*Sprostowanie: 0:10 - Wielka Armia Napoleona maszerująca na Moskwę liczyła niemal 600 tys. żołnierzy. Liczba 200 tys. jest dużym niedoszacowaniem z mojej strony.
@@ggnagognagoma2462 Wbito im ze stolica jest w Moskwa a nie Petersburgu. Poruszanie się przy wybrzeżu Bałtyku i zaopatrzenie morzem było zablokowane przez okręty z Anglii.
@@darkusmarkus9711 Hetman Żółkiwski w marszu do Moskwy miał ok 200 km od granic I RP z zapasami dla swojej armii na pół roku. U Napoleona z jego wynalezionymi konserwami, wozami taborowymi etc na kwartał . A i błędem było atakowanie Rosji po odtworzeniu całości I RP byłoby łatwiej. Ot to co ma potrwać dwie dekady sprinterek chcało osiągnąc w rok
@@ggnagognagoma2462 Nie ma co porównywać piechoty z konnicą. Oraz motywacji husarii, szlachty a piechoty rewolucyjnej z Francji oraz innych miast Europy.Zółkiewski oprócz swojego majątku reprezentował też bankierów z Italii.
@@darkusmarkus9711 O logistyce piszę nie o motywacji jednego czy drugiego A róznicie miedzy armiami w sumie niewielkie . Ot kopie lance zastapiły ,uzbrojenie ochronne takiego kirasjera jest wielce podobne do uzbrojenia husarza, no reszta towarzystwa bez kolczug tylko w suknie. Ciekawosta że szurzy stwierdzili brak drzew do Uralu w Rosji pamiętajacy okres wcześniejszy niż czasy tej wojny No mamy w Europie raptem w 1816 rok bez lata.........
Świetnie. Że też w szkole o czymś takim nie było mowy w taki sposób. Przedmiot historia zapamiętałem jak wielkie nudy. A teraz historia mnie pasjonuje, w dużej mierze dzięki takim ludziom jak Ty. Dziękuję
Świetny materiał tylko czemu tak krótki?? Kiedy kolejny rozdział?? Ten kanał bardzo mocno się wyróżnia! Swoją drogą, myślałem, że będzie tutaj mowa o Imperium Rzymskim :D. Ale od dzisiaj już nigdy nie będę patrzył na Włochy i włoskie średniowieczne republiki tak jak do tej pory. Niby fakty proste i oczywiste, ale - jak zwykle - w szkole nikt nie potrafił tych prostych, ale istotnych, faktów przedstawić i w sumie ogólnie w materiałach o historii nie udało mi się dotrzeć do takiego pięknego spięcia geografii z rozwojem i polityką w kontekście Italii mimo że sporo czytam. Niecierpliwie czekam na dalszą część! PS. Treść tego odcinka nadawałaby się na artykuł do jakiegoś historycznego czasopisma - nie myślałeś, żeby uderzyć z tym np. do "Mówią Wieki"? Widzę to w jakimś wiosennym numerze i z przyjemnością również przeczytałbym na papierze ;).
Po polsku nie powinno sie mówić "efekt kuli śnieznej", bo to bezmyslne tłumaczenie z angielskiego "snow ball effect" . Po polsku jest to "efekt lawinowy". Jakos ten ludzie zapominają polskie wyrażenia. Chyba główna wina jest po stronie dziennikarzy bo to oni ida na łatwiznę. Tłumaczą dosłownie angielskie zwroty a potem je upowszechniaja w mediach, To słowo choć tez jest z obcych jezyków to jest o tyle dobre ze przynajmniej kótko określa to co dawniej było "środkami masowego przekazu". Ktoś usiłował wprowadzic taki nowotwór jezykowy jak "publikatory" ale sie nie przyjęło. Drażąc temat to usłyszałem kiedyś że samolot wpadł w "spiralę smierci" i spadł na ziemię. A na to tez jest polskie zgrabne okreslenie jednym słowem "korkociąg" termin stary i oficjalny. Anglicy maja "cork screw" czyli "śruba do korka" może to tez będziemy uzywać "dla ułatwienia".
@@abbfilmann3735 Przepraszam Panie! Co do treści to masz racje. Ale influencer to raczej taka podkategoria "content creator" czyli "twórcy". Oficjalne tłumaczenie to chyba "opiniotwórca" czy jakoś tak.
Przecież nikt tego nie robi. Film nie jest o historii Państwa Włoskiego (przynajmniej nie w całości), tylko regionu historycznego Italii, który tylko z powodu braku innego synonimu nazywam "Włochami".
Przecież Rzym był najpierw jednym z polis, później stał się imperium a dziś znów jest miastem xd nie zrozumiałeś chyba pewnych uproszczeń. (i żeby się nikt nie czepiał był okres jak Rzymem rządziła monarchia ale ten temat pomińmy). :)
Imperium było rzymskie, nie włoskie. Włochy powstają w 1861 i nigdy nie były imperium. To tak, jakby mówić, jak Irak był imperium...4000 lat temu z Babilonem na czele.
Ale jednak Italia nie byłą prowincją rzymską, rody Etrusków były równe Rzymskim, a przez większość cesarstwa w samym Rzymie nie urzędował cesarz. Poza tym tu mowa o półwyspie Apenińskim.
