Szigetüzemű napelem rendszer kivitelezése Delta Pro -val

Поделиться
HTML-код

Комментарии • 68

  • @arnolda.gazder9728
    @arnolda.gazder9728 10 месяцев назад +1

    Ez egy nagyon drága megoldás nagyon kis hozamra. Én is tervezem, de valamivel költség hatékonyabbra gondoltam. Rengeteg videót megnéztem, van rá mód . Ez az az eset, amikor van valami új, hasznos dolog, de sok a macera vele, nem elég a tudás, nem akarok új dolgokat megtanulni, nem merek kocláztatni, viszont van a boltban komplett megolldás, amit a "fotelból ülve" meg tudok oldani. Na ezt hívják lehúzásnak. A lusta emberek adója. (bocsi, ez nem személyes)

    •  8 месяцев назад

      érdemes utána számolni, mi mennyibe kerül milyen költsége van, majd utána rájössz, hogy ha nincs valami ( különleges ) beszerzési forrásod, hanem csak mint halandó a webshopokban kutakodsz, akkor egy egyszerűen összerakható rendszer, egy " bonyolulttal " szemben lesz mondjuk majd 100. ezer ft különbséged, ami nem elhanyagolható, de egy delta pró annyival viszont többet is ad ( ha khasználod pl a hordozhatóságát.) a delta proban ugyan is egy hordozható szerkezetben van benne, 4 féle és ezek összességének a tölthetősége, több féle porton is veheted ki az áramot, benne van a BMS az Inverter az MPPT töltésvezérlő, nem mellesleg LifePo4 akkuval, és szerintem nem soroltam föl mindent. De mivel én tanulási folyamatban vagyok, így köszönettel várom véleményed.

  • @aszandek
    @aszandek Год назад +3

    Hát, egy 10-15cm-et el kellett volna hagyni a cserép alatt. Nyáron meg tud égni a panel, a fet-ek lekapcsolnak, a hatékonyság 30-50%-ra csökken vissza. De majd meglátod, és tavasszal még igazíthatsz rajta... Amúgy gratula. Hajrá, csak így tovább!!!

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +2

      Köszönöm, le fogom mérni szerintem olyan 8-13 cm között lehet a hullámos mediterrán cserép miatt. De ha csökken esetleg a hatékonyság akkor emelek rajta mindenképp. Köszi!

  • @chelokritika5524
    @chelokritika5524 5 месяцев назад

    Hogy mit bír így elhajtani és hogy teljesítmény közben mir elég mondjuk egy hűtőt egesznap bír - e?
    arról lehetett volna egy videó de igyis jár a like

  • @ultraviolethu
    @ultraviolethu Год назад +2

    Érdekes jelenség, de igaz, hogy a napelemek - azonos fényviszonyok mellett -
    hidegben nagyobb feszültséget/teljesítményt adnak le mint a nyári melegben.
    Ez valamennyire képes kompenzálni a laposabb téli napállást.
    Még két dolog. Az MC4 csatlakozót én simán rányomtam laposfogóval a
    kábel végére, aztán megforrasztottam. Jobb mint a gyári! Másik, hogy a
    túlfeszültség levezetőt (DC) az olvadó biztik és az inverter közé kell bekötni.
    Nem szabad kihagyni, mert durva statikus töltődés következhet be a hiányukban.
    Ezek úgy működnek, hogy ha aktiválódnak akkor földfelé rövidrezárják az adott
    pólust (+ vagy - ág.., vagy mindkettő). Ha jól van a dolog összerakva akkor a
    biztosíték kiolvad és a következő napsütéses időben nem lesz napelemzárlatod,
    ami egy igencsak tűzveszélyes történet.

