Mam pomysł na następny film ,, ilu żołnierzy zmobilizowanych w 1914 dożyło końca wojny ''. Ostatnio mnie to zastanawia i też zastanawiam się czy są na ten temat jakieś prace?
@@filip5297straty niewielkie, rzucając w nich różańcami i modlitewnikami to niewiele im zrobiliśmy na złość, podobnie cięcie szabelkami luf czołgów było nieskuteczne, 7 września Polska nie miała już armii, a atak ruskich nic nie zmienił.
Najstraszniejsze jest to że wśród tych wielkich liczb to są wszystko pojedyncze odrębne ludzkie istoty... Ludzie którzy chcieli żyć mieli marzenia, jakieś swoje ambicje, każdy z nich chciał wrócić do domu i normalnie żyć Przerażające jest to że zwykły obywatel jest tak naprawdę mięsem armatnim i to takim które prawdopodobnie nie zostanie zapamiętane 😥 I to co mnie osobiście przeraża to to że możemy zostać wciągnięci w coś podobnego jeżeli sprawy źle się potoczą - czego ani sobie ani Wam nie życzę...
Cieszę się, że w swoich materiałach nie zapominasz o 1 wojnie światowej i jednak co jakiś czasz coś dodasz. Uwielbiam twoje materiały za dokładność ale i sposób przedstawienia, mógłbym oglądać cię godzinami
@@berakfilip A to był jakiś okres w naszej historii gdzie nie mieliśmy przej...rąbane? 😀To się ciągnie od Mieszka I, nawet normalnie kraju nie mogliśmy utworzyć tylko trzeba było kombinować
@@jakubmuszynski891 „Wydaje się, ze kraj ten jest nierozerwalnie związany z niekończącą się serią katastrof i kryzysów, które - w sposób paradoksalny - stają się źródłem jego bujnego życia. Polska znajduje się bez przerwy na krawędzi upadku. Ale jakimś sposobem zawsze udaje jej się stanąć na nogi.” Norman Davies. Bardzo lubię ten cytat, w prostych słowach opisuje historię polski ;)
Historyk wojny to wie, ale dobrze, że Grzegorz to pokazał, bo nie wszystkim chce się czytać, jak to wyglądało naprawdę. Co ciekawe poziom strat większy w wojnie manewrowej (o ile armia idzie do przodu) ma mniejszy wpływ na morale niż w wojnie pozycyjnej, natomiast pozostaje problemem dla dowództwa, które musi uzupełniać straty.
Odcinek który otworzył mi oczy na ciekawe zagadnienia. Można kojażyć miejsca, daty i wydażenia a dalej nie rozumieć sytuacji. Do tego opowiedziane konkretnie i jednocześnie na luzie. Wielkie dzięki.👍🏻😀
Panie Grzegorzu dziękuję za film, dla tych co mają wyobraźnię , materiał tragiczny. Całe miast ginęły w ciągu miesiąca, a Ty mógłbyś być wśród tych ludzi...
Zajebiste materiały! Czy jest szansa, abyś zrobił odcinek o twierdzy Osowiec? Jest to, ciekawa historia, wstrząsająca, ale warta omówienia, a propos 1WŚ. Pozdrawiam serdelecznie!
Dla mnie jedną z najbardziej przerażających i bezsensownych bitew I Wojny Światowej było Passchendeale (3 bitwa pod Ypres) . W nieco ponad 3 miesiące po obu stronach zginęło ponad pół miliona ludzi a bitwa pozostała tak naprawde nie rozstrzygnięta. Cytując pewien utwór muzyczny "six miles of ground has been won, half of milion men are gone..."
Jak zwykle świetny film który się miło słucha. Wyłapałem chyba jeden błąd w 21:34 - wykres w lipcu 1916 przedstawia że zginęło 20 oficerów na tysiąc i 11 żołnierzy z innych rang na tysiąc
Dokładnie tak samo kampania w Galicji, Gorlice oblężenie twierdzy Przemyśl, tez o tym się zapomina, a teraźniejsze pokolenie już pewnie prawie wogóle nie pamięta.
Kilkaset metrów od mojego domu są pozostałości okopów i transzei. I tam często za młodu bawiliśmy się, a i ogniska się paliło. Gdy pytałem rodziców: skąd się wzięły te pozostałości rowów, itp - ewidentnie ludzką ręką zrobione (nie naturalne), to nie bardzo wiedzieli. I dopiero szukając info dowiedziałem się ze tam były okopy z 1 WŚ. To dziwne dla mnie, że pamięć o tych wydarzeniach jest tak krótka u miejscowych - gdzie przecież z kolei ich rodzice musieli być tego świadkami.
@@marcinkonieczny3737 Dlatego należy uczyć się historii, bo pamięć ludzka jest krótka. Musimy wiedzieć co nasz naród przeszedł, żeby się np. bronić przed fałszywymi oskarżeniami o zbrodnie wojenne czy też żeby bronić pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Poruszyłeś ciekawe zagadnienie. Myślę że tych statystyk nie każdy był świadomy w tym ja również. Myśląc jednak jeszcze raz o tych sprawach to wszystko ma sens. Wojna manewrowa wielkimi masami ludzkimi w dobie artylerii i karabinów maszynowych jest niezwykle krwawa jednak żołnierza nie przeraża ten fakt aż tak mocno jak okopy. Mimo wszystko, żołnierz idzie, widzi zajmowany teren lub widzi co broni. Krajobraz się zmienia. W okopie żołnierz widzi zaledwie swój okop i przeciwnika i ten sam krajobraz wszędzie. Codziennie broni tego samego przez kilka lat. Zdecydowanie więc pod kątem psychologicznym wojna w okopach jest bardziej niszcząca ale i bardziej bezsensowna. Zresztą to właśnie koncentracja dużej ilości wojska na małej przestrzeni powoduje największe straty.
