Prostownik tyrystorowo diodowy - testy skuteczności oraz wydajności

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024

Комментарии • 56

  • @bzykolo1985
    @bzykolo1985 3 года назад +5

    Widać że miałeś sporo pracy z nagraniem tego materiału, a materiał konkretny wielkie dzięki! 👍

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +4

      Czasami człowiek musi trochę pokombinować 😉
      Często oczekiwania mijają się z rzeczywistością i trzeba weryfikować plany 😁
      Efekt końcowy jest zadowalający, ale musiałem budowę odstawić na kilka dni bo się zacząłem wqurzać 😜

  • @robertj7583
    @robertj7583 2 года назад +3

    Ogólnie rewelacja. Może jak by zastosować inne trafo z inną charakterystyką by nie było takich dużych pików to by było całkiem okej. Widzę że ten układ tyrystorowy jest spoko. Świetny materiał. Pozdrawiam

  • @rafko191
    @rafko191 3 года назад +9

    Jak się o tych voltach ciągle mówi to i z temperaturą może się pomieszać 😄 ważne że Ci w temacie wiedzą o co chodzi..

  • @kurczakpe
    @kurczakpe 3 года назад +3

    Dokładnie z takim problemem walczyłem kiedyś jak budowałem prostownik z niesymetrycznym ładowaniem z Radioelektronika , wypalał mi się rezystor pomiarowy i płytka również . wtedy dopiero zaczynałem z elektroniką , nie potrafiłem poradzić sobie tym problemem , a ponieważ próby przeprowadzałem na akumulatorze z motocykla (ich też w sklepach nie było) uszkodziłem go , zabrałem taki prostownik do szkoły bo tam był oscyloskop i na rezystorze pomiarowym pojawiał mi się spadek napięcia który mówił ze to jest ponad 20A a analogowy pokazywał ok 1A (accu 6Ah) i dlatego zarzuciłem takie konstrukcje na rzecz tych z odczepami.

  • @heyamarcin
    @heyamarcin 3 года назад +3

    Świetna robota.
    Widzę, że inwestycja w oscyloskop się opłaciła, dużo wnosi przy takich pracach. 🙂

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +3

      Pewnie że się przydaje 😉
      Ja jestem bardzo zadowolony, bo do moich potrzeb jest wystarczający 👍

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf Год назад +2

    Majster, aleś pojechał z tym przemagnesowaniem rdzenia 😊 jak puszczasz w piku 20A przez cieniutki drucik uzwojenia wtórnego, to nic dziwnego, że Ci się grzeje trafo. Dzięki za filmik, zaraz zamawiam taki układzik

    • @DD-fj5cp
      @DD-fj5cp Год назад

      😂 masz rację

  • @roberttomczak110
    @roberttomczak110 3 года назад +4

    Zbudowałem kilka tego typu prostowników. Regulator tego prostownika to wersja bez automatyki rosyjskiego prostownika resurs 1, schemat i opis dostępny w sieci. Transformatory z UPS mają uzwojenia wtórne nawinięte dość grubym drutem i są względnie sztywne także do tego zastosowania średnio się nadają. Stosując transformator z podwójnym uzwojeniem np. 2x16v można pominąć diody w mostku. 2 elementy mniej do grzania. Regulacja działa na zasadzie regulacji napięcia, także spokojnie można ładować AGMa. Tylko w trakcie ładowania trzeba kilka razy w miarę ładowania akumulatora skręcać w dół potencjometr.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Zgadza się - trafa z UPS'ów są zdecydowanie "twardsze" - spadek napięcia pod obciążeniem jest zdecydowanie mniejszy niż w klasycznych prostownikach.
      Co do regulacji - to częściowo masz rację - ponieważ napięcie zmniejsza się dopiero po "wycięciu" szczytu sinusoidy czyli napięcia szczytowego transformatora, ale odpowiednio regulując potencjometrem da się to bez większego problemu zrobić.
      W kwestii trafa z dwoma uzwojeniami - takie rozwiązanie stosuje np. SEMI, być może niebawem pojawi się klasyczny prostownik z taką regulacją, ponieważ "rzuciłem" pomysłem Panu Andrzejowi z firmy Eltraf na budowę takiego prostownika 😉

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 3 года назад +3

      @@TomaszHudy Ja mówię o regulacji wartości średniej napięcia. W czasie ładowania napięcie na akumulatorze rośnie w wyniku czego spada prąd. Pomysł na taki prostownik jest stary jak świat, ale przy transformatorze sieciowym nadal często stosowany. Prostownik z Lidla ulg17 działa na tej samej zasadzie.. tylko wszystkim steruje mikrokontroler. Trzeba pamiętać, że taki prostownik ma również wady. Tak wysokie impulsy prądowe mogą powodować wyrywanie masy czynnej z płyt i szybsze zużycie akumulatora.

