Akvarisztika kezdőknek 6 (Algák az akváriumban, algásodás okai)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 янв 2025

Комментарии • 57

  • @danjoy92
    @danjoy92 9 лет назад +19

    Példaértékű a Videó ! Köszönjük Szépen Joci:) ! Mellesleg ritkán lát ilyet az ember, hogy egymás közt megosszák a videókat Pl; Te és Viktor, Magyar viszonyok közt ez PÉLDAMUTATÓ! Gratulálni tudok csak és köszönni!!! :)

    • @BJoci
      @BJoci  9 лет назад +3

      +danjoy92 Köszi a dicséretet. Elsőnek csak olyan céllal készült 1-2 videó, hogy ne keljen annyit gépelni, tudjam az alapokat linkelni, nem is szántam publikusnak. Mára viszont komolyabbra fordult a dolog, ezért sok videó újra lesz véve, lesznek új témák is a jelenleg felmerülő problémák alapján, eddig minden videó a 2012-óta tartó fórumozásom alatt felmerült problémák alapján készült, és mindig jönnek újabb gondok. Ami változik, hogy rendszerezve lesznek lejátszási listákban.

  • @erikfotyi736
    @erikfotyi736 Год назад

    Fantasztikus videó. Én is hülyét kapok a heti vagy akár heti több vizcserètől. A havi 10-20% még baráti. :)

  • @andreaszabo5653
    @andreaszabo5653 8 лет назад +15

    Kedves B Joci!
    Minél több videódat nézem,annál hülyébbnek érzem magam!Jegyzetelni kezdek azt hiszem... :D

    • @KavicsZrt
      @KavicsZrt 2 года назад

      Nem vagy egyedül, én notpad-ban és google naptárban vezetem már 1 éve mikor mit csinálok:)

  • @mzoltan888
    @mzoltan888 Год назад

    Köszönöm ez tényleg nagyon hasznos és részletes. 🙏👏

  • @chrisp4028
    @chrisp4028 7 месяцев назад

    Szia!
    UVfény lehet hogy a víz bakteriális részét/algát ritkítja és a víz jó lesz a rákokknak, shrimpekben és minden életben marad?
    Köszönöm a választ!
    Szép napot!

  • @chrisp4028
    @chrisp4028 7 месяцев назад

    Szia!
    20éve volt tapasztalatom!
    A halak levegöért kapkodtak erős buborék mellett!
    Ez miért lehet?
    Köszönöm a választ!

  • @budanemoda3841
    @budanemoda3841 Год назад

    Üdv, algabummra nem lehet egy megoldás, hogy ideiglenesen CO2-t (élesztős vagy citromsavas módszerrel) adagolunk a vízbe, elősegítve a növények fejlődését? Vagy az ugyanúgy segít az algának? (Vagy tök fölösleges egy újabb változót a makró mellett még bolygatni...)

  • @PalmaSzomolnoky-pc1wi
    @PalmaSzomolnoky-pc1wi 11 месяцев назад

    Köszi!

  • @Vegzatura
    @Vegzatura 9 лет назад +1

    Joci, a vízelőkészítőkben található reagensek nem kötik meg a mikroelemeket is, amelyek viszont kívánatosak lennének a növények szempontjából? Pl. a réz egyben nehézfém is, jelen van a csapvízben, de ott van a növényi tápok mikroelemei között is.

    • @BJoci
      @BJoci  9 лет назад +1

      +Vegzatura A vizelőkészítőkben is van kelát, lehet van többféle, én eddig csak edta kelátot láttam bennük, pl aquatan, neptun. A nehézfémek helyből nem elérhetőek a növényeknek, ezért szerves savakkal, kelátokkal, egy kelát komplexet hoznak létre a növénytápokban, edta, heedta, dtpa stb kelátokkal, ezt a vizelőkészítők külön ágon is megteszik ha van a vízben szabadon nehézfém, tehát ez egy hasznos extra.

    • @BalázsBenjaminTóth
      @BalázsBenjaminTóth 8 месяцев назад

      😊​@@BJoci

  • @cloudwalk4566
    @cloudwalk4566 9 лет назад

    Milyen garnélák vannak ebben az akvában ? Red Cherry szaporulat ami áttetsző lett, vagy Amano-k ?

