How to choose trekking shoes? What are the categories, materials and what to focus on?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 дек 2024

Комментарии • 19

  • @karelhauzerm3600
    @karelhauzerm3600 10 месяцев назад

    Pěkné video. Já po dlouhých peripetiích jsem si zakoupil boty od České firmy PRABOS a jsem nadmíru spokojen.Vyrábějí spoustu druhů a kvalitních.Jen mě štve,že ne v každém ochodě jsou.Kupte si kvalitní boty at' nechodíte po Tatrách v sandálech,jak vidíme

    • @RigadCZ
      @RigadCZ  10 месяцев назад

      Zdravím, díky za koment :)

  • @jachymchovanec1803
    @jachymchovanec1803 3 месяца назад

    Super videjko, ještě bych doplnil ty kategorie, protože D není poslední, po D je ještě E- Expediční která se vyznačuje v 90% integrovaným sněhovým návlekem, a jak název napovídá, jedná se o nejtechničtější kategorii bot. :) ze zástupců bych vypíchl třeba La Sportiva Olympus. Jasně, 99% lidí se na takové boty ani nepodívá, ale pro úplnost. Sám většinu výstupů chodím v Déčkových Garmontech a jak jsi mluvil o asfaltu, kterému se člověk prostě občas nevyhne fuuu, strašné :D

  • @podolanko7
    @podolanko7 Год назад

    zdravím
    prosím, tá hnedá kožená Lowa topánka v 1:23 je aký model? Vyzerá veľmi dobre.

    • @RigadCZ
      @RigadCZ  Год назад

      Zdravím, jedna se o Löwa Mountain 🙂 odkaz mate v popisku

  • @Fant_Omas
    @Fant_Omas 9 месяцев назад

    Výborné informace. O botách vím dost, ale i tak toto video pro mne bylo zajímavé. Bohužel dnes najít kožené boty bez membrány je skoro jako najít jednorožce. A na širokou nohu už vůbec nemluvě. Chtěl bych boty typu jako ta Alfa Eggi, ale bez membrány a na širokou nohu (Hanwag Lhasa Wide je málo široká) ... kdyby jste měli typ, budu rád 🙂
    Bohužel je i vyjímka najít prodejce obuvy, který řeší i šířku boty a dá se zboží filtrovat i podle tohoto parametru.

    • @Roman-ux2ry
      @Roman-ux2ry 6 месяцев назад

      Proč bez membrány? Nerýpu, zajímá mě to. Široká noha je též moje téma.

    • @addzrma
      @addzrma 3 месяца назад

      @@Roman-ux2ry Lowa má boty na širokou nohu, dokonce označení wide :) Jedny takové mám

  • @shailojr2611
    @shailojr2611 Год назад

    Ahoj. Bude prosím recenze na nový Lowa Zephyr mk2?

    • @RigadCZ
      @RigadCZ  Год назад +1

      Ahoj, určitě ano 🙂 ale chtěl jsme v nich chodit alespoň půl roku 🙂🙂

  • @jindramikan
    @jindramikan 10 месяцев назад +2

    nejlepsi pohorky delaj v poprade..na zakazku ,makaraobuv..pokud je pouzivaj nosiči v tatrach,na zadech 80 kg,,tak vydrzej vse.kuze,zadne membrany.ja jsem osobne zastance klasiky, kanady vzor 60..po zmeknuti uz jine nechci.jasne,jsou urcite lepsi boty.ale pouzivam je uz z nostalgie 26 let..4x podrazene.drzej

    • @Roman-ux2ry
      @Roman-ux2ry 6 месяцев назад

      Proč bez membrány, čemu membrána vadí?

  • @marklukes11
    @marklukes11 Год назад

    Super shrnutí. Já teď do hor mám kožený béčkový boty s goretexem, nicméně vzpomínám s láskou na své první pohorky cca 1998 (Planika), asi taky béčkový, bez goretexu, z cordury. Tuhý tak akorát a přitom o dost lehčí než kožený. Nevím, jestli se podobná bota ještě koupí.

    • @RigadCZ
      @RigadCZ  Год назад

      Teď budeme přidávat Hanwag Nazcat II a to si myslím, že bude hodně dobrá bota :) spíš B, lehká, se speciálním dílem na achilovce, aby to nebolelo při řízení, atd... :D

  • @milosadamu5293
    @milosadamu5293 Год назад

    Pěkná prezentace 😊 Jenom ty tmavý brýle na očích...

