Błędy libertarianizmu i korwinizmu - prof. Adam Wielomski

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 янв 2025

Комментарии • 538

  • @prof.adamwielomski.naukowo6802
    @prof.adamwielomski.naukowo6802  11 дней назад +10

    Więcej o błędach radykalnego liberalizmu tutaj: provitabona.pl/produkt/sojusz-ekstremow-w-dobie-globalizacji-jak-neoliberalowie-i-neomarksisci-buduja-nam-nowy-swiat-adam-wielomski/

    • @TadeuszWyrodek
      @TadeuszWyrodek 8 дней назад

      Nie potrafię zrozumieć dlaczego obrał pan sobie Misesa za chłopca do bicia. Narzuca się hipoteza o pańskiej powierzchownej znajomości dorobku naukowego wielkiego Austriaka. Nie będę wchodził w kwestie stricte ekonomiczne. Przedstawię tylko dwie tezy. Po pierwsze Mises głosił, że biznesmen jest sługą konsumentów i od tychże konsumentów wszystko w jego biznesie, łącznie z kapitałem, zależy. Po drugie Mises był wrogiem interwencjonizmu. Twierdził, że interwencjonizm to równia pochyła nieuchronnie prowadząca do jakiejś formy socjalizmu. Proszę się zastanowić co wspólnego ma Mises z aktualnym systemem pseudokapitalizmu. Moim zdaniem NIC.

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  4 дня назад +1

      @@TadeuszWyrodek Ma bardzo wiele. Był zwolennikiem redukcji państwa, co dało wolne pole do rozwoju międzynarodowych korporacji, które w efekcie zapanowały nad tradycyjnym państwem i podporządkowały je swojej polityce, wymuszając zmiany prawne, aby postępowała dalsza koncentracja coraz większego kapitału w coraz mniejszej liczbie rąk. Jego teza, że można oddzielić ekonomię od państwa okazała się całkowicie błędna, ale pod jej wpływem liberalni politycy abdykowali kontrolną rolę państwa wobec feudałów ekonomicznych, pozwalając im przejąć państwo w czasie "bezkrólewia". Jedyne, czego nie wiem, to czy Mises był tak głupi czy wiedział jak to się skończy, będąc płatnym ideologiem wielkich korporacji?

    • @TadeuszWyrodek
      @TadeuszWyrodek 3 дня назад

      @@prof.adamwielomski.naukowo6802
      Trochę powagi panie profesorze. Facet klepiący biedę, nie mogący uzyskać etatu naukowego - to o Misesie - najważniejszym ideologiem wielkich korporacji. Profesorski rozbrat z rzeczywistością!

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 2 дня назад

      @@TadeuszWyrodek Po prostu pożyteczny idiota - cytując Wiecznie Żywego, aczkolwiek nadgniłego już klasyka.

  • @McCroo
    @McCroo 10 дней назад +19

    No nie! Szanowny Panie Profesorze. Wczoraj uznał Pan wprowadzenie autarkii jako coś realnego i działającego, dzisiaj uznał Pan, iż w wigilię się nie pracuje ergo wigilia może być wolna, następnie wykpił Pan ideę libertarianizmu na podstawie jakiejś bajce o wojnie z dwoma domami (proszę kiedyś rozwinąć tę krytykę o próbę porównania realnych działań w innych systemach), a na koniec stworzył Pan chochoła o uzależnionionych od marychy. Taki trochę korwinizm. Będę wdzięczny za odcinek o rozwinięciu Pana usytuowana między socjalizmem, a libertarianizmem.
    Dziękuję za wszystkie nagrania. Wspaniale się słucha i z uwagą, stąd komentuję. Pozdrawiam

    • @PrzemekRec
      @PrzemekRec 8 дней назад +2

      Przyłączam się do prośby o odcinku 🙂.
      Wszystkiego dobrego!

  • @eldoradose
    @eldoradose 10 дней назад +12

    Porządek ma służyć człowiekowi a nie człowiek porządkowi. Zupełnie niezrozumiałe jest, jak ziółko miałoby zakłócać porządek a alkohol już nie? W wielu krajach jest dostępna i grup "uzależnionych, lądujących na ulicy" nie ma, za to w Polsce problem alkoholu jest rozpoznawalny z daleka.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 9 дней назад +5

      Przykład Włoch pokazuje, że alkohol może nie zakłócać, a zioło zakłóci na pewno. Zależy to przede wszystkim od kultury i obyczajów. Moje obserwacje wskazują, że w Italii trudniej jest być abstynentem niż w Polsce - praktycznie każdy dorosły pije codziennie wino przynajmniej do jednego posiłku, ale jeśli ktoś leży w rowie, to ćpun, nie alkoholik.

    • @eldoradose
      @eldoradose 9 дней назад

      @jacekwidor3306 Picie codzienne wina to nie alkoholizm a leżenie w rowie to nie od zioła. Nie twierdzy że mamy tu jakieś dobro, bo nie o to chodzi a o podwójne standardy. Dzieciak za zioło dostaje wyrok a ojciec pije i matkę bije i to ma być jakiś porządek? Alkohol niszczy życie tysiacom ludzi na naszych oczach, zioło jak zniszczyło życie to tylko przez wyroki sądowe. Nikt od tego się nie zamieni w ćpuna, najwyżej w lenia.

    • @eldoradose
      @eldoradose 9 дней назад +1

      @@jacekwidor3306 Mowa o alkoholizmie a nie o abstynencji. Ziółko też nikogo nie zaprowadzi do rowu, jeśli komuś sprawiło kłopoty, to tylko przez wyrok sądowy, natomiast alkoholizm to realny problem milionów ludzi i 99% z nich, leży właśnie w rowach.

  • @ArkadiuszMoskal-rv1cv
    @ArkadiuszMoskal-rv1cv 10 дней назад +15

    Wydaje mi się, że hipoteza zakładająca , że likwidacja zakazu spożywania "ziółek" spowoduje zwiększenie liczby osób uzależnionych jest trudna do obronienia. Przynajmniej w przypadku etanolu tak się nie dzieje .... liczba osób uzależnionych w ogólności ma mało wspólnego ze swobodą dostępu do tej używki ....

    • @MrMarkus-o6z
      @MrMarkus-o6z 10 дней назад

      Etanol jest jednak tym wybranym, twardym narkotykiem którym obaj Panowie lubią się od czasu do czasu odurzyć więc jest on OK i można dla niego zrobić wyjątek, odwiesić poglądy na wieszak, schować na moment do kieszeni😊

    • @Miecz675
      @Miecz675 10 дней назад +7

      No tak tylko, że między ziółkami, a etanolem jest gigantyczna różnica, ponieważ picie 🍻 stało się tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie i na stałe weszło ono do naszej kultury oraz zostało zaakceptowane jako coś zupełnie normalnego przez ludzi i to już dawno temu.

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад +4

      @Miecz675 I właśnie ta różnica stoi za nielegalnością jednego, a legalnością drugiego. Bo na pewno skutki marihuanizmu nie są gorsze od skutków alkoholizmu - jeśli już, to jest odwrotnie.

  • @Lemiod
    @Lemiod 10 дней назад +1

    Pozdrawiam .... :) Gorące gratulacje - słupki, słupki ... !!! :)

  • @robal514
    @robal514 10 дней назад +31

    8:45 Od kiedy to korwiniści twierdzą, że każdy zakaz jest zły? Że zakaz zabijania jest zamordyzmem???

    • @pr6264
      @pr6264 10 дней назад +4

      Korinisci tak nie twierdz ale juz czesc libertarian tak

    • @MrVampirrrLestat
      @MrVampirrrLestat 10 дней назад +5

      Libertarianie myślą że twoja wolność kończy się na drugiej osobie. Więc o jakim zabijaniu mowa.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад +1

      @@MrVampirrrLestat Skoro tak to nie możesz krzywdzić drugiego człowieka w żaden sposób. Dobrze mówię??

    • @maciejlublin829
      @maciejlublin829 10 дней назад

      @@MrVampirrrLestat Skoro życie nieuchronnie prowadzi do śmierci to absurd karania zabójcy polega na tym że odpowiada on jedynie za PRZYSPIESZENIE TEGO PROCESU. Dlatego bełkotanie o jakimś zamachu na prawo do życia jest bełkotaniem

    • @axx22-f6p
      @axx22-f6p 9 дней назад

      oni chyba są za likwidacją państwowej policji (przynajmniej niektórzy) i chcą zeby była prywatna policja taka jak np. w Rosji która chroni tego kto więcej zapłaci

  • @MilosGlavac79
    @MilosGlavac79 10 дней назад +10

    Profesor szanowny opowiadał kiedyś, że lubi raz na jakiś czas uraczyć się pewną ilością jakiegoś zacnego trunku a nie widać po nim degradacji umysłowej czy fizycznej. Konopie indyjskie mają znacznie niższą toksyczność od etanolu, zatem naturalną i logiczną konsekwencją podyktowanej troską o zdrowie publiczne prohibicji na zioło, powinno być natychmiastowe wprowadzenie takich samych regulacji odnośnie alkoholu a to, jak pokazują doświadczenia choćby jankeskie sprzed wieku, przynosi skutki delikatnie mówiąc, opłakane.
    Widzę tu wynikającą z niewiedzy i uprzedzeń rażącą niekonsekwencję.

    • @vitalzurryg9144
      @vitalzurryg9144 10 дней назад +1

      Konopie indyjskie zwiększają ryzyko wykształcenia się pełoobjawowej schizofreni. Schizofrenia to wyrok. Oczywiście ludzie i tak jarają, niemniej jeśli stanie się to tak naturalne, jak lampka szampana w Sylwestra, to będzie więcej tych połamanych zyciorysów. A o zespole amotywacyjnym słyszałeś...? No więc niektórzy mimo że nie uzależnia, nie potrafią postawić granicy i doproawdzaja sie do stanu zwarzywnienia.

    • @Dotir
      @Dotir 10 дней назад +2

      @@MilosGlavac79 Wolny człowiek nie będzie stosować używek jak jest bogaty i spełniony ma możliwość samorealizacji, stać go na utrzymanie rodziny kupno domu, realizację marzeń więc nie będzie nadużywać dziwnych substancji choćby miał sklep z dragami naprzeciwko domu. Jak wiadomo libertarianizm prowadzi do bogactwa i wolności więc zmniejsza zużycie legalnych czy nielegalnych używek.