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Köszi az infót! Terveztem a DC 16A kismegszakító után, még a nyári viharos időjárás előtt beépíteni, hogy a villám - bár földelés, földszonda van - ne tudjon kárt okozni az eszközben. Te milyet ajánlasz? (paraméterek )

    • @ultraviolethu
      @ultraviolethu Год назад +1

      @@fulopzoltan_7pu Együtt rendeltem egy belföldi cégtől. Meglehetősen hiánycikk,
      ugyanilyet már biztosan nem lehetne beszerezni. Fontos, hogy DC-nek kell lennie (mert van váltóáramú is.., olyat tettem a hálózati oldalra). Fontos még a lezárási feszültsége. Az enyém 500Voltos. Elvileg ha a betétek átütnek akkor cserélhetőek lennének, de sajnos lehetetlenség megfelelő tipusút kapni hozzájuk.

    • @ultraviolethu
      @ultraviolethu Год назад

      @@fulopzoltan_7pu Még annyit, hogy villámtelitalálat esetén semmi nem véd meg! Ezek a védelmi eszközök csak a nagy valószínűséggel előforduló statikus feltöltődés ellen hatékonyak. Pl., ha 100 méterre lecsap a villám, vagy esetleg az elekttomos hálózat légvezetékét kapja telibe.

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Ez így van ezért is kérdeztem mert nagyon nehéz találni. Én Tracon -t néztem ki DC 600V betéttel.

  • @zoltansimon5699
    @zoltansimon5699 Месяц назад

    Sokkal értelmesebb lenne ha télen ez az energia vízbe menne, akkumulátor helyett. Lehetőleg nem "elfűtve" cekásszal hanem egy levegő-víz hőszivattyúval növelve a hatásfokot. Mondjuk úgy 2-3m3 pufferbe, onnan meg a padlófűtésbe. Esetleg ha puffer nincs az a pár tonna beton amit padlófűt az ember is jót tesz. Mert ha csak arról van szó hogy nem 20 hanem 25 fokról indul a felfűtés (gázzal fával) 35.38 fokos előremenőig, már nyert az ügy + nem kell akkumulátor.

  • @adriaforum
    @adriaforum Год назад +3

    Mielott megvenned a 4. panelt, nezd meg, mi tortenik egy kelloen hideg, minuszos, am zavartalanul napos marciusi idoben az 1200W-os rendszerben. Tovabba, jobb annak a cuccnak, ha nem megy 100%-on soha. En biztos nem raknek ra 4. panelt... illetve csak akkor tennem meg, ha nagyon nem idealis a nap beesesi szoge. Ezen kivul beleolvasnek a konyvebe is, mekkora feszultseget tur el. Igy ranezesre most 125-130V korul tartasz a 3 panellel. Egy ilyen draga cucc ele(meg oda kulsobe beraknek egy tranziens tulfeszultsegvedelmet. 5000 forint az alirol... Telen nincs jelentosege, van idod, de amint indul a villamlasi idoszak, ha nem is eletet, de toltesvezerlot menthet... )
    Persze, nem okoskodni akartam. Ha ugy erzed, vedd a 4. panelt. Mindenki mashogy csinalja/csinalna...

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Szia! Köszönöm és teljesen igazad van! Korábban be is írtam a video leírásába, hogy a 3 napelem teljesen ideális, 4. esetén 150V-ot túllépheti a rendszer bizonyos esetekben. A túlfeszvédő is jogos, terveztem is. Te melyik típust a ajánlanád?

    • @adriaforum
      @adriaforum Год назад +1

      @@fulopzoltan_7pu az az igazsag, hogy igy most kapasbol nincs meg a markaja. Kinai aliexpresses cucc. Azt hiszem, ERAU, vagy mi. Termeszetesen nem ajanlom :D Illetve azt ajanlom, hogy te biztosabb helyrol vedd. :)

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Ok, köszi!

