Szemkontaktus - autista módra

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Autista Vagyok - "Közelebb az autizmushoz"
    Videócsatornánk: / autistavagyok
    Facebook oldalunk: / autistavagyok
    Légy te is Patreon támogatónk és less be a kulisszák mögé: / autistavagyok
    Mail címünk: mail@autistavagyok.hu
    Postacímünk: Lélekhely Egyesület (Megismerhető Autizmus Generáció munkacsoport), 1051 Budapest, Hercegprímás u. 14-16.
    "Autista Vagyok" és "Autistával Vagyok" feliratú ruházat: www.poloforma....
    Az Autista Vagyok videócsatorna a Megismerhető Autizmus Generáció munkacsoport tulajdona.
    © Copyright meg minden jog fenntartva, Oravecz Lizanka & Fekete Gy. Viktor, 2014-

Комментарии • 44

  • @monikamatyas5541
    @monikamatyas5541 7 лет назад +4

    Köszönöm neked, hogy ilyen sokat segítesz nekem, és az embereknek ezekkel a videókkal. Így könnyebb megérteni, és elfogadni ezt a csodás másságot. Hála és köszönet érte.Kislányom is autista, imádom őt, és az autizmusa nagyon sokat segített nekem,hogy kinyíljon a szemem a Világra. Köszönöm

  • @MyAnita1976
    @MyAnita1976 9 лет назад +23

    Nekem sem gond a szemkontaktus, önmagában, viszont az már igen, hogy miközben kifelé azt mutatom, hogy milyen feszélyezetlenül figyelek, igyekszem valami természetes egyensúlyt tartani félrenézés és merev bámulás között stb. közben alig marad agyi kapacitásom annak felfogására, amiről a másik beszél(főleg, ha nehezebb, pl. szakmai témáról van szó). Más is így van ezzel?

    • @lizanka3497
      @lizanka3497 9 лет назад +3

      Anita T. Dettó :-) Magamban úgy oldattam fel ezt a konfliktust, hogy rájöttem, ez is csak egy megfelelési kényszer ("kifelé azt mutatom, hogy milyen feszélyezetlenül figyelek"). Úgyhogy én döntöttem (félrenézés vs. bámulás): inkább bátran vállalom a merev nézést. Ha megfigyeled, a legtöbb ember úgy beszél, hogy összevissza jártatja a szemét, mozgatja a fejét, szóval egyáltalán nem biztos, hogy észreveszik, ha Te viszont folyamatosan nézel rájuk. Annyit finomítottam a dolgon, hogy igyekszem időnként pislogni, vagy a fejemet minimálisan mozgatni - ez kevesebb energiát vesz el, mintha az menne bennem a háttérben, hogy "ideje félrenézni".

    • @MyAnita1976
      @MyAnita1976 9 лет назад +6

      Lizanka Igazából én akkor tudok jobban figyelni, ha nem nézek a másik szemébe, mert nálam a bámulás azt jelenti, hogy konkrétan az illetőt "nézem": mindenféle apró részlet, ránc, rezdülés, stb.. magára vonja a figyelmem. Ez még akkor is így van, ha nem négyszemközt beszélnek hozzám, hanem előadást hallgatok, minden, a legkisebb szokatlan vizuális és akusztikus inger is túl könnyen elvonja a figyelmem, ezért a legjobb ha valami egyszerű felületre bámulok, mondjuk a táblára, padra. Ismerős emberekkel és megszokott környezetben persze mindig könnyebb, ott a szemkontaktus sem gáz, ezért pl. jobban szeretek otthon találkozni ismerősökkel, mint mondjuk egy kávézóban, ráadásul ott azon sem kell erőlködni, hogy a háttérzajokkal megbirkózzak :-)

    • @lizanka3497
      @lizanka3497 9 лет назад

      Anita T. "ráadásul ott azon sem kell erőlködni, hogy a háttérzajokkal megbirkózzak :-)" milyen ismerős érzés ;-) Visszatérve: akkor neked a második opció jutott,mint döntési lehetőség (azaz a félrenézés). Mit gondolsz, be tudnád vállalni, hogy hangot adj ennek? Arra gondolok, hogy előre szólni az embereknek, hogy te auditív típus vagy, és bár szokatlan lehet nekik először, de te jobban tudsz rájuk figyelni, ha csak hallgatod őket.

