Laikusként jó és biztosan sokat tud segíteni egy ilyen videó annak, aki még az életben nem csinálta. Kiegészíteném egy pár gondolattal. Először is meg kell határozni, hogy mi kerül a kiegyenlítőre. Itt gondolom laminált padló vagy szőnyeg esetleg PVC. A Nivello Quattro egy könnyen terülő anyag, amiben kevés feszültség keletkezik kötés közben. Így a beton előkészítése elégséges volt. Komolyabb kiegyenlítő anyagoknál, például hagyományos parketta alá már a felúszott cementtejet is teljesen el kell távolítani egytárcsás géppel. Anyag számítása így történik 1,5kg / 1mm / 1nm. Meghatározzuk a beton felülete alapján, hogy milyen vastagságban öntünk, ehhez kell egy kis rutin. Mondjuk átlag 4mm és a szoba 20nm. Akkor a képletet használva 1,5Kg x 4 x 20 = 120kg A pihentetés azért kell, mert a kiegyenlítő anyagok általában műgyantával kombinált cement-homok keverékek. A műgyantának kell idő, amíg feloldódik a vízben. Víz max +0,5 l lehet, mint a gyári ajánlás, több nem, mert baj lehet! Legjobb kezdésnek 2 vödörrel keverni, hogy az egyik mindig pihenjen. A segéd úr folyamatosan kever egy újat, amint elviszek egy bekevert vödröt.
Szuper. Aki maga csinálja, annál önmaga a "segéd Úr", viszont köszi az infót mert az első betonom helyettesíthetné a vidámparkot. A hullámvasút már meg van hozzá.
Ha valaki hallgat rád és önerőből, ugymond házilag próbálja megcsinálni nagy pofáraesés lesz a vége! Melegpadlónál talán nem lesz annyira gond, de ha hidegburkolást tesz rá akkor keserű lesz a szájíze rövid időn belül. Bár a zsákra is kb. 6 liter van írva, de a 25 %-os víztúladagolás hatalmas problémát fog okozni. (max. 5% talán belefér) Porózussá válik az anyag a hatalmas vízmennyiségtől és hiába a legjobb csemperagasztó, az anyag nem tud hozzákötni. Ez persze azt eredményezi, hogy egy pár hónap mulva kotyogni fog a burkolólap. Sajnos ez számomra nagyon fájdalmas garanciális javítást eredményezett, ahol saját pénzből kellett kijavitanom a bakimat. Pedig ennyivel nem is léptem túl a viz mennyiségét mint ahogyan te a videóban ajánlod. Mindenkinek szive joga, hogy elfogadja e a negativ kommentemet, de ne akarjunk már hülyeségeket beleverni a laikusok fejébe!
Nos nem kétlem, hogy igazad van. Szerencsére ez a csatorna, pont azért van, hogy az építő hozzászólásokból, saját tapasztalatokból tanuljunk. Nos az előírt 6 liter vízhez ragaszkodtam korábban, amikor pont ezzel az anyaggal dolgoztam és több esetben sem tudtam összedolgozni már a következő keveréssel, annyira gyorsan kötésnek indult az anyag. gyakorlatilag képtelenség volt jól terülő módon bedolgozni. Itt valóban ezzel a mennyiséggel lehetett jól dolgozni. Nos ennek a videónak, mivel nem professzionális oktatófilmnek készült, annyi a lényege, hogy bemutassa azokat a teendőket, ami kötelezően hozzátartozik ehhez a munkához. A címéből is kiderül, hogy azt mutatja, be mi így csináltuk. A többit, ahogy Te is említetted a nézők majd eldöntik, hogy belevágnak vagy sem. Én egyébként azt javaslom itt is bízzuk szakemberre, mert, aki még sosem aljzatkiegyenlítőzött az tuti elsőre nem tudja jól megcsinálni. Ám valahol mindenki elkezdte, én rögtön egy döngölt földpadlót aljzat kiegyenlítőztem, amire minden szaki azt mondta baromság és lehetetlen. Nos azóta is működik 6 éve. :-) Mély víz volt. Nos nekem nem tűnik problémásnak a felület, sem porózusabbnak. Ám majd végzek holnap egy próbát is rajta. megnézzük egy sűrű és ennek a keménységét. Elfogadom, a negatív, ám építő és a másikat tiszteletben tartó kommentet. Viszont nem célom bárkinek a fejébe hülyeséget beleverni, sőt! :-)
@@nepazarolj A probléma később jelentkezik, illetve én a hidegburkolásnál jeleztem a problémát! Mint fentebb írtam nekem nagyon "fájt" a kialakult porózussá vált anyag. A márkaképviselet egyértelműen a túlhígítást jelölte meg a gondok okozójaként!!! Természetesen építő jelleggel írom a hozzászólásomat, nem pedig kötöszködésből.
Köszönöm, hogy felhívtad a problémaforrásra a figyelmünket! Azt gondolom érdemes lenne kivesézni a túlhígítás témát. Nem rég beszéltem egy építőipari szakemberrel, aki pont említett egy projektjüket, ahol vakolásról volt szó és hiába voltak kint mindent kielemezni a gyártó szakemberei, a gépi vakolás másnapra mind leperget a falról. Ezt csak azért jegyzem meg, mert azt gondolom attól is nagyban függ néhány következmény, hogy milyenek az egyedi körülmények. Tehát, ha pl. egy nedvesebb betonfelületről van szó, ami nem veszi olyan intenzíven magába a vizet az aljzatkiegyenlítőből vagy nem optimális a bedolgozáskor a hőmérséklet, vagy vastagabban kerül bedolgozásra az anyag, vagy nem a megfelelő módon volt előkezelve a felület, stb. Rengeteg tényező lehet befolyással. De minden esetre valóban megérne egy próba elemzést. Józan paraszt logika mentén a betont túlhígítva vízzel is porózusabbá válik az anyag, ám ott nem okoz komolyabb problémát tudtommal, itt is úgy gondolnám, hogy csak bizonyos körülmények között okoz gondot. Lehet megkérdezem a gyártót, hogy mik a konkrét tapasztalatai.
Üdv! A saját tapasztalatom az hogy a gyártó által előírt vízmeggyiséget csak egy minimális mértékben szabad túllépni. Az összedolgozás meg egyszerűen megoldható 2db vagy több keverőedény használatával. A megkevert anyagot meg pihentetni kell pár percig hogy kióldódjanak az anyagok majd újra keverni és akkor egy sokkal folyékonabb anyagot kapunk amivel már könnyebb dolgozni.
Összességében jó videó. A pihentetés szükségességét nem csak a buborékok jelenléte miatt hanem a száraz műgyantaadalékok miatt is szükséges. A túlhígítás valóban egy veszélyes dolog, az előttem szólók elég jól felvázolták. A legnagyobb probléma a nem megfelelő aljzatkiegyenlítő választás. Az aljzatkiegyenlítők többsége gipszkötőanyagú 65-75 százalékban, vizes helységben nem előnyös a használatuk. Én vizes helységekben és olyan felületek alá ami hidegburkolatot kap ( padlólap) szigorúan csak kültéren is alkalmazható anyagot használok. Az szálerősített C12-C16 minőségű felületet ad. Egyértelmű hogy ezek full flexibilis anyagok. A nagy kedvenc Ceresit Padlopon Express Universal Bátran merem ajánlani mindenkinek. No szakmázzunk még egy kicsit. Felület vizsgálata. A beton minősége akkor jó ha sniccer pengével megvágva éles vonal képződik , nem pattog töredezik a beton. Ha töredezik arra ott a Mapei Prosfas terméke. Én ,,megégett" betonnál is használtam az a legrosszabb beton minőség szerintem, és kellő stabilitást adott a felületnek. Drága mint a veszedelem. Törekedni kell a jó beton minőségre! Érdemes csiszolni a betonfelületet. Porszívózás után látszódnak az esetleges repedések. Azok megerősítésére sok megoldás van, feszültségmentesítő lemez , dryvit háló ragasztóba ágyazva ( én CM17-et használok ilyenre) . Nekem nem volt gondom a Dryvitos erősítéssel soha.Azután jöhet a mély alapozás és kiegyenlítés. a Nagy szinteltéréseknél érdemes , még gyakorlott szakiknak is, két rétegben önteni. Egy szintező első réteg után a végleges második réteg ahol már minden négyzetméterre egy azonos vastagságú anyag kerül. Az anyag igényli a kézi eldolgozást. Én vízmértékkel, ,,rakétáva" ( hosszú keskeny glettvas elvékonyodó véggel) illetve 60-as fogashúzóval. Öntés után kötelező hengerezés. Huzatban nem előnyös az anyagok használata. ajtó ablak becsuk.... :D
Laikusként nem értem a következő mondatot: Én vízmértékkel, ,,rakétáva" ( hosszú keskeny glettvas elvékonyodó véggel) illetve 60-as fogashúzóval. Ezt légyszi leírnád, úgy hogy Praktiker/Obinál is megtaláljam ezeket a termékeket? :) Köszi!!
