Stálé úkryty v civilní obraně

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024
  • Ve videu se věnujeme problematice stálých úkrytů v civilní obraně. Navštívili jsme celkem dva úkryty, jeden v Trutnově a druhý pak v Náchodě. V dokumentu jsou podrobně popsány jednotlivé prostory úkrytů a popsané i vnitřní vybavení použivané v těchto úkrytech. Myslím, že je to od opevnění opět zajímavá změna a oživení mojí tvorby. Opevnění a kryty CO od sebe nemají úplně tak daleko, zejména ve vnitřním vybavení. Snad se video líbí a nenaštval jsem moc čistokrevné bunkráky :D

Комментарии • 22

  • @zizala2061
    @zizala2061 3 года назад +2

    Veľmi zaujímaví dokument veľmi dobre spracované tieš sa venujem krytom co ale na Slovensku v Žiline a v jej okolí

  • @VlkSaki
    @VlkSaki 11 месяцев назад +1

    pekné

  • @pavelfrejlach6955
    @pavelfrejlach6955 Год назад

    Jen pro doplnění, písmena LR neznamenají "Luftraum", ale "Luftschutzraum" - z toho pak vzniká téměř doslovný překlad - místo protivzdušné [protiletecké] ochrany. PS: máte moc hezká videa, díky. 🙂👍

  • @ceskoslovenskeropiky9774
    @ceskoslovenskeropiky9774 3 года назад

    Sleduji Vás už dlouho a divil jsem že máte nějak málo shlédnutí a odběratelů, ale pak jsem viděl to video ve kterém vysvětlujete co se stalo. Líbí se mi Vaše tvorba a vystupovani jako profesionální průvodce.

    • @opevneninatrutnovsku5405
      @opevneninatrutnovsku5405  3 года назад

      Děkuji moc. Ano bohužel mi ten kanál kolem vánoc někdo ukradl a já přišel o všechny odběratele a o všechny zhlédnutí ... nedá se nic dělat no. Hlavní však je, že už je většina těch videí opět veřejná na tomto novém kanálu.

  • @taylor4795
    @taylor4795 3 года назад

    Super

  • @karelhuvar523
    @karelhuvar523 3 года назад +1

    Zdravím vás pánové, dobrá práce, kvalitní komentář, je vidět zápal pro věc :). Z jakého období je to video? Že na některých záběrech je vidět žlutý telefon do výbušného prostředí. Dnes už tam není. Měl bych jen pár poznámek.
    Tyto vámi navštívené objekty byly primárně určeny jako velitelská stanoviště štábů objektů pro EPO a v Náchodě pro bývalou Rubenu. Tato velitelská stanoviště se stavěla u všech větších podniků. Zde tedy měla najít ukrytí skupina, která měla řídit a velet jak záchranným a vyprošťovacím pracem, tak pracem spojených s obnovou poškozených zařízení. Většinou to byl někdo z vedení podniků, příslušníci Lidových Milic, ti měli často na starost i spojení s jednotlivými nadřízenými složkami CO a jako druhá funkce bylo ukrytí části zaměstnanců. U těchto dvou objektů sehrála roli i finanční stránka věci. Velitelské stanoviště je potřeba, tak to spojíme i s úkrytem osob, ani beton nazmar! Např. v EPO by se ale do toho štoláku všichni nevešli. Pro část zaměstnanců byly v EPO zřízeny tzv. protiradiační úkryty, což byly lehce zodolněné prostory pod některými budovami. A ti zaměstnanci, kteří z titulu své funkce nemohli opustit pracoviště, většinou provozní zaměstnanci, ti se ukrývali buď v tzv. einmann bunkrech, které pamatovaly ještě 2. sv. válku. Tyto bunkry byly instalovány v jednotlivých provozech a zaměstnanci dozorny měli své úkryty přímo na centrální dozorně instalované v betonovém skeletu.
    Zmiňujete třídy odolnosti II.-V., ale původně se v 50. letech budovala I. třída, a jak se vyvíjela nejen finanční situace a technologie, tak až následně byla I. třída zrušena. Odolnost neurčovalo jen zahloubení a nakrytí objektu, ale i slabé články, jako byly např. tlakové uzávěry a dveře.
    Ale zpět k tématu: Ventilátory v úkrytu EPO neměly primárně ruční pohon :), to by se soudruzi utočili, ale byly zde elektromotory. Zajímavý údaj by byl kapacita těch AKU baterií. Myslím, že 72 hodin by nevydržely. Jinak i v době provozu střelnice si objekt zachovával ještě svou funkčnost. Byly zde potřeby pro ukrývané, praporky pro ohraničení zamořeného prostoru, varovné cedule, co si pamatuji. Vyklizen byl až někdy po roce 2000, kdy už střelnice nefungovala a vše se bohužel zlikvidovalo. Následně byla provedena rekonstrukce osvětlení. Ta upilovaná mříž je pozůstatek po jednom kovožroutovi, který si za dne přitáhl elektrocentrálu a naštěstí stihl uříznout jen tu jednu šprincli, byl vyrušen.
    Co se týče kategorizace měst, tak Trutnov nebyl kategorizované město. Náchod byl právě díky Rubeně zařazen do kategorie III. Rovněž v seznamu tehdejších kategorizovaných objektů kategorie Z (Zvláštní), což byly důležité podniky pro fungování státu za mimořádných událostí, jsem zmínku o EPO nenašel, ač se tehdy jednalo o významnou uhelnou elektrárnu. Zajímavé je, že jako cíl jaderného bombardování, právě díky elektrárně, byl Trutnov na seznamu Strategického velení vzdušných sil USA. Je možné, že máte k dispozici jiný seznam objektů kategorie Z. Ono se to v průběhu let mohlo měnit. Jinak objekt je právě díky pozorovatelně velice zajímavý a unikátní. Jelikož je výstup do pozorovatelny dosti namáhavý, tak ta dvě mezipatra sloužila i jako odpočinková, na jednotlivých patrech byly instalovány překlopné uzávěry. Ale nějak se pod vrstvou rzi ztratily nebo jsme si jich nevšimli. Každopádně nic pro klaustrofobiky a arachnofobiky.
    Pokud někdo bude chtít objekt navštívit, tak apeluji na bunkráckou, potažmo urbexáckou :) čest a nic zde neničte, ani nečmárejte stupidní malůvky. Sice čidlo pohybu není funkční, ale pozor, okolo chodí občas ostraha elektrárny.

