Can you find area of the Pink shaded Quadrilateral? | (Right Triangles) |
HTML-код
- Опубликовано: 14 окт 2024
- Learn how to find the area of the Pink shaded Quadrilateral. Important Geometry and Algebra skills are also explained: area of a triangle formula. Step-by-step tutorial by PreMath.com
Today I will teach you tips and tricks to solve the given olympiad math question in a simple and easy way. Learn how to prepare for Math Olympiad fast!
Step-by-step tutorial by PreMath.com
• Can you find area of t...
Need help with solving this Math Olympiad Question? You're in the right place!
I have over 20 years of experience teaching Mathematics at American schools, colleges, and universities. Learn more about me at
/ premath
Can you find area of the Pink shaded Quadrilateral? | (Right Triangles) | #math #maths | #geometry
Olympiad Mathematical Question! | Learn Tips how to solve Olympiad Question without hassle and anxiety!
#FindPinkArea #Quadrilateral #TriangleArea #GeometryMath #PythagoreanTheorem
#MathOlympiad #IntersectingChordsTheorem #RightTriangle #RightTriangles
#PreMath #PreMath.com #MathOlympics #HowToThinkOutsideTheBox #ThinkOutsideTheBox #HowToThinkOutsideTheBox? #FillInTheBoxes #GeometryMath #Geometry #RightTriangles
#OlympiadMathematicalQuestion #HowToSolveOlympiadQuestion #MathOlympiadQuestion #MathOlympiadQuestions #OlympiadQuestion #Olympiad #AlgebraReview #Algebra #Mathematics #Math #Maths #MathOlympiad #HarvardAdmissionQuestion
#MathOlympiadPreparation #LearntipstosolveOlympiadMathQuestionfast #OlympiadMathematicsCompetition #MathOlympics #CollegeEntranceExam
#blackpenredpen #MathOlympiadTraining #Olympiad Question #GeometrySkills #GeometryFormulas #Angles #Height #ComplementaryAngles
#MathematicalOlympiad #OlympiadMathematics #CompetitiveExams #CompetitiveExam
How to solve Olympiad Mathematical Question
How to prepare for Math Olympiad
How to Solve Olympiad Question
How to Solve international math olympiad questions
international math olympiad questions and solutions
international math olympiad questions and answers
olympiad mathematics competition
blackpenredpen
math olympics
olympiad exam
olympiad exam sample papers
math olympiad sample questions
math olympiada
British Math Olympiad
olympics math
olympics mathematics
olympics math activities
olympics math competition
Math Olympiad Training
How to win the International Math Olympiad | Po-Shen Loh and Lex Fridman
Po-Shen Loh and Lex Fridman
Number Theory
There is a ridiculously easy way to solve this Olympiad qualifier problem
This U.S. Olympiad Coach Has a Unique Approach to Math
The Map of Mathematics
mathcounts
math at work
Pre Math
Olympiad Mathematics
Two Methods to Solve System of Exponential of Equations
Olympiad Question
Find Area of the Shaded Triangle in a Rectangle
Geometry
Geometry math
Geometry skills
Right triangles
imo
Competitive Exams
Competitive Exam
Calculate the length AB
Pythagorean Theorem
Right triangles
Intersecting Chords Theorem
coolmath
my maths
mathpapa
mymaths
cymath
sumdog
multiplication
ixl math
deltamath
reflex math
math genie
math way
math for fun
Subscribe Now as the ultimate shots of Math doses are on their way to fill your minds with the knowledge and wisdom once again.
That’s very difficult ..
But the explanation is good .
thanks PreMath
Thanks prof.
With my respects
❤❤❤
Glad you liked it😀
You are very welcome!
Thanks for the feedback ❤️🙏
Using A as the origin (0,0), Let's drop a perpendicular FG to the X-axis and a perpendicular FH to the y-axis. Line AD is y= (1/2)x and Line EC is y = (9/8)x - 45 and they intersect at F(72,36). The pink area is made up of a 48 by 36 rectangle(FGBH), a 32 by 36 right triangle (EFG) and a 48 by 24 right triangle (DFH) so the area is 48*36 + (1/2)*32*36 + (1/2)*24*48 = 2880 square units.