    • @danielelektryknawsi2051
      @danielelektryknawsi2051 3 года назад +3

      Sam myślałem nad takim rozwiązaniem, mam jakiś trafo troid 2x19V chyba po tyrystorowym prostowniku 400VA, jak będzie czas i chęci to coś powstanie

  • @marekwafel8651
    @marekwafel8651 3 года назад +3

    To co miałeś na myśli to histereza magnetyczna a efektem tego jest zamiana energi w ciepło, mogę się mylić.

  • @krzysztoffqiu4907
    @krzysztoffqiu4907 3 года назад +4

    cześć, brakuje mi pomiaru napięcia przed tyrystorami i na aku, prąd płynący zależy od różnicy napięć między napięcie szczytowym A napięciem na akumulatorze .
    Hey ja proponuję abyś naklejeł kawałki taśmy , czarnej , lub jaką lubisz, na każdy element który chcesz zmierzyć pirometrem , wtedy unikniesz problemów z latajacym wskazaniem oraz zmniejszysz błąd pomiaru miedzy różnymi elementami , które są wykonane z różnych materiałów i różnych kolorów.
    Co do grzania się trafa , to po przekroczenia napięcia znamionowego po stronie pierwotnej , najpierw zwiększają się straty biegu jałowego, magnesowania , a potem zwiększasz napięcie zwarcia , a potem prąd płynący przez uzwojenie wtórne jak i pierwotne jest dużo większy od znamianowego.
    Kiedyś spotkałem regulację na opornikach napięcie pierwotnego trafa , był skok co parę omów, kilka zakresów , oraz był zamontowany ogranicznik prądu bimetalowy po stronie wtórnej trafa .
    Robisz dobrą robotę , pozdrawiam.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Patent z czarną taśmą muszę przetestować, ale faktycznie wskazania mogą być wtedy poprawne 👍
      Regulację prądu na zasadzie dodatkowej rezystancji w szeregu - czy to na uzwojeniu pierwotnym czy wtórnym - znam i często stosuję. Jest prymitywna ale niezwykle skuteczna 😉

  • @piotrpakula3089
    @piotrpakula3089 7 месяцев назад

    Bardziej perforowana obudowa też by pomogła / ew postawić zestaw w nie ogrzewany miejscu 😉 wyzesze napięcie na pierwotnym da większe napięcie na wtórnym oczywiście w granicach rozsądku. To samo dzieje się w starych prostownikach z regacja skokowa trzeba włączać min. ustawienie przy dzisiejszym napięciu w sieci

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf Год назад

    Wow, zajebisty projekt i filmik

  • @zbigniewdrewniak3749
    @zbigniewdrewniak3749 Год назад +3

    Chyba przesadziłeś z tym transformatorkiem może mieć na moje oko około 100VA pozdrawiam

  • @ireneuszhawrylak9396
    @ireneuszhawrylak9396 8 месяцев назад

    Mostek 35A mam taki zestaw z tym trafo pozdrawiam bo lubię takie doświadczenia .

  • @W.Arc.
    @W.Arc. 6 месяцев назад

    po swoich również doświadczeniach stwierdzam, ze najoptymalniej byłoby montować amperomierz AC wpięty między uzwojeniem a mostkiem.

  • @staniew
    @staniew 3 года назад +2

    Jeżeli ktoś zakupi model sterowania, z funkcją automatycznego rozłączenia po osiągnięciu napięcia,to aby to dobrze skalibrować trzeba poświęcić trochę czasu.Rozladowany i oszacowany co do pojemności akumulator, podpinamy pod prostownik ,ustawiamy prąd 10procentowy (ważne jest jaką ma faktyczną pojemność)Czekamy aż osiągnie pożądane przez nas napięcie końcowe i regulując na płytce powodujemy rozłączenie.Nie wolno podczas kalibracji kręcić głównym pokrętłem nastawu.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Mówisz o tym sterowniku REG-PRO2 ?

    • @staniew
      @staniew 3 года назад +2

      @@TomaszHudy tak.Ustawiłem na lekko rozładowanym akumulatorze,powtórzyłem ładowanie (wyłączenie ustawione na 15vdc) i wszystko niby o.k.Poszedlem do kolegi by naładować niby tej samej pojemności akumulator ale rozładowany poniżej 10v i prostownik kończył z różnicą 0.5V. mniejszą.

  • @jajan625
    @jajan625 3 года назад +1

    Może wysterować mostek układem PWM? ustawić doświadczalnie wypełnienie i regulować częstotliwością, przeniesie to zgrubnie charakterystykę sinus.