    • @MyAnita1976
      @MyAnita1976 9 лет назад +3

      Lizanka Köszönöm a válaszodat. Inkább vizuális típus vagyok, sokkal könnyebb feldolgoznom a képi információt és nagyrészt képekben gondolkodom, ezért is nehéz a hallott szövegre odafigyelnem. Észrevettem, hogy a "normális" embereknek valahogy automatikusan ráfixálódik a figyelme az emberi beszédre, nekem viszont legtöbbször csak egy zaj a többi között (ezért zavaró a háttérzaj) és ezért külön koncentrálnom kell rá, ami fárasztó. Ezért is vonja el a figyelmemet olyan könnyen a környezet. A kérdésedre válaszolva: ha valakit zavar, ott nem hiszem, hogy segítene, ha előre szólnék.

    • @lizanka3497
      @lizanka3497 9 лет назад

      Anita T. úgy tűnik, félreértettelek, bocsánat! (Nekem az írásodból az jött, hogy könnyebb csak a beszélő hangjára figyelned.) Magamból kiindulva: ha értem, miért csinál valaki számomra furán valamit, már nem zavar. :-)

  • @szlviapalla1829
    @szlviapalla1829 5 лет назад +3

    Én nem vagyok aspergeres de nekem probléma a szemkontaktus, közeli ismerősök körében & barátok körében nem de egyébként alig merek mások szemébe nézni. Illetve szorongok ha nagyobb társaságban vagyok, főleg ha eszünk (akkor ha nem barátok, család közt vagyok, pl kollégák ) . Nem tudom hogy merre nézzek, mit mondjak, meg félek h azt gondolják gázul viselkedtem. Sztem ez azért van mert mindig is ki voltam kozositve és egyszerűen félek szorongok h nem fogadnak el, illetve h vmi ciki dolgot csinálok és kiröhögnek.

  • @eszternemeth9343
    @eszternemeth9343 7 лет назад +8

    ez beköszönés :) :D
    végre egy youtuber aki nem tukmálja az arcunkba hogy iratkozzunk fel salalala
    :) nekem egyébként még a kamerába is nehezemre esik belenézni ha videót akarnék csinálni gratula ;)

    • @autistavagyok
      @autistavagyok  7 лет назад +1

      Pedig a korai videókban még nagyon nyomtuk ezt az "iratkozz fel" dolgot. Aztán elmúlt.

    • @eszternemeth9343
      @eszternemeth9343 7 лет назад

      igen ez pont nem egy olyan volt .. aztán ahogy haladtam sorban ( ma ilyen maraton volt) úgy jöttek pont de nem bántam mert az első videó után én egyből feliratkoztam

    • @autistavagyok
      @autistavagyok  7 лет назад

      Váljék egészségedre! :-)

  • @LexiPeaceAndLove
    @LexiPeaceAndLove 5 лет назад +4

    Legjobb beköszönés:D

  • @lizanka3497
    @lizanka3497 9 лет назад +7

    Bennem felnőttként (miután már tudtam az Asperger szindrómáról) tudatosult, hogy ugyan nézem az emberek szemét, de nem látom. Vagyis számomra nem közvetít információt. Leköt a szem színe, mozgása, a körülötte lévő izmok összjátéka, viszont metakommunikációs szinten a tanult eszköztáramra hagyatkozom, nem az "ösztönös megérzésekre". Éppen ezért tudok bármeddig az emberek szemébe nézni (ahogy Viktor is említi a farkasszem-játékot). Ezt finomítanom kellett, mert sokszor megkaptam, hogy bámulom az embereket, és úgy érzik, vallatom őket. Tehát megtanultam, hogy nem szabad folyamatosan nézni a másik szemébe, néha félre kell pillantani.

    • @yeoldefoxeh254
      @yeoldefoxeh254 9 лет назад

      Uram atyám, azt hittem, ezt csak én csinálom :O

    • @autistavagyok
      @autistavagyok  9 лет назад

      Márk N. Mészáros Mikor elkezdtem kutatni az Aspergeres autisták szokásait, rendre ilyen felismeréseim voltak: hát ezt nem csak én csinálom?!? Olyan volt, mintha azok a beszámolók rólam szóltak volna.

