Köszönet a videoért! Apai ágon az egyik dédnagymamám sváb volt, Dorothea Breuer, Gölnicbányán (Göllnitz, Gelnica) született Szepes megyében 1877-ben. A fennmaradt anyakönyveknek köszönhetôen vissza tudtam követni a Breuer ágat egészen az 1600-as évekig.
@@NorbertVarga Lehet, hogy a Felvidéken, ahol nem volt török hódoltság,ott már korábban anyakönyveztek. De ennyivel korábban? Ez meglep, úgyhogy ennek utána fogok nézni. :-)
Beck vagyok, a nagymuter Schuster , az ő anyja Niderkirchner ... valószínűleg az őseim nem lovagoltak a Vereckei hágón Árpáddal... de magyarul élek, gondolkodom, imádkozom, és röhögök a NÉMET rokonokon, mert németebb vagyok náluk ...
@@orangebulldog5948 A keletről beáramló zsidók már 1840 ELŐTT keresztelkedtek, nagycsaládilag. Meg is írta Eötvös József a zsidó könyvtár későbbi első kötetében, már 1840.ben, hogy egyetlen dolog kell a zsidók kereszténnyé tételéhez, és az a keresztelkedés. Persze azért elemzi, hogy a származás akkoris a legfontosabb hovatartozás a zsidóknak. Római katolikus PÁPA is volt vagy egy tucat.
Nagyon tetszett, különösen értékes volt számomra megtudni, hogy miért van a zsidóságon belül annyi sok német családnév. Ezt például még más II.Józsefről szóló, iskolai tanulást segítendő videók sem emlitik. Köszönöm az értékes információkat. Nem tudom, hogy a téma továbbfejlesztése képpen készült-emár arról videó, hogy mikor és miért jött el a névmagyarosítás hulláma Magyarországon. Mert én például annyit tudok a saját családnevemről, hogy az apai nagyapám idején lettmagyarosítva egy osztrák névből. KIEGÉSZÍTŐ KÉRDÉSEM: a téma szakértői meg tudják-e különböztetni az osztrák neveket német nevektől?
Hochsüld név eredetére nagyon kíváncsi lennék. Magyarországon ezzel a névvel csak a mi családunk tagjai rendelkeznek. Sajnos a Donkanyarban elhunyt dédipapám óta nincs kit megkérdezni.
A Hochsüld eredetére vonatkozóan nehéz biztosat mondani, most egy teória tűnik nekem valószínűnek, Észak-Németországban (Schleswig-Holstein) van egy Sylt (dánul Sild) nevű sziget, amely kiejtésben nagyon közel áll a Süld-höz. Valószínűleg erről a területről származott egykor valaki - bár ez nagyon nem klasszikus sváb környék - de jóformán mindenhonnan érkeztek németek az országba, szóval végülis elképzelhető.
Érdekes téma. A sajat nevem nem leltem a felsorolasban sem anyai sem apai ágon. Apám csaladja kesei svabok kozott telepult magyarorszagra majd 56'ban visszament nyugat németországra majd ismet vissza magyarorszagra 90's evekben, ugyanarra a településre. Anyai ágon a török háborúk alatt kisnemesi rangra emelt bajorok, 1867ben Hanker-bol valtoztattak Hengerre. Istennek hala nagyon sok korabeli dokumentum fentmaradt illetve leveltari adatokbol a heraldikai tarsasag segítségével visszatudtam kovetni a felmenőim az 1700as evek elejéig! "Mi svábok jó magyarok lettunk" :) Nagyon érdekes videó volt, köszi!
Üdv! Ez nagy valószínűséggel egy származási helyre utaló vezetéknév, amely Németországban is fellelhető a mai napig (Főleg Baden-Württemberg tartományban) De a konkrét település több is lehet: Lehet Manhartsdorf (Bayern) Mensdorf (Sachsen) Mensdorf (Luxemburg) vagy, ahogy az előttem szóló is említette: Ménes (Románia) és még az is lehet, hogy már nem tartják számon / eltűnt a település amire eredetileg utalt.
Érdekes videó volt! A mi családnevünk Ringbauer, az országban talán még egy családnak ez a neve a miénken kívül. Az eredetére két magyarázatot találtam, az egyik a kézenfekvő gyűrűkészítő/ékszerész, a másik, hogy a középkorban a várak köré védelmet építők voltak a ringbauerek. Erről esetleg van információd? Köszönöm
Köszi a videót. Eszembe jutott, hogy 1988-ban a plébános visszavezette a családfámat egészen 1760-ig. Igen! Régebben nem az állam anyakönyvezett, hanem az egyház. Csak német hangzású nevek voltak rajta, sőt a "szakmája" is rá volt írva, azaz mit dolgozott. Sajna már nem tudom hol lehet, pedig már kerestem, sokszor. Sajnálom. Viszont ha valakit érdekel a múlt, az egyháznál kell kutakodni.
A FamilySearch-ön ingyen lehet böngészni sok anyakönyvet online is. Amit még nem tettek föl, azokat pedis a mormon házakban mikrofilmen lehet kikérni valami névleges összegért. És önkéntesként lehet segíteni az indexelésben is.
Nagyszerű videó, köszönöm! Nálunk a családban van Sőtér, ami viszonylag ritka név és próbáltam rájönni, hogy milyen származású lehet. Esetleg a Schöder név magyarosítása? Válaszodat előre is köszönöm!
Szia, épp készülök felvenni az anyám vezetéknevét és érdekelne az eredete és hogy mit jelent, a nagyszüleim azt mondták hogy sváb de nem találtam erről információt. Az említett név pedig a Maléth UI:Egyébként a családfám nem a legátláthatóbb ugyanis mindenféle név található benne pl:Szarvas, Drab,Bene,Simon,Sztregna,Markovics, Harmati és ezekért csak a dédszüleimig mentem vissza, nem merem elképzelni hogy mennyi féle név van még.
@@Gubancosful Őseimet Ausztriából telepítették észak Erdélybe, Máramaros megyébe. Az 1700as évek végén a sóbányákban dolgoztak. Nagyszüleim Akna Șugatagon éltek anno, a temetőben sok még mai nap is a német családnevű kopjafa. Czauner, Schnepf, Vizauer, Longauer, Kirchmaier, ezen nevekre emlékszem.