Yes, you are using x-y coordinates and computing the coordinates of point F, after choosing point A as your origin and letting AB lie on the X axis in the right half plane. As you have calculated, the F coordinates are (72, 36). However, using PreMath's a and b, the coordinates of F are (120 - b, a), so PreMath's a = 36 and b = 48 and PreMath's formula pink area = 40a + 30b, presented at 11:37, may be used to compute the area.
Good one. A quick way to find the coordinates of F (a and b). I set the origin at B; the y intercepts for AD and EC are given to you.
I used a variation of this method. Put point A at (0,0) and then figure out where point F is in the coordinate system using the intersection of the two hypotenuses (F=72, 36). Then calculate the area of triangle ABD = 1/2*120*60 = 3600 and subtract the area of triangle AEF = 1/2*36*40 = 720, giving the total of the pink-shaded area = 3600-720= 2880 square units.
Thanks for the feedback ❤️
C'est si simple dans un repère orthonormé ! pourquoi se compliquer la vie !
Let's use an orthonormal center E and first axis (EA)
We have B(0; 0) E(80; 0) A(120; 0) D(0; 60) C(0; 90)
We obtain easily the equation of (CE): 9.x +8.y -720 = 0
and of (AD): x +2.y -120 = 0,
and their intersection F(48; 36)
Then, area of triangle DBF = (1/2).DB.(abscissa of F)
= (1/2).60.48 = 1440
And area of triangle BFE: (1/2).BE.(ordinate of F)
= (1/2). 80. 36 = 1440
Finally, pink area = 1440 + 1440 = 2880.
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
Method using similar triangles, area ratios of 4 triangles in trapezoid divided by diagonals:
1. Join DE. Triangles BED and BAC are similar (ratio of 2 sides, inclusive angle)
(equal side ratios of 2 pairs of corresponding sides are 80:(80+40) and 60:(60+30) = 2:3)
Hence ED//AC and ED:AC = 2:3
2. Quadrilateral ACDE is trapezoid as ED//AC with top side ED:bottom side AC = 2:3
Area ratios of the 4 triangles in the trapezoid DEF:AFE:CDF:ACF = 4:6:6:9
Actual area of trapezoid = area of triangle BAC - area of triangle BED = 5400 - 2400 = 3000
Hence actual area of triangle DEF = [4/(9+6+6+4)](3000) = 480
3. Area of pink region = area of triangle BED + area of triangle DEF = 2400 + 480 = 2880
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
Areas de triángulos: ABD=60*(80+40)/2=(60+30)*80/2=3600=CBE → Ambos triángulos tienen igual área→ Restándoles el solapo quedan dos triángulos sueltos de igual superficie→ AEF=CDF=a→ DBF=(60/30)a=2a=(80/40)a=EBF→ ABD=3600=5a→ a=720→ EBDF=4a=4*720=2880 ud².
Bonito rompecabezas. Gracias y un saludo cordial.
Excellent!
You are very welcome!
Thanks for sharing ❤️
Very smart, many thanks, Sir!
Glad to hear that!
You are very welcome!
Thanks for the feedback ❤️
ABD=120*60/2=3600 EBC=90*80/4=3600
40 : 80 = 1: 2 30 : 60 = 1: 2
AEF=x FEB=2x CDF=y BFD=2y
x+2x+2y=3600 y+2y+2x=3600 3x+2y=2x+3y x=y
5x=3600 x=720 y=720
Pink Area = 2x+2y = 2(x+y) = 2*1440 = 2880
I did something similar to this.