Szia! Nem szeretnék kioktatni senkit, ez csak az én véleményem, tapasztalatom. Ez a gipszes izé valóban nem jó semmire. Már mikor bejött a piacra is óckodtam tőle. Audiban (Győr) az épített lábtörlők alá öntöttem. Ebbe aztán tényleg nincsenek gravitációs szemcsék.... Régen volt a Mapeinek a Planolit 315.Az nagyon jó volt. Aztán megszűnt, lett helyette az Ultraplan Eco 20 és az Ultraplan Renovation. Na az elején ezek is olyanok voltak mint ez az izé. 10 zsákból 6 nem folyt össze. Aztán változtattak rajtuk és most már egész jók,viszont szerintem a legjobb a Ceresit(Henkel) Padlopon. Azzal lehet olyan síkot húzni, hogy rá mehet a Vinyl burkolat.... -Ha kiegyenlítesz, akkor ne apránként öntsd ki, mert visszaül és a vége sűrű lesz, az meg nem folyik össze. -Ha valahol elfolyik az anyag akkor legegyszerűbb,ha egyből száraz anyagot szórsz oda és meg fog állni. -Ennyire valóban nem szabad elhigítani, mert fel fog "durranni". Cementesnél azért nem, mert nem köt hozzá rendesen a felülethez, a gipszesnél viszont csak gyengén és a cementes ragasztó fel fogja húzni a betonról. A gipsz meg a cement amúgy sem barátok...
Üdvözlet! A vízzel óvatosan, csak kicsivel lehet több, viszont különböző márkáktól más és más eredményt kapunk pl. Nekem a WEBER nem vált be, jobb elkerülni.
A hozzászólásokat olvasva azért engem is kivert a víz, pont most csináltuk meg a szuterén kiegyenlítését. Ugyan ezzel az anyaggal, itt is csak ezt tartották, meg persze a márkanevet is garanciának gondoltam. Szinte mindenben ezt hallom minden iparostól, a Baumit az garancia. Mi kékes-zöldes színű alapozót használtunk, a keverések közben egyre sűrűbbet kevertünk, nagyon szépen terül úgy is! És persze nekünk is linóleum került rá, teljes felületen leragasztva.
Mostanában ilyen a leöntött beton ? Ez katasztrófa, ahogy kinéz, régi szakemberek vizszintes és tükörsima betont tudtak készíteni, csak azért mondom, mert ilyen van nálunk a spájzban, a felülete olyan, mint az üveg...
Kedves László, Mit lehet tenni abban az esetben, ha az ajzatkiegyenlítő buborékos lett és a felület is dombos? Lehet rá újjabb ajzatkiegyenlítőt tenni,vagy felszedni? Elvileg ' szakember ' csinálta! Köszönöm a választ
11:07 miért kell ezt kijavítani? Nem tudom milyen burkolat megy rá, de ha csempe, ha faburkolat ezek a relatíve pici pontok nem hiszem hogy befolyásolná a burkolat felfekvését. Ha csempe megy majd a ragasztó úgyis betömi. Egyébként hány mm tud ez kiegyenlíteni? Úgy értem hogy mikor kell inkább még egy sík betont ráhúzni, és mikor elég ez?
Nos valószínűleg nagy kopásállóságú (iparim közületi) pvc megy a felületre. ragasztva lesz tehát itt sem kellene problémát okoznia, na de mi maximalisták vagyunk és nem tűrjük a kis hibát sem. :-) Ha jól emlékszem ez elég sokat, 3-10 mm-ig, azaz 1 cm-ig. Mi körülbelül 3 mm-t tettünk. Nos még egy réteg beton, az nehezebb ügy úgy vélem. Itt a 2,5 méteres aluléccel maximum fél centik voltak a betonban.
@@nepazarolj Itt a kihívást sokszor a beton simára húzása jelenti igazán és egyben ez a kulcsa is. Minél nagyobb a helyiség annál nehezebb ezt megtenni. Ti a széleknél mire fektettétek az elhúzáskor az elhúzó lécet?
Én lézeres szintezővel minden zsalut tizedmilliméter pontosságig beállítottam, így csak ezen kellett végighúzni a lecet. Ezek bentmaradó zsaluk voltak nagyrészt.
lela nagyon sok féle aljzatkiegyenlítő létezik van amit akár 40mm-ben is húzható. Ekkora vagy ennél nagyobb vastagságnál már nem éri meg mert 3x annyiba kerűl mint az estrich beton.
Tetszett a videó:) bárhol ahol kérdeztem milyen fogazású glettvasat ajánlanak aljzatkiegyenlítéshez, hülyén néztek rám:D "azt simával szoktàk" én is először az álltalad is használt anyaggal akartam , de van padlófűtés is. Még jó hogy megkérdeztem. Mert nekem cement kötésű kell
Szia! Köszi a videót, nagyon hasznos. Mennyire gyorsan köt? Egyedül akarok csinálni egy 25nm-es garázst. Kivitelezhető? Illetve még az lenne a kérdésem, hogy hány literes vödör kell egy zsák bekeveréséhez?
Szia, említetted hogy vályogházhoz lett hozzáépítve a szoba és elhagytál 8-10 centit. Gondolom azért hogy a földből érkzező nedvességet ne a fal vegye fel hanem ott a résben eltud párologni. Most vásároltam egy vályogházat (minimum 80 éves az elöző tulaj teljes körüen felújította, vízes blokk tégla falba került úgy gondolom sok mindenre körültekintőek voltak, de...) ahol az egyik szobát alulról leszigetelték és hozzábetonoztak a falhoz (tehát nincs rés a fal és a beton között). A relatív páratartalom 50-70% között mozog, szerinted érdemes ezzel foglalkozni, milyen következményekkel járhat egy ilyen jellegű "hiba". Sok helyen sok mindent lehet olvasni, hogy a vályogház eleve páradúsabb mint egy téglaház, érdemes-e inkább egy páraelszívó gépet venni amit napi 1-2 óráig üzemeltetve az áhított 60% alá lehetne szorítani a párát. Ezen felül milyen alapvető tanácsot adnál mire a legfontosabb figyelni egy tipikus régivágású vályogháznál. Előre is köszönöm a segítséged.
Szia! Igen, jól gondolod, valóban az érkező talajpára miatt van a sávra szükség. Nos, ha magas a páratartalom, az egyben jó jel is, hiszen valami párolog rendesen, intenzíven, vagyis nincsenek teljesen lezárva a felületek. :-) Ám, ha 62 % fölé emelkedik a relatív páratartalom az sajnos már káros. Még 65%-ig belefér, ám efelett mindenképpen páralecsapódás történik. Általánosságban arra kell ügyelni, hogy minden felület páraáteresztő legyen, ám nem kell bedőlni a gyártól leírásának, ahol egy egy olyan anyagra is rábiggyesztik ezt, ami valójában csak a pára alig pár százalékát engedi át. Igaz ettől még páraáteresztő, a lényeg valójában, hogy mennyire? :-) Érdemes gyakran, alaposan, ám nagyon rövid ideig szellőztetni, 2-3 perc. Túl sok általános dolog nincs, mert minden ház és annak környezete, felújítási evolúciója mind-mind egyedi. Sokszor elég sokat kell törpölni a helyszínen is, hogy mi lehet egy probléma valódi oka és mi lenne rá a legjobb természetes megoldás. Egy páramentesítő készülék ha nem tudunk szellőztetni, akkor jó megoldás lehet, de a mellé is kell fűteni, ezt sokan nem tudják. Ám egy szellőztetés, vagy ventilátoros szárítás jóval hatékonyabb, sokszorosa. Igaz vannak ipari páramentesítők is, azok valóban brutál teljesítménnyel bírnak. napi 120 liter vizet is kivonnak. Ám fontos, hogy hermetikusan zárjuk le ilyenkor a házat mert egyébként kívülről is bekívánkozik a pára és megtévesztő lehet a kivont mennyiség. :-)
@@nepazarolj Udvozletem.Esetleg lett video arrol,hogy "mi lett" a 10cm es ressel?Milyen háló ment ra stb.Gondolkodom ezen a megoldason ,de korbe vegig a fal mellett.Koszonom.
Ez tök fasza, és lehet hogy túl angyalom, de mi szerint öntöd?! Mi a szint?! Miből tudod, látod hova mennyi kell?! Számtalan videót nézek, és barom állat módjára mindenki önti mint az eszetlen, nem beszélve arról hogy jobban hígítják. Több helység esetében minden helység más más szinten van?! Valami matek csak van hogy tud mennyit önthetsz, hisz mondjuk van egy ajtód ami a helyiségbe nyílik és az alatt van beton, aljzat kiegyenlítő és maga a burkolat.. Vagy divat az ajtóból való csiszolás ha úgy van?! Tényleg érdekel a szint kiagyalása, mert ez nekem kicsit jól van az úgy, ott rohad el munkafázis, és mondom rengeteg videón látom ezt. Vagy ha kevés jön a következő réteg?! Ha sok csiszoljuk?! Azért ahogy elnézegetem amilyen könnyű fázisnak tűnik, konkrétan szarabb tud lenni, mint az előző állapot.. Biztos van valami titka a 100% os sík felület eléréséhez.. Színtező bolya vagy társai. Gondolom én
Azért kíváncsi vagyok,hogyha göröngyös,hullámos az aljzat akkor hogyan önti ki? Párszor öntöttem már aljzatot,de volt,hogy háromszor kellett öntenem,mert olyan szint különbségek voltak, természetesen a legmagasabb pontra nem öntöttem az első,második öntésnél.Mondjuk én használtam vízmértéket is. :D Beszéltem telefonon a Mapei szaktanácsadójával,azt mondta ,hivatalosan nem szeretik,ha nem egyszerre öntik ki az aljzatot,de azért hallgatólagosan elismerte,hogy nem tragédia a többszöri öntés.