  • @kissp79
    @kissp79 Год назад +2

    Nem kell krimpelőt venni, egy rendszernél felesleges. Vegyél haupa gyors csatit, csak blankolni kell a kàbelt és klick :)

  • @andrasfarsang8809
    @andrasfarsang8809 Год назад +6

    Szia!
    Nekem is Delta Pro-m van és Risen 400W-os panelek...
    Szerintem a 4. panelt gondold meg, mert én november közepén, hidegben mértem 164 voltot, úgy, hogy 4 panel volt sorba kötve (Delta Pro nem volt rádugva)...
    Ha nagyon bővíteni szeretnéd a rendszert, szerintem csinálj még ilyen 3 paneles sort és a 2x3 panelt párhuzamosítsd :)
    (Az Ampert túl lehet lépni, de a voltot nem! A Delta Pro kb. 16 Ampernél szabályoz le, de nem károsodik!)
    Üdv: A.

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +2

      Akkor viszont ez nem járható. Furcsa, mert gyári adat szerint 1 db-nál Maximum Power Voltage-Vmpp(V) 34.4. Rá fogok mérni én is, köszi! Amper ellen védve vagyok akkor többszörösen :) Én raktam be egy 15A-s olvadó biztit is a biztonság kedvéért.

    • @andrasfarsang8809
      @andrasfarsang8809 Год назад +8

      @@fulopzoltan_7pu Igen, a Vmpp valóban annyi, viszont a nyitott kapocs (Voc) feszültséget kell figyelembe venni (ennél a panelnél 41,3 Volt a Voc), mert ha pl. a Delta Pro tele van, akkor a terhelés nélküli nagyobb feszültség jelenik meg az XT60i porton... :)
      Az is fontos, hogy az adattáblán lévő adatok laborkörülményeknél (25°C) vannak mérve, tehát, ha hidegebb a panel, mint 25°C, akkor a feszültség is magasabb lesz :)

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +5

      @@andrasfarsang8809 Ez mennyire jó, hogy leírtad, nagyon hasznos! Köszi!!!

    • @tamasstrezi
      @tamasstrezi Год назад +3

      Egyrészt van kicsi buffer, mert benne 200V-os kondik vannak a bemeneten, másrészt ellenállás létrá létrán méri alapból a bemenetet, és csak akkor kapcsol relével az MMPT-re, ha megfelelő a feszültségszint. Így "csak" nem kapcsol be ha túl magas a feszültség hidegben. De mindenképpen a 3-3 tábla párhuzamosan a jobb megoldás. Én is megcsinálom nemsokára, csak kell két párhuzamosító kötés.. Négy panellel használtam majd két hónapja, de most a fagyban már nem indult el, akkor néztem rá, 160V volt a VOC.

    • @71tamas
      @71tamas Год назад

      @@tamasstrezi párhuzamosan meg az áramtermelés lesz több, mint 15A. Ezenkívül párhuzamos tagok rövidzár elleni védelme is szükséges.

  • @bobekbob5298
    @bobekbob5298 Год назад +2

    A megtérülésbe van még egy szám ami jelenős.
    A tudatos energia használat, mióta meg van az ECO és látom, hogy mennyi a fogyasztás.
    Nekiálltam lekapcsolni egy jó pár dolgot ami csak felesleges ette az áramot,
    és órákkal megnövelhető a felhasználási idő.
    Én nem így használom a rendszert, hanem pont fordítva nappal töltöm (egy nagyobb napelem rendszerről) este meg elégetem. (azért extra battery kellet a teljességhez)

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +1

      Szia! Lehet félreérthető voltam, mert én is nappal napelemről töltöm. Nappal és este pedig elégetem a megtermelt energiát. Csak mivel én nem tettem mellé extra battery-t ezért 5-6 órát töltöm hálózatról éjszaka 200W-al (mikor hogy).