    • @yeoldefoxeh254
      @yeoldefoxeh254 9 лет назад +1

      Autista Vagyok Jó ideje tudom már, hogy Aspie vagyok, amikor "rájöttem", hatalmas megnyugvás volt a gondolat, hogy nem "elcseszett idióta" vagyok, csak más. Ezzel együtt ugyanúgy megvannak a gondok, de legalább tudom, miért. Viszont még egy Aspie lánnyal sem találkoztam, lehet, hogy az lenne a megoldás a párkapcsolati gondjaimra? Lehet, hogy megértene?

    • @autistavagyok
      @autistavagyok  9 лет назад

      Márk N. Mészáros Szerintem nem kell, hogy Aspie legyen, viszont fontos, hogy elfogadjon, megértsen és támogasson. Ehhez nyitottnak, "modern" gondolkodásúnak kell lennie.
      Ismerek amúgy házaspárokat személyesen, ahol csak az egyik fél Aspergeres. Nem lehetetlen. :)

    • @yeoldefoxeh254
      @yeoldefoxeh254 9 лет назад

      Autista Vagyok Ez igaz, és jól is hangzik, de én nem merem elmondani, hogy "ez a bajom", mert anélkül is elég nehézkes és kevésbé gyümölcsöző l számomra a társkeresés, ezzel kb nullára redukálnám a lehetséges jelöltek számát. :(

  • @12115540
    @12115540 5 лет назад +2

    Egy kis érdekesség:
    Lótenyésztő a szakmám és meglepő de a szemkontaktus elviselésével hasonlóan vannak a lovak mint néhány autista. Amíg a kutya szereti és keresi a szemkontaktust, a lovak feszélyezve érzik magukat. Ezt lehet alkalmazni dicsérésnél és szidásnál. Ahol túl ment a ló nevelése annál, hogy megverem egy vaslapáttal amikor hülye, és felismeri a tényt hogy az esetek 90%-ában a lovas a hülye, az felismerheti a tényt, hogy például egy futószáras munkánál elég annyi "fegyelmezés" hogy a lóra szólunk és mélyen a szemébe nézünk. Aztán abban a pillanatban levenni róla szemünket. Sokkal nyugodtabb lesz a lovacskánk ha amikor mellette vagyunk nem a szemébe nézünk hanem bárhova máshova. Akár a homlokára. Ezt megtanulva, nem okoz problémát olyan autistával sem beszélnem aki nem tudja tartja a szemkontaktust. Egyébként nem autistaként nekem sem egyértelmű a szemkontaktus. De azért mert annyira jár az agyam hogy mindenhova nézek. Anyukám onnan tudta mindig hogy hazudok, hogy olyankor viszont mindig tartottam a szemkontaktust, mondván aki hazudik az mindig félrenéz.

  • @deathgodshewasanillusionin6893
    @deathgodshewasanillusionin6893 4 года назад +1

    Írtam már egy másik videó alá de mivel érdekelt a szemkontaktussal kapcsolatos videó így rálestem erre is. Nem merem kijelenti egyik dolgot se, hogy vagyok vagy nem vagyok autizmusban szenvedő. Habár csak lehet az túlzott stresszt okoz, hogy valaki szemébe nézzek mivel volt aki megijedt attól, hogy néztem és megjegyezte, hogy ne bámuljak így megtanultam a feje felett elnézni. Olyan mintha a szemébe néznék de csak periférikusan nézek rá. Nekem ez a dolog így oldódott meg.

    • @gusztikalifaszi3998
      @gusztikalifaszi3998 2 года назад

      érdekes amit írsz, mert hosszú évek alatt megtanultam hogy a szemkontaktus az nem egyenlő a folyamatos szembenézéssel.
      Fontos a figyelem/ szünet aránya! - no ezt megtanulni és kontrolálni Aspiként már túl nagy feladat és így lemaradnék a beszéd megértéséről. 😅
      ezért inkább a homlokommal nézek a szemébe.