Hali ! Szuper a videód. Vettem egy házat, amit újra kéne burkolni, de a régi járólapot nem akarom felszedni, 1cm-es szinteltérések is előfordulnak 1 méteren belül, olyan mint egy hullámvasút. Erre lehet -e aljzatkiegyenlítőt használni, és arra az új hidegburkolatot? Alényeg hogy a legkevesebb melóval/ pénzből megcsináljam az előkészületeket, hogy a burkoló könnyen tudjon és gyorsan dolgozni.
Szintén zenész! :) Jómagam is így vagyok vele. Borzalmas állapotban van a régi járólapom. Felszedni, újrabetonozni óriási meló meg költség volna. És is azon töröm a fejem, hogy beborítom padloponnal oszt megy rá linóleum. Nem a legjobb megoldás, de most erre van lehetőségem. Jó lenne egy hozzáértőbb tanácsa, hogy ez vajon mennyire lehet életképes megoldás?
Üdv! Nálunk a kőműves ezt csinálta. Kiegyenlítette a " völgyeket" és ráburkolt. Természetesen a szükséges vizsgálat ( nem lehet mozgó, kotyogó, felvált régi lap, fuga) és alapozás után.
Nem értem ezt a vitát a víz mennyiségéről. Miért nem lehet pont annyit adni hozzá, amennyit a gyártó ír? Felhigítva nyersz fél négyzetmétert, erről lenne szó?
Nem. Arról van csupán szó, hogy ez a konkrét illető, aki nálam csinálta, így tud vele jól dolgozni és már vagy 10 éve így csinálja negatív visszajelzések nélkül. Semmi több. Persze lehetőleg be kell tartani a gyári utasításokat és arányokat ez az alap. :-)
Szia! Mi lakásfelújítás projektben vagyunk.. a régi parketta alatt katrany van, és az lenne a kérdésem, hogy van olyan anyag ami rátapadhat a katranyra, hogy ne kelljen szopni a felszedéssel? Laminált parkettát szeretnénk lerakni.
A csempedoki videójában láttam, hogy gyémánt csiszolókoronggal érdemes lehet megdolgozni a betonfelületet, mielőtt alapoznánk, mert így megnyílnak a beton pórusai, ezeket ha kiporszívózzuk, elvileg az alapozó is mélyebben be tud hatolni, jobb tapadást eredményezve. Gondoltam hasznos tipp lehet. :D Ez főleg akkor hasznos nyilván, ha előtte ,,más szakterületek" munkái zajlottak és van a betonon hullóanyag: festék, vakolat, egyéb. :D
Üdv! Egy kérdés: SORIFLEX 2K folyékony fóliával szigetelt aljzatra kellene önterülő kiegyenlítőt alkalmaznom. Mi kell a két réteg közé, illetve milyen aljzatkiegyenlítőt javasol? Laminált padló kerül majd rá. Köszönöm: S
Szia. Köszönöm szépen a videót. Szeretném kérdezni, hogy feltoredezett kültéri beton javítására alkalmas e? Ha nem mire lehet számítani. Mennyire marad tartós? Esetleg magasabb keverési arány? Köszönöm válaszod. Levi
Kedves Levente! Én úgy tudom hogy az ajzat kiegyenlítőket kültérre nem lehet alkalmazni. Viszont van az Lb-knaufnak egy speciálisan beton javítására alkalmas anyaga. Biztosan van a többi gyártónak és viszont én ezt ismerem. Ha jól emlékszem két anyagot érdemes hozzá használni egy híd kötőanyagot majd magát a javító anyagot. Én ezzel próbálkoznék, az biztosan tartósabb mint bármi más.
Szia László! Előszöris szeretnék gratulálni a munkához, nagyon szép lett! Másodsorban azt szeretném megkérdezni, - amennyiben egy fehér egybefüggő, sima felületet szeretnék elérni - véleményed szerint lehet-e egy olyan padlót csinálni, hogy az önterülő betonra egyszerűen ráfestek fehér falfestékkel, majd azt lelakozozm parketta lakkal. Tudom, hogy erre a műgyanta való, de tulajdonképpen azt szeretném ezzel kiváltani, mivel annak sajnos aranyárban van négyzetmétere... Előre is köszönöm a válaszod, Tisztelettel: Kilián Tamás
Udv! Erdemes figyelni arra hogy mi lesz a burkolat: hagyomanyos fa parketta ala pl. NEM kell padlopon! ragasztoval ki tudjak egyenliteni a kisebb egyenetlensegeket - ha pedig barmikor kesobb fel kell venni egy parkettat (pl. reszleges vizkar vagy barmilyen javitas miatt), felvetelkor a ragaszto felkapja a padlopont is, igy hasznalhatatlanna teve a parkettat az ujra lerakasra.
Hello. Kérdésem annyi lenne hogy aljaztkegyenlítőre lehet Ytongot rakni? Fűrdőszobában emeleni kell a zuhanyzót. és lejt a fürdő 160 centin kb 5-8 mm. -t. Nagyon jó a videó és megnyugtató hallgani téged :)
Szia! Mindenképp szükséges vízszigetelés az Ytong alá. Attól is függ, mennyire terhelhető a kiegyenlítő, hogy milyen típusú. Gipsz vagy cement kötőanyagú. A cementes nyilván erősebb, de szerintem pont a gipsz alapúak, amik vastagabb rétegben használhatóak. Ezek csak józan paraszti ésszel gondolatok. Nem vagyok burkoló, inkább egy profi burkolót kérdeznék meg az ügyben, aki keni vágja a szakmát.
Laci, azt írják hogy erre mindenképp burkolni kell. Mindenképp burkolni kell? Nem lehet valamivel felületkezelni? Egyenetlen betonra menne, ( műhely, nem ipari.)
Nem tudom mire érted, hogy burkolni kell. Ha a oadloponra, akkor csak mondom, hogy nekem 7 éve van csak önmagában aljzatkiegyenlítő egy helyiségben 40x40 es járdalapokon és kutya baja. Olyan, mint a beton felület, talán valóban kicsit sérülékenyebb mechanikai behatásra.
Sajnos ez nem önterülés mivel segítséget igényel! laikusként nem ajánlom senkinek! Inkább mapei ultra plant használnék plusz 1 liter víz hozzáadásával! Ez miatt a felület puhább lesz, ezt viszont egy alapozással ( ceresit,primer g ) kiküszöbölhető !
Valami trükkje van az emeleten történő kiegyenlítőzésnek, vagy nem kell félni az átázástó ott sem? Érdekelne mondjuk a 4. emeletem , hogy kell kiegyenlítőzni, hogy ne áztassam el a szomszédot.
Igen, a kérdés jogos. valóban nem csak leöntjük és az anyag majd teszi a dolgát és magától elterül. Bizony ezt le kell dolgozni, főleg, ha a gyári keverési arányokkal dolgozunk.
azért tegyük hozzá nem az a fő szempont,hogy mindenhova oda kenjük, mert így csak egy összefüggő felületet kapunk,, a vízszint továbbra sem tökéletes !!
Szépen megcsináltátok, de sajnos ez szimpla kémia, mint a betonnál, hogy egy víz molekulához mennyi cement molekula szükséges a megfelelő szilárdság érdekében. Ezt sajnos durván elhígítottátok, ami a szilárdság rovására megy. Valamint érdemes lenne kiemelni, hogy a legtöbb aljzatkiegyenlítőtől eltérően ez egy gipszes anyag, nagyon jól terül emiatt, de például nedves helyiségekbe hidegburkolat alá egyáltalán nem ajánlott.
Most direkt rákérdeztem és sosem okozott még másnál ez a mértékű túlhígítás problémát. Az viszont tuti, hogy ez az anyag nyomába sem ér valóban az általam korábban használt, aszem mapei-nek. A olyan kő kemény, mint állat, ez pedig valóban olyan gipszes jellegű picit, igaz ez is kemény nem kicsit. Majd visszanézem a videómat korábbról, hogy mit használtam pontosan, mert az 6 éve tart és nem kopik nem porlik, pedig az a felület van csak padlóként egy multifunkciós helyiségünkben. :-)
@@nepazarolj Gipsz alapú aljzatokra a Baumit Grund alapozót javaslom. Ilyen felületen kb. 10-15 perc száradás után mehet rá a következő réteg, vagy hidegburkolásnál a ragasztó. Próbaképpen megnéztem, hogy mit csinál a felülettel. Az önterülőt sarokcsiszolóba fogott fazék drótkoronggal viszonylag könnyen lehet csiszolni, egész jól viszi. Az alapozós kezelés és sok száradás (>24 óra) után viszont nagyon kemény felületet kaptam, amin elég nehéz volt áttolni, belekapatni a drótkorongot. Nem egy nagy teszt, de az biztos, hogy a felületbe beszívódik, és meglepő mértékben erősíti meg azt.
Az a széles spakli valójában fali spatulya ( lepke ) gletteléshez használják 5:36 . A gyors kötő padlopont (aljzatkiegyenlítőt ) nem javasolnám ! Több márkájú , fajtájú , gyors kötő padlopont is használtunk a cégnél ahol dolgozom , közülük a videóban szereplőt is ! 1 -1,5 év után mehetünk vissza garanciázni , mert a burkolatok alatt ,valami oknál fogva a padlopon eltűnt ! Vagy inkább átalakult ilyen liszt szerű anyaggá . Hozzá teszem minden elő írást betartva használtuk az aljzat kiegyenlítést ! 25 éve a szakmában !!
