použít kondicionér s podílem vosku (např. 50/50). Samostatnou kapitolou jsou boty z kůže tl. min. 3 mm (full grain apod.). Rozhodně ne každá bota má mezipodešev z PUR, který po letech se začíná rozpadat (hydrolýza) a je nutné podešev vyměnit. Řada výrobců používá mezipodešev EVA, která nepodléhá hydrolýze, ale časem trochu ztvrdne. Doporučuju články (a výrobky) na stránkách Festovní věci (ne, není to reklama).
Koupil jsem si nové GTX Aljaška. Ptal jsem se přímo v prodejně tak i jsem psal email několika prodejcům jak se o boty starat. Přímo prodejce bot mi hned k nim prodal i vosk a další mi zase doporučil přesně jak píšeš, dokud nepromoknou tak impregnovat sprejem. Takže jsem z toho dost zmatený. Mohu se zeptat na ten kondicionér co používáš? Díky.
Zdravím parádní pokec 😁a co jste řekl je pravda 👍. Léta praxe odříkání.Václav👆
Děkuju 🙂 No a je to vlastně tak..musí se občas zkoušet, než se dojde k validnímu závěru 😀
Pěkné názorné a poučné video jak se starat o boty. Kombinaci krému a spreje určitě vyzkouším. Kolikrát jsem si říkal ano či ne.😊
Moc díky 🙂 No a s tím sprejem jsem myslel, že to každý ví 🙂
Ahoj Defe 🍀🤣🍀Zrovna si mírně suším boty co se mnou včera vyšláply na naší Lysou Horu v Beskydech 🤣👍Díky za názornou ukázku - každá dobrá rada se hodí 🤣🤣👍
Měj se krásně, přeji super Silvestra a hodně zdraví, štěstí,lásky, pohody v Novém roce 24 🎊🥰🎉❤️Alena 🙋🏻♀️🍀☀️🌲🤣👍👍👍
Ahoj Ali, děkuju. No a do Beskyd jedeme s Nikčou někdy v lednu, musíme vyzkoušet nové sněžnice 🙂 Jinak, taky přeju pohodový Nový rok a hlavně užívej přírody ;-)
Pekné video. No kde skôr začať. Uvažoval som či tiež niečo podobné nenatočím , no tie wibramky za tých 40 rokov čo som poničil už aj tak nemám .😜Vynechal si jednu vec a to leštenie topánok. Čo sme boli v armáde a nosíme občas i policajné kanady , tak tým na vzhľad prospeje i doleštenie. Ale poďme za radom. Životnosť topánok v prvom rade záleží od kvality kože i kvality pryže v spodnej časti. Svätú pravdu si mal , že je to ako s vínom. Ja ich spočiatku nosím prv kratšie výlety , čo znamená u mňa nákupy a cestu do práce. Až keď sa prispôsobia poriadne nohám, tak na dlhšie celodenné túry. I v časoch keď sme chodili na začiatok a koniec trasy verejnou dopravou, tak som nosil podobnú malú kefku. teraz ju mám trvale v kufre auta, ako i obuvák. 😉 Najdlhšie mi vydrali topánky od Makaru z Huncoviec. Ručná poctivá robota, aj keď cena je vyššia ako u nejakých topánok z obchodných reťazcov. Je to proste investícia. Menili mi tam síce už spodok pod pätou, no kvôli tomu, že robím často dlhé kroky a ako našľapujem pätou, tak sa mi tam prvá ošúcha taká ploška vzadu. Topánky tipu LIDL, alebo presnejšie SPORTISIMO zničím pri pravidelných túrach do dvoch rokov a to ich pritom striedam. Roky čo som robil Geocaching, tak chodíš veľa MIMO značených chodníkov- po medvedích 🐻🐻🐻🐻. Lebo, ak sa ti jedna pára ešte suší, tak berieš proste iné. Aby som nevynechal ,tak máme nejaké kvalitné páry i z Bardejova. Boli sme tam osobne na podnikovej predajni skúšať i pre manželku. No ja mám nohu trošičku vpredu širšiu a najlepšie mi sedia makarky robené na mieru. Za mlada som robil diaľkové pochody a tam je prvý predpoklad topánky. Zvyšok je iba o kondičke a psychike. Či 50-ka , či 100-ka, to len o nastavení v hlave, v prípade že máš vychodenú obuv a natrénované. 🎄🎄🎄🍾🍾🍾
No já zase musel každý den leštit kanady na učňáku 😀 Ale tehdy to bylo pro mě vyjetým olejem, ten byl levný a dlouho vydržel 😀
Olej dával otec na dosky na drevný plot .🫠@@DeflectorBushcraft
Ahoj Defe, díky moc za výživné video. Většina lidí se o svoje kožené boty stará tak max z poloviny tak horlivě jako ty :)
A až doposud jsem třeba dělal tu chybu že jsem je dával ke krbu aby vyschly co nejdřív, teď už budu opatrnější.