    • @fifkakrk
      @fifkakrk 8 дней назад +1

      Amen

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад +3

      @Dotir :DDD
      To brzmi podobnie jak "wyznania wiary w człowieka" ze strony komunizmu - tyle że na odwyrtkę:) Opowiadasz ideologiczne kocopoły i nawet ciutka refleksji Cię nie najdzie, że tak się właśnie sprawy mają... Nie ma czegoś takiego jak "człowiek" w kwestii predykcji zachowań, upodobań, dążeń, działań itd. Są tylko ludzie, którzy - jak to ludzie - są przeróżni i zachowują się przeróżnie, a takie ideologiczne wyznania wiary w stylu "co być powinno" jak powyżej mają na ich decyzje życiowe zerowy wpływ... Próby wrzucania ludzi do jednego wora i opatrywania tego jakimś hasełkiem ("wolny człowiek") z miejsca dyskwalifikują tego rodzaju wizje. Zero wiedzy o ludzkiej psychice, ot i tyle.
      I jeszcze ta wiara w świat, gdzie wszyscy/prawie wszyscy/zdecydowana większość są "bogaci, spełnieni i realizują marzenia":) Ech, można tylko "pogratulować" konkretnego rozbratu z rzeczywistością! I chętnie bym zapytał też: ile Ty masz lat?;)
      I do tego ten chciejsko-czarodziejski pseudoargument "jak wiadomo":)))... Libertarianizm to oczywista ideologia i to w wersji hard, jak widać.

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад +1

      @Dotir :DDD
      To brzmi podobnie jak "wyznania wiary w człowieka" ze strony komunizmu - tyle że na odwyrtkę:) Opowiadasz ideologiczne kocopoły i nawet ciutka refleksji Cię nie najdzie, że tak się właśnie sprawy mają... Nie ma czegoś takiego jak "człowiek" w kwestii predykcji zachowań, upodobań, dążeń, działań itd. Są tylko ludzie, którzy - jak to ludzie - są przeróżni i zachowują się przeróżnie, a takie ideologiczne wyznania wiary w stylu "co być powinno" jak powyżej mają na ich decyzje życiowe zerowy wpływ... Próby wrzucania ludzi do jednego wora i opatrywania tego jakimś hasełkiem ("wolny człowiek") z miejsca dyskwalifikują tego rodzaju wizje. Zero wiedzy o ludzkiej psychice, ot i tyle.
      I jeszcze ta wiara w świat, gdzie wszyscy/prawie wszyscy/zdecydowana większość są "bogaci, spełnieni i realizują marzenia":) Ech, można tylko "pogratulować" konkretnego rozbratu z rzeczywistością! I chętnie bym zapytał też: ile Ty masz lat?;)
      I do tego ten chciejsko-czarodziejski pseudoargument "jak wiadomo":)))... Libertarianizm to oczywista ideologia i to w wersji hard, jak widać.

  • @TadeuszWyrodek
    @TadeuszWyrodek 10 дней назад +23

    Panie profesorze,
    utożsamianie szkoły austriackiej z libertarianizmem jest błędem kategorialnym. Szkoła austriacka jest zestawem teorii ekonomicznych czyli nauką. Libertarianizm jest ideologią.

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +9

      Szkoła Austriacka nie ma nic wspólnego z ekonomią. To czysta ideologia ekonomiczna oparta na kantyzmie, a nie na badaniach empirycznych.

    • @grzegorzkrasnodębski-j2i
      @grzegorzkrasnodębski-j2i 9 дней назад +5

      libertarianizm to odpowiedż na marksizm podobnie jak redpill na feminizm ,więc ma Pan rację -to ideologia

    • @TadeuszWyrodek
      @TadeuszWyrodek 9 дней назад +2

      @@prof.adamwielomski.naukowo6802
      Mises jest oczywiście kantystą, Menger nie.
      Nie wchodząc w epistemologię, wtrącę tylko, że teoria ekonomii nie musi opierać się na badaniach empirycznych. Wystarczy zajrzeć do radykalnego empirysty J.S. Milla.

    • @arkadiuszmroczek8393
      @arkadiuszmroczek8393 9 дней назад

      @@prof.adamwielomski.naukowo6802Problem w tym, że gdyby tak lekko przycisnąć każdego ekonomistę, to przyzna, że podstawy tej nauki nie są empiryczne, tylko dedukcyjne. No bo jak, na ten przykład, wyobrazić sobie udowodnienie czegoś takiego, jak prawo popytu i podaży. Do tego prawo korzyści komparatywnych itp., które w pierwotnej formie powstało przed szkołą austriacką i odnosiło się do handlu zagranicznego. Poza tym, na wyższym poziomie ogólności mamy wszystkie podstawowe, ale i szczegółowe model ekonomiczne, z których najstarsze mają tak sto lat, poczynając od Marschalla (nie, nie był austriakiem, ani Austriakiem). I nie, tam nie używa się danych, tylko konceptów, którymi operuje się matematycznie. Różnica między mainstreamem a austriakami jest właśnie matematyką. To tak operując Misesem, bo Rothbard powiedziałby trochę inaczej, ale nie podejrzewam Pana Profesora o zagłębianie się w te różnice. Kończąc - dlaczego więc jak już czytamy jakieś newsy o tym, co to tam zbadali ekonomiści, to zwykle opiera się to o ankiety, liczby i pomiary. Otóż w tak rozumiany empiryczny sposób można, po pierwsze, rozmawiać z ludźmi, którzy i tak nie rozumieją dedukcji, ale to złośliwość. Po prostu, można zbadać więcej rzeczy, w ich aktualnym stanie, można to podsunąć politykom, zrobić wrażenie itp. W każdej pracy naukowej trzeba przecież pokazać jakąś wartość dodaną i przy obecnej liczbie ekonomistów trudno jest, aby każdy coś wydedukował.

    • @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh
      @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh 9 дней назад +2

      ​@@prof.adamwielomski.naukowo6802 F. A. Hayek (1974). -> en.wikipedia.org/wiki/List_of_Nobel_Memorial_Prize_laureates_in_Economic_Sciences

  • @Japetosbezs
    @Japetosbezs 9 дней назад +6

    Przy ogromnym szacunku i podziwie dla Pańskiej wiedzy, pracy i dorobku, ale wypowiadanie się na temat substancji psychoaktywnych, rynku, ich oddziaływania na jednostkę, zagrożeń i możliwości wynikających z użytkowania, proszę zostawić specjalistom, a już przynajmniej ludziom, którzy to i owo w życiu spróbowali i jednocześnie nie zniszczyli sobie życia. Widać tu jak na dłoni, że nie ma opcji znać się na wszystkim, i że żaden z obu Panów nigdy nie miał głębszej osobistej styczności. Niech Pan jeszcze napisze, że obecna skala dostępu do alkoholu jest ok, i że zdarza się Panu wypić, to padnę i nakryję się własnymi nogami. Serdecznie pozdrawiam

    • @honorata2412
      @honorata2412 8 дней назад

      Absolutnie bardzo słuszna uwaga 👍

    • @PiotrPiowelWeltrowski
      @PiotrPiowelWeltrowski 8 дней назад

      Specjaliści ile dziesiątek lat sprawdzali skutki ziółkowania. Na jakich grupach?

    • @Iarwain-Ben-adar
      @Iarwain-Ben-adar 7 дней назад

      Pan Profesor ma chyba zboczenie zawodowe jakie charakteryzuje ludzi wysoko kształconych. Mam znajomego uczonego wyedukowanego w wąskiej dziedzinie historii sztuki jaki zdaje się swym zachowaniem potwierdzać, że uważa to iż jest specjalistą w jednej dziedzinie przekłada się od razu na wszystkie dziedziny. Pan Wielomski zdaje się chorować na tą samą przypadłość.

    • @Japetosbezs
      @Japetosbezs 6 дней назад

      @@PiotrPiowelWeltrowski Proszę rozwinąć, nie zrozumiałem. Pozdrawiam

    • @PiotrPiowelWeltrowski
      @PiotrPiowelWeltrowski 6 дней назад

      @Japetosbezs Indywidualne odczucia. Czy też obserwacja wśród znajomych nie są wielkim wyznacznikiem tego jakie długofalowe skutki, różnorodne skutki może przynieść dane działanie. Ba, ile dane mi było obserwować, czy też znajdować opracowania jakie to co bywa zbawcze, proste, przyjemne i zdrowe. Począwszy od papierosów serwowanych nastolatkom przez "medycynę", poprzez rewelacyjną lobotomią wartą Nagrody Nobla . Operacje na noworodkach bez znieczulenia, bo podobno nie czuły bólu (do dziś praktykują lekarze których tego uczono ). Azbest, DDT i mnóstwo, mnóstwo innych... Zdrowa była wszak i heroina i kokaina a nawet margaryna ;).

  • @ObywatelKpiczynski
    @ObywatelKpiczynski 8 дней назад +1

    Porzadek podstawa wolnosci. Naukowo i fachowo o libertarianizmie i korwinizmie. Wiecej takich rozmow demaskujacych tych kryptomasonow spod znaku Korwina, Memcena czy Bosaka.

  • @swietapulcheria7928
    @swietapulcheria7928 9 дней назад +7

    Finał wojen opiumowych: zarowno w chrl jak i na Tajwanie mozna dostać wyrok śmierci za narkotyki.
    Kiedyś jak się lądowało w taipei, to jeden z papierków do podpisania był taki: "ja, nizej podpisany, zdaję sobie sprawę z tego, że przemyt nartdo roc karany jest śmiercią"

    • @vitalzurryg9144
      @vitalzurryg9144 8 дней назад

      Chińczycy jako naród szczególnie traumatycznie doświadczony zdążył w tym procesie zmadrzeć i wie co robi.