Nos igen. Egy egyszerű betonozásban sem ért egyet a szakma az építőiparban. Tegyünk-e kavicságyat vagy sem, tegyünk-e fóliát alá vagy sem, stb. Itt is ez a helyzet. Mindenki másként csinálja, erre számítottam is a megjegyzésekben. :-) Nos ahol az aljzatkiegyenlítőt vásároltam csak ezt az anyagot tartják. Nagyon remélem, hogy az általad említett probléma egy bizonyos szériát érintett csak és nem az összesnél fordul elő. Ugyanis úgy vélem, ha problémás lenne az anyag, akkor nem tartanák évek óta. Én is úgy vélem, hogy egyébként igen jól sikerült a munka. :-)
Miután kommenteltem csak most olvasom, hogy más is hasonló problémát jelez az adott anyaggal kapcsolatban. Valóban mindenki másképpen csinálja, de úgy tűnik a víz túladagolásánál mégis mindenkinek ugyanaz a problémája. Ez kicsit azért elgondolkoztató! Vagy tévedek?
Itt nem említették a víz túladagolást, azt mondta minden előírást betartottak, ennek ellenére porlott fel. Maga a márka az elgondolkodtató innentől kezdve.
Szeretem az ilyen videókat...nincs is vele baj tulajdonképpen,csak egy dolog maradt ki...hogyan méred ki, állítod be a szinteket pl? Tegyük fel,van egy nem ilyen szép aljazatod mint neked a videóban,hanem egy teljesen hepehupás,1 vagy akár 3 cm- es buckákkal.Mihez mérsz mit?Mihez állítod a szinteket stb?
@@nepazarolj 30 mm-ig lehet kiegyenlíteni,tehát egy 2-3 cm-t még simán belefér.Persze hogy a legmagasabb ponthoz,de hogyan keresed meg egy egybefüggő 60nm- es helyiségben?Minden négyzetméterre minden szögből,nem lehet vízmértékkel,mert az örökkévalóságig tartana és nem látod,hogy ha pl elindulsz,az egyik sarokból,egy L alakú egybefüggő helyiségben,hogy a másik végében,hogyan fog érkezni és mennyivel leszel,feljebb vagy lejjebb az induló szinttől.
Ez most komoly? A 7,5 literbe kötnek bele a megkérdőjelezhetetlen szakemberek? A végeredményen tisztán látszik, hogy sehova nem úszott fel semmi, semmi sem vált szét. Inkább csak az lehet a baj, hogy vannak akik ezt házilag is meg tudják csinálni és oda lesz a: "felejtse el uram, hogy ezt ön szakember nélkül, egyedül meg tudja csinálni" mítosz. Kedves László, nagyon türelmes vagy, az ilyen "max 5 százalékot bír el" típusú nagyokosokkal, akik nyilván próbálták már 2 3 4 és 5 6 7 8 10 százalékkal is és hosszas kísérletezés után maradtak a max plusz 5 százaléknál.
Olyan ez, mint a döngölt földre közvetlenül aljzatkiegyenlítőt tenni dolog. :-) Sok szakembert kérdeztem, hogy ezt lehetséges-e, mert nálam ez lenne a legjobb megoldás. Úgy néztek rám, mint ha most jöttem volna az elmegyógyintézetből. :-) Naná, hogy nem - felelték. És próbáltátok már? Vagy csak gondoljátok, hogy nem lehetséges? Naná, hogy senki sem próbálta még előtte. Na én vettem a bátorságot és laikusként kipróbáltam, működött. 7 éve jól működik már, sőt görgős székkel gurulunk rajta és semmi baja. :-) Igaz van trükkje, amit ki kellett kísérleteznem, hogy hogyan lehet elteríteni, de ennyi. Azóta a Feri barátomék is megcsinálták és érdekes nekik is sikerült. Ám szóljon a túlhígítást ellenzők mellett, hogy a legtöbb gyártó és legtöbb típusú kiegyenlítőjével ezt valóban nem lehet megcsinálni, mert valóban felporlik. Az LB-Knauf-ot megkérdeztem és ők is csodálkoztak, hogy ez nem volt gond nálunk. Ott előttem mutattak egy 10% túlhígítást és valóban annál már felúszott a víz. Na de ebből is látszik, hogy nem érdemes okosabbnak lenni a másiknál a távolból. Ennél az anyagnál konkrétan bizony működött és azóta sem okozott problémát, stabil. Amit nem kedvelek, az olyan okoskodás, ami nem konkrét gyakorlati próbán alapszik. Az agyagbetont már nem is említem, amit kikísérleteztem. :-) Na az kiveri a kőművesekben is a biztosítékot. Márpedig működik. :-)
Katasztrófális hiba hideg burkolat alá nem szabad ilyen mértékben higítani ,prémium kategóriás ragasztóval is gyenge lesz a kötés nem tapad meg a felületen + garancia is elveszik az anyagra ,könnyen bemérik utólag is!Ez nem okoskodás pusztán tény !És ezt a munkafázist inkább pólustömítésnek hívnám mire nem is ezt a fajta (baumitos) terméket kell használni hanem Baumit Nivello 10-et!
De! Ez pontosan az aljat kiegyenlítés, amikor a megmunkálási nyomokat és a beton felületének rücskösségét tüntetjük el. Amire Te gondolsz az a szintezés, amikor lejtések vannak a betonban. Ott már szintező pontokat kell felvenni.
Fatális baromság a higítás. Minap dolgoztunk ezzel az anyaggal, az előírás 6 liter. Tökéletes terülés, ilyen videókat felesleges csinálni. Vagyis nem, ha bolondot akarsz csinálni magadból, teljesen jó úton jársz
Ha probléma lett volna közben vele akkor nyilván nem is lenne Főn a videó amivel semmi gond nincs továbbra sem az anyaggal ilyen hígításban sem, ezért nem gondolnám hogy hülyeséget csinálnék. Egyébként sem én készítettem hanem a mester. Ők pedig tizen éve így dolgoznak vele is semmi probléma.
@@nepazarolj közben nincs vele gond, mert terült mint ribanc az ágyon. Ekkor higítás mellet. Igen vannak mesterek... 20,-25 éve a szakmában. Keresik is utánuk a vízszintes, függőleges síkokat manapság. Gondolom cement bázisú kiegyenlítő hasonló túlhigítást kap, ha a mester úgy látja.
Laikusként jó és biztosan sokat tud segíteni egy ilyen videó annak, aki még az életben nem csinálta. Kiegészíteném egy pár gondolattal. Először is meg kell határozni, hogy mi kerül a kiegyenlítőre. Itt gondolom laminált padló vagy szőnyeg esetleg PVC. A Nivello Quattro egy könnyen terülő anyag, amiben kevés feszültség keletkezik kötés közben. Így a beton előkészítése elégséges volt. Komolyabb kiegyenlítő anyagoknál, például hagyományos parketta alá már a felúszott cementtejet is teljesen el kell távolítani egytárcsás géppel. Anyag számítása így történik 1,5kg / 1mm / 1nm. Meghatározzuk a beton felülete alapján, hogy milyen vastagságban öntünk, ehhez kell egy kis rutin. Mondjuk átlag 4mm és a szoba 20nm. Akkor a képletet használva 1,5Kg x 4 x 20 = 120kg
A pihentetés azért kell, mert a kiegyenlítő anyagok általában műgyantával kombinált cement-homok keverékek. A műgyantának kell idő, amíg feloldódik a vízben. Víz max +0,5 l lehet, mint a gyári ajánlás, több nem, mert baj lehet! Legjobb kezdésnek 2 vödörrel keverni, hogy az egyik mindig pihenjen. A segéd úr folyamatosan kever egy újat, amint elviszek egy bekevert vödröt.
Szuper. Aki maga csinálja, annál önmaga a "segéd Úr", viszont köszi az infót mert az első betonom helyettesíthetné a vidámparkot. A hullámvasút már meg van hozzá.
Nagyon érthető, egyszerűen szuper munka! Pont erre volt szükségem.Köszönöm,amint jó az idő neki állok a munkának!
Ha valaki hallgat rád és önerőből, ugymond házilag próbálja megcsinálni nagy pofáraesés lesz a vége!
Melegpadlónál talán nem lesz annyira gond, de ha hidegburkolást tesz rá akkor keserű lesz a szájíze rövid időn belül.
Bár a zsákra is kb. 6 liter van írva, de a 25 %-os víztúladagolás hatalmas problémát fog okozni.
(max. 5% talán belefér)
Porózussá válik az anyag a hatalmas vízmennyiségtől és hiába a legjobb csemperagasztó, az anyag nem tud hozzákötni. Ez persze azt eredményezi, hogy egy pár hónap mulva kotyogni fog a burkolólap.
Sajnos ez számomra nagyon fájdalmas garanciális javítást eredményezett, ahol saját pénzből kellett kijavitanom a bakimat. Pedig ennyivel nem is léptem túl a viz mennyiségét mint ahogyan te a videóban ajánlod.
Mindenkinek szive joga, hogy elfogadja e a negativ kommentemet, de ne akarjunk már hülyeségeket beleverni a laikusok fejébe!
Nos nem kétlem, hogy igazad van. Szerencsére ez a csatorna, pont azért van, hogy az építő hozzászólásokból, saját tapasztalatokból tanuljunk.
Nos az előírt 6 liter vízhez ragaszkodtam korábban, amikor pont ezzel az anyaggal dolgoztam és több esetben sem tudtam összedolgozni már a következő keveréssel, annyira gyorsan kötésnek indult az anyag. gyakorlatilag képtelenség volt jól terülő módon bedolgozni. Itt valóban ezzel a mennyiséggel lehetett jól dolgozni.