Świetny odcinek. Wniosek, że im stabilniejszy front, tym mniejsze straty, dopiero jego przełamanie i próby jego łatania kończy się apokalipsą. Przykład mamy w Polsce pod Gorlicami z maja 1915r., na takim stosunkowo niewielkim obszarze zginęło tysiące ludzi. A dorzucane na szybko przez Rosjan posiłki tylko napędzały tą maszynkę do mięsa. Swoją drogą cmentarze w Beskidzie NIskim to super temat na odcinek "zaduszkowy", dzieła sztuki - polecam.
Do tego w popkulturze obraz I WŚ opisany w powieści "Na zachodzie bez zmian" (+jej ekranizacje, w tym świetna ostatnia) nawiązuje do wojny pozycyjnej - kampanii pod Verdun czy nad Sommą, więc wojna manewrowa z lata i jesieni 1914 czy wiosny 1915 zostały "zatarte" przez późniejsze opowieści o wojnie pozycyjnej i właśnie książki (filmy) odwołujące się do 1916 i okopów. Stąd zostało popularne wyobrażenie I WŚ jako obraz wojsk w okopach i na rozkaz ruszających naprzód pod ostrzał z ckm'ów i pierwsze czołgi rozjeżdżające okopy.
Mega temat i jak zawsze profesjonalnie. Dziękuję 😊
8 месяцев назад+7
Grzegorzu, pamiętasz taki motyw z Peaky Blinders o brytyjskich oddziałach kopaczy tuneli, w których służyli bracia Shelby? Może poświęcisz odcinek takim jednostkom z Wielkiej Wojny?
1 Wojna Światowa tak mocno dała się we znaki francuzom, że jest najbardziej gloryfikowana. Prawie w każdej małej wiosce można znaleźć tablicę, fontannę czy pomnik ku pamięci żołnierzy 1 WŚ. Coś jak my Polacy gloryfikujemy Powstanie Warszawskie lub Wielkopolskie.
@@filiplenart9537dokładnie tak mówiła moja babcia a była sanitariuszką w powstawaniu. Nie przyjeła żadnego odznaczenia za powstanie miała postrzelane nogi na pamiątkę rany przez długie lata nie chciały się zagoić pozdrawiam serdecznie z Warszawy
Francuzi używali jeszcze można rzec średniowiecznej taktyki czyli masy ludzkiej, do IIWS u nich nic się nie zmieniło. UK miało inne podejście i zaczęli stawiać na artylerie ale mentalność starych generałów dała im się też we znaki. Dopiero przybycie US zmieniło stan rzeczy (inne uzbrojenie, taktyka, niezliczone zasoby ludzkie i materialne) Doliczmy do tego front wschodni gdzie nie było statystyk...
::.. *Kapitalne są te odcinki o I Wojnie Światowej. Wielkie dzięki za nie!* *O II WŚ człowiek wie już bardzo dużo a I WŚ jest słabiej omówiona. Pozwala też zrozumieć postawę takiej Francji w II WŚ, która miała w pamięci 1,4 mln strat w wojnie poprzedniej.*
Dzięki krótkiemu intro w filmach wiem jak odróżnić materiały od siebie bez patrzenia na datę. Im bardziej bolesny odgłos Grzegorza, tym nowszy materiał.
Byłem w okolicy w Bapaume jest wielki cmentarz brytyjskich żołnierzy. W okolicy jest kilka takich i brytyjskich i niemieckich, robi wrażenie i daje do myślenia
Ja byłem w muzeum wojny w Brukseli bardzo duża część jest poświęcona Pierwszej Wojnie światowej wojną Napoleona zwiedzałem dwa dni po 8 godzin w cenie wejście na łuk triumfalny, samo muzeum jest właśnie przy nim po drugiej stronie duże muzeum motoryzacji też polecam ceny nie są duże. Pozdrawiam serdecznie z Warszawy
To może następny odcinek albo któryś z następnych o stratach Armii obu stron w czasie 2 Wojny Światowej .Chętnie obejrzałbym taki odcinek .Chyba że taki odcinek Pan Grzegorz już nagrał .?
Nic dziwnego, że tak krwawe były właśnie początki i końce wojny. Na początku przecież wojna miała być szybkim konfliktem, tak pół roku maks. No i dopiero na polach bitew odkryto, jak karabiny maszynowe zmieniły nowoczesne pole bitwy (wcześniej spodziewano się czegoś na poziomie choćby wojno francusko-pruskiej) i królował śmiały manewr. Dopiero w świetle tych strat, nie do utrzymania przez obie strony na dłuższą metę sprowadzono konflikt do okopów, bo defensywa miała sporą przewagę i testowano sposoby zniwelowania jej (artyleria, potem czołgi i samoloty). Ale nadal to były "testy" i żadna ze stron nie chciała za dużo ryzykować. Za to 1918 rok to zagranie Niemców va banque i potem równie śmiała odpowiedź przekonanej o rychłym zwycięstwie Entanty. To też powodowało, że mniej zważano na straty, skoro pojawiła się możliwość zakończenia wojny. A co do niepamięci Wielkiej Wojny w Polsce: no brakuje tej świadomości, że ta wojna zniszczyła nasz kraj niemal jak jej następczyni i doprowadziła do zbiednienia społeczeństwa i nawet głodu. Ale to wszystko przykrył mityczny "cud nad Wisłą".