Díky moc za užitečný informace, o kombinování vosku a impregnace by mě ani nenapadlo uvažovat, tak to třeba někdy zkusím. A nahřátí boty před voskováním je zajímavý nápad.
Mimochodem, ten krém co ukazuješ je asi to nejlepší co se u nás dá sehnat. Když se mi rozlepily pracovní kožený boty, tak jsem sehnal v okolí nejlepšího obuvníka (měl skoro na půl roku plno...), a ten mi říkal že mu právě tenhle krém funguje nejlépe ( měl ho tam celý kýbl ! ).
Paráda, díky za super komentář.. jinak, mě se taky ten krém zdá jako to nej...používám ho už docela dlouho 😉👍
Čau, díky za video, taky jsem boty jenom mazal a krémoval, kombinaci s impregnačním sprejem vyžkoušim.
Ahoj, no myslím, že budeš více než spokojen ;-)
Ahoj,moc dobře popsané.Podobně to dělám taky.Slyšel jsem někde,že je dobré nové boty,pokud jsou celokožené,totálně promočit a pak nechat uschnout(alespoň částečně) během chůze,aby se vytvarovaly dle nohy.Děkuji a přeji vše dobré v novém roce👍
To je taky dobrá rada je promocit, pak se rychleji přizpůsobí noze 😃 super 😉
Taky bych přidal názor na ošetření kožených bot. Důležité je dobře nakrémovat a naimpregnovat i spáru mezi gumovou podrážkou a koženým svrškem. Je to místo spojení dvou různých materiálů a současně místo hodně namáhané. Vždy se mi vyplatilo věnovat této části bot zvýšenou pozornost. Jinak výborné video.
Super doplnění 😉
Koukám že u tebe byl ježíšek z RR :D Dobrý video :) Já osobně používám na boty čistě balzám z včelího vosku, bez nějakých příměsí, nahřívám jak botu, tak vosk (povětšinou to ještě po natření krapet pomazlim fénem :D), mám vyzkoušený Kiwi nikwax že je hodně dobrý co se voděodolnosti týče, jen teda ne každýmu to voní, u prostředků ve spreji bych byl hodně opatrný protože sprej nikdy nebude tak efektivní jako "surová" aplikace třeba houbičkou, takže může být efekt mnohem slabší a zároveň i spotřeba mnohonásobně vyšší. Já ale tyhle věci nepoužívám, na voděodolnou povrchovou úpravu kožených bot používám sedlářský přípravky buďto Tan-kote a nebo Resoline, ten efekt je neskutečnej, ale upozorňuju že to neni něco co by pro tu kůži bylo uplně zdravý, využívám to primárně v obdovích kdy je venku hodně mokro, tzn zima podzim, jaro, a většinou jen pro konkrétní případy kdy budu někde trajdat po čundrech (protože pak se bota umyje a na běžný nošení už takový pancíř neni potřeba :D ) btw ještě by stálo za to dodat, že je dobrý věnovat abzvlášt pozornost místum kde jsou na botách švy.
Ty jo, parádně si to rozepsal a vlastně všechno tak jak má být..já ten vosk nerozehrivam,, je dost měkký, ale když má někdo tuhý,tak je to žádané 😉 Holt o botky se musíme trochu více starat, aby nám vydrželi 😁😉👍
Já nosím goretexové boty Meidl a používám na ně přimo jejich vosk Sport Wax. Mě se osvědčilo pravidlo raději voskovat častěji a jemně ,potom by měl zustat goretex v pohodě protože se vosk dostane jen do kůže proto nepoužívám ani fén, někdo ho doporučuje někdo ne ,podle mé zkušenosti je doporučen spíše u celokožené bez mebrany. Někde jsem četl že je to stejně jedno že stejně životnost té membrany je někde kolem 200 km 😃. Jinak s tím polyuretanem jsi to řekl přesně žívotnost se uvadí kolem 8-11 lety ,někteří výrobci vám je za 1/3 ceny bot nových vymění takže pokud se člověk o boty stará vydrží mu skoro celí život.