  • @robal514
    @robal514 10 дней назад +18

    7:55 Oczywiście, że najważniejsza jest wolność od władzy politycznej, ale ŻADNI liberałowie nie postulują wolności niczym nieskrępowanej! Liberałowie widzą państwo z policją, wymiarem sprawiedliwości, wojskiem, służbą dyplomatyczną, a wszystko to zorganizowane na konserwatywnych zasadach. Liberalizm to nie libertarianizm ani nie anarchia! PS; Chociaż klasyczni anarchiści dowodzili, że dopiero anarchia umożliwia ukształtowanie się ....czego? - PORZĄDKU! Tytuł pisma anarchistów - "anarchia matką porządku" "Anarchia - mać poriadka"

  • @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh
    @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh 9 дней назад +6

    18:05 V. Tanzi, L. Schuknecht, Public Spending in the 20th Century: A Global Perspective, Cambridge University Press, p. 7

  • @swiat_wg_igora
    @swiat_wg_igora 11 дней назад +23

    A kiedy błędy konserwatyzmu i nacjonalizmu?

  • @ereeekaleso9586
    @ereeekaleso9586 10 дней назад +7

    Panie Adamie ani porządek ani wolność a dobro, zarówno wolność jak i porządek można łatwiej wykorzystać w celach złych niż dobro bo stanowi jej zaprzeczenie, dodatkowo porządek czy wolność jest bardziej metodą a dobro jest celem

  • @rafawojaczek410
    @rafawojaczek410 9 дней назад +6

    Przecież zarówno nieskrępowana wolność jak i poddanie się są skrajnościami fanatycznymi i utopiami. Wolność osobista jest bardzo ważna ale chyba nikt nie wyobraża sobie życia w świecie gdzie nic niczym nie jest ograniczone.

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 9 дней назад +4

      Czy na pewno? Niektórzy naprawdę wierzą, że ludzi z natury są dobrzy, i bez żadnych praw i nakazów będą się zachowywać przyzwoicie - jakoś nie dociera do nich że takich ludzi zawsze była jest i będzie mniejszość.

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад +3

      Wyobrażają sobie to ci, którym skrajna ideologia zastępuje myślenie i kontakt z rzeczywistością - w tym wypadku będą to skrajni libertarianie albo skrajni anarchiści. Jedni i drudzy są utopistami i mają ze sobą bardzo wiele wspólnego (a już zwłaszcza w sferze czysto praktycznej). Teoria podkowy ma w sobie głęboki sens.

  • @michaprzysucha3124
    @michaprzysucha3124 4 дня назад +1

    Jestem za pełną legalizacją wszystkich narkotyków (nie tylko "ziółek"), ale dopiero po wprowadzeniu indywidualnych i płatnych ubezpieczeń zdrowotnych, żeby każdy użytkownik substancji mógł w pełni cieszyć się konsekwencjami swoich wyborów życiowych.

  • @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz
    @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz 10 дней назад +8

    6:47 pl.wikipedia.org/wiki/Prohibicja#Prohibicja_w_Stanach_Zjednoczonych

  • @pawelreperowicz9485
    @pawelreperowicz9485 10 дней назад +6

    CIEKAWE , rozsądne , PROSTE...

  • @Wojciech-c5b
    @Wojciech-c5b 11 дней назад +6

    Pozdrawiamy

  • @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz
    @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz 10 дней назад +11

    6:16 en.wikipedia.org/wiki/Cum_nimis_absurdum , en.wikipedia.org/wiki/Roman_Ghetto

  • @piotrp1821
    @piotrp1821 10 дней назад +12

    Jeśli wigilia będzie wolna, to dzień przed wigilią też będzie praca na pół gwizdka. Nawet gdyby zrobić 10 dni wolne przed wigilią to ostatni dzień pracy będzie jak wigilia. PKB w Polsce "powstaje" wg wydatkowej metody liczenia . PKB to wirtualny pieniądz - to wszystkie wydatki plus inwestycje. Czyli efektywność pracy w wigilię ma niewiele do rzeczy z PKB ani nikt nie "ma na ręce PKB" jak to profesor wspomina.

    • @MrVampirrrLestat
      @MrVampirrrLestat 10 дней назад

      Plus dług . Zapomniałeś o długu a jest on ujęty w wzorze na PKB.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад +4

      Widać, że nigdzie nie pracowałeś. Wigilia w normalnych firmach zawsze jest wolna a dzień przed wigilią pracuje się na 150%.

    • @piotrp1821
      @piotrp1821 10 дней назад

      @@MrVampirrrLestat tak, dług też oczywiście. Dla mnie to tak oczywiste że już nie pisałem , ale może w istocie, należało wspomnieć

    • @piotrp1821
      @piotrp1821 10 дней назад

      @1984Kojot cha cha cha...!

    • @piotrp1821
      @piotrp1821 10 дней назад +2

      @@1984Kojot haaa haaa !

  • @mirozkapeluszem
    @mirozkapeluszem 8 дней назад +3

    7:42 zioło jednym wyniszcza mózg i charakter (uszkodzone zdolności kognitywne, zapamiętywania, artykulacji, degradacja w lenistwo, impulsywność), drugim rzeczywiście pomaga (z nerwami, traumą, przejściu przez dzień, czasem nawet ruszyć, być kreatywnym). To jest kwestia indywidualna.
    Porządek ma służyć ludziom i dawać im wybór. Porządek ma być nie w systemie w a nas samych. Do tego potrzebne jest nie biurokracja a kultura lub wzrost własny, środowiska które oddolnie dbają o swoich ucząc i utrzymując standard.
    Osobiście jestem za legalizacją lub depenalizacją. Również dlatego bo kartele (i te małe i te duże) istnieją dzięki delegalizacji. Gdyby każdy mógł sobie sadzić w domu zioło to kartele straciłyby racje bytu (dużą część zarobku a także bazę na pozyskiwanie nowych klientów, którym potem wciska się mocniejsze substancje).

  • @krzysztofm.7085
    @krzysztofm.7085 10 дней назад +6

    Libertarianizm (fr. libertaire, łac. libertas - wolność) - zbiór doktryn i filozofii politycznych uznających wolność jednostki za nadrzędną wartość. Oznacza to położenie nacisku na swobodę zrzeszania się i podejmowania wszelkich interakcji międzyludzkich.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад +1

      Co prowadzi do zniewolenia społeczeństwa przez wąską grupę najbogatszych. Błędne koło.

  • @marianekmariankowski2719
    @marianekmariankowski2719 11 дней назад +14

    A może tak debata: JKM - JE Prof. Wielomski ???

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 11 дней назад +5

      Serio - dalej trzeba po wygranej Donalda Trumpa dyskutować z kimś kto przez 30 lat promował wolny rynek?
      Liczyłem na to, że polscy liberałowie przyznają się do błędu i przeproszą.🙂

    • @marianekmariankowski2719
      @marianekmariankowski2719 11 дней назад +2

      @@Adamus1410 cóż za dogłębne przemyślenia i wnikliwa analiza

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 11 дней назад

      @@marianekmariankowski2719 Jak komuś mało wypowiedzi Donalda Trumpa - to jest jeszcze znany libertarianin,
      miliarder Peter Thiel - który, także w przypływie szczerości powiedział, że wolny rynek jest dla frajerów.

    • @Piowelowy
      @Piowelowy 10 дней назад +2

      @@marianekmariankowski2719 Przynajmniej trafna!

    • @pikador0078
      @pikador0078 10 дней назад +5

      Superpomysł. Już to proponowałem. Póki żyje.

  • @RysiekPesel
    @RysiekPesel 9 дней назад +1

    Mam ogromny dysonans poznawczy ponieważ wg Szanownego Pana Profesora w Argentynie libertarianizm spowodował podwyższenie cen i indianie jeżdżą na zakupy do Chile w którym to również panoszą się libertarianie

  • @MR-cw4yf
    @MR-cw4yf 10 дней назад +11

    Po wysłuchaniu antylibertariańskich argumentów Wielce Szanownego Pana Profesora od razu nasunęła mi się złośliwa teza, skąd bierze się pewne socjalne odchylenie Autora.
    Jako przedstawiciel dyscypliny dość mocno oddalonej od życia gospodarczego (czyli politologii), jako nauczyciel akademicki z tytułem profesorskim korzysta w pełni z osłony socjalnej, która przynależy tej pozycji. W sytuacji wolnorynkowej, a szczególnie w dobie zawłaszczenia uniwersytetu przez lewicę, tego typu osłona ma na pewno niebagatelne znaczenie (choć praca na UKSW jest z całą pewnością bezpieczniejsza niż na UW). Wątpię, by sama działalność publicystyczna czy naukowa pod postacią wydawania - bardzo niszowych w końcu - publikacji mogłaby zapewnić dostatni byt. Marks twierdził, że "byt określa świadomość"...

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 10 дней назад

      Za to taka Jessica Mercedes miałaby pełniejszą legitymizację w "sytuacji wolnorynkowej".😄

    • @MR-cw4yf
      @MR-cw4yf 10 дней назад +1

      @@Adamus1410 Zapewne wzmiankowana to jakiś uboczny produkt w dobie mediów społecznościowych i powszechnego zidiocenia. Jako "staruch" (jestem starszy od Wielomskiego) nie miałem szczęścia poznać produktu oferowanego przez nią. I pewnie dobrze. Takie efemerydy szybko jednak na ogół na szczęście przemijają.

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 10 дней назад +3

      @@MR-cw4yf Skoro pieniądz i wolny rynek ma być jedynym wyznacznikiem, to bierz pan odpowiedzialność
      za świat jaki Nam proponujesz. 🙂

    • @jerzy.winiarski
      @jerzy.winiarski 10 дней назад +4

      Ma Pan całkowitą rację. Byt określa świadomość i dlatego tak męczące jest przysluchiwanie się tym dywagacjom. Wytrwałem 25 minut i już się poddaję bo próba połączenia libertarianizmu ze strachem przed utratą zdobyczy socjalizmu to klasyczna kwadratura koła. Pani Magda mogłaby to doskonałe wytłumaczyć mężowi bo ona doskonale rozumie w jakich czasach żyjemy. A pan profesor razem z całym motlochem już niebawem będzie miał okazję zrozumieć co dostaną ci którzy przehandlowali wolność za socjal i emeryturę .