@@gaborsiegl Voltak korszakos változásai a helyesírásnak. Miközben a németnyelvben nem létezik a CZ dupla mássalhangzó, addig a magyarországon használatos nevekben gyakran felbukkan. Lehet,hogy ez kicsit cseh-szlovák hatás. Hja, a Monarchia a népek olvasztótégelye volt.
Kedves hölgyek és urak. Nagy örömmel tölt el, hogy önök nem temetni, de megismerni szeretnék a múltat. A kérdésekből világossá válik, hogy a válaszokat keresve különböző utakat jártak be. Az egyéni kutatások nehézkesek. Hozzanak létre csoportokat az együvé tartozó infomációk körül. Ismerjék meg a legjobb hazai szerzők munkáit a témában. Késöbb egészítsék ki német nyelvterületek hasonló munkáival. Egyházi és világi könyvtárak, levéltárak helyi és digitális kutatása megkerülhetetlen. Megfelelő családfakutató oldalak felkeresése, kiegészítve DNS kutatással. Mindez csoportokban könnyebben, olcsóbban, és izgalmasabban valósítható meg. Közösségeink feloldódtak az időben, melyeket az azonosságok mentén újra megalkothatnak. Azért írom mindezeket, mert a fölvetések szétfeszítik a videó eredeti kereteit. A munkához elengedhetetlen a kellő alázat, és a közös múlt tisztelete. És kérem senki ne feledje, csak jó kérdésre létezik jó válasz. Maradok mindannyiuk öszinte híve és tisztelője; Éder Miklós
5 Leitner fiú (Johannes, Paulus, ?, ?, ?) 1725-ben érkezett Maan-ba (Mány), pásztor volt a foglalkozásuk. A közeli Szár zelepülésen pedig az Ipach család volt a felmenőink között.
Az ên elödeim Trierböl a Mosel völgyéböl kerültek Dunakömlödre.A kitelepítêskor a svábok nagy részének el kellett hagyni Magyarországot.Büszkén viselem az Egner nevet.
A Schäfer ősök az Eszék közelében lévő, a Duna mellett fekvő Almáson éltek, onnan költöztek a Szabadka és Szeged közti területre. Ezeken a településeken élnek ma is az utódok, köztük én is.
Szeiberling vajon hányadik lehet a gyakorisági sorban? 🙂 Apai nagymamám, Szeiberling Gizella Szeiberling Ferenc bakonyszombathelyi patikus lánya, Szeiberling Mátyás veszprémi tornatanár unokája. Nem volt testvére, aki továbbvihette volna a nevet. Nagymama elmondása szerint az ősök Bajorországból jöttek.
@@tippmixathkalman2091 A videóban ezt is állítom. Az 1500-as évektől volt általános, de már előtte is megfigyelhetőek a vezetéknevek - földrajzi helytől függően változó arányban.
Üdv. Nekem a felmenőim között szerepel Heinz és Kimmel, amik egy külföldi oldal szerint német eredetű nevek, de úgy láttam, hogy az 50 leggyakoribb német név között nem szerepel Magyarországon. Akkor ezek végülis német nevek, vagy valami teljesen más?
Egyik sem kifejezetten gyakori Magyarországon, viszont a Heinz szinte teljesen biztosan német eredetű. A Kimmel is az valószínűleg, de ennyi információból még angolszász is lehet.
@@Schwabenland-ungarn köszönöm a választ. Valóban a Kimmel nevet az Egyesült Államokra is nagy számban jelzik. Remek videó egyébként, tök jó hogy ilyen mankót adsz a múltjuk iránt érdeklődő embereknek. ❤️
Teljesen alkalmas munka az érdeklődés felkeltésére. Magyarországon ugyanakkor a Sváb(szvéb) gyüjtőnévként használatos. Csak pontos defíníciókat érdemes használni. E nevek ősi viselőinek többsége nem volt német. A nyelvhasználat egy más dolog. Ha ragaszkodunk beidegződésekhez, akkor a germán definíció megfelelőbb. Néhány családnév törzsre vagy nemzetségre utal. A egyházi vetületek vizsgálata is sokat segíthet. ( Tui. Reformációt követő időszak ) A nevek magyarosítása komoly károkat okozott a magyarorszagi németajkú nemzetiségnek. A többség elveszítette identitását. Válasz volt ez a korábban elszenvedett igazságtalanságok sorozatára. Tény, hogy a leszármazottak töredéke viseli eredeti családnevét. Napjainkban egyre több dokumentum válik szélesebb körben megismerhetővé. A családfakutatás kiegészült humángeneológiai eredményekkel, amely új távlatokat nyithat. Vagyis ha van rá igényünk, hogy föltegyük a kérdést; ( Ki vagyok én, honnan érkeztem, és hová tartok?) akkor választ kaphatunk. Tehát údvözlök mindenkit aki merészel jól kérdezni, avagy jó válaszokat keres és kínál mindannyiunk épülésére. A további munkához sikereket kívánok mindenkinek. Áldást és Békességet minden testvéremnek. Tisztelettel; Éder Miklós
Én Frank és Hauszknecht vagyok. Nem magyarositottak az őseim. Gondolom az értelmiségi körökben volt ez jellemző. Tény nem érzem magam svábnak sőt nagyon is magyarnak. Üdv!
Azt érteném, hogy nem mindenki sváb volt, de azt hogy nem német, helyette írjunk inkább germánt? Akkor mire gondol? A népvándorlás idejéig menjünk vissza? Vizigótok, longobárdok, stb.?
@@EditFrank-si2xb Igen, az elpolgárosodott rétegre lehetett jellemző. 'Faluhelyen' ahol nemrég pár generációval ezelőtt még mindenki németül beszélt még a németes nevek jobb eséllyel megmaradhattak. Legalábbis itt az agglomerációban elég sok a németes nevű mert a városiasodás az utóbbi kb. 20 évben kezdődött, a Duna-menti települések jó része falu volt. Budapesttől lefelé tudnék ilyenre pár példát mondani, ég és föld a 20 évvel ezelőtti állapotokhoz képest. (nem mindig a jó irányba haladva)
@@Well194k Több lehetőség is van. A két legvalószínűbb a foglalkozás és a helységnév. A Geiger egy nagyon elterjedt német családnév, a Geigner ennek lehet egy félreírott, félrehallott - vagy régies, dialektusos változata. (Jelentése: Hegedűs, előfordulása: egész Németország, de főleg dél valamint nyugat, illetve nyugat Ausztria) A másik a helyi eredet: Kaphatta a nevét a Bajorországbéli Geigenről, vagy az osztrák Geigensee-ről, bár ezutóbbi valószínűtlen, mert a tó viszonylag elzártan fekszik az Alpokban, nem sokan élhettek a környezetében.