  • @ireneuszhawrylak9396
    @ireneuszhawrylak9396 8 месяцев назад

    Proszę spróbować użyć regulacji na uzw. wtórnym zwykłą opornicę

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 3 года назад +2

    👍

  • @zbigniewdrewniak3749
    @zbigniewdrewniak3749 Год назад +1

    Witam fajny ale mogłeś zamontować wentylatorek i bezpieczniki automatyczne pozdrawiam

  • @medardbuawa7919
    @medardbuawa7919 4 месяца назад

    Trafo z ups czy mikrofali nie nadają się do pracy ciągłej. Są to trafo zaprojektowane do pracy cyklicznej,albo czasowej. Myślałem że wiecie o tym.

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 3 года назад +3

    Ciężki temat do budowy, a jeszcze cięższy do wytłumaczenia co i jak dla widowni.Jednak Ty lubisz takie klimaty:).Jestem bardzo ciekawy jak w tym zestawie pracowałby mój transformator z tego tematu
    chętnie podaruję Ci go na zawsze:) www.akumulatory.info.pl/forum/index.php?topic=29.0

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 2 года назад +1

    To chyba normalne ze trafo się grzeje skoro obciążasz je impulsowo. Transformatory nie lubią prostowania jednopołówkowego i tyrystorowego gdy nie masz balastu w postaci baterii kondensatorów.

  • @PiotrKravi82
    @PiotrKravi82 Год назад

    Odczepy na pierwotnym czy wtórnym? Próbowałeś dać dławik na wyjściu mostka, to powinno złagodzić prąd w impulsie?

  • @cniedzi72
    @cniedzi72 Год назад

    Hej. Mam pytanie. Skoro są takie różnice w wartościach prądu dla wartości średniej, skutecznej i szczytowej w takim prostowniku, to która wartość powinna być poprawnie ustawiona przy ładowaniu akumulatora - średnia (ta, którą pokazuje miernik) czy skuteczna, żeby zachować zasadę prądu ładowania 1/10*C?

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 3 года назад +2

    Super Odcinek i jak budowa prostownika ,brakuje z tyłu wentylatora do chłodzenia przy pełnej mocy ?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Czujnik temperatury w ostatnim teście był właśnie z tyłu obudowy. Dodatkowo od spodu pod trafem nawierciłem kilka otworów aby powietrze było też tam zaciągane.
      Uważam że jest dobrze i nie ma potrzeby dalej kombinować 😉

    • @kamilbogus
      @kamilbogus 3 года назад +2

      @@TomaszHudy lepiej czujnik w trafo wsadzić lepiej je schłodzi

    • @kamilbogus
      @kamilbogus 3 года назад +2

      @@TomaszHudy Można dodać kondensator z zakresu 47nf-100nf do uzwojenia wtórnego transformatora przed mostkiem tyrystorowym tak było w starych prostownikach może w tym wypadku pomoże i zmniejszy się grzanie frafa.

  • @klaudiusz3793
    @klaudiusz3793 3 года назад +1

    Witam super pouczający filmik , ja mam jednak pytanie do kolegów a mianowicie mam prostownik bester z lat 80 sprawny miesząc miernikiem wskazuje na dobry sprzęt jednak w zakresie 12v na przełączniku na mierniku pojawia się 15,3 volta czy mogę tak ładować zwykły akumulator , testując na starym akumulatorze ampery poboru spadają zaczyna średnio od 8 a spadają do 4 ale co z tymi 15 woltami .
    Przepraszam za mało fachowe określenia ale nie jestem elektrykiem elektronikiem .
    Pozdrawiam !

    • @DG-sz6dc
      @DG-sz6dc 2 года назад +1

      Ładuj ale pod kontrolą. Te 15.3 krzywdy baterii z płynnym elektrolitem nie zrobi. Ale dla bezpieczeństwa można przy tych 14 .5 v kończyć ładowanie. Ewentualnie dać jaka regulacje żeby te nap ładowania końcowe obniżyć. Jak trafo z blaszkami nie toroidalne to można dać reg na trialu tzn ściemniacze. Ewentualnie ściemniacze do ledow. Średnio to do transformatora się nadaje ale są takie w oryginale w sprzedaży np firmy bodan. A wnajgorsmmzym razie żarówka w szereg i ładować. Chociaż wg mnie te 15.3 v to niskie napięcie. Chyba że trafo jest mocne np 250VA albo jest twarde czyli napięcie po dołożeniu obciążenia nie przysiada mocno i wtedy w Aku pompuje duży prąd to trzeba ograniczyć.

    • @damiankoch8083
      @damiankoch8083 2 года назад +1

      Z tą żarówką to dobry pomysł sam jak poprzedni przedmówca tak ładuje, najpierw z prostownika a później jak osiągnie napięcie te 14.5 V podpinam przez samochodową żarówkę i trzymam na takim systemie do ponownego uzyskania 14.5 V w zależności od stopnia naładowania zawsze te kilka godzin doładuje.

