Útikalauz öregedő IT-soknak avagy a hard skill a ködbe vész (kraftie #10)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 авг 2024
  • Minden, aminek kezdete van, véget is ér egyszer. Az IT karrier sem kivétel. A friss kraftie adásban kifejezetten a leszállóágról beszélgettünk, mit tehetünk azért, hogy a végén puhán landoljunk.
    A társadalom öregedésével nyugdíjkorhatár is távolodik, ebből következően a gyors karrier emelkedés után egy kifejezetten hosszú leszállóág következik - sajnos a többség számára elkerülhetetlenül. A probléma távolinak tűnik ugyan, de valójában senki számára nem az, sőt, demográfiai okokból a legnépesebb, 2000-es évek elején a piacra került IT generáció ajtaján hamarosan bekopog. Az IT gyorsan változik, ez nem kőfaragás, a hard skill nem egy életre szól, és menthetetlenül a ködbe vész.
    A HWSW podcast! tizedik kraftie adásában Kollár Lacival, az OTP Bank cloud csapatának 57 éves vezetőjével beszélgettünk. Az őszinte beszélgetés nem csak a középkorú, hanem minden IT-s számára szolgálhat tanulságokkal. Kitárgyaltuk, hogyan érdemes kezelni a problémát, miért kritikus a tudásod egyre rövidebb felezési ideje, illetve miért is nagyon fontos a kapcsolati hálód.
    Iratkozz fel a Kraftie hírlevelére, és minden héten küldünk egy karrier-releváns cikket, illetve értesülhetsz a hazai IT munkaerőpiac legfrissebb trendjeiről. Mi nem spamelünk, nem fejvadászunk, és nem adjuk ki a címedet senkinek.
    kraftie.substa...
    A kraftie podcast adásai nem csak itt érhetőek el!
    Soundcloud:
    / hwswhu
    Spotify:
    open.spotify.c...
    Apple Podcast:
    podcasts.apple...
    Google Podcast:
    podcasts.googl...
    Az adásban hivatkozott cikkek, videók, tartalmak a Discord csatornánkon is elérhetők, ahol még beszélgetni is tudsz velünk, és a többi hallgatóval is:
    discord.hwsw.hu/
    Vendégünk:
    www.linkedin.c...
    Laci imádni való, színes, rajzos jegyzetekkel is készült:
    drive.google.c...
    Laci egy korábbi előadásának felvétele:
    Egy nagybank kalandozásai a publikus felhő világában
    www.hwsw.hu/vi...
    A kraftie eseménysorozat állandó támogatója a Tesco Technology.
    www.tesco-care...
    #kraftie #HWSW #karrier

Комментарии • 21

  • @horvathcsabalaszlo
    @horvathcsabalaszlo Год назад +5

    Ezt bírom, amikor informatika címén managementről van szó :)
    Én azt látom, hogy sokan csak sokat akarnak keresni, de valójában nincs szakmai érdeklődés. Na ezek tanulhatnak akármennyit, közepesek lesznek (ami nem baj, de a nagy fizut általában nem ehhez adják).
    A másik, hogy nem feltétlen igaz az, hogy tanulsz, azt' majd minden megy. Bődületes szakmai hiányosságokat látok néha olyanoknál is, akiknek van csomó vizsgájuk.
    Nem mellesleg : nem divat az OS support, nem fizet jól - de mindig szükség lesz rá. Olyan emberre is, aki feltelepíti az új gépeket. Efölött divat elsiklani, de amikor egy cégnél ignorálják, annak valójában nincs jó vége.
    Illetve 28 percnél startup; ebben az országban örülsz, ha viszonylag stabil munkahelyed van, amit nem vehet meg akármikor egy gázszerelő; jóhogy inkább multiznak az emberek... Mindig azokról van szó, akik meglépték a nagy kockázat, és bejött; de hol vannak, akik beszívták, és a híd alatt laknak?
    Az viszont igaz, hogy adaptálódni kell. Az újdonságok jönnek, és úgyis vinni fognak mindent, ha nem értesz hozzá, magadat szívatod.
    Ezzel kapcsolatban a megosztás kultúrája is fontos lenne.