Kedves Barátom !!!! Az információd nem fedi a valóságot … a Geigner név eredetileg … Mert MAGYAR NÉV … és Lajoskomáromhbol származik !!! Utána nézték mások is és ez az igazság … A Geiger név eredetileg egy királynak volt az első Hegedűse és onnan jött föl először de a Geigner az magyar és semmi köze a német származásúnak !!!!
@Well194k Köszönöm a pontosítást, érdekes. Amit leírtam az a legvalószínűbb eredetekre vonatkozott, amik egy ilyen alakú név esetén ezek. Ritkán, de valóban előfordulhat, hogy egy kevésbé gyakori és valószínű forgatókönyv az, ami igaznak bizonyul. Könnyen lehet, hogy az ismerősének neve pont egy ilyen ritkább eredetre vezethető vissza. Ugyanakkor az is szinte biztos hogy van olyan német Geigner család is akikre az igaz amit írtam. (Százak éltek és élnek ezzel a névvel a mai napig, viszonylag széles területen szétszóródva)
Nem tudjátok véletlenül, hogy a Közép-Magyarországon élő (szóval dunai sváb)Kalteneckerek Burgenlandi eredetűek lehetnek-e? Több ilyen helynévről is tudok, ha jól emlékszem nem csak ott de Bajoroszágban és talán még máshol Németországban, talán még Svájcban is lehet ilyen hely vagy legalábbis ilyen nevűek. Én a német tanáromtól olyanra emlékszem olyat mondott, hogy a 'svábok' nagy része bajor volt. Ettől függetlenül nem a ma ismert bajor népviselet, hanem a fekete-fehér sváb népviselet és a sváb dialektus terjedt el széles körben itt isd érdekes módon pedig nyilván mi sem vagyunk Schwaben tartományból származó svábok. Annyi sajnálatos, hogy iskolában a standard németet tanuljuk ami abszolút nem hagyományőrző de még csak nem is egy hasznos nyelv. A scharfes-t is 10-en valahány éve változtatták.
A "-ckl" hasonlóan a "-tl" végződéshez klasszikusan bajor hangzású, illetve a leggyakoribb családnévrokon, a "Fackler" is túlnyomó részt Bajorországban lelhető fel. Ez is valószínűleg származási helyre utal, de vagy a név változott, vagy már nem létezik az eredeti helység.
@@petermieth7952 Azért a Magyarország nagybetűvel írandó, ÉS nem mellékes, hogy a németnyelvűek NEM ,,letelepedtek", hanem betelepítették őket. Próbáltak betelepíteni tótokat is a Felvidékről, de azok az első télen visszaszökdöstek. Ezért kellett messzebbről hozatni a németajkúakat, hogy ne tudjanak hazaszökni.
@@petermieth7952Csak mondom,hogy Magyarországon vannak környékek,ahol elöbb voltak 800éve a betelepïtetek sváboknál pl:Sopron és az Hienzföldön a Frankok,ezért a mi környékünkön nem a svàbot használjuk,hanem a ,csak a Magyarországi Németet!
@@T.Tapeino Az 1780, mint végdátum az elgépelés, köszönöm, hogy felhívta erre a figyelmet! 1790 akart lenni valóban, de az 1765 helyes/szándékos amennyiben a Német-római császári titulust vesszük alapul. Magyar király valóban 1780- volt, de a videóban a zsidóság neveinek germanizálásáról beszélek, amihez a Német-római császári pozíció betöltése relevánsabb.
A Gotterhalt vezetéknevet Poroszországban és Baden-Württemberg tartományban találtam meg, majd Magyarországon az Észak-Nyugati régióban. Németországban manapság már nagyon ritka az előfordulása. Jelentése valószínűleg a Gott + Erhalter szavak összetételéből eredhet, amely magyarra fordítva az Isten + Fenntartó/megőrző szavaknak felel meg.
@@Schwabenland-ungarnFantasztikus, köszönöm munkáját! Édesanyám Menesforfer. Jelenleg is van viselője. Megtérés nézze meg a jelentését. Köszönöm szépen!
..Piniel névről van bármilyen formában információd? Nekem igen, csak kíváncsiságból kérdezem. .. egyébként kiegészítő információként megjegyezném, hogy a II. VH alatt s után elég gyakori volt a Német hangzatú családnevek elterjedése. Bizonyos okokból ugye...
A Haász leggyakoribb esetben a Haasz / Haas vezetéknevek magyarosított vagy magyarosodott alakja. A Haas jelentése pedig valószínűleg a nyúlra (mai Hochdeutsch alakján Hase) utal. Főleg Baden, Bajorország és a Rajna vidékein gyakori név.
@@Schwabenland-ungarn Köszönöm a választ. Most már legalább konkrétan tudom, hogy hová, merre induljak el. Nagyon sok bántás ért már ezzel kapcsolatban és segítséget soha nem kaptam. De egyre jobban érik bennem az elhatározás... 🤔
Olyan,hogy Magyarországi német nincs!Nálunk svábok vannak,akik 1700 évekbe kerültek be az országba főként.Az,hogy az askenazi zsidó neveket is németnek mondja a szerző (Goldenberg,Grünwald stb)egyenesen nevetséges.Bennük annyi német vér sincs mint bennem.
És akkor még hozzávesszük, hogy a svábok ( jelentős részük még ma is erős pigmentáltsággal és hettita vonásokkal rendelkezik) mai napig tisztázatlan eredetű, népvándorlással bevándorolt népcsoport. Van rá elmélet, hogy valójában a Duna vonalát követve (kígyó lesz az úton, nyomot hagyó az ösvényen), az egyik elveszett zsidó törzs (Dán) települt be délről az Alpok túloldalára, még az időszámítás előtt.