Świetny materiał. Proponowałbym więcej z tamtego okresu jak i dwudziestolecia międzywojennego (przejęcia władzy przez Piłsudzkiego) i wojny Polsko-Bolszewickiej.
Błagam, chociaż przez jakiś czas nagrywać TYLKO o I Wojnie Światowej. To była najgorsza wojna dla żołnierzy, II jest między innymi na RUclips powszechnie "oklepywana". Pozdrawiam!
Polecam wejść na sadistic i obejrzeć materiały z dronowania śżp obu stron w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Kwestia polemiki co gorsze. Jedno i drugie przerażające. Opis z wyciąganiem identyfikatora z gnijącego mięsa to codzienność w walce dronami.
Czytam komentarze poniżej i zastanawiam się , dlaczego nikt nie zastanowi się , dlaczego. Dlaczego ludzie dali się na siebie napuścić i zmasakrować bez powodu. Bo do dzisiaj nie wiemy, po co była ta wojna. Dlaczego dowodzący psychopaci uważali, że czterdzieści tysięcy ofiar dziennie, to są dopuszczalne straty. Dlaczego nikt nie wyciąga wniosków z historii. Czy tak na prawdę chcecie przejść taki koszmar samemu? Właśnie jesteśmy znowu na siebie szczuci . Gdy nic nie zrobimy, będzie powtórka. Ale z Waszym udziałem. I znowu , za kilkadziesiąt lat o Was zapomną. Bo to było dawno temu.
Od dłuższego czasu słucham Twoich odcinków. Doceniam wkład jaki wnosisz w filmy ilość wiedzy czy też czasu poświęconego na przeczytanie oraz montowanie materiałów. Chciałem jakoś się skontaktować z Tobą. Mam książki o tematyce wojennej stare ale warte uwagi. Nie wiem czy Cię to zainteresuje. Jest tam wiedzą opis zdarzeń. Książek się nie wyrzuca nie pali a przekazuje jeśli chcesz oddam Ci je bo widzę że tematyka Cię bardzo interesuje.
Polecam zwiedzić pole bitwy pod Verdun, byłem tam chyba z 5 razy, oblatałem wszytskie bunkry min. forty Douaumont i Vaux, zniszczone wsie Bezonvaux czy Ornes.. Polecam.
Co tam takiego ciekawego do zobaczenia? Zryte pola, leje zarośnięte krzakami i stare bunkry czy jest to rejon fajnych wystaw i okopów utrzymanych w wyglądzie z tamtych dni?
@@Lukasz-t3u no przecież serio pytałem jak to miejsce wygląda. W tym roku jadę autem przez Europę aż do Portugalii i tak myślałem że zahaczę o fajne miejsca po drodze….
Nie nazwałabym polityków czy dowódców wojsk elitą, po prostu mają pracę na wysokich stanowiskach i z tego tytułu nie mogą iść na front. Czasy się zmieniały i sposób prowadzenia wojen również. Stety lub nie. Możemy się z tym zgadzać lub nie, ale tak było i jest do dzisiaj. I tak żyjemy w miarę spokojnych i bezpiecznych czasach...
@@Kar0lina-d5unie no, w trakcie 1 wojny światowej to faktycznie byly elity, to była ostatnia wojna układu ktory sie formowal w Europie od średniowiecza
@@magz2655 Politykami już bywali, z tego co kojarzę, ludzie nie tylko z wyższych sfer. Aczkolwiek mogę się mylić. 🤔 Chociaż w Anglii i Francji faktycznie to byli ludzie z wyższych sfer, w USA już niekoniecznie.
Dzień Dobry. Bardzo bym Pana prosił o odcinek francuskiego i niemieckiego uzbrojenia. Rodzaje bagnetów, broni palnej, o ochronie głowy stosowanej przez wszystkie armie pierwszej wojny światowej.
a ja się pytam dlaczego takiego Haiga i innych generałów angielskich a także francuskich nie uznaje się za zbrodniarzy wojennych? bo ja tak sądzę że swoimi decyzjami doprowadzili niemal do zagłady całego pokolenia młodych męszczyzn
Wojny, choroby, pandemie i niedostatki zawsze dotykały wszystkich gatunków które nadmiernie się namnożyły. Jeśli chcielibyśmy mieć spokój z pandemiami wojnami, biedą i na nic nie chorować, to musielibyśmy jako ludzkość zdecydować na harmonię demograficzną. Ale tego z kolei nigdy nie zaakceptują wielcy tego świata. Bo główny problem jest w tym, że większość przywódców politycznych i religijnych ma głęboko W POWAŻANIU dobro ludzi, jak i przyszłych pokoleń. A interesują ich jedynie ich własne partykularne interesy. A te nakazują, by mieć jak najwięcej podatników (niewolników), taniej siły roboczej, wyznawców, i mięsa armatniego, gdyż od tej ilości zależy ile znaczą wśród innych podobnych wielkich tego świata. A dla "bydła" (czyli dla nas) które (mentalnie) hodują, mają bajki o emeryturach, postępie, depopulacji, itp, brednie.
A może by coś o wojnach czeczeńskich? Bardzo ciekawy temat albo o radzieckiej interwencji w afganistanie czy o rozpadzie jugosławii , brakuje o nich materiału
Udało ci się skojarzyć usługę surfshark i 40.000 martwych ludzi.Nie wiem czy ich dział marketingu będzie z tego zadowolony,ale to absolutnie nie twoja wina.Robisz genialny content.