  • @akosgy4841
    @akosgy4841 9 лет назад +1

    Tisztelt B Joci!
    Szeretnék indítani egy 120L-es "vegyes" akváriumot a közeljövőben. A Kérdésem a következő lenne: érdemes illetve lehet-e olyan patakvízzel feltölteni az akváriumot amiben pisztrángok és folyami rákok élnek? (Mivel úgy tudom, hogy ezek az élőlények csak kifejezetten tiszta és gyors folyású vízben telepednek meg.) Vagy egyszerűen pihentetett csapvizet alkalmazzak? Válaszodat előre is Köszönöm! ;)

    • @BJoci
      @BJoci  9 лет назад +1

      +Ákos Gy A csapvízben vannak fontos mezo elemek amik a növénytartás alapját képezik, kalcium, magnézium, ezért a víz egy része jó ha csapvíz, vagy lehet kapni külön por formában magnéziumot, kalciumot, és be kell állítani az értékeket. A patakvíz lehet jó is, de nincs tisztázva milyen elemek vannak benne, nagyon összekuszálhatják a tápanyag szinteket, és az még változhat is, mellé lehetnek fertőzések is, plusz lehet kemény is, bármilyen. Esővizet szoktak használni, de abba benne van a környezet szennyezés. Nálunk is van patak, de nem kockáztatom meg, egyszerűbb, és kiszámíthatóbb,
      a pihentetett csapvíz.

  • @jozseflakatos8268
    @jozseflakatos8268 2 года назад

    Szervusz József!
    A tanácsodat szeretném kérni több mindenben!Hogy tidnám felvenni veled a kapcsolatot?Ha nem bánod tegeződjünk, köszönöm!

    • @BJoci
      @BJoci  2 года назад

      Szia Csatlakozz ehhez a közösséghez : facebook.com/groups/LowTechAkvakerteszKozosseg

    • @jozseflakatos8268
      @jozseflakatos8268 2 года назад

      @@BJoci Köszönöm szépen 😊

  • @danibaranyai9632
    @danibaranyai9632 3 года назад

    Szia! Fel tudjuk venni a kapcsolatot telefonon esetleg pár kérdés illetve megvalósítás esetében? Köszönöm a választ!

    • @BJoci
      @BJoci  3 года назад

      Csatlakozz ehhez a csoporthoz és megtalálsz: facebook.com/groups/LowTechAkvakerteszKozosseg

  • @Neutralpointz
    @Neutralpointz 9 лет назад +1

    Szia Joci!
    Ma kaptam egy igen csak érdekes infót, miszerint a tiédhez hasonló szép gyepes előteret csak 1W/Liter körüli fényforrással lehet elérni illetve CO2-vel. Na most mivel megnéztem az előző videóidat így tudom hogy nincs sem 1W/Liter sem co2 az akváriumban. Szóval a kérdésem csupán annyi hogy ehhez hasonló (ha jól emlékszem

    • @BJoci
      @BJoci  9 лет назад

      +Neutralpointz Az 1 watt/liter az high tech, és az összetett, nekem low tech van, amibe nincs co2, a macro is csak kiegészítés a halak szennyezéséhez, hm előtér van, ehhez megfelel a 0.5 watt/liter vagy inkább lumenben 35 lumen/liter körül.

    • @Neutralpointz
      @Neutralpointz 9 лет назад

      Na majdnem eltaláltam a növény nevét :P :D Köszönöm. Teljesen más téma, 112l-be te miylen halakat ajánlanál? Amik "golyóállóak, szóval szűz kézben sem halálozással jutalmazzák ha valamit nem úgy csinálunk mint az a nagy könyvben meg van írva?

    • @BJoci
      @BJoci  9 лет назад +1

      +Neutralpointz Nem igazán van ilyen hal, két szemlélet van ami helyes lehet. Az egyik szemlélet, hogy nézegessük a halakat, akár a kereskedésben, felírjuk ami tetszik, majd otthon az igényeiket ki lehet keresni, olyan halat kell venni amit azért tart az ember mert megtetszett neki. A másik szempont a növényzet, vagy dekoráció, sok esetben egy akvárium berendezése ejti rabul az embert, ilyenkor a halak csak dekorációk, van olyan, amikor a növényzetet szolgálják ki a gerincesek, gerinctelenek, példa garnélák tisztítják a mohákat, melléjük meg olyan hal jöhet szóba ami nem eszi meg őket. Egy akva vagy jó, vagy nem, rossz biológiai szűrés mellett elhullhat a légszívósabbnak mondott hal is. Azért, hogy valami úszkáljon a vízben nem érdemes halat venni, sok évig neked kell nézni.