    • @opevneninatrutnovsku5405
      @opevneninatrutnovsku5405  3 года назад

      Dobrý den. Děkuji za obsáhlé doplnění. Je vidět, že se o to také zajímáte ;-) video je rok staré konkretne leden 2020. Toho telefonu je škoda, ale byla to jen otázka času než zmizí jako všechno. Jak přesně to bylo s tou střelnicí nevím, kolega z práce tam kdysi byl na strelbach tak jsem vychazel z toho co mi rekl. S tim uriznutym sprinclem v mříží to je pravda? Proč to ten zloděj neriznul v pantech, měl by hned celou mříž. Jinak nevím proč si to elektrárna lepe nezajistí. I na mě tam jednou vybihal securitak pri natáčení. Všichni o tom vědí ale nikdo z elektrárny to nezabezpečí ....

    • @karelhuvar523
      @karelhuvar523 3 года назад

      @@opevneninatrutnovsku5405 Tak koukám rok stačil a telefon zmizel, smutné. Asi někomu stál za pár korun ve sběrně. Co se týče využití objektu, tak těch záměrů bylo více. Jeden byl opravdu obnovit střelnici pro soukromé užívaní. Ale např. další chtěl využít objekt jako pěstírnu žampiónů (to opravdu není vtip, s tím fakt přišel jeden člověk :)). Pozn.: Zrovna mě napadlo, že to někdo ještě nevyužil jako Vebrovku :). Nakonec z toho všeho sešlo.
      S tou uřízlou šprinclí je to pravda, logiku bych v mozku kovožrouta nehledal. Sám jsem tam toho pána viděl při práci :). Jelikož byl den, tak si všichni mysleli, že tam něco opravuje. Až následně neunikl bdělé ostarze :)). Inu, pod svícnem bývá tma.
      Co se týče zajištění objektu, tak už jste to částečně vysvětlili ve videu. Jak se změnila politická situace, válečná hrozba pominula, ztratily tyto objekty svůj význam. Staly se takovými nechtěnými podnikovými dítky. A na jejich údržbu a provoz a revize by bylo třeba nemalých finančních nákladů. Proto jsou ponechány svému osudu. No a o další se postarají vnitřní klimatické podmínky, spodní voda a hlavně nájezdy devastátorů. Toto je bohužel problém většiny "volně přístupných objektů". Takže za vším hledej finance. Zřejmě nikdo v EPO nepředpokládal, že by tou dírou někdo byl schopen prolézt :).
      Jinak zajímavých poválečných objektů je (bylo) na Trutnovsku vícero. A některé byly i mimořádně významné pro stát a pro hradecký kraj. Vždyť mobilizační plány počítaly s Trutnovskem jako oblastí pro evakuaci některých tehdejších straníků a jejich podpůrného doprovodu, ale to je zase jiné téma :).