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +2

      Naukowcy w Polsce nie mają żadnej osłony ze strony państwa i prawa, gwarantującej im wolność wypowiedzi. Wolność słowa naukowca w Polsce jest znacznie mniejsza niż zwykłego obywatela, bo zawsze rektor może go postawić przed komisją dyscyplinarną za jego poglądy. Taka była właśnie idea min. Czarnka, aby taką ochronę wpisać do ustawy.

  • @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh
    @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh 9 дней назад +4

    22:05

  • @ObywatelKpiczynski
    @ObywatelKpiczynski 8 дней назад +2

    ,,Srodkiem pojdziesz najbezpieczniej,, mawiali starozytni Grecy. PS. Memcenisci kasuja niewygodne opinie. To najlepsza o nich prawda.😢

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 6 дней назад

      Skrajności to w ogromnej większości przypadków patologia. A już z pewnością ideologiczne. C.b.d.o.

  • @teresawojcik9486
    @teresawojcik9486 10 дней назад +16

    Moralność samoograniczająca to najlepszy wynalazek i wyznacznik człowieczeństwa. Bez wiary katolickiej będzie tylko mizerną podróbą.

    • @Wielki_Gonzo
      @Wielki_Gonzo 10 дней назад +2

      a jeśli Boga nie ma, coż nam po wierze?

    • @ArpeggioVibration
      @ArpeggioVibration 10 дней назад +4

      A co jeżeli powietrza nie ma? Co nam po oddychaniu.

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад +2

      @@ArpeggioVibration Dla Ciebie istnienie powietrza jest kwestią wiary, a nie faktów i dowodów?:))

    • @ArpeggioVibration
      @ArpeggioVibration 8 дней назад

      @@szarzyniecszczurzynski1902 A widział ktoś powietrze? ;)
      Istnienie Boga tak samo jest kwestią dowodów i faktów i można konieczność Jego istnienia poznać rozumowo - a według bardzo wielu mistyków i to z różnych stron świata i różnych denominacji, nawet można je poznać empirycznie. Wystarczy być trochę ogarniętym, a nie głupcem. Dokładnie jak w przypadku powietrza.

    • @vitalzurryg9144
      @vitalzurryg9144 8 дней назад +2

      Nie nie, wiara katolicka nie jest ani konieczna, ani wystarczająca żeby być moralnym...

  • @Terrazini
    @Terrazini 9 дней назад

    Jakby kiedyś jeszcze była podobna tematyka, to jeśli to możliwe, proszę zaprosić do rozmowy p. Pitonia, gdyż ponieważ parę lat temu w wymianie zdań pomiędzy Pitoniem a mną, określił się jako libertarianin i chyba dodał katolicki (tego ostatniego pewien nie jestem).

  • @iwopawowski7582
    @iwopawowski7582 9 дней назад +3

    Można by też powiedzieć że za przetrwanie libertarian odpowiada brak zagrożenia, ze strony obcych państw dla północno-amerykańskiego terytorium Stanów Zjednoczonych. Funkcjonują dzięki przyzwolenia rządu. Czy dobrze mi się wydaje?

  • @kalopek24
    @kalopek24 9 дней назад +6

    34:20 prof. Adam wyraża potrzebę zadbania o głupi lud, który nie potrafi zadbać sam o siebie.

    • @kambal6746
      @kambal6746 9 дней назад +4

      Profesor Wielomski uprawia żałosną propagandę, że niby libertarianism, czy wolność to wartości tylko nieobytych z życiem mężczyzn. Po pierwsze, to po prostu nieprawda, po drugie, jeżeli tak jest, to jakim cudem wygrał Trump i kiedyś Reagan❓️

    • @engin3750
      @engin3750 7 дней назад +1

      @@kambal6746 Trump nie jest libertarianinem, a Reagan był tragicznym prezydentem.

    • @kambal6746
      @kambal6746 7 дней назад +1

      @@engin3750 Trump nie jest libertarianinem, natomiast Republikanie są wybitnie podobni do Konfederatów, a nieraz są jeszcze bardziej wolnościowi.
      Reagan był jednym z najbardziej ikonowych prezydentów, gdyby był beznadziejny, to nie miałby tak rewelacyjnych wyników wyborczych...

  • @AdamKiepul
    @AdamKiepul 9 дней назад +5

    Przecież JKM nie jest libertarianinem. Jest konserwatywnym liberałem czyli zwolennikiem państwa-minimum oraz konserwatywnych zasad w kwestiach społeczno-obyczajowych.

  • @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz
    @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz 7 дней назад +3

    41:29 Karol Marks, Kapitał, Rozdział XXIV Tak zwana akumulacja pierwotna, Tajemnica akumulacji pierwotnej

  • @framarframar8078
    @framarframar8078 10 дней назад +8

    Jeśli poglądy Pana Profesora byłyby spójne to powinien zaznaczyć, że jest zwolennikiem prohibicji alkoholowej i papierosów. Z biologicznego punktu widzenia są to również narkotyki o równie tragicznych skutkach.
    Inaczej w grę wchodzą jakieś subiektywne podwójne standardy.
    Czy picie alkoholu zwiększa porządek i służy dobru wspólnemu?
    Pytanie drugie: czy prohibicja zwiększa porządek? Czy porządek w czasach Ala Capone był większy? Czy kartele narkotykowe dzięki prawnej gwarancji swoich zysków zwiększają porządek czy nie?

    • @rozjebanebongo1625
      @rozjebanebongo1625 10 дней назад +1

      Pan Prof. wielomski powinien jedynie wykładać historię polityki i nic więcej, bo jest tak sprzeczny, że aż głowa mała. Ale szacun za poparcie ostatnio JKMa

    • @Miecz675
      @Miecz675 9 дней назад +1

      No wódka musi być legalna, ponieważ w przeciwieństwie do ziółek stała się ona elementem naszej tradycji i kultury, a próby jej delegalizacji przynosiły odwrotne skutki od zamierzonych.

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад

      @Miecz675 Oczywiście, prohibicja to wylanie dziecka z kąpielą. Czyli ZŁO. Ale nijak z tego nie wynika, że należy penalizować marychę. Na pewno skutki marihuanizmu nie są gorsze od skutków alkoholizmu - jeśli już, to jest odwrotnie.
      Wielomski wyraźnie na forum napisał, że zioła nigdy nie próbował i nie ma zamiaru. Czyli przyznaje wprost, że nie wie, o czym mówi. Skąd zatem nieprzeparta chęć do zabierania głosu w tej sprawie? Nie wiem, ale się wypowiem... Właściwsza byłaby tu chęć posłuchania głosów innych ludzi, i tych za, i przeciw, ale nie pochodzących od ignorantów.

  • @irq7552
    @irq7552 8 дней назад +1

    Prezydenta Miłei w Davos globalisci oklaskiwali. Ja wiem jak to się skończy. Za kilka lat zobaczymy. Obym to ja się mylił.
    Pozdrawiam prawaków. Pieniądze 💸💰 mają narodowość.

  • @tzw.czarnyrynektowolnyryne8547
    @tzw.czarnyrynektowolnyryne8547 10 дней назад +6

    To dlaczego wódka jest legalna, nie ma żadnych właściwości medycznych, a zioło ma wiele i ma być nielegalne ? Po wódce są kłótnie milionów ludzi bo wódka odcina strach , wstyd itp. marihuana uspokaja i wstrzymuje agresję. Nie palę zioła wiele lat , a wypije od czasu do czasu bo mnie marihuana po prostu bardzo uzależnia. Ale tak samo albo w większym stopniu uzależnia wódka lub piwo, wino osoby podatne na alkohol. Suada trzustka, wątroba ma kilkanascie razy podniesione normy. Wiec dlaczego mamy np. nie zabronić chipsów ? Nawet pan wielomski nie zdaje sobie sprawy ile osób uzależnionych jest od pracy lub kleju . Mamy zabronić ?

    • @framarframar8078
      @framarframar8078 10 дней назад +2

      Dlatego że pijaków jest więcej a swoją niekonsekwencję w klasyfikacji narkotyków do których to nie dołączają twardego narkotyku jakim jest etanol tłumaczą "tradycją". Zaraz jakiś dyżurny politruk profesora Wielomskiego zamieści tu odpowiedni komentarz

  • @user-le4sb8is4i
    @user-le4sb8is4i 10 дней назад +4

    Nie przekonało mnie to, jednak JKM ma rację. Purytanizm raczej odpowiada w stanach za prohibicję a nie libertarianizm, który raczej jest odpowiedzią na tego typu chore zakazy..

  • @yulo99
    @yulo99 10 дней назад +6

    Może by ktoś wreszcie wyciągnął p. Profesora z szafy w której wegetuje i pokazał mu prawdziwy świat, w którym dla chcącego nie ma problemu ze zdobyciem ziółek, a penalizowanie tego jedynie wpływa we współczesnym świecie na cenę tak więc argumentacja dot. nagłego wzrostu spożycie i jakiegoś magicznego wpływu na społeczeństwo przy braku penalizacji wymaga trochę głębszego rozwinięcia bo w takim wykonaniu jest śmieszna

    • @vitalzurryg9144
      @vitalzurryg9144 8 дней назад +1

      Jak mam czekoladę w domu, to prawdopodobieństwo, że ją zjem, wynosi 100%. Jeśli w celu jej zdobycia muszę ruszyć tyłek z kanapy i znaleźć dilera, prawdopodobieństwo znika. Wśród młodzieży jest zapewne większe. To tyle tytułem dostepności.

  • @szymonzet9781
    @szymonzet9781 10 дней назад +4

    Sojusz ekstremów ma swietną okładkę. Zachęca do przeczytania. Ja jednak uważam , że za fasadą neoliberałów ,ktorzy nie są liberałami i neomarksistów ,którzy nie są marksistami stoją tak na prawdę starzy feudałowie Europy zachodniej i ich globalny finansowy dwór. Kapitalizm początkowo miał charakter emancypacyjny. Każdy mogł posiadać. Wymusił to rozwój przemysłu i konieczność przyciągnięcia chłopów do pracy w mieście. W pewnym momencie wielki kapitalizm stał się de facto powtorką z historii i środowiska zaczęły się przenikać. Dziś wszystko się pomieszało ,ale wystarczyłoby prześwietlić cztery największe fundusze inwestycyjne i by się rozjaśnił temat.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад +1

      Nie każdy mógł posiadać ale dzięki pewnej dozie socjalizmu i braku odpowiedniej technologii w tamtych czasach ograniczono jego złe skutki.