Dużo ciekawych treści niosłyby zestawienia strat na fromie z potencnałem lidnośćiowym danego państwa. Chetnie korzystałbym z takich informacji. Dzięki za jak zwylke bardzo ciekawy materiał.
Mam pomysł na następny film ,, ilu żołnierzy zmobilizowanych w 1914 dożyło końca wojny ''. Ostatnio mnie to zastanawia i też zastanawiam się czy są na ten temat jakieś prace?
Pewnie tylko generałowie i reszta wyższej kadry oficerów
A może filmik o stratach Niemiec w 1939 r. ( O stratach Polski wiadomo wiele ale o stratach Niemiec wiadomo niewiele)
@@filip5297straty niewielkie, rzucając w nich różańcami i modlitewnikami to niewiele im zrobiliśmy na złość, podobnie cięcie szabelkami luf czołgów było nieskuteczne, 7 września Polska nie miała już armii, a atak ruskich nic nie zmienił.
@@krzysiekiksinski5354 że co xD
@@damiancold-ash7092wątpię, masz masę legionistów polskich, którzy dożyli końca wojny, a walczyli e 1914, czy 1915
Więcej o pierwszej wojnie , o drugiej już wszyscy piszą materiały ,brakuje tego typu filmów
W pełni się zgadzam.
Podpinam się. Jest sporo kanałów o pierwszej wojnie, jednak niewiele tak ciekawych.
popieram
ja poproszę o Wojnie Secesyjnej
Na oddzielny odcinek moim zdaniem zasługuje obrona Twierdzy Osowiec z sierpnia 1915 zwana "Atakiem umarłych"
Najstraszniejsze jest to że wśród tych wielkich liczb to są wszystko pojedyncze odrębne ludzkie istoty... Ludzie którzy chcieli żyć mieli marzenia, jakieś swoje ambicje, każdy z nich chciał wrócić do domu i normalnie żyć
Przerażające jest to że zwykły obywatel jest tak naprawdę mięsem armatnim i to takim które prawdopodobnie nie zostanie zapamiętane 😥
I to co mnie osobiście przeraża to to że możemy zostać wciągnięci w coś podobnego jeżeli sprawy źle się potoczą - czego ani sobie ani Wam nie życzę...
Obyś robił więcej materiałów o 1 wojnie światowej. Jest to słabo poruszany temat w porównaniu do 2WŚ.
Cieszę się, że w swoich materiałach nie zapominasz o 1 wojnie światowej i jednak co jakiś czasz coś dodasz. Uwielbiam twoje materiały za dokładność ale i sposób przedstawienia, mógłbym oglądać cię godzinami
tak powinni nauczać w szkołach, ludzie chętniej i łatwiej chłonęliby jakąkolwiek wiedzę (nie tylko historyczną)...
Dla nas Polaków istnieje 2 wojna bo wtedy musieliśmy walczyć o przetrwanie kraju
@@berakfilip A to był jakiś okres w naszej historii gdzie nie mieliśmy przej...rąbane? 😀To się ciągnie od Mieszka I, nawet normalnie kraju nie mogliśmy utworzyć tylko trzeba było kombinować
@@jakubmuszynski891 „Wydaje się, ze kraj ten jest nierozerwalnie związany z niekończącą się serią katastrof i kryzysów, które - w sposób paradoksalny - stają się źródłem jego bujnego życia. Polska znajduje się bez przerwy na krawędzi upadku. Ale jakimś sposobem zawsze udaje jej się stanąć na nogi.” Norman Davies. Bardzo lubię ten cytat, w prostych słowach opisuje historię polski ;)
Historyk wojny to wie, ale dobrze, że Grzegorz to pokazał, bo nie wszystkim chce się czytać, jak to wyglądało naprawdę. Co ciekawe poziom strat większy w wojnie manewrowej (o ile armia idzie do przodu) ma mniejszy wpływ na morale niż w wojnie pozycyjnej, natomiast pozostaje problemem dla dowództwa, które musi uzupełniać straty.
aż i mnie zabolało!
Trzym się Grześ!
To co mi się podoba w tym materiale to wyciągniecie czegoś nieoczywistego z rzadziej poruszanych tematów. Warto kręcić podobne materiały.
Profesjonalizm i przystępnie podane informacje, jak zawsze miło Pana słuchac Panie Grzegorzu.
Odcinek który otworzył mi oczy na ciekawe zagadnienia. Można kojażyć
miejsca, daty i wydażenia a dalej nie rozumieć sytuacji. Do tego opowiedziane konkretnie i jednocześnie na luzie. Wielkie dzięki.👍🏻😀
Niesamowity materiał. I perfekcyjny dobór muzyki lecącej w tle.
Panie Grzegorzu dziękuję za film, dla tych co mają wyobraźnię , materiał tragiczny. Całe miast ginęły w ciągu miesiąca, a Ty mógłbyś być wśród tych ludzi...
6:24 koniec reklamy
AdBlock
26:14 zero reklam
A niedobrze się robi słuchając jak zmuszeni i napuszczeni na siebie ludzie mordują się na tak gigantyczną skalę... Ehhh....
Dzięki za nowy materiał Grzegorzu.
Zajebiste materiały! Czy jest szansa, abyś zrobił odcinek o twierdzy Osowiec? Jest to, ciekawa historia, wstrząsająca, ale warta omówienia, a propos 1WŚ. Pozdrawiam serdelecznie!