    • @lacikoru
      @lacikoru Год назад +1

      Most látom, hogy ez egy külön irányzat, tehát akvakertészet...csak nálunk nem ennek indult, de ha újraindítom, sztem ebbe fogok belevágni. Halból amúgy sem tul sok van már, csak 4 molly és 5 neon.

  • @jordy19861
    @jordy19861 6 лет назад

    Üdv. Meg szeretném kérdezni, hogy milyen fényforrásod van? Nekem nem speciális fényforrásom van, hanem hagyományos fénycső az akvárium felett. (falba be épített akvárium.) Lehetséges hogy azért nem nagyon él meg növény az akváriumomban? Mert alga az van rendesen :D

    • @BJoci
      @BJoci  6 лет назад +1

      Szia Ez elég összetett kérdés. A víz, a növénytápozás, milyen növényfajok vannak, stb befolyásolja. Csatlakozz ehhez a csoporthoz és kielemezzük: facebook.com/groups/379772069110266/

  • @reginakovecses1203
    @reginakovecses1203 6 лет назад

    szia! a 96l es akvámba elég sok hal van! de nana levelein ( nem mindegyiken) jön az alga. a levél peremein szépen körbe, de hozzott mindegyik uj hajtast. fara vannak kötözve. mit tegyek hogy eltünjenek?

    • @BJoci
      @BJoci  6 лет назад +1

      Csatlakozz ebbe a csoportba és ott megfejtjük: facebook.com/groups/379772069110266/

  • @attilavicen1579
    @attilavicen1579 8 лет назад +1

    A levágott növényrészeket nem lehetne valahogy felhasználni talajtrágyaként? Elvileg azok már eleve a megfelelő tápanyagokat tartalmazzák.

  • @balintka1000
    @balintka1000 8 лет назад

    szia B joci benne vagyok a low tech akvarium csopiba facen de kerdesem
    lenne hatha itt elobb kapok van egy 200 literes akvariumom ugyan azokat megvettem mint te leirnad fekraktam milyen akvariumom van noveny de megse sok mennyi makrót vagy mennyi plantert milyen surun kell adagolni hany pumpat koszi !!!!

    • @BJoci
      @BJoci  8 лет назад

      Ha benne vagy a facebook.com/groups/379772069110266/csoportban akkor írj nekem ott üzenetet nyugodtan

  • @csanadcs8905
    @csanadcs8905 9 лет назад

    Szia Joci! Makrotápozáskor lehet alternatíva a virágföldes (DIY) tápgolyó? Vagy mivel a talajból lassabban szabadulnak fel a tápanyagok inkább folyékony macró javasolt?

    • @BJoci
      @BJoci  9 лет назад

      +Csanád Cs A legjobb kombinálva, főleg új akváriumnál, éretlen víznél nagy segítség a folyékony macro, nélküle várni kell a megfelelő nitrát, foszfát szintre, amíg nincs meg a növények tartalékukból használnak fel, de ez nem zajlik mindig zökkenőmentesen. A folyékony macro használatot a halak szennyezésének mértéke dönti el, ha sok a hal akkor kárt tehet a macro, nem ajánlott használni. A növényzet összetétele is számít, menyi intenzív fejlődésű növény van benn, a növények nem csak az algák ellenfelei hanem egymásé is , ha nagyon elburjánzik az akva akkor sok esetben az algák lesznek a befutók, ilyenkor is nagy segítség a macro adagolás. A DIY tápgolyó mehet bármelyik növényhez, a folyékonyat meg fel kell mérni, erre alkalmasabb a llow tech közösség: facebook.com/groups/LowTechAkvakertesz/

  • @veresedina6449
    @veresedina6449 7 лет назад

    Joci, az én akváriumom víze be zöldült. Hogyan tudnám ezt a fajta algát el űzni az akváriumomból? Új akvárium a barna algán már túl vagyunk, az ahogy jött úgy ment is, de lassan 2 hete folyamatosan be zöldül a víz és nem tudom mi tévő legyek. Jól jönne egy tapasztalt segítsége.