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +1

      O tym właśnie jest ta książka, o tym, kto za tymi ideologiami stoi i komu służą.

    • @asdkjh4370
      @asdkjh4370 9 дней назад

      Ciekawy wpis. Ja sie zgadzam.

  • @RedRed-rd5iy
    @RedRed-rd5iy 10 дней назад +5

    Profesorze wojny opiumowe odbyły eis nie na przełomie ale XIX i XX wieku ale w XIX wieku - I wojna opiumowa (1839-1842) i II wojna opiumowa (1856-1860).

  • @MaciejMaciejewski-d5w
    @MaciejMaciejewski-d5w 9 дней назад +2

    Na przełomie XIX i XX wieku to było tzw powstanie bokserów, wojny opiumowe były kilkadziesiąt lat wcześniej.

  • @wojciechloki7373
    @wojciechloki7373 10 дней назад +2

    Co do tych "ziółek" to pojawia się ważne pytanie, kto ocenia ich szkodliwość? Pan Adam w nagraniu był wielce przekonany, że mówimy o czymś obiektywnie szkodliwym, prowadzącym do autodestrukcji. Takie myślenie spowodowało, że wiele psychoaktywnych substancji, które mają niesamowity potencjał leczniczy na wiele lat pozostało zbanowane i do tej pory nie wykorzystujemy ich potencjału, a czarny rynek jak kwitł tak kwitnie, nic w kwestii ziółek nie zwolniło, co najwyżej ludzie kupują jeszcze bardziej zasyfiony towar a mafie rosną w siłę. No i kolejne pytanie, jak wiele jeszcze rzeczy w imię tej dziwnie rozumianej wolności można zakazać jeżeli tylko odpowiednio pokieruje się opinią publiczną, demonizując pewne zjawiska/rzeczy?

  • @MrMarkus-o6z
    @MrMarkus-o6z 10 дней назад +9

    Czy Pan profesor robi wyłom w swoich wlasnych poglądach na temat porządku dla jednego, wybranego, twardego narkotyku jakim jest niewatpliwie alkohol tylko dlatego, że jest jego konsumentem?😂

    • @Miecz675
      @Miecz675 10 дней назад +1

      Alkoholu nie można zdelegalizować, ponieważ jest on częścią naszej tradycji i kultury. Poza tym próby jego delegalizacji przynosiły odwrotne skutki do zamierzonych, więc skuteczna delegalizacja tej substancji jest praktycznie niemożliwa.

    • @MrMarkus-o6z
      @MrMarkus-o6z 10 дней назад +3

      ​@Miecz675opium też było częścią chińskiej kultury😂 nie ma żadnego racjonalnego argumentu na tolerowanie destrukcyjnych elementów kultury. To jest tendencyjny argument każdej moczymordy która preferuje akurat ten twardy narkotyk jakim jest etanol a innych nie. Palacze trawy i inni mają swoje, podobne argumenty. Sprawiedliwe, logiczne i niesprzeczne wewnetrznie są tylko dwie opcje: albo zakazujemy wszystkich narkotyków, czyli substancji psychoaktywnych zmieniających świadomość i powodujących uzależnienie albo wszystkie dopuszczamy

    • @MJ-mw5rj
      @MJ-mw5rj 10 дней назад +1

      Moim zdaniem palenie marihuany jest zdrowsze niz picie alkoholu. Kto nie palil ten nie wie o czym mowi.

    • @Miecz675
      @Miecz675 9 дней назад +1

      ​Ja widzę, że ty w ogóle nie rozumiesz mojego toku rozumowania . Mi nie chodzi o to ,że mamy tolerować alkohol , bo z racji tego ,że jest częścią naszej kultury, to teraz stał się on jakimś świętym napitkiem samym w sobie i nie można go ruszać, bo to wbrew tradycji tylko chodzi mi o to, że alkohol stał się już nieodłączną częścią życia wielu ludzi , więc jego SKUTECZNA delegalizacja w państwach takich jak Polska jest praktycznie nie możliwa . Twoje rozumowanie zakłada uproszczony obraz rzeczywistości, w której można wprowadzić idealne, czarno-białe rozwiązania - albo wszystko jest legalne, albo wszystko zakazane ,ale ten świat nie jest sprawiedliwym miejscem i liczy się w nim to, co da się zrealizować, by minimalizować cierpienie i maksymalizować korzyści.

    • @MrMarkus-o6z
      @MrMarkus-o6z 9 дней назад +1

      @Miecz675 nie rozumiemy się chyba obydwoje. Po pierwsze, czy delegalizacja narkotyków jest SKUTECZNA? Oczywiście że nie. Z tym, że nie o to mi w tym wszystkim chodzi. Nie mam zamiaru nawet ostatecznie wskazywać czy najlepszym rozwiązaniem jest legalizacja, delegalizacja czy jakieś pośrednie regulacje bo są argumenty z jednej strony i z drugiej strony problem jest bardzo złożony.
      To już stwierdził Wielomski arbitralnie a ja tylko krytykuję jego zakłamany podział. Rozumiem że alkohol jest powszechniejszy dostępny wszędzie bo można go uzyskać w procesie fermentacji z byle czego, inne substancje mają charakter lokalny albo wynaleziono je później wraz z rozwojem chemii itd natomiast wraz z rozwojem nauki pojawiły się precyzyjne kryteria według których można te substancje ze sobą porównać i je sklasyfikować ich szkodliwość potencjał uzależniający i tak dalej i w tym wypadku konserwatyzm Wielomskiego z jego rzekomym dążeniem do prawdy obiektywnej nie ma nic wspólnego. Alkohol który dla konserwatystów JEST świętym napitkiem, starym sprawdzonym dobrym czymś czego nie wolno dotykać jest zarazem twardym narkotykiem czego w medycynie nie da się już podważyć (i nikt nawet nie próbuje) co oznacza że Wielomski jest hipokrytą w tym swoim bajaniu o dobru wspólnym i porządku. W praktyce na dzień dzisiejszy zgadzam się z Tobą co do alkoholu np w Polsce co do praktycznej możliwości delegalizacji co nie oznacza że w przyszłości jakiekolwiek zmiany będą niemożliwe.
      Tylko aby były możliwe to trzeba wyjść z zakłamania i nazywać rzeczy po imieniu że osoby okazjonalnie ĆPAJĄCE etanol, nawet jeżeli są profesorami nie różnią się w tym co robią od osób okazjonalnie ĆPAJĄCYCH tabletki w klubach, trawę czy inne proszki

  • @arturdaniel386
    @arturdaniel386 10 дней назад +2

    Dzień dobry, czytając niektóre komentarze, przyszło mi do głowy, że brak myślenia jest chorobą i to chorobą śmiertelną.Serdecznie Panów pozdrawiam.

  • @beatalatoszek9779
    @beatalatoszek9779 9 дней назад +2

    Stop, stop. Mamy z mezem po 62 lata i glosujemy na konfe. No moze raczej głosowaliśmy bo ja osobiście mocno sie teraz zastanawiam. Menzen jest dla mnie nie zjadliwy.

  • @kalopek24
    @kalopek24 10 дней назад +3

    26:20 prof. Adam przedstawia pogląd Krowina jako zakaz zboczeń, którym one nie są. Korwin uważa, iż zakazane powinny być one jedynie symbolicznie.

  • @rafakaczkowski2634
    @rafakaczkowski2634 9 дней назад +2

    Problem pączka z dziurką to nie jest nieżyciowa sprawa tylko zwykły problem prawa rzeczowego, z którym muszą sobie radzić władze na poziomie lokalnym.

  • @Dotir
    @Dotir 10 дней назад +5

    Słuchając tego wykładu włos aż się jeży na głowie od ilości tez które są sprzeczne z praktyką i faktami. Otóż bowiem fakty i cała historia ludzkości pokazują że im bardziej konserwatywne i socjalistyczne jest społeczeństwo tym ludzie są mniej szczęśliwi a tym samym większy jest pociąg do używek. Idealnym przykładem jest stalinizm gdzie człowiek był gnębiony przez hybrydę socjalizmu z konserwatyzmem. Z kolei im państwo jest bliżej libertarianizmu tym człowiek ma większe możliwości rozwoju i im mniej ma ograniczeń takich jak kultura, obyczaje czy normy ustanawiane przez religie tym jest szczesliwszy i nie ma potrzeby nadużywać różnych substancji. Tak więc Panie Profesorze, nieco psychologii i empirii pozwoliłoby zweryfikować Pańskie poglądy. Pozdrawiam.

    • @TataKacpisia
      @TataKacpisia 10 дней назад +4

      Brednie
      Nigdy nie widziałem więcej uzależnionych i zdegradowanych ludzi niż w miastach zachodniej Europy a Stanach nie wspomnę.
      Nasza "konserwatywna" Polska wygląda na tym upadłym tle naprawdę dobrze.

    • @pawehajduk9038
      @pawehajduk9038 10 дней назад +1

      Stalinizm = konserwatyzm 😂

    • @prawysprawiedliwy9249
      @prawysprawiedliwy9249 10 дней назад +7

      @@TataKacpisia"Uzależnione i zdegradowane" Europa zachodnia ze Stanami mają wyższą średnią długość życia niż "delektująca się" alkoholem Rosja!

    • @Dotir
      @Dotir 10 дней назад +3

      @@pawehajduk9038 stalinizm miał w sobie pierwiastek konserwatyzmu. Może nie konserwatyzmu w stylu dawnej Rosji carskiej ale porównaj stalinizm z wczesnym leninizmem, który akceptował wolne związki, homoseksualizm. Towarzysz Stalin był akurat bardzo konserwatywny w kwestiach obyczajowych.

    • @Dotir
      @Dotir 10 дней назад

      @@TataKacpisia Jakoś w takiej Holandii kupują zioło głownie robole robiący w fabrykach z krajów Europy Wschodniej.