Kedves Tamás! Hazánk második legnagyobb nemzetiségi csoportjának hivatalos neve "Magyarországi németek / Ungarndeutsche". Ezen csoport túlnyomó részét valóban a "dunai svábok" teszik ki, de előttük és utánuk is áramlottak germánok az országba. (szászok, alemannok, osztrákok stb.) A sváb gyűjtőnév ugyan a közbeszédben elterjedt, de szintén nem pontos, mert az ön által is említett időszakban betelepedettek között nagy arányban voltak frankok, bajorok, fuldaiak stb. Az askenazi zsidó családnevek a jiddis "félgermán" nyelvben születtek, melyeket utána az állam a 18.-19. század során rendeletekben egyre jobban "germanizált", hogy egységesedjen a birodalom (Ez elsősorban az írásmódra és a kiejtésre vonatkozik). Az askenazi zsidó családneveket nem állítottam "német" eredetűnek, abban a kontextusban kerültek elő, hogy manapság van, aki összekeverheti német vezetéknevekkel, ami viszont igaz - pont a germanizált formájuk miatt. (pl. Kern, Koch, Baumann)
Nem őket mondta németnek a szerző a vérükkel, hanem azt mondta, hogy német neveket vettek fel. Olvasni/hallgatni figyelmesen érdemes,főleg ha hozzá akar szólni.
@@j.m.harrincourt2208 Valószínűbbnek tartom a római-kori olasz-kelta keveredést, de persze ez sem kizárt. Ezek az elméletek általában olyanoktól jönnek, akik valamiért-vallási okoból nagyon hinni akarnak ebben. A rokonság nálam a sváb ágon ilyen, lehet érdekes dolgok derülnének ki egy DNS-teszten de én tényleg nem hiszek ebben. Több elméletről is olvastam ezzel kapcsolatban pl. hunok, amit szerintem szintén nehéz elhinni, pláne hogy minden néphunnak vagy sumérnak mondja magát-pláne mi.
Köszönet a videoért! Apai ágon az egyik dédnagymamám sváb volt, Dorothea Breuer, Gölnicbányán (Göllnitz, Gelnica) született Szepes megyében 1877-ben. A fennmaradt anyakönyveknek köszönhetôen vissza tudtam követni a Breuer ágat egészen az 1600-as évekig.
Ez érdekes,mert én úgy tudom hogykb. az 1720-as évektől terjedt el az anyakönyvezés.
@@Gubancosful 1600-as éveket akartam írni, bocs. De 1592-tôl léteznek feljegyzések a mai Szlovákia területérôl.
@@NorbertVarga Lehet, hogy a Felvidéken, ahol nem volt török hódoltság,ott már korábban anyakönyveztek. De ennyivel korábban? Ez meglep, úgyhogy ennek utána fogok nézni. :-)
@@GubancosfulEz így van, ahogy Varga Norbert írja.
nekem a nagymamám.
Köszönjük, hogy foglalkozol a témával. Magam is sváb származású vagyok és sokat segítettek származásom megértésében a videóid.
Beck vagyok, a nagymuter Schuster , az ő anyja Niderkirchner ... valószínűleg az őseim nem lovagoltak a Vereckei hágón Árpáddal... de magyarul élek, gondolkodom, imádkozom, és röhögök a NÉMET rokonokon, mert németebb vagyok náluk ...
@@hidegvago Római katolikusok vagyunk ..., a sírok is a katolikus temetőkben vannak ..., esetleg a Volksbund mond valamit? Tehát szopó!
@@orangebulldog5948 A keletről beáramló zsidók már 1840 ELŐTT keresztelkedtek, nagycsaládilag. Meg is írta Eötvös József a zsidó könyvtár későbbi első kötetében, már 1840.ben, hogy egyetlen dolog kell a zsidók kereszténnyé tételéhez, és az a keresztelkedés. Persze azért elemzi, hogy a származás akkoris a legfontosabb hovatartozás a zsidóknak.
Római katolikus PÁPA is volt vagy egy tucat.
Ez komoly🇭🇺✌🏻...?
Nagyon tetszett, különösen értékes volt számomra megtudni, hogy miért van a zsidóságon belül annyi sok német családnév. Ezt például még más II.Józsefről szóló, iskolai tanulást segítendő videók sem emlitik. Köszönöm az értékes információkat. Nem tudom, hogy a téma továbbfejlesztése képpen készült-emár arról videó, hogy mikor és miért jött el a névmagyarosítás hulláma Magyarországon. Mert én például annyit tudok a saját családnevemről, hogy az apai nagyapám idején lettmagyarosítva egy osztrák névből. KIEGÉSZÍTŐ KÉRDÉSEM: a téma szakértői meg tudják-e különböztetni az osztrák neveket német nevektől?
Hochsüld név eredetére nagyon kíváncsi lennék. Magyarországon ezzel a névvel csak a mi családunk tagjai rendelkeznek. Sajnos a Donkanyarban elhunyt dédipapám óta nincs kit megkérdezni.
A Hochsüld eredetére vonatkozóan nehéz biztosat mondani, most egy teória tűnik nekem valószínűnek, Észak-Németországban (Schleswig-Holstein) van egy Sylt (dánul Sild) nevű sziget, amely kiejtésben nagyon közel áll a Süld-höz. Valószínűleg erről a területről származott egykor valaki - bár ez nagyon nem klasszikus sváb környék - de jóformán mindenhonnan érkeztek németek az országba, szóval végülis elképzelhető.
van az Index fórumai közt egy kiváló közösség erre ; )
Érdekes téma. A sajat nevem nem leltem a felsorolasban sem anyai sem apai ágon. Apám csaladja kesei svabok kozott telepult magyarorszagra majd 56'ban visszament nyugat németországra majd ismet vissza magyarorszagra 90's evekben, ugyanarra a településre. Anyai ágon a török háborúk alatt kisnemesi rangra emelt bajorok, 1867ben Hanker-bol valtoztattak Hengerre. Istennek hala nagyon sok korabeli dokumentum fentmaradt illetve leveltari adatokbol a heraldikai tarsasag segítségével visszatudtam kovetni a felmenőim az 1700as evek elejéig! "Mi svábok jó magyarok lettunk" :) Nagyon érdekes videó volt, köszi!
