7:15 Rockstar pracujący nad GTA VI 😂 15:37 to prawda człowiek siedzi dniami przed tym kodem i się zastanawia "Co mu się nie podoba" i nagle oświecenie "Średnika tu brakuje" 😂
A jak piszesz w innych językach, a potem przechodzisz na Pythona, to nagle się okazuje, że jest odwrotnie i wstawiasz średniki, których nie powinno tam być :D
Żeby być dobrym programistą, trzeba to lubić oraz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć kodzenie. Najlepiej mieć pomysł na jakiś program np. narzędziowy, który przyda się przede wszystkim nam, więc mamy wtedy motywację do jego tworzenia, no bo przecież piszemy na własne potrzeby, a może nawet dla naszej dziewczyny, czym możemy jej zaimponować. Warto przeglądać strony z FAQ, bo to skarbnica wiedzy i tip'ów.
Jestem w momencie, gdzie kończę ósmą klasę i boję się, ze nie dostanę się tam, gdzie chciałbym się dostać. Oceny jak i wszystko inne z tym związane... po prostu zawaliłem. Czuję się, jakbym był już zmarnowany, stracony do niczego nie przydatny. Oceny, które będą bramę pod uwagę do dostawania się do tego technikum, są z przedmiotów: fizyka, angielski, matematyka i polski. Oceny z tych przedmiotów mam takie: Fizyka - 5, angielski - 5 lub 6 zależy, jak napisze sprawdzian, matematyka - niestety tylko 3, ale wynika to z mojego lenistwa, tez sporo się działo w moim życiu przez ostatnie kilka lat, sporo przeżyłem i się nauczyłem. Polski - 4. Egzaminy: Matematyka - 76%, Polski - koło 80/85%, Angielski - lekko ponad 93%. Mimo to nie mam świadectwa z paskiem, mam wolontariat, (3 punkty) ale i tak wychodzi mi 130 parę, co jak na mnie nie jest zadowalającym wynikiem... jeden znajomy miał 146 pkt i się tam nie dostał. Chodzi mi o tzw. Elektryka w Nowym Sączu. Dokładniej technikum numer 7. Chciałbym się dostać na technika programistę, bądź technika informatyka, ale wątpię, że mi się uda. Niby jakieś szanse mam... ale z moim szczęściem... ma Pan jakiegoś maila kontaktowego, coś innego, typu jakieś social media, żebym mógł dokładniej opisać sprawę i podpytać o kilka rzeczy?
Siema, pisz na kamil.brzezinski@gmail.com. Jak się nie dostaniesz tam, gdzie chcesz to jeszcze nic straconego, bo ważniejsze od szkoły średniej są i tak studia, a do nich spokojnie zdążysz się przygotować. Szkołę średnią też możesz postarać się zmienić po semestrze albo pierwszej klasie, opcje zawsze są, trzeba tylko się przyłożyć, popracować i wszystko można ogarnąć.
Pamiętaj że od 2 lat poziom egzaminów pikuje w dół. Jak ja 2 lata temu startowałem na informatyka (to było i jest najlepsze technikum w mieście, którego wyników nie 1 liceum może się powstydzić) to miałem 160pkt dostałem się na informatyka (próg 152pkt), a rok temu próg był już tylko (146)pkt. Także jest duża szansa że jakoś się uda. EDIT: poza tym do końca roku jeszcze sporo czasu, więc próbuj jak najlepiej wyjść z tą matematyką
Cześć, mam pytanko: Czy w pracy w IT istnieje wyścig szczurów, mimo tego że programiści współpracują i nie porównują się nawzajem, a tylko do samego siebie? Ciekaw jestem tego, jaka jest odpowiedź
Cześć, robię swój pierwszy większy projekt przy użyciu Flaska, i mam takie pytanie. Frontend'owcem nie zamierzam być bo po prostu nie mam poczucia stylu i bardziej podobają mi się bazy danych i właśnie budowanie aplikacji, podstawy HTML'a znam CSS też i z fronendu to by było na tyle. Z tąd moje pytanie czy do projektu mogę użyć jakiegoś gotowego template'u na bazie Bootstrapa i czy potem mółgbym umieścić jaki projekt w CV? Czy lepiej jednak sie wysilić i napisać frontend samemu? Z góry dzięki za odpowiedź!