Nos ennek a videónak, mivel nem professzionális oktatófilmnek készült, annyi a lényege, hogy bemutassa azokat a teendőket, ami kötelezően hozzátartozik ehhez a munkához. A címéből is kiderül, hogy azt mutatja, be mi így csináltuk. A többit, ahogy Te is említetted a nézők majd eldöntik, hogy belevágnak vagy sem. Én egyébként azt javaslom itt is bízzuk szakemberre, mert, aki még sosem aljzatkiegyenlítőzött az tuti elsőre nem tudja jól megcsinálni. Ám valahol mindenki elkezdte, én rögtön egy döngölt földpadlót aljzat kiegyenlítőztem, amire minden szaki azt mondta baromság és lehetetlen. Nos azóta is működik 6 éve. :-) Mély víz volt.
Nos nekem nem tűnik problémásnak a felület, sem porózusabbnak. Ám majd végzek holnap egy próbát is rajta. megnézzük egy sűrű és ennek a keménységét.
Elfogadom, a negatív, ám építő és a másikat tiszteletben tartó kommentet. Viszont nem célom bárkinek a fejébe hülyeséget beleverni, sőt! :-)
@@nepazarolj A probléma később jelentkezik, illetve én a hidegburkolásnál jeleztem a problémát! Mint fentebb írtam nekem nagyon "fájt" a kialakult porózussá vált anyag. A márkaképviselet egyértelműen a túlhígítást jelölte meg a gondok okozójaként!!!
Természetesen építő jelleggel írom a hozzászólásomat, nem pedig kötöszködésből.
Köszönöm, hogy felhívtad a problémaforrásra a figyelmünket!
Azt gondolom érdemes lenne kivesézni a túlhígítás témát. Nem rég beszéltem egy építőipari szakemberrel, aki pont említett egy projektjüket, ahol vakolásról volt szó és hiába voltak kint mindent kielemezni a gyártó szakemberei, a gépi vakolás másnapra mind leperget a falról. Ezt csak azért jegyzem meg, mert azt gondolom attól is nagyban függ néhány következmény, hogy milyenek az egyedi körülmények.
Tehát, ha pl. egy nedvesebb betonfelületről van szó, ami nem veszi olyan intenzíven magába a vizet az aljzatkiegyenlítőből vagy nem optimális a bedolgozáskor a hőmérséklet, vagy vastagabban kerül bedolgozásra az anyag, vagy nem a megfelelő módon volt előkezelve a felület, stb. Rengeteg tényező lehet befolyással. De minden esetre valóban megérne egy próba elemzést.
Józan paraszt logika mentén a betont túlhígítva vízzel is porózusabbá válik az anyag, ám ott nem okoz komolyabb problémát tudtommal, itt is úgy gondolnám, hogy csak bizonyos körülmények között okoz gondot.
Lehet megkérdezem a gyártót, hogy mik a konkrét tapasztalatai.
Szia Valami trükkje van az emeleten történő kiegyenlítőzésnek, vagy nem kell félni az átázástó ott sem?
Üdv! A saját tapasztalatom az hogy a gyártó által előírt vízmeggyiséget csak egy minimális mértékben szabad túllépni. Az összedolgozás meg egyszerűen megoldható 2db vagy több keverőedény használatával. A megkevert anyagot meg pihentetni kell pár percig hogy kióldódjanak az anyagok majd újra keverni és akkor egy sokkal folyékonabb anyagot kapunk amivel már könnyebb dolgozni.
Kedves Kolléga !
Nagyon szavatosan és szakszerűen kommunikál a videóban.
Köszönöm szépen
KK
Összességében jó videó. A pihentetés szükségességét nem csak a buborékok jelenléte miatt hanem a száraz műgyantaadalékok miatt is szükséges. A túlhígítás valóban egy veszélyes dolog, az előttem szólók elég jól felvázolták. A legnagyobb probléma a nem megfelelő aljzatkiegyenlítő választás. Az aljzatkiegyenlítők többsége gipszkötőanyagú 65-75 százalékban, vizes helységben nem előnyös a használatuk. Én vizes helységekben és olyan felületek alá ami hidegburkolatot kap ( padlólap) szigorúan csak kültéren is alkalmazható anyagot használok. Az szálerősített C12-C16 minőségű felületet ad. Egyértelmű hogy ezek full flexibilis anyagok. A nagy kedvenc Ceresit Padlopon Express Universal Bátran merem ajánlani mindenkinek. No szakmázzunk még egy kicsit. Felület vizsgálata. A beton minősége akkor jó ha sniccer pengével megvágva éles vonal képződik , nem pattog töredezik a beton. Ha töredezik arra ott a Mapei Prosfas terméke. Én ,,megégett" betonnál is használtam az a legrosszabb beton minőség szerintem, és kellő stabilitást adott a felületnek. Drága mint a veszedelem. Törekedni kell a jó beton minőségre! Érdemes csiszolni a betonfelületet. Porszívózás után látszódnak az esetleges repedések. Azok megerősítésére sok megoldás van, feszültségmentesítő lemez , dryvit háló ragasztóba ágyazva ( én CM17-et használok ilyenre) . Nekem nem volt gondom a Dryvitos erősítéssel soha.Azután jöhet a mély alapozás és kiegyenlítés. a Nagy szinteltéréseknél érdemes , még gyakorlott szakiknak is, két rétegben önteni. Egy szintező első réteg után a végleges második réteg ahol már minden négyzetméterre egy azonos vastagságú anyag kerül. Az anyag igényli a kézi eldolgozást. Én vízmértékkel, ,,rakétáva" ( hosszú keskeny glettvas elvékonyodó véggel) illetve 60-as fogashúzóval. Öntés után kötelező hengerezés. Huzatban nem előnyös az anyagok használata. ajtó ablak becsuk.... :D
Laikusként nem értem a következő mondatot: Én vízmértékkel, ,,rakétáva" ( hosszú keskeny glettvas elvékonyodó véggel) illetve 60-as fogashúzóval.
Ezt légyszi leírnád, úgy hogy Praktiker/Obinál is megtaláljam ezeket a termékeket? :) Köszi!!
@@mnrqt MK Burkolatok Makó A Face-en.
végre egy értelmes ember aki élrtelmesen elmonja
Szia!
Nem szeretnék kioktatni senkit, ez csak az én véleményem, tapasztalatom.
Ez a gipszes izé valóban nem jó semmire. Már mikor bejött a piacra is óckodtam tőle.
Audiban (Győr) az épített lábtörlők alá öntöttem. Ebbe aztán tényleg nincsenek gravitációs szemcsék....
Régen volt a Mapeinek a Planolit 315.Az nagyon jó volt. Aztán megszűnt, lett helyette az Ultraplan Eco 20 és az Ultraplan Renovation.
Na az elején ezek is olyanok voltak mint ez az izé. 10 zsákból 6 nem folyt össze. Aztán változtattak rajtuk és most már egész jók,viszont szerintem a legjobb a Ceresit(Henkel) Padlopon.
Azzal lehet olyan síkot húzni, hogy rá mehet a Vinyl burkolat....
-Ha kiegyenlítesz, akkor ne apránként öntsd ki, mert visszaül és a vége sűrű lesz, az meg nem folyik össze.
-Ha valahol elfolyik az anyag akkor legegyszerűbb,ha egyből száraz anyagot szórsz oda és meg fog állni.
-Ennyire valóban nem szabad elhigítani, mert fel fog "durranni".
Cementesnél azért nem, mert nem köt hozzá rendesen a felülethez, a gipszesnél viszont csak gyengén és a cementes ragasztó fel fogja húzni a betonról. A gipsz meg a cement amúgy sem barátok...
Köszi ezt a videót.Ez alapján csináltam meg ma.Teljesen jó lett.🙂Köszönet érte.
👍
Szerintem nagyon szépen sikerült, kiváncsi leszek a hibák kijavítására is.
Szeretem a videóid sokat lehet belőlük tanulni szép napot
Hasznos videó. Köszönöm! :)
Üdvözlet! A vízzel óvatosan, csak kicsivel lehet több, viszont különböző márkáktól más és más eredményt kapunk pl. Nekem a WEBER nem vált be, jobb elkerülni.
Igen egy gyártót is kérdeztem, nem jó ötlet a túlhígítás. Van amelyik kiegyenlítő különösen érzékeny erre.
Ilyen munkánál jól tud jönni egy régi "stoplis cipő" viselése is ha épp valamiért a helyzet épp úgy kívánja .
Onterulo a neve, megis annyi vele a munka terdepelve, hogy megfajdult a labam a video nezese kozben 😀
A hozzászólásokat olvasva azért engem is kivert a víz, pont most csináltuk meg a szuterén kiegyenlítését. Ugyan ezzel az anyaggal, itt is csak ezt tartották, meg persze a márkanevet is garanciának gondoltam. Szinte mindenben ezt hallom minden iparostól, a Baumit az garancia. Mi kékes-zöldes színű alapozót használtunk, a keverések közben egyre sűrűbbet kevertünk, nagyon szépen terül úgy is! És persze nekünk is linóleum került rá, teljes felületen leragasztva.
Mostanában ilyen a leöntött beton ? Ez katasztrófa, ahogy kinéz, régi szakemberek vizszintes és tükörsima betont tudtak készíteni, csak azért mondom, mert ilyen van nálunk a spájzban, a felülete olyan, mint az üveg...