@@janpieprzycki6032Witam, półwysep Apeniński gdy już został w całości opanowany przez Rzymian był jego prowincją. Inne prawa obowiązywały rdzennych Rzymian z miasta Rzym, a inne z południa czy północy półwyspu (te dla Rzymian były korzystniejsze). Rody etruskie nie były równe Rzymskim, ponieważ Rzymianie nie przepadali za etruskami (to, że te ludy mieszały się ze sobą to inna kwestia). Ciężko też mówić o Rzymie jednakowo przez cały okres jego istnienia, ponieważ to "państwo" istniało między 1100-1200 lat jeśli chodzi o samo twór nazwany później cesarstwem zachodnio rzymskim. Jeśli chodzi o obecności cesarzy Rzymskich w mieście Rzym odkąd powstało cesarstwo Rzymskie to faktycznie przez pewien okres stolica imperium była w Rawennie, ale zdecydowanie nie była to większość czasu z tego około 500 letniego okresu. Na koniec dodam iż bliżej mi do stwierdzenia iż wywodzenie dzisiejszego państwa Włoskiego od Rzymu wydaję mi się lekko naciągane. Natomiast wiem iż często nawet w szkołach stosuje się takie uproszczenia mimo iż państwowość w dzisiejszym rozumieniu tego słowa zaczęła tworzyć się dopiero w XIXw.
@@zaratustrabeats2937 Dokładnie. Istnieje pewna ciągłość np. między Świętym Cesarstwem Rzymskim a współczesnymi Niemcami lub Rzeczpospolitą Obojga Narodów a III RP, ale w przeszłości nie było takiego poczucia przynależności narodowej jak obecnie. Ludzie w średniowieczu czuli się związani ze swoim władcą i miastem/wsią, i to właściwie tyle. Jakaś świadomość narodowa istniała, ale była głównie domeną elit politycznych (jeżeli w ogóle). Świadomość narodowa we współczesnym tego słowa rozumieniu zaczęła się pojawiać na przełomie XVIII i XIX wieku na skutek rewolucji amerykańskiej i podbojów Napoleona, i miała ścisły związek z dążeniem do demokracji (dodajmy, że wiele grup narodowościowych żyło w państwach, których to władze miały gdzieś ich interesy - patrz Imperium Brytyjskie i amerykańskich kolonistów, Czechów, Polaków i Włochów w Austro-Węgrzech). W średniowieczu tak rozumiana demokracja po prostu nie istniała - król rządził, a lud pracował, i nawet nie zastanawiał się, dlaczego jest akurat tak, a nie inaczej. Po prostu przyjmował to za pewnik tak, jak my przyjmujemy np. grawitację. Istniał podział na stany i pogląd, że władza pochodzi od Boga. Idee równości wszystkich ludzi oraz wolności osobistej rozpowszechniły się w epoce oświecenia, czyli około wieku XVIII.
Południowe Włochy rozwalili Andegawenowie, Walezjusze i ich następcy. Wcześniej to było podobno bardzo bogate królestwo. Tylko, że w czasie gdy reszta Europa powoli wychodziła z feudalizmu i wchodziła w erę szeroko rozumianego kapitalizmu (u nas końcówka rozbicia dzielnicowego i czasy późniejsze) w Królestwie Neapolu trwał feudalizm w najlepsze. Różne gałęzie dynastyczne podzieliły miedzy siebie królestwo, zwalczały się, toczyły wojny... Co pokolenie się desantowali na Sycylii, żeby ją zająć i co pokolenie to się kończyło niepowodzeniem. A lud musiał płacić podatki na te przygody. I tak jeszcze kilkaset lat rody panujące w południowych Włoszech traktowały ten kraj jak prywatny folwark.
o czym ty mówisz? przed pod bojem napoleona władcy Neapolu reformowali go na modłę pruską, a chwilę przed podbojem Garibaldiego 2/3 kapitału będącego w obiegu na terenie Włoch było właśnie w królestwie obojga Sycylii. w całej Europie władcy traktowali swoje państwa jak prywatny folwark gdzie lud musieli finansować te przygody, władcy państw niemieckich przez cały XVII i XVIII wiek sprzedawali swoich poddanych pod zaciąg zagranicznym potęgom żeby mieć pieniądze na wystawny styl życia choć trochę przypominający ten w wersalu
Sens mocno z grubsza dobry, ale jednak za dużo tutaj uproszczeń i hiperbol: -"wychodzenie" z feudalizmu było o wiele później, feudalizm przede wszystkim się przekształcał, zmieniał, ale nikt go nie porzucał w XIV wieku -żadne gałęzie dynastyczne nie podzieliły Królestwa Neapolu, tylko Królestwo Sycylii (składające się z wyspy i części kontynentalnej) podzieliło się jako skutek powstania nazwanego nieszporami sycylisjkimi - część kontynentalna pozostała we władaniu Andegawenów, a Sycylia przeszła pod panowanie władców z Aragonii (z okresem około 100 lat gdzie była de facto niezależnym królestwem) -wojny pomiędzy Neapolem, a Sycylią zakończyły się po trochę ponad 120 latach od powstania mieszkańców Sycylii, a Sycylia i Neapol "na stałe" były pod rządami jednego władcy już od początku 1500 roku
@@CoD4MWPL -żadne gałęzie dynastyczne nie podzieliły Królestwa Neapolu, tylko Królestwo Sycylii Nie prawda. Andegawenii byli okropnie rozrośniętą dynastią. Byli Andegawenowie węgierscy, Andegawenowie głównej linii włoskiej, Andegawenowie z Taranto, Andegawenowie z Durazzo... wszyscy mieli swoje własne feudalne dzielnice i toczyli wojny dynastyczne. -"wychodzenie" z feudalizmu było o wiele później, Napisałem, że świat powoli wychodził z feudalizmu. Polskę jednoczył Łokietek, Węgry Karol Robert. Ruś jednoczyli Litwini, w północnych Włoszech rozwijały się republiki. A w południowych Włoszech postępowało rozdrobnienie.