    • @bobekbob5298
      @bobekbob5298 Год назад

      @@fulopzoltan_7pu Szia! Nálam a probléma úgy kezdődött, hogy jövőre 10 éves lesz a rendszer és úgy tűnik hogy havielszámolásba ugrok. Ezért kezdtem keresgetni, de olyan árajánlatokat kaptam a rendszer át szigetüzemítésére. hogy csak na (ugrik az inverter az akkupapok és egyéb nyalánkságok).
      Persze ez sem olcsó, de úgy voltam vele, hogy előfinanszírozom az energia szektoromat.
      Úgy romlik a pénz is, végül is egy befektetés forma ez is.
      Nálam le van választva lakórészek és így csak a kis fogyasztók mennek TV, hűtő, világitás stb.
      És kímélő módban használom most, ami 30-85 százalékos töltöttségi szint között tartom az ECOt
      Nálam 2 hónapos így még kísérletti stádiumban van a dolog, de az rögtön kiderült, hogy a 3,6 kw nem elég..
      Még gondolkozom én is hogy meg spékelem 3x500w panelel a rendszert plusz töltés gyanánt.
      Más:
      amit mondtál hiányosságot, hogy a töltés a konnektor felöl szóbahozható legyen.
      Szerintem ezt softveresen meg lehetne oldani az ECO-nak Valószínű hogy írok is nekik hátha el gondolkodnak rajta.

    • @bobekbob5298
      @bobekbob5298 Год назад

      Kicsit rágódva a hálózati töltés problémán, szerintem ez a smart panelje megoldja. Persze tudjuk mennyiért. Minek is kilodjanak így a szoftveres fejlesztésen.

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 Год назад +2

    Kiserleteztem 50w napelemmel volt töltés vezérlő és akkumulátor. Működött róla egy laptop es telefon így volt áprilistól októberig ilyen időben ami most van jóformán semmit sem termelt. Szét is szedtem az egészet tavasszal ismét összerakom.

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +2

      Szia, igen itt nálam is 1200W termel télen felhős borús időben 100W-ot. Eddig 450W volt a maximum télen.

    • @davidnagy2894
      @davidnagy2894 Год назад

      @@fulopzoltan_7pu Nálam nincs értelme háztetőre tenni mert ház árnyékban van egy társasház miatt.Igazából a kertbe kellett rakni ha magasabban lenne télen is több fényt kaphatna.

  • @bobekbob5298
    @bobekbob5298 Год назад +2

    Van egy dolog amit fontos figyelembe venni annak aki ez a videót megnézve szeretne egy ilyet. Tőkés közben hangos, gyorsjelentés mint egy benzines generátor., de munka fázisában is be-be kapcsol a hűtés. Ez az ok, hogy nálad is alsó épületbe került.

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +1

      Pontosan így van, durván hangosak a ventillátorok, mikor 1KW felett van a fogyasztás vagy a 600W felett a töltés.

  • @Kox194
    @Kox194 11 месяцев назад +1

    Azt mondjátok meg ebben mi az üzlet, amikor 2 mill Ft jelenleg 320 e Ft hoz egy évben az államkincstárban, ellentétben a napelem 152 538 Ft éves termelésével szemben? Nem tudom, azért kérdezem. Meg ugye akár mennyi fölös nafta van nyáron akkor az megy a levesbe. + még a karbantartási költségek.

  • @Kevely978
    @Kevely978 Год назад

    a megtérülés számításánál elkövetted azt a hibát, hogy feltételezed, hogy minden energiát fel tudsz használni. De a 3,6 kwh akku kapacitás ezt nem teszi lehetővé. Nyáron két óra alatt feltölti az aksit, utána meg amit éppen használsz azt elhasználod, a többi megy a levesbe. A 2000 napsütéses órából durván 1500 nyáron jön, és 500 télen. Így ennek az 1500 órának a fele biztosan kuka. (hacsak nincs egy kb 1400w-os fogyasztód, ami folyamatosan megy, hasznos neked mert jelenleg is folyamatosan használod)
    Marad 1250 napsütéses óra, és a 13 évből 21 év lesz. ;)
    A lítium ion cellák élettartamát ésszerű használattal ki lehet tolni 4000 ciklusra, bár hozzáteszem, ez a "ciklus" amivel itt mindenki dobálózik, elég megfoghatatlan fogalom. Nincs rá szabvány, leginkább egy marketing duma. Szóval kíváncsi leszek 2042-ben melyik szeméttelepen lesz ez a nagyon dizájnos túlárazott gurulós banyatank. :)