Jojo, fén se používá jen při botech bez membrány, to je fakt, že sem mohl upřesnit, ale snad to z toho jde poznat 🙂 Co se týká podrážek, tak to myslím mění snad všichni větší výrobci a vlastně za pár korun a přesně tak..pak je bota vlastně skoro na celý život ;-)
Ahoj, děkuji za užitečný návod jak na boty. Člověk se učí celý život.
Můžeš dát doporučení jak ošetřit boty, kde se kombinuje kůže a textil (konkrétně Probos Beast GTX)?
Je to velmi obdobné, jen ten textil se ošetřuje kartáčkem a impregnací..😉
Ahoj koupil jsem si nubukové pohorky a po prvních 50 km a hrozném děšti mi svršek trochu popraskal :D je to normální, má to vliv na funkci? dá se to ještě nějak řešit nebo to tak může zůstat ? :D Zatím jen impreguju ale časem mám v plánu voskovat. Nějaké menší nechtěné škrábance když jsem o něco tuknul jsem jemným kartáčkem vyleštil
..tak uplně to už opravit nejde..ale já bych to namazal voskem hned..vypadá to, že ta kůže byla hodně suchá..
@@DeflectorBushcraft je tak již byla no. díky!
Zamezení průniku vody je jedna věc a druhá je zase zachování prodyšnosti. Jinak hrozí, že se v botě budou příliš potit nohy. Impregnovat je dobré, ale když se to přežene, hrozí právě toto. V obuvi mi doporučovali po impregnaci, boty ještě natřít speciálním olejem. S váháním jsem ho koupil, ale používám ho velice opatrně. Přílišné pocení může hrozit i když se hodně voskuje. Prodyšnost je asi vlastnost gore-texu, kterou by při kombinaci s impregnací mohl ztratit. Tuto vlastnost však potřebujeme bez ohledu na to, jestli máme v botě i membránu. Takže vždy je třeba dbát na to, aby byla zároveň s impregnací zachována i dostatečná prodyšnost. A výrobci věcí s membránou i doporučují voděodolnost udržovat pomocí impregnace. Ale to se mi ne vždy daří, přiznávám.
@dusanvokrouhlik963
před 38 minutami
Boty Prabos teď zkouším doma a jsou pro mě tedy opravdu hodně široké v kotniku (při plném zavázání strčím ze strany bez problemu všechny prsty až skoro na vložku). Mam pocit že mi nedávají žadnou oporu. Máš s tim nějaké zkušenosti?
No záleží jak úzké máš kotníky, ne každému musí sednout...já jsem asi průměr a jsou v pohodě 😉
Super video ja to vsak robím trochu inak začínam balzamom/kondicionérom na kozu ako spomínaš vyživujú a tým ze su tekutejšie idú viac do hĺbky a celú kožu robia pruznejšiu a deň na to použijem krém/vosk ...tiež by ma zaujímal tvoj názor na to že koženú obuv olejovat (napr kuchynský)
Super 😉👍
Obyčejné mýdlo nee.. Na boty jedině mýdlo s jelenem. Nastrouhat, vytvořit pěnu/emulzi a tím boty vyčistit. Jelen nevysušuje kůži.
Ještě poznámka ke goratexovým botám. Výrobce např. Prabos doporučuje určitě krémy, které jsou vhodné i na goratex boty. Tam není potřeba se bát nanášet i ta tepla.
Jinak fajn video 💪
like 169 🎄🎄🎄🌸🌸🌸🌸🌸💖💖💖💖💖💖😊😊😊
Z videa není úplně jasné, co dávat jako první? Ošetření (VELOUR NUBUK care) nebo vosk?
Mockrát děkuji.