Siema, możesz spokojnie się skupiać na backendzie, ja nigdy nie miałem w CV żadnych frontendowych projektów, bo to nie moja działka :) Napisz tylko w CV co w projekcie miałeś gotowe, a co zrobiłeś sam i będzie git :)
Najlepiej do jak najlepszego :) Żadna szkoła nie nauczy Cię niczego za Ciebie, a najlepszym sposobem na to, by się dobrze uczyć i by mieć motywację do robienia fajnych, ambitnych rzeczy, jest bycie w towarzystwie osób lepszych od siebie. Lepsze liceum da Ci większe możliwości. Będziesz mógł znaleźć ogarnięte osoby do wspólnej nauki, jeżeli będziesz się lepiej uczył, będziesz miał większe szanse, by dostać się na dobre studia. Mi dobre liceum zdecydowanie pomogło w dostaniu się na studia, na które nie było wcale łatwo się dostać:) Oczywiście nie stało się to samo, bo wykonałem ogromną pracę i spędziłem wiele godzin na nauce i nikt za mnie tego nie zrobił, ale czy tak samo by to wyglądało, gdybym chodził do słabego liceum? Pewnie nie, pewnie ta moja poprzeczka byłaby wtedy ustawiona znacznie niżej. A trzeba zawsze mierzyć wysoko :)
Najlepiej na profil językowy ponieważ wątpię ze jakieś liceum nauczyło kogoś programować w jakimkolwiek języku programowania. A angielski jest tak samo ważny jak umiejętność programowania w samym programowaniu - nie wiem czy to dobrze wytłumaczyłem
@@marcelpasternak4609 to zależy... jeśli celujesz w uczelnie techniczną typu Politechniki to możesz być "mile" zaskoczony na przedmiotach stricte matematycznych / fizyce czyli tzw. przedmiotach ogólnych. Jeśli natomiast po maturze planujesz podjąć pracę jako programista, to może faktycznie lepiej obrać taką drogę. Generalnie wszystko zależy jaką ścieżkę kariery chcesz wybrać jako programista. Programowanie można podzielić na wiele aspektów... można iść w aplikacje mobilne i tutaj będzie pożądany inny zbiór umiejętności niż dla programisty, który tworzy symulacje komputerowe itd. Elementarna wiedza jest ważna dla każdego programisty.
Jakie to szczęście, że wskazane rady dotyczą programistów w specyficznej i nudnej dziedzinie programowania webu, a nie programisty ogólnie. Tak z ogólnych porad to polecałbym raczej ogarnięcie testowania, wzorców, przydadzą się bardziej niż "poruszanie się po serwerze" czy "komunikacji sieciowej", które to serwery mogą w ogóle nie istnieć w wielu innych dziedzinach IT.
@@JakNauczycSieProgramowania Nie wszystkie zagadnienia programistyczne to są zagadnienia web. W zasadzie mało które *poważne* zagadnienia programistyczne są web. Weźmy embedded. Weźmy obliczenia/symulacje. Weźmy OSy. Weźmy Naukę. itd itp. Wszystko odpalone na localhoście bez żadnych serwerów, sieci, javascriptów i innych "technologii" webowych. Nie wiem skąd komu do głowy przyszło że programowanie == web. Nie. Absolutnie nie. Web to tylko jedna z odmian programowania, w dodatku ta mocno toksyczna, gdzie przez dziesięciolecia wypracowano sobie równowagę między dziadostwem jakościowym a sprzedawalnością. Jest wiele innych dziedzin gdzie programowanie jest, ale nie ma serwerów, javascriptów, nodejsów, azurowych scrumów w asapach itd itp. Tytuł filmu sugeruje programowanie, treść wskazuje na nudny webdev, czyli jakąś jego odmianę i niszę, popularna, przyznaję ostatnio, wśród studentów.