Przede wszystkim Włochy miały dobrze rozwinięte miasta więc nie była to tylko gospodarka rolnicza i feudalna ale również rozwinięte rzemiosło, w tym rzemiosło artystyczne i handel. Skansenem feudalizmu to była Polska.
@@CoD4MWPLno i w nieszporach sycylijskich dochodzimy do malutkiego odwetu greków na włochach , za podbój Konstantynopola przez Krzyżowców w 1204 , z tym odwetem na włochach to jest mimo wszystko duża przenośnia , ale nie jest tajemnicą że gdy tylko michał viii paleolog pobił Cesarstwo Łacinników w Konstantynopolu , a może bardziej łacinnicy sami uciekli , to oczywistym jest że lekko "dofinansował" rozruchy w Neapolitańskiej siedzibie Andegawenów , którzy z resztą odgarżali się mu że poślą kolejną krucjatę do Konstantynopola , także lekcja na dziś nigdy nie lekceważcie greków , nawet jak są słabi , z resztą dość niedawno się o tym brytyjczycy przekonali, w 1919 gdy zakazali Grekom "głębszego" niż okolice Smyrny rozbioru Turcji , i mało się grekom to nie udało . Jedyny błąd był taki , że do końca Venizelos nie wyjebał się na Brytyjczyków i nie poszedł zamiast w głąb azji mniejszej , to w głąb Tracji Wschodniej 😊
Oj tam, Włochy to nadal #8 gospodarka świata. 3 razy taka jak Polska. Hiszpania 2 razy taka. Najdłuższe średnie życia w Europie. Imperium może nie jest, ale trudno nazwać ten kraj biednym.
Oczywiście że nie jest biedna, jakkolwiek jeszcze na przełomie XV i XVI wieku Italia była zdecydowanym nr1 w Europie pod każdym względem. Demografii, gospodarki, edukacji i technologii
Anglicy kształcili się na uniwersytetach w Italii. Islamski, żydowski i heretycki wpływ na akademię doprowadził do zamierania oraz wyparcia myśli katolickiej.
@@dadai1318 chociażby Rockefeller. Analizę przeprowadzili Guglielmo Barone i Sauro Mocetti - postanowili oni dokładnie przerobić spis podatników z roku 1427 i 2011. Okazało się, że najbogatsze rodziny z końca średniowiecza do dziś pozostają na szczycie bogaczy w czasach współczesnych.
Świetny film, jednak poprawka mała, Kolumb był Katalończykiem z Katalońskiej rodziny Kolumbów. Były na ten temat badania, i udowodniono, że był z Katalonii, a więc był Hiszpanem.
Pochodzenie Kolumba do dziś jest kwestią sporną, jednak oficjalnie, biorąc pod uwagę głos większości naukowców, przyjmuje się, że Kolumb był Genueńczykiem.
Italia (a wczesniej: Grecja) mogly zagrac o panowanie nad "swiatem" (tj czescia swiata znana sobie) korzystajac z zalet swojej geografii, dopoki wszyscy inni nie osiagneli technologii umozliwiajacych obejscie lub pokonanie wzglednych wad swojego polozenia.
@@ggnagognagoma2462 tak, i dlatego zalete mialy kraje z lepsza geografia. Mi chodzilo o to, ze pojawila sie technologia np. koleje umozliwuajace przerzut towarow ladem, a wtedy kraje centralnie polozone w Morzu Srodziemnym stracily na znaczeniu.
@@mikolajtrzeciecki1188 Hanza znacznie wcześniej przed koleją zredukowała znaczenie śródziemia dla Europy. A te zostałe zalane i zneutralizowane technicznie przez inwazję arabską. Owszem ci podtrzymali częściowo spuściznę antyki I nic ponadto. Ot wynalzki przyczynkarskie typu destylacja wódka, perfumy i w zasadzie nic więcej z technologiii
Trochę za dużo uproszczeń i pominięcia historii południowych Włoch ;/ To nie jest tak, że południe zostały pominięte i dlatego nastąpił podział. Podstawowy fakt jest taki, że południe i północ znajdowało się na innych osiach historii. Już od początków średniowiecza przecież północ Włoch należała do Cesarstwa Niemieckiego, a południe początkowo było mieszaniną wielu księstw i wpół niezależnych władców i dopiero Normanowie ustabilizowali tutaj władzę. Głównym powodem dlaczego południe jest AŻ tak biedne jest to, że północ wykorzystała pieniądze z Burbońskich banków (z niedorzecznymi kursami) do spłacenia długów z wojen o zjednoczenie Włoch i to właśnie w tym momencie gospodarka południa się załamała
Ale co by nie mówić to (jeśli chodzi o tylko sam XX wiek) od połowy lat 50-tych do lat 90- tych 4 gospodarka Świata ... Pierwsza autostrada na Świecie...(przed wojną) .I można tak jeszcze długo wymieniać....Imperium może nie były ale za to jednym z najbardziej znaczących państw na przestrzeni kilku ostatnich wieków które ukształtowały świat.Sportowe Marki samochodów, najlepsza(podobno) kuchnia Świata , Italo Disco i Pieknę Kobiety .....Ech Włochy to Włochy 😅☺️
Zabrakło tu informacji o jednym z największych ekxodusów ludności. Miliony Włochów wyemigrowało do Ameryk w XIX i początkach XXw. W ilościach niewyobrażalnych współcześnie.
Północ jest zasilona DNA Celtów i Germanów, południe skażone DNA Arabów. Ten fakt zdeterminował podział Italii a rozwój przemysłu jest konsekwencją a nie przyczyną.