Kedves László,
Mit lehet tenni abban az esetben, ha az ajzatkiegyenlítő buborékos lett és a felület is dombos? Lehet rá újjabb ajzatkiegyenlítőt tenni,vagy felszedni? Elvileg ' szakember ' csinálta! Köszönöm a választ
Friss betonozás után mikor lehet aljzatkiegyenlitőt használni?
11:07 miért kell ezt kijavítani? Nem tudom milyen burkolat megy rá, de ha csempe, ha faburkolat ezek a relatíve pici pontok nem hiszem hogy befolyásolná a burkolat felfekvését. Ha csempe megy majd a ragasztó úgyis betömi. Egyébként hány mm tud ez kiegyenlíteni? Úgy értem hogy mikor kell inkább még egy sík betont ráhúzni, és mikor elég ez?
Nos valószínűleg nagy kopásállóságú (iparim közületi) pvc megy a felületre. ragasztva lesz tehát itt sem kellene problémát okoznia, na de mi maximalisták vagyunk és nem tűrjük a kis hibát sem. :-)
Ha jól emlékszem ez elég sokat, 3-10 mm-ig, azaz 1 cm-ig. Mi körülbelül 3 mm-t tettünk. Nos még egy réteg beton, az nehezebb ügy úgy vélem. Itt a 2,5 méteres aluléccel maximum fél centik voltak a betonban.
@@nepazarolj Itt a kihívást sokszor a beton simára húzása jelenti igazán és egyben ez a kulcsa is. Minél nagyobb a helyiség annál nehezebb ezt megtenni. Ti a széleknél mire fektettétek az elhúzáskor az elhúzó lécet?
Én lézeres szintezővel minden zsalut tizedmilliméter pontosságig beállítottam, így csak ezen kellett végighúzni a lecet. Ezek bentmaradó zsaluk voltak nagyrészt.
lela nagyon sok féle aljzatkiegyenlítő létezik van amit akár 40mm-ben is húzható. Ekkora vagy ennél nagyobb vastagságnál már nem éri meg mert 3x annyiba kerűl mint az estrich beton.
Fasza Zene. 👍👍
Tetszett a videó:) bárhol ahol kérdeztem milyen fogazású glettvasat ajánlanak aljzatkiegyenlítéshez, hülyén néztek rám:D "azt simával szoktàk" én is először az álltalad is használt anyaggal akartam , de van padlófűtés is. Még jó hogy megkérdeztem. Mert nekem cement kötésű kell
Hasznos videó. Hamarosan használni is fogom.
👍
Szia! Köszi a videót, nagyon hasznos.
Mennyire gyorsan köt? Egyedül akarok csinálni egy 25nm-es garázst. Kivitelezhető?
Illetve még az lenne a kérdésem, hogy hány literes vödör kell egy zsák bekeveréséhez?
Mire is kell az a lyuk a fal mellett?
Szia, említetted hogy vályogházhoz lett hozzáépítve a szoba és elhagytál 8-10 centit. Gondolom azért hogy a földből érkzező nedvességet ne a fal vegye fel hanem ott a résben eltud párologni. Most vásároltam egy vályogházat (minimum 80 éves az elöző tulaj teljes körüen felújította, vízes blokk tégla falba került úgy gondolom sok mindenre körültekintőek voltak, de...) ahol az egyik szobát alulról leszigetelték és hozzábetonoztak a falhoz (tehát nincs rés a fal és a beton között). A relatív páratartalom 50-70% között mozog, szerinted érdemes ezzel foglalkozni, milyen következményekkel járhat egy ilyen jellegű "hiba". Sok helyen sok mindent lehet olvasni, hogy a vályogház eleve páradúsabb mint egy téglaház, érdemes-e inkább egy páraelszívó gépet venni amit napi 1-2 óráig üzemeltetve az áhított 60% alá lehetne szorítani a párát.
Ezen felül milyen alapvető tanácsot adnál mire a legfontosabb figyelni egy tipikus régivágású vályogháznál.
Előre is köszönöm a segítséged.
Szia!
Igen, jól gondolod, valóban az érkező talajpára miatt van a sávra szükség.
Nos, ha magas a páratartalom, az egyben jó jel is, hiszen valami párolog rendesen, intenzíven, vagyis nincsenek teljesen lezárva a felületek. :-)
Ám, ha 62 % fölé emelkedik a relatív páratartalom az sajnos már káros. Még 65%-ig belefér, ám efelett mindenképpen páralecsapódás történik.
Általánosságban arra kell ügyelni, hogy minden felület páraáteresztő legyen, ám nem kell bedőlni a gyártól leírásának, ahol egy egy olyan anyagra is rábiggyesztik ezt, ami valójában csak a pára alig pár százalékát engedi át. Igaz ettől még páraáteresztő, a lényeg valójában, hogy mennyire? :-)
Érdemes gyakran, alaposan, ám nagyon rövid ideig szellőztetni, 2-3 perc.
Túl sok általános dolog nincs, mert minden ház és annak környezete, felújítási evolúciója mind-mind egyedi. Sokszor elég sokat kell törpölni a helyszínen is, hogy mi lehet egy probléma valódi oka és mi lenne rá a legjobb természetes megoldás.
Egy páramentesítő készülék ha nem tudunk szellőztetni, akkor jó megoldás lehet, de a mellé is kell fűteni, ezt sokan nem tudják. Ám egy szellőztetés, vagy ventilátoros szárítás jóval hatékonyabb, sokszorosa. Igaz vannak ipari páramentesítők is, azok valóban brutál teljesítménnyel bírnak. napi 120 liter vizet is kivonnak. Ám fontos, hogy hermetikusan zárjuk le ilyenkor a házat mert egyébként kívülről is bekívánkozik a pára és megtévesztő lehet a kivont mennyiség. :-)
@@nepazarolj Udvozletem.Esetleg lett video arrol,hogy "mi lett" a 10cm es ressel?Milyen háló ment ra stb.Gondolkodom ezen a megoldason ,de korbe vegig a fal mellett.Koszonom.
Ceresit a legjobb tükör sima másnapra megszárad a gipszes másnap nem szárad ki teljesen porlik stb..
Megneznem mikor a gep nyomja az estriket hogy milyen jo sima lenne a regi oregekn el😅
Ez tök fasza, és lehet hogy túl angyalom, de mi szerint öntöd?! Mi a szint?! Miből tudod, látod hova mennyi kell?! Számtalan videót nézek, és barom állat módjára mindenki önti mint az eszetlen, nem beszélve arról hogy jobban hígítják. Több helység esetében minden helység más más szinten van?! Valami matek csak van hogy tud mennyit önthetsz, hisz mondjuk van egy ajtód ami a helyiségbe nyílik és az alatt van beton, aljzat kiegyenlítő és maga a burkolat.. Vagy divat az ajtóból való csiszolás ha úgy van?! Tényleg érdekel a szint kiagyalása, mert ez nekem kicsit jól van az úgy, ott rohad el munkafázis, és mondom rengeteg videón látom ezt.
Vagy ha kevés jön a következő réteg?! Ha sok csiszoljuk?! Azért ahogy elnézegetem amilyen könnyű fázisnak tűnik, konkrétan szarabb tud lenni, mint az előző állapot.. Biztos van valami titka a 100% os sík felület eléréséhez.. Színtező bolya vagy társai. Gondolom én
Azért kíváncsi vagyok,hogyha göröngyös,hullámos az aljzat akkor hogyan önti ki? Párszor öntöttem már aljzatot,de volt,hogy háromszor kellett öntenem,mert olyan szint különbségek voltak, természetesen a legmagasabb pontra nem öntöttem az első,második öntésnél.Mondjuk én használtam vízmértéket is. :D Beszéltem telefonon a Mapei szaktanácsadójával,azt mondta ,hivatalosan nem szeretik,ha nem egyszerre öntik ki az aljzatot,de azért hallgatólagosan elismerte,hogy nem tragédia a többszöri öntés.
Padlófűtés esetén ront a hőátadásban? Nem ismerem az anyagösszetételt arra vagyok kíváncsi milyen hővezető tényezője van az aljzatbetonhoz képest.
Nem befolyásolja.
Üdvözletem! Bitumen-maradványos betonra tapadóhíd alkalmazásával lehet használni az önterülő aljzatkiegyenlítőt?
Üdv, bitumenes alapra, mindenképpen epoxidharz alapozó kell, amit az alapozás közben quarzhomokkal kell megszórni
Hali ! Szuper a videód. Vettem egy házat, amit újra kéne burkolni, de a régi járólapot nem akarom felszedni, 1cm-es szinteltérések is előfordulnak 1 méteren belül, olyan mint egy hullámvasút. Erre lehet -e aljzatkiegyenlítőt használni, és arra az új hidegburkolatot? Alényeg hogy a legkevesebb melóval/ pénzből megcsináljam az előkészületeket, hogy a burkoló könnyen tudjon és gyorsan dolgozni.
Szintén zenész! :) Jómagam is így vagyok vele. Borzalmas állapotban van a régi járólapom. Felszedni, újrabetonozni óriási meló meg költség volna. És is azon töröm a fejem, hogy beborítom padloponnal oszt megy rá linóleum. Nem a legjobb megoldás, de most erre van lehetőségem. Jó lenne egy hozzáértőbb tanácsa, hogy ez vajon mennyire lehet életképes megoldás?
Üdv! Nálunk a kőműves ezt csinálta. Kiegyenlítette a " völgyeket" és ráburkolt. Természetesen a szükséges vizsgálat ( nem lehet mozgó, kotyogó, felvált régi lap, fuga) és alapozás után.