@@kajman86 no ja ledwo zdałem maturę z polskiego, a obecnie pracuję już 11 lat na stanowisku "specjalista programista" i piszę w wielu językach: C, C+, Delphi, C#, Java, Ruby (pluginy Redmine'a), Groovy (pipeline'y Jenkins'a), tylko w Python'ie jeszcze nie pisałem z tych popularnych. I wcale nie mam problemów z pisownią (ortografią), bo też piszę instrukcje obsługi do urządzeń i programów na nich działających.
@@JakNauczycSieProgramowania Super, zaczynam naukę programowania w wieku 34 lat Python'a (chociaż z pewnym już doświadczeniem... ) , miło mi ...też mam na imię Wojtek :D
Mam pytanie. Ile czasu po nauczeniu się programowania na tyle ,żeby zostać juniorem trzeba spędzać na douczaniu się, po pracy? Czy jest czas na rozwijanie jakiś innych pasji? Np. gdybym nauczył się programować po to, żeby mieć wyuczony dobrze płatny zawód i potem już pracując spróbował otworzyć firmę zajmująco się rozwojem osobistym(programowanie byłoby takim wentylem bezpieczeństwa, jak nie wyjdzie jestem zabezpieczony,bo coś umiem) czy miałbym na tyle wolnego czasu ,żeby myśleć o czymś takim ,czy programowanie pochłonęło by mnie na tyle, że miałbym czas jedynie na odpoczynek i regenerację?
Tego czego na daną chwilę będziesz potrzebował, będziesz uczył się w pracy. Jeżeli pojawi się coś, co Cię zainteresuje, jakaś technologia, z której w pracy nie korzystacie, a chciałbyś ją poznać, wtedy będziesz mógł uczyć się jej na własną rękę, po pracy. Generalnie nie ma tutaj żadnych sztywnych reguł - pracowałem zarówno z osobami, które w wolnej chwili pracowały nad własnymi projektami, uczyły się nowych rzeczy, ale też z osobami, które po pracy nawet nie włączały komputera :) Jeżeli poza programowaniem chcesz rozwijać inne pasje, spokojnie to sobie ogarniesz :)
Z góry sorry za ptanie "początkującego" ale co sąadzisz o c++ jest jeszcze miejsce na juniorów? Widziałem sprzeczne info na ten temat i dlatego się nad tym zastanawiam,niby przesyt rynku itp.
7:15 Rockstar pracujący nad GTA VI 😂
15:37 to prawda człowiek siedzi dniami przed tym kodem i się zastanawia "Co mu się nie podoba" i nagle oświecenie "Średnika tu brakuje" 😂
A jak piszesz w innych językach, a potem przechodzisz na Pythona, to nagle się okazuje, że jest odwrotnie i wstawiasz średniki, których nie powinno tam być :D
@@JakNauczycSieProgramowania a ten pomysł o średniku to od ruclips.net/video/mYvZiVNfHS8/видео.html
Żeby być dobrym programistą, trzeba to lubić oraz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć kodzenie. Najlepiej mieć pomysł na jakiś program np. narzędziowy, który przyda się przede wszystkim nam, więc mamy wtedy motywację do jego tworzenia, no bo przecież piszemy na własne potrzeby, a może nawet dla naszej dziewczyny, czym możemy jej zaimponować. Warto przeglądać strony z FAQ, bo to skarbnica wiedzy i tip'ów.