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
B=(0,0)
1) Hallar las coordenadas de F
2) Trazar el segmento FB, que divide al cuadrilátero EFDB en 2 triangulos T1= EFDB. T2= FBD
3) Hallar las AREAS de los triangulos
4) área cuadrilátero =
área T1+área T2 =2*1440 MI RESPUESTA
DESDE Bogotá D.C. COLOMBIA
Thanks for the feedback ❤️
Assign point B (0,0)
Eqn for Line AD: Y=(90/80)X+90 or
Y=9/8X+90
Eqn for Line EC: Y=(60/120)X+60 or
Y=1/2X+60
Find intersection (pt F):
1/2X+60=9/8X+90
X=(-48); Y=36
Area=
Rectangle (48x36)=1728
Triangle 1/2(80-48)(36)=576
Triangle 1/2(48)(60-36)=576
Total Area: 2880
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
line 1: y = 60/120 x + 60 = 1/2 x + 60
line 2: y = 90/80 x + 90 = 9/8 x + 90
y = y
1/2 x + 60 = 9/8 x + 90
(9/8 - 1/2) x = 60 - 90
(9/8 - 4/8) x = - 30
5/8 x = - 30
x = -30 * 8/5 = - 6 * 8 = - 48
y = 1/2 * - 48 + 60 = - 24 + 60 = 36
A(red) = 1/2 (80 * y + 60 * |x| = 1/2 (80 * 36 + 60 * 48) = 40 * 36 + 30 * 48 = 2880 square units
1/ Label FT=a and ET=x
Area = Area [EBD]+Area[EFD]= Area[EBD]+Area[AED]-Area[AEF]
=2400+1200-Area [AEF]
=3600-Area[AEF]
2/The 2 triangles AFT and ABD are similar so:
FT/ET=DB/AB=60/120=1/2
--> a/(40+x) =1/2-> x=2a-40 (1)
2/ The 2 triangles EFT snd ECD are similar so
x/a= EB/BC=80/90= 8/9 (2)
From (1) and (2) we have:
(2a-40)/a = 8/9-> a=36
--> Area= 3600 - 1/2 . 36. 40 = 3600- 720= 2880 sq units
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
I found a way which is simpler, but it uses analytic geometry. Here are the steps:
1) Set point A as the origin (x=0, y=0)
2) Make equations for lines AD and EC
3) Solve the two equations to find x and y.
4) The y value is the same as your "a". Your "b" value is 120-x
5) Add up the areas of the EFB and BFD triangles
For line AD, y = x/2. For line EC, y = 9x/8 - 45 (using point/slope method). Setting the two equations equal, x = 72. Since y = x/2, y = 36. Your "a" value is 36 and "b" is 120-72 = 48. The two triangle areas added are 36*80/2 + 48*60/2 = 2880.
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
Dropping perpendicular from point F onto EB to point G.
Let length FG = h.
Let length EG = x.
Triangles AFG & ADB are similar.
So h / (40 + x) = 60 /120.
h = (40 + x) / 2.
Triangles EFG & ECB are similar.
So x / h = 80 / 90.
h = 9x / 8.
Equating 2 values for h.
(40 + x) / 2 = 9x / 8.
18x = 320 + 8x.
10x =320
x = 32.
h= 9x / 8 (as previously calculated) = 9 * 32 / 8 = 36.
Area triangle AEF = 1/2 * 40 * 36 = 720.
Area triangle ABD = 1/2 * 120 * 60 = 3600.
Pink area = 3600 - 720 = 2880.
Let the Coordinates of Point B = (0 ; 0)
Let the Coordinates of Point F = (x ; y)
Equation of Straight Line AD : x / 120 + y / 60 = 1
Equation of Straight Line EC : x / 80 + y / 90 = 1
Solving the following System of 2 Linear Equations with 2 Unkowns :
x / 120 + y / 60 = 1
x / 80 + y / 90 = 1
Solutions : x = 48 and y = 36
2 * Area = (60 * x) + (80 * y) ; 2 * Area = (60 * 48) + (80 * 36) ; 2 * A = 2.880 + 2.880 ; A = 2.880
Pink Area = 2.880 Square Units
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
Great job 👏🏻👏🏻 👏🏻
Thank you! Cheers!❤️
Draw BF. By observation, it is apparent that the pink area is equal to the sum of the areas of the triangles ∆BFE and ∆DFB. Drop perpendiculars from F to M on AB and N on BC. Let FM = y and FN = x.