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Szia! :) Bárcsak igazad lenne. Sajnos nyáron az 1,2 KW napelem max. 3-4 óra alattfogja feltölteni és még tölt az alatt is lesz fogyasztó rá kötve, szóval szerintem sok nem megy a levesbe. Fogyasztó lesz bőven, klíma, stb... De kétségtelenül igaz, hogy mindent biztos nem tudok majd felhasználni.

    • @Kevely978
      @Kevely978 Год назад

      @@fulopzoltan_7pu Tény, hogy 3-4 óra alatt tölti fel, viszont nyáron van 10+ óra napsüti. Szerintem a fele megy a levesbe így is. De tény, hogy ez ugyanúgy csak egy megérzés, mint a te megtérülés számításod. Azzal a különbséggel, hogy én nem vagyok elfogult sem azért mert kifizettem, így "csak jót" mondhatok, sem azért, mert a reklám miatt szintén "csak jót" mondhatok.
      Ha lesz egy éves termelés mérés, az eldöntené ezt a kérdést.
      Na sok napsütést!

  • @zsoltkovacs957
    @zsoltkovacs957 Год назад +2

    Szia, gratulálok a rendszerhez. Azt szeretném megkérdezni, hogy amikor a napelem termel azt közvetlen fel tudod használni a Delta Pro-n keresztül vagy csak tölteni lehet vele az akkut?

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +3

      Szia, köszönöm! Amikor termel azt közvetlenül fel tudod használni. Ilyenkor szépen mutatja, hogy pl: input 0430 Watt Output 0120 Watt a különbözet 310Watt meg megy az aksiba. Vagy ha kevesebbet termelsz pillanatnyilag mint amennyire szükség van akkor azt az aksiból pótolja amíg az kitart. Azt mindíg mutatja, hogy a jelenlegi terhelés mellett meddig bírja szusszal.

  • @krisztinahajnal1878
    @krisztinahajnal1878 10 месяцев назад

    Szia! Nagyon örültem a videódnak, köszi!
    Laikusként kérdem.
    DC megszakító(mondjuk a gyors áramtalanítás nagy előny), és olvadóbiztosíték nélkül üzembe helyezni felelőtlenség lenne?
    Nekem erre nem hívták fel a figyelmem, és az ECOFLOW-ban van beépített védelem, úgy olvastam - mondjuk cserélni benne valamit, nem tudom hogy lehetne...
    Tűzveszélyes a fent említett kiegészítők nélkül?
    Mostanában lenne összeállítva a cucc. 3db 410W JA Solar napelemtábla, 5m MC4/XT60 szolár kábel van még hozzá. Úgy gondoltam csak össze kell dugdosni a vezetékeket a napelemen(mindegyiken van 2-2rövid kábel csatlakozóval, aztán lehozni a géphez az egyenáramot, meg a földelést. Akkor ettől azért több gondolkodni- és tennivaló lesz... :)
    Tartószerkezet beszerzésénél mire érdemes figyelni, illetve honnan érdemes beszerezni?
    Előre is köszönöm a válaszokat!

  • @outdoorstechalex7412
    @outdoorstechalex7412 11 месяцев назад

    😎👍

  • @hornyaksandor8323
    @hornyaksandor8323 Год назад

    Üdvözlöm! Teljesen laikusként kérdezem. Tudok ezzel a rendszerrel hálózat függetlenül elektromos autót tölteni?