Ošetření 😉
Díky na 100 000× :) Na koženou obuv jsem přešel nedávno a chci, aby to stálo za to :)@@DeflectorBushcraft
Na vojně jsme používali s radostí Rudé Právo, protože bylo největší a po nakrémování vojenským leštidlem jsme na Kanady ještě používali Indulonu. Boty jsme pro vyschnuti naskladali kolem kamen. Nějaké spreje na impregnaci v 70. letech nebyly. Dnes máte k dispozici elektrické vysoušeče, rozpínáky do bot, různé vodeodolne návleky na boty. Dnes by se do hlubokého sněhu hodily atomkecky, ale v armyshopech mají plno zbytečnosti, ale takhle důležitou věc nenajdete.
Jojo, znám moc dobře a na učňáku sem používal na kanady vyjetý olej 😁
A jak často to dělat prosím vás to voskování?
V okamžik, kdy se boty promoci a nebo když se s ní.i často chodí, tak jednou za týden...je to spíše v tomto o pocitu, kdy už to vypadá, že je potřeba
@@DeflectorBushcraft dobré díky a každý týden teda i impregnovat a vyživit prostě všechno zaráz a když bych si koupil kožené boty ale s GTX tak asi stejná ta péče co? A slyšel jsem že někdo používá koňské mazání na kožené boty mate s tím zkušenosti nebo raději se držet vosku?
@@filipfifa1645 s GTX je to obdobné, jen bych tam raději nepoužíval vosk..
@@DeflectorBushcraft a místo vosku co když jsou také kožené? Jinak by to přece popraskalo ne
@@filipfifa1645 jsou vyživovací roztoky a speciální vosky na GTX
Na vojně jsme VIX zapalovali a pak nanášeli na kanady tekutý
Jojo, to moc dobře znám 😁
Ahoj Deflektore. Ja som Tibor z Handmade Happy Knives. V minulosti sme spolu komunikovali, ale stratil som to vlakno, tak ta chcem poprosit o email, alebo nejaky iny komunikacny kanal. Dakujem za pochopenie.
Ahoj, jasan není problém DeflectorCZ@gmail.com 😉😁
Defe pojal jsi to video správně ještě bych dodal k botam by se měl člověk chovat jako k ženě prostě je opečovávat a při péči se s nimy mazlit a věnovat jim čas. Bohužel už jsem se setkal z videem kde rádoby buschcrafter ukazoval jak se starat o pohorky ,vystříkal na celý pár celý půl litrový sprej na impregnaci z Lidlu který byl určen na stany a podobné veci . Dorazil to nakonec tím že ukazal druhý pár těch samých bot po 3 letech používaní (protože ten expert si koupil dva stejné páry jen proto že byli levné) no tak jak měl ty boty popraskané to jsem ještě nikdy neviděl 😆
Ty jo, parádní přirovnání a v kombinaci s tím mím..ženy a víno..co chtít víc 😀 Co se týká toho spreje, tak je to zbytečné tam toho dávat moc..funguje to pořád stejně 😀 Každopádně díky za super komentář ;-)
Já to vidím trochu jinak. Obecně aplikovat vosk na nové boty je zcela zbytečné. Je třeba si uvědomit, že vosk kůži nijak neprospívá. Dokud funguje membrána či boty bez membrány nepropouští, stačí je občas natřít kondicionérem (ten neobsahuje vosk). Až pokud se do boty dostává voda, nastal čas na vlastní impregnaci, ideálně zase použít kondicionér s podílem vosku (např. 50/50). Samostatnou kapitolou jsou boty z kůže tl. min. 3 mm (full grain apod.). Rozhodně ne každá bota má mezipodešev z PUR, který po letech se začíná rozpadat (hydrolýza) a je nutné podešev vyměnit. Řada výrobců používá mezipodešev EVA, která nepodléhá hydrolýze, ale časem trochu ztvrdne. Doporučuju články (a výrobky) na stránkách Festovní věci (ne, není to reklama).
Koupil jsem si nové GTX Aljaška. Ptal jsem se přímo v prodejně tak i jsem psal email několika prodejcům jak se o boty starat. Přímo prodejce bot mi hned k nim prodal i vosk a další mi zase doporučil přesně jak píšeš, dokud nepromoknou tak impregnovat sprejem. Takže jsem z toho dost zmatený. Mohu se zeptat na ten kondicionér co používáš? Díky.
👍🏕🏞🍀
Def celý v novém od Ježíška ? Třeba o tom natočí video.
Ahoj, no od Ježíška to není, ale časem něco o tom natočím 😁😉