Dla mnie jedną z najbardziej przerażających i bezsensownych bitew I Wojny Światowej było Passchendeale (3 bitwa pod Ypres) . W nieco ponad 3 miesiące po obu stronach zginęło ponad pół miliona ludzi a bitwa pozostała tak naprawde nie rozstrzygnięta. Cytując pewien utwór muzyczny "six miles of ground has been won, half of milion men are gone..."
Oj tak , Passchendeale to Symbol Koszmaru wojny okopowej zwłaszcza przez warunki w jakich się ta bitwa toczyła
Peaky Blinders.
- Jeremiah. Czas na pamiątkę spod Passchendeale
Jak zwykle świetny film który się miło słucha. Wyłapałem chyba jeden błąd w 21:34 - wykres w lipcu 1916 przedstawia że zginęło 20 oficerów na tysiąc i 11 żołnierzy z innych rang na tysiąc
No i tak to jest, że w Polsce kojarzymy bardziej Sommę, Verdun, Czerwonego Barona niż bitwę pod Łodzią czy walki na Suwalszczyźnie.
Np tereny bitwy pod Tannenbergiem sa ciekawe. Okopy z I wojny, a obok 2 wojenne tobruki xD
Pod Olsztynkiem też była rzeź. Na kanale Mazurkie Tajemnice , dość ciekawie opisana bitwa.
Dokładnie tak samo kampania w Galicji, Gorlice oblężenie twierdzy Przemyśl, tez o tym się zapomina, a teraźniejsze pokolenie już pewnie prawie wogóle nie pamięta.
Kilkaset metrów od mojego domu są pozostałości okopów i transzei. I tam często za młodu bawiliśmy się, a i ogniska się paliło. Gdy pytałem rodziców: skąd się wzięły te pozostałości rowów, itp - ewidentnie ludzką ręką zrobione (nie naturalne), to nie bardzo wiedzieli. I dopiero szukając info dowiedziałem się ze tam były okopy z 1 WŚ.
To dziwne dla mnie, że pamięć o tych wydarzeniach jest tak krótka u miejscowych - gdzie przecież z kolei ich rodzice musieli być tego świadkami.
@@marcinkonieczny3737 Dlatego należy uczyć się historii, bo pamięć ludzka jest krótka. Musimy wiedzieć co nasz naród przeszedł, żeby się np. bronić przed fałszywymi oskarżeniami o zbrodnie wojenne czy też żeby bronić pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Poruszyłeś ciekawe zagadnienie. Myślę że tych statystyk nie każdy był świadomy w tym ja również. Myśląc jednak jeszcze raz o tych sprawach to wszystko ma sens. Wojna manewrowa wielkimi masami ludzkimi w dobie artylerii i karabinów maszynowych jest niezwykle krwawa jednak żołnierza nie przeraża ten fakt aż tak mocno jak okopy. Mimo wszystko, żołnierz idzie, widzi zajmowany teren lub widzi co broni. Krajobraz się zmienia. W okopie żołnierz widzi zaledwie swój okop i przeciwnika i ten sam krajobraz wszędzie. Codziennie broni tego samego przez kilka lat. Zdecydowanie więc pod kątem psychologicznym wojna w okopach jest bardziej niszcząca ale i bardziej bezsensowna. Zresztą to właśnie koncentracja dużej ilości wojska na małej przestrzeni powoduje największe straty.
Jak zwykle doskonały materiał, świetnie się ogląda.
Świetny odcinek. Wniosek, że im stabilniejszy front, tym mniejsze straty, dopiero jego przełamanie i próby jego łatania kończy się apokalipsą. Przykład mamy w Polsce pod Gorlicami z maja 1915r., na takim stosunkowo niewielkim obszarze zginęło tysiące ludzi. A dorzucane na szybko przez Rosjan posiłki tylko napędzały tą maszynkę do mięsa. Swoją drogą cmentarze w Beskidzie NIskim to super temat na odcinek "zaduszkowy", dzieła sztuki - polecam.
*zagnieni w czasie 1ws to w większości ludzie którzy zostali zanihilowani przez artylerię
Do tego w popkulturze obraz I WŚ opisany w powieści "Na zachodzie bez zmian" (+jej ekranizacje, w tym świetna ostatnia) nawiązuje do wojny pozycyjnej - kampanii pod Verdun czy nad Sommą, więc wojna manewrowa z lata i jesieni 1914 czy wiosny 1915 zostały "zatarte" przez późniejsze opowieści o wojnie pozycyjnej i właśnie książki (filmy) odwołujące się do 1916 i okopów. Stąd zostało popularne wyobrażenie I WŚ jako obraz wojsk w okopach i na rozkaz ruszających naprzód pod ostrzał z ckm'ów i pierwsze czołgi rozjeżdżające okopy.
Mega temat i jak zawsze profesjonalnie. Dziękuję 😊
Grzegorzu, pamiętasz taki motyw z Peaky Blinders o brytyjskich oddziałach kopaczy tuneli, w których służyli bracia Shelby? Może poświęcisz odcinek takim jednostkom z Wielkiej Wojny?
Jest o tym film australijski "Beneath Hill 60" - bardzo dobry, polecam.
Od rana czekam na kolejny odcinek 😊
Więcej o wielkiej wojnie! Więcej! ❤
Uwielbiam Twoje wstępy:]
No i nie nic lepszego do słuchania przy remoncie supcio.