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Amennyiben lehet az autót sima 230V -ról tölteni szerintem igen, viszont egy elektromos autóhoz ez a teljesítmény kevés lesz. Egy autó akkumulátorának kapacitása, ennek a rendszernek többszöröse. Ez arra kevés lesz.

  • @attilakorom1650
    @attilakorom1650 Год назад

    Üdv! Az erdekelne hogy, hivatalos oldalról engedély kell hozzá vagy sem ?

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +5

      Szia! Mivel nem csatlakozik (nem tölt vissza) egyik szolgáltatóhoz sem és a mérete is háztartási, így nem kell.

  • @tirszin
    @tirszin Год назад +1

    Krimpelő fogó helyett nem lenne jó a forrasztott kötés? Persze, csak ha van otthon egy forrasztópáka. :)

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Szerintem jó ötlet. :) Nem volt, de majd nem vettem egyet.

  • @macsekimacsekov1073
    @macsekimacsekov1073 Год назад

    ..hahoooo, a földelês és a villámvédelem nem ugyanaz!

  • @bobekbob5298
    @bobekbob5298 Год назад +1

    Egy kis tovább fejlesztés: ruclips.net/video/W1Q8CxL95_Y/видео.html

  • @atdalmi
    @atdalmi Год назад

    Szia, azt szeretném megkérdezni, hogy ha bekapcsolok egy fogyasztót és a napelem nem termel, akkor beállítható úgy a Delta pro, hogy automatikusan a 230V töltésre kapcsol át (temészetesen, ha lemerül az akkumulátor)?

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +2

      Szia, ezt most fogom tesztelni. Előtte írtam a szupportnak, hogy megoldható-e, hogy egyidőben be van kötve mind 230V töltés és a napelemes is. Azt írták igen, szóval most ki fogom próbálni, utána írok. (In case of multicharging, you can charge it from solar and from AC outlet as well in the same time. You can leave it connected both, for a long time.)

    • @atdalmi
      @atdalmi Год назад +1

      @@fulopzoltan_7pu Ha van már infód, jelezz vissza kérlek, mert nagyon érdkel. Most tervezem a beszerzését, és nagyon sokat segített a videod! Köszi

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +1

      @@atdalmi Rendben jelentkezem!

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +2

      Kipróbáltam, egyenlőre az biztos, hogy lehet egyszerre tölteni mind a két forrásból (AC 220 és Napelem). A két töltési teljesítmény összeadódik! Nem válogat, hogy egyik vagy másik, mindkettőről szippantja az áramot. Azt tudod állítani, hogy skálázni, hogy konnektorról mennyit vegyen fel 100w-2900w-ig.

    • @atdalmi
      @atdalmi Год назад +2

      @@fulopzoltan_7pu Köszi az infót!

  • @Zottya71
    @Zottya71 Год назад

    Szia. Mennyibe van a komplett rendszer?

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +1

      Szia! 1,9M körül, a pontos költségvetést a videó leírásában lévő linken megtalálod.

  • @janoshaasz5219
    @janoshaasz5219 Год назад

    // "valami" törli a hozzászólásomat.
    Jót akartam, de akkor MINDEGY! //

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад

      Szia! Ez is sikerült, szerintem simán tudsz hozzászólni!

    • @janoshaasz5219
      @janoshaasz5219 Год назад

      A link lehet a gondja, de akkor azt kihagyom belőle...
      "Szép és igényes lett, tetszik! 🙂
      Ha azonban az ablak melletti kültéri doboz esetleg (az eresz ellenére) bepárlik/beázik, én a "vízzsák" és a "tömszelence" fogalmaknak olvasnék utána...
      Szerk:
      Most látom, hogy miközben a kültérit magyarázod a beltéri doboz képét nagyítottad ki..."

    • @fulopzoltan_7pu
      @fulopzoltan_7pu  Год назад +2

      @@janoshaasz5219 Köszönöm! Igen ez fontos valóban, IP65-ös doboz került kintre.