Nem értem ezt a vitát a víz mennyiségéről. Miért nem lehet pont annyit adni hozzá, amennyit a gyártó ír? Felhigítva nyersz fél négyzetmétert, erről lenne szó?
Nem. Arról van csupán szó, hogy ez a konkrét illető, aki nálam csinálta, így tud vele jól dolgozni és már vagy 10 éve így csinálja negatív visszajelzések nélkül. Semmi több. Persze lehetőleg be kell tartani a gyári utasításokat és arányokat ez az alap. :-)
Natur gélt a szieszta tetején kell tárolni? :D
Szia!
Mi lakásfelújítás projektben vagyunk.. a régi parketta alatt katrany van, és az lenne a kérdésem, hogy van olyan anyag ami rátapadhat a katranyra, hogy ne kelljen szopni a felszedéssel? Laminált parkettát szeretnénk lerakni.
Szia! Szerintem a műgyanta alapú tapadóhíd, majd aljzatkiegyenlítővel megoldható a helyzet.
Nagyon jo kiraly koszi 👌🏽
👍
Kedves László! Van arrol videó, hogy hogy lett a könnyűszerkezetes rész a vàlyoghoz építve? Az nagyon érdekelne. Köszönöm.
Vannak videók erről is.
A csempedoki videójában láttam, hogy gyémánt csiszolókoronggal érdemes lehet megdolgozni a betonfelületet, mielőtt alapoznánk, mert így megnyílnak a beton pórusai, ezeket ha kiporszívózzuk, elvileg az alapozó is mélyebben be tud hatolni, jobb tapadást eredményezve.
Gondoltam hasznos tipp lehet. :D
Ez főleg akkor hasznos nyilván, ha előtte ,,más szakterületek" munkái zajlottak és van a betonon hullóanyag: festék, vakolat, egyéb. :D
Ez új beton volt, itt annyira szerintem ez nem fontos.
Üdv! Egy kérdés: SORIFLEX 2K folyékony fóliával szigetelt aljzatra kellene önterülő kiegyenlítőt alkalmaznom. Mi kell a két réteg közé, illetve milyen aljzatkiegyenlítőt javasol? Laminált padló kerül majd rá. Köszönöm: S
Ezt egy profi burkolótól kell megkérdezni. Nekem is burkoló csinálta.
Azt hittem, a videón látható aljzatkiegyenlítés saját munka...@@nepazarolj
Sziasztok! Én nem szeretném burkolni semmivel, Epodex betonfestékkel ha lefestem több rétegben, hosszútávon életképes lesz a dolog?
Szia. Köszönöm szépen a videót. Szeretném kérdezni, hogy feltoredezett kültéri beton javítására alkalmas e? Ha nem mire lehet számítani. Mennyire marad tartós? Esetleg magasabb keverési arány? Köszönöm válaszod.
Levi
Kedves Levente! Én úgy tudom hogy az ajzat kiegyenlítőket kültérre nem lehet alkalmazni. Viszont van az Lb-knaufnak egy speciálisan beton javítására alkalmas anyaga. Biztosan van a többi gyártónak és viszont én ezt ismerem. Ha jól emlékszem két anyagot érdemes hozzá használni egy híd kötőanyagot majd magát a javító anyagot. Én ezzel próbálkoznék, az biztosan tartósabb mint bármi más.
@@nepazarolj köszönöm válaszod. Közben utána jártam. Létezik kültéri aljzat kiegyenlítő több gyártónak is van. Próba szerencse
a
Ilyen hanggal simàn ràdiózhatnal,meg ahogy fogalmazol.Bàr úgy tűnik màr meg van a foglalkozàsod😊
Szia László!
Előszöris szeretnék gratulálni a munkához, nagyon szép lett! Másodsorban azt szeretném megkérdezni, - amennyiben egy fehér egybefüggő, sima felületet szeretnék elérni - véleményed szerint lehet-e egy olyan padlót csinálni, hogy az önterülő betonra egyszerűen ráfestek fehér falfestékkel, majd azt lelakozozm parketta lakkal. Tudom, hogy erre a műgyanta való, de tulajdonképpen azt szeretném ezzel kiváltani, mivel annak sajnos aranyárban van négyzetmétere...
Előre is köszönöm a válaszod,
Tisztelettel:
Kilián Tamás
Szia! Én személy szerint biztosan nem kísérleteznék ezzel. Ha a műgyantát drágának találod, akkor hozzám hasonlóan csinálhatod PVC-vel.
Bizony lehet...én igy csináltam,és jó lett. Csak nem falfesték kell,hanem betonfesték,és ipari betonlakk. Nem drága egyik se. De prima az eredmény.
Udv! Erdemes figyelni arra hogy mi lesz a burkolat: hagyomanyos fa parketta ala pl. NEM kell padlopon! ragasztoval ki tudjak egyenliteni a kisebb egyenetlensegeket - ha pedig barmikor kesobb fel kell venni egy parkettat (pl. reszleges vizkar vagy barmilyen javitas miatt), felvetelkor a ragaszto felkapja a padlopont is, igy hasznalhatatlanna teve a parkettat az ujra lerakasra.
Köszi az infót!
Szia László! Megkérdezhetem , h milyen porszívót használtál? Köszönöm!
Elsőre Delonghi Aqualand vízszűrős porszívót, másodjára, amikor már kevesebb volt a por, Parside, azaz Lidl-ös takarítógépet. :-)
Lukács László - Az élet iskolája köszönöm!
Hello. Kérdésem annyi lenne hogy aljaztkegyenlítőre lehet Ytongot rakni? Fűrdőszobában emeleni kell a zuhanyzót. és lejt a fürdő 160 centin kb 5-8 mm. -t. Nagyon jó a videó és megnyugtató hallgani téged :)
Szia! Mindenképp szükséges vízszigetelés az Ytong alá. Attól is függ, mennyire terhelhető a kiegyenlítő, hogy milyen típusú. Gipsz vagy cement kötőanyagú. A cementes nyilván erősebb, de szerintem pont a gipsz alapúak, amik vastagabb rétegben használhatóak. Ezek csak józan paraszti ésszel gondolatok. Nem vagyok burkoló, inkább egy profi burkolót kérdeznék meg az ügyben, aki keni vágja a szakmát.
Aljzatkiegyenlítő re rá lehet festeni, padlo és labazatfestekkel?
Valószínűleg igen, sőt szerintem az anyagába is bele lehet leverni festéket, úgy nem kopik le és úgyis vékony réteg maga a padlopon is.
Laci, azt írják hogy erre mindenképp burkolni kell. Mindenképp burkolni kell? Nem lehet valamivel felületkezelni? Egyenetlen betonra menne, ( műhely, nem ipari.)
Nem tudom mire érted, hogy burkolni kell. Ha a oadloponra, akkor csak mondom, hogy nekem 7 éve van csak önmagában aljzatkiegyenlítő egy helyiségben 40x40 es járdalapokon és kutya baja. Olyan, mint a beton felület, talán valóban kicsit sérülékenyebb mechanikai behatásra.
@@nepazarolj koszi, a választ, Gondolom erre értették ők. De ez igy nekem megfelel ahogy leírod.
Sajnos ez nem önterülés mivel segítséget igényel! laikusként nem ajánlom senkinek! Inkább mapei ultra plant használnék plusz 1 liter víz hozzáadásával! Ez miatt a felület puhább lesz, ezt viszont egy alapozással ( ceresit,primer g ) kiküszöbölhető !
Valami trükkje van az emeleten történő kiegyenlítőzésnek, vagy nem kell félni az átázástó ott sem? Érdekelne mondjuk a 4. emeletem , hogy kell kiegyenlítőzni, hogy ne áztassam el a szomszédot.
Hát ha ez lefolyik, akkor gond van. :-) Elvileg nem okozhat gondot. Szerintem. Ám én laikus vagyok ebben.
Azon az aljzaton mit kellett egyenlíteni?
Azt, hogy ne legyenek pici kiálló kövek sem. A PVC és a kiálló pici kavicsok nem barátok.
Tehát akkor ez nem is öntetülő?
Igen, a kérdés jogos. valóban nem csak leöntjük és az anyag majd teszi a dolgát és magától elterül. Bizony ezt le kell dolgozni, főleg, ha a gyári keverési arányokkal dolgozunk.
Volt hogy mi festékkel őntőtűk ki a hibákat.
Hogy mit csináltatok?
@@matelabanc2516 műkődik a mai napig.
@@Miklos-gq3cc Milyen festékkel?
@@matelabanc2516 Olyan festékkel ami jó fémfelűletre.
Nagyon Profi...😁😁😁😁
azért tegyük hozzá nem az a fő szempont,hogy mindenhova oda kenjük, mert így csak egy összefüggő felületet kapunk,, a vízszint továbbra sem tökéletes !!
Ez igaz. Bizonyos értelemben.
Szépen megcsináltátok, de sajnos ez szimpla kémia, mint a betonnál, hogy egy víz molekulához mennyi cement molekula szükséges a megfelelő szilárdság érdekében.
Ezt sajnos durván elhígítottátok, ami a szilárdság rovására megy.
Valamint érdemes lenne kiemelni, hogy a legtöbb aljzatkiegyenlítőtől eltérően ez egy gipszes anyag, nagyon jól terül emiatt, de például nedves helyiségekbe hidegburkolat alá egyáltalán nem ajánlott.