    • @sandorkovacs2986
      @sandorkovacs2986 7 лет назад

      Veres Edina Ha esetleg a probléma még aktuális: nekem is volt ilyen esetem, többnyire két ok lehetséges: 1) hirtelen ammónia emelkedés 2) "vízvirágzás" (lebegő mikroszkópikus algák a vízben). Ammónia emelkedés esetén sürgősen 30% vízcsere és tartani a heti rendszeres (legalább 10-15%) vízcsere + kideríteni az okot (esetleg túletetés és a lebomló halkaja miatt vagy hirtelen került túl sok hal az akvába) 2) Vízvirágzás esetén a fény az első hunyó. Jó a világítási időd ? (Kb 8 óra). Pár napos sötét kúrával és heti rendszeres vízcserével kigyógyítható + időzitőt venni és a lámpát azzal kapcsolgatni (olcsón beszerezhető manuális időzitőt használok én is, így a lámpa akkor is bekapcsol ha nem vagy ott), illetve a növényzet rengeteget segít az algák elnyomásában. Algaírtásra inkább az egészséges növényzet a megoldás mintsem az algaírtó szerek.

  • @brickheadhun
    @brickheadhun 6 лет назад

    Szia, a szikes vízre mutató link a videóban nem működik. Ez van helyette?: ruclips.net/video/tJx45anV734/видео.html

  • @trabant46
    @trabant46 8 лет назад

    Szia 100 literes akváriumom(70x40x35) 2x18 watt daylight 6500k lámpával látom el van benne valisneria, anubias barteri, vörös tóalma és hm ez ideális?

    • @BJoci
      @BJoci  8 лет назад +2

      100 literre nem sok a 2x18 watt fény, viszont az akva nem szabvány méret, így némelyik pontján jó lehet a fény közepes fényigényű növényeknek is, mint a hm, vagy a tóalma, pont a fénycső alá ültesd őket, és ügyelj rá, hogy a vallisneria ne takarja nagyon őket. 3x18 watt lenne az ideális közepes fényigényű növényeknek, jelenleg pl a hm-ből nehezen tudsz majd előteret csinálni, inkább csak középre a fénycsövek alá ültetve bokros

  • @duxli99
    @duxli99 9 лет назад +1

    Az miért van hogy nekem egy szem alga sincs az akváriumomba? kb 1 hónapja megy

    • @duxli99
      @duxli99 9 лет назад

      +Duxli ja és 2 mohagolyó van benne, semmi más növény eddig

    • @BJoci
      @BJoci  9 лет назад +1

      +Duxli Idő kell amíg a tápanyagok halmozódnak, talán egyedül az ammóniából nem kell sok, hogy algát okozzon, idővel ha halmozódnak a tápanyagok nálad is valamilyen alga meg fog jelenni, lehet csak az üvegen, vagy barna réteg a talajon, de valamilyen idővel lesz.

    • @danjoy92
      @danjoy92 9 лет назад

      +Duxli Képet rakhatnál fel! :)

  • @affettoaffetto5602
    @affettoaffetto5602 3 года назад

    Algaevők miért nem kajaljak fel ??

  • @dosazsolt9725
    @dosazsolt9725 8 лет назад +1

    bitangul jol nez ki az akvariumod, amikor eloszor lattam megmertem volna eskudni hogy high tech , co2 de megdobbentem amikor kozolted, hogy nem. hat ez kemeny , gratula, lehet hogy hozzadfordulok ezutan tanacsert :).

    • @BJoci
      @BJoci  8 лет назад +1

      Van a Low Tech Akvakertész Közösség , egy facebook csoport, ott sokan rendelkeznek hasonló akváriummal, szintén co2 nélküli akváriumok.

  • @SUTITOMI5
    @SUTITOMI5 7 лет назад

    mi a neve annak a növénynek ami a talajon van?

    • @BJoci
      @BJoci  7 лет назад +1

      Hemiantus micranthenoides néven fut a kereskedésekben, de Hemianthus glomeratus néven is lehet. akvaguru.hu/index.php?mit=136

  • @kicker0089
    @kicker0089 8 лет назад

    én például a vásárolt növénnyel hoztam be az algát csak akkor vettem észre az ecsetalgát a növény levelein mikor már hazahoztam

  • @Mundi1017
    @Mundi1017 6 лет назад +2

    Szia.Lenne valami tipped a fekete alga ellen?Nagyon bosszantó.

  • @Pipko82
    @Pipko82 5 лет назад +3

    A HM-em megcáfolja,hogy amelyik növény nő azon nincs alga.Nő mint a gomba mégis tiszta hajalga közte.