Triangle ∆ABD:
A₁ = ∆ABF + ∆DFB
120(60)/2 = 120y/2 + 60x/2
3600 = 60y + 30x ---- [1]
Triangle ∆EBC:
A₂ = ∆BFE + ∆FBC
90(80)/2 = 80y/2 + 90x/2
3600 = 40y + 45x ---- [2]
Multiply [2] by 3/2 and subtract from [1].
3600 - 3600(3/2) = 60y + 30x - (40y+45x)(3/2)
3600 - 5400 = 60y + 30x - 60y - 135x/2
-1800 = -75x/2
75x = 3600
x = 3600/75 = 48
3600 = 60y + 30(48)
once you know that Area ABD = Area EBC = 3600 you can easily show that area AEF = area FDC, then
1/2*40*a = 1/2*30*b
b = 4/3 a
triangles AFT and ABD are similar then
a : 60 = (120 - 4/3a) : 120
120a = 7200 - 240/3a
a = 36
Pink area = 3600 - 1/2*40*36 = 3600 - 720 = 2880
AE : EB = CD : DB = 1 : 2, ⇛, AC//DE, ACDE - тrapezoid.
Additional construction: FH ⟂ AC, FK ⟂ DE. FK : FH = DE : AC = 100 : 150 = 2 : 3.
S(ABC) = 5400, S(BDE) = 2400, S(ACDE) = 3000. HK = 3000/[0,5(AC + DE) = 3000/[0,5(150 + 100) = 24.
FK = (2/5) × HK = (2/5) × 24 = 9,6. S(EFD) = 1/2(DE × FK) = 1/2(100 × 9,6) = 480.
S(pink) = S(BDE) + S(EFD) = 2400 + 480 = 2880.
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
It’s so simple. Areas of AEF and BEF 1 : 2, also CDF:BDF 1 : 2. Area of ABD = area of BCE = 3600. So ABD consists of x + 2x + 2x, x = 3600/5 = 720, pink = 4 * 720 = 2880.
Here's how I solved:
Join B to F to form 4 triangles.
△AEF and △BEF have same height (altitude from F to AB)
△AEF has base = 40 and △BEF has base = 80, so it has twice area of △AEF
Area(△AEF) = x, Area(△BEF) = 2x
△BDF and △CDF have same height (altitude from F to BC)
△CDF has base = 30 and △BDF has base = 60, so it has twice area of △CDF
Area(△CDF) = y, Area(△BDF) = 2y
Area(△ABD) = Area(△AEF) + Area(△BEF) + Area(△BDF)
1/2(120)(60) = x + 2x + 2y
*3x + 2y = 3600 (1)*
Area(△BCE) = Area(△BEF) + Area(△BDF) + Area(△CDF)
1/2 (80)(90) = 2x + 2y + y
*2x + 3y = 3600 (2)*
Adding (1) and (2) we get
5x + 5y = 7200
*x + y = 1440*
Area of pink quadrilateral
= Area(△BEF) + Area(△BDF)
= 2x + 2y = 2(x+y) = 2(1440)
*= 2880*
Se traza altura con dirección horizontal
Por relación de lados del triangulo vertical, la altura mide 9a y su base horizontal 8a.
Aplicamos la relación de lados del triangulo horizontal de 1 a 2, por tanto
18a = 40 + 8a
a = 4
La altura de la intersección a la base mide 36
Trazamos una paralela a la base desde la intersección qué mide:
80 - 32 = 48
Suma de Áreas los 2 triángulos + rectángulo
Área del rectángulo 48x36 = 1728
Área del triangulo de la intersección a la base = 32x36/2 = 576
Área del triangulo de la intersección a la vertical = 48x24/2 = 576
1728 +
576
576
Area = 2880
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
[BEFD] = [ADB] - [AFE]. Now [AFE] = AE*height/2. Now X/2 = (X-40) * 9/8 -> 40*9/8 = (9/8-1/2) X -> 45=5X/8 -> X=72 -> height = X/2 = 36. Now [AFE] = 40*36/2 = 720 and [ADB] = 120*60/2 = 3600 --> [BEFD] = 3600-720 = 2880 sq. units
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
There’s a much easier solution. Join pb as shown, but notice that triangles AFE and EFB have the same height but their bases are in a ratio of 2 to 1. Therefore their areas are also in the same ratio. Likewise for the other pair of triangles at the top right of the diagram. Using these facts you can quickly determine the pink area.