Rzym miał nawet 1.5 miliona mieszkańców ale w II wieku naszej ery, a Konstantynopol około milion w V wieku. W roku 1500 w Rzymie mieszkało tylko 55 tysięcy, w Konstantynopolu 50 tysięcy. Północne Włochy były wtedy najbardziej zurbanizowanym regionem Europy. I chociaż były wówczas na świecie miasta znacznie większe od największych miast Europy, to przecież tematyka filmu odnosi się niemal wyłącznie do Europy i roli Italii w jej historii.
Oczywiście, że Włochy nie mają za wiele wspólnego z Imperium Rzymskim, bo film nie jest o historii Państwa Włoskiego, a regionu historycznego jakim jest Italia Nazwy "Włochy" używam tu wymiennie z "Italia".
A ja będąc we Włoszech absolutnie czuję ciągłość kulturową tego kraju od czasów imperium rzymskiego po czasy bliższe współczesnym. Włosi są prawowitymi spadkobiercami imperium rzymskiego.
Tylko, że Rzym nie pokonał Germanów. Doznał z ich rąk olbrzymiej klęski w bitwie w Lesie Teutoburskim w 9 roku naszej ery, która to klęska powstrzymała Rzymską ekspansję i doprowadziła do ustanowienia granicy na Renie.
*Sprostowanie: 0:10 - Wielka Armia Napoleona maszerująca na Moskwę liczyła niemal 600 tys. żołnierzy. Liczba 200 tys. jest dużym niedoszacowaniem z mojej strony.
Zę zdupioną logistyką i morale
@@ggnagognagoma2462 Wbito im ze stolica jest w Moskwa a nie Petersburgu. Poruszanie się przy wybrzeżu Bałtyku i zaopatrzenie morzem było zablokowane przez okręty z Anglii.
@@darkusmarkus9711 Hetman Żółkiwski w marszu do Moskwy miał ok 200 km od granic I RP z zapasami dla swojej armii na pół roku. U Napoleona z jego wynalezionymi konserwami, wozami taborowymi etc na kwartał . A i błędem było atakowanie Rosji po odtworzeniu całości I RP byłoby łatwiej. Ot to co ma potrwać dwie dekady sprinterek chcało osiągnąc w rok
@@ggnagognagoma2462 Nie ma co porównywać piechoty z konnicą. Oraz motywacji husarii, szlachty a piechoty rewolucyjnej z Francji oraz innych miast Europy.Zółkiewski oprócz swojego majątku reprezentował też bankierów z Italii.
@@darkusmarkus9711 O logistyce piszę nie o motywacji jednego czy drugiego A róznicie miedzy armiami w sumie niewielkie . Ot kopie lance zastapiły ,uzbrojenie ochronne takiego kirasjera jest wielce podobne do uzbrojenia husarza, no reszta towarzystwa bez kolczug tylko w suknie. Ciekawosta że szurzy stwierdzili brak drzew do Uralu w Rosji pamiętajacy okres wcześniejszy niż czasy tej wojny No mamy w Europie raptem w 1816 rok bez lata.........
i to jest swietny lektor bez zbednych dodatków fajnie objaśnia miło sie słucha ;)
Świetnie. Że też w szkole o czymś takim nie było mowy w taki sposób. Przedmiot historia zapamiętałem jak wielkie nudy. A teraz historia mnie pasjonuje, w dużej mierze dzięki takim ludziom jak Ty. Dziękuję
W wiekszosci mlodych ludzi e wieku szkolny m historia nie interesowała z wiekiem stawała się interesująca wiem po sobie
Naprawdę ciekawy materiał i świetny montaż, czekam na kolejne rozdziały :)
cudowny kanał,poznałam go dopiero teraz i nie załuję.Bedę nadrabiać wiadomosci.
Ten kanał jest zbyt dobry by być tak mało popularny. Ja chce wiecej!!!
genialnie się słucha twoich materiałów, śledzę tyle kanałów, a tutaj póki co najciekawiej. Kiedy kolejne rozdziały? Proszę nie poddawaj się!
Kolejny rozdział już powstaje
@@ad_meritum super :) dzięki za info
Bardzo ciekawe, dzięki ! ⛵
Super kanał. Dzięki Bogu że YT mi polecił, po filmie o Gdyni zostawiłem suba
Chcemy więcej filmów, mega poziom, mega ciekawie!
Świetny materiał! Czekamy na więcej
Super materiał, czekam na część drugą ❤
Czemu dopiero teraz natrafiłem na ten kanał...?
Świetne materiały, idealne do słuchania podczas pracy :D
Długo kazałeś nam czekać 😶 już nie mogę się doczekać kolejnego odcinka
Postaram się, by kolejne były szybciej.
Ciekawy materiał, czekamy na więcej :)
Kolejny dobry i rzeczowy film na tym kanale!!
Dopiero co odkrylam ten kanal wiec mam meeega duzo swietnego materialu do ogladania 😊
Mega ciekawe, daję suba i czekam na kolejny rozdział :)
Nie mogę się doczekać kolejnych filmów ❤
Świetny kanał. Cieszę się, że go odkryłem. Leci sub
ekstra te twoje opowiastki 👍
Niezwykle ciekawa analiza. Czekamy na więcej 😍
Wow, ale super kanal odkryłem. Będziesz top! poZdro
pokazalo mi sie na głównej! bardzo fajny materiał👊
świetny lektor, świetna narracja, świetne miejsca na reklamy*
* albo fatalne, albo śmieszne, na pewno zauważalne
Świetny materiał tylko czemu tak krótki?? Kiedy kolejny rozdział?? Ten kanał bardzo mocno się wyróżnia! Swoją drogą, myślałem, że będzie tutaj mowa o Imperium Rzymskim :D. Ale od dzisiaj już nigdy nie będę patrzył na Włochy i włoskie średniowieczne republiki tak jak do tej pory. Niby fakty proste i oczywiste, ale - jak zwykle - w szkole nikt nie potrafił tych prostych, ale istotnych, faktów przedstawić i w sumie ogólnie w materiałach o historii nie udało mi się dotrzeć do takiego pięknego spięcia geografii z rozwojem i polityką w kontekście Italii mimo że sporo czytam. Niecierpliwie czekam na dalszą część! PS. Treść tego odcinka nadawałaby się na artykuł do jakiegoś historycznego czasopisma - nie myślałeś, żeby uderzyć z tym np. do "Mówią Wieki"? Widzę to w jakimś wiosennym numerze i z przyjemnością również przeczytałbym na papierze ;).