  • @alexilies6291
    @alexilies6291 4 года назад +1

    Alga elen tap nincs?

  • @lacikoru
    @lacikoru Год назад +1

    Mindig megcsodálom az ilyen dús növényzetű akváriumokat, amilyen nekem sosem lesz. Most már 4. éve van akvám (60-es), de sosem volt ennyi. Olyan volt, hogy egy domináns növény miatt egy fajtából sok lett, de mára az is igen gyér, az újra indítás miatt.
    Máskülönben meg annyi fekete algám van a növényeken, hogy az egészet visszametszhetném. Van ugyan néhány zöldellő hajtás, de az összes algás levelet nem tudom lemetszeni. Zöldalga pedig az üveg falán van sok. Probaltam az Easy life Blue Exitet, de semmit sem használt.
    Értenem kéne a akvarium kémiájához, de ez nekem kinai...vizet mérni stb.
    Ennek ellenére nagyon szeretem a halaimat (az első évben volt molly szaporulat, sokat elajándékoztunk, de amióta egy féle marad meg, nincsenek már kishalak) , meg az akvariumot, csak sajnalom, hogy nem tudok segiteni ezen a problémán.
    Talán, majd ha újra húzom, idejében kezdek metszeni, de mondtad, hogy az sem mindenre megoldás. Meg egy ilyen dús növényzetnél, ami a videón látható, van miből. De ahol örülök, ha pár szál nő, mire metsszek?😅😢😢

    • @homloklebenyterapia9790
      @homloklebenyterapia9790 9 месяцев назад

      Pedig annyira nem bonyolult.
      A legfontosabb az ammónia-nitrit-foszfát körforgás.
      A leírtak alapján elégtelen a szűrés.
      A biológiai szűrést baktériumok végzik, akiknek áramlás és óriás felület mondjuk sűrű szivacs kell.
      Szűrőt sose moss csapvízzel, ha lehet vízcserénél leszívott akvavízben kell kiszedni a koszt, a lehető legkevésbé sérteni a megtapadt bacikat.
      Fontos még a levegő beoldás, azaz a vízfelszín fodrozása a szűrő kifolyóját a felszínhez közel kell helyezni hogy hullámokat keltsen.
      A biológiai szűrésnek nézz utána.
      Etetés->ammónia->nitrát->foszfát.
      Azt is megteheted hogy természetesen utánajárással szobanövényeket raksz az akváriumba hogy kiszívják a tápanyagot a vízből. Erről a módszerről megoszlanak a vélemények valaki szerint maga a csoda, valaki szerint meg a növényektől elveszik a tápanyagot, vagy nem sokat számítanak. Nyilván itt is számít a növényi növekedés mint a vizi növényeknél. Minél gyorsabban nő a növény annál kevesebb tápanyag jut az algának.
      Még valami, a szűrőt be kell járatni, azaz egy hónapig csak növények és némi halkaja legyen a vízben, hogy a szűrőbacik megtelepedjenek, és utána mehet a hal.

  • @mariskaneni
    @mariskaneni 2 года назад

    Szia. Erdeklodessel neztem a filmedet. Miutan barmi negativat gondolnal rolam, azert elmondom, hogy joindulattal kozelitek az alabbi kommentben a filmedhez. Te mondod: vagy igen, vagy nem. Vagy tul keves, vagy tul sok. Vagy igy kell, vagy ugy kell. Keves makró, sok makró. Hintáztatják a növények egymást. Eltalálni, hogy mennyi a növénytáp. Novenyi fejlodes kell, de amelett is fejlodhet az alga, stb. Ezek ertelmeben nagyon vicces ez a filmed. Meg hogy nem szeretsz vizet cserelni. Na ez a teteje mindennek. Eddig mindenhol azt irtak, hogy rendszeresen vizcsere. Na! Szoval NEM LETTEM OKOSABB, ez biztos. Pedig keresem a megoldast, mint kis kezdo az akvariumom problemaira. Az ketsegtelen, hogy szakerto vagy. De nekem nem kell ez a szint es ez a folyamatos szamigalas es mericskeles. En azt szeretnem, hogy a 120 litres aksimban eldegeljen az a nehany noveny es a par halacska. Ha megszantal es van idod, vedd fel velem a kapcsolatot. facebook.com/kis.zoltan.982
    Koszonom a figyelmedet!