Oczywiście, najważniejsza rzecz to praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka :)
Jestem w momencie, gdzie kończę ósmą klasę i boję się, ze nie dostanę się tam, gdzie chciałbym się dostać. Oceny jak i wszystko inne z tym związane... po prostu zawaliłem. Czuję się, jakbym był już zmarnowany, stracony do niczego nie przydatny. Oceny, które będą bramę pod uwagę do dostawania się do tego technikum, są z przedmiotów: fizyka, angielski, matematyka i polski. Oceny z tych przedmiotów mam takie: Fizyka - 5, angielski - 5 lub 6 zależy, jak napisze sprawdzian, matematyka - niestety tylko 3, ale wynika to z mojego lenistwa, tez sporo się działo w moim życiu przez ostatnie kilka lat, sporo przeżyłem i się nauczyłem. Polski - 4. Egzaminy: Matematyka - 76%, Polski - koło 80/85%, Angielski - lekko ponad 93%. Mimo to nie mam świadectwa z paskiem, mam wolontariat, (3 punkty) ale i tak wychodzi mi 130 parę, co jak na mnie nie jest zadowalającym wynikiem... jeden znajomy miał 146 pkt i się tam nie dostał. Chodzi mi o tzw. Elektryka w Nowym Sączu. Dokładniej technikum numer 7. Chciałbym się dostać na technika programistę, bądź technika informatyka, ale wątpię, że mi się uda. Niby jakieś szanse mam... ale z moim szczęściem... ma Pan jakiegoś maila kontaktowego, coś innego, typu jakieś social media, żebym mógł dokładniej opisać sprawę i podpytać o kilka rzeczy?
Siema, pisz na kamil.brzezinski@gmail.com. Jak się nie dostaniesz tam, gdzie chcesz to jeszcze nic straconego, bo ważniejsze od szkoły średniej są i tak studia, a do nich spokojnie zdążysz się przygotować. Szkołę średnią też możesz postarać się zmienić po semestrze albo pierwszej klasie, opcje zawsze są, trzeba tylko się przyłożyć, popracować i wszystko można ogarnąć.
Pamiętaj że od 2 lat poziom egzaminów pikuje w dół. Jak ja 2 lata temu startowałem na informatyka (to było i jest najlepsze technikum w mieście, którego wyników nie 1 liceum może się powstydzić) to miałem 160pkt dostałem się na informatyka (próg 152pkt), a rok temu próg był już tylko (146)pkt. Także jest duża szansa że jakoś się uda.
EDIT: poza tym do końca roku jeszcze sporo czasu, więc próbuj jak najlepiej wyjść z tą matematyką
Dzięki, za dobre oraz przydatne rady :)
Czy będzie jeszcze jakieś video z praktycznym zastosowaniem javascriptu? Pozdrawiam :)
Będzie na pewno, ale jeszcze nie wiem kiedy :)
Cześć, mam pytanko: Czy w pracy w IT istnieje wyścig szczurów, mimo tego że programiści współpracują i nie porównują się nawzajem, a tylko do samego siebie? Ciekaw jestem tego, jaka jest odpowiedź
Wszędzie w biznesie jest wyścig szczurów
Oczywiscie ze jest wyscig szczorow - jak wszedzie :)
Cześć, robię swój pierwszy większy projekt przy użyciu Flaska, i mam takie pytanie. Frontend'owcem nie zamierzam być bo po prostu nie mam poczucia stylu i bardziej podobają mi się bazy danych i właśnie budowanie aplikacji, podstawy HTML'a znam CSS też i z fronendu to by było na tyle. Z tąd moje pytanie czy do projektu mogę użyć jakiegoś gotowego template'u na bazie Bootstrapa i czy potem mółgbym umieścić jaki projekt w CV? Czy lepiej jednak sie wysilić i napisać frontend samemu?
Z góry dzięki za odpowiedź!
Siema, możesz spokojnie się skupiać na backendzie, ja nigdy nie miałem w CV żadnych frontendowych projektów, bo to nie moja działka :) Napisz tylko w CV co w projekcie miałeś gotowe, a co zrobiłeś sam i będzie git :)
@@JakNauczycSieProgramowania Ok, dzięki wielkie 😀
Gwiazda rocka zostają osoby często nie potrafiące śpiewać. Za to potrafią nieźle improwizować. Instrumentalnie i wokalnie
do jakiego liceum najlepiej
pojsc gdy się chce zostac programistą?