A Hankerok közül szolnoki ágról nem tud véletlenül?
Köszönettel
Üdvözlöm! Édesanyám Menesdorfer ,kérdezném a jelentését. Jelenben is van viselője. Köszönöm szépen munkáját,
Menes egy helység neve, dorfer falusi.
Menesdorfer= Menesfalusi.
Üdv! Ez nagy valószínűséggel egy származási helyre utaló vezetéknév, amely Németországban is fellelhető a mai napig (Főleg Baden-Württemberg tartományban)
De a konkrét település több is lehet:
Lehet Manhartsdorf (Bayern) Mensdorf (Sachsen) Mensdorf (Luxemburg) vagy, ahogy az előttem szóló is említette: Ménes (Románia) és még az is lehet, hogy már nem tartják számon / eltűnt a település amire eredetileg utalt.
2:38nál az a kép honnan van, vagy hol található? Megugrottam amikor megláttam. Ezt már láttam a falon felfüggesztve.
Érdekes videó volt! A mi családnevünk Ringbauer, az országban talán még egy családnak ez a neve a miénken kívül. Az eredetére két magyarázatot találtam, az egyik a kézenfekvő gyűrűkészítő/ékszerész, a másik, hogy a középkorban a várak köré védelmet építők voltak a ringbauerek. Erről esetleg van információd? Köszönöm
A feleségem család neve Breitenbaumer. De apósom anyanyelve is német volt.
Nekem a Budafoki oldalon volt Obermayer Hautt Haász Lippenger Sauer csupa csupa jó....
Köszi a videót. Eszembe jutott, hogy 1988-ban a plébános visszavezette a családfámat egészen 1760-ig. Igen! Régebben nem az állam anyakönyvezett, hanem az egyház. Csak német hangzású nevek voltak rajta, sőt a "szakmája" is rá volt írva, azaz mit dolgozott. Sajna már nem tudom hol lehet, pedig már kerestem, sokszor. Sajnálom. Viszont ha valakit érdekel a múlt, az egyháznál kell kutakodni.
A FamilySearch-ön ingyen lehet böngészni sok anyakönyvet online is. Amit még nem tettek föl, azokat pedis a mormon házakban mikrofilmen lehet kikérni valami névleges összegért.
És önkéntesként lehet segíteni az indexelésben is.
Az én családom a háború után települt Németországból Magyarországra. Majd 56 után változtatták Schmidt-ről Papp-ra a családnevet.
Nagyszerű videó, köszönöm!
Nálunk a családban van Sőtér, ami viszonylag ritka név és próbáltam rájönni, hogy milyen származású lehet. Esetleg a Schöder név magyarosítása? Válaszodat előre is köszönöm!
Üdvözlet a Schneidereknek
Szia, épp készülök felvenni az anyám vezetéknevét és érdekelne az eredete és hogy mit jelent, a nagyszüleim azt mondták hogy sváb de nem találtam erről információt. Az említett név pedig a Maléth
UI:Egyébként a családfám nem a legátláthatóbb ugyanis mindenféle név található benne pl:Szarvas, Drab,Bene,Simon,Sztregna,Markovics, Harmati és ezekért csak a dédszüleimig mentem vissza, nem merem elképzelni hogy mennyi féle név van még.
Az én vezetéknevem :Scholtz . Apai ágon Szepességből származom.
Erdélyi vagyok, nagyapám Czauner, nagymamám lánykori neve Schnepf.
Én úgy tudom, hogy erdélybe főleg szászokat telepítettek.
@@Gubancosful Őseimet Ausztriából telepítették észak Erdélybe, Máramaros megyébe.
Az 1700as évek végén a sóbányákban dolgoztak.
Nagyszüleim Akna Șugatagon éltek anno, a temetőben sok még mai nap is a német családnevű kopjafa.
Czauner, Schnepf, Vizauer, Longauer, Kirchmaier, ezen nevekre emlékszem.
@@raoulsilaghi2504 In Ordnung. De akkor mi a kérdés?
na ez már rosszul van irva mert a c betűbek ott semmi keresnivaloja, az Zauner simán c nélkül
@@gaborsiegl Voltak korszakos változásai a helyesírásnak. Miközben a németnyelvben nem létezik a CZ dupla mássalhangzó, addig a magyarországon használatos nevekben gyakran felbukkan. Lehet,hogy ez kicsit cseh-szlovák hatás. Hja, a Monarchia a népek olvasztótégelye volt.
Svábok, bajorok. És a szászok? (Tz) Kótzián Banitz pl.
Köszi a továbbképzést 😊❤
Kérdésem: a Huppauer vezetéknév Maklár és környékének gyakran használt családneve. Mit lehet tudni róla?
Én a Metzinger -ek leszármazottja vagyok. A többi anyai ági rokoság Baunok, Weisz, Hájer.
Nagyapám Hutter volt.
Üdvözlet, Jung vagyok, de kb. 150 évre visszavezetve nem volt német a családban. Csak a név...
Üdv Mindenkinek. Anyai részről Scheirich, Lintner, Progl, Tiszekker, Ikker, Staudinger nevek vannak a családfába
Lehet, hogy ők Etyeken éltek? ott mindegyik név létezett(zik)
@@waldez6 igen
Az én családi nevem Ausztriában az elsö , illetve mi Gruberek vagyunk a legtöbben ! Ezt azért ne hagyd ki !! 😉
Engem részletesen érdekel a téma , de nem érte hol tudom megnézni .
Kedves László!
Ezen a linken a kép hozzászólásában olvashat az ötven leggyakoribb sváb vezetéknévről☺️:
facebook.com/share/p/M3MC7a9mup6aPaqm/
pl. keress rá: Galla Miklós Mi a neve?
@@Schwabenland-ungarn És a nem sváb németekről?
Vannak még valahol Stolczok / Stolzok Zircről és környékéről? Akiket én ismertem, azok már nincsenek az élők sorában.
Tolles Video! 🙂
Üdv minden Steindl-nek, Brenner-nek, Geist-nek, Fertig-nek, Spengler-nek, Schindler-nek, Weingärtner-nek,Wiesl-nek, Hornung-nak, Kegl-nek, Drexler-nek, Madl-nak, Happl-nak, Sukop-nak, Peterknecht- nek, Rheinfahrt-nak, Englert-nek....😊
Kedves hölgyek és urak.