  • @momentshorizons8763
    @momentshorizons8763 Год назад +1

    Ještě existuje jiná cesta - všechny boty zahodit a začít chodit v barefootech (dělají se i festovní kožené pohorky). Po roce, kdy se člověk „naučí znovu chodit“ a zjistí, že celý život chodil špatně přes paty, tak na noze objeví svaly, o kterých do té doby nevěděl, přestanou ho bolet záda, nárty mu povolí, ucítí půdu pod nohama a jakákoliv cesta tím získá další prožitek. Může potom úplně přestat řešit tvrdosti bot, protože mu stačí tenká, ohebná a neuvěřitelně lehká bota, která se vůbec nemusí „rozšlápnout“, nevadí mu kamení pod nohama, protože mu noha zesílí, v zimě je v botách teplo, protože je noha aktivnější, v létě se noha nepotí a historicky vymknutý kotník se tím také vyřeší… asi jen ty mačky nelze připnout.
    Prostě lidská noha je tak dokonalý nástroj, že člověk vlastně žádné boty nepotřebuje (bohužel 95 % lidí vlastně neumí chodit a používat svoje nohy správně) Moje cesta začala tím, že jsem si chtěl koupit Zephyry, ale místo nich jsem pořídil Vivobarefoot primus trail II a už není cesty zpět…

    • @RigadCZ
      @RigadCZ  Год назад

      Zdravím, věřím, že na spoustu věcí je to dobré, ale nemyslím si, že je to jednoznačně bez negativ :) Především pak pro použití na náročnějších trecích nemluvě o použití s mačkami, případných pádech a různých situacích, kdy ten BF neochrání tolik jako kalsická bota :) Každý musí zvážit pro a proti, kterých málo nebude :) Plantární bolest, tenze A. šlachy a lýtek, atd :) není to zas tak růžové, ale věřím, že když se to někomu povede, ten přechod, tak s jistou dávkou štěstí to může být dobrá alternativa :)

    • @momentshorizons8763
      @momentshorizons8763 Год назад +2

      Děkuji za komentář, zdravím Vás a s dovolením Vám ještě odpovím. Když jsem začal nosit první barefoot boty, taky jsem si myslel, že to bude alternativa k obyčejným botám, a že je nosí jen divní lidé =). Ale jakmile zjistíte, že jste vlastně až s tenkou podrážkou začal používat svoje nohy správně, postupně se zbavíte všech běžných bot (fakt nekecám, zahodil jsem i těžké pohorky). Proto bych tomu neříkal „přechod“, ale „návrat k přirozenému stavu“. Opravdu to není o botách, ale o noze, která se najednou probudí a začne fungovat tak, jak byla stvořena. Změní se došlap, zpevní se klenba, roztáhnou se prsty (které navíc přestanou lupat =), zmizí bolest kolenou a takovou nohu už žádný terén nezaskočí (nebude rozdíl mezi výletem a náročnějším trekem, protože to správně fungující noha prostě zvládne).
      Všechny zdravotní problémy, o kterých píšete, mají příčinu ve špatných botách. Dobře je to vysvětleno v knize Born to Run (i jako audiokniha) - kdy americká běžecká repre zjistila, že zranění běžců zmizí, pokud z bot zmizí podrážka. V historii se nosily spíše boty bez podrážek a pořád nevím, kde se stala ta chyba, že jsme dokonalé chodidlo svázali do tuhých a těžkých bot. Naše chodidlo má 26 kostí, 19 svalů a 107 vazů (obě chodidla mají dohromady 52 kostí, což je 1/4 z celkového počtu kostí v našem těle, takže to musí mít nějaký důvod =) a myslím si, že naprostá většina lidí bohužel neumí svoje nohy používat tak, jak byly „vymyšleny“.
      Souhlasím s Vámi, že BF nelze použít v místech s mačkami, ale všude jinde ano, s výjimkou náročného pracovního prostředí. Smyslem mého sdělení mělo být, že více než na boty, bychom se měli zaměřit na naše vlastní nohy. Když mi s BF botama začala noha fungovat správně, nevěřil jsem tomu, že jsem mohl 40 let chodit po světě a po horách v těžkých, tuhých botách s tlustou podrážkou.
      A díky Za Vaše videa, děláte to skvěle.
      @@RigadCZ

    • @RigadCZ
      @RigadCZ  Год назад

      Zdravím, jsem rád, že píšete :) přesně takové komentáře a diskuze bychom tu chtěli mít častěji :) Na audio knihu se podívám, jsem těmto věcem otevřen, jen je podle mě pro každého člověka přejít z klasických věcí na nějaké nové, v tomto případě...staré :)
      Rád se tomu pověnuji a třeba vznikne i nějaké video :) díky ještě jednou.