XD?
Matematyczno-informatyczny profil albo technikum informatyczne
Najlepiej do jak najlepszego :) Żadna szkoła nie nauczy Cię niczego za Ciebie, a najlepszym sposobem na to, by się dobrze uczyć i by mieć motywację do robienia fajnych, ambitnych rzeczy, jest bycie w towarzystwie osób lepszych od siebie.
Lepsze liceum da Ci większe możliwości. Będziesz mógł znaleźć ogarnięte osoby do wspólnej nauki, jeżeli będziesz się lepiej uczył, będziesz miał większe szanse, by dostać się na dobre studia.
Mi dobre liceum zdecydowanie pomogło w dostaniu się na studia, na które nie było wcale łatwo się dostać:) Oczywiście nie stało się to samo, bo wykonałem ogromną pracę i spędziłem wiele godzin na nauce i nikt za mnie tego nie zrobił, ale czy tak samo by to wyglądało, gdybym chodził do słabego liceum? Pewnie nie, pewnie ta moja poprzeczka byłaby wtedy ustawiona znacznie niżej. A trzeba zawsze mierzyć wysoko :)
Najlepiej na profil językowy ponieważ wątpię ze jakieś liceum nauczyło kogoś programować w jakimkolwiek języku programowania. A angielski jest tak samo ważny jak umiejętność programowania w samym programowaniu - nie wiem czy to dobrze wytłumaczyłem
@@marcelpasternak4609 to zależy... jeśli celujesz w uczelnie techniczną typu Politechniki to możesz być "mile" zaskoczony na przedmiotach stricte matematycznych / fizyce czyli tzw. przedmiotach ogólnych. Jeśli natomiast po maturze planujesz podjąć pracę jako programista, to może faktycznie lepiej obrać taką drogę. Generalnie wszystko zależy jaką ścieżkę kariery chcesz wybrać jako programista. Programowanie można podzielić na wiele aspektów... można iść w aplikacje mobilne i tutaj będzie pożądany inny zbiór umiejętności niż dla programisty, który tworzy symulacje komputerowe itd. Elementarna wiedza jest ważna dla każdego programisty.
Chętnie obejrzę odcinek z zapytaniami i szukaniem rozwiązań w sieci
Jakie to szczęście, że wskazane rady dotyczą programistów w specyficznej i nudnej dziedzinie programowania webu, a nie programisty ogólnie. Tak z ogólnych porad to polecałbym raczej ogarnięcie testowania, wzorców, przydadzą się bardziej niż "poruszanie się po serwerze" czy "komunikacji sieciowej", które to serwery mogą w ogóle nie istnieć w wielu innych dziedzinach IT.
Ale jak serwery mogą nie istnieć? Przecież jak tworzysz aplikację, to raczej nie korzystasz z niej tylko na localhoście :)
@@JakNauczycSieProgramowania Nie wszystkie zagadnienia programistyczne to są zagadnienia web. W zasadzie mało które *poważne* zagadnienia programistyczne są web. Weźmy embedded. Weźmy obliczenia/symulacje. Weźmy OSy. Weźmy Naukę. itd itp. Wszystko odpalone na localhoście bez żadnych serwerów, sieci, javascriptów i innych "technologii" webowych. Nie wiem skąd komu do głowy przyszło że programowanie == web. Nie. Absolutnie nie. Web to tylko jedna z odmian programowania, w dodatku ta mocno toksyczna, gdzie przez dziesięciolecia wypracowano sobie równowagę między dziadostwem jakościowym a sprzedawalnością. Jest wiele innych dziedzin gdzie programowanie jest, ale nie ma serwerów, javascriptów, nodejsów, azurowych scrumów w asapach itd itp. Tytuł filmu sugeruje programowanie, treść wskazuje na nudny webdev, czyli jakąś jego odmianę i niszę, popularna, przyznaję ostatnio, wśród studentów.
