Tuumaenergiaga energiakindluse loomisest, 4.06.2024

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 июн 2024
  • Keskkonnakomisjon ja majanduskomisjon arutasid tuumaenergeetikaga seotud energiakindluse loomise küsimusi.
    Keskkonnakomisjoni esimees Igor Taro selgitas, et 2040. aastaks tuleb Eestil hakata täielikult loobuma fossiilkütustel põhinevast energiatootmisest, mis võib energiakindluses tekitada suure lünga. Ta lisas, et kahtlemata on asjakohane küsimus kui palju tuumaenergia kasutuselevõtt maksma läheb, aga veelgi olulisem küsimus on see, kui palju läheks Eesti majandusele ja ühiskonnale maksma selle võimaluse välistamine pikas perspektiivis.
    Majanduskomisjoni esimees Jaak Aab ütles, et tuumajaama rajamise üle otsustamisel peame kindlaks määrama laiema visiooni Eesti energeetika kohta järgmisteks aastakümneteks. „Peame kaaluma, et tuumajaama rajamisega ei tõrjutaks turult välja soodsamaid taastuvenergiavõimsusi ning kuidas mahutame energiaportfelli kõik energiatootmise võimalused,“ märkis Aab.
    Istungile olid kutsutud Kliimaministeeriumi, Rohetiiger AS-i, TalTechi, Fermi Energia AS-i, Tööandjate Keskliidu, Eestimaa Looduse Fondi ja Eesti Elektritööstuse Liidu esindajad.
    Riigikogus läbis 29. mail esimese lugemise Riigikogu 55 liikme esitatud Riigikogu otsuse „Tuumaenergia Eestis kasutuselevõtu toetamine“ eelnõu (431 OE), mis võimaldab alustada Eestis tuumaenergia kasutuselevõtu ettevalmistamist ning selle jaoks sobiva õigusraamistiku loomist.
    Eelnõuga langetab Riigikogu põhimõttelise otsuse, kas kaaluda tulevikus Eestis tuumaenergia tootmist. Eelnõu põhineb eeskätt tuumaenergia töörühma aastatel 2021-2023 tehtud analüüsil, mille järeldus on, et tuumaenergia kasutuselevõtt Eestis on teostatav.
    Tuumaenergia kasutuselevõtu ettevalmistus tähendab tuumaenergia ja -ohutuse seaduse eelnõu väljatöötamist, vajadusel kehtivate õigusaktide muutmist ja täiendamist, tuumaenergia ohutut kasutamist reguleeriva asutuse loomist ning valdk

Комментарии •