Fenomenalny materiał, jak zawsze. Poproszę to więcej o I. wojnie.
1 Wojna Światowa tak mocno dała się we znaki francuzom, że jest najbardziej gloryfikowana. Prawie w każdej małej wiosce można znaleźć tablicę, fontannę czy pomnik ku pamięci żołnierzy 1 WŚ. Coś jak my Polacy gloryfikujemy Powstanie Warszawskie lub Wielkopolskie.
Z tym że Nasza gloryfikacja wielkiej Klęski jaką było Powstanie Warszawskie jest niepoważna według mnie
@@filiplenart9537ciekawe czy byś miał odwagę powiedzieć w oczy to tym ludziom którzy zginęli za ciebie lub na marne bardziej
@@bvgi428 nie ale to nie ich wina , Powstańcom należy się szacunek aczkolwiek decyzja o rozpoczęciu Powstania była tragiczna w skutkach
@@filiplenart9537 to jest fakt akurat. Niestety oswobodziciel okupant zatrzymał się na linii Wisły czekając aż wypalą się późniejsi wyklęci
@@filiplenart9537dokładnie tak mówiła moja babcia a była sanitariuszką w powstawaniu. Nie przyjeła żadnego odznaczenia za powstanie miała postrzelane nogi na pamiątkę rany przez długie lata nie chciały się zagoić pozdrawiam serdecznie z Warszawy
Proszę o więcej odcinków na temat Wielkiej Wojny. Szczególnie z frontu wschodniego. Może ofensywa Brusiłowa?
Dobra robota jak Zwykle 👍. Prosimy o więcej materiałów o Pierwszej Wojnie , druga jest już oklepana
Odcinki o Wielkiej Wojnie są moim zdaniem najlepszymi ma tym kanale
Świetny film! Może jakiś materiał o bitwach pod Isonzo? :)
Chyba nad.
Francuzi używali jeszcze można rzec średniowiecznej taktyki czyli masy ludzkiej, do IIWS u nich nic się nie zmieniło. UK miało inne podejście i zaczęli stawiać na artylerie ale mentalność starych generałów dała im się też we znaki. Dopiero przybycie US zmieniło stan rzeczy (inne uzbrojenie, taktyka, niezliczone zasoby ludzkie i materialne) Doliczmy do tego front wschodni gdzie nie było statystyk...
Dziękuję za statystyki, szacun
Świetny materiał jak zawsze!
Chciałem napisać coś mądrego, a wyszło mi po prostu doskonały materiał! Dzięki.
::..
*Kapitalne są te odcinki o I Wojnie Światowej. Wielkie dzięki za nie!*
*O II WŚ człowiek wie już bardzo dużo a I WŚ jest słabiej omówiona. Pozwala też zrozumieć postawę takiej Francji w II WŚ, która miała w pamięci 1,4 mln strat w wojnie poprzedniej.*
Dzięki za kolejną dawkę wielkiej wojny!
Dzięki krótkiemu intro w filmach wiem jak odróżnić materiały od siebie bez patrzenia na datę.
Im bardziej bolesny odgłos Grzegorza, tym nowszy materiał.
Czyli jak zwykle historia pamięta to co ludzie chcą pamiętać.
Dobry jesteś w tym co robisz pozdrawiam
W 30 sekund materiału jest w stanie przekazać więcej niż szkoła w 2 lata
Grzegorz Bobrek, zbawca wiedzy o historii
i dlaczego takim ludziom nie zleca się opisanie podręczników do historii .?
Materiały nt I wojny światowej są mega ciekawe :)
Oczywiście, inne materiały są również ciekawe :)
Byłem w okolicy w Bapaume jest wielki cmentarz brytyjskich żołnierzy. W okolicy jest kilka takich i brytyjskich i niemieckich, robi wrażenie i daje do myślenia
Ja byłem w muzeum wojny w Brukseli bardzo duża część jest poświęcona Pierwszej Wojnie światowej wojną Napoleona zwiedzałem dwa dni po 8 godzin w cenie wejście na łuk triumfalny, samo muzeum jest właśnie przy nim po drugiej stronie duże muzeum motoryzacji też polecam ceny nie są duże. Pozdrawiam serdecznie z Warszawy
Super film, poproszę więcej.
Oho, ktoś tu został moim odkryciem roku👌🏼👏🏼 Twój kanał to uczta dla historiolubnych 🙌🏼♥️
Uwielbiam każdy nowy odcinek.
Jak zawsze świetnie
Nasz syn..po prostu ..wie o czym mówi. Zna ten temat.. czekamy jako rodzice.. kiedy napisze książkę
Pozdrawiam serdecznie. Pani syn robi bardzo dobrą robotę
Gratuluję takiego syna. :)
To może następny odcinek albo któryś z następnych o stratach Armii obu stron w czasie 2 Wojny Światowej .Chętnie obejrzałbym taki odcinek .Chyba że taki odcinek Pan Grzegorz już nagrał .?
krotko i konkretnie dla mnie super
bede w drodze na d day na tych terenach zapale swieczke
Odpalam i jak zawsze w ciemno łapa w górę 👍 !!! Uwielbiam kanały historyczne a Twój jest moim ulubionym 😁🤙 pozdro i proszę o jak najwięcej 😁😛
00:01 aż i mnie zabolało. XD 😅
Świetny materiał.