Super film, więcej takich
Ło ale kanał znalazłem. Będzie oglądane 😊
No było to bardzo ciekwe.
Pozdrawiam
❤ Prosimy o więcej
Dobry materiał, lec z tym dalej.
Fajny film, zostaje na dłużej i czekam na nowe filmy :)
Świetny film.
Wyczekujemy rozdziału drugiego, dużo historii i ciekawej wiedzy.
Super materiał
Myślę, że kolejny film będzie na inny temat, a co jakiś czas będę wracał do serii geograficznej.
@@ad_meritummyślę, że to błąd. Takie filmy się dobrze oglądają, zwłaszcza, że masz dobry głos, dykcję i fajnie to wszystko przedstawiasz.
Zajebisty film w skrócie
Fajny materiał
Muzyka Vivaldiego podczas tego materiału genialnie dobrana😂
Pozdrawiam!
Po polsku nie powinno sie mówić "efekt kuli śnieznej", bo to bezmyslne tłumaczenie z angielskiego "snow ball effect" . Po polsku jest to "efekt lawinowy".
Jakos ten ludzie zapominają polskie wyrażenia. Chyba główna wina jest po stronie dziennikarzy bo to oni ida na łatwiznę. Tłumaczą dosłownie angielskie zwroty a potem je upowszechniaja w mediach, To słowo choć tez jest z obcych jezyków to jest o tyle dobre ze przynajmniej kótko określa to co dawniej było "środkami masowego przekazu". Ktoś usiłował wprowadzic taki nowotwór jezykowy jak "publikatory" ale sie nie przyjęło.
Drażąc temat to usłyszałem kiedyś że samolot wpadł w "spiralę smierci" i spadł na ziemię. A na to tez jest polskie zgrabne okreslenie jednym słowem "korkociąg" termin stary i oficjalny.
Anglicy maja "cork screw" czyli "śruba do korka" może to tez będziemy uzywać "dla ułatwienia".
Mnie złości używanie ,,dedykowany"
w znaczeniu ,,poświęcony", ,,przeznaczony", ,,służący do czegoś"
Dziennikarzom i influencerom tak się zdarza, zwłaszcza jak kopiują cały content z jakiegoś Amerykańskiego kanału.
@@marcind4644 I jak zamieszczają zarówno jednostki metryczne, jak i amerykańskie.
@@marcind4644Chcesz być językowym czyścistą to od początku do końca:
Nie „influencerom” tylko TWÓRCOM
Nie „content” tyko TREŚĆ
@@abbfilmann3735 Przepraszam Panie!
Co do treści to masz racje. Ale influencer to raczej taka podkategoria "content creator" czyli "twórcy".
Oficjalne tłumaczenie to chyba "opiniotwórca" czy jakoś tak.
Hejka, kiedy nowy film? Czekam z niecierpliwością
Jeżeli się wyrobię, to do końca miesiąca.
Bardzo dobry film
Dzisiejsze Włochy a Cesarstwo Rzymskie to dwa kompletnie odrębne kraje, i odmienna historia i kultura !!! Nie można ich ze sobą identyfikować !!
Przecież nikt tego nie robi. Film nie jest o historii Państwa Włoskiego (przynajmniej nie w całości), tylko regionu historycznego Italii, który tylko z powodu braku innego synonimu nazywam "Włochami".
@@ad_meritum Racja ! To rozumiem!
Przecież Rzym był najpierw jednym z polis, później stał się imperium a dziś znów jest miastem xd nie zrozumiałeś chyba pewnych uproszczeń. (i żeby się nikt nie czepiał był okres jak Rzymem rządziła monarchia ale ten temat pomińmy). :)
@@albertidziol4086 Masz Rację ! :-)
Nawet fajny materiał.
Imperium było rzymskie, nie włoskie. Włochy powstają w 1861 i nigdy nie były imperium. To tak, jakby mówić, jak Irak był imperium...4000 lat temu z Babilonem na czele.
Ale jednak Italia nie byłą prowincją rzymską, rody Etrusków były równe Rzymskim, a przez większość cesarstwa w samym Rzymie nie urzędował cesarz. Poza tym tu mowa o półwyspie Apenińskim.
@@janpieprzycki6032Witam, półwysep Apeniński gdy już został w całości opanowany przez Rzymian był jego prowincją.
Inne prawa obowiązywały rdzennych Rzymian z miasta Rzym, a inne z południa czy północy półwyspu (te dla Rzymian były korzystniejsze).
Rody etruskie nie były równe Rzymskim, ponieważ Rzymianie nie przepadali za etruskami (to, że te ludy mieszały się ze sobą to inna kwestia).
Ciężko też mówić o Rzymie jednakowo przez cały okres jego istnienia, ponieważ to "państwo" istniało między 1100-1200 lat jeśli chodzi o samo twór nazwany później cesarstwem zachodnio rzymskim.
