Дискусия за реформата на съдебната власт (втора част)
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Български институт за правни инициативи организира дискусия "Оттук накъде със съдебната власт?".
В първата част на дискусията участваха президентът Румен Радев, председателят на Народното събрание Наталия Киселова и председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова.
"Фигурата на т. нар. специален прокурор трябва да е постоянно действаща, с определен мандат разбира се, но трябва да има отделна администрация, да е настанен в отделна сграда или поне да не е на едно място с прокуратурата. Определено мястото му не е във върховната прокуратура.", заяви на дискусията ад хок прокурорът Даниела Талева. По отношение на твърденията, лансирани все повече в публичното пространство, че механизмът за разследване на главния прокурор и заместниците му е "неработещ", трябва да се каже, че работещ механизъм не означава непременно да бъде повдигнато обвинение на главния прокурор и да бъде отстранен от длъжност.
"Усещам една повсеместна апатия и обезвереност в редиците най-вече на българските съдии, на които сякаш им дотегна да бъдат "опитните зайчета" на българската политическа власт. Това каза доц. д-р Александър Корнезов, съдия в Общия съд на Европейския съюз. Той отбеляза, че въпросът за независимостта на българския съд е въпрос и на правото на ЕС. Корнезов припомни, че наскоро в ЕС е прието, че по предложение на Европейската комисия, Съветът на ЕС може да спре европейското финансиране при установено подкопаване на върховенството на правото в дадена държава членка.
Проф. Екатерина Михайлова разгледа въпроса за мнозинствата, с които се вземат решения в Народното събрание при избора на кадровите органи в съдебната власт, съпоставяйки обикновеното и квалифицираното мнозинство. "Добро ли беше обикновеното мнозинство? Ами не беше добро, защото правеше партиен избор. От друга страна добре ли е това, което направи парламентът - да има квалифицирано мнозинство? Отговорът не е еднозначен", коментира Михайлова. Тя припомни, че за първи път квалифицирано мнозинство е използвано с избора през 2007 г. на Инспектората към Висшия съдебен съвет.