19:48 kurier glovo popyka skuterkiem ;)
Nic dziwnego, że tak krwawe były właśnie początki i końce wojny. Na początku przecież wojna miała być szybkim konfliktem, tak pół roku maks. No i dopiero na polach bitew odkryto, jak karabiny maszynowe zmieniły nowoczesne pole bitwy (wcześniej spodziewano się czegoś na poziomie choćby wojno francusko-pruskiej) i królował śmiały manewr.
Dopiero w świetle tych strat, nie do utrzymania przez obie strony na dłuższą metę sprowadzono konflikt do okopów, bo defensywa miała sporą przewagę i testowano sposoby zniwelowania jej (artyleria, potem czołgi i samoloty). Ale nadal to były "testy" i żadna ze stron nie chciała za dużo ryzykować.
Za to 1918 rok to zagranie Niemców va banque i potem równie śmiała odpowiedź przekonanej o rychłym zwycięstwie Entanty. To też powodowało, że mniej zważano na straty, skoro pojawiła się możliwość zakończenia wojny.
A co do niepamięci Wielkiej Wojny w Polsce: no brakuje tej świadomości, że ta wojna zniszczyła nasz kraj niemal jak jej następczyni i doprowadziła do zbiednienia społeczeństwa i nawet głodu. Ale to wszystko przykrył mityczny "cud nad Wisłą".
Prosiłbym bym Pana również o odcinek o temacie francuskiej legi cudzoziemskiej i jej walkach podczas pierwszej wojny światowej.
Qdemą?
Świetny materiał. Proponowałbym więcej z tamtego okresu jak i dwudziestolecia międzywojennego (przejęcia władzy przez Piłsudzkiego) i wojny Polsko-Bolszewickiej.
Błagam, chociaż przez jakiś czas nagrywać TYLKO o I Wojnie Światowej. To była najgorsza wojna dla żołnierzy, II jest między innymi na RUclips powszechnie "oklepywana". Pozdrawiam!
Polecam wejść na sadistic i obejrzeć materiały z dronowania śżp obu stron w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Kwestia polemiki co gorsze. Jedno i drugie przerażające. Opis z wyciąganiem identyfikatora z gnijącego mięsa to codzienność w walce dronami.
@thGpRO100 są lepsze strony
Szefie, potrzebujemy twoich filmów jak pieniędzy :D Świetna robota!
świetny odcinek
Mistrz to mało powiedziane!!!
Zrób odcinek o ludobójstwie na Ormianach, Grekach i Asyryjczykach i samoobronie tych narodów
Popieram.
Hej mogłbyś zrobić film typu ,, moje ulubione książki o II wojnie światowej"
Czytam komentarze poniżej i zastanawiam się , dlaczego nikt nie zastanowi się , dlaczego. Dlaczego ludzie dali się na siebie napuścić i zmasakrować bez powodu. Bo do dzisiaj nie wiemy, po co była ta wojna. Dlaczego dowodzący psychopaci uważali, że czterdzieści tysięcy ofiar dziennie, to są dopuszczalne straty. Dlaczego nikt nie wyciąga wniosków z historii. Czy tak na prawdę chcecie przejść taki koszmar samemu? Właśnie jesteśmy znowu na siebie szczuci . Gdy nic nie zrobimy, będzie powtórka. Ale z Waszym udziałem. I znowu , za kilkadziesiąt lat o Was zapomną. Bo to było dawno temu.
Świetny odcinek, z drugiej strony ciekawy by był materiał o tym ilu żołnierzy przeżyło cały okres wojny
pozdrawiam
Boże, właśnie sobie uświadomiłem, że nazwisko Grześka to nie boberek 😆
Grzesiu fajnie się Ciebie teraz słucha. Myślę że odejście z TV gry Cię trochę zmienił.Gratuluje i dziękuję za super film z fajnym dialogiem.
Oby takich było jak najwięcej. IWW ma nam jeszcze wiele do opowiedzenia.
Chciałbym zwrócić uwage na Początek kampanii tureckiej na kaukazie(początek Stycznia 1915). Wielka ofensywa pod Sarikamis.
Wszyscy kiedy rano wstaja- telefon poranna toaleta i śniadanie
Grzegorz- ughhh dobra trzeba opowiedzieć historie 1 wojny
Proponuję coś o wojnie polsko-bolszewickiej 😉
Od dłuższego czasu słucham Twoich odcinków. Doceniam wkład jaki wnosisz w filmy ilość wiedzy czy też czasu poświęconego na przeczytanie oraz montowanie materiałów. Chciałem jakoś się skontaktować z Tobą. Mam książki o tematyce wojennej stare ale warte uwagi. Nie wiem czy Cię to zainteresuje. Jest tam wiedzą opis zdarzeń. Książek się nie wyrzuca nie pali a przekazuje jeśli chcesz oddam Ci je bo widzę że tematyka Cię bardzo interesuje.
Sowiecka strategia. Najpierw ostrzał artyleryjski, potem maszeruje mięso armatnie.
Minęło 100 lat i nic się nie zmieniło.
Nie wiem jakim cudem dało się to przeżyć
Polecam zwiedzić pole bitwy pod Verdun, byłem tam chyba z 5 razy, oblatałem wszytskie bunkry min. forty Douaumont i Vaux, zniszczone wsie Bezonvaux czy Ornes.. Polecam.
Co tam takiego ciekawego do zobaczenia? Zryte pola, leje zarośnięte krzakami i stare bunkry czy jest to rejon fajnych wystaw i okopów utrzymanych w wyglądzie z tamtych dni?