Nagy örömmel tölt el, hogy önök nem temetni, de megismerni szeretnék a múltat. A kérdésekből világossá válik, hogy a válaszokat keresve különböző utakat jártak be.
Az egyéni kutatások nehézkesek. Hozzanak létre csoportokat az együvé tartozó infomációk körül. Ismerjék meg a legjobb hazai szerzők munkáit a témában. Késöbb egészítsék ki német nyelvterületek hasonló munkáival. Egyházi és világi könyvtárak, levéltárak helyi és digitális kutatása megkerülhetetlen. Megfelelő családfakutató oldalak felkeresése, kiegészítve DNS kutatással. Mindez csoportokban könnyebben, olcsóbban, és izgalmasabban valósítható meg. Közösségeink feloldódtak az időben, melyeket az azonosságok mentén újra megalkothatnak.
Azért írom mindezeket, mert a fölvetések szétfeszítik a videó eredeti kereteit.
A munkához elengedhetetlen a kellő alázat, és a közös múlt tisztelete. És kérem senki ne feledje, csak jó kérdésre létezik jó válasz.
Maradok mindannyiuk öszinte híve és tisztelője;
Éder Miklós
Az én anyukám lánykori neve: Scha(umlautos a)uffelmacher. A nagyi pedig Schertlin G.
5 Leitner fiú (Johannes, Paulus, ?, ?, ?) 1725-ben érkezett Maan-ba (Mány), pásztor volt a foglalkozásuk. A közeli Szár zelepülésen pedig az Ipach család volt a felmenőink között.
Az ên elödeim Trierböl a Mosel völgyéböl kerültek Dunakömlödre.A kitelepítêskor a svábok nagy részének el kellett hagyni Magyarországot.Büszkén viselem az Egner nevet.
Milyen messziről jöttek az ősei. Vajon mi késztet arra embereket hogy ilyen messzire kerüljenek a hazájuktól?
Üdv. Kérdésem, hogy hogy tudom meg, hogy Kasztner Rezső (zsidómentő volt) Rokonom e? Édesanyám Kasztner Gizella Mària, nagyapàm Kasztner Ferenc.
Mit lehet tudni a Wahl, és a Hatala vezetéknévről?
A Koczor az honnan származhat?
A Schäfer ősök az Eszék közelében lévő, a Duna mellett fekvő Almáson éltek, onnan költöztek a Szabadka és Szeged közti területre. Ezeken a településeken élnek ma is az utódok, köztük én is.
Szeiberling vajon hányadik lehet a gyakorisági sorban? 🙂 Apai nagymamám, Szeiberling Gizella Szeiberling Ferenc bakonyszombathelyi patikus lánya, Szeiberling Mátyás veszprémi tornatanár unokája. Nem volt testvére, aki továbbvihette volna a nevet. Nagymama elmondása szerint az ősök Bajorországból jöttek.
Én félig sváb vagyok .😊
Stumpf, Stomp = Kicsi-kövér, zömök-ember
Hoch, Hock, Hok = Magas termetű
Jó video az én családomban is van német felmenők a nevek Schneidler,Slitt,Häfner.👍😊
Az 1500-as években is voltak már vezetéknevek
@@tippmixathkalman2091 A videóban ezt is állítom.
Az 1500-as évektől volt általános, de már előtte is megfigyelhetőek a vezetéknevek - földrajzi helytől függően változó arányban.
Egy időben az anyakönyvekbe latinul kerültek a nevek, csak utána tértek át magyar nyelvre, így ez is szerepet játszott.
a Bach rendszer idején meg német volt. Magyarra 1830 körül.
Dédnagymamám Spitzmüller
(Sváb németek voltak)
Üdv. Nekem a felmenőim között szerepel Heinz és Kimmel, amik egy külföldi oldal szerint német eredetű nevek, de úgy láttam, hogy az 50 leggyakoribb német név között nem szerepel Magyarországon. Akkor ezek végülis német nevek, vagy valami teljesen más?
Egyik sem kifejezetten gyakori Magyarországon, viszont a Heinz szinte teljesen biztosan német eredetű.
A Kimmel is az valószínűleg, de ennyi információból még angolszász is lehet.
@@Schwabenland-ungarn köszönöm a választ. Valóban a Kimmel nevet az Egyesült Államokra is nagy számban jelzik. Remek videó egyébként, tök jó hogy ilyen mankót adsz a múltjuk iránt érdeklődő embereknek. ❤️
Nagyanyám Leidal Rozina volt Györkönyből..
Teljesen alkalmas munka az érdeklődés felkeltésére.
Magyarországon ugyanakkor a Sváb(szvéb) gyüjtőnévként használatos. Csak pontos defíníciókat érdemes használni. E nevek ősi viselőinek többsége nem volt német. A nyelvhasználat egy más dolog. Ha ragaszkodunk beidegződésekhez, akkor a germán definíció megfelelőbb. Néhány családnév törzsre vagy nemzetségre utal. A egyházi vetületek vizsgálata is sokat segíthet. ( Tui. Reformációt követő időszak )
A nevek magyarosítása komoly károkat okozott a magyarorszagi németajkú nemzetiségnek. A többség elveszítette identitását. Válasz volt ez a korábban elszenvedett igazságtalanságok sorozatára. Tény, hogy a leszármazottak töredéke viseli eredeti családnevét.
Napjainkban egyre több dokumentum válik szélesebb körben megismerhetővé. A családfakutatás kiegészült humángeneológiai eredményekkel, amely új távlatokat nyithat. Vagyis ha van rá igényünk, hogy föltegyük a kérdést; ( Ki vagyok én, honnan érkeztem, és hová tartok?) akkor választ kaphatunk.
Tehát údvözlök mindenkit aki merészel jól kérdezni, avagy jó válaszokat keres és kínál mindannyiunk épülésére.
A további munkához sikereket kívánok mindenkinek.
Áldást és Békességet minden testvéremnek.
Tisztelettel; Éder Miklós
Én Frank és Hauszknecht vagyok. Nem magyarositottak az őseim. Gondolom az értelmiségi körökben volt ez jellemző. Tény nem érzem magam svábnak sőt nagyon is magyarnak. Üdv!