  • @renalilab1373
    @renalilab1373 11 дней назад +1

    🎉Komentarz nr. ✨1 ✨♥️🎊
    Z Nowym Rokiem '2025 życzę wszelkiej pomyślności 💥❗
    Coraz większych "zasięgów" 🎇🥂 🌿 i ... zdrówka wesołego 👋🤣💚

  • @1950ireneusz
    @1950ireneusz 10 дней назад +3

    jak dotychczas lepiej rozwijają sie panstwa dyktatury, niż panstwa warcholstwa, a jeśli nie dyktatury to chociaż panstwa zdyscyplinowane, w Polsce nie ma sposobu na to by stworzyc państwo prawa, u nas warcholstwo to rzecz święta.

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад

      I warcholstwo, i dyktatura jest patologią - ale ta druga głębszą. Zawsze trzeba dążyć do tego, co mieści się w złotym środku (czyli po prostu do względnej normalności), a nie usprawiedliwiać jedną skrajność istnieniem przeciwnej.

    • @1950ireneusz
      @1950ireneusz 8 дней назад

      @@szarzyniecszczurzynski1902 my mamy te dwa stany w tym samym czasie, nigdzie na świecie to sie nie udało, u nas w kraju cudów stało sie normalnością

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 6 дней назад

      @@1950ireneusz Aż chciałoby się skomentować "Polak potrafi":)) Na szczęście "diagnozy" o dyktaturze w PL to kompletna bzdura. A że do normalnego państwa prawa też nam dużo brakuje, zwłaszcza w chaosie pozostawionym w spadku przez poprzednie rządy, to już insza inszość.

  • @Feldgrau_BB
    @Feldgrau_BB 9 дней назад +1

    Czy podobny stosunek jak do ziółek, wykazują Panowie dla alkoholu? Przecież alkohol jest tak samo szkodliwy społecznie...

    • @Miecz675
      @Miecz675 9 дней назад +1

      No alkoholu nie można zdelegalizować, ponieważ stał się on elementem naszej tradycji i kultury, a próby jego delegalizacji przynosiły zawsze odwrotne skutki od zamierzonych.

    • @Feldgrau_BB
      @Feldgrau_BB 9 дней назад +1

      @Miecz675 inne używki też już zdążyły wejść do kultury pewnych kręgów, głównie młodszych ludzi. To, że konserwatywne środowisko do nich nie należy, nie znaczy, że one nie istnieją.

    • @Miecz675
      @Miecz675 8 дней назад

      ,,inne używki też już zdążyły wejść do kultury pewnych kręgów''
      No właśnie PEWNYCH KRĘGÓW , a nie większości społeczeństwa . Różnica między alkoholem a nowoczesnymi używkami, które pojawiły się w pewnych kręgach u schyłku PRL-u , polega na tym ,że alkohol jest integralną częścią wielopokoleniowej tradycji i kultury narodowej, zakorzenionej w naszej historii od wieków. Nowoczesne używki mogą być częścią kultury pewnych małych, młodzieżowych grupek, ale nie mają takiego samego samego historycznego i kulturowego znaczenia jak alkohol. Pojawiły się one stosunkowo niedawno i ich używanie dotyczy specyficznych grup społecznych, często w opozycji do dominującej kultury narodowej. To nie jest to samo, co wielowiekowe, powszechne przywiązanie do alkoholu. Przeciętny Kowalski nigdy nie eksperymentował z silnymi używkami , które nie są alkoholem , czy papierosami(zresztą tak samo jak jego przodkowie),a teraz on oczekuje tego samego od swojego potomstwa . Podsumowując, to, że używki pojawiły się w pewnych kręgach kulturowych, nie czyni ich równorzędnymi z alkoholem, który ma o wiele głębsze i bardziej złożone znaczenie w polskiej (i światowej) kulturze narodowej.

  • @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz
    @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz 10 дней назад +12

    43:02 Stanley Lebergott, Consumer Expenditures: New Measures and Old Motives, Princeton University Press, pp. 35-36

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад +2

      Niestety dzięki reganowi to już przeszłość.

    • @Adamus1410
      @Adamus1410 10 дней назад +1

      A może tak inne porównanie w latach 70-tych największym pracodawcą w USA był General Motors i średnia pensja
      uwzględniając inflację wynosiła wówczas ponad 30 dolarów na godzinę, 30 lat później tym pracodawcą był już Walmart
      i średnia pensja to 9 dolarów.
      Bardzo wymowny przykład z książki Saving Capitalism - Roberta Reicha.

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +1

      A czy ja chwalę model ekonomiczny ZSRR?

    • @Wielki_Gonzo
      @Wielki_Gonzo 10 дней назад +2

      a ile konsumuje przeciętna rodzina chińska?

    • @axx22-f6p
      @axx22-f6p 9 дней назад

      @@Wielki_Gonzo w Chinach pensja minimalna 3 dolary na godzinę

  • @peter_g546
    @peter_g546 10 дней назад +16

    Reformy Ronalda Reagana i Margaret Thatcher są powszechnie uznawane za bardzo korzystne dla USA i UK. Polsce przydał by się ktoś taki jak Reagan lub Thatcher.

    • @krzysztofm.7085
      @krzysztofm.7085 10 дней назад +2

      Niestety mamy komuchów z POPiSu.

    • @piotrszwarc2564
      @piotrszwarc2564 10 дней назад +4

      W Polsce kimś takim był profesor Leszek Balcerowicz i obecnie połowa Polaków gania za nim po kraju z widłami xD Ten naród nie wie, czego chce. Tylko myśli, że wie.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад +4

      Niestety nie są powszechnie uznawane za korzystne oprócz chyba Polski. Wmawia się nam od lat te banialuki ale w krajach tych wspaniałych reform nikt tak nie twierdzi a jak już to mniejszość.

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +3

      Mieliśmy już takie reformy: Balcerowicz.

    • @peter_g546
      @peter_g546 10 дней назад

      @@prof.adamwielomski.naukowo6802 Balcerowicz odniósł sukces w długim terminie. Porównajmy stan Polski dzisiaj i z czasów przed Balcerowiczem.

  • @MarcinMonolitynski
    @MarcinMonolitynski 9 дней назад +1

    Jeśli chodzi o roszczenia zasilkowet grupy narkomanów które mogłyby się z czasem pojawić, to ostatnio odkryłem, że to się już dzieje. Istnieje coś takiego jak renta alkoholowa około 2 tyś zł. Szok, czyli jest grupa uzależnionych którym się za to płaci. Podobnie by było z narkomanami, to nie byłaby duża skala. Ale warunkiem wolnego dostępu, musiałaby być likwidacja darmowej służby zdrowia. Zresztą już teraz większość bywalców na SORach to menele. Podsumowując to co postulują libertarianie o wolnym dostępie już jest, tyle że substancją jest alkohol a nie koka, a koszty tego ponoszą wszyscy podatnicy.

    • @KokoSzanel335
      @KokoSzanel335 9 дней назад

      Na moim osiedlu mieszkał kiedyś taki pan Sławek. Cały rok był trzeźwy. Tylko raz w roku chlał ostro, taki cug 2tygodniowy, czasem trochę dłużej i zabierali go do szpitala, dzięki któremu miał podkładkę do renty.

    • @MrMarkus-o6z
      @MrMarkus-o6z 8 дней назад +1

      Z tym że właśnie zakazu ćpania twardego narkotyku jakim jest etanol Wielomski nie postuluje "bo tradycja"😂

  • @albercik7774
    @albercik7774 10 дней назад +12

    Nie sądzę, aby należało mówić o czymś takim, jak "korwinizm". Janusz Korwin-Mikke nie jest przecież prekursorem poglądów wolnorynkowych na świecie, nie wymyślił też jakiejś zupełnie nowej doktryny ekonomicznej. On odwołuje się do poglądów, które pojawiły się wówczas, gdy Janusza Korwin-Mikkego nie było jeszcze na świecie. Przypomnę, że Janusz Korwin-Mikke bardzo często powołuje się na czasy XIX wieku, gdy np. w USA była znacznie mniejsza rola państwa niż współcześnie.

    • @grzegorzkrasnodębski-j2i
      @grzegorzkrasnodębski-j2i 9 дней назад +2

      Panu prof. podoba się państwo maksymalne,przecież dostaje od tego państwa ze dwie pensje

    • @axx22-f6p
      @axx22-f6p 9 дней назад +1

      @@grzegorzkrasnodębski-j2i i na dodatek to państwo liberalne

    • @asdkjh4370
      @asdkjh4370 9 дней назад

      @@axx22-f6p Tak wam to tłumaczyli hakenkrojcowi "patrioci":)))

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад

      Oczywiście, że masz rację. To tylko kolokwialna nazwa dla takich poglądów w Polsce, bo o ile Korwin żadnego prochu nie wymyślił, to jest prekursorem szerszego rozpowszechniania tego rodzaju skrajnie wolnorynkowych poglądów i z jego osobą są one powszechnie kojarzone. Do tego lubującym się w robieniu dużej ilości hałasu wokół siebie.

  • @Dzk94
    @Dzk94 10 дней назад +2

    Bardzo dobry wykład, dziękuję

  • @robal514
    @robal514 10 дней назад +14

    Przecież chodzi o wolność od władzy politycznej, a nie od Boga!

  • @Julianna-m1f
    @Julianna-m1f 10 дней назад +1

    Problem uczciwej polityki polega na tym, aby każdy kto chce postępować etycznie, miał świadomość, że grozi mu zaślepienie wynikające z przewagi interesu i władzy, którego nigdy nie można wyeliminować.

  • @peter_g546
    @peter_g546 10 дней назад +13

    prof Wielomski ma racje. Wolność indywidualna nie jest nie ograniczona. Ogranicza ja interes państwa.

    • @waldemarskw1583
      @waldemarskw1583 10 дней назад +2

      oczywiście ale tylko w państwie gdzie interesy są narodowe jeżeli państwo jest wielonarodowe to interes nie jest państwowy tylko określą go grupa trzymająca aktualnie władzę

    • @commenttedireadieu318
      @commenttedireadieu318 10 дней назад +6

      Nie państwa, ale innych ludzi

    • @MartinWoad
      @MartinWoad 10 дней назад +6

      Interes państwa to wyssana z tyłka metryka, którą każdy grzybek definiuje jak chce, a dziwnym trafem zazwyczaj jest zbieżny z interesem wariata będącego u władzy. Nie, nie ma interesu państwa bez maksymalizacji interesu każdego jego obywatela z osobna. A rozdzielenie cierpienia między wszystkich po równo to nie jest maksymalizacja interesu każdego z osobna.