Jeśli chodzi o obecności cesarzy Rzymskich w mieście Rzym odkąd powstało cesarstwo Rzymskie to faktycznie przez pewien okres stolica imperium była w Rawennie, ale zdecydowanie nie była to większość czasu z tego około 500 letniego okresu.
Na koniec dodam iż bliżej mi do stwierdzenia iż wywodzenie dzisiejszego państwa Włoskiego od Rzymu wydaję mi się lekko naciągane. Natomiast wiem iż często nawet w szkołach stosuje się takie uproszczenia mimo iż państwowość w dzisiejszym rozumieniu tego słowa zaczęła tworzyć się dopiero w XIXw.
@@zaratustrabeats2937 Dokładnie. Istnieje pewna ciągłość np. między Świętym Cesarstwem Rzymskim a współczesnymi Niemcami lub Rzeczpospolitą Obojga Narodów a III RP, ale w przeszłości nie było takiego poczucia przynależności narodowej jak obecnie. Ludzie w średniowieczu czuli się związani ze swoim władcą i miastem/wsią, i to właściwie tyle. Jakaś świadomość narodowa istniała, ale była głównie domeną elit politycznych (jeżeli w ogóle). Świadomość narodowa we współczesnym tego słowa rozumieniu zaczęła się pojawiać na przełomie XVIII i XIX wieku na skutek rewolucji amerykańskiej i podbojów Napoleona, i miała ścisły związek z dążeniem do demokracji (dodajmy, że wiele grup narodowościowych żyło w państwach, których to władze miały gdzieś ich interesy - patrz Imperium Brytyjskie i amerykańskich kolonistów, Czechów, Polaków i Włochów w Austro-Węgrzech). W średniowieczu tak rozumiana demokracja po prostu nie istniała - król rządził, a lud pracował, i nawet nie zastanawiał się, dlaczego jest akurat tak, a nie inaczej. Po prostu przyjmował to za pewnik tak, jak my przyjmujemy np. grawitację. Istniał podział na stany i pogląd, że władza pochodzi od Boga. Idee równości wszystkich ludzi oraz wolności osobistej rozpowszechniły się w epoce oświecenia, czyli około wieku XVIII.
Komentarz poprawny, ale ja nie widzę związków z filmem, bo tam autor nie stawiał takiej tezy.
@smerfdzikus2334 jaka jest ciągłość między Świętym Cesarstwem Narodu Niemieckiego a Rzeczpospolitą Obojga Narodów?
skád bierzesz mapy?
Fajny materiał. Dodał bym w tytule "Rozdział 1" dla klarowności.
Kiedy będzie rozdział 2? :)
wreszcie ktoś mi unaocznił dlaczego imperium rzymskie nigdy się nie odrodziło
Południowe Włochy rozwalili Andegawenowie, Walezjusze i ich następcy. Wcześniej to było podobno bardzo bogate królestwo. Tylko, że w czasie gdy reszta Europa powoli wychodziła z feudalizmu i wchodziła w erę szeroko rozumianego kapitalizmu (u nas końcówka rozbicia dzielnicowego i czasy późniejsze) w Królestwie Neapolu trwał feudalizm w najlepsze. Różne gałęzie dynastyczne podzieliły miedzy siebie królestwo, zwalczały się, toczyły wojny... Co pokolenie się desantowali na Sycylii, żeby ją zająć i co pokolenie to się kończyło niepowodzeniem. A lud musiał płacić podatki na te przygody. I tak jeszcze kilkaset lat rody panujące w południowych Włoszech traktowały ten kraj jak prywatny folwark.
o czym ty mówisz? przed pod bojem napoleona władcy Neapolu reformowali go na modłę pruską, a chwilę przed podbojem Garibaldiego 2/3 kapitału będącego w obiegu na terenie Włoch było właśnie w królestwie obojga Sycylii.
w całej Europie władcy traktowali swoje państwa jak prywatny folwark gdzie lud musieli finansować te przygody, władcy państw niemieckich przez cały XVII i XVIII wiek sprzedawali swoich poddanych pod zaciąg zagranicznym potęgom żeby mieć pieniądze na wystawny styl życia choć trochę przypominający ten w wersalu
Sens mocno z grubsza dobry, ale jednak za dużo tutaj uproszczeń i hiperbol:
-"wychodzenie" z feudalizmu było o wiele później, feudalizm przede wszystkim się przekształcał, zmieniał, ale nikt go nie porzucał w XIV wieku
-żadne gałęzie dynastyczne nie podzieliły Królestwa Neapolu, tylko Królestwo Sycylii (składające się z wyspy i części kontynentalnej) podzieliło się jako skutek powstania nazwanego nieszporami sycylisjkimi - część kontynentalna pozostała we władaniu Andegawenów, a Sycylia przeszła pod panowanie władców z Aragonii (z okresem około 100 lat gdzie była de facto niezależnym królestwem)
-wojny pomiędzy Neapolem, a Sycylią zakończyły się po trochę ponad 120 latach od powstania mieszkańców Sycylii, a Sycylia i Neapol "na stałe" były pod rządami jednego władcy już od początku 1500 roku
@@CoD4MWPL -żadne gałęzie dynastyczne nie podzieliły Królestwa Neapolu, tylko Królestwo Sycylii
Nie prawda. Andegawenii byli okropnie rozrośniętą dynastią. Byli Andegawenowie węgierscy, Andegawenowie głównej linii włoskiej, Andegawenowie z Taranto, Andegawenowie z Durazzo... wszyscy mieli swoje własne feudalne dzielnice i toczyli wojny dynastyczne.
-"wychodzenie" z feudalizmu było o wiele później,
Napisałem, że świat powoli wychodził z feudalizmu. Polskę jednoczył Łokietek, Węgry Karol Robert. Ruś jednoczyli Litwini, w północnych Włoszech rozwijały się republiki. A w południowych Włoszech postępowało rozdrobnienie.