Azt érteném, hogy nem mindenki sváb volt, de azt hogy nem német, helyette írjunk inkább germánt? Akkor mire gondol? A népvándorlás idejéig menjünk vissza? Vizigótok, longobárdok, stb.?
@@EditFrank-si2xb Igen, az elpolgárosodott rétegre lehetett jellemző.
'Faluhelyen' ahol nemrég pár generációval ezelőtt még mindenki németül beszélt még a németes nevek jobb eséllyel megmaradhattak.
Legalábbis itt az agglomerációban elég sok a németes nevű mert a városiasodás az utóbbi kb. 20 évben kezdődött, a Duna-menti települések jó része falu volt.
Budapesttől lefelé tudnék ilyenre pár példát mondani, ég és föld a 20 évvel ezelőtti állapotokhoz képest. (nem mindig a jó irányba haladva)
Mindez igaz. A kitelepítések, meghurcolások és elhurcolások azonban szintén tények. Sokan döntöttek a teljes beolvadás mellett...
Walter van még magyarhonban????
Édesanyámat Gotterhaltnak hívták. Gyirmóton és Ménfőcsanakon kívül hol találkoztál ezzel a névvel? Talán Győrsövényházon?
Győrsövényházon is voltak, ahogy látom - illetve Tényőn, Bezin és még Székesfehérváron is éltek ilyen névvel
@@Schwabenland-ungarn Hogyan és hol lehetne megnézni? Nagyapám Tényőre nősült.
Ha ennyire ismered a neveket akkor ugye a német barátom neve Geigner és mi szeretnénk tudni, hogy honnan származik .. Danke ….
@@Well194k Több lehetőség is van. A két legvalószínűbb a foglalkozás és a helységnév.
A Geiger egy nagyon elterjedt német családnév, a Geigner ennek lehet egy félreírott, félrehallott - vagy régies, dialektusos változata.
(Jelentése: Hegedűs, előfordulása: egész Németország, de főleg dél valamint nyugat, illetve nyugat Ausztria)
A másik a helyi eredet: Kaphatta a nevét a Bajorországbéli Geigenről, vagy az osztrák Geigensee-ről, bár ezutóbbi valószínűtlen, mert a tó viszonylag elzártan fekszik az Alpokban, nem sokan élhettek a környezetében.
Kedves Barátom !!!! Az információd nem fedi a valóságot … a Geigner név eredetileg … Mert MAGYAR NÉV … és Lajoskomáromhbol származik !!! Utána nézték mások is és ez az igazság … A Geiger név eredetileg egy királynak volt az első Hegedűse és onnan jött föl először de a Geigner az magyar és semmi köze a német származásúnak !!!!
@Well194k Köszönöm a pontosítást, érdekes. Amit leírtam az a legvalószínűbb eredetekre vonatkozott, amik egy ilyen alakú név esetén ezek.
Ritkán, de valóban előfordulhat, hogy egy kevésbé gyakori és valószínű forgatókönyv az, ami igaznak bizonyul. Könnyen lehet, hogy az ismerősének neve pont egy ilyen ritkább eredetre vezethető vissza.
Ugyanakkor az is szinte biztos hogy van olyan német Geigner család is akikre az igaz amit írtam. (Százak éltek és élnek ezzel a névvel a mai napig, viszonylag széles területen szétszóródva)
Reichel családnév mit jelenthet?Honnan ered,mennyire gyakori?
Lakatos 😎
Nem tudjátok véletlenül, hogy a Közép-Magyarországon élő (szóval dunai sváb)Kalteneckerek Burgenlandi eredetűek lehetnek-e?
Több ilyen helynévről is tudok, ha jól emlékszem nem csak ott de Bajoroszágban és talán még máshol Németországban, talán még Svájcban is lehet ilyen hely vagy legalábbis ilyen nevűek.
Én a német tanáromtól olyanra emlékszem olyat mondott, hogy a 'svábok' nagy része bajor volt.
Ettől függetlenül nem a ma ismert bajor népviselet, hanem a fekete-fehér sváb népviselet és a sváb dialektus terjedt el széles körben itt isd érdekes módon pedig nyilván mi sem vagyunk Schwaben tartományból származó svábok.
Annyi sajnálatos, hogy iskolában a standard németet tanuljuk ami abszolút nem hagyományőrző de még csak nem is egy hasznos nyelv.
A scharfes-t is 10-en valahány éve változtatták.
Én nem vagyok a témában profi, de a svábok nem bajorok.
@@eda-se4lz Is.
Pl. a Bayer, Bajor nevűek nyilván nem Türingiából jöttek. :D
A Facklmann pl. az milyen?
A "-ckl" hasonlóan a "-tl" végződéshez klasszikusan bajor hangzású, illetve a leggyakoribb családnévrokon, a "Fackler" is túlnyomó részt Bajorországban lelhető fel. Ez is valószínűleg származási helyre utal, de vagy a név változott, vagy már nem létezik az eredeti helység.
Helyes a magyar cím németre fordítása? Nem inkább Deutsche Familienname In Ungarn lenne?
Mindkettőt oda lehetne írni.
Nem, a kifejezés helyes, kifejezetten a magyarországra letelepedett svábokra használatos.
@@petermieth7952 Azért a Magyarország nagybetűvel írandó, ÉS nem mellékes, hogy a németnyelvűek NEM ,,letelepedtek", hanem betelepítették őket.
Próbáltak betelepíteni tótokat is a Felvidékről, de azok az első télen visszaszökdöstek. Ezért kellett messzebbről hozatni a németajkúakat, hogy ne tudjanak hazaszökni.
@@petermieth7952Csak mondom,hogy Magyarországon vannak környékek,ahol elöbb voltak 800éve a betelepïtetek sváboknál pl:Sopron és az Hienzföldön a Frankok,ezért a mi környékünkön nem a svàbot használjuk,hanem a ,csak a Magyarországi Németet!
Szia, engem érdekelne egy vezetéknév, hogy az német-e. Tudok neked valahol írni?
@@HungarianSupremacy Persze, itt is, facebookon is nyugodtan írj!