    • @Julianna-m1f
      @Julianna-m1f 10 дней назад +1

      Problem uczciwej polityki polega na tym, aby każdy kto chce postępować etycznie, miał świadomość, że grozi mu zaślepienie wynikające z przewagi interesu i władzy, którego nigdy nie można wyeliminować.

    • @commenttedireadieu318
      @commenttedireadieu318 10 дней назад

      ​@@MartinWoadzbyt skrajne stwierdzenie. Czym zatem jest to, aby Putin nas nie rozjechał i nie uzależnił?
      Każdy z osobne będzie się tym zajmował? Jest coś takiego jak interes państwa, ale trzeba uważać, uważać, aby tacy bandyci jak bodnarowcy nie przywłaszczyli go sobie..

  • @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh
    @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh 9 дней назад

    9:31

  • @Andrey88869
    @Andrey88869 9 дней назад +2

    Co Pan Profesor myśli o Baptyzmie? Dlaczego Katolicyzm?

  • @krys12456
    @krys12456 7 дней назад +2

    ważna jest wolność w porządku ale wolnoś jest do (wolność do ... odpowiedzalności)

    • @krys12456
      @krys12456 6 дней назад +1

      Wolności to nie tyle prawo co zobowiązanie i wysoka odpowiedzialności jak mawał św Augustyn Kochaj i rób co chcesz

    • @krys12456
      @krys12456 6 дней назад

      ruclips.net/video/oK6uVLWqDfQ/видео.htmlsi=Y4J1VBxgQfx2arFS

    • @krys12456
      @krys12456 6 дней назад

      Polecam sobie przypomnieć ten wykład

  • @eugeniaswiezy8292
    @eugeniaswiezy8292 10 дней назад +7

    Najważniejszy jest porządek i spokoj

    • @szarzyniecszczurzynski1902
      @szarzyniecszczurzynski1902 8 дней назад

      Tylko w ramach normalności, nigdy zamordyzmu. Wtedy przestaje być to najważniejsze.

  • @jakubmrozek755
    @jakubmrozek755 10 дней назад +3

    Niestety ale nie każdy człowiek potrafi korzystać z wolności

  • @zofiajucewicz3832
    @zofiajucewicz3832 7 дней назад +1

    Myślę, że nie należy utożsamiać Austriackiej Szkoły Ekonomicznej z libertarianizmem, chociaż pewien związek istnieje. Austriacy mają dużo racji w sprawach ekonomicznych i więcej wolności gospodarczej daje w efekcie większą efektywność gospodarczą. Pytanie jest takie: czy efektywność ekonomiczna przekłada się na większą jakość życia? Przykład US świadczy o tym, że jednak nie. Poza tym dzisiejszy neoliberalizm nie należy utożsamiać z klasycznym liberalizmem. ASE krytykuje dzisiejszy kapitalizm i to bardzo mocno. Poza tym tzw. reformy liberalne np. w Chile przyniosły niejednoznaczne efekty a reforma ubezpieczeń okazała się niewypałem. Zgadzam się wszelako z prof. Wielomskim, że wolność nie jest najważniejsza a realia życia stają w sprzeczności z doktryną libertariańską. Jest to doktryna dla młodych, zdrowych i...naiwnych. O czym świadczy wiele wpisów poniżej.

  • @barbrosmed-km4ze
    @barbrosmed-km4ze 10 дней назад +8

    Libertarianie, których znam, widzą tylko jedną stronę księżyca, tę na której inkasuje się pieniądze za towar

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +4

      Bo to egoiści i materialiści.

    • @sebastianr2452
      @sebastianr2452 9 дней назад +1

      ​@@prof.adamwielomski.naukowo6802piękna generalizacji. Niegodna tytułu, który nosi pan przed nazwiskiem.

  • @piotrstoppel2282
    @piotrstoppel2282 10 дней назад +3

    "Wolność nie polegan na równouprawnianiu dobra i zła" - jestem w lekkim szoku, jak logiczny jest to atak na libertarianizm. Z całą pewnością wolność gdzieś się kończy.

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +6

      Trzeba się wreszcie rozprawić z tymi liberalnymi mitami, które snują się po polskiej prawicy, a które nie mają z nią nic wspólnego!

    • @ciemnowidz2490
      @ciemnowidz2490 8 дней назад

      @@prof.adamwielomski.naukowo6802 To ciekawe czym jest prawica. Chyba nie rabunkiem człowieka w postaci podatków by po pisowsku wspierać ukochane przez siebie grupy społeczne socjalem.

  • @basswieslaw1
    @basswieslaw1 9 дней назад +3

    Narkoman "wykituje" po kilku latach a alkoholik męczy otoczenie przez dekady!!!! Jakoś nie słyszę o penalizacji sprzedaży alkoholu. Czysta hipokryzja.

    • @Miecz675
      @Miecz675 9 дней назад +1

      No wódka musi być legalna, ponieważ stała się ona elementem naszej tradycji i kultury, a próby jej delegalizacji przynosiły odwrotne skutki od zamierzonych.

  • @robal514
    @robal514 10 дней назад +4

    3:40 No, Wy też nie leżycie krzyżem w Kościele! Co za hiprokryzja!

  • @michaprzysucha3124
    @michaprzysucha3124 3 дня назад

    Pan Wielomski zbliżył się do sedna sprawy - w demokracji problemem nie są używki, tylko powszechne prawo głosu, które posiadają nawet najbardziej aspołeczne jednostki. Gdyby wszystko wróciło do normy i prawa wiązałyby się z odpowiedzialnością za kraj, rząd nie musiałby traktować swoich obywateli jak dzieci, których trzeba pilnować, żeby sami nie zrobili sobie krzywdy.

  • @fifkakrk
    @fifkakrk 8 дней назад +3

    Panie Adamie co do ziółek nie ma Pan pojęcia o czym Pan mówi o dawno takiego bełkotu i steku bzdur nie słyszałem

  • @aleksandrakasperek5425
    @aleksandrakasperek5425 9 дней назад

    Dziekuje za te dyskusje, zgadzam sie z panami, co do barbaryzacji to jest ona powszechna, mieszkam we Wloszech i tutaj takze wystepuje to zjawisko, nazwalabtm je powszechna barbaryzacja zycia i kultury.

  • @AdamKiepul
    @AdamKiepul 9 дней назад

    W praktyce problem "donata" w przypadku osób fizycznych jest chyba po prostu kwestią dogadania się. Na poziomie państwowym rozwiązały go Włochy i Szwajcaria (kwestia Campione d’Italia).

  • @Ego_konfederatawolnosci
    @Ego_konfederatawolnosci 9 дней назад +1

    Dziękuje za bardzo dobry wykład. Środowisko pana Tomasza Sommera najbardziej krytykuje Konfederację właśnie z powodu odejścia od czystego libertarianizmu w programie. Pamiętam też bardzo dobrą rozmowę obu Panów (tj p. Sommera z dr Wielomskim dotyczącym jedzenia psów) co też pokazuje jakim systemem jest libertarianizm.
    Pozdrawiam

    • @katogoria
      @katogoria 9 дней назад +1

      No i u Jackowskiego zasiegają rady.

  • @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh
    @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh 9 дней назад

    28:02

  • @kalopek24
    @kalopek24 10 дней назад +5

    24:20 prof. Adam zgadza się z komunistyczno anty-chrześcijańskim poglądem, iż ludzi należy przymusić do jednego prawidłowego stylu życia.

  • @szymonzet9781
    @szymonzet9781 10 дней назад +3

    A ja uważam ,że wplatanie jakiejkolwiek ideologii do prawodawstwa jest błędem. Niby pan Wielomski ma rację ,ale :
    1. Prohibicja jest bezskuteczna i zioła są dostepne powszechnie.
    2. Zasilamy zatem świat przestępczy w fundusze za pomocą których popełniają wiecej przestępst.
    3. Przez penalizację zniszczonych zostało wielu mlodych ludzi. Resocjalizacja jest czymś zupełnie odwrotnym.
    4. Państwo ponosi koszta zarówno ścigania jak i penalizowania.
    5. W krajach ,w których zaprzestastano penalizacji nie odnotowano znaczącego wzrostu zarzywających. Prawdopodobnie spadłaby też konsumpcja alkoholu.
    6 . Osoby pozyskujące zioła w sposob nielegalny nie wiedzą co zarzywają i mogą tam być znacznie gorsze substancje.
    7. Państwo nie ma dostępu do żadnych danych na temat problemu.
    Tak więc widzi pan panie Adamie, że niby ma pan rację ,a tak na prawdę to nie.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад

      1. Nie są, powszechnie dostępne jest np. piwo. Idziesz do sklepu i kupujesz ile chcesz, zero problemu.
      2. Świat przestępczy to nie jest problem jeśli policja działa.
      3. Nikt narkomanów nie zamyka w więzieniu wszyscy trafiają na leczenie.
      4. Koszta sprzedaży narkotyków w sklepach byłyby nie porównywalnie większe widać po stosunkowo słabym narkotyku jakim jest alkohol.
      5. Za to mafia rozwija się w sposób drastyczny
      6. To niech nie zażywają.
      7. Dane są powszechnie dostępne i znane bardzo dobrze wszystkim psychologom z ośrodków uzależnień.
      Zastanów się jeszcze na d tym.

    • @szymonzet9781
      @szymonzet9781 10 дней назад

      ​@@1984Kojot Może porozmawiajmy o tym co jest ,a nie co ty chciałbyś mieć.

    • @framarframar8078
      @framarframar8078 10 дней назад +2

      Te same argumenty możnaby odnieść do alkoholu jeśli byłby na liście substancji zakazanych a chyba nie twierdzi Pan, że jego picie i uzależnienie zwiększa porządek, dodaje zdrowia i służy dobru wspólnemu

  • @jarsulk
    @jarsulk 10 дней назад +11

    NIe ma co tego nawet słuchać. Sommer już dawno mówił, że prof. najpierw sam sobie definiuje liberalizm w taki sposób, że uszy bolą, a później z dumą go krytykuje. Najlepszy przykład to dawna sprawa jedzenia psów Sośnieża.