  • @karelhuvar523
    @karelhuvar523 3 года назад +2

    Zdarec všem průzkumníkům. Vyskytl se nám tu jeden nešvar. Někdo se snažil vylomit zámek u levé vstupní mříže a rovněž někdo uřízl druhou tyč. Uvnitř objektu byly pozavírány dveře, takže uvnitř kondenzovala voda. Naštěstí se (zatím)nic neztratilo (krom telefonu z dřívějška) a nikdo nic nepočmáral . Ale vzhledem k situaci možná dojde k celkovému znepřístupnění objektu.
    Ještě zajímavost pro kluky z tohoto kanálu :), určitě jste se podivovali, že v objektu není dieselagregát a samotné baterky by dlouho nevydržely. Co říkal pamětník, tak úkryt měl být napájen z mobilního dieselagregátu, který měl stát za plotem a pomocí kabelu a zásuvky umístěné na betonovém sloupu, by se napájel celý objekt. Tedy obdobné řešení jako na reaktivovaných srubech na Moravě.

    • @opevneninatrutnovsku5405
      @opevneninatrutnovsku5405  3 года назад

      Díky za info ... je jasné že se do kdytu bude snažit dostávat více a více lidí .... S tím úplným zabezpečením plně souhlasím a toto řešení podporuji. Stále se tam uvnitř nachází ještě dost zajímavých věcí (doufám že ještě ano). Sekuritáci z elektrárny si museli vsimnout už dříve, že se kolem toho krytu motá stále víc lidí, tak se divím, že se to zabezpečí až teď. Mohl být zachráněn i ten důlní telefon ....

    • @OndraRuza
      @OndraRuza 2 года назад +1

      @@opevneninatrutnovsku5405 Tak kdyby jsi do toho svého videa nedával jasné informace a záběry, kde se nachízí, tak by to bylo lepší ;) Zváště když byl takhle zachovalý a snadno se tam jde dostat a víš, že se krade nebo ničí vybavení, kabely a železo. Ale když to není tvoje, tak ti to je asi jedno. To není jako nějaké opevnění s holými zdmi, kde už dávno není co ukrást a zničit a existují mapy. Takhle ho může najít kdokoli do shlédnutí videa neznalý, předtím nebyl veřejně známý. Za chvíli dopadne, jako ten Náchodský vyrabovaný a vypálený. Nemusel jsi vůbec říkat, kde se nachází, pouze parametry a funkci.

    • @opevneninatrutnovsku5405
      @opevneninatrutnovsku5405  2 года назад

      @@OndraRuza tak už v době nataceni tam byly hole zdi, nebo je tam snad nějaké dochovane zařízení krom těch ventilátorů? V podstatě tam už nic není a ani už nebylo když jsem tam natáčel. To zaprvé. Za druhé co se týče toho telefonu, tak co jsem dostal echo tak ten zmizel už v době, kdy jsem to .video ještě ani nevydal. Ono to není tak, že jeden den neco natocite a druhy den vydavate video.to za druhé. A za třetí o tom krytu byly plne fb stránky, nebylo to nijak tajné, fotek s lokací už bylo dost. Navíc kolega co dělá v elektrárně mě říkal že se to má uzavirat. To že na to elektrárna sere a nechá to tam s tou dírou jak pěst na oko, za to nemůžu a taky me to vadí.

  • @lokomo41
    @lokomo41 5 месяцев назад +1

    Jen doplním že některé předválečné lehké opevnění bylo přebudováno na pozorovatelny CO. Hlavně objekty starého (vz.36) typu byli pro tuhle přestavbu nejvhodnější. Většinou byli jen zmenšeny střílny jen na průzory.

  • @ja_reakcjonista
    @ja_reakcjonista 3 года назад

    Velmi zajímavý film, nicméně mám otázku. Jak víte, že úkryt byl odolný vůči třídě 2. Podle kartotékyTrutnov jsou maximálně 3 stupně odolnosti.

    • @opevneninatrutnovsku5405
      @opevneninatrutnovsku5405  3 года назад +2

      Dobrý den. V mistnosti vzduchotechniky visí na zdi shéma FVZ pro daný kryt a je u toho napsané přímo o jakou FVZ se jedná a je tam napsaná i třída odolnosti.

    • @karelhuvar523
      @karelhuvar523 3 года назад

      Docela by mě zajímala ta kartotéka :). Jestli je to seznam STOÚ od hasičů nebo jestli se jedná o nějakou jinou?

    • @ja_reakcjonista
      @ja_reakcjonista 3 года назад

      @@karelhuvar523 Není to nic fantastického. Jsem z Polska, takže neznám místní důkladnych kartotek. Jsem použil jednoduchý seznam krýtu na stránce muzeum civilní obrany Praha :)

  • @ceskoslovenskeropiky9774
    @ceskoslovenskeropiky9774 2 года назад

    Ahoj, je to stale otevreny ?

  • @amonra4046
    @amonra4046 2 года назад

    Uszy aż bolą od tej wymowy. Napisy po Polsku niech wrzuci.

    • @rikitiki816
      @rikitiki816 2 года назад

      A mnie nic boli. Jakbym górali słuchał : P