  • @lajosn
    @lajosn Год назад +7

    Négyszer vettem nagykanyart 20 év alatt. Első alkalommal éppen diploma a szakom egy mellékágában dolgoztam amit fél évig tanítottak csökkentett óraszámba. De jó felfutása volt
    S mostanra ismertem fel, hogy van élet a szakomon kívül is és képes vagyok tanulni. Másrészt EQ rules.
    A boldogság hányados jó definíció. Véleményem az mint a beszélgetésből is kiderült, hogy a boldogsághoz meg kell érni, vagy meg lehet tanulni.
    Jó a téma. 10 év múlva megint hozzátok elő a témát.

    • @ZoliOnTube
      @ZoliOnTube 8 месяцев назад

      Hogyan lehet szakteruletet valtani, mi a valasz a kovetkezo kihivasokra: 1) az uj szakterulet elsajatitasahoz szukseges tudas es gyakorlat megszerzesehez ido es energia megteremtese heti 40 oras legacy tech munkahely mellett, otthon este es hetvegen pedig var ket kisgyerek es nincs segitsege a csaladnak. A munkahelyek legalabb 3 eves gyakorlatot kernek az uj szakteruleten es akkor meg mindig csak a junior fizetesert versenyzek a huszonevesekkel. Hogy lehetseges a 3 ev gyakorlat megszerzese? 2) egy megoldas lehetne ha a jelenlegi munkahely engedne heti 2 napos munkat, igy intenziv tanulassal es hobbiprojektezessel a tobbi 3-4 napban 2-3 ev alatt megoldhato lenne a gyakorlatszerzes. Viszont ilyen munkahelyet, foleg multit nem lattam.

  • @PeterVerhas
    @PeterVerhas Год назад +3

    Egyre több olyan ember van, mint Gyurós Tibor, Veszelovszki Zsolt akikkel dolgoztunk, ma pedig legendák.

  •  Год назад

    Freelance-ből multiba, aztán megint egy multi volt, ezek után életem legjobb döntése volt, hogy scaleuphoz mentem. Nagyon mély víz volt, de megtanultam két tucat legacy/új technológiát egy év alatt, meglett az álom pozim is. Innentől, csak folytatni kell a tanulást. Amikor váltottam, költözés közepén voltunk, feleségemet akkor műtötték, nagyon kemény helyzet volt, de az interjúk meg a stressz megadta azt a lökést amire szükségem volt. Örülök, hogy említettétek thePrimeagen sztoriját, hogy gyerekkel két kutyával bevállalta a startupot. Mindenkinek csak javasolni tudom, hogy merjen kicsit tovább menni, mint ameddig szokott. :)

    • @ZoliOnTube
      @ZoliOnTube 8 месяцев назад

      Milyen megoldast talaltal a kovetkezo kihivasokra: 1) az uj szakterulet elsajatitasahoz szukseges tudas es gyakorlat megszerzesehez ido es energia megteremtese heti 40 oras legacy tech munkahely mellett, otthon este es hetvegen pedig var ket kisgyerek es nincs segitsege a csaladnak. A munkahelyek legalabb 3 eves gyakorlatot kernek az uj szakteruleten es akkor meg mindig csak a junior fizetesert versenyzek a huszonevesekkel. Hogy lehetseges a 3 ev gyakorlat megszerzese? 2) egy megoldas lehetne ha a jelenlegi munkahely engedne heti 2 napos munkat, igy intenziv tanulassal es hobbiprojektezessel a tobbi 3-4 napban 2-3 ev alatt megoldhato lenne a gyakorlatszerzes. Viszont ilyen munkahelyet, foleg multit nem lattam.

  • @Wilkesender
    @Wilkesender Год назад

    Érdekes nézőpontokat lehetett hallani a podcast során. Valahol mindenki kicsit szerintem fél, hogy jön a 25-30 éves, aki amióta járni tud számítástechnikát használ és átveszi a "helyünket" a piacon. Véleményem szerint - ahogy el is hangzik a videóban - a " boldogsági delta index" a lényeg és hogy pozitívan álljunk a problémák megoldásához a munkahelyen. Szerintem bármikor lehet újat tanulni, új skilleket felvenni. Lehet, hogy nem úgy mint 20 évesen, de ha megvan a flow akkor menni fog egy magas szintig. Köszönöm a videót. Én többször is megnéztem, tetszik az elgondolás a kanyarokról és hogy ne írjunk le egy IT pályán lévő 40-50-60 éves korú embert, csak azért mert öregszik, attól még lehet hasznos és jó szakember. Köszönöm.