Matura jest ważna w takim zawodzie? Czy wystarczy dobra umiejętność posługiwania się danymi językami?
A co ma matura do rzeczy :D ? Matura, pozwala ci dostać sie na studia, a studia nie gwarantują tak naprawde nic jak nie bedziesz pracowac sam
Myślę, że jeżeli chcesz zostać programistą, a nie potrafisz zdać matury to bym się zastanowił czy to dobry kierunek...
@@kajman86 no ale nie oszukujmy się nie zdać matury to chyba trzeba chcieć.
@@kajman86 no ja ledwo zdałem maturę z polskiego, a obecnie pracuję już 11 lat na stanowisku "specjalista programista" i piszę w wielu językach: C, C+, Delphi, C#, Java, Ruby (pluginy Redmine'a), Groovy (pipeline'y Jenkins'a), tylko w Python'ie jeszcze nie pisałem z tych popularnych. I wcale nie mam problemów z pisownią (ortografią), bo też piszę instrukcje obsługi do urządzeń i programów na nich działających.
@@BiTuSS1 niby tak, ale myślę, że wiele osób które nie zdało może mieć inne zdanie na ten temat 😂
Czy macbook air na m1 będzie dobrym wyborem do intellij'a?
Pracuję na M1 od grudnia i jestem mega zadowolony :)
@@JakNauczycSieProgramowania dziękuję za błyskawiczną odpowiedź i za cały asortyment filmowy 😀
Pozdrawiam :D
Siema Wojtek, miło, że oglądasz :D
To właśnie, proszę Państwa, jest człowiek, o którym mówię w filmie, że został programistą w pół roku!
@@JakNauczycSieProgramowania Super, zaczynam naukę programowania w wieku 34 lat Python'a (chociaż z pewnym już doświadczeniem... ) , miło mi ...też mam na imię Wojtek :D
Mam pytanie. Ile czasu po nauczeniu się programowania na tyle ,żeby zostać juniorem trzeba spędzać na douczaniu się, po pracy? Czy jest czas na rozwijanie jakiś innych pasji? Np. gdybym nauczył się programować po to, żeby mieć wyuczony dobrze płatny zawód i potem już pracując spróbował otworzyć firmę zajmująco się rozwojem osobistym(programowanie byłoby takim wentylem bezpieczeństwa, jak nie wyjdzie jestem zabezpieczony,bo coś umiem) czy miałbym na tyle wolnego czasu ,żeby myśleć o czymś takim ,czy programowanie pochłonęło by mnie na tyle, że miałbym czas jedynie na odpoczynek i regenerację?
Tego czego na daną chwilę będziesz potrzebował, będziesz uczył się w pracy. Jeżeli pojawi się coś, co Cię zainteresuje, jakaś technologia, z której w pracy nie korzystacie, a chciałbyś ją poznać, wtedy będziesz mógł uczyć się jej na własną rękę, po pracy.
Generalnie nie ma tutaj żadnych sztywnych reguł - pracowałem zarówno z osobami, które w wolnej chwili pracowały nad własnymi projektami, uczyły się nowych rzeczy, ale też z osobami, które po pracy nawet nie włączały komputera :)
Jeżeli poza programowaniem chcesz rozwijać inne pasje, spokojnie to sobie ogarniesz :)
Z góry sorry za ptanie "początkującego" ale co sąadzisz o c++ jest jeszcze miejsce na juniorów?
Widziałem sprzeczne info na ten temat i dlatego się nad tym zastanawiam,niby przesyt rynku itp.
Pytasz ogólnie o miejsce dla juniorów czy dla juniorów programujących w C++?
@@JakNauczycSieProgramowania dla juniorów którzy uczą się c++, osób których pierwsza praca jeszcze przed nimi.
🤗