  • @staniew
    @staniew 3 года назад +2

    To może znajdziesz czas na budowę i testy, tego byczego sprzeta,(był kiedyś w ankiecie) regulator PWM.pozdrawiam.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +3

      Wczoraj właśnie skończyłem budowę 😉
      Choć koncepcja nieco się zmieniła.

    • @staniew
      @staniew 3 года назад +2

      @@TomaszHudy U mnie podobny regulator, już rok leży .Nawet nie wiem czy to sprawne .Na pewno spapuguję.👍

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +3

      @@staniew tylko że ja nie zdecydowałem się na zastosowanie tego regulatora.
      Postanowiłem zbudować taki prostownik do zadań specjalnych 😁

  • @ireneuszhawrylak9396
    @ireneuszhawrylak9396 8 месяцев назад

    Pierwotne na220v to zły pomysł wg mnie podłączając na 240v nastąpi grzanie pierw bez obciążenia 😁

  • @m44g5
    @m44g5 4 месяца назад

    A wszyscy zapominają jak wspaniałe właściwości regulacyjne ma zwykła żarówka żarowa. Tylko nikt już prostowników z żarówką nie buduje.

  • @renataworonko4242
    @renataworonko4242 3 года назад +1

    Kolego ! teperature skaluje się w stopniach a nie w voltach.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +2

      Myślałem że dałem stosunkowo wyraźnie do zrozumienia że się pomyliłem ruclips.net/video/4yizLRMwlHQ/видео.html

    • @krzychu82m
      @krzychu82m 3 года назад +1

      Boshe co za ludź. Ty to tak na serio?

  • @stanisawspoka7814
    @stanisawspoka7814 3 года назад +2

    23:37 Mistrzu mierzysz oscyloskopem wartość skuteczną prądu, która wynosi 5,20A, a na mierniku cęgowym masz 1,90A. To chyba powinno Ci dać coś do myślenia. Nie dziwi cię fakt pokrywającego się pomiaru miernika analogowego z cęgami. Twoje cęgi truerms są tylko z nazwy i wszystkie pomiary oprócz oscyloskopu są do dupy, tak jak i całe rozważania w podsumowaniu.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 года назад

      Moim zdaniem przystawka cęgowa mogła być źle skalibrowana lub w oscyloskopie nie odpowiednio dobrany jest przelicznik do pracy z tą przystawką.Osobiście porzuciłem pomiary małych wartości prądu oscyloskopem za pomocą przystawki cęgowej na rzecz pomiaru rezystorem np.Dale RH-50 50W .01ohm 1% .Fakt przystawkę mam firmy Voltkraft Tomasz ma innej lepszej firmy.

    • @stanisawspoka7814
      @stanisawspoka7814 3 года назад +1

      @@Tadek-n3g Ale tu nie chodzi o źle skalibrowane cęgi do oscyloskopu. Skoro miernik analogowy przy pomiarze takiego impulsowego prądu w miarę pokrywa się z miernikiem cęgowym to znaczy że napewno żaden nie mierzy wartości skutecznej prądu.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 года назад

      @@stanisawspoka7814 A dlaczego niby amperomierz analogowy i cęgi nie pokazują prawdy.......... wartości skutecznej, czyli RMS jeszcze inaczej średniej kwadratowej?.Moim zdaniem wszystko wskazuje, że to oscyloskop jest błędnie skonfigurowany względem przystawki cęgowej i wprowadza zamęt.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  3 года назад +1

      Specem nie jestem, ani "Mistrzem" jak to określił autor komentarza, ale zarówno mierniki cęgowe jak i analogowe mierzą wartości średnie.
      Cęgowy ze względu na sposób próbkowania, analogowy ze względu na bezwładność wskazówki.
      Oczywiście przystawka do oscyloskopu to chińszczyzna, podobnie jak i sam oscyloskop, ale to nie laboratorium, tylko amatorski warsztat 😉

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 3 года назад +1

      @@TomaszHudy Masz rację chodzi o wartość średnią cęg i anologowego amperomierza, powinieniem skasować swój komentarz, ale zostawię :) .Sam niedawnio tłumaczyłem o wartości średniej, skutecznej i szczytowej.A tu takie coś.Ogólnie funkcja True RMS w multimetrach przydaje się przy pomiarze prądu AC.A co oscyloskopu to pewnie sam wierz jak ważne jest skalibrowanie przystawki w zględem oscyloskopu..Mógłbyś nakręić krótkie video jak ona wychodzi na przykładzie przystawki Hantek.

  • @adamkrzyzowski9193
    @adamkrzyzowski9193 8 месяцев назад

    To regulator tyrystorowy jest do bani.
    Nie szukaj winy w trafie.