Przede wszystkim Włochy miały dobrze rozwinięte miasta więc nie była to tylko gospodarka rolnicza i feudalna ale również rozwinięte rzemiosło, w tym rzemiosło artystyczne i handel.
Skansenem feudalizmu to była Polska.
@@CoD4MWPLno i w nieszporach sycylijskich dochodzimy do malutkiego odwetu greków na włochach , za podbój Konstantynopola przez Krzyżowców w 1204 , z tym odwetem na włochach to jest mimo wszystko duża przenośnia , ale nie jest tajemnicą że gdy tylko michał viii paleolog pobił Cesarstwo Łacinników w Konstantynopolu , a może bardziej łacinnicy sami uciekli , to oczywistym jest że lekko "dofinansował" rozruchy w Neapolitańskiej siedzibie Andegawenów , którzy z resztą odgarżali się mu że poślą kolejną krucjatę do Konstantynopola , także lekcja na dziś nigdy nie lekceważcie greków , nawet jak są słabi , z resztą dość niedawno się o tym brytyjczycy przekonali, w 1919 gdy zakazali Grekom "głębszego" niż okolice Smyrny rozbioru Turcji , i mało się grekom to nie udało . Jedyny błąd był taki , że do końca Venizelos nie wyjebał się na Brytyjczyków i nie poszedł zamiast w głąb azji mniejszej , to w głąb Tracji Wschodniej 😊
Fajny kontent
Kiedy rozdział drugi?
Oj tam, Włochy to nadal #8 gospodarka świata. 3 razy taka jak Polska. Hiszpania 2 razy taka. Najdłuższe średnie życia w Europie. Imperium może nie jest, ale trudno nazwać ten kraj biednym.
Oczywiście że nie jest biedna, jakkolwiek jeszcze na przełomie XV i XVI wieku Italia była zdecydowanym nr1 w Europie pod każdym względem. Demografii, gospodarki, edukacji i technologii
@Meritum kiedy rozdział 2?
Postaram się wyrobić do końca roku.
Zajebisty film
Fascynujące.
boze jaki zajebisty kanał
Jak zrobić taki głos XD?
Kiedy można się spodziewać 2 rozdziału?
Na przełomie roku
I dlatego wenecjanie założyli bank w Amsterdamie, a potem przeszli przez kanał. Rody z Firenzy Gonovy i Venezii nadal są dominujące na świecie.
Anglicy kształcili się na uniwersytetach w Italii. Islamski, żydowski i heretycki wpływ na akademię doprowadził do zamierania oraz wyparcia myśli katolickiej.
Napisz, jakie rody
@@dadai1318 chociażby Rockefeller.
Analizę przeprowadzili Guglielmo Barone i Sauro Mocetti - postanowili oni dokładnie przerobić spis podatników z roku 1427 i 2011. Okazało się, że najbogatsze rodziny z końca średniowiecza do dziś pozostają na szczycie bogaczy w czasach współczesnych.
@@klapaucjusz1964 Niesamowite
Świetny film, jednak poprawka mała, Kolumb był Katalończykiem z Katalońskiej rodziny Kolumbów. Były na ten temat badania, i udowodniono, że był z Katalonii, a więc był Hiszpanem.
Urodził się w Włoszech, ale z pohcodenia był Hiszpanem
Pochodzenie Kolumba do dziś jest kwestią sporną, jednak oficjalnie, biorąc pod uwagę głos większości naukowców, przyjmuje się, że Kolumb był Genueńczykiem.
Italia (a wczesniej: Grecja) mogly zagrac o panowanie nad "swiatem" (tj czescia swiata znana sobie) korzystajac z zalet swojej geografii, dopoki wszyscy inni nie osiagneli technologii umozliwiajacych obejscie lub pokonanie wzglednych wad swojego polozenia.
Wbrew pozorom podobny poziom technologii był i w krajach barbaricum
@@ggnagognagoma2462 tak, i dlatego zalete mialy kraje z lepsza geografia. Mi chodzilo o to, ze pojawila sie technologia np. koleje umozliwuajace przerzut towarow ladem, a wtedy kraje centralnie polozone w Morzu Srodziemnym stracily na znaczeniu.
@@mikolajtrzeciecki1188 Hanza znacznie wcześniej przed koleją zredukowała znaczenie śródziemia dla Europy. A te zostałe zalane i zneutralizowane technicznie przez inwazję arabską. Owszem ci podtrzymali częściowo spuściznę antyki I nic ponadto. Ot wynalzki przyczynkarskie typu destylacja wódka, perfumy i w zasadzie nic więcej z technologiii
3:15 - łatwiej było je dostarczyć je od razu na Południe. Jest to nielogiczny KOMPLETNIE argument!!!!!
Łatwiej było dostarczyć na północ, o czym mówię we fragmencie. Co jest nielogicznego w tym argumencie?
Czekamy na kolejna cześć
Ciekawe przedstawienie, że historia to nie jest zbiór dat, tylko ciągły proces. 😁
Trochę za dużo uproszczeń i pominięcia historii południowych Włoch ;/
To nie jest tak, że południe zostały pominięte i dlatego nastąpił podział. Podstawowy fakt jest taki, że południe i północ znajdowało się na innych osiach historii. Już od początków średniowiecza przecież północ Włoch należała do Cesarstwa Niemieckiego, a południe początkowo było mieszaniną wielu księstw i wpół niezależnych władców i dopiero Normanowie ustabilizowali tutaj władzę.