  • @marekdabrowski9945
    @marekdabrowski9945 10 дней назад +17

    Pan profesor nie pracował, tylko był zatrudniony w paru miejscach. Dlatego opowiada banialuki oderwanego od rzeczywistości inteligenta.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 10 дней назад +2

      Jakie banialuki?

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +4

      Słabo zna Pan moje CV.

    • @krakenpomorski4501
      @krakenpomorski4501 9 дней назад +3

      Bosak pracował. I pracuje. Mentzen popiera prywatne szkolnictwo a sam kończył tylko państwowe: podstawówkę, średnią i studia.

    • @1984Kojot
      @1984Kojot 9 дней назад +1

      @@krakenpomorski4501 Gdzie Bosak pracował?

    • @krakenpomorski4501
      @krakenpomorski4501 9 дней назад +2

      @@1984Kojot u brata. A brat? Szuka pracy.

  • @Dawid-of9gb
    @Dawid-of9gb 10 дней назад +3

    Znakomity odcinek. Proszę o więcej w tym temacie bo spustoszenie jakie na polskiej prawicy robi liberalizm kopiowany z krajów protestanckich jest przerażające.

  • @Krzywy85
    @Krzywy85 8 дней назад

    Do jakiej debaty jest to komentarz?

  • @WTGibbons
    @WTGibbons 9 дней назад +1

    Panie, w zdrowym ekosystemie, klasa średnia to nie sklepikarze i rzemiosło z domkiem pod miastem i wakacjami.
    To o wiele bogatsza klasa.

  • @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh
    @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh 9 дней назад

    12:33

  • @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh
    @StanisawCat-Karonkiewicz-sb8eh 10 дней назад

    43:02 Nien Cheng, Life and Death in Shanghai, Grove Press, pp. 451-452

  • @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz
    @Stanislaw_Cat-Karonkiewicz 10 дней назад

    4:39

  • @edmundk6118
    @edmundk6118 10 дней назад

    A ktoś mi powie do kogo te złośliwosci z początku?

  • @Rafa-cj5bu
    @Rafa-cj5bu 9 дней назад +4

    Super dyskusja. Libertarianizm jest dobry do dostarczania argumentów młodym ludziom jaki niedorzeczny jest socjalizm. Jak się ma przeszło 20 lat, pora wjuż wydorośleć i zostać konserwatystą. ;) Pozdrawiam serdecznie!

    • @ciemnowidz2490
      @ciemnowidz2490 8 дней назад

      Konserwatywnym liberałem. Bo w Polsce z konserwą to się utożsamiają socjaliści pisowscy.

  • @PL_chochlikman
    @PL_chochlikman 10 дней назад +2

    Byłem Korwinistą. Dał mi Pan do myślenia. I tak są lepsi od socjalistów, tyle że jsk każda skrajność jest zła...

  • @jankes1612
    @jankes1612 10 дней назад +4

    W więzieniach 90% głosujących głosuję na platformę obywatelską.

  • @1950ireneusz
    @1950ireneusz 10 дней назад

    paru politykierów to ja bym widział lezących krzyżem, zacząłbym od prezydenta panstwa Polskiego Kwaśniewskiego i pani prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz Waltza, chociaz przyczyny były różne. Dzisiejszych politykierów tez by sie znalazło sporo, tylko nauczeni doświadczeniem bardziej sie pilnują, tylko doktor poseł Mentzen pozwolił sobie na chwile zapomnienia

  • @ArkadiuszMoskal-rv1cv
    @ArkadiuszMoskal-rv1cv 10 дней назад

    A jak do tego ma się Konserwatywny - Liberalizm ? Zawsze wydawało mi się że UPR i tacy działacze jak Korwin i Michalkiewicz to nie libertarianie....

    • @Miecz675
      @Miecz675 10 дней назад

      No tak, bo Korwin toleruje podatki, co prada bardzo niski, ale jednak, a więc nie jest libeltarianinem.

    • @tymirgge5859
      @tymirgge5859 9 дней назад

      @Miecz675 No właśnie że jest.Bo libertarianizm zakłada istnienie państwa by chronić własność( to jest chronić bogatych przed biednymi,bo libertarianizm nakręca polaryzację społeczeństwa(walke klas)bez państwa nie miał by kto chronić bogatych przed biednymi których niszczą skutki libertarianizmu).

  • @pikador0078
    @pikador0078 10 дней назад +4

    Pełna wolność, papierosy, alkohol, ziółka, fentanyl - a czy można by to wszystko spożywać na ławeczce pod blokiem? Czy można by urządzać parady równości amatorów fentanylu? Czy można by reklamować fentanyl w mediach?

    • @jacekkordel4372
      @jacekkordel4372 10 дней назад +5

      Spożywać a reklamować to nie to samo. To jakby powiedzieć że ten kto toleruje(czyli niechętnie acz cierpliwie znosi) homosiow jest ich przyjacielem i sam na pewno jest jednym z nich.

  • @AdamKiepul
    @AdamKiepul 9 дней назад

    Takie dwie uwagi: Zioło jest mniej szkodliwe niż C2H5OH więc należałoby zdelegalizować też napoje "wyskokowe". Osama nie kupowałby "preparatów" od jakiegoś chałupnika z Polski tylko dostałby je po prostu od oficera prowadzącego z CIjA 😉

  • @drneko1191
    @drneko1191 10 дней назад +7

    No, gdyby tak podejść do sprawy uczciwie, to należało by teraz nagrać kolejny podkast pod tytułem Błędy Wielomizmu (czy Wielomszczyzmu) i pozwolić widzom ocenić obie strony sporu. Ja mogę bardzo łatwo udowodnić w takiej akademickiej dyskusji, że konserwatyzm Wielomskiego jest conajmniej tak samo utopijny, jak krytykowany przez niego libertarianizm. Pierwszy z brzegu przykład: Co to jest dobro wspólne? Pojęcie to jest tak samo utopijne i wewnętrznie sprzeczne, jak pojęcie wolności absolutnej. W praktyce dobro wspólne jest definiowane albo przez jakąś małą oligarchię indoktrynującą resztę społeczności, albo przez większość demokratyczną mającą np. 51% głosów. W obu przypadkach prawie polowa, albo wiecej niż połowa społeczności ma siłą narzucone przez grupę trzymającą władzę reguły, z którymi się nie zgadza. To prowadzi prawie zawsze do jakiegoś zamordyzmu, a najczęściej faszyzmu. Drugi przykład, zakazujemy alkoholu, papierosów i ziółek, wszystko dla dobra wspólnego. Ale na ziółkach się nie skończy, bo niektórzy już przemyśliwują, jakby tu zakazać używania cukru, też dla dobra wspólnego. Ten wątek można by ciągnąć bardzo długo. Dekretowe spłaszczanie nierówności społecznych też nie prowadzi do wiecznej szczęśliwości, tylko na dłuższą metę degeneruje ludzi i prowadzi do masowej biedy. Są na to przykłady i taki myśliciel, jak p. Wielomski powinien je znać. No i co do USA, p. Wielomski też się myli. W USA są urlopy macierzyńskie i to bardzo chojne, tyle że nie są zadekretowane odgórnie, dla wszystkich. Po prostu dobre firmy i instytucje oferują takie benefity, a złe nie oferują. Tak więc opłaca się dobrze pracować dla dobrej firmy (pozytywne sprzężenie zwrotne). Nie ma natomiast Kultu Babola i masowego rozdawnictwa DOBRA WSPÓLNEGO dla jednej, wybranej babolskiej kasty świętych krów, wzamian za poparcie wyborcze. Kobiety w USA mają ten sam wiek emerytalny, co mężczyźni, a mimo to rodzą dzieci i jakoś nie emigrują masowo z Ameryki do innych "kobiecych rajów". Na temat potencjalnego elektoratu Konfederacji, też jest on błędnie wyceniany przez p. Wielomskiego, ale o tym już mi się nie chce pisać. Może przy innej okazji.

  • @josedelacruz2751
    @josedelacruz2751 10 дней назад +3

    Mentzenizm w praktyce mamy teraz! Kolejne miliony wyksztalconych Polaków emigrują do krajów gdzie nie ma wolnego rynku, za to jest protekcjonizm, a na nasze miejsce w imię absolutnej wolności gospodarczej sprowadza się Nepal, Kolumbię czy Bangladesz bez kwalifikacji I języka aby tyrali w zagranicznych magazynach i montowniach za miskę ryżu.
    W doopie mam taki wolny rynek i wcale się nie dziwię, że coraz więcej korwinowcow głosuje nawet na PIS.

    • @sebastianr2452
      @sebastianr2452 9 дней назад

      Popełniasz podstawowe błędy poznawcze.

  • @kapitanryks9140
    @kapitanryks9140 10 дней назад +2

    Z całym szacunkiem dla Pana Profesora, to jeśli chodzo o ziółko, to widać, że nie ma on kompletnego pojęcia o czym mówi.

    • @prof.adamwielomski.naukowo6802
      @prof.adamwielomski.naukowo6802  10 дней назад +2

      NIgdy nie próbowałem i nie mam zamiaru próbować.

    • @kapitanryks9140
      @kapitanryks9140 10 дней назад +1

      @prof.adamwielomski.naukowo6802 Rozumiem i szanuję, ale w takim razie dlaczego Pan o tym opowiada takie niestworzone rzeczy? Szkodliwość ziółka jest na poziomie alkoholu. Jego dostępność jest również dość łatwa. Pańska więc ocena, że po jego legalizacji czekają nas hordy ćpunów i nierobów jest mocno oderwana od rzeczywistości. Co do tzw. twardych narkotyków skłaniam się ku Pańskiemu poglądowi. Pozdrawiam Panie Profesorze.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 10 дней назад +8

    Największym trolem jest bezrobotny Klimczak udający prawicę.

  • @Hak189
    @Hak189 10 дней назад +7

    Najważniejs,y jest porządek.Ja zakazuję gościom u mnie załatwiania się poza toaletą.Taki stalinowiec jestem.

    • @ciemnowidz2490
      @ciemnowidz2490 8 дней назад

      Bo ich wolność kończy się tam gdzie zaczyna się twój dom w którym jesteś gospodarzem. Ale co tam możesz wiedzieć.