Wachter a vezetéknevem, elég ritkának vélem itt Magyarországon de lehet hogy Németországban gyakoribb 😅
Azt hittem a Stéger is gyakori, de ezek szerint nem.(Én is apai ágon ,anyai magyar,a Siklósi magyarosított,de abból van jó sok.)
A mi csládunk eredeti neve, ahogy én is (nem hivatalosan) visszavettem: SCHWEIGHOFFER
Már törvényesen kérheted az eredeti név visszavételét.
Van még Walter Magyarhonban????
Mezőberényben!
Honnan ered,mit jelent a Reichel családnév?Mennyire gyakori?
Szia!
A felvidéken (Bártfa környéke) élő Fleischer család(ok) németek voltak?
Üdv a Bártfai magyaroknak! Gyönyörű város! Frank Tolnabol
1:00 javaslom a wikipedia.org/hu felkeresését: II. József 1780-90
@@T.Tapeino Az 1780, mint végdátum az elgépelés, köszönöm, hogy felhívta erre a figyelmet! 1790 akart lenni valóban, de az 1765 helyes/szándékos amennyiben a Német-római császári titulust vesszük alapul.
Magyar király valóban 1780- volt, de a videóban a zsidóság neveinek germanizálásáról beszélek, amihez a Német-római császári pozíció betöltése relevánsabb.
We have Schäffer in our family… My mother’s grandmother .. Bácskiskun megye 🥰💕
Weinöhl az édesapám részéről, /Bor olaj/,
Lakatosch
Mit lehet megtudni róla? GOTTERHALT JOSEF
A Gotterhalt vezetéknevet Poroszországban és Baden-Württemberg tartományban találtam meg, majd Magyarországon az Észak-Nyugati régióban. Németországban manapság már nagyon ritka az előfordulása. Jelentése valószínűleg a Gott + Erhalter szavak összetételéből eredhet, amely magyarra fordítva az Isten + Fenntartó/megőrző szavaknak felel meg.
@@Schwabenland-ungarnFantasztikus, köszönöm munkáját! Édesanyám Menesforfer. Jelenleg is van viselője. Megtérés nézze meg a jelentését. Köszönöm szépen!
Nekem Wagner a nevem
..Piniel névről van bármilyen formában információd? Nekem igen, csak kíváncsiságból kérdezem.
.. egyébként kiegészítő információként megjegyezném, hogy a II. VH alatt s után elég gyakori volt a Német hangzatú családnevek elterjedése. Bizonyos okokból ugye...
Sziasztok! Tud valaki itt Haász-okról?😢
A Haász leggyakoribb esetben a Haasz / Haas vezetéknevek magyarosított vagy magyarosodott alakja. A Haas jelentése pedig valószínűleg a nyúlra (mai Hochdeutsch alakján Hase) utal. Főleg Baden, Bajorország és a Rajna vidékein gyakori név.
@@Schwabenland-ungarn Köszönöm a választ. Most már legalább konkrétan tudom, hogy hová, merre induljak el. Nagyon sok bántás ért már ezzel kapcsolatban és segítséget soha nem kaptam. De egyre jobban érik bennem az elhatározás... 🤔
hülye név magyarosításoknál nincsen butább dolog ilyen is csak ebben az országban történhetett
Micsoda tragédia
ó, persze, névrománosítás, névnémetesítés nem történt sehol a bolygón : D
Olyan,hogy Magyarországi német nincs!Nálunk svábok vannak,akik 1700 évekbe kerültek be az országba főként.Az,hogy az askenazi zsidó neveket is németnek mondja a szerző (Goldenberg,Grünwald stb)egyenesen nevetséges.Bennük annyi német vér sincs mint bennem.
És akkor még hozzávesszük, hogy a svábok ( jelentős részük még ma is erős pigmentáltsággal és hettita vonásokkal rendelkezik) mai napig tisztázatlan eredetű, népvándorlással bevándorolt népcsoport.
Van rá elmélet, hogy valójában a Duna vonalát követve (kígyó lesz az úton, nyomot hagyó az ösvényen), az egyik elveszett zsidó törzs (Dán) települt be délről az Alpok túloldalára, még az időszámítás előtt.
Kedves Tamás!
Hazánk második legnagyobb nemzetiségi csoportjának hivatalos neve "Magyarországi németek / Ungarndeutsche". Ezen csoport túlnyomó részét valóban a "dunai svábok" teszik ki, de előttük és utánuk is áramlottak germánok az országba. (szászok, alemannok, osztrákok stb.)
A sváb gyűjtőnév ugyan a közbeszédben elterjedt, de szintén nem pontos, mert az ön által is említett időszakban betelepedettek között nagy arányban voltak frankok, bajorok, fuldaiak stb.
Az askenazi zsidó családnevek a jiddis "félgermán" nyelvben születtek, melyeket utána az állam a 18.-19. század során rendeletekben egyre jobban "germanizált", hogy egységesedjen a birodalom (Ez elsősorban az írásmódra és a kiejtésre vonatkozik).
Az askenazi zsidó családneveket nem állítottam "német" eredetűnek, abban a kontextusban kerültek elő, hogy manapság van, aki összekeverheti német vezetéknevekkel, ami viszont igaz - pont a germanizált formájuk miatt. (pl. Kern, Koch, Baumann)
Nem őket mondta németnek a szerző a vérükkel, hanem azt mondta, hogy német neveket vettek fel. Olvasni/hallgatni figyelmesen érdemes,főleg ha hozzá akar szólni.
@@j.m.harrincourt2208 Valószínűbbnek tartom a római-kori olasz-kelta keveredést, de persze ez sem kizárt.
Ezek az elméletek általában olyanoktól jönnek, akik valamiért-vallási okoból nagyon hinni akarnak ebben.
A rokonság nálam a sváb ágon ilyen, lehet érdekes dolgok derülnének ki egy DNS-teszten de én tényleg nem hiszek ebben.
Több elméletről is olvastam ezzel kapcsolatban pl. hunok, amit szerintem szintén nehéz elhinni, pláne hogy minden néphunnak vagy sumérnak mondja magát-pláne mi.
A nemet is tobb "torzs": bajor, svab, szasz, stb, habar a koznyelv svabkent kezeli.
Schermannsonovskyfi az milyen eredetű?
GONDOLKODJON már...
Honnan ered,mit jelent a Reichel családnév?Mennyire gyakori?