Głównym powodem dlaczego południe jest AŻ tak biedne jest to, że północ wykorzystała pieniądze z Burbońskich banków (z niedorzecznymi kursami) do spłacenia długów z wojen o zjednoczenie Włoch i to właśnie w tym momencie gospodarka południa się załamała
Włochy NIGDY nie byli imperium, imperium byli Rzymlanie.
Ale co by nie mówić to (jeśli chodzi o tylko sam XX wiek) od połowy lat 50-tych do lat 90- tych 4 gospodarka Świata ...
Pierwsza autostrada na Świecie...(przed wojną) .I można tak jeszcze długo wymieniać....Imperium może nie były ale za to jednym z najbardziej znaczących państw na przestrzeni kilku ostatnich wieków które ukształtowały świat.Sportowe Marki samochodów, najlepsza(podobno) kuchnia Świata , Italo Disco i Pieknę Kobiety .....Ech Włochy to Włochy 😅☺️
no jo a nazisci to nie Niemcy a sowieci to nie Rosjanie
Zabrakło tu informacji o jednym z największych ekxodusów ludności.
Miliony Włochów wyemigrowało do Ameryk w XIX i początkach XXw.
W ilościach niewyobrażalnych współcześnie.
Paradoks N.O.C.C. Fu
pozdro dla kumatych ;)
Grafika w porządku, ale historia przedstawiona w filmie , to ta oficjalna i obowiązująca, pełna zakłamań. Pozdrawiam
Kiedy można się spodziewać rozdziału drugiego? 🥺
Rozdział drugi już powstaje
Lubisz Vivaldiego widzę. Też uważam, że Zima to najwyższe osiągnięcie kultury Europy.
Oj zapowiada się fajny kanał :)
Kiedyś hazary byli tylko na półwyspie Apeninskim i w Grecji teraz są w całej Europie.
A Sardynia najwyraźniej jest tu zapomniana. :D
Tymczasem Polska i jej geografia.
Mówi się nie można nie wspomnieć 😊
Północ jest zasilona DNA Celtów i Germanów, południe skażone DNA Arabów.
Ten fakt zdeterminował podział Italii a rozwój przemysłu jest konsekwencją a nie przyczyną.
Czekam na 2 częś :(
Krzysztof Kolumb nie był Włochem, jest to potwierdzone
Włochy są najbardziej sympatyczne i tu jest centrum chrześcijaństwa
2:50 jeszcze nie muzułmanami
Transport we Włoszech również w ramach półwyspu Apenińskiego odbywał się wzdłuż wybrzeża. Z Neapolu do Rzymu na przykład.
Brawo, ktoś w końcu prawidłowo nazywa ten kraj. Italia, a nie Włochy. Włochy to Węgrzy i Bułgaria.
Ciekawe
nie podniecaj się tymi 600 tysiącami, to akurat słaby przykład, Rzym miał ponad milion a Konstantynopol porównywalnie co całe północne Włochy.
Chiny 😂
Rzym miał nawet 1.5 miliona mieszkańców ale w II wieku naszej ery, a Konstantynopol około milion w V wieku. W roku 1500 w Rzymie mieszkało tylko 55 tysięcy, w Konstantynopolu 50 tysięcy. Północne Włochy były wtedy najbardziej zurbanizowanym regionem Europy. I chociaż były wówczas na świecie miasta znacznie większe od największych miast Europy, to przecież tematyka filmu odnosi się niemal wyłącznie do Europy i roli Italii w jej historii.
I co te zadupia postbizantyjskie mają z tego dzisiaj? Historię w strzępach. Przerwaną kilka razy ciągłość kulturową.
Włochy mają tyle samo wspólnego z Imperium Rzymskim co Turcja z Bizancjum.
Nawet nie ma co zaczynać oglądać
Oczywiście, że Włochy nie mają za wiele wspólnego z Imperium Rzymskim, bo film nie jest o historii Państwa Włoskiego, a regionu historycznego jakim jest Italia Nazwy "Włochy" używam tu wymiennie z "Italia".
W przeciwieństwie do Turcji Włochy odziedziczyły po swoim przodku język. Włoski wywodzi się z łaciny. Natomiast turecki nie pochodzi od greki.
A ja będąc we Włoszech absolutnie czuję ciągłość kulturową tego kraju od czasów imperium rzymskiego po czasy bliższe współczesnym. Włosi są prawowitymi spadkobiercami imperium rzymskiego.
W Ankghor Wat w 1400 mieszkało milion ludzi, (1000000).
Ja naprawdę nie mam pojęcia jak te niemumiasy wojenne mogły zostać imperium chyba przewaga technologiczna zrobiła swoje.
Głupi jesteś
Czekam na rozwinięciem, Bóg pokarał Rzymian i zamienił ich we Włochów, ciy sie stalo, że tak się stało.
Z Watykanu dalej rządzą wszystkim
Ja
wlochy nigdy nie byly imperium
Rzym był imperium, Włochy raczej nie
A poloki zamiast kupić pora statków to wolały się prać szabelkami na wschodzie
ke Wolochy kian Diguo, raczaj nie, Rzym byl Diguo, byl Maharaj, Rzym chen po.
krzysztof kolumb był polakiem bo miał na imię krzysztof
Filmy primasort.
italia nigdy nie była imperium. to rzym był imperium.
Dlaczego Rzym nie ruszył dalej skoro pokonał Germanie ,bo tam była granica Imperium .Tam też w Bawarii płynie rzeka Lech .
Tylko, że Rzym nie pokonał Germanów. Doznał z ich rąk olbrzymiej klęski w bitwie w Lesie Teutoburskim w 9 roku naszej ery, która to klęska powstrzymała Rzymską ekspansję i doprowadziła do ustanowienia granicy na Renie.