  • @pitypalatty
    @pitypalatty 5 лет назад +2

    Szerintem mindannyiunk számára ismerős az a helyzet, amikor egy barátunkkal beszélgetve egy pohár ital mellett lassan besötétedik, míg mi egy képzeletbeli vagy valóságos távoli messzeségbe bámulunk, és a lehető legőszintébben kommunikálunk egymással. Azok, akik eltúlozzák a szemkontaktus fontosságát (ha nem nézel a szemébe vagy pislogsz, láthatólag zavartan repked a tekinteted ide-oda, akkor "biztos nem vagy őszinte"), még nem tapasztalták meg, milyen egy ember egész lényére figyelni, ami nemcsak a szemén keresztül érzékelhető. Ez a "perifériásan könnyebb megértés" ismerős.

    • @gusztikalifaszi3998
      @gusztikalifaszi3998 2 года назад

      a periférikus érzékelést én úgy használom, hogy a "homlokommal nézek" a másik szemébe.- kicsit magam elé lefelé bámulok, de a homlokommal "figyelek rá".
      sokkal jobban megérzem a sunyiságot.
      lehet, hogy delfin vagyok!? 🤣

  • @kevinhorvath5439
    @kevinhorvath5439 9 лет назад +1

    hello nekem az öcsém autista es tanácsot kérnék mit kell akkor csinálni mikor megyünk vele valahova es el kezd sirni stb erről nem lehet leszoktatni??

  • @minnemano3289
    @minnemano3289 7 лет назад +2

    Ensem ragaszkodom mindig a szemkontaktushoz foleg nem idegennel

  • @Norahungary
    @Norahungary 6 лет назад

    Nekem a szemkontaktussal csak akkor van bajom, ha én beszélek. Ha hozzám beszélnek, nem okoz gondot a másik szemébe néznem.

  • @martinbeetboxmintbarbara848
    @martinbeetboxmintbarbara848 8 лет назад +1

    Heló. Azzal kapcsolatban szeretnék hozzáfűzést tenni, hogy szerintem azért is tekinthet félre az ember a szemkontaktusból hogy egy közös síkot teremtsen a másik féllel, és úgy érzem mintha tudat alatt szeretnék valami láthatatlan kapcsolatot létesíteni, és ezt úgy érem el , hogy mikor legjobban figyel a másik fél, mintha a szemem áthúzná egy másik világba, de a beszéd nem változik, csak az az (aura). Szóval neked mi a véleményed erről? Fontosnak érzem hogy tudjam helyesen gondolom vagy nem. Előre is köszönöm ha esetleg vállaszolsz, ha pedig nem akkor ezeket a nagyszerű videókat, mert isten jóságát, szeretetét tükrözik számomra. Köszönöm

    • @autistavagyok
      @autistavagyok  8 лет назад +1

      +nik vin Szia! Sajnos nem tudom sem megerősíteni, sem cáfolni a gondolataidat. Szemkontaktus terén ugyanis teljesen tanácstalan vagyok, mivel azokkal, akikkel megtalálom a közös hangnemet, szemkontaktus nélkül is tudok valamiféle láthatatlan kapcsolatot létesíteni, akikkel meg nem találom a közös hangnemet, ott a szemkontaktus sem fog sokat segíteni.

  • @gaborvarga2324
    @gaborvarga2324 4 года назад +1

    Nézz a szemembe! NEKEM VAN EGY NAGYON JÓ BARÁTOM ASPERGERES ÉN NEM ÉS JÓL EL VAGYUNK!

  • @LunaMermicorn
    @LunaMermicorn Год назад

    tök jó ez a dal nem lehet meghalgatni valahol hosszabban?

    • @autistavagyok
      @autistavagyok  Год назад

      ruclips.net/video/2xSClUJqRzg/видео.html&ab_channel=FeketeGy.Viktor

  • @agnesfeher8831
    @agnesfeher8831 5 лет назад +1

    Az unokam autista,neki a youtube nezese telefonon,a legnagyobb elfoglaltsag

  • @agnesfeher8831
    @agnesfeher8831 5 лет назад +1

    Nem beszel meg,csak ismetel szavakatt,remelem vakamikor igy fog komunikalni ,ahogy te 😢😢😢😢

  • @MoonHowler340
    @MoonHowler340 6 лет назад +2

    1:18 a kecske az menő :D

  • @Szorakoztatas
    @Szorakoztatas 5 лет назад +1

    Ajánlott megtekintési sebesség x1.25