    • @ZoliOnTube
      @ZoliOnTube 8 месяцев назад

      Nem az agyi kepesseg lassulasa a fo problema a stack valtassal. Hogyan lehet szakteruletet valtani, mi a valasz a kovetkezo kihivasokra: 1) az uj szakterulet elsajatitasahoz szukseges tudas es gyakorlat megszerzesehez ido es energia megteremtese heti 40 oras legacy tech munkahely mellett, otthon este es hetvegen pedig var ket kisgyerek es nincs segitsege a csaladnak. A munkahelyek legalabb 3 eves gyakorlatot kernek az uj szakteruleten es akkor meg mindig csak a junior fizetesert versenyzek a huszonevesekkel. Hogy lehetseges a 3 ev gyakorlat megszerzese? 2) egy megoldas lehetne ha a jelenlegi munkahely engedne heti 2 napos munkat, igy intenziv tanulassal es hobbiprojektezessel a tobbi 3-4 napban 2-3 ev alatt megoldhato lenne a gyakorlatszerzes. Viszont ilyen munkahelyet, foleg multit nem lattam.

  • @ritas6971
    @ritas6971 Год назад

    respektàl = tisztel :) szivesen :)

    • @hwsw
      @hwsw  Год назад +1

      szazszor magasabb labdak is vannak ott am, pont azt akartad leutni, amit a OSZK magyar ertelmezo szotar is tartalmaz, illetve a jo Moricz Zsiga bacsi is hasznalt? :) ez a szo mar kb 200 eve beepult a nyelvbe.

  • @sandorbuda5909
    @sandorbuda5909 Год назад +4

    A "bajszos" IT elején rögtön az ugrott be ,hogy valakinek már ti vagytok a bajszos emberek ;-)

    • @hwsw
      @hwsw  Год назад +1

      simán lehet.

    • @bp8627
      @bp8627 7 месяцев назад +1

      Ők a "szakállasok" :)

  • @PeterVerhas
    @PeterVerhas Год назад +1

    14:00 "annak idején még az 1800-as években?" azért figyelek.

  • @szilardszita7276
    @szilardszita7276 Год назад +1

    Vannak amúgy aktív 60+os programozók,kódolok? :D Vagy esetleg nyugdíj mellett?

    • @hwsw
      @hwsw  Год назад +1

      Mi ismerunk par 60 folotti javas es c-s arcot

    • @szilardszita7276
      @szilardszita7276 Год назад +1

      @@hwsw Velemenyed szerint mi a helyzet a romakkal az IT-ban? Van hatranya egy romanak vsgy sincs?

    • @hwsw
      @hwsw  Год назад +1

      nyilvan lehet olyan ceg, ahol diszkriminacio erhet, de ez szerintem inkabb kkv vagy mikrovallakozas szegmensben. eloitelet van boven a hazai tarsadalomban, es meg velunk is marad egy darabig, pont. de. multi kornyezetben ilyen nincs, sot pl amerikai tulajdonu cegenel pont az ellenkezojebe is bele lehet futni, ergo pozitiv diszkriminacioba, kvotakba. ami a maga modja tok kartekony es kontraproduktiv. vannak helyek, ahol nokent, melegkent, romakent vagy barmilyen egyeb groupba tartozokent olyan surranopalyad van, hogy majdnemhogy mindegy milyen IT-s is vagy. ahogy latod eleg vegyes a kep.

    • @ZsoltHUN85
      @ZsoltHUN85 Год назад

      van nem egy kollega... java, c, objective-c, Swift! 50evesen kezdte az objective-c fejlesztest, majd sikerrel valtott Swift-re is. A nyelvi szintaktika lehet, hogy hard skill, de a nagy tudas, ami nyelvfuggetlen, architekturalis szemlelet soha nem fog elkopni. Ha pedig egy nyelvet ismersz jol (tenyleg jol!) , akkor masik szintaktikara atallni nehany honap...

  • @sandorbuda5909
    @sandorbuda5909 Год назад

    Egy délután 5 vizsga számomra elég érdekesen hangzik. Az a vizsga annyit is ér ;-(

    • @Tojonkaspunk
      @Tojonkaspunk Год назад +3

      Megújítás, nem az eredeti vizsga, és kb. 120k EUR per év bruttó bért ér a bécsi út másik végén.