I used functions.
y1 = x/2
y2 = 9/8(x-40)
Intersection at x = 72
Area = integral(9/8(x-40)dx)+integral(x/2dx) with the boundaries of integration being x =40 to 72 and x = 72 to 120, respectively.
Since triangles AFE and CFD have the same area ,it is easy to establish that b= (4/3)a ,so you can do it using just one variable.
Thanks for the feedback ❤️
Let's find the area:
.
..
...
....
.....
Let's assume that B is the center of the coordinate system and that BA and BC are located on the x-axis and y-axis, respectively. Then we obtain the following coordinates from the sketch:
A: ( −120 ; 0 )
B: ( 0 ; 0 )
C: ( 0 ; 90 )
D: ( 0 ; 60 )
E: ( −80 ; 0 )
F: ( xF ; yF )
The lines AD and EC are represented by the follwing functions:
AD: y = (yD − yA)*(x − xA)/(xD − xA) = (60 − 0)*(x + 120)/(0 + 120) = (x + 120)/2
EC: y = (yC − yE)*(x − xE)/(xC − xE) = (90 − 0)*(x + 80)/(0 + 80) = 9*(x + 80)/8
These two lines intercept at F. Therefore we obtain:
(xF + 120)/2 = 9*(xF + 80)/8
4*(xF + 120) = 9*(xF + 80)
4*xF + 480 = 9*xF + 720
−5*xF = 240
⇒ xF = −48
yF = (xF + 120)/2 = (−48 + 120)/2 = 72/2 = 36
yF = 9*(xF + 80)/8 = 9*(−48 + 80)/8 = 9*32/8 = 9*4 = 36 ✓
A(pink)
= A(ABD) − A(AEF)
= (1/2)*AB*h(AB) − (1/2)*AE*h(AE)
= (1/2)*AB*BD − (1/2)*AE*yF
= (1/2)*120*60 − (1/2)*40*36
= 3600 − 720
= 2880
A(pink)
= A(BCE) − A(CDF)
= (1/2)*BC*h(BC) − (1/2)*CD*h(CD)
= (1/2)*BC*BE − (1/2)*CD*(−xF)
= (1/2)*90*80 − (1/2)*30*48
= 3600 − 720
= 2880 ✓
Best regards from Germany
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
Hello, can you show us your book of exercice please. It is long time I follow your channel but I need to know where do you find these amazing exercice.
Yes, I got it!
Thank you!
You are very welcome!
Thanks for the feedback ❤️
Nice. I solved for the (x,y) coordinates of point F by intersecting the two lines: AD & EC after calculating their equations from the slope of each given the provided dimensions and relevant points, and then proceeded to compute the area.
Thanks for the feedback ❤️
Why did you multiply by -20 for the formula 2?
A=1/2×90×120=5400, a+b=1/3×5400=1800, c+d=3600, b+d=3600, a+c=1800, seems not sufficient to solve for d?😢😢😢
Thanks for the feedback ❤️
Always geometry!
Thanks for the feedback ❤️
Now I've got pink eye! 🙂
😀
pink eye😀
There's something strange about this problem , if I use trigonometry I get 2852
Del quadrilatero conosco i4 angoli e 2 lati .. perciò conosco l'area..i due lati mancanti sono 20√29/√5 e 120/√5...perciò l'area è la somma di 2400+480=2880
Excellent!
Thanks for sharing ❤️
asnwer=125 is it what why math matter
asnwer=2880cm isit what
Thanks for the feedback ❤️