@@tobiaszkomorski5980 przecież nikt ci nie każe jechać... ;-)
Mefedron
@@Lukasz-t3u no przecież serio pytałem jak to miejsce wygląda. W tym roku jadę autem przez Europę aż do Portugalii i tak myślałem że zahaczę o fajne miejsca po drodze….
@@tobiaszkomorski5980 Kawał drogi. A i paliwa sporo pójdzie.
Chłopie ile ty książek musiałeś przekopać żeby zrobić film który ma ręce i nogi😱
Siema zrobiłbyś film pod sumujący I wojnę światową? Jak się zaczęła jak przebiegała i jak się skończyła ?
Tak naprawdę to skończyła się w 45 po długiej przerwie operacyjnej
@@robertjakubczak9437 Równie dobrze można założyć, że się 2 WŚ nie skończyła - skoro dalej rządzą nami ubole.
Jak zawsze. Elity siedzą sobie spokojnie w pałacach i wydają rozkazy, a zwykli obywatele giną nie wiedząc za co...
Nie nazwałabym polityków czy dowódców wojsk elitą, po prostu mają pracę na wysokich stanowiskach i z tego tytułu nie mogą iść na front. Czasy się zmieniały i sposób prowadzenia wojen również. Stety lub nie. Możemy się z tym zgadzać lub nie, ale tak było i jest do dzisiaj. I tak żyjemy w miarę spokojnych i bezpiecznych czasach...
@@Kar0lina-d5unie no, w trakcie 1 wojny światowej to faktycznie byly elity, to była ostatnia wojna układu ktory sie formowal w Europie od średniowiecza
Dokładnie elit powstałych praktycznie w całości po Czarnej Śmierci.
@@damiancold-ash7092że co? Skąd bierzesz takie info xd
@@magz2655 Politykami już bywali, z tego co kojarzę, ludzie nie tylko z wyższych sfer. Aczkolwiek mogę się mylić. 🤔 Chociaż w Anglii i Francji faktycznie to byli ludzie z wyższych sfer, w USA już niekoniecznie.
A może coś o wojnie domowej w Rosji z czasów rewolucji październikowej?
Fajnie by było posłuchać o Polskich żołnierzach podczas 1 wojny światowej
Nie usłyszałbyś absolutnie nic chwalebnego, to byli ludzie walczący za obce państwa bo im kazano pod karą śmierci
Choć Polaków było tylko 5% w niemieckiej armii to stanowili, aż 10% zabitych w czasie walk. To oczywiste jak szwabskie dowództwo ich traktowało.
Dzień Dobry. Bardzo bym Pana prosił o odcinek francuskiego i niemieckiego uzbrojenia. Rodzaje bagnetów, broni palnej, o ochronie głowy stosowanej przez wszystkie armie pierwszej wojny światowej.
No Panie Grzegorzu, zamęczył mnie Pan ilością danych statystycznych🤣
Lajk i ogladamy
a ja się pytam dlaczego takiego Haiga i innych generałów angielskich a także francuskich nie uznaje się za zbrodniarzy wojennych? bo ja tak sądzę że swoimi decyzjami doprowadzili niemal do zagłady całego pokolenia młodych męszczyzn
Dziękuję za Pana pracę i podbijam :D
🖐️😎👍ekstra materiał
Jak mówił mu historyk - w każdym wieku w Europie były, są i beda wojnu
Wojny, choroby, pandemie i niedostatki zawsze dotykały wszystkich gatunków które nadmiernie się namnożyły. Jeśli chcielibyśmy mieć spokój z pandemiami wojnami, biedą i na nic nie chorować, to musielibyśmy jako ludzkość zdecydować na harmonię demograficzną. Ale tego z kolei nigdy nie zaakceptują wielcy tego świata. Bo główny problem jest w tym, że większość przywódców politycznych i religijnych ma głęboko W POWAŻANIU dobro ludzi, jak i przyszłych pokoleń. A interesują ich jedynie ich własne partykularne interesy. A te nakazują, by mieć jak najwięcej podatników (niewolników), taniej siły roboczej, wyznawców, i mięsa armatniego, gdyż od tej ilości zależy ile znaczą wśród innych podobnych wielkich tego świata.
A dla "bydła" (czyli dla nas) które (mentalnie) hodują, mają bajki o emeryturach, postępie, depopulacji, itp, brednie.
Cześć, może kiedyś podjąłbyś się tematu Polaków w wojnie rosyjsko japońskiej? Walczył w niej mój pradziad.
A może by coś o wojnach czeczeńskich? Bardzo ciekawy temat albo o radzieckiej interwencji w afganistanie czy o rozpadzie jugosławii , brakuje o nich materiału
Jakieś info jak nazywa się ta nuta lecąca w tle, gdy opowiada o liczbach ofiar?
Udało ci się skojarzyć usługę surfshark i 40.000 martwych ludzi.Nie wiem czy ich dział marketingu będzie z tego zadowolony,ale to absolutnie nie twoja wina.Robisz genialny content.
Dziwne że jeszcze nie ma angielskich napisów do filmów. Wtedy Szef wystrzeli i zrobi konkurencję sandromanom, armchair historianom itd:)
Teraz to już AI przerabia głos i mimike na inne języki, mógłby spróbować bo i tak źródła ma międzynarodowe.
Nie bez przyczyn Haig zdaje się miał ksywę rzeźnik ?
Dużo ciekawych treści niosłyby zestawienia strat na fromie z potencnałem lidnośćiowym danego państwa. Chetnie korzystałbym z takich informacji. Dzięki za jak zwylke bardzo ciekawy materiał.