Most direkt rákérdeztem és sosem okozott még másnál ez a mértékű túlhígítás problémát. Az viszont tuti, hogy ez az anyag nyomába sem ér valóban az általam korábban használt, aszem mapei-nek. A olyan kő kemény, mint állat, ez pedig valóban olyan gipszes jellegű picit, igaz ez is kemény nem kicsit.
Majd visszanézem a videómat korábbról, hogy mit használtam pontosan, mert az 6 éve tart és nem kopik nem porlik, pedig az a felület van csak padlóként egy multifunkciós helyiségünkben. :-)
@@nepazarolj Gipsz alapú aljzatokra a Baumit Grund alapozót javaslom. Ilyen felületen kb. 10-15 perc száradás után mehet rá a következő réteg, vagy hidegburkolásnál a ragasztó. Próbaképpen megnéztem, hogy mit csinál a felülettel. Az önterülőt sarokcsiszolóba fogott fazék drótkoronggal viszonylag könnyen lehet csiszolni, egész jól viszi. Az alapozós kezelés és sok száradás (>24 óra) után viszont nagyon kemény felületet kaptam, amin elég nehéz volt áttolni, belekapatni a drótkorongot. Nem egy nagy teszt, de az biztos, hogy a felületbe beszívódik, és meglepő mértékben erősíti meg azt.
@@nepazarolj Szia László. Megtaláltad esetleg hogy milyen anyagot használtál anno? Köszi.
Az a széles spakli valójában fali spatulya ( lepke ) gletteléshez használják 5:36 . A gyors kötő padlopont (aljzatkiegyenlítőt ) nem javasolnám ! Több márkájú , fajtájú , gyors kötő padlopont is használtunk a cégnél ahol dolgozom , közülük a videóban szereplőt is ! 1 -1,5 év után mehetünk vissza garanciázni , mert a burkolatok alatt ,valami oknál fogva a padlopon eltűnt ! Vagy inkább átalakult ilyen liszt szerű anyaggá . Hozzá teszem minden elő írást betartva használtuk az aljzat kiegyenlítést ! 25 éve a szakmában !!
Nos igen. Egy egyszerű betonozásban sem ért egyet a szakma az építőiparban. Tegyünk-e kavicságyat vagy sem, tegyünk-e fóliát alá vagy sem, stb. Itt is ez a helyzet. Mindenki másként csinálja, erre számítottam is a megjegyzésekben. :-)
Nos ahol az aljzatkiegyenlítőt vásároltam csak ezt az anyagot tartják. Nagyon remélem, hogy az általad említett probléma egy bizonyos szériát érintett csak és nem az összesnél fordul elő. Ugyanis úgy vélem, ha problémás lenne az anyag, akkor nem tartanák évek óta.
Én is úgy vélem, hogy egyébként igen jól sikerült a munka. :-)
Miután kommenteltem csak most olvasom, hogy más is hasonló problémát jelez az adott anyaggal kapcsolatban.
Valóban mindenki másképpen csinálja, de úgy tűnik a víz túladagolásánál mégis mindenkinek ugyanaz a problémája.
Ez kicsit azért elgondolkoztató!
Vagy tévedek?
Itt nem említették a víz túladagolást, azt mondta minden előírást betartottak, ennek ellenére porlott fel. Maga a márka az elgondolkodtató innentől kezdve.
Szeretem az ilyen videókat...nincs is vele baj tulajdonképpen,csak egy dolog maradt ki...hogyan méred ki, állítod be a szinteket pl? Tegyük fel,van egy nem ilyen szép aljazatod mint neked a videóban,hanem egy teljesen hepehupás,1 vagy akár 3 cm- es buckákkal.Mihez mérsz mit?Mihez állítod a szinteket stb?
Én a legmagasabb ponthoz állítanék be mindent. Sajnos nagy eltéréseket nem lehet kihozni padloponnal.
@@nepazarolj 30 mm-ig lehet kiegyenlíteni,tehát egy 2-3 cm-t még simán belefér.Persze hogy a legmagasabb ponthoz,de hogyan keresed meg egy egybefüggő 60nm- es helyiségben?Minden négyzetméterre minden szögből,nem lehet vízmértékkel,mert az örökkévalóságig tartana és nem látod,hogy ha pl elindulsz,az egyik sarokból,egy L alakú egybefüggő helyiségben,hogy a másik végében,hogyan fog érkezni és mennyivel leszel,feljebb vagy lejjebb az induló szinttől.
Ez most komoly? A 7,5 literbe kötnek bele a megkérdőjelezhetetlen szakemberek? A végeredményen tisztán látszik, hogy sehova nem úszott fel semmi, semmi sem vált szét.
Inkább csak az lehet a baj, hogy vannak akik ezt házilag is meg tudják csinálni és oda lesz a: "felejtse el uram, hogy ezt ön szakember nélkül, egyedül meg tudja csinálni" mítosz.
Kedves László, nagyon türelmes vagy, az ilyen "max 5 százalékot bír el" típusú nagyokosokkal, akik nyilván próbálták már 2 3 4 és 5 6 7 8 10 százalékkal is és hosszas kísérletezés után maradtak a max plusz 5 százaléknál.
Olyan ez, mint a döngölt földre közvetlenül aljzatkiegyenlítőt tenni dolog. :-)
Sok szakembert kérdeztem, hogy ezt lehetséges-e, mert nálam ez lenne a legjobb megoldás. Úgy néztek rám, mint ha most jöttem volna az elmegyógyintézetből. :-) Naná, hogy nem - felelték.
És próbáltátok már? Vagy csak gondoljátok, hogy nem lehetséges?
Naná, hogy senki sem próbálta még előtte. Na én vettem a bátorságot és laikusként kipróbáltam, működött. 7 éve jól működik már, sőt görgős székkel gurulunk rajta és semmi baja. :-) Igaz van trükkje, amit ki kellett kísérleteznem, hogy hogyan lehet elteríteni, de ennyi. Azóta a Feri barátomék is megcsinálták és érdekes nekik is sikerült.
Ám szóljon a túlhígítást ellenzők mellett, hogy a legtöbb gyártó és legtöbb típusú kiegyenlítőjével ezt valóban nem lehet megcsinálni, mert valóban felporlik. Az LB-Knauf-ot megkérdeztem és ők is csodálkoztak, hogy ez nem volt gond nálunk. Ott előttem mutattak egy 10% túlhígítást és valóban annál már felúszott a víz.
Na de ebből is látszik, hogy nem érdemes okosabbnak lenni a másiknál a távolból. Ennél az anyagnál konkrétan bizony működött és azóta sem okozott problémát, stabil. Amit nem kedvelek, az olyan okoskodás, ami nem konkrét gyakorlati próbán alapszik.
Az agyagbetont már nem is említem, amit kikísérleteztem. :-) Na az kiveri a kőművesekben is a biztosítékot. Márpedig működik. :-)
Katasztrófális hiba hideg burkolat alá nem szabad ilyen mértékben higítani ,prémium kategóriás ragasztóval is gyenge lesz a kötés nem tapad meg a felületen + garancia is elveszik az anyagra ,könnyen bemérik utólag is!Ez nem okoskodás pusztán tény !És ezt a munkafázist inkább pólustömítésnek hívnám mire nem is ezt a fajta (baumitos) terméket kell használni hanem Baumit Nivello 10-et!
Többször leírta: PVC lesz rajta. Nem hidegburkolat.
ilyenkor ki kameráz ? mert biztos nem te :)
koszi a teruleti mennyiseg becslest :D
Má bocs, de ezt nem kéne aljzatkiegyenlitesnek hívni, ez csak az olcsó letakarom a betont verzió!
Azt is írd le, hogyan kell!
De! Ez pontosan az aljat kiegyenlítés, amikor a megmunkálási nyomokat és a beton felületének rücskösségét tüntetjük el. Amire Te gondolsz az a szintezés, amikor lejtések vannak a betonban. Ott már szintező pontokat kell felvenni.
********
Össze vissza beszélsz
Alapozó 1:3 a gyári leirás ,
te azt mondod 1:2,5 be kevered
Utána meg mikor öntőd bele akkor meg
1:1 et keversz
Filmek ĺ
Fatális baromság a higítás. Minap dolgoztunk ezzel az anyaggal, az előírás 6 liter. Tökéletes terülés, ilyen videókat felesleges csinálni. Vagyis nem, ha bolondot akarsz csinálni magadból, teljesen jó úton jársz
Ha probléma lett volna közben vele akkor nyilván nem is lenne Főn a videó amivel semmi gond nincs továbbra sem az anyaggal ilyen hígításban sem, ezért nem gondolnám hogy hülyeséget csinálnék. Egyébként sem én készítettem hanem a mester. Ők pedig tizen éve így dolgoznak vele is semmi probléma.
@@nepazarolj közben nincs vele gond, mert terült mint ribanc az ágyon. Ekkor higítás mellet. Igen vannak mesterek... 20,-25 éve a szakmában. Keresik is utánuk a vízszintes, függőleges síkokat manapság. Gondolom cement bázisú kiegyenlítő hasonló túlhigítást kap, ha a mester úgy látja.
Szervusz! Nagyon értelmesen , szemben a gyártók idióta videóival, elmagyaráztad a technológiát. Mennyire száraznak kell lenni a betonnak?
Nagyon száraznak, mert, ami a PVC alatt marad az ott is marad. :-)
marha nem szivargot semii nem hagytad 20 percik az anjagok marha :))) utana megint megkeverni